Geen wacht hadden, botweg verwierp, maar een week uitstel verzocht om het ontwerp nog eens ter dege te overwegen. Lord Curzon vond dat de Turksche de legatie det ook wel in vier dagen kon doen en, gedachtig aan het feit dat er met Tur ken wel te marchaneeren valt en dat ze gewoonlijk overvragen, verklaarde hij zich bereid tot Zondagavond nog te Lausanne te blijven. Hij hoopte en verwachtte dat de Turken van die dagen gebruik zouden maken om te zoeken naar middelen die de onderteekening van' het vredesverdrag kunnen bespoedigen. Men koestert nu de hoop, dat het ver drag Zondag nog onderteekend zal worden, zij het dan wellicht met enkele wijzigingen. beter geneesmiddel als de Oprechte Winsumer Zalf bestaat er niet Zij geneest radicaal en pijnloos de hevigste wonden, steenpuisten, bloed vinnen, negenoogen, zweren, dauw-, ring- en baardworm, zwerende bors ten, winterhanden en wintervoeten, open beenen, likdoorns, fijt, wratten, brand- en snijwonden, oude- en ver waarloosde wonden. Duizenden ge bruikers vonden hierbij baat. Dage lijks worden ons attesten toegezonden die hun genezing aan de Winsnmer Zalf hebben te danken, Prijs per bus f 0.75 en f 1.35. Hoe grooter bus hoe voordeeliger in 't gebruik. Verkrijgbaar bij Apoth., Drog. en vele Winkeliers. Te Heusden J. N, W. Brugman coiffeur, AalburgAntonia Bouman, Veen Wed. Jan Vos Bzn., Andel J. G. Schouten, Gorinchem Hoogstr. Frima Schoon Co., Apothekers Gen -Agent J. G. DE VRIES, Winsum (Gr.) PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. In eene vergadering van de R. K. Statenkieskringorganisatie in den Statenkieskring Heusden, is besloten instem ming te betuigen met de bekende Tilburg- sche motie, waarin bij de Regeering wordt aangedrongen op maatregelen in 't belang der in een noodtoestand verkeerende Noord- brabantsche nijverheid. Van dit besluit is mededeeling gedaan aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en den Voorzitter der R. K. Tweede Kamer fractie. Zaterdag j.l. is te Breda een ver gadering gehouden van de afgevaardigden van den Vrijheidsbond in de kieskringen in Noord-Brabant. Vertegenwoordigd waren de kringen Bergen-op-Zoom, Zevenbergen, Breda, Tilburg, 's Hertogenbosch, Heusden, Eindhoven en Helmond (dus alle kringen, behalve Grave). Na langdurige discussie werd besloten bij meerderheid van stemmen o.m. aan het hoofd van alle lijsten voor de vijf eerste plaatsen voor de geheele pro- vincir dezelfde candidaten te nemen, en de kringen vrij te laten de lijsten verder aan te vullen. Voor deze vijf eerste plaatsen werden wederom na stemming aangewezen 1. Mr. C. W. van Ommeren alhier, 2. C. J. Asselbergs, Breda, 3. J. A. Maris Wzn.. Willemstad, 4. J. A. Mattijssen, Helmond, 5. Mevr. W. F. Clifford Kooq van Reugel, Breda. De definitieve lijst van den voor dqp kieskring Bergen-op-Zoom is als volgt aan gevuld 6. J. T. Boekholt, Roosendaal, 7. H. H. Harmsen, Bergen-op-Zoom, 8. J. M. van den Hoek, Dinteloord, 9. P. M. Sneep, Dinteloord, 10. A. Vriens, Bergen op-Zoom. Uit bovenstaand blijkt dus, dat onzen kantonrechter als nummer één voorkomt op de lijst van den Vrijheidsbond in geheel Noord-Brabant. Onze muziekvereeniging de «Heus- densche Harmonie*, hoopt Zaterdag 10 Februari a.s. een uitvoering te geven, in de beneden-zaal van den heer P. Verheij, met medewerking van het beroemde Noord- Brabantsche Duo Van Damme uit Breda. Het programma, dat met zorg is samen gesteld, bevat een 15-talnummers. Na afloop zal een bal worden gegeven door een kwartet van de Harmonie. Het ge heel belooft een gezelligen avond, zoodat wij niet twijfelen of velen zullen van deze uitvoering profiteeren. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Januari ingelegd f 13546.33$ en terugbetaald f 16840.82. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9962. Zondagavond half zeven zal door de R, K. Tooneelvereen. «Kunst en Ver maak* in het Vereenigingsgebouw in de Putterstraat worden opgevoerd «De Gril van een Hertog*, groot blijspel in vier bedrijven. De bezoekers staat weder een aange name avond te wachten. Almkerk. Op 25 Jan. jl. hield de Herv. Jongedochtersvereeniging Arbeid Adelt* alhier in de zaal van C. Dekker haar jaarfeest, onder leiding vanDs. Röth. Er was veel belangstelling. Eenige voor drachten en samenspraken verhoogde de gezelligheid, terwijl voor den inwendigen mensch uitstekend werd gezorgd. Op de jl. gehouden jaarvergadering van het fanfarecorps «Nooit Gedacht* al hier werden tot bestuursleden gekozen de heeren R. P. de Joode, Voorzitter, A. Duizer, Secretaris, Z. L. Koekkoek, pen ningmeester, B. Straver, alg. plaatsverv. en D. v. Rijswijk, orde cqpomissaris, Capelle. Naar men ons mededeelt is tot stationchef op het station aan de Hooge- vaart alhier benoemd de heer P. Geurts, stationambtenaar te Weert. Het aantal ingeschrevenen voor de lichting 1924 dezer gemeente bedraagt 20. A.s. Maandagavond zal de A. R. kiesvereeniging alhier een ledenvergadering houden, waar o. m. aan de orde zal komen de a.s. gemeenteraadsverkiezing. A.s. Woensdagavond 7 uur zal in het vergaderlokaal in de Nieuwstraat door de Chr. Hist. Kiesvereeniging een alge- meene ledenvergadering worden gehouden, waarin de volgende punten zullen worden behandeld 1. Ingekomen stukken, 2. Bespreking stellen candidaten voor de a.s. gemeente raadsverkiezing, 3. Bespreking samenwer king met de A. R. kiesvereeniging. Gameren. By den winkelier G. v. d. O. alhier staat op een plat dak, een Mei zoetje (dubbel) zoo prachtig te bloeien of 'tin Mei of Juni is. Wel een bewijs van zacht winterweèr. Genderen. Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen is Ds. Teykes, van 1911 1919 predikant bij de Ned. Herv. kerk alhier, na een verblijf van bijna 4 jaren te Deurne, voornemens op 4 Maart e.k. intrede te prediken voor zijn aangenomen gemeente te Sleeuwijk. Nieuwendijk Naar wij vernemen zal de Ouderavond uitgaande van de Geref. Schoolvereeniging alhier gehouden worden op 9 Februari a.s. in de school. Op Zaterdag 10 Febr. a.s. zal in het Instituutlokaal een leden- en tevens een openbare vergadering plaats hebben van de Begrafenis-Vereeniging O. H,, waarbij als spreker zal optreden de heer J. Monshouwer van Strijen met het onderwerp Antithese en de a.s. verkiezingen. Ook vrouwen zijn welkom. Donderdag jl. vierde de Meisjes- Vereeniging «Martha* haar gewone jaar vergadering, onder leiding van Ds. de Bruin, daar de opkomst zeer groot was moest elk zich met een klein plaatsje te vreden zyn, het was zeer te betreuren dat het zoo rumoerig in de zaal was. (Dit is naar gewoonte) daar men niet al te goed de samenspraken, alsmede de voordrachten kon beluisteren, verder werden nog enkele opstellen gedaan, alsmede een weinig ge- tracteerd en bekend gemaakt de kleeding- stukken die «Martha* vervaardigd had, daar dit zeer veel was en uitgereikt zijn aan behoeftige gezinnen, mogen wij ver