Brievan uit tiet „Land van iitetia" De Schipbreukelingen k 4 Und van altena Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden. No. 4272. Woensdag 28 Februari 1923. FEUILLËTOÏ7 Int Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. JL Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. J» ff >1* i. In elk bedrijf welhaast is het voor den goeden gang van zaken noodza kelijk geworden, voeling te houden met de nevenbedrijven en daarmede zooveel mogelijk samen te werken. Heeft de industrie reeds jaren gele den dit ingezien en de raadgevingen hunner voormannen gevolgd, het land bouwbedrijf en wat daarmede in ver band staat, betreedt slechts schoor voetend deze nieuwe banen. Het is niet moeilijk dit te consta- teeren. Eiken dag op nieuw zien wij, hoe een zware taak de pioniers op 't landbouwgebied hebben, om hun col lega's tot overtuiging te brengen. Veel moeielijker zal het echter zijn de juiste motieven te noemen, die sommige boeren terughouden van het organisatie leven. De groote achterstand in onze streek was vóór een jaar nog op te merken onder de melkveehouders, tevens landbouwers. Wel had men in de omgeving een paar coöperatieve melkfabrieken, maar toch leverden en leveren op heden nog velen hun melk aan een speculatieve fabriek of aan een slijter. Was er dan in 'tLand van Altena nog geen melkveehoudersvereeniging, zooals bijna overal elders, zult ge misschien vragen. Ja, waarde lezer, ook wij hebben meermalen ons die vraag gesteld „Waarom dan toch hier niet jvereenigd" en kwamen dan tot de conclusie, dat het blindelings ver trouwen in hun afnemer, waarvan zij dachten, steeds den hoogstmoge- lijken prijs te ontvangen, in de eerste plaats de oorzaak was. Hierbij komt dan nog dat bij de meeste boeren het melkveehouders- bedrijf als een bijzaak wordt be schouwd, waarvan Moeder de vrouw haar scepter doet zwaaien. Het vrou welijk personeel zorgt voor alle werkzaamheden en wanneer 's mor gens de melkrijder komt, zorgen zij, dat alles voor verzending gereed staat. Voor den oorlog was het nog alles zins gebruikelijk dat men zijn melk voor een halfjaar vooruit verkocht, 5) «Jullie hebben zeker allen een proefje gehad,* vervolgde hy, zich tot het scheeps volk wendende, dat om hem een kring ^had gevormd. Op dit oogenblik kwam de dokter boven. «Wel dokter, hoe gaat het met den pa- jtient Dokter Arling zag Brown verwijtend 'aan. «Glaston ligt aan een zware wondkoorts, ;Hij is door een pijl getroffen, die vergif- Hig was.* «En bestaat er dan geen kans, om hem in het leven te behouden «Dat geloof ik niet. Ik kan niet te weten komen, welk plantaardig of dierlijk vergif is gebruikt. Zout, dat in de meeste geval len van vergiftiging door pijlen mij zeer goede diensten, heeft bewezen, baat niet. Zwavelzure, ja zelfs zeezoutzure chinine zijn niet bij machte de sluipkoortsen te over meesteren. Het is eene langzame vergif tiging met doodelijken afloop. «Weet ge dat zeker?* «Als er tenminste geen wonderen ge beuren.* .j§ 74 of laat ik liever zeggen, een door de een of anderen fabrikant aangebo den contract kon teekenen,, waarop voor een zeker tijpperk, prijs van melk werd vastgelegd. Van een bespreking om betere le veringsvoorwaarden te verkrijgen was natuurlijk geen sprake. Men was eenvoudig daarop niet bedacht. De oorlogsjaren kan men hier na tuurlijk buiten beschouwing laten, re- geeringsmaatregelen legden zoowel fabrikant als melkboer aan banden, zoodat van verkoop op contract op langen termijn, geen sprake kon zijn. De laatste 2 jaren, waartoe wij nu onze besprekingen in hoofdzaak willen beperken, was de prijs, door de internationale verwikkelingen, aan zulk een schommeling onderheven, dat menige boer op een gegeven oogenblik zelf niet meer wist, hoe hoog de melkprijs wel was. Een prachtige gelegenheid was dit natuurlijk voor de speculatieve fa brieken, om de prijzen in die streken welke nog niet georganiseerd waren, zooveel mogelijk te drukken. Deze onregelmatige drukking en mede de zeer lage voorjaarsprijs van 1922 hebben echter tot gevolg gehad, dat