fcSPMETE/l bSilS1 en men kan zich de vreugde van dezen voorstellen, toen zij vernamen, dat hun vader, broer of zoon veilig en wel was. Den geheelen dag was het feest in het stadje. o Den tegenstand der Iersche opstandelingen is in het graafschap Kerry een zware slag toegebracht, doordat de kolonne Kilraoyley zich, met zijn aanvoerder Thomas O'Discroll, aan de troepen van den Vrijstaat heeft overgegeven. Alle wapens zijn afgegeven en de rebellen, ten getale van twaalf, hebben een belofte onderteekend om van verderen tegenstand af te zien, waarop zij huiswaarts zijn gezonden. Te Cahirciveen hebben twee opstandelingen zich overge geven en is een aantal andere gevangen genomen. In Zuid-Tipperapy houden de Vrijstaat-troepen de rebellen in bedwang, terwijl de aanvoerder, Dennis Lacey, al een 14 dagen geleden is neergeschoten, zoodat men hoopt, dat in Tipperary ook spoedig de orde hersteld zal zijn. Bomaanslag gepleegd. Zaterdag is in het hoofdkwartier der Britsche troepen te Cairo een sensationeele bomaanslag gepleegd. Er werden twee bommen geworpen, waarvan er slechts één ontplofte. Hierdoor werden drie Britsche soldaten en verschillende Egyptenaren ge wond. Eén Egyptenaar werd gedood. vroe3 in v°or/aa;o PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Heusden. Zondag 11 Maart a.s. des avonds 6 uur zal in het Patronaatsgebouw eene vergadering worden gehouden van alle R. K. vrouwen en mannen, welke kiesgerechtigd zijn. Agenda Opening Notulen Bespreking candidaat- stelling Bespreking stelsel van stemming tot vaststelling volgorde der candidaten op den groslijstVerkiezing drie Bestuursleden, wegens periodieke aftreding van mevrouw Verhoeven-Severynen en de heeren G. G. Carpajc en L. de MolGelegenheid tot het doen van mededeelingen. Aalburg. Bij de alhier gehouden weilandverpachtingen werd ongeveer 25 pCt. minder besteed dan het vorig jaar. Die van de Ned. Herv. Kerk brachten thans op f2608.tegen f3526.het vorig jaar, terwijl die van de Diakonie f474.opbrachten tegen f528.het vorig jaar. Almkerk. De collecte, gehouden voor de Herv. Jong.-vereen, op 1 Maart in de Ned. Herv. Kerk alhier, bracht op ruim f 16.—. Dezer dagen geraakte de heer V. uit Werkendam in den Duil met de fiets te water. Gelukkig dat een voorbijganger het bemerkte en hem zoodoende op het droge wist te brengen. Na zich van droge kleeren voorzien te hebben, kon V. zijn reis weer voortzetten. Beneden-Langstraat. Naar vette var kens bestaat goede vraag, al is de markt prijs teruggeloopen tot 54 cent per pond, schoon gewogen. De jonge biggen gelden nog f 20 tot f 25 per stuk, maar door den grooten aanfok worden in het voorjaar lagere prijzen verwacht. Capelle. 14 Maart e.k. hopen de echtlieden Th. Blom en C. Spierings den dag te gedenken, waarop zij voor 50 jaar in den echt werden verbonden. Ongetwijfeld zal het dezen oudjes dien dag niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken, J.l. Zondag speelde het eerste elf- tal onzer voetbalvereeniging ^Excelsior® haar laatsten competitiewedstrijd in dit seizoen voor de eerste klasse B.V.B. tegen K.S.W. I te Kaatsheuvel. Deze wedstrijd eindigde in een 31 nederlaag voor de Capelsche geelzwarten. ^Excelsior I<t heeft in de eerste klasse geen slecht Oguur ge slagen. Niettegenstaande zij pas het vorige seizoen gepromoveerd is, heeft zij dit sei zoen de tweede plaats op het rangljjstje bereikt. Van de 14 gespeelde wedstrijden heeft zij er 11 gewonnen, 1 gelijk ge speeld en 2 verloren, met dien verstande dat een der verloren wedstrijden oorspron kelijk gelijk spel was doch door toewijzing van het bij dien wedstrijd door K. S. W. ingediend protest aan K.S.W. is de stand zooals boven aangegeven. 