langen dat Martha op dezelfde weg mogen voortgaan. Door den Heer P. Vermeulen, werd Zaterdag aanbesteed het verhoogen en slechten van kade om de polders Zesmor gen en de Vleermuis. De laagste inschrijver was J. Ouwerkerk voor f 12.92 en J. van Rosmalen voor f 16.73, aan J. van Ros malen werd het werk gegund. Daar er zeer vele deelnemers waren voor de aan besteding zal ieder kunnen begrijpen, daar de werkeloosheid zeer groot is. Raamsdonksveer. Marktbericht Tarwe f 10.25, Haver f 10.50, Rogge f 9, Boonen f 18, Erwten f 20 a f 20$. Hooi f 40, Stroo f 20 f 21. Het Ziekenhuisfonds ontving gedu rende het afgeloopen boekjaar ruim f 400 aan contributies rente enz. De Tooneelvereeniging «Kunst na Arbeid* hoopt Zondag en Maandag op te voeren het historisch drama Kruis en Kroon. De Brugwachter J, Oomes alhier gaat met 1 Mei a.s. den dienst met pen sioen verlaten, na 33-jarige getrouwe plichts betrachting. Vanwege de St. Vincentius-yereen. wordt hier geregeld iederen middag, behalve Zaterdag en Zondag, aan 65 schoolkinderen een warm maal verstrekt. Voor het orgel in de R.-K. Kerk alhier werd ongeveer f13000 bijeengebracht. Sprang;. Maandagavond kwam de A.-R. Kiesvereen, alhier in jaarvergadering bijeen. Na de openingsrede van den Voor zitter, brachten secretaris en penningmeester hun jaarverslag ten gehoore. Beide ver slagen mochten de goedkeuring der ver gadering wegdragen. Bij de bestuursver kiezing werd door den Voorzitter de heer G. J. van Willigenburg bij acclamatie herkozen, ook de heer C. Timmermans werd herkozeo. Beide bestuursleden lieten zich de benoeming welgevallen. Met algemeene stemmen werd het ge meente-program voor de a.s. Raadsverkiezing goedgekeurd en vastgesteld. Door stemming werden de n.v. heeren op den voorloopigen candidaten lijst geplaatst: 1. G. J. van Willigenburg; 2. M. Zwart; 3. G. L. Vos 4. Jac. de Bie Czn. 5. T. M. de Jong 6. C. Timmermans 7. Jac. van Drongelen. Door den Voorzitter werd, na even gepauseerd te hebben, als onderwerp ter bespreking ingeleid«De noodzakelijkheid en het goed recht der A.-R. Kiesvereen., gezien ook in het licht van plaatselijke toestanden«, waarna door de heer W. Helmsing behandeld werd het onderwerp «Waarom Anti-revolutionair* Op beide onderwerpen volgde een drukke bespreking. Ruim 11 uur sloot den Voorzitter deze druk bezochte vergadering. Gedurende de maand Januari werd aan het hulppostkantoor alhier, op 's Rijks postspaarbank belegd f4675.48 en terug betaald f7431.22. Het Chr. mannekoor «De volharding* heeft in haar gehouden feestvergadering van j.l. Dinsdagavond, de EdelAchtb. heer Meijer Burgemeester der gemeente Sprang- Capelle benoemd tot haar beschermheer. De heer B. v. C. te Kaatsheuvel had j.l. Zondagavond in de Besoijensche steeg het ongelijk met zijn fiets in den sloot te rijden. Hij verloor hier bij zijn fince-nez en kwam geheel bemodderd uit den sloot. De fiets was zoodanig gehavend, dat zij voor direct gebruik niet geschikt was. Heden Zaterdagmiddag speelt onze voetbalclub S.V.V. II een vriendschappelijke match tegen Intermes alhier. Sleenwijk. Voor de lichting 1924 hebben zich alhier 40 personen doen in schrijven. Donderdag 8 Febr. a.s. des avonds 6$ uur zal voor de A. R. Kiesvereeniging in de Ger. Kerk optreden de heer C. B. van der Wal van Randwijk met het on derwerp «Ons staatkkundig bouwwerk«. Veen. Bij de in deze gemeente ge houden veetelling is gebleken, dat het aantal runderen op 1 