feuilleton. Carnaval te Nice. Und van altena Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden. No* 4270. Woensdag 21 Februari 1923. De ScbipbreukeliooeD der Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Adcertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De conferentie tusschen Le Trocquer en Bonar Law over het gebruik van spoor wegen in het door de Britten bezette ge bied, is jammerlijk mislukt en de Fransche missie is onverrichter zake naar Parijs teruggekeerd. Weliswaar meldt Havas, dat de Engelsche regeering concessies gedaan zou hebben, betreffende het vervoer van steenkool en troepen, maar de Reuter-be- richten zyn daarmede ten eenenmale in tegenspraak en zy klinken overtuigender dan de telegrammen van Ilavas. Volgens de «Times® hebben de Franschen verzocht om een ruim gebruik van den spoorweg te mogen maken en het recht opgeëischt, om troepen en voorraden ten behoeve van de Ruhrbezetting daarlangs te vervoeren. De >Times« uitte de meening, dat het ver zoek gemotiveerd geweigerd moest worden en voegde er aan toe, dat de Britsche re geering niet moest toestaan dat haar neu traliteit zelfs in de geringste graad wordt aangetast. Het schijnt dat Bonar Law het met de opvatting van het groote Britsche blad eens geweest is. Want, ofschoon er, naar Reutor seint, noch door de Engelsehen, noch door de Franschen een officieel© ver klaring is afgelegd, weet de «Evening Standard®, mee te deelen, dat de Engelsch- Fransche conferentie vrijwel isdoodgeloopen. Voor het oogenblik acht het Engelsch ka binet zich niet in staat, het Fransche ver zoek in te willigen, en de Fransche afge vaardigden zijn huiswaarts gegaan, om hun collega's te raadplegen over bepaalde kwes ties, weike zij niet bevoegd zijn te behan delen. De mislukking van de conferentie, zegt de «Evening Standard® is te betreuren wegens haar weerslag op de kwestie van het blijven van Engeland in het Rijnland, en de toekomst der Entente. Poincaré zal heden Maandag voor de Kamercommissie verschijnen over den poli- tieken toestand. Als hij zich niet oorspron kelijk hiertegen verzet had, zou men zijn verklaring niet met zooveel spanning tege moet zien. Nu is dat echter iets anders. Vooral nu hij, naar zeer waarschijnlijk is, niet vee! goeds heeft te vertellen. Had Le Trocquer belangrijke concessies uit Londen meegebracht, dan had de Fransche premier min of meer triomfantelijk mede- deelingen kunnen doen. Nu heeft hij niet veel materiaal om zich tegen zijn belagers Tardieu en Briand te verdedigen. 3) «Dat zal u opbreken® brulde de kapitein in vliegenden toorn, terwijl hy de deur der kajuit achter zich toesmeet. «Mij opbrekenherhaalde de dokter spottend «dus hij gelooft nog, dat wy er veilig komen. Ja, als er geen klippen, geen stormen, geen kannibalen waren. De toe komst zal bewyzen, Julius Brown, wie gelijk heeft, gy of ik I® III. Toen de hofmeester de kajuit van Dr. Arling verlaten had was hij onmiddellijk naar den keuken gegaan, die veel weg had van een vergaderzaal, waar men de gevaarlijke doorvaart tusschen de Louisia- den en de Salomons«eiIanden als punt van behandeling had gekozen en een ieder zijn uiterste best^ deed van de aanstaande ge varen eene volledige, vaak overdreven be schrijving te geven. Bij Stonemans binnen treden werd hy met vragen bestormd en als 't ware uit één mond klonk het«wat heeft de dokter er van gezegd «Hij wist nergens van® antwoordde de hofmeester. «Hij zat in zyn studie ver- Geen steenkool uit het Ruhrgebied en geen medewerking van den Britschen bondge noot De «Daily Express® verneemt welis waar uit Dusseldorf, dat de Britsche troepen zich uit een kleine strook van het door hen bezette gebied zullen terugtrekken, maar dit bericht behoeft nog bevestiging en bovendien is het maar van matig belang. Wat Frankrijk noodig heeft is grootere vrjjheid van beweging en algeheele op heffing van den Britschen slagboom aan den Rijn. De Fransche ministerraad heeft Zaterdagochtend vergaderd om het rapport van Le Trocquer aan te hooren en Poincaré heeft vervolgens aan zijn collega's een overzicht gegeven van den buitenlandschen toestand. Dit is dus een soort generale repetitie geweest. De Belgische minister president zal zich naar Parijs begeven om met den Franschen premier overleg te plegen. De diplomatie is in levendige actie, er wordt druk geconfereerd en dit bewijst wel dat er nieuwe plannen in de maak zijn. Vermoedelijk zijn de regeeringen te Parijs en te Brussel in niet geringe onge legenheid geraakt door het hardnekkige verzet der Duitsche bevolking. De Ruhrkwestie heeft in het Britsche Lagerhuis tot belangrijke besprekingen geleid. Voordat het debat aver het gemeen schappelijke amendement van de liberalen en nationaal-liberalen betreffende een beroep op tusschenkomst van den Volkenbond in de kwestie van het Ruhrgebied en den wensch, dat de Vereenigde Staten deelnemen in de bespreking van het vraagstuk der schadeloosstellingen begon, werd aan Bonar Law een vraag gesteld betreffende de jongste Engelsch-Fransche onderhandelingen te Londen. De eerste minister weigerde een verklaring af te leggen hij zeide, dat de Britsche regeering zekere voorstellen had gedaan aan Frankrijk, dat echter nog geen antwoord daarop was ontvangen, en dat zij, voor zij dit ontving, liever niet de zaak zou willen bespreken. Nadat oud-minister van onderwijs Fisher en Robert Cecil hadden gesproken kwam Lloyd George aan 't woord en begon zijn rede. Hij zeide, dat het van belang was, dat de Fransche en Britsche democratieën samen zouden gaan en samen zouden handelen, zoover zij konden, maar de vriend schap voor Frankrijk beteekent niet, dat wij elke daad aan elk Fransch ministerie moeten goedkeuren, welke den vrede dei- diept en het speet mij wel, dat ik hem het gelukzalig studieuurtje met een ramp zalige tijding moest vergallen. Wat zette hij groote oogen op De dokter wilde maar niet gelooven, dat de Oude zoo'n waagstuk durft ondernemen «Ja zeker een waagstuk« bevestigde de smid Harry. «Toen we te Hongkong lagen, ik geloof drie dagen vóór de afvaart, zag ik tijdens een onweer, waarbij de «Iron® getroffen werd, die onheilspellend blauwe vlammetjes flikkeren, eerst op den ba- zaansmast en kort daarop nog op den grooten mast. Heb ik jullie er niet op gewezen «Ja® hernam de hofmeester «ik heb ze duidelyk gezien, je bedoelt het St. Elms vuur. Alleen het bijgeloof ziet in de vlam metjes de voorteekenen van een naderend onheil. Het St, Elmsvuur is niets anders dan electriciteit, die van de aarde naar de wolken getrokken, van de punten der goede geleiders afstroomt. «Dat kan wel zijn® hernam Harry, maar het komt toch al mooi uit. Overmorgen begint de vertooning.