's Gravenmoer. Door het hulptele graafkantoor alhier zijn in de vorige maand behandeld 34 telegrammen, waarvan 7 verzonden en 27 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken be droeg 145. Op de Rijkspostspaarbank werden 20 inlagen gedaan tot een bedrag van f 2250.25, terwijl 17 terugbetalingen plaats hadden tot een bedrag van f 2096.86. Aan mej. M. Prins-van Alphen uit deze gemeente, die een bakercnrsus volgde, is een diploma als zoodanig uitgereikt. Land van Altena. De prijs der melk geleverd aan de firma van den Bergh te Rotterdam, is met ingang van Maandag 5 Maart 1.1. verlaagd tot 10J cent per Liter of f 3 30 per procent vet. Daar spoedig een verdere prijsverlaging te wach ten is, zal deze week reeds zoowel door het Hoofd-Bestuur v. d. Bond als door de afdeelingen vergaderd worden, om den zomer melkprijs nader te bespreken. Meeuwen. Met genoegen is hier van de afschaffing van den zomertijd kennis genomen. Eindelijk weer den natuurlijken tijd terug. Thans geen tijdverandering, geen ongemak meer, geen berooving van nachtrust van de plattelanders terwille van de stad. Laat nu voor den stedeling gel den wat gedurende de laatste jaren voor den plattelander goed werd geacht, n.l. »de morgenstond heeft goud in den mond.« - Oudendijk. Door het breken der barrie's van de dresseerkar van de landb. D., geraakte kar en paard en een paar inzittende, te water. Toegeschoten hulp bracht alles weer op 't droge, de eigenaar had echter eenige wonden aan zijn hoofd en zijn zoon een ontwrichte schouder op- geloopen. Dokter Overbosch uit Almkerk verleende geneeskundige hulp. Pouderooijen. Ds. J. Kraay te Go- rinchem heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Raamsdonksveer. De collecte langs de huizen gehouden voor restauratie koor enz. bracht op, naar wij vernemen, 't Veer f45.en 't dorp f20. De heer H. E. Huyzinga, rijksland- bouw-consulent, hield een lezing over »de beteekenis van goedgekeurde zaaigranen en pootaardappelen.« Niettegenstaande er circa 60 landbouwers ter vergadering waren ge- noodigd, zijn er slechts 25 opgekomen. De heer v. B. kwam Zaterdag met zijn motorfiets te vallen. Zelf vloog hij een eind over de straat en bezeerde zich geducht aan hoofd en borst, zoodat hij ge neeskundige hulp moest inroepen. De jongeheer J. Nollen slaagde voor het toelatingsexamen le klasse van de R.K. kweekschool ter opleiding van onderwijzers. Sprang;. Hiertoe door het bestuur van den Chr. Volksbond uitgenoodigd, hoopt een dezer dagen in openbare vergadering op te treden Prof. Dr. Hugo Visscher van Utrecht, lid der Tweede Kamer der Staten- Generaal. Dat het dezen begaafden spre ker niet aan belangstelling zal ontbreken, laat zich begrijpen. Yeen. De heer M, W. Smink, evan gelist te 's Gravenhage, hoopt Vrijdag 9 Maart a.s. des avonds half zeven, voor de vereeniging Volksontwikkeling® in de concertzaal van den heer Jonker een open bare lezing te houden over het onderwerp »Mijne ervaringen als middernachtzendeling in 't donker Amsterdam.