IHARtftë PIJN verdwijnt spoedig 0OfDPljri-TAE>\-£T^t~ Een praces-Steinmann. Mevrouw Steinmano en Van den Wou- wer, die wegens moord op Paul Steinmann door het Hof van Gezworenen te Antwer pen, resp. tot 15 jaren gevangenisstraf en levenslangen dwangarbeid zijn veroordeeld, hebben tegen dit vonnis cassatie aange- teekend. De beide veroordeelden zijn zeer neer slachtig en sterk onder den indruk van hun vonnis. Toen mevr. Steinmann de uitspraak hoorde, riep zij uit PaulPaul 1 Als je hier waart, zou je hun kunnen zeggen, dat ik onschuldig ben Van den Wouwer zegt telkens Ik begrijp niets van deze veroordee ling. Als ik nog iets gedaan had, wat dan ook, zou ik zeggen, dat er recht ge schied is, maar ik heb niets gedaan, ik ben onschuldig en begrijp er niets van. Toen de oude heer Van den Wouwer de veroordeeling van zijn zoon hoorde, kreeg hij een zenuwaanval, waardoor hij in levensgevaar verkeert. Fabriek geplunderd. In den nacht van Woensdag op Donder dag zijn 15 gemaskerde roovers de zijde- fabriek der firma Michels Co. te Nowa- wes bij Potsdam binnengedrongen. Zij overweldigden den bewaker, dien zij in een bergplaats opsloten. Zij namen hem onder bedreiging met revolvers de sleutels af, openden alle werkplaatsen der fabriek en haalden pas gesponnen zijde ter waarde van 15 millioen mark van de spoelen af. Zij schenen daarvoor den tijd te hebben. De opgesloten bewaker kon eerst den vol genden morgen worden bevrijd. Vergadering van den Raad der ge meente WASPIK, op Vrijdag 9 Maart 's namiddags 4 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter Burgemeester, Dekkers. Secretaris B. van Schijndel. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. De secretaris jeest de notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen een schrijven van de heeren Dekkers, J. de Hond, D. van de Rijken en G. Kamp, waarbij zij verklaren hunne benoeming als lid der schattingscommissie te aanvaarden. Idem ven den heer D. van den Rijken, waarin hij zijne benoeming als lid der Com missie tot wering van schoolverzuim aan neemt. Vervolgens stellen B. en W. voor, op de salarissen der ambtenaren na 27 Febr '23 benoemd, de 8^ pCt. pensioenbijdragen te verhalen. Dit voorstel wordt met alge meene stemmen aangenomen. Thans komt punt 1 der agenda in be handeling, vaststelling instructie voor amb tenaar ter secretarie. Deze luidt als volgt 1. Ter secretarie kan worden aange steld een ambtenaar. Het bezit van een diploma is niet verplichtend, maar verdient aanbeveling. 2. Bij de oude instructie bedroeg de jaarwedde i/i van die van den secretaris. B. en W. willen deze regeling gewijzigd zien. Tijdelijke belooningen worden door B. en W. geregeld en mogen nooit minder dan f 800 'sjaars bedragen. Bij vaste aanstelling zal de jaarwedde bedragen van f 1400f 1800. Wordt de betrekking van ambtenaar met die van gemeenteont vanger vereenigd, dan wordt deze vastge steld in minimum f1800, met 4 jaarlijksche verhoogingen van f 50, tot een maximum van f 2000, alles na aftrek van de 8g pCt. pensioenbijdragen. 3. Benoeming, schorsing en ontslag ge schieden door B. en W. in overleg met den secretaris. 4. Indien eervol ontslag wordt aange vraagd, moet dit werden ingezonden 1 maand voor het verlaten der betrekking. 5. De ambtenaar moet wonen in de gemeente. Tijdelijke ontheffing kan worden verleend door B. en W. 6. De ambtenaar kan een verlof krijgen van 14 dagen per jaar, te regelen als overeenkomend met de belangen van den dienst. 7. Indien de ambtenaar volgens genees kundige verklaring buiten staat is zijne werkzaamheden te verrichten, wordt hem gedurende 3 maanden volle salaris uitbe taald. In de oude instructie luidde dit 1 maand en vervolgens voor onbepaalden tijd het halve salaris. Wordt de ambtenaar onder de wapenen geroepen, dan wordt het bedrag voor den vervanger bepaald, op zijn salaris ingehouden. 