Januari j.l. 251 bedroeg. p Voor vrouwelijke, zoowel als voor mannelijke personen, bestaat er in Frankrijk werkgelegenheid. Zij die hiervoor in aan merking wenschen te komen moeten daarvan den Correspondent der Arbeidsbemiddeling alhier kennis geven, die van des voormid dags 1012 uur ter gemeente-secretarie zitting houdt en desgewenscht nadere in lichtingen verstrekt. Waspik. Maandag werd onder enorms blijken van belangstelling het stoffelijk over schot van onzen hooggeachten dorpsgenoot, den heer Ant. Verschuren, gemeente-ont vanger en eerste ambtenaar ter secretarie, na een plechtig gezongen lijkdienst aan den schoot der aarde toevertrouwd. Behalve de talrijk genoodigden, was de kerk vol belangstellenden. Een bewijs, dat de overledene zich verheugen mocht in aller welverdiende hoogachting. Waspik telt een sympathiek, een humaan, en rechtschapen burger minder, en aan gene zijde van het graf volgen hem de vertrouwvolle beden, welke zeker bij God reeds verschooning zullen hebben gevonden. «Heer, geef hem de eeuwige rust.« Naar wij vernemen bestaan er bij het bestuur der drankbestrydersvereeniging «St. Barthelomeus plannen, de tereeniging bij gebrek aan de noodige belangbestelling te ontbinden. Het kind van den landbouwer J. H. overleed aan de (blauwe) mazelen. Dit is het eerste slachtoffer dezer kinderziekte. Moge het bij dit één geval blijven. De jaarvergadering van het »W. G. K.« zal gehouden worden op Zondag 18 Febr. Als spreker zal optreden de Zeer- Eerw, Pater Langerwerf, missionaris uit Nieuw-Zeeland en thans met vacantie bij zijn geachte familie alhier. Inplaats van den heer A, Schen kels, is tot lid der Commissie tot wering van schoolverzuim benoemd de heer Ant. Boold Jzn. Ofschoon er nog geen oproeping is gedaan, bieden er zich toch reeds tal van sollicitanten voor de betrekking van Ge meente-Ontvanger aan. Liefhebbers bij de vleet. Aan de nieuwe Christelijke School wordt de laatste hand gelegd. Binnenkort zal zij geopend worden. Het gebouw vol doet aan de strengste eischen en maakt van binnen vooral een prettigen indruk. De datum voor de uitvoering van «Entre Nous* is thans vastgesteld op 11 Februari. Het belooft een drukke avond te worden. In de plaats van mej. Glaudemans, gewezen onderwijzeres a. d. R K. meisjes school alhier, thans te 's Bosch is benoemd eene Eerw. Zuster, zoodat er slechts één leerkracht is overgebleven. Werkendam. Op de groslijst der Vrijzinnig Democraten voor de verkiezing der Provinciale Staten in Noord-Brabant komen voorA. I. J. de Broekert, In genieur Eindhoven (aftredend)Mevr. S. Suijling-Sluijter, 's Bosch (aftredend)M. v. Zwanenberg, Industrieel OssJ. W. Sprenger, Ingenieur Ginneken P. T. v. Griethuizen, Ontvanger der Registratie WerkendamI. Simons, Handelsagent 's Bosch W. C. Pruis, Oud Majoor der inf. O. I. L. BredaW. v. Vlissingen, Industrieel Helmond A. v. d. Wiel, Wet houder Woudrichen M. J. Dekkers, Han delsagent Breda J. H. Busch, Onderwijzer GeertruidenbergH. P. Krom, Opzichter Genie Bergen op Zoom. Bij referendum zal de volgorde worden vastgesteld. - Zondagmiddag half drie hoopt Ds. De Kat Angelino van Gorinchem op te treden in de Nutszaal, terwijl Woensdag avond zeven uur in de Chr. Geref. Kerk hoopt voor te gaan Ds.' Barth. Vergadering van den Raad der gemeente WIJK c.a,, op Donderdag 30 Januari v.m. half tien. Voorzitter EdelAchtb. heerR. J. v.Doveren. Secretaris WelEd. heer E. Sluijmers. Aanwezig alle