® Naar we nog nader vernemen, hoopt Ds. Kieviet uit Veenendaal op Donderdag 8 Maart a.s. ook des nam. 2 uur voor de Geref. Gem. alhier op te treden. Wijk. Zaterdagnamiddag omstreeks Zonsondergang, werden de bewoners van het z.g. ïKerk-end<r door een aldaar wonende vrouw opgeschrikt, die meende dat een grooten brand was uitgebroken in de richting van de Veldstraat. In genoemde richting kleurde dan ook aan den horizon een ros- sigen vuurgloed. In een ommezientijds was dit gedeelte van ons dorp in rep en roer. Verschillende maatregelen waren al reeds getroffen om den pseudobrand te alar meeren, maar gelukkig kwam het brand weerpersoneel bijtijds tot de conclusie dat den rossigen vuurgloed aan den hemel niets anders beduidde dan het ondergaan der Zon. Werkendam, Met ingang van 1 April a.s. is aan den heer Vergouwe, adjudant op het fort Steurgat alhier, op zjjn verzoek eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Heden (Donderdagavond) des avonds half acht, hoopt voor de Geref. Jongelings- vereen. ïTimotheüs® alhier, in de Geref. Kerk op te treden Ds. F. C. Meijster van Rotterdam, met het onderwerp »Op het Kruispunt der Levenswegen.® De collecte, der vorige maand in de Ned. Herv. Kerk gehouden, voor de Herv. Chr. School heeft opgebracht f 101,01 Zaterdag had D. Geerlof alhier, het ongeluk op de sloperij te Giessendara een plaatijzer op zijn hoofd te krijgen. Bij zijn thuiskomst moest hij zich direct onder geneeskundige behandeling stellen. Waspik. De voorjaarsmarkt voor hoorn vee en varkens zal hier dit jaar gehouden worden op Donderdag 15 Maart. Vervolg Raadsverslag WIJK. De Voorzitter zegt, dat de gemeente dan niets kan doen. Het lid Roza merkt op, dat art. 112 der Gemeentewet toch de bevoegdheid geeft om uitgaven te doen tot de helft der be dragen als de begrooting aangeeft. De Voorzitter zegt, dat men daar niet veel aan heeft en daarbij moeten Ged. St. daartoe eerst permissie geven. De Secretaris licht toe, dat de Procureur- Generaal heeft bericht dat het bestaande arrestantenlokaal niet aan de eischen vol doet en de gevangenen, behalve met de buiten wereld kunnen spreken, daaruit bovendien ook kunnen ontsnappen. Ook de Commissaris der Koningin dringt met klem aan op het doen bouwen van een behoorlijk arrestanten lokaal. B. en W. hebben Zijne Excellentie reeds bericht, dat een bedrag van f 500 voor dit doel op de begrooting is uitge trokken. De Voorzitter merkt nog op, dat de veldwachter, zoo hij thans een arrestant heeft, deze naar Heusden moet overbrengen, of er 's nachts bij zou moeten waken. Het lid v. d. Velden zegt, dat hij, evenals het lid Roza in de vorige vergadering, moet vragen, waarom Wijk hierin vóór moet gaan. Wat zullen andere gemeenteryioen De Voorzitter weet niet, wat deze zullen doen, daarmede heeft men hier ook niets te maken. Spr. gelooft echter, dat de arrestantenlokalen daar wel in orde zullen zijn of in orde gebracht zullen worden. Het lid W. Bouman zegt, dat Ged. St. pressie op den raad uitoefenen het gaat hier hard tegen hard. Spr. zou willen probeeren, wie of 't het langste vol houdt. De Voorzitter brengt hier tegen in, dat de administratie in de gemeente dan totaal in de war loopt en men bereikt er niets mede, want ten slotte moet men toch toe geven. Het lid Roza noemt het een treurigen toestand hoe dikwijls komt het voor dat voor een arrestant een lokaal noodig is. Is de arrestatie van eenige beteekenis, dan wordt de arrestant toch naar Heusden over gebracht. De Voorzitter geeft dit laatste niet toe, het onderzoek maakt het dikwijls nood zakelijk dat de arrestant tijdelijk op de plaats zelf in verzekerde bewaring wordt