8jj i. üeiioflrt een üacpl. 8e Schipbreukelingen der C. DE KEMP, Waterpoort, Heusden. S. D. LA1EHDYZEN Cos Bank. IN GOUD EN ZILVER, Raamsdonksveer. ^and VAN ALTEHA Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No4277. Vrijdag 14 Maart 1923. Zij, die zich op dit Wad wenschen te abon- neereii ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers GRATIS. FEUILLETON. SPAARBANK. =J Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Reparatie-Inrichting. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De candidaatstelling voor de Provinciale Staten in den kieskring Tiel. Bij de candidaatstelling op 27 Februari j.l. voor de verkiezing van leden der Pro vinciale Staten in den Statenkieskring Tiel, heeft zich een eigenaardig geval voorgedaan, hetwelk waard is er eenige beschouwingen aan te wijden. Wat toch is er gebeurd Van de lijst van den Vrijheidsbond heeft men drie exemplaren onder de kiezers laten circuleeren, waarvar. het gevolg is geweest dat drie lijsten met precies dezelfde candi- daten en met handteekeningen van telkens 25 of meer andere kiezers zijn ingediend. Nu heeft het hoofdstembureau in den Statenkieskring Tiel bedoelde drie exem plaren ongeldig verklaard op grond o.a. van art. 44 sub c der Kieswet, hetwelk zegt dat het hoofdstembureau schrapt van de lijsten de candidaten, die voorkomen op meer dan ééne in den kieskring ingeleverde lijst. O. i. is deze beslissing in hooge mate formalistisch en zij toont ons dat sommige college's, die in ons land met administratieve rechtspraak zijn belast immers is de beslissing over de geldigheid der candidatenlijsten als administratieve rechtspraak te beschouwen al even erg met den zuurdeesem van formalisme zijn doortrokken als sommige onzer rechterlijke college's, die zich met rechtspraak in bur gerlijke- en strafzaken bezig houden. Zich houden aan formaliteiten is noodig en goed, maar eene te groote angstvallig heid op dat gebied is uit den booze. Dat het hoofdstembureau de letter der wet aan zijne zijde heeft, valt niet te ont kennen en niettegenstaande dit zjjn wij toch van gevoelen dat de beslissing absoluut niet kan zijn overeenkomstig de bedoeling van den wetgever. Immers heeft de kies wetgever gedacht aan concurreerende lijsten, d. z. lijsten van verschillende partijen of groepen en niet aan gelijkluidende, want het stelsel van evenredig kiesrecht bedoelt uit te sluiten dat men bij meer dan één 10) De kern der aarde is niets anders dan een hoogoven waar alles iu een gloeienden toestand verkeert. Het vuur is de oorzaak van het ontstaan en vergaan van gansche landstreken ja, van gansche werelddeelen. Het vuur is de groote kracht, waardoor de aardkorst ten gevolge van inwendige werkzaamheid op zekere punten opgeheven, op andere neergedrukt wordt. Die ver zakking van den bodem bijvoorbeeld is duidelijk zichtbaar in de nabijheid van Ca- dix, bij laag tij, wanneer als dan een tem pel van Herkules zichtbaar wordt. Te Ravenza ligt de vloer der Cathedraal tegen woordig twee duim beneden het oppervlak der Adriatische zee, terwijl hij toch onge twijfeld boven dat oppervlak gelegd is. Eene opheffing nemen wij waarbij den grond van Zweden, die ongeveer twee meters in een eeuw rijst. Op de oppervlakte der zee bevinden zich even goed als op de aarde vulkanen, die door lange gangen of kokers met het onderaardsche vuur in verbinding staan. Zoodra dit vuur begint te werken en te woelen heeft er een opheffing van den zeebodem of een daling en zakking partij tegelijk een kansje zou wagen. De Tielsche lijst in drievoud heeft on getwijfeld haar ontstaan te danken aan overmaat van angst voor verzuimen of aan al te groote voorzichtigheid, maar aan nevenbedoelingen kan niet worden gedacht. Elke gedachte aan concurreerende lijsten is uitgesloten en evenzoo is het wagen van een dubbele kans ondenkbaar. In de Memorie vau Toelichting op art. 37 der Kieswet staat te lezen dat dit artikel verbiedt het voorkomen van denzelfden candidaat op met elkander concurreerende lijsten, omdat daardoor onzuivere toestanden zouden ontstaan. Eenzelfde candidaat toch zou, indien zulks was toegestaan, door meerdere politieke partijen gesteld kunnen worden en daarvan zou vertroebeling van beginselen het gevolg zijn. Van concurreerende lijsten, wij zagen het reeds, is