PUR loècl Vragen op rechtskundig gebied. berekend te zijn een gewapend conflict uit te lokken. Angora heeft geëischt, dat alle oorlogs schepen, grooter dan 1000 ton, de haven van Smyrna zouden verlaten en de bevel hebber van Smyrna heeft de onheilspellende mededeeling gedaan, dat hij orders had, om de Geallieerden, als zij aan het Turksche bevel niet voldoen, tot het ontruimen van de haven te dwingen. Gisterenavond zou het bevel reeds opgevolgd moeten zijn. Tegelijk komt uit Konstantinopel bericht, dat de Turksche militaire bevelhebber aldaar maat regelen getroffen heeft om alle Turksche officieren, die op nonactiviteit gesteld zijn, wederom in te lijven. Het ligt voor de hand dat Engeland zich niet op deze grove wijze uit Smyrna kan laten wegjagen. Frankrijk evenmin en de Franschen plukken thans de bittere vruchten van hun te Laussane gevoerde weifelachtige politiek. De Engelsche regeering heeft den Turkschen eisch tot het ontruimen van Smyrna beantwoord, door het naar de be dreigde wateren zenden van admiraal Nicholson aan boord van den kruiser ïCuracao.c De geallieerde mogendheden, heet het in een telegram uit Londen, houden vast aan het verdrag van Moedros en zijn niet van plan om beperkingen te aanvaarden, betreffende de bewegingen van hun oorlogs schepen. De geallieerde hoogecommissarissen te Konstatinopel hebben tegen de jongste eischen van Angora krachtig geprotesteerd. Het is echter de vraag of de Turken aan dit protest veel aandacht zullen wijden. Zij zijn sterker dan ooit, doordat de Gealli eerden zwakker zijn dan ooit en zy zijn dus in de gelegenheid de Engelschen te ringelooren. De bezetting van Konstanti nopel en van Tsjanak verkeert in een alleronaangenaamste positie en de oorlogs schepen te Smyrna hebben het niet veel beter. De Britsche troepen in Mesopotamië zijn zoo goed als geheel afgesneden van het moederland en aan een Turksche over macht overgeleverd. In deze omstandig heden moet de Britsche regeering de grootste onzichtigheid betrachten. De toestand aan de Ruhr blijft hetzelfde. De maatregelen der Franschen om het lij delijk verzet te breken worden steeds krach tiger, en het lijdelijk verzet breidt zich daardoor meer en meer uit. Het aantal ^uitwijzingen* en arrestatie's neemt toe. Daartegenover stelt de bevolking de boycot van Fransche officieren en soldaten. De winkels weigeren aan Franschen te ver- koopen, de hotels laten geen Franschen toe, zoodat de bezetting zich gedwongen ziet tot requisities over te gaan. Hetgeen de Duit- sche regeering weer aanleiding geeft tot protesten. Minister Le Trocquer heeft, na zijn terugkeer uit het Ruhrgebied, een treffend beeld opgehangen van de sabotage der verkeersmiddelen door de Duitschers in het Ruhrgebied. Opstopping van spoor wegwagens, opeenhooping van goederen, overal neemt men de verschijnselen van de desorganisatie waar. an BINNENLAND. Uitwisseling ran boerenzoons. De Rijkslandbouwconsulenten zullen hun bemiddeling verleenen om Duitsche en Nederlandsche boerenzoons met elkaar in aanraking te brengen voor een tijdelijke uitwisseling, opdat ze wederzijds in de gelegenheid zullen komen de landbouw- toestanden in beide landen te leeren kennen. Broekhuis gaat ontginnen. Volgens ïhet Volk« is namens den heer