in Woudrichem een vergadering werd belegd, en men tot de oprich ting van een melkveehoudersvereeni ging over ging. Deze vereeniging had in hoofdzaak ten doel* te trachten, verbetering te verkrijgen in de melkprijzen en de verschillende leveringsvoorwaarden. Tevens besloot men een actie op touw te zetten, om alle leveranciers in 't Land van Altena in een Bond bijeen te brengen. Men was algemeen van oordeel dat door een sterke or ganisatie, hier veel tot stand te bren gen was. Dit is tot heden niet mogen geluk ken. Rijswijk en Giessen keken de kat eerst eens uit den boom in Andel daarentegen ging dat veel beter, men had daar spoedig een vereeniging gevormd, met mannen in 't bestuur, die de zaak reeds dadelijk flink aan pakten, zoodat al spoedig veel ver betering in den melkhandel tot stand kwam. Onze voormannen begrepen echter, dat, wilde men op den duur iets De kapitein zweeg en verwijderde zich, den dokter alleen met de bemanning ach terlatende. De matrozen schenen verplet terd. In menig oog blonk een traan. «Dat is het begin van het eindes mom pelde dokter Arling, terwyl hij de wonden van den bootsman verbond. De «Seabird* geleek op dit oogenblik op een drijvend hospitaal, waarin de dokter met ijver en liefde werkzaam was. Nadat hy zijn patiënten achtereenvolgens geneeskundige hulp had verstrekt begaf hij zich onmiddellijk naar Glaston en hoe groot was zijn verbazing, toen hij Julius Brown bij den zieke zag zitten, wien hij op het gloeiend voorhoofd koude compres- sen legde. >U hier* stamelde de dokter. De geneesheer bracht de hand aan het voorhoofd «Ontzettend ontzettend 1 wat een hitte 1 Hoe gaat het er mee De matrcss opende voor een oogenblik de oogen en zag hem smeekend aan. «Die man wil niet van mij weggaan. Kunt ge hem daartoe niet dwingen «Kalmte! kalmte!* fluisterde de dokter. «Maar jaag hem dan hier vandaan Ik kan niet meer. mijn kracht is weg I Is hij niet mijn moordenaar «Houd je kalm Glaston, nog niets is verloren «Nog niets verloren* herhaalde de ma troos terwijl hij plotseling zich oprichtte «alles is verloren, niet alleen voor mij, maar ook voor u, voor ons allen Daar, presteeren, men zich met een groo- tere organisatie zou moeten vereeni gen, waarvan het gevolg is geweest, dat nu een paar conferentie's met het Zuid-Holl Hoofdbestuur, de Wou- drichemsche en Andelsche melkvee houders gezamenlijk zich hebben aan gesloten bij den Zuid-Holl. Bond van Melkveehouders. De heer Huisman, secretaris van dien Bond, schrijft hierover in zijn orgaan „De Melkveehouder" van 6 Jan. 1.1. nog het volgende „In Brabant dus gaat de victorie uit van Woudrichem, moge daarvan het gevolg zijn, dat deze zich zal verbreiden over het geheele Land van Altena, tot steun van hare melk veehouders, wier belangen, door hun ne melklevering naar Rotterdam, vrij wel geheel paralel loopen met die der leden van den Zuid-Hollandschen Bond. (Wordt vervolgd.) W. L. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Uit het bezette gebied meldt men aan de N. R. Crt. onderscheidene gewelddaden door de Franschen de laatste dagen gepleegd. Na het vertrek der Franschen uit Geisenkirchen hebben de Duitscheautoriteiten reeds tal van niet te weerleggen gevallen vastgesteld waarin de Franschen van lieden op straat groote bedragen aan geld hebben afgenomen. In sommige gevallen werd het geld terug gegeven, indien de betrokken persoon maar krachtig protesteerde. Wie er zich tegen verzette dat hem zijn geld werd afgenomen, werd mishandeld. Zoo werd men o.a. aan een vrouw uit den werkenden stand een bedrag van 20.000 mark afgenomen dat zij, trots haar verzoeken, niet heeft terug gekregen. Een spoorwegbeambte en een spoorweg inspecteur werden samen gearresteerd en naar het stadhuis gevoerd. Bij de over brenging voor de verschillende verhooren werden zij zoo zwaar mishandeld dat zij bewusteloos werden. Na in hun cel weer tot het bewustzijn te zijn gekomen, stelde de een vast dat hij zyn portefeuille met 50.000 mark kwijt wasde andere miste zijn gouden horloge. Een mijnwerker uit Rothausen, die 's nachts van het station kwam en naar daar daar zit onze moordenaarMaar mijn vloek zal u verpletteren, wat zeg ik,, u Neen, jou, jij, jij De zieke viel van uitputting neder. De kranke borst hijgde de strak verwijde pupillen sloten zich, het geheele lichaam sidderde. Julius Brown glimlachte. «Hij ijlt nietwaar «Dat geloof ik niet.