voor hel Land Tan lensden en Allena, de Langstraat en ie Bommeleriaarfl. ifl, 4265. Vrijdag 2 FeDriiari Zenuwen W.A. VAN DER DONK 12—16 Februari a.s. f47 LEDIKANTEN 2 PERSOONS tttoelen met Armleuningen f 3.75 Stroomatstoelen f i7.5o per zes 6 Imitaiieeilen stoelen, rug en zitting bekleed, rood leerdoel; f 35. W. A. VAN DER DONK, ZIET ONZE ETALAGEZIET ONZE ETALAGE SMIJnnARDT^ 2 Armfauteuils 4 Stoelen met rugbekleeding 2 Crapeau's Clubmodel -f f 4 Massiefeiken Stoelen, rugbekl. ÏOU Massiefeiken Buffetten f 68. f 7.75 Stoelen met gaatjesmat f 20 per zes. I*ïa.a.n.d.a.g is Februari Arkelstraat 20-21 GORINCHEM. BEHOORENDE BIJ HET ER ZIJN TWEE MANIEREN om uit te maken, of gij zwakke nieren hebt. Ten eerste door rugpijn en andere uiterlijke kenteekenen, en ten tweede door urine-onderzoek. Als rugpijn, voortdurend terugkeerende hoofdpijn, of zenuwachtigheid, vermoeidheid en duizeligheid u doen vermoeden, dat gij een nierkwaal hebt, let dan op uw urine. Sla acht op verschijnselen als de volgende te veelvuldige of te weinige aandrang tot urineeren, te groote of te kleine hoeveel heden, te donkere of te lichte kleur, bran derig en pijnlijk gevoel by de loozing, on aangename reuk, zanderig, gruisachtig of bewolkt bezinksel. Tijdelijke afwijkingen kunnen aan andere oorzaken te wijten zijn, maar als de ver schijnselen blijven optreden, zijn uw nieren verstoord en behoeven zij hulp. Verwaar- loozing kan noodlottig worden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen verbete ren en regelen de urine, helpen en ver sterken zwakke nieren en verdrijven zoo doende rugpijn, duizeligheid, rheumatiscbe pijnen, zenuwachtigheid en andere gevolgen van nierkwalen. Zij hebben duizende nier lijders voor goed genezen. Verkrijgbaar in Apotheken en drogist zaken f 1.75 per doos. BUITENLAND. Engeland en Turkse. Reuter verneemt uit Konstantinopel Men twjjfelt er hier niet aan of het meest waarschijnlijke gevolg van een vol slagen breuk te Lausanne zal oorlog zijn. De Kemalisten zijn hun strijdkrachten aan het organiseeren met het oog op een mo gelijke breuk, en te Konstantinopel alleen staan er ongeveer 20.000 gewapende Tur ken klaar om troebelen te veroorzaken. In Thracië zijn er ongeveer 30.000 man troe pen. De Engelsche strijdkrachten zijn in uit stekenden toestand, en worden gesteund door de geheele Middellandsche Zeevloot en een keurcorps van vliegtuigen, en zij kunnen trotsch op zichzelf zijn. Zelfs als een breuk niet onmiddellijk vijandelijkheden met zich zou sleepen, zal het niet mogelijk zijn, den tegenwoordigen toestand te Konstantinopel onbepaald te laten voortduren. De moord op Engelsche soldaten, die onlangs heeft plaats gehad, heeft de gevaren daarvan aangetoond, en als deze incidenten voortduren zullen zij hetzij de Engelschen, hetzij de Turken nopen, op te treden. Een glijvlucht van mini acht uur. De Fransche vlieger Meneyrol heeft een vlucht zonder motor gedaan. Hij bleef 8 uur, 2 min. en 34 sec. in de lucht en daalde 's avonds om 9J uur, zoodat alle wereldrecords door hem werden geslagen. De burgeroorlog in Ierland. In Dublin zijn vele gewelddaden bedre ven. Bommen werden geworpen naar na tionale gardes, naar het stadhuis en de telefooncentrale, terwijl door een landmijn een particulier huis in de Lansdownestraat in de lucht vloog. Ook worden vele bran den gemeld. Naar verluidt, zijn de beide hoofdaan voerders der rebellen, Liam Deasy en Liam Linch, gevangengenomen. o— Tan een leeuwin en een slecht humeur. Te Buzet-sur-Baise (Frankrijk) staat een reizend wilde beestenspul. Maandag wilde de temmer Ivanofï de leeuwin Coralie kunst jes laten doen in de middenkooi. Toen dat verricht was, sperde de temmer den bek der leeuwin open om zooals zulks voor een temmer te doen gebruikelijk is zijn hoofd er in te steken. Coralie werd zenuwachtig, misschien ook wel van het applaus en hapte toe, zoodat de lin kerkaak en den mond van Ivanoff een an deren vorm kregen dan normaal. Coralie de dokter aan den kaak van den temmer te pas komen en menige lap leggen. o Een nieuwe plaag op komst Een nieuwe plaag wacht ons dezen zo mer de Argentynsche mier. Zij is al ontdekt bij Toulon en Cannes, waar het aantal stervende vruchtboomen met den dag toeneemt. Met heele troepen marcheeren