W. H. Broekhuys in Noord-Brabant een stuk heidegrond ter groote van 482 H.A, aangekocht, met het doel deze gronden te laten ontginnen. Ook in andere streken van het land worden onderhandelingen aangeknoopt over den aankoop van belang rijke uitgestrektheden woeste gronden. Het doel van deze aankoopen is, de werkloosheid in de omgeving van deze streken tegen te gaan. o liet bezoek van den Koning van Zweden. De Koniug van Zweden zal Vrijdag 2 Maart door de Koningin worden ontvangen. Zaterdag 3 Maart is voor een bezoek aan Rotterdam bestemd. De Koning zal den Zaterdagmiddag en den Zondag te 's Gra- venhage doorbrengen. BUITENLAND. Ylebtyphus in Boedapest. Naar de »Prager Pressec meldt, is te Boedapest de vlektyphus uitgebroken. Reeds zijn zeven gevallen geconstateerd. Men vermoedt, dat de ziekte uit het buitenland in de stad is gebracht. In het arrestantengebouw kwamen vijf gevallen voor. Na medisch onderzoek zijn 45 ge arresteerden vrijgelaten. Men vreest dat de ziekte zich zal uitbreiden. De arrestanten staan voor zoover moge lijk nog onder quarantaine. o Het Chineeeche leger krtygt geen soldy. In verband met den«ongunstigen finan- cieelen toestand der Chineesche regeering heeft het leger van generaal Feng Joe Sjang, dat zich ter sterkte van 30.000 man in de hoofdstad bevindt, volgens de »Tel.«, 47 maanden geen soldij meer ont vangen. De troepen worden zeer slecht gekleed en gevoed, terwijl rooken, drinken en dobbelen verboden is. Dank zij de uit stekende discipline, die onder hen heerscht, zijn tot dusverre nog geen wanordelijkheden voorgekomen. Dranksmokkelaars iu Amerika. Bij het aan land brengen van sterken drank van de »drankvloot« aan de kost van New-Jersey, zyn twee smokkelaars door de kustwacht gedood. Drie smokke laars werden gevangen genomen en 600 vaten sterke drank buitgemaakt. De kustwacht heeft de motorboot »Ros« een mijl ten Zuiden van Highlands in New- Jersey in beslag genomen. De vloedgolf op Hawai. De bewoners van Hilo op Hawai hebben thans de materieele gevolgen van den vloed golf die hun stad heeft geteisterd, kunnen opnemen. Behalve dat er 40 of 42 men- schenlevens zijn verloren gegaan, is er onmetelijk schade aan eigendommen aan gericht, welk alleen in de stad op honderd duizenden dollars wordt geschat. De hevige aardbeving, die op den vloedgolf volgde, werd in het observatorium op Küauea waargenomen, het centrum van de aard beving moest op twee a drieduizend mijlen afstand gelegen zijn. Drie Duitschers doodgeschoten. Naar de bladen uit Wiesbaden verne men, werd door een Franschen wachtpost in Mainz een nachtwaker op zijn controle gang doodgeschoten. Een arbeider, die naar zijn werk te Hochheim ging, werd door een schot zoo zwaar gewond, dat hij in het ziekenhuis aan de gevolgen overleed. In een café in Kastel schoot een Fransch soldaat zonder eenige reden een arbeider dood. De soldaat werd gearresteerd. vinnen, negenoogeri, steenpuisten, dauw-, baard- en ringworm, zwerende borsten, winterhanden en wintervoeten, open beenen, brand- en snijwonden, fijt, likdoorns en wratten, oude en verwaarloosde wonden enz. enz. wor den radicaal en vlug genezen na 't ge bruik van de Oprechte Winsnmer Zalf. Duizenden gebruikers vonden hierbij baat, daar ons dagelijks dankbare attesten van genezing worden toege zonden. Prijs per bus f 0.75 en f 4.35. Hoe grooter bus hoe voordeeliger in 't gebruik. Verkrijgbaar bij Apoth., Drog. en vele winkeliers. Te Heusden J. N. W. Brugman coiffeur, AalburgAntonia Bouman, Veen Wed. Jan Vos Bzn., Andel J. G. Schouten, Gorinchem Firma Schoon Co., Apothekers, Hoogstr. Gen.