C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, Waterpoort, ïïeusden. De inksmsien van den Slaat. Qöblsvsrr. Raamsdonksveer. S. D. LANEHOYZEN&Co s Bank. ^nd van altera Uitgave: Firma L. J» VEERMAN, Heusden. No. 4265- Vrijdag 2 Februari 1923» Reparatie-Inrichting. FEUILLETON. SPAARBANK. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De inkomsten van den Staat gedurende de eerste elf maanden van het vorige jaar hebben de verwachtingen verre overtroffen en indien in December zulks ook het geval ware geweest zou het jaar 1922 al een bijzonder mooi figuur op financieel gebied hebben gemaakt. De opbrengst in December j.l. beliep toch nog in totaal ruim f 35 millioen, wat stellig eenige jaren geleden voor eene on mogelijkheid zou zijn gehouden. Immers kwam in December 1913 bijna f I8V2 millioen gulden binnen en men vond dat toen al reeds een buitensporig hoog bedrag. De maand December 1922 bracht teleur stelling doordat de opbrengst ruim f 600.000 onder de raming bleef en deze teleurstelling teekende zich nog te scherper af doordat October en November te voren achtereen volgens 11 en 14 millioen meer opbrachten dan waarop gerekendj was. Men moet hierbij evenwel in aanmerking nemen dat de buitengewoon hooge opbrengst dezer twee maanden aan bijzondere oorzaken was te danken. Eerstens bracht de inkomsten belasting meer op dan ooit te voren en in de tweede plaats waren de successierechten bijzonder voordeelig. Wat deze laatste betreft moet dit verschijnsel worden toe geschreven niet alleen aan' de bij de wet van Juni 1921 ingevoerde belangrijke ver hooging dier rechten, maar ook aan de om standigheid dat in Januari en Februari van het vorige jaar meerdere zeer belangrijke nalatenschappen zijn opengevallen. En waar eene successiememorie moet zijn ingediend binnen 8 maanden na den dood van den erflater en de rechten kort na de indiening moeten worden betaald, is het duidelijk dat October en November 1922 een groot bedrag aan opbrengst van successie rechten te boeken gaven. Intusschen zou het onjuist zijn de uit komsten over December in haar geheel als ongunstig te beschouwen. Zoo had December een zeer hooge opbrengst aan accijns op het gedistilleerd, terwijl ook de door L. J. FIKKEE. 2) »Ga voort, Heinrich,* sprak zij zacht en uiterlijk volkomen bedaardmaar hare stem had eenen zonderling hollen klank en zij sprak op een toon, zooals hij dien nimmer van haar gehoord had. »Welnu,« ging bij aarzellend voort, ïtoen ik bij Jurgen kwam, hoorde ik reeds van verre een luid rumoer, en binnen ge komen, zag ik eene menigte dorpelingen, die luid tierende, vloekende en schreeuwende bij elkander stonden, waarna een soldaat kwam vertellen, dat wij één voor één moesten binnenkomen in de voorkamer. Hier zaten de officieren met den burgemeester. Toen ik die kamer binnen was getreden, werd door een soldaat de deur achter mij dicht gedaan. Een officier vroeg mijn naam, ouderdom, beroep en een ander schreef toen iets in een dik boek, terwijl de burgemeester in een nog grooter boek zat te bladeren. Toen Hij hield andermaal op, als aarzelde hij voort te gaan. »Welnu, Heinrich, en toen ?c fluisterde zij nauw hoorbaar, de oogen onafgebroken op hem gericht houdende. »Toen zeide men my, dat ik soldaat suikeraccjjns flinke baten opleverde. Ondanks de, althans tegenover de voor afgaande maanden van overvloedige op brengst, eenigszins tegenvallende December- ontvangsten, heeft de schatkist over hare gewöne inkomsten in 1922 allerminst reden tot klagen. Zij bedroegen bijna f461 millioen of bijna f 23 millioen meer dan in 1921, terwijl de raming zelfs met f31,3 millioen werd overtroffen. In den loop der jaren is er eene zeer belangrijke stijging waar te nemen in de opbrengst der gewone middelen. Die stijging ging niet telken jare met een ongeveer gelijk bedrag, maar met zeer ongelijke sprongen. Vanaf 1918 vinden we 1918 249,2 millioen 1919 328,9 millioen 1920: 439,6 millioen; 1921 438 millioen 1922 460,9 millioen. De extra druk, die tijdens en na de oorlogsjaren op de bevolking reeds alleen uit hoofde van de rijksbelastingen werd gelegd, komt in deze cijfers wel sterk tot uitdrukking. En ondanks dezen belasting vloed waarvan voorheen de meest optimisti sche minister van financiën niet had kunnen droomen, blijven wij in de zorgen zitten vanwege de nog in sneller tempo en in grooteren omvang gestegen uitgaven. Zooals wij vroeger reeds herhaaldelijk hebben opgemerkt, kan op een verdere stijging bij de gewone bronnen van inkomsten niet gerekend worden. Zij hebben vermoedelijk in het afgeloopen jaar hun hoogtepunt bereikt. Bij een der buitengewone bronnen, de O.W.