^OttDfiT/y Engelsche schuld aaa Amerika. De Engelsche regeering heeft aan die te Washington doen mededeelen, dat Groot- Brittannië geen gebruik zal maken van zijn recht, krachtens de regeling inzake de fun deering der Britsche schuld, om de eerste jaarlijksche betaling aan Amerika uit te stellen, doch dat het voornemens is, het bedrag van 23 millioen pd. st., dat voor dit jaar is vastgesteld, te betalen. x o— Schoener op zee verbrand. De schoener »Scotia Maidenvan Hali fax, is op een reis van de Middellandsche Zee naar Tahiti, nabij de Spaansche kust, door brand vernield. De kapitein, diens vrouw en kind, benevens de bemanning, zochten redding in de booten. Het vuur greep echter zoo snel om zich heen, dat de opvarenden geen tijd meer hadden iets van hun bezittingen mede te nemen. Na zes uur in de reddingsbooten te heb ben rondgedobberd, werden de schipbreu kelingen gered door een Fransch stoom schip en te Valencia aan land gezet. Twee aviateurs verkoold. Op het vliegveld te Gossoncourt, bij Tirlemont (België), zijn de luitenant De- casteke en zijn bestuurder bij het doen van vliegoefeningen, verongelukt, doordat het toostel in brand geraakte. De lijken van beide aviateurs werden geheel verkoold te midden van het smeulend overschot van hun vliegtuig gevonden. Petroleumbrand. Uit Londen wordt aan de »Matin« ge seind, dat de petroleum-raffinaderijen aan Paisley door brand verwoest zijn, en dat de schade meer dan 150.000 pond sterling bedraagt. o Engelsche pelgrims. Duizenden Engelsche pelgrims zullen zich Zaterdag naar Yperen begeven, waar zij de kerkhoven zullen bezoeken. Deze pel grimstocht is georganiseerd door den Bond van Oud-Strijders van Yperen. De meeste pelgrims worden gratis vervoerd. Het zijn bijna allen ouders van op dit grondgedeelte gesneuvelde soldaten. Er komen er o.m. uit Dublin en uit het Noorden van Schot land. o Vulcanisch eiland ontstaan in de /iUid-Chineescke Zee. Tengevolge van een vulcanisehe uitbar sting is op 2 Maart op 10 gr. 0 min. 20 sec. Noorderbreedte en 100 gr. 59 m. 5 sec. Ossterlengte vnn Greenwich, een kring vormig eilandje ontstaan van 400 M. mid dellijn en 35 M. hoogte. Engelsche kippenhouders, Engelsche kippenhuuders hebben reeds sinds geruimen tijd krachtige actie gevoerd een wettelijke regeling, welke het merken in Engeland ingevoerde eieren, waaruit het land van herkomst duidelijk blijkt, verplicht stelt. Een wetsontwerp van deze strekking is thans bij het Lagerhuis in behandeling. Tegenover de actie van de k'ppenhouders, die op deze wijze beschermd willen worden tegen de concurrentie van de ingevoerde eieren, vooral van goedkoope Egyptische eieren, staat een krachtige bestrijding van het aanhangige wetsontwerp van eierenhan- delaars. De vonrzitter van de Engelsche eierimporteursvereeniging heeft o.a. ge wezen op de uitstekende kwaliteit van de Nederlandsche eieren, welke binnen vijf dagen nadat ze gelegd zijn, op de Engel sche markt komen en er vaak beter uit zien, dan Engelsche eieren, die minder goed gesorteerd en verpakt zijn. De Belgische Senaat verwerpt de ver- vlainmsch'ng van de Gentsehe Hoogeschool. Dinsdagmiddag is het wetsontwerp, waarbij de Hoogeschool te Gent tot een Vlaamsche Universiteit zou gemaakt worden, door den Senaat met 76 tegen 58 stem men en 6 onthoudingen verworpen, waar mee dus al het werk der Flaminganten in de Kamer, dat na een heftigen strijd en na tal van concessies aan de Frans kiljons en Walen tot een goed eind kwam, weer te niet is gedaan. o BUITENLAND. De moordaanslag op Satthjjs Desmet. Er was in en buiten de rechtzaal te 's Hertogsnbosch enorme belangstelling. Beklaagde Kerssemakers, het eerst ge hoord, verklaart, den moordaanslag te heb ben gepleegd omdat de vrouw den laatsten tyd niet goed werd