-Agent. J. e. DE VRIES, Winsum (Gr.) PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. De Commissie tot wering van Schoolverzuim vergaderde in 4922 elf maal, vorige jaren geschiedde dit slechts 5 a 6 maal. De rivier de Maas is weder belang rijk gestegen, de aanlegsteigers staan voor de tweede maal in dezen winter onder water. De heer Stassen, Hoofd der M.U.L O.- school alhier is benoemd tot Hoofd der O.L. en U.L.O.school te Diepenheim. 4» Aalburg. Donderdag 1.1. kon men alhier van een zeldzame opruiming profiteeren. Aan den Bond werden dien dag, wegens plaatsgebrek, eierkolen verkocht voor 50 cent per mud. Daar valt beslist niet tegen te concurreeren. Om echter allen in de gelegenheid te stellen van deze goedkoope aanbieding gebruik te kunnen maken, had het Bestuur besloten dat elk gezin niet meer dan één mud kon bekomen. Genderen. Verleden Donderdag gaf de gemengde zangvereeniging Polyhymnia* haar eerste uitvoering. Hoewel het weer zeer slecht was, mocht de vereeniging voor een goedgevulde zaal (welwillend afgestaan door den heer Kramer in cafe >de Zwaanc) hunne zangstukjes ten gehoore brengen. Dat alle nummers goed in den smaak vielen bewees het da verend aplaus na ieder stukje. Na de pauze werd een komisch tooneelstukje in drie bedrijven opgevoerd getiteld »Keesje« Wat heeft het publiek daarvan genoten. Alle medespelers kenden hun rol uitstekend en vooral Keesje maakte het publiek met zijn luimerige gezegden danig aan het lachen. We wenschen de spelers van harte geluk met hun behaald succes. Het publiek ging hoogst voldaan huiswaarts en de leden van Polyhymnia* kunnen er zich op ver heugen dat zij door hun zang en tooneel een prettigen avond hebben bezorgd. 's Gravemoer. De Chr. Zangvereen. »Halelujah« hield Dinsdagavond haar teer- avond. Tot zeer laat bleef men genoeglijk bijeen, waarbij het aan het noodige voor den inwendigen mensch niet ontbrak. Land van Altena. Nu een groot gedeelte onzer melkveehouders is georga niseerd en hun afdeelingen zijn ingeschreven bij den Bond van Melkveehouders in Zuid- Holland kan het zijn nut hebben een en ander weer te geven uit het rapport van onze commissie die Dinsdag 1.1. een alge- meene vergadering heeft bijgewoond. In zyn openingswoord wees de Voorzitter den heer Vaandrager er op, dat de positie van den uitsluitend melkveehouder thans gunstig afsteekt tegen den houder van een gemengd bedryf, wat hoofdzakelijk moet worden toegeschreven aan den minder goeden toestand in de land- en tuinbouw. Toch ziet spr. voor de melkboeren de toekomst met zorg tegemoet. We weten maar al te goed dat de prijs van onze melk afhankelijk is van de internationale zuivelmarkt. Hij had daarby het oog, op de ongunstige valuta, zoodat er weldra bijna geen buitenlandsch betaalmiddel meer zal zijn, dat voldoende waarde heeft om onze zuivelproducten tegen een behoorlijken prijs af te nemen. Hij waarschuwde er daar om vooral voor voorzichtig