* «Waarom gelooft u dat niet «Omdat hij u flink de waarheid heeft gezegd. «Dat kan u niet beoordeelen dokter Dokter Arling zag Brown minachtend aan en bewaarde het zwijgen. De kapitein stond op en verliet de kajuit. Op het dek gekomen werd de gezag voerder door den smid aangesproken. «Kapitein, wij zonden u even willen spreken.* «Wat is «r «Wij verzoeken u dringend deze streek zoo spoedig mogelijk te verlaten.* «Waarom «Omdat de «Seabird* en hare bemanning zeker en gewis aan de vernietiging worden prijsgegeven. «Dus mijn plan opgeven - Terugkeeren, nu we half gevorderd zijn Daar kan niets van komen.* «Maar kapitein «Wat is er «Het kan niet... heusch niet.* «Ik zal als we in Sydney zijn de gage, zijn huis liep, werd bewusteloos geslagen en beroofd van beurs en trouwring. Vrijdagnacht is, naar men meldt, Bochem wederom het tooneel geweest van onge hoorde plunderingen door de Fransche troe pen. Nadat deze tegen den avond de ver gadering van de Bochumsche gemeenteraad hadden opgeheven en den eersten burge meester, twee wethouders en zes raads leden gevankelijk hadden weggevoerd, be stormde des nachts een sterke afdeeling Fransche troepen het gebouw van de Kamer van Koophandel. Daar werden de kassen en de brandkasten opengebroken, evenals alle kasten en schrijftafels, en de stukken daarin deels meegenomen, deels op straat gegooid, die Zaterdagochtend nog vol pa pieren lag. De gordijnen werden van de vensters gescheurd, de tapijteu opgenomen en, voorzoover zij niet werden meegenomen, verscheurd. De schilderijen der vroegere voorzitters van de Kamer werden bekrast en de gezichten er uitgesneden. De stemming wordt hierdoor in Duitsch- land steeds feller, dergelijke handelingen versterken de vijandschap en de verbittering op gevaarlijke wijze. Ieder oohenblik kan te Essen, Bochum of Dortmund een verschrikkelijke uitbar sting komen, die bloed kost en nog meer bloed zal eischen. De Franschen bepalen zich ertoe het den kooplieden, winkeliers, burgerlijke autoriteiten en fabrikanten las tig te maken en zy ontzien de arbeiders bevolking, gelijk reeds bleek bij het be zetten van het raadhuis te Bochum. Maar de arbeiders waardeeren dit niet en voelen zich toch in de eerste plaats Duitschers, zoodat de haat tegen al wat Fransch is in hun kringen niet minder wast, dan in de kringen der handeldrijvende burgerij. Poincaré staat dus met zijn 60.000 sol daten tegenover een volstrekt onhandel bare bevolking van vele millioenen Duit schers, die zich niet gewapenderhand maar lijdelijk verzetten en het hem onmo gelijk maken, met zijn dwangmaatregelen een stap verder te komen, tot het binnen halen van de schadeloosstelling. De Fransche troepen zien zich steeds genoopt de bezettingszone uit te breiden. Na hun optreden in Baden en bij Emme rik, hebben zij nu ook den rechteroever van den Rijn bezet bij Königswinter en tegenover Mainz. Over welke plaatsen deze bezetting zich uitstrekt, wordt door Havas nog niet nauwkeurig gemeld, 't Moet geschiedt zijn om conti óle uit te oefenen als verhoogd met één derde beschouwen.* Julius Brown keerde zich om en ver dween. IV. De laatste stralen der ondergaande zon verlichtten het tooneel van den bloedigen stryd, waarvan het dek der «Seabird* nog de versche sporen vertoonde. Er had eene afschuwelijke slachting plaats gehad. De hier en daar verbrijzelde verschansing ge tuigde van de hevige worsteling. Een hameren en kloppen verkondde, dat men be zig was de aangebrachte schade te herstellen. Weldra brak na eene korte schemering de avond aan. Het was een prachtige avond, Millioenen sterren fonkelden aan het helder hemelgewelf. Voortgedreven door eene flinken bries danste het schip op de zilveren