Brieven uil Hel „land van Aiiena" De Schipbreukelingen m ^nd van altena Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden. No. 4276, Woensdag 14 Maart 1923. Zij, die zieli op dit Blad wenschen te abon- neeieii ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers GRATIS. FEUILLETON. m l N x' - Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon 110. 19 Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. ui. Geen onderwerp is voor mij zoo moeilijk, als juist weer te geven welke resultaten de afdeelingen Andel en Woudrichem van den Zuid Hol. Bond van melkveehouders, in hun eerste levensjaar hebben bereikt. Moeilijk is het in de eerste plaats, omdat ik in zoo'n kort mogelijk bestek U gaarne alles zou willen vertellen, wat dat teere wigje al reeds moest ondervinden. Maar moeilijk ook, omdat ik, wil ik eerlijk blijven, er steeds voor zal moeten waken, de feiten zoo getrouw mogelijk weertegeven, vooral daar ik er soms niet van buiten zal kunnen, daarbij namen te noemen. Zooals u bekend, werden bovenge noemde vereenigingen opgericht in een tijd, dat de melk 5£ ct. per L. af boerderij deed. Beter tijdstip om de boeren bijeen te krijgen was wel haast niet denkbaar, en laat ik er dat maar bijzeggen, we kunnen ons gelukkig achten van de gelegenheid gebruik te hebben gemaakt. Niet dat het in de bedoeling lag, de fabrikanten geheel de schuld te geven van deze abnormaal lage prij zen, immers de door hen te vervaar digen producten, stonden eveneens aan een lagen koers. Wij gingen echter anders rekenen, en loerden eens wat de Coöperatieve melkfabrieken in onze omgeving aan hare leden kon den uitbetalen, en dan bleek ons dat wij er meestal ver onderdoor moesten Tenminste zoo gingen wij veronder stellen, maar konden dat nooit precies berekenen, omdat hun melk werd uitbetaald naar vetgehalten en wij steeds op vasten prijs leverden. Wij moesten dus om eenigzins een vergelijking te maken met de Coöpe- 9) Na een paar malen heen en weer ge varen te hebben, was de gansche lading der Seabird aan wal gebracht. Het was eene gansche verzameling van allerlei be schadigde en onbeschadigde voorwerpen. Behoudens enkele zaken, was het grootste gedeelte watervry gebleven. Tegen den middag begon de zon door te breken, wat den schipbreukelingen niet onaangenaam toescheen, aangezien zy nu eenige kle dingstukken konden te droge leggen. De hofmeester, die op den uitkijk stond, vermeldde niets belangrijks. De ontzettende drukking, of 76 kilogram op den vierkanten meter, die den storm gedurende den af- geloopen nacht op het water had uitge oefend, was nog oorzaak dat het water zich zeer woest en wild toonde. Aan deze omstandigheid hadden zij het te danken, dat in de eerste uren geen kano's of prauwen van inboorlingen zich vertoonden. Maar toch moest alles in één dag afge- loopen zijn, aangezien den volgenden dag het gevaar voor overrompeling wezenlijk zou kunnen bestaan, Toen allen gezeten waren, zich aan de ratie, ons gemiddeld vet maar gis sen, of als basis daarvoor aannemen het gemiddelde vet der Coöperatie. Eenige jaren geleden, zou dat beter gegaan hebben, toen gaf de firma v d. Bergh uit Rotterdam, die hier al sinds jaren de melk koopt, op elk afrekeningbriefje aan, het vetgehalte der geleverde melk. Maar om nu de boereu niet te wijs te maken de melk in onze streek heeft over 't algemeen een hoog vet gehalte heeft men op een gegeven oogenblik nagelaten dit gehalte op de strookjes te vormeiden Dit wekte wel eenigzins achter docht, en van verschillende zijde gaf men toen den wensch te kennen, ook wel eens op vetgehalte te willen leveren. Rotterdam kwam toen op 'tidee een stemming uit te schrijven onder hare leveranciers, om te zien of de meerderheid voor levering op vetgehalte was. Zoo'n stemming hoe goed ook bedoeld, bracht echter niet 't gewenschte resultaat. Want door dat de boeren nog niet georganiseerd waren, hadden zij geen gelegenheid gehad de zaak ouderling te bespreken of ook maar een enkele voorwaarde te stellen waarop zij genegen zouden zijn hun afrekening naar gehalte te ontvangen. Ook de firma v. d. Bergh had vooraf daarvan geen enkele