regeering verbood deze, stond alleen een vergadering op een gesloten binnenplein toe, en kondigde den staat van beleg af. Er mochten geen openluchtbetoogingen plaats hebben. Van welingelichte zijde verneemt de cor respondent van de «Voss. Ztg.«, dat Hitier aan de staatsregeering voorstellen zou heb ben gedaan, welke op hoogverraad wijzen. Over welken aanhang Hitier beschikt, is niet bekend. Met uitzondering van enkelen hebben de Duitsch-nationalen met Hitier niets te ma ken. Wat evenwel als monarchistisch opvalt is, dat Ludendorff een rede heeft gehouden, welk erop schijnt te wijzen, dat ook hij op de hoogte was van de a.s. groote ge beurtenissen en dat hij daarbij zelf wel licht een hoofdrol zal hebben te vervullen. De generaal ging heftig te keer tegen het eenheidsfront, dat de Beiersche regee ring tot eiken prys wil handhaven. De dag is te Beieren kalm verloopen. In München mochten, zooals gemeld, 6 van de 12 aangekondigde vergaderingen ge houden worden. Hitier hield echter parallel-vergaderingen, zoodat er toch 12 plaats hadden. Er werden resoluties aangenomen, waarin werd aangedrongen op het nietig verklaren van het verdrag van Versailles en waarin geprotesteerd werd tegen de poging der regeering, om de actie der nationaal-socia- listen tegen te gaan. Er is toch een optocht gehouden waar aan ongeveer drieduizend personen met vijf muziekkorpsen deelnamen. De nationalisten droegen deels stalen helmen, deels Oosten- rijksche soldatenpetten. Zij droegen roode banden met het «Hakenkreuz* om den arm. Er was een enorme politiemacht op de been, doch er deden nergens incidenten voor. Roode hond, huidverschilvering, exceem, en alle jeukende huidaandoeningen moeten spoedig zwichten voor de uitstekend ver zachtende, heelende en genezende eigen schappen van Foster's Zalf. Verkrijgbaar in Apotheken en drogisten f 1.75 per doos. BUITENLAND. De staat van beleg over Beieren afgekandigd. De Beiersche regeering heeft den staat van beleg over Beieren afgekondigd, aan gezien de nationaal-socialistische arbeiders partij de regeeringsverordening, welke bijeenkomsten in de open lucht verbiedt, afgewezen heeft met de verklaring, geweld tegenover het staatsgezag te zullen plaatsen. Treinongeluk te Partys. 12 reizigers licht gekwetst. De sneltrein uit Keulen is bij het binnen komen van de Gare du Nord te Parys op het stootblok gereden. Twaalf reizigers zijn licht gekwetst. IERLAND. Rebellen snyden den watertoevoer der stad loughal af. Verleden week Donderdag werden, volgens de «Crt.« in de Iersche stad Waterford, twee rebellen geëxecuteerd, die beiden afkomstig waren uit de stad Youghal, Graafschap Cork. Als représaille hadden de rebellen de waterleiding van deze stad geheel afgesneden, door vele mijlen waterleidingsbuis te vernielen. Alle openbare instellingen van Youghal, waar onder de ziekenhuizen, zijn van water verstoken. Een aanval op de woning van den Gouverneur-Generaal. De rebellen hebben Zaterdagnacht de ofücieele woning van den gouverneur- generaal aangevallen. De aanval werd na een gevecht, dat een half uur duurde, afgeslagen. Boycott van Antwerpen. Op een vergadering van vooraanstaande scheepsexpediteurs handel- en industriefirma's te Duisburg was men eenparig van oordeel, dat met het oog op den nieuw geschapen toestand, de haven van Antwerpen geheel en al moest worden gemeden. Het Duitsche vervoer zal in het vervolg over Duitsche of Nederlandsche havens, Rotterdam moeten geschieden. De noo- dige maatregelen zullen worden genomen om met dit denkbeeld het geheele Duitsche economische leven te doordringen. o lilt den Duitschen Rijksdag. Wie de besprekingen in den Duitschen Ryksdag nagaat, zal zien, dat de Duitschers zeggen Laat maar komen wat wil, wij hebben nu ai zooveel ellende gehad, dat een beetje meer of minder er niet op aan komt. «Wij en onze vrienden*, riep de Duitsch- nationalist Hellferich, «roepen alle Duit schers op tot den strijd op