?oor het Land van lensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 19.4274, Woensdag 1 PIJN 7 °Oföp,Jr|-tablet Een eigenhuisverzekering bij de N.V. „PHARUS Vragen op rechtskundig gebied. Geen beten stof, dan eigen hóf. van GEBR. VERHEES te 's-BOSCH. Spaar-, Eigenhuis- en Hypotheekverzekering Maatschappij. Besparing van pacht. Kapitaalvorming. Gebruikt voor het verven van Uwe vloeren alléén Droogt zeer sneL Schitterende glans Wordt steenhard J BEHOORENDE BIJ HET koopovereenkomst met vergoeding vankosteD, schade en interessen. Zich tot een advocaat procureur te wenden is noodig. Ik heb een stuk weiland, waar veel j kippen worden opgejaagd, die mij veel schade aanbrengen. Nu heb ik den eige naar van de kippen gewaarschuwd en verboden om ze op het weiland te laten loopen. Maar hij is onwillig en laat ze toch loopen. Wat moet ik daar verder aan doen? Asyyr s Stel ik ben. eigenaar van een perceel wei- of bouwland, behoorende, naar men zegt en handelt, tot een z.g. Heerlijkheid, doch in de koopacte staat niet vermeld, dat de jacht gereserveerd is. Waar moet ik mij nu vervoegen om zulks te weten te komen indien de vermeerde eigenaar van het jachtrecht geen bewijzen kan of wil toonen B. C. Wij geven U in overweging om, indien U een jachtacte heeft, zelf op uw land te gaan jagen en U te laten bekeuren. De eigenaar van het Heerlijk Jachtrecht zal dan voor den Kantonrechter hebben te bewijzen, dat hij rechthebbende op het jachtrecht is. Hebt U zelf geen jachtacte geef dan iemand, die wel zoodanige acte heeft, schriftelijk vergunning om op uw land te mogen jagen. Deze lokt "dan eene bekeuring uit voor jagen op terrein, waarop hij naar de meening van den vermeenden eigenaar van het Heerlijk Jachtrecht niet mag jagen. Degeen, die op uw land jaagt, moet in elk geval eene acte hebben anders zou hij bekeurd kunnen worden voor jagen zonder acte en dat heeft natuurlijk geen zin. Een andere manier is om op uw land een bordje te plaatsen waarop «Verboden toegang, Art. 461 Wetboek van Strafrecht. Komt hij, die vermeend Heerlijk Jachtrecht op uw land heeft, dan op uw grond jagen, zoo laat U proces verbaal tegen hem op maken voor loopen op uw grond zonder daar toe gerechtigd te zijn en dan zal hij hebben te bewijzen dat hij wel gerechtigd is. Weet wel, dat U niet behoeft te bewijzen dat er geen Heerlijk Jachtrecht op uw grond rust, maar dat hij, die beweert zoodanig recht te hebben, zulks heeft te bewijzen. Kan hij dat niet, dan is er ook geen Heerlijk Jachtrecht. Den 25en Februari j.l. kocht ik een paard van iemand, dien ik vóór dien tijd niet kende als «eerlijk« en «mak.« Toen ik er den derden keer mede uitreed sloeg het dier op hol, wat ten gevolge had een kapotte kar en een kapot tuig. Nu verneem ik van meerdere personen dat het paard bij zijn vorigen eigenaar meermalen op hol is geweest. Kan ik nu tegen teruggave van het paard de betaalde koopsom terug vorderen of kan ik geen rechten doen gelden? W. v. G. U hebt het paard als »eerlijk« en »mak« gekocht. Waar nu het dier vroeger meer malen op hol is geweest heeft het een eigenschap, die de beschikbaarheid ervan in aanzienlijke mate vermindert. Die eigenschap was bij den koop niet waar neembaar, zoodat zij als een verborgen gebrek moet worden aangemerkt, omdat de verkooper U het niet heeft gezegd, wat hij had behooren te doen. Integendeel heeft hij U het paard als «eerlijke en »mak«, zonder meer, verkocht. Wil de verkooper het paard nu niet terugnemen dan vraagt U bij de rechtbank van de woonplaats van den verkooper ontbinding van de gesloten D. R. Op welke gronden kan een persoon, die den leeftijd van 71 jaren bereikt heeft en geen kapitaal bezit, noch een vast inkomen geniet, niet in aanmerking komen voor Ouderdomsrente En wat zegt art. 28 der Ouderdomswet H. P. Ik ben vrachtrijder en stal mijn paard eiken dag te Sleeuwijk. Nu heeft een ander paard, dat losgebroken is, mijn paard een poot bijna stuk geslagen, zoodat ik dit voor de slachtbank heb moeten verkoopen, wat voor mij vanzelf een groote schade post is. Beslaat er, naar Uwe meening, rede om schadevergoeding te vragen en op welke manier kan ik dit doen W. B. Vergadering van den Raad der gemeente WASPIK, op Woensdag 28 Febr. namiddags 5 uur. Aanwezig alle leden. VoorzitterDe Burgemeester. Secretaris B. v. Schijndel. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelt vervolgens mede 1. Een ingekomen schrijven van den heer P. Ruitenberg, die wegens voort durende ongesteldheid zjjn ontslag neemt als raadslid en zijn dank betuigd voor de steeds ondervonden vriendschappelijke sa menwerking. 2. Voor de te houden stemming voor een gemeente-ontvanger stellen B. en W. het volgende voor a. De ontvanger wordt voor 1 jaar benoemd. b. Voor de in diensttreding de bepaling op te nemen, zoo spoedig mogelijk. c. Met het oog op de nieuwe regeling der jaarwedde voor den gemeente-ontvanger, welke nog niet is vastgesteld, geschiedt de regeling tijdelijk. d. De 8£ pCt. pensioensbijdrage wor den geheel op den ontvanger verhaald. Deze voorstellen worden met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter stelt vervolgens voor tot de benoeming over te gaan van een ge meente-ontvanger. Later zal de instructie, welke nader zal worden vastgesteld, aan den Raad worden voorgelegd. Op de lijst van aanbeveling waren ge plaatst 1 B. de Winter, thans ambtenaar ter secretarie te Veghel, geboren Waspiker. 2 B. van Schijndel, gemeente-secretaris. De Voorzitter vraagt of de Heeren nog inlichtingen wenschen voor de stemming. De heer D. Hond vraagt inlichtingen omtrent het verloop der stemming. De Voorzitter zegt, dat geen benoeming geldig is, dan met volstrekte meerderheid der stemmen. Is er hij de eerste stem ming geen volstrekte meerderheid, dan volgt een tweede vrije stemming, bij derde stemming wordt er gestemd tusschen die, welke het grootst aantal stemmen hebben gekregen, wat door een voorbeeld wordt toegelicht. Bij gelijk aantal stemmen beslist het lot. Het lid D. Hond vraagt, welk salaris zal worden gegeven indien de betrekkingen van ontvanger en ambtenaar vereenigd blijven. De Voorzitter zegt, dat het salaris van een ambtenaar ter secretarie door den Raad wordt vastgesteld hij vindt het thans vrij hoog en bij combinatie wil hij een lager salaris voorstellen. Hij behoudt zich altijd het recht voor art. 70 toe te passen. Hierna worden de ingekomen sollicitaties voorgelezen, n.l. van de heeren L. Broek hoven, M. van Dongen, B. van Schijndel, J. van Velthoven, B. de Winter en D. v. d. Rijken, terwijl een drietal ander, welke niet op zegel waren, werden terzijde ge legd. Op de vraag van den Voorzitter, of er nog iemand iets te vragen had, kwam niemand opdagen. Als stemopnemers wer den door den Voorzitter aangewezen dhren Rubbens en Teunen. Er werden uitge bracht 8 stemmen. Bij le stemming be haalden De Winter 4, Van Schijndel 2, Van der Rijken 1 Van Veldhoven 1 stem. Bij tweede stemmingDe Winter 3, Van Schijndel 3, Van der Rijken 1 en Van Velthoven 4 stem. Eén stem was niet duidelijk uitgebracht, waarover de Raad moest beslissen, die ze aan Van Schijndel toewees, waardoor genoemde uitslag werd verkregen. Bij derde stemming verkreeg De Winter 5 en Van Schijndel 3 stemmen, zoodat De Winter gekozen werd verklaard. Daarna kwam aan de ordeBeëdiging van den armmeester A. Kamp, waarna de vergadering werd gesloten. Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente ALMKERK, op Woensdag 18 Februari 1923 nm. 2.30 uur. Afwezig de Heer P. Walraven. Voorzitter de E.Achtb. Heer J. W. Egberts Burgemeester. Secretaris de Heer C. J. v. d. Wiel. Na de geheime zitting opent de Voorzitter de openbare vergadering, en verzoekt den Secretaris de notulen der vorige vergade ring voor te lezen welke onveranderd wor den goedgekeurd. Aan de orde zijn ingekomen stukken. Door H.H. Ged. Staten dezer Provincie is de begrooting dezer Gemeente dienstjaar 1923 teruggezonden, met verzoek alsnog eenige minder belangrijke wijzigingen aan te brengen. Aldus wordt besloten. Een nota van aanmerkingen betreffende de gemeente-rekening 1921, wordt door H.H. Ged. Staten aan den Raad dezer gemeente