toe zegging gedaan, zoodat het voor allen een stap in het duister was, vóór te stemmen. Het slot van de geschiedenis was dat bijna de eene helft der leveran ciers vóór en de rest tegen of blanco stemden. Dat nu was voor de firma wel een moeilijk geval en de zaak bleef daar om eenigen tijd hangende. Toen de afd. Andel en Woudrichem tot stand gekomen waren, vond men zich verplicht voor de leden deze zaak verder uit te werken. In een conferentie met de firma v. d. Bergh in den zomer van 1922 gehouden, heeft men toen de zaak eens goed bekeken, en de heeren wisten toen te verkrijgen, dat zij die zulks wensch- tenhun melk op vetgehalte konden leveren. Mocht hun dat later niet be vallen, dan konden zij met een op zeggingstermijn van minstens 8 dagen, tot de oude regeling terugkeeren. nog geredde levensmiddelen te goed deden en eenige wijn dronken, bespraken zij de laatste gebeurtenissen en stelden zich de vraag, waar de anderen der bemanning gebleven waren. Voor hun oogen lag de Seabird als een gevallen grootheid, met den voorsteven opwaarts geheven. Het was eigenlijk niets meer en niets minder dan één verschrom pelde massa, waar elk verband scheen gebroken. Op dit oogenblik kwam de dokter aan, in zyn matrozenkleeding en onwillekeurig wekte zyn verschijning den lachlust der overigen op. Door den spoed, waarmede hij had geloopen, was hem het zweet van alle kanten uitgebroken. Hij ging op een koffer zitten en haalde diep adern. sWelnu, mijne vrienden,® begon hij, wij bevinden ons op een eiland, dat in alle opzichten den naam van Paradijs verdient. Nog nimmer zag ik zoo'n weelderigen plantengroei, nog nimmer zoo'n rijkdom aan wild en gevogelte. De schoonste grastapijten, bezaaid met schittterende bloempjes ontplooien zich in al hun weel derigheid en kleurenpracht. Een kostelijk eiland.® sEn waar zullen wij den nacht door brengen vroeg de tweede stuurman. »Ja, dat zal ik u vertellen,® vervolgde de dokter. sOngeveer een half uur hier vandaan staat een hutzoo goed verborgen voor het menschelijk oog, dat ik haar witlicht niet had ontdekt, zoo niet De uitbetaling zou geschieden be rekend naar den vasten prijs, aan we ken prijs men kwam bij een ge middeld vet van 3 pCt. Had dus de melk een hooger gehalte dan 3 pCt., dan zou men boven den vasten prijs komen, in het tegenover gestelde geval, natuurlijk er beneden. Dit was voorloopig een bevredi gende oplossing voor beide partijen, hoe het verloop daarvan was en hoe het op heden gaat, daarover hoor je later wel weer eens wat. In een volgenden brief hoop ik u een en ander te vertellen over melk- contröle en hoe wij denken dat die in 't Land van Altena ten uitvoer zal kunnen worden gebracht. W. L. Een flacon Foster's Maagpillen bevat een maand gezondheid voor een familie. Zij zijn een uitstekend laxeermiddel, en beteren maagpijn, galzucht, het zuur, slechte spijs vertering, een beslagen tong, schele hoofd pijn, en verstopping. Foster's Maagpillen dienen in elk huis aanwezig te zijn. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. BUITENLANDSCH OVERZICHT. In den nacht van 10 op 11 Maart zijn in Buer nabij Recklinghausen twee Fran- sche officieren doodgeschoten. De daders zijn nog niet gevonden, maar de Franschen hebben reeds maatregelen getroffen om de Duitschers voor dezen moord te laten boeten. De burgemeester van Buer, de hoofdcommissaris van politie en twee notabelen zijn gevangen genomen en worden in gijzeling gehouden, terwijl de stad onder een streng regime is ge steld. Daarmede zal men de daders echter niet op het spoor komen, tenzij zij bij de overheid bekend zijn. En dan nogde stemming onder de bevolking is er met naar, is veel te solidair dan dat de eene Duitscher, den anderen zou uitleveren om gefusileerd te worden met Fransche ko gels. Het blijft trouwens mogelijk, dat de officieren in conflict gekomen zijn met hun eigen soldaten en in dien geest zijn reeds onderstellingen geopperd. Ook wordt ge wag gemaakt van een agent der groene politie als dader. Yoorloopig echter zal de bevolking den last moeten dragen. Poincaré heeft in een toespraak te Parijs verklaard, dat de moordenaars