® «Je bedoelt het drama verbeterde Bill de kajuitsjongen. «Zooals je wilt® vervolgde de smid «over een paar dagen zitten we op de klippen vast en dan, wel te rusten jongens 1® «Maar wy moeten nu spijkers met kop pen [slaan,® sprak Smeatson, de timmer man, «we weten dat de Oude een stijfkop is, een of twee man zijn niet in staat hem wereld op het spel zet. In de jongste actie van Frankrijk met betrekking tot de schadeloosstellingen was iets verontrustends. Er was niets in den stand van het schade- loosstellingsvraagstuk op heden, dat zulk een heftige oplossing eischte. In een overzicht van de geschiedenis der schadeloosstellingen heeft Lloyd George verder met nadruk gewezen op verschil lende voorstellen, die Poincaré heeft ge weigerd aan te nemen. Feitelijk was er maar een tekort van tien percent in de kolenleveringen en het was moeilijk te ge looven, dat het verkrijgen der schadeloos stellingen het eenige doel was voor de bezetting van het Ruhrgebied. Hij geloofde, dat de schadeloosstellingen gerechtvaardigd en verstandig waren en hij betreurde daar om deze actie, welke in de toekomst de schadeloosstellingen in gevaar brengt. Lloyd George eindigde met te vragen Wie kan zeggen, wat er gebeuren zal Gij kunt Duitschland verpletteren, maar wie wint Ik ben een sterk voorstander van de veiligheid van Frankrijk, doch welke veiligheid zal het verkrijgen in het Ruhr gebied Indien we weikelijke vrienden zijn van Frankrijk, zullen wij ons best doen om het te bevrijden uit zijn eigen onder neming voordat het te laat is. Hij deed een beroep op de regeering om op te tre den, en hy uitte zijn wensch, dat de Britsche regeering zich tot de Vereenigde Staten zou wenden opdat beide landen daarna bemiddelend zou optreden bij Frank rijk. De toestand in Ierland is weer uiterst verward. De Valera schijnt een definitieve poging te hebben gedaan om zich van de uiterste extremisten af te scheiden. Hij wordt daaiin echter ten zeerste belemmerd door miss Mac Swiney, die de Valera in het openbaar gedreigd heeft, dat hij het gezag over de Iersche rebellen zal verliezen, in dien hij van zijn eens ingenomen standpunt zal terugkeeren. De leider van de troep rebellen, die verantwoordelijk zijn voor den moord op dr. O'Higgins, den vader van den minister van binnenlansche zaken van den vrijstaat, is in hechtenis genomen en zijn identiteit is vastgesteld. Hij is naar de gevangenis van Dublin overgebracht en zal zoo spoedig mogelijk voor een krijgsraad verschijnen. van zijn plan te brengen, maar, als wij eens collectief, dat wil zeggen als één man naar hem toegaan, om hem te verzoeken van zijn plan af te zien dan geloof ik wel, dat hij zich nog bedenken zal.® Er heerschte stilte in de vergadering. «Kom® riep de smid, die het lange stil zwijgen vervelend vond, «is er nu niemand, die zijn mond durft opendoen. Wat zeg jij er van Dobson «Ik houd mij onzijdig «En ik ook® liet de hofmeester er op volgen. «Wy hebben nog een dag in beraad® hernam de smid, «dan is het te laat, dan helpt er geen bidden of smeeken aan, dan heeft de «Seabird® den weg naar ons aller verderf ingeslagen. Vertrouwt niet te veel op het schip, in twee minuten kan het ge beurd zijn en dan, wee zijn gebeente, die er nog levend afkomt. Een half jaar ge leden voer hier de «Zwaluw® met een bemanning van 15 koppen enlOSChinee- zen als passagiers. De kapitein zou wel een broertje van den onze kunnen zijn. Het was een even groote waaghals. Daar men niet voldoende voor levensmiddelen had gezorgd nam de «Zwaluw® om Sydney spoedig te bereiken den zelfden weg, dien wij nu volgen. Den eersten den besten nacht werd het schip uit elkaar geslagen. De passagiers verlieten het wrak en zetten koers naar een eilandje, dat zij in de verte zagen. Nauwelijks hadden de arme duivels den wal bereikt of een zwerm wilden II. Zooals ik u in een vorig artikel mede deelde is Carnaval de vijf-en-veertigste uit de lucht komen vallen, en nu schijnt het, dat hij langs