DE ZOMERT IJ D. van gelijke rechten aan weerszijden is er kend, op een fusie van het Duitsche en het Fransche kapitaal te zullen uitloopen.® Burgerlijke Fransche bladen meenen eveneens te weten dat in beginsel reeds een toenadering is bereikt, de groote moei lijkheid zou echter zijn een het prestige van beide regeeringen handhavenden vorm voor rechtstreeksche onderhandelingen te vinden. In dit verband wordt de naam van Benes, eerste-minister van Tsjecho- Slowakije als bemiddelaar genoemd. De conferentie te Brussel tusschen de Fransche en Belgische ministers heeft schijnbaar niets bijzonders opgeleverd. Het officieele communique vermeldt, dat de verbonden regeeringen besloten hebben, het Ruhrgebied geleidelijk te ontruimen en dat van annexatie geen sprake zal zijn. Men zal dezelfde gedragslijn volgen als Bismarck in 1871, die evenzoo het terugtrekken van de bezettingstroepen afhankelijk stelde van de betalingen, zoodat Duitschland het ge heel in de hand heeft om de bezetting van het Ruhrgebied en van den rechter Rijn oever te doen eindigen. België heeft dus zijn standpunt weten te handhaven. Dit wil slechts practische economische resultaten zien en geen politieke doeleinden najagen en het Engeland en Italië mogelijk maken zich weer bij de actie van thans aan te sluiten. Vooral de Belgische socialisten zijn het, die het hunne hiertoe bijdragen. Deze vestigen voortdurend hun aandacht op hun vrees, dat de gevolgen van de bezettingspolitiek vooral voor Antwerpen zeer noodlottig zouden kunnen worden en dat Antwerpen zijn beteekenis als wereldhaven zou kunnen verliezen. Dit zou niet alleen een ramp zijn voor deze stad maar voor geheel België. Duitsch land is nu eenmaal het achterland van de havenstad en een langdurige voortzetting van de militaire maatregelen moet Ant werpen schade doen. Dit nadeel zou niet alleen de arbeidersbevolking, maar evenzeer den koopmansstand en de reeders treffen, en vandaar dat de uitlatingen der socialistische bladen van belang zijn en weergeven wat in de breede lagen der Belgische bevolking wordt gevoeld, al zegt men het niet overal. BUITENLAND. Ernstige branden in de haven van Hamburg. In de haven van Hamburg hebbengtwee groote branden plaats gehad. Een aan boord van het Engelsche stoomschip »Ben- venuto«, dat een lading copra aan boord had en een in de maalderijen in Hamburg, waar fabrieksgebouwen met een oppervlakte van 10.000 M2. geheel zijn vernield. De schade loopt in de milliarden. o Het nut van advertcereu. In ïDe Manufacturier« lezen we in een levensschets van JohnWanamaker, den beroemden stichter van de Wanamakers magazijnen te Philadelphia »Nog geen 24 uren nadat John Wana maker in zaken was gegaan, gaf hij reeds bewijzen van zijn groot vertrouwen in ad- verteeren en dat vertrouwen is nooit be schaamd gemaakt. In April 1861 begon hij zijn zaak als lakenhandelaar. De ontvangsten van den eersten dag stegen tot f 24.67. De 67 cents legde hij weg voor wisselgeld voor den volgenden dag en de resteerende f 24 besteedde hij aan advertenties. En ongetwijfeld is het goede en vele adverteeren een groote steun geweest voor zijn zaak. Dezelfde eerlijke begrippen die hij toepaste bij de verhandeling van zijn goederen, handhaafde hij ook ten opzichte van zijn advertenties. Nooit zou iemand zich iets fraaiers van een door Wanamaker geplaatste advertentie kunnen verbeelden dan er mede werd