deze ge vaarlijke mieren Europa in Hoe ze hier gekomen zijn Waarschijnlijk met eenige ingevoerde or- chideën mee. »Veldp.t Rijke platina-rondsten in Spanje. Volgens bericht uit Madrid zijn er in de Siera de Randa platina houdende gron den ontdekt, die twaalfmaal zoo groote oppervlakte hebben, als de velden in den Oeral. De ontdekking werd gedaan, door een regeeringsdeskundige. o— Uit een mededeeiing, in de Commissie van Herstel gedaan, blijkt, dat Italië nog steeds kolen uit Duitschland ontvangt, hoe wel minder dan door de Commissie van Herstel bepaald. BINNENLAND. Breekhuijs-hulde. Na afloop van de vijf en twintigste voor stelling van Henri ter Hali's revue >Nou Nou* in het Theater Soesman, werden o.m. aan de drie voornaamste artisten, mevrouw Köhler-Van Gelder (Roosje), Bu- ziau en S. Nieuwenhuizen, bloemenmanden aangeboden, namens den heer W. Broek- huijs. In al deze manden bevond zich, aldus meldt de »Msb.«, een enveloppe. Toen ze door de artisten geopend werden, bleken ze een bankbiljet van duizend gul den te bevatten 1 De gewtyiigde ouderdomswet. Zooals gemeld is, zal de gewijzigde ouderdomswet met 1 Febr. in werking treden. Dit beteekent, dat vanaf dien da tum de gelegenheid zal zijn opengesteld, voor een ieder, onafhankelijk van zijn in komen, om zich bij den Staat vrijwillig te verzekeren voor een ouderdomsrente tot een maxinum van f 20 per week. De algemeene maatregel van bestuur ter uitvoering van de wet zal over eenige weken verschijnen. Intusschen zullen reeds binnen enkele dagen de tarieven voor deze nieuwe verzekering bij de Raden van Ar beid verkrijgbaar zijn. Goede Vrijdag Zondag Het Comité xGoede Vrijdag Herden kingsdag* heeft weder een belangrijke lijst van personen die met het door hem be oogde doel instemmen, aan de Regeering kunnen inzenden. Tevens was de voorzitter in de gelegen heid dezer dagen der audiëntie aan H. M. de Koningin het streven van het Comité toe te lichten. Aan het adres, dat foen tevens werd aangeboden, ontleent de »Ned.« het vol gende »Dat zij het toch van groot geestelijk belang achten, indien de Goede Vrijdag door de Overheid als met den Zondag gelijkgesteld zou worden verklaard. dat dit reeds in April 1919 door den Ministerraad is geschied ten aanzien van de Rijksambtenaren en werklieden, toen te hunnen aanzien de Goede Vrijdag werd gelijkgesteld, dat reeds een aantal met een algemeen Christelijken feestdag jaren in de praktijk, vooral in de groote steden, de Goede Vrijdag als Zondag wordt ge vierd en allerlei bedrijven op dien dag geheel stil staan, dat adressanten meenen dat, om dit te bereiken, slechts een een voudige wet noodig is, om bedoelde gelijk stelling te verkrygen. dat zij daartoe de vrijheid nemen te wijzen op het bepaalde in art. 1 der wet van 27 April 1904, waarbij een dergelijke gelijkstelling is vastgesteld, o.a. ten aan zien van den Hemelvaartsdag.* o Een man ran „gewicht" overleden. Dezer dagen is te IJmuiden iemand overleden, die ruim 150 K.G. woog. Het was dezen persoon bij zijn leren door zijn zwaarte byna niet mogelijk zich te ver plaatsen, waardoor hij aan een zittend leven gebonden was. o De ral ran de mark De mark is aan de Amsterdamsche beurs teruggeloopen tot een tienduizendste deel van haar vroegere waarde. Men kreeg 1000 maik voor 6 centen! Deserteurs I Bij Gendringen zijn 3 Fransche deser teurs uit het Roergebied over de grens gekomen. loerd Te Heesch is H. v. O. door M. v. O. zoodanig met een roes bewerkt, dat hij een paar dagen later aan de gevolgen is overleden. De verslagene had geneeskundige hulp geweigerd. Het parket te 's Hertogenbosch heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. o 's ls rer gekomen De ïEemlander* deelt mede, dat een ingezetene van Amersfoort door de Utrecht- sche Rechtbank het 70e vonnis tegen zich hoorde eischen hieronder zijn 40 vonnissen wegens dronkenschap o Ernstig ongeluk. Op den Tandjong Perakweg te Soera- baja reed een motorrijder, de heer A. W. v. V., zoo dicht langs een vrachtauto, dat hij ten slotte met zijn rechterbeen tusschen zijn motor en de treeplank van den vracht auto bekneld raakte, waardoor dit been even onder de knie geheel werd afgekneld. Waar de voetrem zich aan de rechter zijde van den motor bevond, kon de heer