behandeld door haar man en beklaagde vreesde voor haar leven. Getuige Matthijs Desmet verklaarde, dat het altijd een gelukkig huwelijk was ge weest totdat de vrouw kennis maakte met Kerssemakers. Zij leed aan zucht naar omgaan met personen uit hoogeren stand dit werd haar ongeluk. De eisch luidtvijftien jaar met aftrek van preventief. De verdediger, mr. Van Haastert, ver zocht een psychiatrisch onderzoek. De officier van justitie eischte tegen mevrouw Desmet ook 15 jaar gevange nisstraf. Verdediger was mr. van Zinnicq Berg- mann. o De Zoniertyd. De Eerste Kamer zal hedenmiddag het wetsontwerp inzake den zomertijd in de afdeelingen doen onderzoeken. Inbraak in een synagoge. Op aanwijzing van een vrouw hebben twee agenten te Amsterdam een 34-jarigen Pool aangehouden, verdacht van opensluiting eener synagoge in de Swammerdamstraat. Bij fouilleering zijn op hem bevonden twee offerbussen en een vijl. Te veel gewaagd. Te Ierseke raapte een klein jongetje een papiertje van de straat op. Hij vond het mooi en liet het daarom zien aan een meisje, dat in het papiertje een bankbiljet van f 100 herkende. Vrij spoedig was de rechtmatige eigenaar gevonden, die zijn 13-jarig dochtertje met het biljet had uitgezonden om er een rekening mee te betalen. De ouders van den vinder kregen een flinke belooning. o Eii gratis fietsryden Op een plattelandsplaatsje in Friesland vroeg iemand een dienstmeisje. Er kwam één aanbieding in f 300 salaris en gratis onderhoud van de fiets Daarop is maar niet ingegaan. snij- en open wonden, bloedvinnen, steenpuisten, negenoogen, dauw-, baard- en ringworm, winterhanden en wintervoeten, fijt, likdoorns en wratten, oude en verwaarloosde won den, en alle mogelijke wonden ge nezen radicaal in een paar dagen door do Oprechte Winsumer Zalf. Duizenden gebruikers vonden hierdoor baat. Attesten ter inzage. Prijs per bus f 0.75 en f 1.35, Hoe grooter bus hoe voordeeliger in 't gebruik. Verkrijgbaar bij Apoth., 1~ Drogisten en vele winkeliers. Te Heusden J. N. W. Brugman coiffeur, Aalburg Antonia Bouman, I Veen Wed. Jan Vos Bzn., Andel I J. G. Schouten, Gorinchem Hoogstr. Firma Schoon Co., Apothekers. Gen.-Agent J. e. DE VRIES, Winsum (Gr.) Twee kiudercn overreden en gedood. Op het Jonas Daniël Meyerplein te Am sterdam is Woensdag een treurig tram ongeval gebeurd. De 9-jarige Hendrika Maria Ott uit de Monnikendwarsstraat was met haar 2-jarig zusje Maria Wilhelmina boodschappen gaan doen. De moeder had de kinderen naar het J. D. Meyerplein gezonden om daar melk te halen voor het jongste kind. Op den hoek van het Waterlooplein en het J. D. Meyerplein zijn de kinderen op de trambaan blijven staan. Hetzij zij wilden uitwijken voor een auto of dat zij door het gillen der omstanders bij het naderen van de tram zoozeer verschrikten, dat zij niet meer wieten, welken kant uit te gaan, een feit is het, dat een motorwagen van lijn 14, waarvan de wagenbestuurder het gevaar reeds had zien aankomen en zijn vaart aanmerkelijk verminderd had, on danks het remmen nog een paar meter doorreed en over de beide kinderen heen schoot. Het oudste meisje was op slag dood en haar zusje werd deerlijk verminkt opge nomen en naar het Binnengasthuis over gebracht waar zij na eenige uren onder hevige pijnen is bezweken. Om 7 uur 's avonds was nog niet be kend, wie de beide slachtoffers waren, maar kort daarna kwam zich op het bu reau Meyerplein een jongen uit de buurt aanmelden, die inlichtingen kon geven. De moeder had zich over het lang uit blijven der kinderen ongerust gemaakt en het was zeer hard de vreeselijke tijding aan de arme vrouw over te brengen. Daar om werd eerst de vader op het politie bureau ontboden. Men kan zich de ont steltenis der ouders over dit treurig nieuws