hier geen sprake. Rest de vraag, of door het gebeurde onzuivere toe standen zijn geschapen. Ons dunkt in geen enkel opzicht. Immers drie exemplaren van dezelfde candidatenlijst, welke ten op zichte van de onderteekening een drievou- digen waarborg scheppen, n.l. om elkander te vervangen in geval van nood, doch in geen enkel opzicht met elkaar in strijd zijn, kunnen op geen denkbare wijze onzuivere toestanden doen ontstaan. En stellig heeft de kieswetgever zelf geen formalisme en letterknechterij gewild, daar hij de gelegen heid geeft geopend om onbeduidende vor melijke verzuimen, waaraan de een of andere candidatenlijst mank gaat, te kuunen herstellen. Onder de gevallen, waarin zulks kan gebeuren, wordt het Tielsche geval wel niet genoemd, maar had de wetgever zoo iets vooruit voorzien, dan zou hij stellig ook van dit geval, waarin niet eens een verzuim heeft plaats gevonden, maar te veel is gedaan, verbetering mogelijk hebben gemaakt. Wanneer we eens nagaan wie in de Tielsche quaestie als schuldigen moeten worden aangemerkt en we beschouwen haar objectief, dan komen we tot een getal van vijf. De eerste is hij, die op zich genomen had om voor de inlevering der candidatenlijst zorg te dragen. Deze had zich stellig beter van de betrekkelijke wetsbepalingen op de hoogte moeten stellen, daar ieder toch weet dat informaliteiten, en zulks vooral bij verkiezingen, dikwijls ongewenschte gevolgen kunnen hebben, waardoor maar al te vaak velen gedupeerd worden. In de tweede plaats treft den candidaten schuld, die in stede van ééne verklaring drie gelijkluidende verklaringen, houdende dat zij genoegen nemen met de plaats, hun op de candidatenlijst aangewezen, voor denzelfden kieskring hebben afgegeven. Toen hun meerdere verklaringen ter onder plaats. In het eerste geval ontstaat land, in het tweede vergaat land. De Salomons eilanden en de Louisiaden-Archipel hebben hun ontstaan aan de onderaardsche vuur- werkingen te danken. Het geval heeft zich ook vaak voorgedaan, dat een land of liever een eiland het eene oogenblik ont staat, het andere oogenblik verdwijnt. De dokter zweeg hier. Het geraas en woeden der winden overstemde hem geheel en al. Toen er eenige kalmte was inge treden vervolgde hij »Ik geloof, dat wij ons hier op eene geheimzinnige plek bevinden. Die enkele regelen jagen mij een zekeren angst aan, omdat ik mij verschillende voorstellingen vorm van de ontdekking, die morgen ons wellicht zal verbazen. Hoort ge niet dui delijk het bruischen van het water, het slaan der golven tegen de rotsen Het is laat en ik geloof, dat je allen naar rust verlangt. Ik gun u allen die rust van ganscher harte. Maar ge zult mij toch niet ten kwade duiden, dat ik naar de plek ga, waar wellicht de sleutel ligt van een groot geheim.® Dokter Arlings oogen schitterden. De bemanning zag hem verbaasd aan. ïWat mij aangaat,® gaf de tweede stuurman ten antwoord »staat het u na tuurlijk vrij uw plan ten uitvoer te bren gen. Maar ik geloof, en allen hier aan wezig zullen het met mij eens zijn, dat u verstandig zal handelen het vermoeide li chaam en den vermoeiden geest rust te teekening werden aangeboden, hadden zij behooren te vragen, waarvoor meer dan één verklaring noodig was. Den Voorzitter van het hoofdstembureau noem ik als derden schuldige en wel omdat deze de onaangename quaestie had kunnen voorkomen door de aanbieders van de tweede en derde lijst mede te deelen, dat er reeds een lijst van den Vrijheidsbond was in geleverd. Men ziet hier uit dat te groote lijdelijkheid ook niet goed is. En tenslotte treft het hoofdstembureau blaam, doordat het in zijn oordeel over de geldigheid der lijsten het formalisme en de letterknechterij al te veel hoogtij heeft laten vieren. Dat de beslissing van het hoofdstembureau bij zeer vele weldenkende menschen, ongeacht of zij tot de linksche dan wel tot de rechtsche partijen behooren, groote verontwaardiging heeft 'verwekt, is ailerbegrij pelij kst. Omtrent de beraadslaging in de openbare zitting van het hoofdstembureau meldt de Nieuwe Rotterdamsche Couranthet vol gende >Mr. S. Rink verdedigde het voorstel, de drie lijsten ingediend door den Vrij heidsbond, als één lijst te beschouwen en dus geldig te verklaren. Hij beriep zich op de argumenten, aangèvoerd in de Nieuwe Rottterd. Ct. van