v. V. hierdoor niet meer remmenhij reed met anderhalf been nog een kleine vierhonderd meter door, eer hij zijn motor tot stilstand kon brengen. Hij werd ter verpleging in het Stads verband opgenomen. Een half uurtje later werd op het politiebureau netjes in een pisangblad gewikkeld, als gevonden op den openbaren weg, een half been met de sok en den schoen er nog aan, gedeponeerd, aldus het »Soer. Hbld.c BB komen tot mt rust door 't gebruik van f FABR. A.MUriHwROT. ZClgT»J Amnestie aangerangenen Naar de Tel. verneemt zou de Koningin voornemens zijn ter gelegenheid van haar regeerings-jubileum amnestie te verleenen aan verschillende gevangenen. De secretaris van de Koningin, baron Van Geen, tot wien het blad zich om inlichtingen wendde, wenschte evenwel het bericht niet te bevestigen, noch tegen te spreken. Grensbewaking. Naar aanleiding van allerlei alarmeerende geruchten over voorzorgsmaatregelen onzer regeering aan de Oostgrens schrijft de vZutphensche Courant* o.m. »Wij kunnen niet aannemen, dat de zaken in Essen en omgeving nog lang op dezen onzinnigen voet zullen worden voort gezet. Zulk een spanning houdt een nijvere bevolking niet lang uit. En zoo kan er een uitbarsting, fèl van woede maar kort van duur, komen óf een oplossing door bemiddeling en dreigement van andere staten. Een fatsoenlijk einde van het avon tuur zou natuurlijk den Franschman het meest ten zegen wezen. Zou er mogelijk een uitbarsting komen, dan loopen onze Oostelijke provincies wel eenige kans op een invasie van door Fran sche soldaten vervolgde Duitschers, maar acuut is dat gevaar toch lang niet. Men kan zoo iets wel een paar dagen te voren zien aankomen. En dan staan, ter hand having der orde, onze grensbewaking, de militaire politie, de marechaussees, rijks- veldwacht, de plaatselijke politie ter be schikking, welke in één etmaal versterkt kunnen werden door een opkomst met spoed van den vrij willigen landstorm in deze streek, welke bij het dreigende spar- tacistisoh gevaar van uit Emmerik in 1920 snel genoeg ter plaatse was om de spar- tacisten tot andere gedachten te brengen. Nu kan 't best wezen dat er ook in deze dagen daor de regeering allerlei maatregelen worden voorbereid en genomen, die ook ter kennis van de militaire auto riteiten en van de spoorwegdirectie worden gebracht, welke in verband staan met een mobilisatie van het leger, als dat eens noodig mocht wezen. Het ligt voor de haud dat de nieuwe legerorganistie van minister Van Dijk, die alles weer overhoop heeft gehaald, nieuwe maatregelen tot uit voering van een eventueele mobilisatie noodig hebben gemaakt. De uitvoering van zulke plannen gaat in ons leger met hor den en stooten hier een stuk en daar een brok, tot eindelyk het geheel gereed is gekomen. Maar op zichzelf behoeft zelfs in deze dagen voortgang van de voorbe reiding dezer mobilisatie-maatregelen e.i. niet de minste aanleiding te geven tot ongerustheid. WW Bezoekt dan onze magazijnen en U is overtuigd van onze lage prijzen. Prijzen die een ieder in de gelegenheid stelt te koopen. De enorme drukte van vorige jaren levert U het bewijs, dat de geachte bezoekers in ons het volste vertrouwen stellen voor deze dagen en voor hen de bezwaren niet gelden, welke aan het doen van iukoopen op gewone Balans-Opruiming noodwendig verbonden zijn. Onder meer bieden wij aan imitatie-eiken met leerdoek eigen werk Diverse completen en niet completen Ameublementen, Club-, Rook- en Bareau- fauteuils, Rooktauteuils met fantasiestof f 25.DIVAN met mecaniek, zeer aardige bekleeding 123.75. GESCHILDERDE 500 Coupons Vitrage. Alovernets, Linoleum, Wollen, Katoenen en Cocosloopers. Exminster, Naturel, Tapis-Belge, Velvet, Koehaar en Bredford karpetten. Fantasiekleedjes, Tafel- en Divandekken. Velvet Pluche karpet 3X4 el f25. Ook enkele Vouwstoelen, Kinderstoelen, Klapwagens en Vouwwagens. KLAPWAGENS vanaf f 11.50 Deze uitverkoop kenmerkt zich door bijzondere koopjes in al onze afdeelingen, daar wij ruimte moeten maken voor groote zendingen Duitsche menbelen, die dezer dagen verwacht worden. is Uw eersten gang naar de uitverkoop bij Magazijnen geopend tot 8 uur 's avonds. Geen zichtzendingen. BIJVOEGSEL Jfieiiwsblad i I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5