overgelegd. Genoemd College is van oordeel, dat aan den Burgemeester als salaris f 8.35 te weinig is uitgekeerd, het betreft hier een bijzonder geval, een verschil van meening. Op voorstel van B. en W. wordt besloten dit bedrag niet uit te betalen. Een schrijven van het Burgerlijk Arm bestuur alhier, waarin den Raad wordt medegedeeld, dat het lid W. Noorloos Czn. aan de beurt is van aftreden. Als candi- daten worden voorgesteld W. Noorloos Czn. en W. Noorloos Gzn. Door den Raad wordt met 9 stemmen gekozen de heer W. Noorloos Czn., terwijl 1 stem wordt uitgebracht op den heer De Later. Een schrijven van het Bestuur der Bijz. School aan den Verlaatschendijk alhier, waarin den Raad wordt bericht dat door dit Bestuur de ter hunner beschikking gestelde schoolbanken voor het nieuw bij gebouwde lokaal niet worden geaccepteerd, omdat door dit Bestuur al zooveel mogelijk is bezuinigd en de nieuwe banken aanzienlijk in prijs zijn gedaald. Het Gemeentebestuur had aan genoemd schoolbestuur de in zeer goeden staat zijnde schoolbanken van een opgeheven Openbare Lagere School aangeboden. Op voorstel van B. en W. wordt besloten bovengenoemd Bestuur te berichten, dat de door hun nieuw aangekochte school banken uit eigen kas zal moeten worden betaald. De heer de Jong zegt, wij hebben nooit op zulke mooie banken gezeten, dat weet de heer Verschoor ook wel. "Volgens de heer Ottevanger is het de bedoeling van den Minister, dat de gem.- besturen steeds in den geest handelen als bovengenoemd. Weth. Verschoor is tegen het voorstel van B. en W., evenals de heer Van der Meijden. Spr. zegt, dat op den langen duur met deze oude schoolbanken 't niet vóordeelig uit zal komen. He heer Ottevanger had eerst plan om een dier schoolbanken in de Raadzaal te doen brengen, opdat de heeren leden dan persoonlijk hadden kunnen oordeelen. De banken zijn volkomen in orde. De heer Buizer vindt het voorstel van B. en W. mosterd na den maaltijd, de gelden voor schoolmeubelen zijn toch toe gestaan en men moet niet te eenzijdig rekenen, 't Is te begrijpen, dat door de betrokkenen gaarne nieuwe banken worden gezien in een nieuw schoollokaalspr. had ook van B. en W., als voorstanders van het Bijz. Onderwijs, een meer medewer kende houding verwacht. De Voorzitter zegt, dat het hier niet gaat over wei of niet sympkatie voor het Bijz. Onderwijs. De heer de Jong zegt, het gaat hier om een verschil van 100 procent. De heer Ottevanger zegt, ik ben een voorstapder van Bijz. Onderwijs, doch tegen onnoodige uitgaven. Tenslotte wordt het voorstel van B. en W. met 7 stemmen voor en 3 tegen aan genomen. Thans is aan de orde, een schrijven der Gezondheidscommissie te Heusden, wiens advies moest worden ingewonnen, op ver zoek van Ged. Staten, inzake een door den Raad vastgesteld rookverbod. De heer Buizer zegt, geschrokken te zijn bij 't lezen van het bewuste artikel spr. stelt voor, het zoodanig te wijzigen, dat personen beneden den vastgestelden leeftijd wel een pakje tabak mogen halen. De heer Groeneveld is van meening, dat op overtreding van dit verbod geen ver oordeeling zal volgen. De Voorzitter wil het kwaad in den wortel aantasten en stelt voor, namens B. en W. het verbod in zijn geheel te hand haven, welk voorstel wordt aangenomen met 6 stemmen voor, 2 tegen en 2 blanco. Voorschotten worden toegestaan voor de verschillende scholen in deze gemeente. Nu is aan de orde, den bouw van de Almbrug. De Voorzitter deelt mede, dat Van den Broek van Dussen en de gemeente-opzichter De Later een begrootig van dit werk hebben ingeleverd. B. en W. stellen voor om volgens het plan van De Later het werk zoo spoedig mogelijk publiek aan te be steden. De heer Buizer zegt, deze zaak nog eens in overweging te willen nemen, de moge lijkheid tot het bouwen van een beweeg bare brug en het maken van een los- en ladingplaats, zou volgens spr., in vele be hoeften voorzien. De Raad voelt daar weinig voor. Het onderzoek naar de mogelijkheid daarvan zou te lang duren. Besloten wordt volgens voorstel van B. en W. het werk publiek aan te besteden. De begrooting is ruim f 1300. Mede wordt door den Raad besloten, publiek aan te besteden de bestrating der Dorpstraat vanaf de Kruistraat tot de Ned. Herv. Kerk. De begrooting is ruim f 800. Een schrijven van het Bestuur der Bijz. School te Waardhuizen (gem. Almkerk), waarin den Raad wordt verzocht f 8100 beschikbaar te stellen, voor den verbouw van die school. De heer v. d. Wal bepleit de noodzake lijkheid van die verbouwing, spr. zegt, het is eenonhoudbaren toestand. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het gevraagde bedrag toe te staan. In mindering zal echter worden gebracht het bedrag voor aankoop van schoolbanken en een kast. Bij de roodvraag informeert de heer Dekker of B. en W. reeds een voorstel tot vestiging van een stembureau aan den Ippelschendijk in overweging hadden ge nomen. De Voorzitter zegt, dat, met het oog op de groote kosten hieraan verbonden, hiervan moet worden afgezien, ook omdat er slechts weinig gebruik van gemaakt behoeft te worden. De heer Dekker meent, dat die onkosten wel gehaald kunnen worden uit de ver mindering van het precentiegeld voor de leden van de stembureauxook zouden de maaltijden kunnen worden afgeschaft, die bij zulke gelegenheden gehouden worden. De Voorzitter zegt, dat er geen pre centiegeld wordt gegeven, het gaat hier bijzonder goedkoop. De heer Dekker neemt hierop het ge sprokene terug. De heer v. d. Wal vraagt, wanneer het klokketouw voor den toren te Uitwijk komt. De Voorzitter zal daarvoor zoo spoedig mogelijk zorg dragen. De heer v. d. meijden vraagt, wanneer de bewoners van de Blomsteeg en Ippel- schenhoek van electr. licht worden voorzien. De heer Verschoor zegt, dat het zeer goed mogelijk is, dat de werkzaamheden hier door de bewoners kunnen worden verricht. Waarop de heer Ottevanger zegt, dat de lichtcommissie zeer spoedig met een voorstel tot aansluiting denkt te komen. De Voorzitter ontraadt ten sterkste de exploitatie daarvan. De heer de Jong zegt, dat zal ge tracht worden, deze' ingezetenen met Aug. a.s. van electr, licht te voorzien. De heer Verschoor zegt, dat zoo spoedig mogelijk gezorgd moet worden, dat het schoolgeld van kinderen uit deWerken, die te Nieuwendijk schoolgaan, wordt ontvangen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Als uw gelaat ontsierd wordt door zwarte puistjes, een schrale huid, huidvlekken, vurig heid der huid, smetten enz., gebruik dan Foster's Zalf. Er bestaat geen beter hee- lend, antiseptisch middel voor een gevoelige huid dan deze welbekende zalf. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a fl.75 per doos. Burgerlijke Stand. ANDEL, over Februari. Geboren: Alida d. v, J. v. Rijswijk en H. J. v. d. Kolk Jacobus z. v. A. J. Schouten en J. Tankens. MEEUWEN, over Februari. Geboren: Geertruida Su3anna d. v." W. Straver Abrzn. en G. v. d. Beek. SPRANG, over Februari. Geboren: Adrianus z. v. J. Netten en J. van ZeistTheodorus Marinus z. v. J. J. Sulsters en C. M. J. A. Verdonk Grieta d. v. C. P. v. Dongen en C. Klootwijk; Pieter Willem z. v. L. de Visser en S. E. de Vos Jan Arnoldus z. v. J. Haverhals en A. v. Beek Rombout z. v. J. y. Drongelen en C. H. MoenJohannes Gerardu3 z. v. W. Treffers en C. J. Kommers Geertruida Maria d. v. S. A. v. Vuur^n en G. M. Nieuwenhuizen; Jacobus z. v. J. W. Nieuwenhuizen en C. Baars. Getrouwd: M. Koenen 28 j. rnct C. v. Oosterhout 23 j. Overleden: Th. M. Sulsters 2 d. C. Kruijf 73 j. weduwn. van A. Oerlemans. 's GRAVENMOER. Geboren: Eric Pieter Dirk z. v. D. Boer en A. Ruiters Marinus Adrianus z. v. A. J. Faro en J. v. IerselAntonia Niza d. v. J. Blom en T. BlankenPieter Dirk z. v. J. v. Dalen en H. v. Dongen Barbara d. v. C. v. Eerse! en W. v. Eersel. Overleden: W. Warre 84 j. S. - v. d. Mast 47 j. echtgen. van M. G. v. Beek. 99 Vraagt inlichtingen bij de Directie. Archimedesstraat 64, 's-GRAVENHAGE, waarborgt U het bezit van een eigen boerderij met landerijen. ACTIEVE VERTEGENWOORDIGERS GEVRAAGD. EUVOEGSEL Nieuwsblad verdwijnt .spoedig Koker 60 cl. bij Apoth en Drogisten i VLOERLAKVERF-m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5