gehouden. Het lid W. Bouman zou in elk geval den bouw nog willen uitstellen en vrage anders bij Ged. Staten maar om een voor schot. De Voorzitter haalt het geval te St. Maartensdijk aan, waar de gem.raad ook tegen het verlangen van Ged. Staten is ingegaan en waar de gem.raad ook ten slotte moest toegeven. Het lid Roza zegt, dat hier eenvoudige boeren het niet met Ged. Staten eens zijn, stonden deze aileen met hun meening dan zou het een ander geval zijn, doch in grootere plaatsen oordeelen knappe lui toch ook anders als Ged. Staten. De Voorzitter zegt. dat men niet weet uit welke overweging deze oordeelen. Het lid Roza is van meening, dat deze ook wel uit bezuinigingsoogpunt zullen oordeelen. De Voorzitter geeft het iemand te doen, zuiniger te leven dan de gemeente doet, hij kan het echter niet goed keuren, dat de Raad den veldwachter eerst een be hoorlijk salaris gaat toe kennen en dit later weer inhoudt. Het lid Roza meent, dat men de bakens dient te verzetten als het tij verloopt, de boeren betaalden een paar jaar terug hunne arbeiders ook hooger dan thans. De Voorzitter is van oordeel, dat, zoo Ged. St. den tijd gekomen achten, de sa larissen der gem.ambtenaren te verlagen, zij dan ook wel met voorstellen zullen ko men tot verlaging, doch Ged. St. willen zelf bepalen, wanneer de tijd daarvoor is gekomen. Het lid W. Bouman zegt, dat de Mi nister toch wel de salarissen der rijksambte naren verlaagd. De Voorzitter antwoordt hierop, dat het Rijk de salarissen zijner ambtenaren op tijd en behoorlijk heeft verhoogd. Voor de gem-ambtenaren kwam de verhooging te laat en waren de salarissen niet op een behoorlijk peil gebracht. Het lid v. d. Velden merkt op, dat thans alles weder stijgende is verschillende pro ducten zijn, volgens de dagbladen, weder met 15 pCt. gestegen. Naar zijn meening, is het daarom onbillijk, de ambtenaars salarissen te verlagen. Het lid v. Kuijk is van oordeel, dat de boeren ook veel minder van hun producten ontvangen en dat de arbeiders het toch ook wel met minder moeten doen waar tegen het lid v. d. Velden inbrengt, dat v. Kuijk ook nog f 2,50 per dag in rekening brengt als hij werkzaam is voor den Hoogen Maasdijk. De Secretaris zegt, dat v. Kuijk dit sa laris niet vraagt, doch dat de Hooge Maas dijk dit uit zich zelf uitbetaald, Wethouder Bouman zou den Voorzitter willen verzoeken, terug te keeren tot het arrestantenlokaal. Het lid W. Bouman haalt nog aan, dat de spoorwegmaatschappijen zooveel mogelijk bezuinigen en maar steeds personeel op straat zetten. Spr. meent, dat de ge meente dus ook wel mag bezuinigen op de tractementen hunner ambtenaren. Hij is verder van oordeel, dat het Rijk zich vooruit is geloopen en de salarissen harer ambte naren te veel heeft verhoogd en dat de regeering de industrie drukt, inplaats van helpt. Hier zijn het de Ged. Staten, die de gemeenten drukken. De Voorzitter zegt, dat het hier slechts gaat over een bedrag van f140 aan sa larissen, zoodat dit een bezuiniging van geen beteekenis is. Het lid v. d. Pol meent, dat ieder in dezen tijd een veer moet laten, hij is dus voor het inhouden der salarisverhoogingen. Het lid W. Bouman haalt aan, dat hij eenigen tijd geleden in de gelegenheid was in te schrijven naar de leverantie van 25000 manden, welke leverantie hij zoo zuinig mogelijk berekende. Een Duitsche firma nam ze echter aan iegen een prijs var. 4 cent per stuk lager dan ze hem zelf aan arbeidsloon zouden kosten, naar sprs. meening behoorde de regeering tegen zoo iets maatregelen te nemen. Het lid Roza merkt op, dat de meeningen over de stopzetting van den invoer zeer uiteenloopen, het is een vraag of de industrie hiermede wel gebaat zal zijn. Het lid W. Bouman is ook van oordeel, dat geheele belemmering van den invoer niet goed zou zijn, doch tegen het ver lammen van de eigen industrie dienden toch maatregelen genomen te worden. De Voorzitter zegt, eerst de periodieke verhooging van den gem.