voorstellen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Heasden. Naar we vernemen zal de herdenking van het 25-jarig ambtsjubileum van den Heer J. H. Verhoeven, als hoofd der Openbare Lagere School, alhier niet plaats hebben in April, doch in September e. k. Woensdagmorgen reed de autover huurder S. alhier met zijn auto in het Bossche veld, nabij de Vlijmensche hut. Plotseling komt achter de autobus van de N.V. ALAD te Meeuwen de wielrijder v. d. Lee uit Vlijmen van daan en vlak voor de auto van S. De ongelukkige werd door de auto gegrepen en tegen den grond gesmakt, waar hij bewusteloos bleef liggen. Terstond werd hij overgebracht naar het groot Ziekenhüis te 's Bosch alwaar men een ernstige beerifractuur constateerde en zijn toestand zeer ernstig achtte. Nader vernemen we, dat de ongelukkige, die gehuwd is en vader van 3 kinderen, aan de gevolgen is overleden. Aalst. Maandag herdacht Johannes Schalk en zijn echtgenoote den dag waarop zij 65 jaar geleden door den band des hu welijks werden vereenigd. Vele blijken van belangstelling mochten de brave, krasse oudjes op dien dag ondervinden. Alinberk. De heer A. Verschoor (AR) Weth. dezer gemeente, wenscht wegens zijn hoogen ouderdom voor de a.s. Raads verkiezing geen candidatuur meer te aan vaarden. Schier 25 jaar heeft hij als Raadslid de A.R.-partij vertegenwoordigd. Op de jl. Maandag gehouden stieren keuring werden 46 stuks aangevoerd waar van er 23 stuks werden goedgekeurd o.a. uit deze gemeente die van H. Pruijsen (Korn) en van A. Tolenaars, Nieuwendijk (Buitendijk) De heer C, v. Veelen, Hoofd der Chr. School alhier, hoopt, naar wij ver nemen 1 April a.s. den dag te herdenken dat hij voor 25 jaar als Hoofd eener Chr. School werkzaam was. De collecte gehouden voor het fonds tot verbouwing van de Consistoriekamer in de Ned. Herv. Kerk, jl. Woensdag tijdens het bid-uur voor 't gewas bracht op f 7.66. Capelle. By de jl. Woensdag plaats gehad hebbende stemming ter verkiezing van leden van den gemeenteraad der ge meente SprangCapelle, werden op de onderscheidene candidaten het volgende aantal stemmen uitgebracht en gekozen Lijst 2 A. A. Moonen 125 stemmen. 3a B. Verhoeven 113 3b G. J. v. Willigenburg 211 M. Zwart 34 3c J. van der Hoeven 87 3d H. Kerst 122 4a J. Oerlemans 94 4b Jac. Rijken 72 5a J. Michaël 78 5b M. J. Rijken 237 R. Middelkoop 111 Dassen. Tot pred. bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, is beroepen (toezegging) Ds. Luttervelt van Blauwkapel. Naar wij uit goede bron vernemen, hoopt de beroepen predikant a.s. Dinsdag avond voor de Ned. -Herv. Gem. alhier op te treden. Op de Voorjaars-stierenkeuring te Almkerk werden de volgende goedgekeurd van de Wed. R. de Bodt 2 stuks, A. v. d. Stelt 2 stuks, G. Verhoeven 1 stuks, W. Wagemakers 1, P. Koekoek 1, G. Hagoort 1 en 1 van L. v. d. Pluim. Nederbemert. Door den hengsten- houder O. v. d. Werken alhier, is wederom ingevoerd) den zwaren driejarigen Belgischen Voshengst *Hardi«, goedgekeurd door de Rijks- en Stamboekcommissie en reeds twee maal bekroond. Toen H. v. d. Zalm Donderdagavond van zijn werk thuis kwam en voor zich zelf werk verrichtte, had hij het ongeluk met een dissel een pees boven den hiel af te hakken. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, die werd verleend door Dr. Plas en het eerste verband legde, waarna hij Vrijdagmorgen voor verdere behande ling naar 's Bosch werd vervoerd. Sprang;. Mejuffrouw A. V. had het ongeluk in haar kamer te struikelen met gevolg dat zij haar arm ontwrichte, die door Dr. J. v. d. M. werd verbonden. Het driejarig zoontje van den heer van B. viel achter het huis in een moosgat. Gelukkig wist met het kind nog te grijpen en het aizoo van een wissen dood te redden. A s. Woensdagavond zal alhier voor de Zendingsvereeniging