bedoeld. De advertentie was origineel, want hoewel de ïstijk van zijn copy herhaaldelijk werd gewijzigd, het origineele bleef zij altijd behouden. En die originaliteit van een halve eeuw geleden, heeft hij steeds weten te bewaren, omdat zij waarde had als nieuwtje®. Zijn ad vertenties kenmerkten zich steeds door iets nieuws, dat ieders aandacht wel moest trekken. Zijn dagelijksche gedachte, die in de nieuwsbladen verscheen aan het hoofd van zijn vaste advertentie-pagina, maakte dat men altijd zijn volle aandacht wijdde aan de geheeie advertentie. BINNENLAND. Engelsche boet vergaan. Uit Vlissingen meldt men Het Engelsche stoomschip iNerville® van Goole naar Gent bestemd, is bij de Steen- bank vóór den mond der Ooster-Schelde, gezonken. Twaalf opvarenden zijn ver dronken, twee gered, die met het Noorsche stoomschip vFrithoft naar Antwerpen zijn gebracht. Borstbeeld vau Thorbecke. De burgemeester van Utrecht heeft aan de Kamer het borstbeeld van Thorbecke aangeboden. Diens beeltenis mocht inder daad in het gerestaureerde Kamergebouw niet langer gemist worden. Reeds eenigen tijd geleden hebben wij er op gewezen wij wisten niet, dat mr. Fockema Andreae zoo spoedig door een patriotische daad veler wenschen zou vervullen. De buste is het werk van den beeldhouwer Teixeira de Mattos. Er schijnt, naar ons onlangs is mede gedeeld, ook te Zwolle, Thorbecke's geboor testad, een buste van Thorbecke aanwezig te zijn, welke in 1866 door Royer (dus door een tijdgenoot van den grooten staats plan) vervaardigd is. Tot dusver was ook dit, naar wij meenen, niet bekend. N.R.Ct. Ontslag Burgemeester van Botterdam. By Kon. Besluit van 13 dezer is aan mr. A. R. Zimmerman, op zijn verzoek van 15 Maart, eervol ontslag verleend als Burgemeester der gemeente Rotterdam, met dankbetuiging voor de gewichtige en lang durige diensten door hem als Burgemeester bewezen. o Mr. A. K. Zimmerman. De Vereeriiging van oud-leerlingen der middelbare scholen te Rotterdam heeft aan den gemeenteraad geschreven dat, waar zich allerwege de bijzondere sympathie der burgerij uitte bij het vertrek van mr. A. R. Zimmerman als gevolg van de buitengewone verdiensten gedurende de 17-jarige uitoefening van zijn ambt heeft getoond, mitsgaders de groote achting en waardeering, hem door verreweg het meerendeel onzer burgerij toegedragen, haar de vrijmoedigheid hebben gegeven, het college voor te stellen overwegende dat het raadhuis aan den Coolsingel prac- tisch zijn schepping is en het culminatie punt van zijn werken genoemd kan worden, in aanmerking nemende, dat de naam Cool singel niet meer doelmatig genoemd mag worden, daar de polder ,,Cool" reeds lang verdwenen is en ook de singel niet meer bestaat, den naam Coolsingel te veranderen in Boulevard Zimmerman. Het komt haar voor, dat hiermee vol daan wordt aan den wensch van vele burgers van Rotterdam, den naam Zimmer man blijvend aan Rotterdam verbonden te houden. beenen, zwerende borsten, snij-, brand en open wonden, oude- en verwaar loosde wonden, steenpuisten, bloed vinnen, negenoogen, fijt, likdoorns, wratten, winterhanden, wintervoeten, dauw-, baard- en ringworm, worden na 't gebruik van de Oprechte Winsnmer Zalf binnen enkele da gen pijnloos genezen. Duizenden ge bruikers hebben door 't gebruik van deze zalf baat gevonden. Dagelijks worden ons dankbare attesten toege zonden, welke hierdoor zijn genezen. Prijs per bus f 0.75 en f 1.35. Hoe grooter bus hoe voordeeliger in 't gebruik. Verkrijgbaar bij Apoth., Drog. en vele Winkeliers. Te Heusden J. N. W. Brugman coiffeur, Aalburg Antonia Bouman, Veen Wed. Jan Vos Bzn., Andel J. G. Schouten, Gorinchem Hoogstr. Firma Schoon Co., Apothekers. Gen.