8. De jaarwedde wordt per maand uit betaald. Deze instructie treedt van af heden in werking. De heer Teunen vraagt, hoe groot het salaris van den gemeente-ontvanger is. Volgens spreker wordt alles minder en moet men rekening houden met de belas tingbetalers. De Burgemeester meent, dat het salaris buitengewoon verminderd is. De vorige titularis genoot in totaal f 3400, zoodat er eene vermindering plaats heeft in totaal van f 1600. Het lid Rijken merkt op, dat uitbetaling van het salaris van den ambtenaar niet kan geschieden, zoolang het salaris van den gemeente-ontvanger niet is vastgesteld. De Burgemeester is het hiermee eens, doch meent, dat hem voorloopig een voor schot kan worden gegeven. Het lid van den Rijken vindt een uit betaling van 3 maanden bij ziekte wel wat lang. Vroeger was dat zoo niet. De Burgemeester zegt, dat vroeger na de le maand der ziekte steeds de helft werd uitbetaald, dat vond hij wat bezwaarlijk. Van den Rijken vond beide regelingen wel wat bezwaarlijk. Het lid Teenen vindt het jammer, dat het salaris voor den ontvanger nog niet is vastgesteld. De Burgemeester wijst nog op de moeie- lijkheden, waarvoor deze ontvanger komt te staan, wijl er in 3 maanden niets meer aan gedaan is. In stemming gebracht, worden ten slotte de voorsteilen van B. en W. met alge- meene stemmen aangenomen. Ten slotte komt in behandeling de wij ziging in de instructie voor den gemeente ontvanger. Art. 1. luidde vroeger, kantooruren van 9—1 uur op Dinsdag en Donderdag. Thans wordt voorgesteld deze te houden op Za terdag van 34 uur. Het lid Teunen vindt het weinig, eens per week Zitdag te houden. De Burgemeester zegt, dat dit uur hoofd zakelijk wordt vastgesteld voor de afreke ning met de schoolgelden, die door den bode in het vervolg weer zullen worden opge haald. Voor het innen van hondenbelasting b.v. zullen ander uren gesteld worden. De overige punten der oude instructie worden ongewijzigd goedgekeurd. Het lid van den Rijken vraagt of de borgstelling van f 6000 niet wat hoog ge nomen is, wijl de ontvanger toch nooit meer dan f 1000 in kas heeft, terwijl grooter bedragen op de post-chèque en girodienst worden geplaatst. De Burgemeester zegt, dat de ontvanger het vrije beheer heeft over de aanwezige gelden, en dat het aanwezige kapitaal som tijds veel meer dan f 6000 bedraagt. In stemming gebracht wordt ook deze instructie met algemeene stemmen aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat over in geheime, tot bespreking stemrege- iing. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. IN MOEILIJKE TIJDEN. Wij leven tegenwoordig ontegenzeggelijk in een moeilijken tijd. De slechte econo mische toestanden maken het leven voor de arbeiders zorgelijk. Werkloosheid en daarnaast een sterken druk van de zijde der werkgevers om de loonen meer dan nood zakelijk is naar beneden te drukken. Daarnaast een niet evenredige daling van de prijzen der eerste levensbehoeften, waar door de gezinnen van de arbeiders niet weinig in den druk komen. En van dien slechten toestand en hun economisch overwicht maken, helaas, maar al te veel werkgevers een te gretig ge bruik en misbruikom de arbeiders te laten gevoelen, dat het toch eigenlijk niet goed gaat als hun macht niet geëerbiedigd wordt en de beslissende is. Men schept daardoor onder de arbeiders een slechte mentaliteit. In plaats van toe nadering komt er een meer en meer ver bitterde houding. Het wantrouwen neemt weer grooter afmetingen aan. Daar wordt zoodoende een slechten geest gekweekt. Aan loonsverlagingen, is in een tijd als we op 't oogenblik hebben, niet altijd te ontkomen. In een tijd van crisis en malaise, kan niet altijd het sociaal wenschelijke bereikt of behouden worden. Moet ook het mogelijke in 't oog worden gehouden. Dit hebben ook wij arbeiders, als onvermijdelijk te aanvaarden. Doch laten ook de werkgevers het toch verstaan, dat in deze moeilijke tijden, de sociale liefde en rechtvaardigheid den boven toon moet houden. Laat men toch bedenken, dat in crisis tijden, wanneer er moet uitgezien worden naar inkrimping der uitgaven, het loon der arbeiders, in het Landbouwbedrijf toch allerminst