leden. Te 9.40 uur opent de Voorzitter de vergadering met lezing van het gebed, daarna leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering. Op de vraag van den Voorzitter of ook iemand aanmerkingen op de notulen heeft, zegt het lid Roza dat in de notulen niet is opgenomen de vraag die hij Weth. Boender heeft gesteld, of deze n.l. op de hoogte was met de strekking van het besluit tot wijziging der gem. begrooting, waaronder de post van f 2925.voor distributieschuld én, diens ontkennend ant woord. Spr. wenscht dit als nog opgenomen te zien. De secretaris zegt, dat de opmerking van het lid Roza wel juist kan zijn, om echter alles woordelijk op te nemen, diende men wel een stenograaf aan te stellen. Het lid v. d. Velden zegt, dat hij dezelfde opmerking als het lid Roza had willen maken. Deze zinsnede in de notulen is de Raadsleden een sterken steun nu Weth. Boender is omgevallen. Roza. Dit doet er niet toe het gaat alleen over het rechte verloop der zaak, bij het verslag in de courant is dit weerge geven en daar de notulen in den regel gelyk zijn aan dit verslag', verwondert het mij, dat nu juist dit is weggelaten. De aangegeven correctie wordt hierop aangebracht. Het lid Roza zegt, verder nog een aan merking op de notulen te hebben. Volgens de notulen wordt de indruk gewekt, dat besloten zou zijn, de pensioenstorting ge heel te verhalen, dat is niet juist, Spr. zegt, heel goed te hebben geweten dat slechts 8$ pCt. verhaald kon worden. De Voorzitter beweerde, dat de Raad niet het recht had iets te verhalen. Spr. staat er niet op dat het in de notulen veranderd wordt, doch juist is de weergave niet. Hierop worden de notulen goedgekeurd. Ingekomen stukken 1. Besluit van Ged. Staten van 24 Januari tot handhaving aanslag Hoofd. Omslag D. Hoeflaken. 2. Verzoekschrift van de sportvereen. «D.V.O.* om een uitvoering te mogen geven in het gymnastieklokaal alhier. Het lid Roza begrijpt dit verzoek niet goed. De vereeniging betaalt huur voor een locaal, wil zij een uitvoering geven in een ander locaal dan heeft, naar zijne meening, daarover alleen de Burgemeester te beslissen. De Voorzitter zegt, dat vergunning is verleend aan de muziekvereen. tot het houden van repetitie's, deze betaalt daar voor f 25.huur per jaar evenzoo de zangvereen., terwijl ook de Werklieden- vereen. betaalt voor het houden van ver gaderingen in het gymnastieklokaal te Wyk. De sportvereniging heeft vergunning te oefenen in het gymnastieklokaal te Aalburg. Wil zij echter een uitvoering geven in het gymnastieklokaal te Wijk, dan is daarvoor vergunning Boodig van den- Raad en deze moet beslissen hoeveel huur er voor betaald zal worden, spr. zegt, daartoe niet de bevoegdheid te bezitten. Het lid Roza meent, als men spreekt over muggenzifterij dat dit dan zeker muggenzifterij is. Met 6 tegen 1 stem, die van Weth. Boender, wordt besloten de sportvereen. het locaal te Wijk gratis af te staan voor het geven van een uitvoering. Weth. Boender spreekt den werisch uit, dat de leden der sportvereen. zich 's avonds na afloop der oefeningen ordelijker zullen gedragen. 