te zijn bij het aangaan van pacht of andere verbintenissen. Nog merkte hij op, dat de bestaande melkprijzen wel wat laag zijn, hetgeen wordt toegeschreven aan de lage prijzen der melkproducten. Tevens vindt hij het jammer dat tot heden alle contact met den handel yerbroken is, wat voor ons nadee- lige gevolgen heeft. Het Hoofdbestuur zal echter trachten, deze breuk spoedig te her stellen. In een volgende algemeene ver gadering kan men dan een nieuwe prijs regeling bespreken. De vergadering ging geheel accoord met de zienswijze van den Voorzitter. Nieawendijk. Maandagmorgen viel het kind van C. B. van den zoldertrap met 't ongelukkig gevolg dat zij een arm brak, geneeskundige hulp werd verleend door Dr, Overbosch van Almkerk. Naar men uit goede bron verneemt, zal de ouderavond gehouden worden op Vrijdag 46 Febr. a.s. in de Chr. School, j Maandagmorgen had een ernstig ongeluk plaats, dat zeer goed afgeloopen is. De dochter van A. T. ging 's morgens na de sloot om eenige werkzaamheden te verrichten. Plotseling werd zij duizelig in het hoofd, verloor haar evenwichten kwam in de sloot te recht. Des 's morgens kwa men als naar gewoonte de cliëntele om melk te koopen, daar op 't geroep van »volk« geen mensch te voorschijn kwam, ging men zoeken, en vond men haar weldra in het water. Nog eenige personen kwamen aan- loopen en wist men met veel moeite de drenkelinge op het drogen en weer tot bewustzijn te krijgen waarbij de geneesheer Dr. Overbosch hulp verleende. Poederooijen. De gemengde zang vereeniging »De Lofstem* hoopt Zaterdag 47 Februari, onder leiding van den heer A. W. van der Nat een uitvoering te geven. Raamsdonksveer. Gedurende de maand Januari passeerden 4446 op- en afvarende stoombooten en zeilschepen met een inhoud van 435365 ton de Rolbrug. Tot Voorzitter van het Schoolbestuur der Chr. Scholen werd gekozon de heer C. Boezer. Gedurende de maand Januari werd in de Rijkspostspaarbank ingelegd f24048.57 en terugbetaald f 46254.87. 24 nieuwe boekjes werden uitgegeven en 40 geheel uitbetaald. Veen. De lijst van eigenaars of be heerders van paarden welke gedurende de maand Februari ter Secretarie dezer ge meente voor een ieder ter inzage is neder- gelegd bevat 47 .namen van eigenaars terwijl het aantal paarden 24 bedraagt. De heer P. Clement A.Ezn. heeft als secretaris der vereeniging aVolksont- wikkeling* bedankt, terwijl de heer P. v. Helden als zoodanig gekozen is. Werkendam. Heden (Zaterdagavond) om 5 uur zal in de consistorie van de Ned. Herv. kerk de stemming plaats hebben voor een nieuw lid voor het kiescollege in de plaats van den heer A. Vos. Woensdagavond trad in de Ned. Herv. kerk op Ds. Sap van Gouda voor het Chr. Zenuwlydersgesticht te Zeist. ZynEerw. had tot tekst gekozen Psalm 64 2, 3, en zette duidelijk de toestand van de zenuwlijders en 't Gesticht uiteen. De kerk was matig bezet. Velen gaven zich als lid op voor die vereeniging. Door de staatkundig Geref. Partij zijn voor de Prov. Staten, Kieskring den Bosch gesteld als No. 4 C. Baggerman Bz., No. 2 L, v. Elzelingen en als No. 3 A. Paans. Wijk. Tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school alhier is benoemd de heer J. v. Brummelen te Breda. Voor den dienstplicht van de lich ting 4924 zijn alhier 34 personen inge schreven. Om ruim zeven uur, marcheerde 4 2 leden van »D. V. 0.