leven en dood. Wij groeten onze strijdende broeders uit het Roergebied. Wie hun in den rug valt is een verrader* en hij oogste een storm- achtigen bijval. o ln brand geraakt. Een ongeluk dat betrekkelijk goed af liep, overkwam een tooneelspeelster te Warington, in Engeland. Terwijl zij achter de coulissen haar wachtwoord verbeidde, kwam de mouw van haar costuum in aanraking met de vlam van een kaars, zoodat zij weldra in vlammen was gehuld. Tot haar geluk kon het vuur gedoofd worden, alvorens het haar pruik, die kort te voren met benzine was schoongemaakt, bereikt had, zoodat zij er met eenige brandwonden afkwam. Verlenging van den arbeidstijd. De Zwitsersche Bondsraad heeft een groot aantal ondernemingen in de textielindustrie voor 1923 vergunning verleend tot invoe ring van den 52-urigen werktyd. Incident te innstantinapel. Te Konstantinopel werden twee Engel- sche sergeants, die in een rijtuig zaten, door een Turk aangevallen, die zijn revolver trok en een der Engelschen doodelijk verwondde. De aanvaller ontkwam. De daad was vol komen ongeprovoceerd. De Turksche autoriteiten hebben aan generaal Harington haar verontschuldigingen aangeboden en den koetsier gearresteerd. o Spoorwegongeluk op Ceylon. Aan het «Journal* wordt uit Londen geseind omtrent een treinontsporing te Anoeradhapoera, waarbij 39 personen zijn omgekomen. BINNENLAND. Lood in de oogen. De fitter der gemeentewaterleiding te Weesp, die brandkranen plaatste, kreeg daar by spattend lood in beide oogen, met 't gevolg, dat één oog geheel weg is, terwijl het behoud van 't andere twijfelachtig is. o Nieuwe postwisselformulieren. Het hoofdbestuur der posterijen heeft officieel medegedeeld, dat de nieuwe post- wisselstempelmachines 4 Maart in werking zullen treden. Daardoor wordt het ook noodzakelijk nieuwe postwisselforroulieren in te voeren. Een drieling. Het gezin van den bakker P. Oosterwijk te Akkrum is verblijd met de geboorte van drie meisjes. Ze zijn gezond en flink. In het gezin, waar reeds drie meisjes waren, heeft men nu opeens een half dozijn zusjes. Doodelyk ongeluk. Op de electrische centrale-Noord te Am sterdam had een ernstig ongeval plaats. Een werkman kwam. hoe is niet opgelost, in aanraking met een electrischen stroom van 10000 volt, met het gevolg, dat de dood onmiddellijk intrad. De ongelukkige was gehuwd en vader van 2 kinderen. o Opheffing van rechtbanken. Naar vernomen wordt, heeft de com missie, vanwege het Departement van Jus titie ingesteld, teneinde na te gaan welke bezuinigingen bij de rechtspraak kunnen worden ingevoerd, aan dit Departement ge adviseerd te bevorderen, dat de rechtbanken te Zierikzee, Tiel, Zutfen, Heerenveen en Alkmaar, subs, die te Zwolle worden op geheven. Ongeluk. Terwijl de tuinman H. te Heemskerk bezig was een boom te snoeien, viel een tak op de draad eener electrische geleiding, met het gevolg dat de draad afknapte en terecht kwam op het paard van den voer man, V., uit Uitgeest, die daar juist pas seerde. Het dier werd terstond gedood, doch de voerman kwam met den schrik vrij. De bezetting van hot Roergebied Van Duitsche zijde bestaat volgens het Hbl. het voornemen het overgroote deel der inzameling, die het Duitsche volk op het oogenblik houdt, in guldens te beleg gen en te bestemmen voor den aankoop von Nederl. levensmiddelen voor het Roer gebied. Reeds zijn in de afgeloopen week groote hoeveelheden Nederl. levensmiddelen door Dnitschland opgekocht en naar het Roergebied gezonden. Onder torren bedolven Te Hoenza-Driel (Noord-Brabant) is bij het laden van een kar turf bij den brand- stoffenhandelaar W. v. B. plotseling de zolder van de turfschuur ingestort. Dè 3 daarin werkende arbeiders werden onder de neerploffende balken en ongeveer 60.000 turven begraven. Op het hulpgeroep der arbeiders kwa men spoedig verschillende personen toege sneld en het gelukte na ongeveer een half uur, de bedolven arbeiders te bevrijden. Een van