-Agent J. e. DE VRIES, Winsum (Gr.) PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Woensdag a.s., des avonds om half zeven, zal in de Geref. Kerk alhier een Biduur voor 't gewas worden gehouden, waarbij Ds. J. v. d. Meulen uit 's-Bosch hoopt op te treden. Onze stadsgenoot W. B., dek knecht op den goederenboot Admiraal Tenbergen® van de Firma v. d. Schuijt, is een vreeselijk ongeluk overkomen. Bij het aanleggen der boot te Asten, geraakte zijn been in een staaldraad bekneld, met het noodlottig ge volg, dat dit lichaamsdeel even boven den enkel werd afgeklemd. Na eerst aan boord te zijn verbonden, is hy naar het gasthuis te Helmond vervoerd, waar men direct zijn been tot aan de knie moest afzetten. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Van de scheepswerf der Firma De Haan Oerlemans alhier, liep met goed gevolg van stapel de motorboot »Res Novae gebouwd voor Hollandsche rekening. De motorboot is lang 37.70 M., breed 6.35 M., hol 1.85 M., met een laadver mogen van 250 ton. In deze motorboot wordt geplaatst een Deutz Brons motor van 80/96 P.K. Boven dien wordt de motorboot voorzien van een motor-hijsch-inrichting en is zeer soliede gebouwd en naar de eischen des tijds in gericht. Andel. Met het contracteeren der Suikerbieten is hier een begin gemaakt. Werd vorig jaar f 17.50 gegeven, thans bedraagt de prijs f 20. Vanaf Maandag is de prijs van het tarwebrood gebracht van 30 op 28 cent, wittebrood van 22 op 20 cent, terwijl ook de zoete melk met 1 cent per liter is verlaagd, Almkerk. J.l. Woensdagavond vierde de Oudervereeniging, van ouders wier kinderen de O. L. School bezoeken, haar lste Ouderavond. Door het waarnemend Hoofd Joh. de Wit alhier, werd de ver gadering geopend en een hartelijk welkoms woord gesproken. Hierna werden de ouders sigaren en chocolademelk aangeboden en vervolgens werd door de aanwezige het werk van hunne kinderen in oogenschouw genomen. Omstreeks 9 uur sloot de heer de Wit deze gezellige vergadering. Capelle. J.l. Dinsdag had de schoen maker M. v. D. alhier het ongeluk met de rechterhand onder de stansmachine te geraken, met het ongelukkig gevolg, dat de duim van dit lichaamsdeel juist voorbij den nagel werd afgeklemd, zoodat genees kundige hulp noodzakelijk was, en direct verleend werd. Onder zeer veel blijken van belang stelling vierden de echtelieden Th. Blom en C. Spierings in de Nieuwstraat alhier, j.l. Woensdag hun gouden bruiloft. Door de muziekgezelschappen Kunst na Arbeid te dezer plaatse en »Sirena« uit Vryhoeve- Capelle, werd het jubileerend echtpaar des avonds een serenade gebracht. In de j.l. Woensdagavond gehouden bestuursvergadering der afdeeling Sprang- Capelle en omstreken van Volksonderwijs, werden de bestuursfuncties als volgt ver deeld: E. Colet, Voorzitter; S. IJ. Oerlemans, 2e Voorzitter J. Mengerink, Secretaris G A. S. de Bas, penningmeester W. B. Rijken, A. L. Sneep en J. Michaël leden, Naar men ons mededeelt zal wegen9 toeneming van het leerlingenaantal in de school in de Kom alhier, het aantal leer krachten met een worden vermeerderd. Niettwendijk. A.s. Zaterdagavond om half zeven zal de Geref. Schoolvereeniging haar voorjaarvergadering houden in de consistorie. Alsdan zal de heer Klaasse een lezing houden over het onderwerp »De historie onzer omgeving.