optreden Ds. D. Pol van Bodegraven. Wegens lichte ongesteldheid konj.I. Donderdagavond Prof. Dr. Hugo Visscher van Utrecht niet in de aangekondigde open bare vergadering optreden, voor de Chr. Volksbond alhier. Zondagmorgen zal bij de Ned. Herv. gemeente alhier de bevestiging der nieuwe lidmaten plaats vinden. Als voorganger in de bediening van het Woord zal optreden Ds. Louwe Kooimans. Tot tydelijk onderwijzeres aan de Chr. school alhier is benoemd Mejuff, M. Bokhout te Tilburg. Veen. Dinsdagavond werd alhier in de zaal van den heer J. eene vergadering gehouden in verband met. deri in te voeren zomertijd. De heer van der Maaden uit Wijk en Aalburg, hier uitgenoodigd, hield voor het talrijk opgekomen publiek eene rede, waarin hij duidelijk uiteenzette de nadeelige gevolgen van den zomertijd, wanneer deze op het platteland weer wordt ingevoerd. Eene commissie heeft zich daarna geconstitueerd om den bewoners iijsten te laten teekenen, welke aan de Regeering zullen worden toegezonnen tot algeheele afschaffing van den zomertijd. Well. Donderdagmiddag had alhier een ongeluk plaats. Een kar bespannen met een paard van L. de K. geraakte van den dijk, zoodat het paard een poot brak en moest worden afgemaakt. De voerman kon er bijtijds nog afspringen en bracht het er zonder letsel at. Wijk. Door de neutrale Kiesvereen. zijn in hare vergadering van 22 Maart op den groslijst de navolgende candidaten ge plaatst 1. K. van der Velden. 2. B. Roza. 3. J. van der Pol. 4. B. van Loon. 5. R. van Ryswijk. Door deze kiesvereen. zal Maandagavond eene vergadering worden gehouden ter vaststelling van den officieelen candidaten- lijst. Naar wij vernemen zal morgen avond door het voorloopig comité der pas opgerichte Bezuinigingsbond een vergadering worden gehouden. Door genoemden bond is een spreker aangezocht die als onder werp heeft gekozen »Het Bezuinigen Door de werkliedenvereen. Helpt Elkandercc wordt liet plan geopperd tot op richting van een werkeloozenfonds. De vereeniging is voornemens een spreker aan te zoeken ter toelichting van genoemd fonds. Wijk en Aalburg. Naar we uit goede bron vernemen zullen evenals andere jaren op 2e Paaschdag wederom Korfbal en Voetbalwedstrijden plaats hebben op het D.V.O-sportlerrein. Waarschijnlijk zullen eenige leden van de afdeeliog gymnastiek deelnemen aan de wedstrijden te Nijmegen op 2e Pinksterdag. Waspik. Doordat het 2e elftal van »Brabantia« Zondag j.l. »R.W.B. 3« van Besoijen klopte met 30 is »Brabantia 2« thans kampioen 3e klas in den Brabant- schen voetbalbond. Een drietal ingezetenen dezer ge meente, waaronder de ZeerEerw. missionair A. Langerwerf zullen op 22 April a.s. een bedevaartreis naar Rome maken. De ooievaar, de welkome lentebode, is op 't nest der N. H. Kerk weergekeerd. Moge hij de aankondiger zijn van prachtig voorjaarsweer. Nu de gelegenheid weer bestaat om buitenlandsche bedevaartplaatsen te bezoeken zullen met de a.s. Paaschdagen verschillende ingezetenen dezer gemeente een bedevaart maken naar Hakendover (België). Dank het gunstige weer kunnen de boeren hun jongvee nu reeds scharen wat hun bij de tegenwoordige duurte van het hooi heel wat kosten aan stalvoeder bespaart. Kantongerecht te Heasden. Uitspraak 46 Maaat 4923. 