3. Een verzoekschrift van ingezetenen, waarin wordt kennisgegeven daz zij werke loos zijn en den Raad om werk of steun wordt verzocht. De Voorzitter zegt, niet te willen be twisten dat er werkloosheid is, dat echter ingezetenen op het adres hebben geteekend die geregeld nog werk hebben gehad, is een feit. De rietdekkers b.v. zijn nog nooit om steun geweest en verdienen zomers een flink daggeld, moeten deze lieden thans direct om werk of steun komen vragen Weth. Boender vraagt, of er ook een weg is voor werkverschaffing. De Voorzitter zegt, dat de gemeente een werkverschaffing bezat in het raandenma- kersbedrijf, doch ook deze heeft opgehouden. Er is wel eens gesproken over verlaging van den dijk, of dit echter een middel van werkverschaffing zou zijn, betwijfelt spr., dit loopt slechts over een tijdvak van 12 dagen. Het lid v. d. Pol meent, dat er toch iets op gevonden zal moeten worden. Het lid v. Kuijk vraagt aan Weth. Bouman, als Voorzitter van den Polder van Wijk, of de slooten van dezen polder onder de prov. schouw vallen. Op het bevestigend antwoord van dezen, zegt hij niet te kunnen begrijpen dat er dan ook niet gegraven wordt in die slooten, die onder de schouw vallen, dan was er werk in overvloed en thans is het een schande zooals de polder er by ligt. De Voorzitter zegt, dat de boeren in den goeden tijd de slooten hebben laten graven, thans is er onder de boeren ook niet veel geld meer. De gegoede boeren hebben thans hun slooten ook weer laten graven, of het gewenscht is, dat de Voor zitter van een polder de kleine boeren op den rug springt is voor spr. een vraag. Weth. Bouman zegt, dat hij niet voor nemens is met het zwaard achter de menschen te zitten, hij beproeft het liever langs een zachteren weg. Al is de toe stand in den polder nog niet volmaakt, hij is toch veel verbeterd. Spr. acht het niet gewenscht de behoeftige landbouwers met geweld tot graven te forceeren, daarbij hebben zij tijd tot April. Bovendien is het adres om steun niet gericht tot het polderbestuur, doch tot de gemeente. Het lid v. d. Pol zegt, dat de gemeente dan tenslotte door de nalatigheid van het waterschap steun zal moeten gaan ver- leenen. Weth. Bouman zegt, dat hij niet van plan is te gaan dreigenmoet hij daartoe overgaan, dan zou hij het lid v. d. Pol ook moeten gaan dreigen. Hiertegen brengt het lid v. d. Pol in, dat hij reeds aan den wensch van het waterschapbestuur heeft voldaan. Het lid W. Bouman zegt, dat de toe stand van de boeren thans niet gunstig is, evenmin als van de gemeente, doch de werkeloozen moeten ook eten en er zal iets voor hen gedaan moeten worden als zij het te benauwd krijgen zouden zij mis schien worden gedreven tot wanhopige daden, al zal dit nu misschien niet zoo spoedig gebeuren, de kans bestaat toch. Spr. heeft gezien dat er een voorstel is, tot het aangaan eener geldleening groot f 12000, ten behoeve van het electr. bedrijf, dit kan zoo'n mooie instelling zijn als het wil, doch acht hij het beter van deze leening f 6000 te bestemmen voor werk- verschaffing.Spr. zou in elk geval de men- achen aan het werk willen zetten. De Voorzitter zegt, dat hij niet kan begrijpen, dat zich nog geen enkel werkelooze heeft aangemeld bij den correspondent voor de arbeidsbemiddeling, daar heeft men zich toch in de eerste plaats te melden. Eenigen tijd geleden hadden zich twee personen aangemeld en was ten slotte voor hen werk gevonden, zij konden gaan werken in Frankryk, doch men beliefde dit niet te accepteeren en bleef thuis loopen, zij teren liever op een andermans zak. Als de menschen echter werken willen, dan moeten ze gaan daar, waar werk is. Het lid v. d. Velden zegt, dat niet iedereen de vrijmoedigheid bezit zoo ver van

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2