hen, zekere G. K. was met het gelaat terechtgekomen op het lichaam van zijn makker H. A. en zou bij de min ste vertraging van het reddingswerk zijn gestikt. Nu kwamen alle 3 met den schrik vrij. Van 4 varkens, die in dezelfde schuur waren, werd er een gedood. De eigenaar van een en ander had geen voordeeligen dag I Frankreich kaun ruhig sein Dezer dagen werd in het Gaesdonker bosch bij Goch (Limburg) een vrouwtje aangehouden door een Frarischen generaal omdatzij een kruiwagen hout ver voerde in de richting der Nederl. grens. Dit was volgens den Franschman ont duiking van de Duitsche houtleveringen aan Frankrijk. o Droeve bruiloft! Men meldt uil Tiel, dat iemand daar ter stede van diefstal met braak verdacht, Vrydag tijdelijk uit de voorloopige hech tenis werd ontslagen om te trouwen. De commissaris van politie en twee recher cheurs begeleidden den stoet. Na de vol trekking van het huwelijk werd het jonge paar weder gescheiden. «Hbl.* Gevaarlijk rattenvergif 1 De Gezondheidsraad waarschuwt in de verslagen en mededeelingen betreffende de Volksgezondheid tegen een middel tot ver delging van ratten en muizen, Uramal geheeten. Op de verpakking leest men, dat het onschadelyk is voor menschen, huisdieren en wild, maar bij onderzoek is gebleken, dat het voor meer dan de helft bestaat uit kiezelfluor-natrium en dit is een voor den mensch zeer vergiftige stof. Een vrouw, wie bij vergissing 11 gram kiezelfluor-natrium werd toegediend, was binnen 8 uur overleden. Sleep verdwenen De kapitein van een in de haven vari Hamburg liggend Nederl. stoomschip begaf zich met een nieuwe motorsloep ter waarde van f 1000 aan land. Toen hij later weer aan boord wilde gaan, was de sloep door onbekenden weggenomen. DiphtheritU In Januari zijri te Deventer reeds 23 gevallen van diphtheritis voorgekomen. In totaal zijn 1500 kinderen geïmmuni seerd, terwijl nog geregeld met de inen ting wordt voortgegaan. Onder de ingeente kinderen zijn totnutoe geen ziektegevallen voorgekomen. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensdeii. De heer C. P. de Reus, tijdelijk onderwijzer te Wijk, is in de Raads vergadering van Vrijdagavond met alge- meene stemmen tot onderwijzer aan de openb. lagere school alhier benoemd. Het bestuur en leden der «Heusden- sche Harmonie* werden j.l. Vrijdagavond verrast met de uitvoering van een solo nummer door hun directeur, den heer J. van Berkel uit Ammerzoden, die namelijk ten gehoore bracht het solonummer «Fantaisie et Variations sur Le Carnaval de Venite* (voor cornet) van J. B. Ar ban. Allen stonden verbaasd over hetgeen deze solist ten gehoore bracht en hopen dat een der gelijke verrassing moge herhaald worden. Het spreekt 'vanzelf, dat na het eindigen der solo een daverend aplaus opging. Aalbnrg en Heesbeen. De Kerke- raad der Ned. Herv. Gemeente alhier ont ving het teleurstellend bericht van Ds. D. Bax te Noorden, dat Z.Eerw. voor de toe zegging van beroep bedankte. Beneden-Langstraat. Naar aard appelen bestaat zeer weinig vraag, terwijl nog groote voorraden zijn ingekuild. Het staat er wel toe, dat de marktprijs zich in het vóórjaar niet zal staande houden. De beste kleisoorten worden verhandeld aan f 2.k f 2.50 per H.L., terwijl de zandsoorten tot aan f 1.75 per H.L. afdoen. Capelle. De heer J. de Bas, dieren arts alhier, heeft zijn benoeming tot Direc teur van den Keuringsdienst in den Keu ringskring Sas van Gent, aangenomen en zal 1 Febr. e.k. aldaar in functie treden. Naar men ons mededeelt zal ons muziekgezelschap «Kunst na Arbeid* dit jaar deel nemen aan het tweedaagsch na tionaal concours te Zevenbergen. A.s. Zondag hoopt in de Ned. Herv. Kerk a. d. Loonschendijk op te treden Dr. Severijn uit Dordrecht. Dassen. Op de j.l. Zaterdag gehouden inschrijving voor den bouw van een derde locaal aan de Chr. School alhier, was de laagste inschrijver de heer L. Pellikaan te Sleeuwijk voor de som van f 11000.50, aan wien het werk gegund werd. 