® Het bericht aangaande de vechtpartij op de steeg, nabij de Gebr. v. d. Werken, berust op misverstand en is uit de lucht gegrepen. Deze week zag men nog enkele menschen aardappelen delven, daar de winter zich niet streng liet gevoelen, kwamen ze zeer prachtig te voorschijn, dat dit zoo laat geschiedt zal dè oorzaak wel zijn dat de prijs der aardappelen zeer laag is. Sprang. Mejuffrouw D. had aan den gevaarlijken bocht alhier, het ongeluk van haar fiets te vallen, waarbij zy aan haar knie zulke kwetsuren opliep dat genees kundige hulp van Dr. J. v. d. M. moest worden ingeroepen. Dat de fiets heden te dagen voor veel bagage vervoer gebezigd wordt wisten we. Maar dat ze voor het vervoer van levendige geiten gebezigd wordt zagen we nog niet. Echter j.l. Donderdag zagen we den schoenmaker G. alhier, een spring- levendige geit op de fiets vervoeren. Dat hij veel bekijks had laat zich begrijpen, A.s. Maandagavond 7 uur zal in het Ned. Herv. Kerkgebouw optreden, de heer W. Strijbis van den Haag, met het onderwerp „Antirevolutionaire gemeente politiek". Toegang vrij. Werkendam. Hoogstwaarschijnlijk zal de heer Grundlehner uit Dordrecht op Woensdag 21 Maart een bioscoopvoorstel ling geven in de Nutszaal alhier. Op 21 Maart 7 uur te Woudrichem, op 22 Maart 7 uur te Andel iir de Open bare School, op 23 Maart te Rijswijk in de Openbare School en op 26 Maart 7 uur te Sleeuwijk in de Ned. Herv. Kerk zal ten bate van de Salatiga-zending als spreekster optredenzuster Mol, 8 jaar op Oo3t-Java werkzaam geweest. Deze avonden zullen met lichtbeelden opgeluis terd worden. Dinsdagavond omstreeks 9 uur arriveerden de 14 Hongaarsche kinderen. Zij werden per auto-omnibus van het Sleeuwijksche veer gehaald. Bij den Wel- Eerw. heer Ds. Andrée kwamen de kin deren aan, waar hun pleegouders op hen wachten. Aan hun uiterlijk kon men zien dat ze veel geleden hadden. Aan den heer G. v. d. Schuit, brieven- en telegrambesteller alhier, is op zijn verzoek met 1 April a.s. eervol ont slag verleend. Waspik. Op 2, 8 en 15 April geeft ïBrabantia® bekerwedstrijden. De loting heeft plaats op 25 Maart a.s. De aardappelen zijn bij roenschen- geheugenis niet zoo goedkoop geweest als thans. Men besteedt den ongekend lagen prijs van f 1.per H.L. De handel is flauw. Op de heden gehouden markt wa ren aangevoerd 95 stuks vee, benevens 3 bennen varkens een 9-tal drachtige zeugen. Bij levendigen handel werden hooge prijzen besteed. Kalfvee van f 350 tot f 425 vetweiders van f 250—f 300; biggen van f 30 f 36; zeugen f 200. Er waren Belgische koopleiden. Ook de marktkra mers, waaronder Engelsche, maakten goede zaken. De prijs der boter is weer met 10 cent per K.G. verlaagd en gebracht op f 2.50. De prijs van het hooi is weer stij gende. De handel wordt levendiger. Voor het hooi besteedt men f 47 per 500 K.G. Naar haverstroo is veel vraag. De prijs loopt tot f 25 per 500 K.G. Het slechte weer der laatste dagen schijnt op deze prijsstijging zijn invloed te doen gelden. INGEZONDEN. (Buiten verantwoording der Redactie). Bruin tegen wit. Zooals bekend, heeft de 2de Kamer den Zomertijd afgeschaft. Door deze verstan dige daad is Nederland bevrijd van een geweldige verdeeldheid en zijn de platte