ongenadig een paradijsvogeltje, dat ik eenigen tijd volgde, mij er heen had geleid »Een bewoonde hut viel Harry den dokter in de rede. »Neen, een onbewoonde hut, maar toch geruimen tijd de woonplaats geweest van een schipbreukeling, die hier eenige jaren moet hebben doorgebracht. Tegen den wand aan vond ik dit papier vastgehecht, waarvan ik den inhoud voor u zal vertalen, aangezien het korte schrijven in de Fransche taal is gesteld ^Salomonseilanden in de Decembermaand 1848.... Max Epierschipbreukeling van de Adelaarheeft hier tien jaar ge woonden deze hut gebouwd voor hen, die in deze streken op de eilanden geworpen worden,.... alle verdere aanwijzingen zijn vervat in een kistje, begraven in den linkervoorhoekvertrokken 1858 met een Franschen kruiser.® Men zag elkaar verbaasd aan. Die woorden waren zoo geheimzinnig mogelijk. Men had nooit van de Adelaar gehoord. En wat die aanwijzingen betreft, wat zouden zij bevatten Belangrijke onthul lingen betreffende het leven van een ge heimzinnige of geheimzinnigen Want het was best mogelijk, dat hij in vereeniging van anderen daar had verblijf gehouden. »Als ik u dus een goeden raad mag geven,® vervolgde de dokter, vertrekt zoo spoedig mogelijk van deze plaats en bergen wij alles wat wij gered hebben in die hut. We zijn er tenminste voor gestraft zullen worden als men ze eenmaal te pakken heeft. De slachtoffers zullen ge wroken worden. Verder zullen er nieuwe vergeldingsmaatregelen worden overwogen en Poincaré zou met generaal Degoutte overleg plegen omtrent het meest doelma tige middel tot onderdrukking van de actie der nationalisten. Staat de moord in verband met de ge heime organisatie welke te Recklinghausen is ontdekt. Havas seint iets over den bond der »Jung-Deutsche Mission« die in de buurt van genoemde stad werkzaam moet zijn. Het doel dezer geheime vereeniging zou zijn, het verzet tegen de Franschen en Beigen aan te wakkeren en het ligt voor de hand, dat dergelijke organisaties zich laten gelden. Het broeit en gist overal in Duitschland, zoowel te Munchen als te Berlijn, ja zelfs te Weenen steken de na tionalisten en monarchisten de hoofden bij een. Mannen als Ludendorff en Helffrich vinden wederom een veld van actie. Nu de Duitsche ministers het Ruhrgebied niet meer kunnen betreden en het lijdelijk ver zet niet openlijk kunnen aanwakkeren, moeten zij dit aan geheime agenten over laten. De correspondent van de »Daily Mail« te Konstantinopel meldt, dat de Turksche tegenvoorstellen Vrijdagavond aan de ge allieerde vertegenwoordigers te Konstanti nopel zijn overhandigd. De correspondent verneemt, dat de Turken betreffende de olievelden van Mosoel en Mesopotamië voor stellen deze kwestie tegelijk te behandelen met de economische en juridische bepalingen van het verdrag. De Turksche regeering is bereid een delegatie naar Europa te zenden, zoodra een gunstig antwoord van de geallieerden is ontvangen. Het blad voegt hieraan toe, dat de noodzakelijkheid van een oplossing van de kwestie in het naburige Oosten nog bevestigd is door de mededeeling in het parlement dat de be zetting van Konstantinopel de Britsche be lastingbetalers reed? 20.000.000 pond heeft gekost. In goed ingelichte kringen te Londen verluidt, dat de regeering niet bereid is nieuwe besprekingen te openen, doch wel geneigd is, de Turksche voorstellen te be handelen. De pogingen, die sinds eenigen tijd aan Frankrijk worden toegeschreven betreffende toenadering tot Rusland, zullen aanmerkelijk bemoeilijkt worden door het geschil over van nacht veilig.