-ontvanger en gem.-veldwachter in omvraag te zullen brengen en daarna den bouw van het arrestantenlokaal. Weth. Boender meent, dat men wel kan blijven vechten, doch dat er toch geen overwinning is. De post voor de periodieke verhoogingen hierop in stemming gebracht wordt ver worpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de leden W. Bouman, v. d. Pol, v. Kuijk en Roza. De post voor het arrestantenlokaal wordt eveneens met 4 stemmen tegen verworpen, hiertegen stemden de leden W. Bouman, v. d. Pol, v. d. Velden en Roza. Zoodat de begrooting ongewijzigd aan Ged. Staten zal worden ingezonden. Met algemeene stemmen wordt besloten vrijstelling te vragen voor het geven van onderwijs in lichamelijke oefeningen aan de openbare lagere scholen. Wijziging gem. begrooting '22. Voor da huurcommissie moet op deze begrooting nog een klein postje worden goplaatst. Voor de afdeeling Aalburg moet een post op de begrooting worden gezet voor schattingskosten der gebouwde arbei derswoningen en voor verzekering dezer woningen. Met algemeene stemmmen wordt besloten de begrooting aldus te wijzigen. Voorl. vaststelling rekening Ebbe dienst '21. Deze rekening wordt op voorstel der Com missie van onderzoek in ontvangst op f43924.52 en in uitgaaf op f506.60, sluitende alzoo met een batig saldo van f 13417.92 voorloopig vastgesteld. Begrooting Ebbe dienst 1923. De Commissie vraagt eenige inlichtingen van ondergeschikt belang. Zij zou de spuit meer doen probeeren, bij den jongsten brand is weder gebleken dat de meeste spuitgasten niet het minste begrip hebben met de spuit om te gaan. De Voorzitter verwacht van oefening niet veel heil. De Commissie zou op de begrooting een post geplaatst willen zien van f 1000 voor het afgraven van den dijk. Het lid van Kuijk zou in den sloot langs de Ebbe een paar brandputten willen aan brengen, kwam thans in die buurt brand dan was de ramp niet te overzien. Wethouder Bouman noemt dit een goed ding. Behalve den post f1000 voor afgra ven dijk wordt nog een post groot f 200 op de begroooting geplaatst voor het aan brengen van brandputten. Hierop wordt deze begrooting met al gemeene stemmen Yoorloopig vastgesteld. Bij de rondvraag informeert het lid v. d. Velden naar het afgraven van den dijk. De Voorzitter zegt, dat hiervan nu voor loopig niets kan komen, de Raad had dan de begrooting moeten goedkeuren. Ged. Staten geven nu geen machtiging om uit gaven op dezen post te doen. Het lid v. d. Velden vindt het jammer, dat, om deze f 140.salarisverhooging de werkloozen niet gesteund kunnen worden. Het lid v. d. Pol zegt, dat Ged. Staten hiermede pressie op den Raad willen uit oefenen, het spijt spr. voor de werkloozen. Het lid W. Bouman zou achter elkaar aan den Minister van Arbeid willen schrijven, opdat deze zich er mede zou bemoeien. De Voorzitter zegt, dat men Ged. Staten niet te licht moet achten, dit is het hoogste gezag in de Provincie. Weth. Boender meent, dat, zoo er