landers, speciaal de boeren en tuinders, verlost van dezen op 't platte land vrijwel algemeen innig verfoeiden maatregel. Ge boren door den nood uit gebrek aan brand stof hebben de boeren berust in 't bewust zijn, dat stad en land elkander de hand moesten reiken. Thans is die wet een onding, bron van verbittering, schade en verwarring. Aangenaam voor de steden! goed! maar is dat aangename te verant woorden tegen den last en de schade die land- en tuinbouw wordt opgelegd in den critieken tijd die doorworsteld wordt door deze 2 levensaders van onzen landbouw- staat De schade is zóó dikwijls aangetoond door landbouwlichamen, dat men zich ver baasd afvraagt, hoe't kan bestaan, dat voor name bladen deze vermaledijde wet in bescherming kunnen nemen. Ik verklaar dit zóó. Die bladen worden geredigeerd in 't hart der groote steden. Ze hooren van nabij als 't ware niet anders Zomertijd, heerlijke tijd. Zonlicht, levens vreugde. O, zeker! ze hebben hunne ka nalen, hun correspondenten, maar zij loopen niet in de moddersporen der boeren en zien niet het zweet van hun bruingetaande ge zichten. Aan hunne goede trouw behoeft niet getwijfeld; ze zijn niet zóó bekend met het intieme landleven en daarom is hun oordeel eenzijdig. Nochthans blijft bij zulke ingrijpende zaken die 't hart dei- natie raken, hunne verantwoordelijkheid des te grooter (waarvan acte). Wat toch is in deze materie het hoofd argument? Dit: Méér genot, méér vrije lucht, méér zonneschijn, méér levensvreugde Prachtig! Wij gunnen U die van ganscher harte, stedelingen, alleenniet ten koste van ons bestaan, van onze gezondheid, van onze levensvreugde. Dat wij hen levensvreugde gunden, althans hen 't leven mogelijk maakten, hebben wij dit niet ge toond in de magere jaren, toen wij zonder morren graan verschaften aan gezetten prijs, koren door ons zweet ontwoekerd aan den grond, niet in acht-urigen werkdag, veel meer in dagen zonder eind in den morgen tastend in het duister en wachtend op het licht, in den avond eindigend met de duis ternis. Neen, ook d&n niet. Wij hadden de nachtwake bij ons vee, verwachtend het nieuwe leven. Zie hier een stuk van: 's landmans naakte, nochthans geheiligde levensvreugde. Achtuurdag, bespotting van den landarbeid. Wat stelt gij, stadbewonei, daar tegenover? In Amsterdam heeft zich een commissie gevormd, om de le Kamer te beweg^ te niet te doen het besluit der afschaffing, Ze houdt zitting bij Kras. Geweldig worit de trom geroerd. De bladen bazuinen het uit: 2—300.000 handteekeningen. 't Regent ingezonden stukken in de bladen. NeêrlaM schijnt in gevaar. Och, arme! O, zonneschijn! Wat zeggen ons die handteekeningen? Zijn die 4e graadmeter van den geest van het volk van Nederland? Handteekeningen voor zonne schijn in deze materie en van die plaats? Daar passeeren mogelijk op die plaats elke minuut 1000 menschen; eveninwippen; meer zonneschijn een hartversterking, meer levensvreugde een sigaar, meer brandAls ik in dit Land van Heusden en Altena 10.000 handteekeningen moest verzamelen, zou ik met tal van helpers wel 100 dagen behoeven, om de teekenaars in den modder op te sporen, waar ze zwoegen en ploeteren en nogthans staat het vast, dat ik van de 1000 kiezers van dit boerendorp vrijwel allen op mijne zijde heb, zoo mannen als vrouwen, ja, vooral ook van vrouwen, van Moeders. En dat zijn de mannen en vrouwen en Moeders die aan den lijve