's Gravenmoer. Uitgaande van de Jon- gedochtersvereeniging Dorcas* zal Woens dag in de Chr. School alhier eene bazar worden gehouden, waarvan de opbrengst zal strekken ten bate der algemeene zen- dingkas. Meeuwen. Ingediend is een wets ontwerp tot vereeniging van de gemeenten Genderen, Drongelen en Meeuwen. De Raden der drie gemeenten spraken zich uit vóór de vereeniging, en eveneens de commissie uit ingezetenen van de ge meente Genderen. De commissies van ingezetenen van de beide andere gemeenten verklaarden zich tegen vereeniging, die van Meeuwen, omdat zij de te verkrijgen be- zuiging niet van voldoende beteekenis achtte, en die van Drongelen. omdat zij in het algemeen geen onmiddellijke voordeelen in de vereeniging zag. Naar de meening der regeering zal deze vereeniging wel eene belangrijke besparing in geld en in arbeid met zich brengen. De drie betrokken gemeentebesturen hebben zelf voorgesteld den naam Eethen als gemeentenaam aan te wijzen, terwijl wordt voorgesteld de vereeniging met 1 Mei 1923 te doen ingaan. Rijswijk. Zaterdagavond sprak de heer Suikerbuik uit Rotterdam voor de afd. Rijswijk v. d. Grondw.bond om de leden en niet-Ieden met de toestanden van hun vak ook op de hoogte te brengen. De heer Smits (Voorz.) schetste in zijn openingswoord de toestand waarin de arbeiders dezer gemeente verkeeren, vooral ook omdat door de besturen te weinig aandacht aan de werkverschaffing wordt geschonken. De heer S. daarna het woord verkrijgende, vindt het jammer dat in deze gemeente zoo weinig voor de arbeiders gedaan wordt. Hij wijst daarbij op de circulaire van den Minister van Arbeid dato 4 Dec. 1.1. waarin de gemeente's worden uitgenoodigd ver ruiming van werkverschaffing toe te passen. Terwijl op andere plaatsen zooveel mogelijk daaraan gedacht wordt, neemt het Gem. Bestuur van Rijswijk daarvan in 't geheel geen notitie. De Burgemeester als gemeente vader is daarvan de schuld, hij moet zorgen voor zijn kinderen. Daar waar werk verschaft wordt, is het niet dat die besturen beter zijn dan hier, maar zij doen het, gedwongen door de macht der organisatie. Gij echter doolt als verdwaalde schapen langs den dijk toon thans echter dat ook gij het recht tot leven hebt 1 Reeds kunt gij veel ver beteren, door bij de a.s. verkiezing mannen te kiezen uit de arbeidersklasse. Die gij er thans hebt heen gezonden, trachten de moreele moordenaars te worden, niet alleen van u, maar ook van uw vrouw en kinderen. Zorg in de eerste plaats ook dat hier een sterke organisatie komt, laat daarom hen, die om de een of andere reden van onzen bond zijn afgegaan, spoedig terug- keeren en zorgen dat ook de anderen volgen. Met deze wenschen besluit spr. zijn rede onder applaus der vergadering. Daarna verkrijgt de heer v. d. Wiel uit Woudrichem het woord. Hij brengt dank aan spr. en memoreerd daarna dat de afd. Grondwerkers ter deze plaatse, door zijne bemoeiingen is tot stand gekomen. In tegenstelling met de ideeën van sommige hoofdestuurders van den Modernen Bond, tot welke groep hij ook behoort, acht hij dat alle poiitiek uit de vakorganisatie vermeden moet worden. Gaarne vernam hij daarom hoe de heer Suikerbuik thans hier over denkt. De spr. antwoordt hierop dat hij al reeds in zijn rede er op gewezen heeft, dat de arbeiders moeten zorgen hun collega's in den Raad te verkrijgen, maar heeft daarbij geen partijen genoemd. Het is mij hetzelfde van welke partij die mannen zijn, mits zij maar arbeiders zijn en met julli meegevoelen, De heer v. d. Wiel dankt den spr. voor deze verklaringen die hij heeft uitgelokt, daar sommige arbeiders steeds, om er maar van af te komen, bezwaar maken tegen de roode organisatie. Het Vakverbond weet zelfs dat ik geen S.D.A.P.'er ben en toch hebben ze er mij nooit uitgegooid. De Voorz. brengt daarna dank aan zijn collega's voor de opkomst en aiuit daarna de vergadering met de mededeeling dat nieuwe leden zich kunnen opgeven bij