Maandagavond. Het stembureau is bevoegd die beslissing te nemen, welke aan de bedoeling van de lijsten en den geest van de wet voldoet. Van concurreerende lijsten door de memorie van toelichting bedoeld, is hier geen sprake. In den geest van de Kieswet zijn dp drie lijsten één. De heer Spoorenberg meende, dat enkel het antwoord op de vraag: "Wat zegt de wet? mocht beslissen. Eu de wet schrijft op straffe van ongeldigheid voor, dat een candidaat slechts op één lijst mag voor komen. Bij de vorige verkiezing diende de S. D. A. P. in den Statenkring Eist met de lijst een copie daarvan in, Eist heeft toen overeenkomstig art. 44 van de Kieswet de candidaten geschrapt en Ged. Staten van Gelderland hebben dit goedge keurd. Wanneer het de bedoeling was, dat schrapping enkel zou plaats hebben bij concurreerende lijsten, waarom dan in die 4 jaren dit artikel niet zoo gewijzigd, schenken. Wie weet hoe lang wij hier nog moeten verblijven, waardoor we den tijd genoeg zullen vinden, het geheim in al zijn bizonderheden na te gaan.« De dokter boog het hoofd en erkende, dat de hem gegeven raad inderdaad zeer verstandig was. »Goed bekeken hebt ge gelijksprak hij, sik stel u dus nu voor te gaan slapen.d Een half uur later was alles stil. Men hoorde slechts het ronken der bemanning. Alleen dokter Ariing kon niet slapen. Vreemd genoeg dacht hij nu niet meer aan het document, want toen hij zich in een soort van half waketlden toestand be vond, kwamen hem gansch andere beelden voor den geest. Onder den eersten indruk van de gewichtige gebeurtenissen had hij in het geheel niet aan zijn vrouw en kin deren gedacht, die te vergeefs naar den terugkeer van man en vader zouden uitzien. Hij dacht aan zijn moeder een zeer oude vrouw, die het van argst zou besterven als zij haar zoon niet meer terug zag. Al die denkbeelden kwelden hem vreeselijk, zij waren volkomen in staat hem krank zinnig te maken. Waar bevond hij zich Op een eiland van de Salomonsgroep, vol komen afgezonderd, in de Zuidzee, op een plaats waar nooit een schip zichtbaar zoude wezen. Vreeselijke toekomst 1 Eindelijk werd het hem bang te moede. Hij stond op en sloop de hut uit. Een stevige wind woei hem in het gelaat. Het was zoo donker als de nacht, maar daarboven dat twijfel buitengesloten is Een beroep op art. 98 gaat, meende de heer Spoorenberg, niet op, daar dit niet handelt over de geldigheid van de lijsten, maar over het vaststellen van den uitslag van de verkiezing. De Voorzitter van het stembureau deelde een geval mee, dat zich bij de raadsver kiezingen in Waalwijk heeft voorgedaan. Daar werd een lijst ter inlevering aange boden door een kiezer, die deze niet on derteekend had. Hij bood later een gelijk luidende tweede lijst aan, die hij had onderteekend. De eerste lijst werd inge leverd door een daartoe gerechtigd kiezer, zoodat er twee gelijkluidende lijsten waren. Het stembureau heeft toen de candidaten geschrapt, en Ged. Staten van Noordbrabant hebben het goedgekeurd. Het voorstel-Rink werd met 3 tegen 2 stemmen verworpen, en daarna zijn 3 tegen 2 stemmen de lijsten van den Vrijheids bond ongeldig verklaard. Gelukkig staat van de beslissing van het hoofdstembureau beroep open op Gedepu teerde Staten en beroep werd ook ingesteld Het is gepasseerden Dinsdag in eene vergadering van het College van Gedepu teerden behandeld en daar op uitnemende wijze toegelicht door Mr. G. A. Boon, Lid van de Tweede Kamer, die met tal van zeer gegronde argumenten de zeer benepen opvatting van het Tielsche hoofdstembureau bestreed. Gaarne zouden wij de rede van den Heer Boon hier in haar geheel laten volgen, maar jammer genoeg ontbreekt daar voor de plaatsruimte. 