® Niemand had natuurlijk hier iets op tegen en weldra begaf zich het troepje, met den dokter voorop, naar de door dezen ontdekte hut. De eigenaardige woning bestond uit eene omheining van bamboes, aan de binnenzijde van planken voorzien en uit een dak van bladeren van den nipahpalrn. Dit deed reeds veronderstellen, dat Max Epier onmogelijk alleen kon ge weest zijn. Toen de avond viel was alles veilig geborgen. De deur werd terdege gesloten en weldra zaten de mannen in een kring om het vroolijk knetterend vuur vereenigd te praten, waarbij de dokter zich niet het minst spraakzaam toonde. Hij had alle onaangename wedervaringen vergeten en gevoelde zich thans evenzeer op zijn gemak als in de kajuit van de Seabird. Dokter Arling zat peinzend voor zich uit in het vuur te staren, alsof hij in de vlammen een verklaring zocht van het geheimzinnig document, dat hij nog steeds in de handen hield, toen een zwaar en dof gedruisch, een onderaardsch gerommel gelijk, aller aandacht trok. Ongetwijfeld woedde er een hevige storm, nog heviger dan die, welke de ondergang der Seabird had bewerkt. De aarde dreunde alsof een vulkanische uitbarsting in volle werking was. Nu eens hoorde men een gillen, een akelig krijschend gillen, dan weder een uiterst scherp fluiten. Plotseling weer de Wrangel-schepen. De sovjet-regeering is allerminst ingenomen met de plannen, die Frankrijk met deze schepen heeft. Het leger van den in het nauw gedreven, op de Krim geisoleerden Russischen generaal, heeft indertijd met alle schepen waarop het slechts de hand kon leggen, zee gekozen naar Konstantinopel. De Fransche regeeiing heeft zich groote onkosten moeten getroosten om de Russische vluchtelingen, die voor haar belangen gestreden hadden, in het leven te houden, en heeft de schepen als onderpand behouden. De Fransche regeering wil de schepen nu verkoopen om een deel der onkosten te dekken, maar de Sovjet-regeering komt Poincaré weer eens den voet dwars zetten en handhaaft haar eischen op het bezit van deze Russische vluchtelingenvloot. Het betreft Russische oorlogs- en transport schepen en de Russische regeering komt op voor haar rechten. Frankrijk mag de schepen, die aan Rusland ontstolen zijn, niet ten eigen bate te gelden maken. Dat het zich groote onkosten heeft getroost om generaal Wrangel en zijn troepen in het leven te houden, is een zaak die Frankrijk alleen aangaat. Het heeft de Russische regeering daarmede geen dienst bewezen. BUITENLAND. Een chirurgiseh wonder. Na een veertigtal operaties kan een jonge man van Cardiff, van wiens gelaat tijdens den oorlog door een granaatscherf een gedeelte was weggeslagen, weer ge tuigen, dat hij een normaal gezicht heeft. Werkelijk moet hy zoo knap zijn bijge werkt®, dat nog slechts enkele onbedui dende litteekens den arbeid der doktoren verraden. Vier jaar lang heeft de jonge man in het ziekenhuis vertoefd. De chirurgen heb ben hem eerst een nieuwen neus gegeven, daarna een nieuwe bovenlip. Voorts heb ben de operateurs den verminkte een byna geheel nieuw gebit geschonken, terwijl zij, om de operatie volledig te doen zijn, op de bovenlip 'n stuk halsvel hebben geplaatst, waar vroeger een flinke baard groeide. De oorlogsgewonde is zeer voldaan over zyn nieuw gelaat, terwijl hij zich over een fliriken knevel, welke de natuurlijkheid van dit kunstgezicht nog volmaakt, mag ver heugen. klonk een knal. Het gansche gezelschap sprong op en Johnson die den dokter vragend aanzag, mompelde halfluid »Een schip in nood.® De tweede stuurman schudde ongeloovig het hoofd, terwyl hij uit zijn shagpijpje eetiige fraaie rookwolken blies. »Vliegende orkanen, mijn waarde,sprak hij, seen karaktertrek van de natte moesons in deze streken,® De dokter sprak geen enkel woord. Hij luisterde. Blykbaar zat hij in diep gepeinze verzonken. Eindelijk brak hij het lange stilzwijgen af: sik geloof, mijne vrienden, dat wij de wijsheid moeten be trachten en hier blijven. Er is volstrekt geen schip in nood, want de knal, dien gy voor een kanonschot houdt, heb ik, zoo menigmaal ik de Zuidzee doorkruiste, vaak gehoord. Ik herken dat geluid. Het is de ontploffing van een onderaardsch of liever onderzeesch gas uit den krater van een onderzeesche vulkaan ontsnappend en naar alle waarschijnlijkheid zullen wij morgen in de nahijheid van dit eiland een ander zien, gevormd door opheffing van den zeebodem, ais het gevolg van vul kanische werkingen.® Hij sprak dit op zulk een stelligen toon uit, dat men onmogelijk aan de waarheid zijner woorden kon twijfelen. »Het vuur speelt in de gansche schepping een gewichtige rol.® voor tiet Land van Heasden en AltenaJeLanostreat en de Bommelerwaard Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1