de zon vallende, deze eenigs- zins heeft beleedigd met een van zijn vele grappen. Het gevolg hiervan is dat de zon, die hier anders alle feestelijkheden pleegt bij te wonen, sedert de komst van Carnaval, afwezig is gebleven en zich achter donkere gordijnen verschuilt. Men moetechter niet denken, dat dit feit de feestvreugde heeft kunnen verstoren integendeel, met eiken feestdag stijgt de vroolijkheid, de uitgelatenheid, stijgt ook het aantal cos tumes en maskers, die men op straat tegenkomt. De feestelijkheden vinden hier tweemaal per week plaats Donderdags en Zondags. Na de feestelijke intocht volgde Zondag groote optocht, waarin allerlei voorstellingen, meest op Nice zelf betrekking hebbende, voorkwamen. Maar het hoogtepunt in de feestweken, de dag, waar iedereen naar uitziet is de «Bataille de Fleurs« de groote strijd, waarin millioenen bloemen als pro jectielen gebruikt worden. En dit is wer kelijk iets, wat men nergens anders ziet of zien kan, iets, waarom Nice dan ook terecht wereldberoemd is. Dit is ook het eenigste, waaraan de duizenden vreemde lingen, die hier op het oogenblik verblijven, krachtdadig deel nemen. De strijd vindt plaats op de groote bou levard, die langs de zee looptover een afstand van een paar Kilometer heeft men hier tribunes opgeslagen, stoelen aangedragen en vlaggen en andere versieringen aange bracht. En langs den weg beweegt zich den geheelen middag een stoet met bloemen overladen rytuigen, automobielen en andere voertuigen heen en weer, te midden var> duizenden menschen, die zich aan beide zijden van den weg geschaard hebben. Om de honderd meter vindt men bloemenver- koopsters, die het materiaal voor het ge vecht moeten leveren, en die door de strijd- lustigen bestormd worden. Onder de op wekkende muziek van een achttal korpsen, die langs den weg geplaatst zijn, zet de stoet zich in beweging, om gedurende eenige uren zich van alle kanten te laten bewon deren. Een kleine driehonderd voertuigen nam aan het feest deel en velen ervan getuigden, èn van de vindingrijkheid van stormde uit een boschje op de ongeluk- kigen aan. Aan vluchten viel zoo spoedig niet te denken. Er werd een verwoed gevecht geleverd. Slechts vier matrozen konden aan het bloedbad ontsnappen. Veer tien dagen lang zwierf het viertal zonder voedsel of drank rond, totdat ze eindelijk door een Amerikaan werden opgenomen. Een Fransch fregat, dat zich onmiddellijk naar het bewuste eilandje begaf, om zoo mogelijk nog eenigen te kunnen redden vond de overblijfselen van een afschuwelijk kannibalenmaal. Denkelijk zijn enkelen als gevangenen weggevoerd en waar ze nu zijn, wat met hen gebeurd is dat weet alleen de Voorzienigheid Plotseling riep een stem luid over dek «Zeeroovers I Kannibalen® en bijna tege lijkertijd klonk het«Alle hens aan dek I® «Een onverwacht avontuurriepen sommigen. «Een goed begin 1® antwoordden anderen. «Bravo jongens® brulde de smid, terwijl hij in woeste vaart de overigen vooruit stormde, naar het dek, waar het krijgs geschreeuw der wilden het scheepsvolk onheilspellend in de ooren klonk. De zeeroovers, die in groote getale op de Seabird kwamen aanzetten, behoorden tot het ras der Papoea's en de ethnologie noemt ze, ter onderscheiding der andere volksstammen, die de verschillende Austra- Wat hier verhaald wordt is werke lijk gebeurd. Red. de décorateurs èn van den schitterenden rijkdom aan bloemen in deze streek. En vanaf de voertuigen en de tribunes begon onmiddellijk de groote bloemen veldslag in al haar hevigheid. Bouquetten viooltjes kruisten