« en 46 leden van »Olympia« op, die het zeer kleine tooneel bijna vulden. Hierna opende de Voorzitter van »D. V. 0.« met een beknopte rede, alleen het moreel belang van het vereeni- gingsleven aanroerend, terwijl hij den leider van »Olympia« verzoekt om over de gym nastiek in het bijzonder iets te willen zeggen. Het programma werd nu zonder eenige wijziging afgewerkt. Gezien het zeer korte bestaan der afdeeling gymnastiek van »D. V. 0.« (slechts 44 weken) en de zeer beperkte ruimte, overtrof »D. V. 0.« alle verwachting. Vooral vielen op: het openings nummer (stok- en standoefening) en het brugturnen, waarbij de meisjes zich weer bijzonder onderscheiden. Het werk van »01ympia« behoeft verder geen betoog, het was als gewoonlijk schit terend. Het glansnummer van den avond was wel, dat der groepen, waarvan er twee keurig samengesteld door »D. V. 0.« en een door »Olympia« werd gegeven. Bij den afmarsch hield de heer Kaas jager, hoewel hij voorgaf geen beroeps- redenaar te zijn, een zeer welsprekende rede over de gymnastiek, die wel velen zal hebben bewogen, zich bij »D. V. 0.« aan te sluiten als lid of donateur. De jongste der meisjes-leden van »D. V. 0.« reikte namens hare vereeniging, den leider van »0!ympia« een bouquet over, terwijl de Voorzitter nogmaals dankte voor de medewerking. Als toegift-nummer van »Olympia viel zeer in den smaak het nummer acrobatiek en het nummer hoogbrugturnen, dat te zien gaf, wat door oefening is te bereiken. Het komisch gedeelte werd voor dilet tanten best gegeven en verdient ook allen lof. Te ruim half twaalf keerden allen hoogst voldaan huiswaarts. Waspik. Op Zondag 44 Febr. a.s. zullen voor den Brabantschen voetbalbond de volgende competitiewedstrijden gespeeld worden Van 42uur *Brabantia« 2 Waspik, »Juliana« 2 Baardwijk van 2 3j uur »Brabant\a« 4 Waspik, »Juliana« 4 Baardwijk. Wondrichem. Veiling 2 Febr. 4923. De aanvoer bedroeg ditmaal ruim 4400 K.G. appelen. Goudreinetten I 1\—8^ ct. II 3-5 Zure Bellefleur I 45£ j> t> II 23 Alles per K.G. -Door tusschenkomst der Land- en Tuinbouwver. »Land van Altena« is voor hare leden een scheepslading sparren aan gekocht, die deze week afgegeven zullen worden. derd. Is iets, wat niet gezien is ook straf baar H. X. INGEZONDEN. Eenige menschen, die in een struikgewas werkzaam waren, hadden een hondje bij zich. De onbezoldigd rijksveldwachter kwam bij hen en terwijl ze bij elkander stonden te praten, hoorden zij opeens een geschreeuw van een haas. De onbezoldigd rijksveld wachter en ook de werklieden liepen er dadelijk heen en zagen een haas op de plaats dood liggen. De onbezoldigd rijks veldwachter en maakte een proces-verbaal op tegen den eigenaar van den hond. Maar niemand heeft gezien, dat de hond de haas gedood heeft, want toen zij op de plaats kwamen waar de haas dood lag, was de hond daarvan nog een heel eind verwij Inwoners van Wijk en Aalbnrg. Op onze Gymnastiekuitvoeringj.l.Zaterdag hebt U kunnen zien, wat door volharding onze leden in veertien weken hebben bereikt en wat door Uwe medewerking kan bereikt worden, gezien de prachtige oefeningen van »01ympia« Zalt-Bommel. Ik doe dan nogmaals een beroep op U allen, wordt