's Daags na de behandeling van het be roep in openbare vergadering van Gedepu teerde Staten werd hunne uitspraak bekend, welke hélaas luidde: «bevestiging van de beslissing van het hoofdstembureauHet Gedeputeerd College is hierdoor de vijfde schuldige, wijl het zich evenals het hoofd stembureau heeft geplaatst op een stand punt, dat getuigt van eene benepenheid van opvatting, welke de wetgever, zooals we reeds aantoonden, stellig niet heeft gewild en dat er tevens het zijne toe bijdraagt om de toekomstige evenredige vertegen woordiging in de Eerste Kamer denkbeeldig te maken. EUITENLANDSCH OVERZICHT. De drie in den nacht van Zondag op Maandag te Buer doodgeschoten Duitschers zijn in alle stilte begraven, slechts de naaste bloedverwanten mochten de baar volgen. De Franschen hadden aanvankelijk ge- eischt dat de begravenis die om zeven uur plaats had, reeds om zes uur zou geschie den. Daartegenover heeft de begrafenis der beide Fransche officieren met groote aan het oneindige firmament fonkelden de sterren van den Zuidelijken hemel. Als vriendelijke boden uit de gewesten des Eeuwigen Lichts lachten zij hem tegen. Soms scheen het of zij hem wilden nade ren, om hem moed in te spreken. Hoog in de lucht raasde de storm als een waan zinnige, krijschend en gillend of brullend en grommend als de leeuw der Afrikaan- sche woestijnen. Langzaam schreed de ge leerde voort, langs een schier onbegaanbaar pad, waarboven honderd glimwormen zich heen en weder bewogen. Ginds in de verte schemerde de ontembare zee brui- schend en kokend, tot woedens toe opge jaagd door den wilden wind. Soms stond hij stil als een verdacht geluid zijn oor trof of een onheilspellend gekraak gevolgd door een zwaren val, hem plotseling deed opschrikken. Eindelijk had hij het strand bereikt, vanwaar hij de donkere massa kon aanschouwen, die nog geen vier en twintig uur geleden zich bewoog, maar nu onbe weeglijk tusschen de rotsen gevangen zat. Hij beklom een rots en kon nu vrijer den ken door niets of niemand gestoord. Nu scheen hij ze duidelijker te zien, zijn vrouw en kinderen, voor zijn oogen opduikend uit een nevelachtige wolk, die uit de baren van den Oceaan scheen te verrijzen. On willekeurig stak hij de hand naar hen uit, maar dan verwijderden zij zich plotseling. »Neen, ik kan niet tot u komen® sprak hij half fluisterend »ik zit hier gevangeu, misschien om hier eeuwig te blijven Na Gestort Kapitaal f55.000.000, Reservefonds - 41.500.000, f96.500.000,— AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld. Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en iubraakvrye Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. militaire praal plaats gehad, hiervoor was zelfs een speciale troepenafdeeling naar Buer ontboden. Niettegenstaande dergelijke voorvallen niet geschikt zijn om de verhouding tus schen Ruhrbevolking en militairen te ver beteren, houden de geruchten aan op een aanstaande schikking van het conflict in ds Ruhr. De Fransche bladen bereiden het publiek daarop voor, de sosialistische Peuple zegt: Er is reden om aan te nemen dat er ondanks de in Frankrijk e:i in Duitschland voorgewende ontoegevendheid, onderhande lingen achter de schermen gaande zijn, waaraan nijverheidsgroepen uit beide landen deelnemen. Wij gelooven ons niet aan een vergissing schuldig te maken als we zeggen dat dit met instemming der Fran sche en vermoedelijk ook met die der Duitsche regeering geschiedt. Het Roer- avontuur schjjnt mitsdien, nu het beginsel dert mij toch en troost mij in mijn hard lot Hij boog het hoofd en weende. Plot seling hief hij het hoofd op, maar het visioen was verdwenen. Hij zag niets anders dan lucht en water. Na eerst kon hy zich van het beeld der Oneindigheid een levendige voorstelling vormen het on begrensde Heelal met zijn millioenen wereld bollen. Als in een tooverslag verlichtte een felle gloed den donkeren horizon. Eerst kogelvormig, toen zich uitbreidend als een reusachtige waaier spatte het uit elkaar, terwijl vurige pijlen loodrecht uit de gloei ende massa omhoog stegen en een blauw achtig verschijnsel verspreidden. Eerst dacht hij aan eene vulkanische uit barsting, maar toen hij goed tuurde kwam hij tot de ontdekking, dat daarginds op wie weet hoeveel honderden mijlen, een schip in brand stond. De dokter richtte zich op en liep in allerijl naar de hut, waar alles nog in de diepste rust lag verzonken. jJohnson, Black, sta op, een schip in brand 1® De eerste en tweede stuurman ontwaak ten onmiddellijk en zonder te vermoeden, wat er gaande was, zagen zij den dokter aan, die met zyn door den wind verwarde haren er spookachtig uitzag. »Wat staat in brand? Sapperloot, ik heb John Brown gezien gaf den eersten stuurman ten antwoord. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor ket Land m Heusden en AltenaJeLangstriBt ei U Buitltrviirl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5