takjes mimosa, anjers in allerlei kleuren vlogen heen en weer, en weldra was de heele optocht overdekt met ontel bare kleine bouquetjes. Heel de lange weg was herschapen in een geurenden bloemen tuin. En ziet, daar komt uit de blauwe verte een vliegtuig aan, gevolgd door een tweede, die beiden, waarschijnlijk niet te vreden over den gang van het gevecht, van uit de lucht honderden bloamen naar beneden werpen en met luide toejuichingen welkom geheeten worden. Het gevecht is nu op zijn hevigst en de bloemen vormen als het ware een koepel boven de ver schillende wagens. Men heeft geen handen genoeg om de bloemen op te vangen en weg te werpen en de grond is herschapen in een bloementuin. En steeds rijden weer nieuwe wagens aan, de een al rijker op gesierd dan de andere. Daar nadert een auto, overdekt met roode anjers en witte hyacinthen, op de achterzijde is een groot groen raam aangebracht, waartusschen een groote roode spin haar web van witte hya cinthen geweven heeft. Iets verder een victoria, getrokken door twee schimmels, overladen met paarsche violen en orchideëen waartusschen groote vlinders van paarsch zijde rondfladderen. Te ver zou het mij voeren, u alle wa gens te beschrijven, laat ik u slechts nog eenige bijzonderheden mededeelen. Men heeft gevraagd, wat de kosten zijn van zoo'n versiering en van één van de rijtuigen, waaraan trouwens de eerste prijs is toegekend, kan ik u de som noemen. Deze bedraagt een twintig duizend francs, volgens de tegenwoordige lage koers in guldens f 3500. Maar als ik u vertel, dat het meerendee! van de gasten hier Ameri kanen en Engelschen zijn, waarbij er zijn, die jaarlijks een miljoen of meer te verteren hebben, dan is het wel te begrijpen. Het aantal toeschouwers was geweldig, en werd geschat op zeventig tachtig duizend. En toen eenige kanonschoten het einde van dezen zeer geslaagden middag aankon digden stroomde dan ook een onafgebroken menschen massa door de straten luidruchtig hun instemming met dit mooie feest be tuigende. NICE, Febr. '23 H. lische eilanden bewonen, Melanesiërs. Het zijn moedige en woeste kanibalen, die met hun ranke kano's van schors of uit geholde boomstammen in den kortst mo gelijken tijd de grootste afstanden kunnen afleggen. In vele opzichten gelijken zij op de Nieuw-Guineërs en sommigen, zooals de Salomon-eilanden vertoonen een zekere mate van ontwikkeling, welke men tevergeefs bij de overige bewoners van den Austra lische!) Archipel zoekt en vindt. Rij deu laatsten volksstam is nog het kannibalisme aanwezig, dat voorheen het bezoeken dezer streken zeer gevaarlijk maakte. Menig schip, dat in deze streken verscheen, had een hardnekkigen strijd te voeren met deze Melanesische menscheneters, die met ware doodsverachting de worsteling tegen eiken indringer van vreemden bodem aanvaarden. Overigens leven zij van de vischvangsl en daar zij dan uren, ja dagen ver in den Oceaan wegdwalen, is het niet onwaar schijnlijk, dat zij bij deze gelegenheid de Seabird ontmoetten, die het hard zou heb ben te verantwoorden. «Honderdduizend kannibalen,® riep de dokter uit, toen hij, op het dek gekomen, de zwarte massa met een tooneelkyker be spiedend, de over de watervlakte snel voort glijdende lichte prauwen op de Seabird zag aanvliegen, «hoe komen die kerels hier. Wy zyn verloren, kapitein, tegen die over macht verliezen wij het altijd. Straks klim men zy onder het vuren tegen ons schip als katten op.® Wordt vervolgd tLamha AltenajeLanptragt en de Bommetsrwair^

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1