baren, in wier schoot wel dra het stoffelijk overschot van een jeugdig zeeman zou rusten. Van tijd tot tijd stak een reusachtige haai zijn kop uit het water of scheerde de vliegende visch langs de watervlakte, hetzij om aan zijn vervolgers te ontkomen of zich in den kabbelenden vloed te vermeien dan weder kliefde de fregatvogel, op prooi uitgaande, het luchtruim. De eerste stuurman stond met den boots man op het voordek te praten. Plotseling vertoonde zich aan den horizon een reus achtige komeet. In een oogwenk was de bemanning naar voren gesneld, om het indrukwekkend luchtwonder te aanschou- op den spoorweg rechts van den Rijn. De bezetting voltooit 't douane-cordon van 't Rijnland en de Franschen beheerschen thans beide oevers van den stroom. De Franschen hebben Zaterdag een goede vangst gedaan, door in den trein Berlijn- Keulen, toen deze de bezette zone bereikt had, 12 milliard mark in beslag te nemen. Het geld was door de Rijksbank verzonden en bestemd voor het uitbetalen van loonen. Bovendien zijn een aantal cliché's tot het vervaardigen van Duitsche bankbiljetten in Fransche handen gevallen, zoodat Frankrijk thans Duitsch bankpapier zou kunnen gaan drukken, indien het dit wilde en te Berlijn zal men zich daarover wel reeds ongerust maken. Volgens «Havas« waren elf van de twaalf milliard bestemd, niet voor uitbe taling der loonen, maar ter versterking van de strijdkas der in het bezette gebied stakende spooorwegarbeiders. Van Fransche zijde zal men het in beslag nemen van deze gelden dus vol maakt gewettigd vinden. Overigens is het verlies van 12 milliard papiermark voor de Rijksbank geen doodwond. Hetgeen echter niet wegneemt, dat de verontwaar diging in Duitschland zeer groot is. BUITENLAND. De Zomertijd en Frankrijk. Frankrijk behoudt zijn zomertijd. De ministerraad heeft besloten onverwijld een wetsontwerp in te dienen. Alleen president Millerand moet er nog zijn goedkeuring aan hechten en dan, natuurlijk, de Kamers. Het feit, dat men volgens vroegere bere keningen door den zomertijd voor bijna 200 millioen franken kolen spaart, moet in den ministerraad den doorslag hebben gegeven. Het Permanente Hof van Intern. Justitie. President Harding heeft besloten den Senaat te verzoeken, de regeering der Vereenigde Staten te machtigen toe te treden tot het Permanente Hof van Inter nationale Justitie, dat onder de auspiciën van den Volkenbond staat. o De Britsehe oorlogsschuld. Volgens een bericht uit New-York heeft president Harding zijn goedkeuring gehecht aan de overeenkomst inzake de fundeering van de Britsehe oorlogsschuld, welke reeds door den Senaat en het Huis van Afge vaardigden was aangenomen. wen. Men nam een sterke chloorreuk waar. «Als ik het niet dacht* mompelde de smid «Glaston sterft van nacht.* De dokter was er inmiddels ook bijge komen en staalde met bewondering naar het machtig luchtverschijnsel. «Is dat geen ongunstig voorteeken dokter« vroeg de smid. «Neen, volstrekt niet, de verschijning van een komeet staat geenszins mét aard- sche gebeurtenissen in verband ofschoon. »U denkt aan de komsten van 1505, 1516. 1530 toen kort na hare verschijning Philips I koning van Spanje, Ferdinand, koning van Aragonië en de vorstin Mar- garetha, dochter van keizer Maximilliaan overleden* liet de eerste stuurman er on middellijk opvolgen. De dokter zweeg. Hij schatte de lengte van den staart op 240 millioen kilometers. «Als het mij vergund is iets op te mer ken* sprak Harry «dan geloof ik stellig, dat deze komeet de voorbode is van ons ongeluk.* «Dwaasheid« mompelde de dokter, «maar wat wel mogelijk is wat ik als mogelijk, veronderstel, is, dat wij verbazende storin gen krijgen Als een reusachtige waaier spreidde zich de staart uit en scheen zich op te heffen. Den ganschen nacht, ook na het verdwijnen der ster, scheen de weg, dien de komeet had gevolgd, in een lichten glans gehuld te zijn. Wordt vervolgd.) MEI 1VSBLAD «our list Laid nn Heusiei en Alley,deLangstraat en de gomielerwaard -ff

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1