voelen den last, de schade, de verwarring. Vandaar hun intensief en halstarrig verzet. Onder de talrijke adressen is er één merkwaardig, haast naïf eerlijk, al is het ook bedoeld vóór behoud van den Zomer tijd, n.l. waar de Ned. Maatsch. v. Nijver heid (toch zeker niet de eerste de beste) zegt: ».,..dat er voldoende gege vens >ontbreken« omtrent de be zwaren en verhoudingen en dat het niet aangaat een beslissing van zóó ingrij penden aard (hoort) van zoo ingrijpenden aard te nemen.... Zéér juist! Ned. Maatsch. v Nijv. Hier wordt dus openlijk erkend, dal men er weinig van af weet. Nog een merkwaardige uitspraak beva' de N. Haagsche Courant. Na een hevigi scheldparty op den volbsvertegenwoor diger der boeren (de Heer Braat) zeg dit blad: De afschaffing van dei Zomertijd op zich zelf ontmoet bi ons geen overwegend bezwaar« Overigens is 't merkwaardig, dat de zoo genaamde reusachtige geldbesparing weinïj meer naar voren wordt gebracht. Er is al zóó dikwijls berekend, dat di feitelijk tot 20 minuten is terug te brengen men voelt bij intuisie dat dit argumer geen steek houdt. Edoch, ik weet enormer geldbesparing brengt meteen méér levensvreugde: ^We minder in bioscoop, in smokende café' wat vroeger op uit eigen kracht, ee heerlijke morgenwandeling in lucht en zo: dus niet op bevel der wet en niet c den rug der boeren, véél minder ten kos' der moeders, die door de tijdsverwarrir in die dorpen met 2, ja zelfs met 3 tijd® moeten rekenen, die 's morgens te vr»« op en 's avonds afgemat hun kroost n.< overwaken. Gedenkt Uw eigen moeders die U in A avond nog een uur langer wachten. Z die slavende moeders, die te kort aan sla.: hebben, die eiken zomertijddag verzuchte »ik ben zoo moede, de dag is te lang zijn toch zeker niet de minsten. Hebt ge geen oog voor die duizera kinderen? te vroeg gewekt, die met warmte en zonlicht niet gaan, noch kix nen rusten en toch vroeg hun less moeten volgen, waarvan talrijke op vei afstand naar de steden. Eene bespotti hunner gezondheid. Genoeg! groot-stedelingen. Legt IT- vadsigheid af. Staat vroeger op. L: Uwe bleekgezichten zich bruinen d< de zon. Het bruin der boeren worde U modekleur. Dan volgt wellicht wat meer waardeer i in plaats van strijd tusschen bruin wit. Mijn doel is allerminst hatelijk te z. Ik zei mijn meening naar mijn beste w& en zie alleen het algemeen belang. A3 naam wil ik daarom ook niet verberg Hier staat hij in het licht der zon. N. v. d. MAADEIT Wijk en Aalburg, 13 Maart 1923. En nu, Gij inwoners van Wijk en Aalt» en Gij allen in dit »Land van Heus en Altena«, die in het zweet Uws aansclx dit land bewerkt en ook Gij, wie de z niet zoo rechtstreeks raakt, doch leeft 1 schen deze werkers, mede van den arl hunner handen, 't was om Uwentwil, ik de pen opnam voor Uw Zonnetijd. Ik roep U op, zoo mannen als vrou-% Er zijn genoeg energieke boeren ondei Vormt in elk dorp een comité, roept T soortgenooten op en richt krachtige adre s aan de le Kamer. Verzamelt het no» geld voor onvermijdelijke kosten, dan zin we alle Ministers, alle Kamerleden, boerenbonden, veilingen, en al wat met: leeft en voelt krachtig aansporen med« te trekken voor ons goed recht. Zoekt zoo gewenscht verbinding elkander tot eene massale bewegim alle gemeenten. Nu of nooit Ik nam het woord aan u de c Bruin tegen Wit. Te Wyk heeft zich reeds eene comn*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 6