-belasting, demonstreert zich reeds sedert geruimen tijd een naderend stervens uur. Van gemiddeld f166 millioen in elk der jaren 19171920, daalde de opbrengst in 1921 tot f 8272 millioen en in het afge loopen jaar tot f3172 millioen. In December kwam er nog geen 3' ton uit binnen, tegen ruim f 3 millioen een jaar tevoren en f 24 millioen in December 1920. Het einde van deze extra bate, die in zes jaar tijds niet minder dan f778 millioen in de schatkist deed stroomen, lijkt nu zeer nabij. Indien men een maatstaf voor de toe komst wil hebben moet men het oog richten op de opbrengst van de heffingen, die met handel en nijverheid in het algemeen in verband staan en dan lijkt ons de toe komst niet gunstig. De beursbelasting daalde van 7,3 millioen in 1920 en 3,1 millioen in 1921 tot 2,4 millioen in 1922. De registratierechten gingen vergeleken bij 1921 met ruim 12 millioen naar beneden, terwijl ook de Dividend- en Tantièmebe lasting in 1921 eveneens 12 millioen meer in de schatkist bracht dan 1922. Ook de zegelrechten bleven beneden de opbrengst van 1921. De waarborg op gouden en worden zou en binnen het uur terug moest zijn. Een uur had ik tijd, om afscheid te nemen. Hij zag opzettelijk niet naar zijne vrouw hij durfde haar in dit oogenblik niet aan zien want bij de groote oneindige smart, die zijn eigen borst verscheurde, kwam nog de bijna bovenrnenschelijke poging, die hij deed, om haar tenminste een kalm gelaat te toonen, om haar zooveel mogelijk eigen leed te verbergen en door zeifbe- heersching zijne Anna het scheiden minder ondraaglijk te maken. En zij Nog immer hield de jonge vrouw zijne hand in de hare geklemd, nog immer was haar blik op hém gevestigd, maar in die vreemd starende oogen zag hy thans iets, dat hem met angst vervulde, en die akelig bleeke trekken joegen hem schrik aan. ïAnna, liefste Zij gaf geen antwoord, zij verroerde zich nietzij zat als een plotseling versteende naast hem. »Anna 1« riep hij, haastig opspringende, ïAnna, drink eens Hij greep een kopje, vulde dit met water en hield het haar aan den mond. Werk tuiglijk gehoorzaamde zij, maar hare tanden klapperden hoorbaar, toen zij beproefde, een weinig te drinken. Hij trachtte haar te troosten, haar moet in te spreken, De meeste mannen uit het dorp gingen mede, evenals hij, en verscheiden hunner lieten, behalve hunne zilveren werken was in 1922 wel iets voor- deeliger dan in 1921, maar op geen stukken na in verhouding tot de verhoogde rechten. Het Statistiekrecht, dat rekening houdt met den invoer, daalde. Een van de weinige lichtpunten voor 1923 vormen misschien de tamelijk bevre digende baten, die tot dusver uit invoer rechten en loodsgelden werden verkregen (respectievelijk l7s millioen en 57» ton meer), doch afgezien van de reactie die er voor eerstgenoemde in December viel waar te nemen, zou de verlevendiging in het handelsverkeer wel zeer groote vorderingen moeten maken en daar ziet het er heush thans nog niet naar uit om den uit anderen hoofde dreigenden achterstand ook maar eenigszins aan te vullen. Zal er evenwicht komen tusschen inkomsten en uitgaven, dan moeten de laatste belangrijk verminderen en dus blijft »Bezuiniging« de leus d.w.z. geen luxe uitgaven en het huishouden van den Staat op veel beschei- dene voet inrichten. En zulks geldt even zeer voor Provincie en Gemeente. Gestort Kapitaal f55.000.000,- Reservefonds - 41.500.000,- f 96.500.000,- AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9 12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld. Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en iubraakvrlje Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. vrouw en kinderen, nog hunne arme, af geleefde ouders en zieke bloedverwanten achter. En als de oorlog geëindigd was, wat stellig zeer spoedig het geval zou zijn, dan kwam hy immers terug, en dan was alles weer als vroeger. Neen, alles toch niet. Dan zouden er twee kleine popjes zijn, om lief te hebben en te verzorgen, inplaats van één. En als hij dan uit den vreemde terugkwam, zou hij voor 't oudste een mooi kleedje meebrengen, een prachtig mooi Schotsch jurkje van zijde, en dan zou ze 's Zondags samen door het dorp gaan wandelen met hun twee lievelingen bij zich. Anna moest de zaak nu toch ook niet al te donker beschouwen. Misschien duurde het eenige maanden, maar mogelijk ook keerde hij over eenige weken reeds terug. Want dat hij terug zou komen, en dat hij zijne Anna na korteren of langoren tijd gezond en wel weder zou zien, om, als te voren, des morgens blij moedig den arbeid op te vatten en des avonds vermoeid, maar vol vreugde huis waarts te gaan, dit scheen hem iets te zijn, dat natuurlijk was en vanzelf sprak. Op deze manier trachtte de arme Heinrich zijne vrouw tot kalmte te brengen, ja, hij beproefde zelfs eenmaal te glimlachen, maar die poging mislukte zóó jammerlijk, dat hij het niet ten tweede male waagde. En zoo vloog het uur snel, al te snel voorbij. Plotseling werd er luid op de deur geslagen, en verschrikt sprong de jonge vrouw op. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Gedurende de laatste dagen is er geene belangrijke v*andering in den toestand eu het Ruhrgebied gekomen, maar dien toe stand is toch van zoodanigen aard dat ieder oogenblik de poppen aan het dansen kunnen raken. De Fransche troepen hebben tot dusver een bewonderenswaardige zelfoeheersching getoond bij de soms uittartende houding der bevolking, die het er nu en dan op toe schynt te leggen een conflict uit te lokken. Nu weer te Essen, waar, zooals men weet de verscherpte staat van beleg is afgekondigd, die alle samenscholingen op straat verbiedt, maar waar de bevol king zich aan de afkondiging van dien maatregel niet stoorde en na tien uur Woensdagavond in grooten getale naar het stationplein stroomde om daar ten aanhoore van de Fransche wacht vaderlandsche lie deren te zingen. Een bericht in de Berlijnsche uLokal Anzeiger*, die hiervan melding maakt, voegt er met eenige schamperheid aan toe, dat de Franschen niet tegen de menigte durfden optreden, zonder blijkbaar in te zien dat de betoogers door een dergelijke uittartende houding, gevaarlijk spel spelen. Waar de spanning zoo groot is als in het bezette gebied, dienen beide partijen alles te vermijden; wat tot betreurenswaardige incidenten kan leiden. Het douane-cordon rondom het Ruhrge bied schijnt nu tot stand te zijn gekomen, althans de regeeringen van Frankrijk en België hebben aan de Duitsche gezanten te Parijs en te Brussel doen weten, dat wegens het door de Commissie van Herstel geconstateerde algemeen in gebreke blijven van Duitschland in het nakomen van zijn verplichtingen, de bezettings-autoriteiten opdracht hebben gekregen van heden af alle zendingen cokes of steenkool naar het bezette Duitschland te verbieden. Nog steeds hoort men van arrestaties en uitwijzingen en ook van aankomst van nieuwe Fransche troepen in Dusseldorp, die de afsluiting van de douanegrens moeten verzekeren. Uit Oberhausen wordt reeds als gevolg van de bezetting een dreigend gebrek aan levensmiddelen gemeld en te Bochum wei geren de winkeliers om aan Franschen of Belgen iets te verkoopen. Te Dortmund is nu ook de staat van beleg afgekondigd en zijn infanterietroepen met tanks aangekomen. Van ernstige con- is Dat is het teeken voor mij, om naar buiten te komen, Anna.« Zij zag hem strak aan, als begreep ze den zin zijner woorden niet. ïEen soldaat heeft mij hierheen verge zeld, Anna, om te beletten, dat ik ontvluchtte. Hij beloofde mij, buiten te zullen wachten, indien ik onder eede de verzekering gaf, hem niet te misleiden hij was met zijn leven voor mij aansprakelijk, evenals hij het recht heeft, mij bij de geringste poging, om te ontsnappen, als een hond neer te schieten. En daarom .c Twee donderende slagen op de huisdeur beletten hem, den zin te voleindigen, en bijna onmiddelijk daarop verscheen het gebaarde, door de zon verbrandde gelaat van een Duitsch infanterist in volle wapen rusting voor het raam. Twee donkere oogen tuurden zoekend naar binnen en fonkelden van toorn, maar toen de soldaat de doodelyk bleeke vrouw zag staan, de armen om den hals van haren echtgenoot geslagen, werd de uitdrukking zyner oogen zachter. 