n.l. lid of donateur van onze vereeniging. Maak U niet bezorgd over de hooge contributie of onkosten voor het aanschaffen van turnkleeding. Wat het eerste betreftde contributie bedraagt voor leden boven 43 jaar 20 ct., deze wordt eventueel bij genoegzame deelneming sterk verminderd en misschien tot de helft teruggebracht. De contributie van de aspirantleden, n.l. vanaf 5 tot 43 jaar bedraagt 5 ct. per week, terwijl tevens voor het aanschaffen van kleeding wekelijks 5 ct. wordt betaald. Door deze manier van sparen kunnen we allen langzamerhand de turnkleeding aanschaffen. De contributie wordt slechts gebruikt tot betaling van het lidmaatschap van het »K.N.G.V.« en het betalen van de huur der toestellen enz., daar de leiding geheel belangloos geschieden zal. De leider van »D.V.O.« Kantongerecht te Hensden. Uitspraak 2 Februari 4923. ArbeidswetS. M. te Heusden, 4 X f2 of 4 X 4 d. HinderwetP. v. R. te W'chem f 2 of 4 d. Binnenvisscherijregl. N. v. O. te Heus den f 5 of 3 d. verb, verkl. IJkwet P. v. G. te Almkerk 5 X f 4 of 5 X 1 d. verb, verkl. Mollenhuiden vervoeren W. d. L. te Haarsteeg f4 of 4 d. verb, verkl. Overtreding pol. verord,: A. A. H. K., M. S., e. a. te Genderen ieder f2 of 4 d. Overtreding pol. verord. DeWerken J. B. Z. te DeWerken en L. D. v. E te W'dam c.a ieder f2 of 4 d. A. V. te DeWerken en D. K. te W'dam ieder f 5 of 3 d. Art. 434 Sr.W. v. d. K. e.a. te Eethen ieder f3 of 2 d. A. S. te W'dam f5 of 3 d. Art. 427 Sr.L. M. L. te Veen f 5 of 3 d. Voert. z. lichtH. C. v. E. te Vlij men f3 of 2 d. Gekl. zijglazen G. A. v. A. te Sieeu- wijk f4 of 4 d. Ryw. z. lichtD. V. te W'chem e. a. ieder f 3 of 2 d. PREDIKBEURTEN, 11 Februari Heusdenvm. 10 u. ds. Huijgens. (Coll. Zending) Geref. Kerk, vm. 9.30 u. leesdienst en nm. 6 u. ds. Pontier v. Heerlen. Aalburggeen dienst. uit Wijk. 's Gr.-Capelle, nm. 2 u. ds. v. d. Vlucht uit Drunen. 's-Gravenmoer, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. Anker. Ger. Kerk vm. 9.30 en nm. 2.30 u. ds. de Jonge. Chr. Ger. kerk vm. 9,30 en nm, 2,30 u. leesdienst. Geref. Kerk vm. 9.30 u. en nm. 2 u. ds. Petersen, Legerpredikant te Bloemendaal. Raamsdonk( F.), vm. 9.30 u. leesdienst, (Z>.) nm. 2 u. ds. Muhlnikel van Waalwijk. Sleeuwijk, nm. 2 u. ds. Roth v. Almkerk. Geref. Kerk, vm. 9.30 u. en nm. 2 u. ds. Beumee. Ger. Gem. vm. 9.30 en nm. 2 u. leesdienst. ds. Kalkman. Ger. kerk A, vm. 10 en nm. 6 u. ds, André. Ger. Gem. vm. 10 u. en nm. 6 n. leesdienst Chr. Ger. Kerk, vm. 9.30 en nm. 6 u. ds. Barth. SM IJ- BRAND- SCHAAF STOOT KNEL" X Kv WONDEN fABR.A.MIJNHARDT.ZEI3T. Andel, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. v. d. Put. Aalst, nm. ds. Smits te Zaltbommel. Almkerk, geen opgaaf. B'broek, geen opgaaf. Drongelen, geen dienst. Doeverennm. 2 u. ds. Gobius du Sart Dussen, geen opgaaf. Eethen, nm. 2 u. ds. Huijgens v. Heusden. Denderen, geen opgaaf. Heesbeen, nm. 2 u. dr. Tjalma v. Veen. Meeuwen, geen opgaaf. NederhemertZz. vm. 10 u. ds. Kluin. Nieuwendijk, geen opgaaf. Sprang, geen opgaaf. Uitwijk, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. Wit. Veen, vm. 9,30 u. dr. Tjalma. Werkendam, vm. 10 en nm. 6 u. Wijk, vm. 9.30 u. ds. Gobius du Sart. Waspik, geen opgaaf.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2