overdreven kan worden genoemd en in de laatste plaats voor vermindering in aanmerking mag komen. Men vergete toch niet, dat het jaarin komen van vele onzer menschen, door het zeer belangrijke aantal werkloosheidsdagen per jaar reeds een aanmerkelijke daling heeft ondergaan. Kan het er heelemaal niet buiten, men bepale zich dan tot het strikt noodzakelijke. Wanneer dit op een goede manier aan de arbeiders wordt duidelyk gemaakt, dan is er nog wel zooveel gezond verstand aanwe zig om zich in het onvermijdelijk te schikken. Wij moeten met elkander door deze moeilijke tijden heen, en wij ontveinzen het ons niet, er zal zoo sober mogelijk geleefd moeten worden, doch men wentele het niet geheel af op de arbeidersgezinnen, die zoo weinig hebben te missen, die reeds zooveel hebben ontbeerd, maar men passé ook het sobere op zich zelf toe, ook op het leven van vele werkgevers valt veel te bezuinigen. Wanneer we een tijd door moeten waar in gebrek moet worden geleden, en het noodige niet altijd verkregen kan worden, dan moeten ook de werkgevers dit mee dragen. Wanneer één lid lijdt, lijden alle leden mede, moet dan ook hier in toepassing gebracht worden. De zwaarste last moet ook hier gedragen worden door de sterkeren, anders wordt men onbillijk. Loonsverlaging, werkloosheid maakt dat het bestaan der arbeiders op een peil komt, dat het voor menige huismoeder een wan hopige vraag wordt, hoe ze moet rondkomen. Men schept hierdoor een toestand, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien. Bedenkt men dit wel genoegzaam in de kringen der werkgevers Ook in de arbeiderskringen moeten de zaken zooveel mogelijk kalm en verstandig worden bezien, moeten wij tijdelijk, terwille van den slechten economischen toestand iets terug, dan moeten wij ons in het onver mijdelijke schikken. Het spreekt vanzelf, dat die teruggang zoo klein mogelijk moet zijn en economisch noodzakelijk moet blijken. Doch is deze noodzakelijkheid aanwezig, dan is er ook voor ons geen ontkomen aan, in een onvermijdelijke noodzakelijkheid moe ten wij ons schikken. Doch hier moet gestreefd worden naar het strikt noodzakelijke, en om het strikt noodzakelijk te verkrijgen, wordt het wel gewenscht om een organisatie in het leven te roepen, want door samenwerking kan veel verkregen worden. Dwaas is het dat sommige menschen nog denken wel buiten den bond te kunnen blijven. Juist in moeilijke tijden als waarin wij verkeeren, heeft men een sterke organisatie noodig. Juist nu de willekeur weer hoogty viert, moeten de arbeiders bescherming bij elkaar zoeken. Juist nu moeten wij trachten door organi satie te doen zijn, wat wij graag willen wezen een schild der zwakken. En daarom arbeiders uit den donkeren hoek van N.-Brabant, vanaf één Mei be- hooren wij allen aan de gem. Eethen, laat er van de arbeiders dan ook krachten uit gaan. Opbouwen zij de leus. Bouwen en bewaren zij het parool. Een abonné uit den donkeren hoek van N.-Br, PLAATSELIJK NIEUWS. M. d. R.1 Veen, 12 Maart 1923. Mag ik even een plaatsje in uw veel gelezen blad J.l. Vrijdag werden wij in 't publiek in opspraak gebracht door de Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk alhier. Langs dezen weg kunnen wij thans mededeelen, dat wij in 't bezit zijn van een verklaring (voor ieder wie daar belang in stelt ter inzage bij ons) van diezelfde Kerkvoogden, die ons weer in eer herstelt. U dankend, M. d. R., voor de ver leende plaatsruimte, hoogachtend, J. DEN DEKKER Cz. W. DEN DEKKER Cz. fH RHEWUTKK SANAPERIN TABLETTEN BIJ APOTH. EN DROGISTEN. nm - w ■I Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, .'.Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Maandagavond had de reeds aangekondigde jaarvergadering plaats van de Jongelingsvereeniging sEbon Haëzer* alhier. Afgevaardigden uit Waspik, Dussen, Nederhemert en Well, begunstigers en ta van genoodigden woonden deze vergadering bij, die geopend werd door Ds. Huijgens alhier. Daarna hield Ds. Bogers uit Zoelen een rede over ïStrijd en Overwinning*. De Secretaris, Penningmeester en Biblio thecaris brachten verslag uit van hun beheer, waarna de gelukwenschen van de verschillende afgevaardigden in ontvangst werden genomen. In de pauze, die 20 minuten duurde, werden alle aanwezigen onthaald op choco lademelk met koekjes. Na de pauze werden verschillende voor drachten en samenspraken gehouden, waarby vooral in den smaak vielen ïln de ver gunning* samenspraak voor 5 personen »De Klompenmaker, die Voorzanger wilde worden* voordracht voor 1 persoon, en »Het geheimzinnige vaartuig* eveneens voor 1 persoon. Een en ander werd afgewis seld door muziek. Te ruim elf uur werd deze gezellige bijeenkomst gesloten door Ds. Bogers, waarop ieder hoogst voldaan huiswaarts keerde. Maandagmorgen had op de Visch- roarkt een vechtpartij plaats tusschen een paar jongelui. Een der vechtenden liep een bloedende wond aan het hoofd op, waarvoor de hulp van Dr. Auër moest worden ingeroepen. De politie heeft de z&ak in onderzoek. Zondagavond werd in het Patronaats gebouw de vergadering gehouden van alle R. K. mannen en vrouwen, welke kies gerechtigd zijn. De opkomst was matig. Er had een bespreking plaats over de a.s. Gemeenteraadsverkiezing en de candidaat- stelling. Tot den 18 dezer kunnen de voorloopige candidatenlijsten ingediend wor den bij den Secretaris der vereeniging, den heer G. G. Carpay. Er werd besloten, dat de stemming voor deri groslijst zal plaats hebben op den 2a Paaschdag van half twaalf tot half een en van vier tot vyf uur, en op den 3en April van zeven tot acht uur nam. Bij de gehouden stemming werden de aftredende leden Mevr. J. H. Verhoeven en de heeren G. G. Carpay en L. de Mol herkozen. Bij de rondvraag ontstond eenige dis cussie tusschen den heer H. J. v. Eggelen en den heer J. B. Sens over de door deze laatste uitgesproken critiek op het gemeente beleid in de voorlaatste vergadering der R. K. Debatingclub »St. Catharina*. De vorige week bereikte de rivier de Maas weer een hoogen stand, zoodat de steigers voor de 3de maal in dezen winter onder water staan. De laatste dagen loopt het water flink weg, zoodat dit ongerief voor de scheep vaart spoedig weer voorbij zal zijn. Almkerk. Dezer dagen slaagde onze dorpsgenoote Mej. J. A. S. v. Vugt voor het examen Nuttige Handwerken, te Rotterdam. A.s. Vrijdagavond 6.30 uur hoopt voor de Ned. Herv. Gem. op te treden, Dr. Kallaij prof. a./d. Theol. school te Budapest, tevens zal er een collecte worden gehouden voor de Prot. kinderen in Hongarije. Beneden-Langstraat. In den hooi- handel is tamelijken omzet, maar de markt prijs is niet zeer winstgevend. Men besteedt voor het goede handelshooi tot f 36.en voor schraal pershooi f 22 f 23, alles per 500 K.G., naar kwaliteit. Capelle. Woensdagavond hield de vereeniging tot stichting en instandhouding van een school met den Bijbel te dezer plaatse een openbare vergadering, in het vergaderlokaal in de Nieuwstraat alhier. Nadat deze bijeenkomst was geopend met het zingen van Ps. 25 vers 2, werd een gedeelte uit Gods Woord gelezen, waarna in gebed werd voorgegaan. De Voorzitter heette daarna de talrijke opgekomenen welkom, waarna het woord werd gegeven aan den heer H. Kerst, die een lezing hield over den hedendaagschen schoolstrijd. De spreker bepaalde zijn gehoor bij een drietal puntenlo. welke school wij voor onze kinderen verlangen, 2o. welke school wij voor onze kinderen niet verkiezen en 3o. de ontwik keling der schoolkwestie in onze gemeente. Aan de hand van deze drie punten zette de inleider zijn standpunt en dat der ver eeniging van uit een principieel oogpunt bezien breedvoerig uiteen. Van de gelegen heid tot gedachtenwisseling werd gebruik gemaakt door den heer E, Colet, hoofd der O. L. school in de Kom alhier, die verschillende vragen stelde, welke door den referent afdoende werden beantwoord. Hierna werd deze goed geslaagde bijeen komst op de gebruikelijke wijze gesloten. Donderdagavond hield de onlangs alhier opgerichte afdeeling Sprang-Capelle en omstreken van