1 Komaan, kameraad riep hij op luiden, doch niet ruwen toon, ïde tijd is om lt Heinrich poogde zich zacht uit de armen zijner vrouw los te maken, maar zij drukte hem vaster tegen zich aan. »Anna, liefste vrouw, ik moet heen,* sprak Heinrich met trillende stem, ik wilde zoo gaarne ons kind nog even zien.* Gewillig opende zij de armen, en haastig snelde Neumann op het wiegje toe, waarin flicten hoort men nog niet, maar het Ruhr gebied is op 't oogenblik een kruitvat en het kleinste vonkje kan een ramp veroor zaken. De conferentie te Lausanne verkeerde een oogenblik in ernstig gevaar. De »Temps« had het bericht verspreid, dat Frankrijk en Italië verder met Turkije alleen zouden onderhandelen en Engeland dus geheel al leen werd gezet. De Britsche delegatie toonde zich zeer ontstemd door dit verrassende bericht. Ze protesteerden tegen een dergelijk optreden van de Franschen, dat in volslagen strijd was met de (las enkele dagen tevoren door de Geallieerden gemaakte afspraken. Lord Curzon maakte zich erg boos over het geval en wond er zich over op en de En- gelsche pers sprak van een onverwachten Franschen ncoup* te Lausanne, waardoor ter elfder ure een aller-ingewikkeldste toe stand was ontstaan. Vooral namen de Britsche gedelegeerden het den Franschen kwalijk, dat deze hen onkundig hadden Haten van dezen stap in de richting van Ai.gora, waarvan zij voor 't eerst wat hoorden uit een Havas-bericht. Maar zooals het te Lausanne al meer gegaan is, wanneer er dreigende spanning ontstond, op 't oogenblik kwam er weer uitkomst. 't Bleek nu, dat de Parijsche »Temps*, die zich al lang een fel bestrijder heeft getoond van de Britsche politiek in den Levant, de menschen noodeloo3 ongerust gemaakt heeftdat het blad in zijn stof- opjagend bericht een scheeve voorstelling van de zaak had gegeven en dat het tele gram van Moestafa Kemal geen enkel denkbeeld bevatte, dat de »Temps« eraan toeschreef. Het telegram van Poincaré had integendeel slechts een doel gehad een breuk op de conferentie te voorkomen en er bij Moestafa Kemal op aan te dringen, het verdrag te onderteekenen, dat de Ge allieerden in gemeenschappelijk overleg hadden opgesteld, en dat Turkije's onaf hankelijkheid en flnancieele integriteit waar borgt. Dat klonk heel anders en maakte met één slag een einde aan de noodelooze ont steltenis welke de nota van Frankrijk aan Angora gewekt heeft. En nog ruimer haalde men te Lausanne adem, toen Ismet Pasja zich wat minder halsstarrig toonde, het aangeboden vredes verdrag niet, zooals velen voorspeld en ver- het kleine meisje rustig te neder lag. Voorzichtig nam hij het kind in de armen en drukte een ku3 op de mollige rozen lippen. Het kleine schepseltje zag hem met zyne blauwe oogjes aan en lachte hem toe. Maar nu kon de arme Heinrich zich met langer bedwingen naast hem, zijne door smart sprakelooze gade, hijzelf met de wanhoop in het hart, en daar in zijne armen dat teedere, onschuldig lachende wezentje. nMijn kind, mijn lief, lief kind kree hij met schorre stem en bedekte he kleine mondje met vurige kussen, geen acht slaande op de waarschuwende stem van den soldaat, die inmiddels de deur had geopend en nu binnen het vertrek stond. »Kom, kom riep de krijgsman op bemoedigenden toon, i>wat drommel, j« gaat de wereld immers niet uit; kamera? We willen hopen, dat die vervloekte 001 g maar gauw ten einde is, en dan gaan we allen naar huis. Ik zelf ben ook bij mijne Marie weggehaald, en mijne vier kinderen liepen me schreiend nog een eind na, toen ik heenging. Ja, ja, huil maar eens goed, wijfje, ik ken dat ook, hoor. Mijn Marie kreeg flauwte op flauwte, ach, God, ja Ik weet er alles van. Kom, vriend, nu moeten we weg Anna was plotseling in tranen uitge barsten en hield nu haren echtgenoot met beide armen omvat. (Wordt vervolgd.) voar hst Land van Hmlea ti AltenaJeLaintraat ti It Bomielsrwaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1