leden zijn, die, met het oog op de werkloozen, op hun beslissing zouden willen terugkeeren, deze zouden kunnen verzoeken op nieuw over de begrooting te stemmen. Het lid v. d. Velden zegt, dat de Raad thans de schuld is, dat 40 a 50 werkeloozen niet aan het werk kunnen gaan. Weth. Bouman zegt, dat het Burgerlijk Armbestuur met de f 2000.gemeente lijke subsidie niet kan toekomen en hij als armmeester in het vertrouwen leeft, dat de Raad hem zal helpen, zoodra hij te krrt komt. Spr. heeft de overtuiging, dat er behoefte is en kan de menschen dus niet weg sturen. Het lid v. d. Pol zegt, wel te merken dat de gemeente schaakmat is gezetten gunste van het werkvolk zou hij, onder protest, zijn stem aan de begrooting wel kunnen geven, het wordt voor den Raad op deze manier een heele verantwoording. Het lid W. Bouman meent, dat dan ook de duurtetoeslag van den gem.bode niet mag ingehouden worden, het is geen persoonlijke kwestie indien deze niet wordt verleend, blijft spr. tegen de begrooting stemmen. Het lid v. d. Pol zou het ook spijten, indien de bode alleen de dupe werd, het gaat volgens deze spr. ook niet over per sonen. De Voorzitter zegt, dat, als de heeren het wenschen, hij de begrooting nogmaals in stemming zal brengen. Hel lid v. d. Velden meent, dat men de begrooting thans in het belang der arbeiders moet goedkeuren. Het lid v. Kuijk merkt op, dat Ged. Staten wei zullen zeggen de Raad van Wijk is net een molentje, eerst doen, dan niet doen en dan weer wel doen. Het lid W. Bouman zegt, dat dit niet de schuld van den Raad is, doch dat deze zwicht onder dwang. De Voorzitter zegt, dat Ged. Staten geen dwang uitoefenen, doch eenvoudig de begrooting niet goed willen keuren. Weth. Boender stelt hierop voor, de periodieke verhoogingen en de duurtetoeslag voor den gem.bode door te doen gaan en daarvoor een post op de begrooting te plaatsen. Dit voorstel wordt met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. De leden W. Bouman en v. d. Pol stemden voor onder protest. De leden v. Kuijk en Roza stemden tegen. Het lid W. Bouman zegt, dat de ma terialen, benoodigt voor de herstelling der aanlegplaats te Aalburg, thans nog goed koop zijn het staat echter te bezien, dat deze zullen gaan stijgen. Spr. zou er daarom voor zijn dat deze materialen reeds werden aangeschaft en dat alle voorbe reidende maatregelen reeds werden getroffen en zoo spoedig mogelijk met het werk een begin werd gemaakt. De Voorzitter zegt, dat men hiervoor eerst permissie van den Minister van Wa terstaat moet hebben. De technisch ambte naar van den waterstaat heeft medegedeeld, dat dezen zomer een baggermachine de rivier komt uitbaggeren en deze ambtenaar heeft toegezegd, het gemeentebestuur te zullen waarschuwen, wanneer dit zal ge schieden, dan kan dit zich in verbinding stellen met den eigenaar der baggermachine. Spr. is er wel voor, om reeds de benoo- digde materialen aan te koopen, doch onder beding, dat deze eerst geleverd zullen wor den, als het werk wordt uitgevoerd. Het lid Roza vestigt de aandacht op de aanlegplaats te Wijk; deze begint aan den bovenkant weder te verzakken. Spr. zou bijtijds de noodige maatregelen willen nemen, opdat de kosten later nog niet grooèer zullen worden. Het lid v. d. Velden vraagt inlichtingen aangaande de aanslagen in de Ryksinkom- stenbelasting of het gemeentebestuur ook inlichtingen mag verstrekken aan den In-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2