Volksonderwijs, in de zaal vaD den heer L. F. van Dongen, haar eerste ledenvergadering, die zeer druk be zocht was. Namens het voorloopig comité, werd de vergadering geopend door den heer E. Colet, die de aanwezigen welkom heette, waarna hij in grove trekken doel en streven van volksonderwijs uiteenzette. Nadat hij nog de mededeefing gedaan had, dat het aantal leden reeds was gestegen tot HO, werd overgegaan tot verkiezing van een definitief bestuur. Bij stemming werden tot bestuursleden gekozen de heeren W. B. Rijken, A. L. Sneep, G. A. S. de Bas, E. Colet, S. IJ. Oerlemans, J. Mengering^ en J. Michaël, die hunne benoeming aan namen en onderling de bestuursfuncties zullen verdeelen. Het concept-regelement werd artikelsgewijze voorgelezen en na enkele kleine wyzigingen goedgekeurd en vastgesteld. Vervolgens werd besloten de Koninklijke goedkeuring aan te vragen, waarna de vergadering gesloten werd. Tijdens de vergadering traden nog een 10-tal leden tot de afdeeling toe. Dnssen. J.l. Vrijdag geraakte C. alhier bij het varen van hout in de »Gantel« te water, gelukkig wist men hem spoedig op het droge te krijgen en kwam C. met den schrik en een nat pak vrij. A.s. Woensdagavond 6.30 uur hoop Ds. de Bruin in de Geref. Kerk alhier biduur voor 't gewas te houden. Eethen en Drongelen. DsD.Lutter- velt te Blauw-kapel, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. 's Gravenmoer. Woensdagavond zal zoowel in de Her vormde als in de Gerefomeerde Kerk bidstond worden gehouden voor het gewas. Donderdagavond 7 uur zal, door den heer A. van der Zwaard, tuinbouwleeraar te Ginneken, in de zaal van den heer C. Blom eene lezing met lichtbeelden gegeven worden, over het onderwerpBemesting met kunstmest en de uitkomsten. Kaatsheuvel. In de gehouden ver gadering van den gem.raad is besloten, afwijzend te beschikken op een plan een school te bouwen te Loon op Zand, waar van de kosten waren geraamd op f90.000. Besloten is een school te bouwen volgens een plan waarvan de kosten zijn geraamd op t 40.000. Besloten werd, de openbare school over te dragen aan het R. K. Kerkbestuur. Nederhemert. Bij de alhier gehouden verpachting van vee- en veulenscharen op de Uiterwaarden van Baron van Wassenaar, werden nog tamelijke prijzen besteed vee van f 100 d f 106, veulenscharen gemiddeld f134, ongeveer 10 pCt. minder dan 't vorig jaar. Verleden jaar werd alhier een huis verkocht voor de som van f 2360, nu is het zelfde huis verkocht voor de som van f 1355, of hier ook malaise heerscht. Gisteren, Dinsdag is hier weer een autodienst geopend, genaamd »De Bommeler- waard«, ondernemer is de heer Rüger te Aalst. Oudendijk. Donderdagavond hield de afd. Woudrichem v. d. Zuid-Holl. Bond van Melkveehouders een druk bezochte jaarvergadering in café Vink te Oudendijk. De Voorzitter opende met een woord van welkom. De Secretaris las daarna de notulen en het jaarverslag welke beiden onder dank der vergadering, werden aan vaard, Uit het laatste bleek dat de af deeling reeds verschillende malen bespre kingen met den fabrikant had gehouden, waardoor tallooze misstanden uit den weg werden geruimd. Zoo kwam in het eerste jaar de levering op vetgehalte tot stand, werd door hare bemiddeling de vaste pre mie verkregen en verkreeg men dat in plaats van te Sleeuwyk te Oudendijk uit betaling werd gehouden. De rekening en verantwoording van den Penningmeester sloot met een batig saldo van f 48.-— en werd nadat zij door de heeren Vink en van Vugt was nagezien, goedgekeurd. Tot leden van het Kringbestuur werden gekozen de heeren Holster en de Lorm. De Voorzitter deelde nog mede welke prijsverlaging was ingegaan en wat ons nog te wachten stond in de toekomst men zal echter alles in 't werk stellen om onbillijke prijsverlaging te voorkomen. Een der leden stelde voor, eens een proef te nemen met het houden van een V Koker 60 cl. bij Apothen O register) L pierpijn.Koude en pijn inde lede maten, Griep, Influenza.Gebruik I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2