461 Sr.A. S. Ammerzoden f 3 of 1 d. T. S. en M. v. K, Well f3 of 2 d. VisscherijwetG. v. B, Wrkendam, f5 of 3 d. verbeurdverk. vischtig. Binnenvisscherijregl.A, V. Heusden, f2 of 1 d. TrekhondenwetC. P. Dussen 5 of 3 d. 426 Sr.: C. H. Heusden f20of 40 d. 424 Sr.G. v. D. Dussen f of 3 d. 453 Sr.C. v. B. (2X) dervende f 2 X 15 of 2 X 44 d.P. F. J. lem f 15 of 14 d.E. T. S. (3X) idem 3X15 of 20 d. V Prov. wegenregl.H. v. B. harsteeg en L. M. v. d. S. Elshout, ieder f» of 3 d. Pol.verord. W'dam: G. V. W'dam f 0.50 of 1 d. Voert. z. licht: A. v. d. S. de Verken f3 of 2 d. Rijwiel z. belA. v. d. O. ümkerk f 2 of 1 d. J- B. Genderen, A. H. v, T. jussen, H. S. idem, A. K. Rijswijk, H. v.D. id., J- v- d. P. Nederhemert en A. S.Dron- gelen, allen rijw. z. licht, ieder f 3of 2 d. Vergadering van den Raad der geaeente DRONGELEN, op Woensdag 21 Maart, nam. 3 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer D. F. Irune. SecretarisWelEd. Heer D. A. v. d. Schans. Aanwezig alle leden met uitzoriering van den heer Nieuwkoop. Te ruim 3 uur opent de Voorzitter de vergadering en leest de Secretaris diarna de notulen der vorige vergadering die zonder op- of aanmerkingen worden ;oed- gekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken a. Van de vereeniging »Het Gnene Kruis« is een aanvraag ingekomen, om subsidie tot eenzelfde bedrag als het vorig jaar. De Voorzitter deelt mede, dat deze tan- vrage eerst heden is ingekomen en dus geen punt van bespreking heeft kumen uitmaken bij het Dagelijksch Bestuur. Êpr. stelt daarom voor, dit adres in handen ran B. en W. te stellen ter fine van bericht, om dan in een volgende vergadering her over een beslissing te nemen. Met algemeene stemmen wordt diei- overeenkomstig besloten. b. Van Ged. Staten is een schrijven ingekomen gedagteekend 14 Febr., natr aanleiding van het Raadsbesluit tot ver huring van een woning aan het Schoolhoofd. Ged. Staten zeggen, dat in dit Raadsbesluit niet is opgenomen, dat het Hoofd der Schoei ophoudt huurder te zijn zoodra hij ook ophoudt alhier de functie van Schoolhoofd te vervullen en zouden het Raadsbesluit in dezen zin aangevuld wenschen te zien, om dat het anders zou kunnen voorkomen, dat een opvolger van het Hoofd der School geen woning zou vinden. Met algemeene stemmen wordt besloten het Raadsbesluit met bedoelde bepalingen aan te vullen. c. Van den ingezetene J. Treffers is een briefje ingekomen, waarin hij verzoekt, een stukje grond van de gemeente te koo- pen groot 6 A. 60 c.A., waarop de ge meente vroeger van plan was een veld wachterswoning te bouwen. Op voorstel van den Voorzitter wordt met algemeene stemmen besloten, de waarde van het stukje grond te doen schatten door dezelfde schatters, ril, de heeren P. v. d. Schans, Donker en T. Vos, die ook de vorige stukjes hebben geschat en ook over dit verzoek dan in een volgende vergadering een beslissing te nemen. De Voorzitter zegt, dat, hoewel het geen punt van de agenda uitmaakt, doch nood zakelijk in deze vergadering moet worden vastgesteld, welke verordeningen, waartegen straf is bedreigd, voor de eerste volgende 5 jaren voor deze gemeente van kracht zijn. Het betreft de algemeene politiever ordening, verordening volgens de Woning wet en de verordening op de keuring van waren en van vee en vleesch. Met algemeene stemmen worden bedoelde verordeningen opnieuw van kracht verklaard. Verder wordt een stembureau benoemd voor de verkiezing voor de Prov. Staten. De Voorzitter wijst Weth. v d. Schans als Voorzitter, de heeren v. de. Stelt en v. Gammeren als leden en de overige Raadsleden als plaatsvervangers aan, waar mee de Raad accoord gaat. Aanvrage verkoop gemeente-eigendommen. De Voorzitter zegt, dat het stukje grond, dat de heer Nieuwkoop verzocht heeft te koopen, door de aangewezen schatters is getaxeerd op f 2200 per H.A. zoodat de waarde volgens de grootte van het per ceeltje komt op f 860.20. B. en W. stellen voor dit stukje grond tegen dezen prijs te verkoopen, onder voor waarde dat alle kosten, die hierop vallen, plus polder- en grondlasten vanaf 1 Jan. '23 ten laste van den kooper komen. De heer v. Carapen vraagt, wanneer de heer Nieuwkoop den grond in gebruik kan nemen, waarop de Voorzitter antwoordt, V>ê''

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2