het Bestuur. Zaterdagavond na afloop Verg. Grondwerkersbond, hield de heer Giesberts, arts te Woudrichem, op verzoek van eenige inwoners, in het lokaal der openb. school, een bespreking over het oprichten van een Ziekenfonds voor Giessen en Rijswijk. Op duidelijke wijze zette hy uiteen welk nut zoo'n fonds voor de arbeidersklasse en ook voor de kleinen boer heeft, waarna bij de vergadering de tarieven van de te betalen fondsgelden mededeelde. Voor bode dacht hij in deze gemeente aan te stellen den heer J. v. Dijk te Rijswijk. Na deze bespreking gaven enkele personen zich als lid van het te vormen fonds op, maar daar er nog niet voldoende deelname was, stelde de heer Giesberts voor de bode in de volgende week langs de huizen le zenden, zoodat een ieder nog eens in eigen kring de zaak kan bespreken, 't Is te hopen dat voor deze gemeente zoo'n fonds tot stand komt, het voorkomt hooge dokters rekeningen en bij het minste ongeval of ziekte heeft het betrokken lid recht op geneeskundige behandeling en medicynen. Wij kunnen er nog aan toevoegen dat in Woudrichem sinds jaren een dergelijk fonds bestaat en er zeer gunstig werkt. Sprang. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier Ds. J. C. Wolthers te Kamperveen, welke hedenavond om 7 uur in den dienst des Woords hoopt voor te gaan. A. s. Donderdagavond 7 uur hoopt voor de Jongel. Vereen, op Geref. grondslag in het Geref. kerkgebouw op te treden Ds. J. de Vries uit Tilburg, met het on- werp«Wereldbeschouwing en Levens program.* Door dat den molenaarsknecht van A. D. alhier met zijn meelwagen langs den berm van den grindweg reed, werd door hem een fiets, die tegen een lantaarnpaal stond, geheel stuk gereden. Voor dezen arbeider een minder aangenaam geval, daar hij de geheele onkosten voor zijn rekening moest nemen. Waspik. Gedurende het jaar 1922 was de loop der bevolking in deze gemeente als volgt Aantal geboorten 83 huwelijken 19 overlijdens 42 Op 4 Januari 1923 telde de gemeente 3320 inwoners. Zondag werd Brabantia I alhier op eigen terrein geklopt door Excelsior uit Capelle met 20. Excelsior heeft nog geen enkele nederlaag te boeken. Wondrichem. Veiling van 26 Jan. Aangevoerd plm. 4000 K.G. fruit en groenten. Zure Bellefleur I 45o ct. II IJ—3 Goud Reinetten I 48 II 2—3 Andere soorten appelen 3—7 w Kleiperen 69 q Wortelen 2 Werkendam. Vrijdagmiddag 4 uur werd voor de schoolkinderen en 's avonds om 8 uur voor de volwassenen door de bekende firma De Erven de Wed. J. van Nelle vertoond de film «De thee van de plantage naar het pakje*. De Voorzitter der Mij. tot Nut van 't Algemeen heette al de aanwezigen namens de firma v. N. hartelijk welkom, waarna door een der vertegenwoordigers der firma werd uitgelegd waarom verpakte koffie te verkiezen is boven niet verpakte. Vervolgens werd begonnen met het vertoonen der film. Deze was in een woord prachtig. In de eerste pauze werden de dames en heeren in de gelegenheid gesteld om de thee van genoemde firma te keuren. In de tweede pauze werd uitgedeeld «Van Nelle's Koffielied*, terwijl na het eindigen van de derde akte ieder een «Van Nelle's Theelied* werd ter hand gesteld. Dezé beide liedjes werden door .de aan wezigen gezongen. Tenslotte vertoonde men nog «de koffie- visitie bij tante Pitekoo*, waarbij door de aanwezigen nog eens hartelijk gelachen werd. Deze avond werd opgeluisterd door het prachtige pianospel van Mej, Masséus- Ridderhof. Omstreeks 10J uur keerden allen ver genoegd huiswaarts. Donderdag 1 Febr. a.s. des avonds om 7.30 uur hoopt voor de Geref. Jongel. Vereen. «Timotheus* op te treden Ds. Meijster van Rotterdam met het onder werp «Op het kruispunt der levenswegen. Vergadering van den Raad der gemeente HEUSDEN, op Vrijdag 26 Jan. nm. half acht. Voorzitter EdelAchtb. Heer J. van Eggelen. Afwezig de heeren de Jongh en H. A. Verhoeven. De Voorzitter opent te 7.45 de verga- 0» f» o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2