Brieven uit hel „Land van Altena1' De Schipbreukelingen der Und van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No, 4280 Woensdag 28 Maart 1923, FEUILLETON. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. (Slot). En om U in mijn slotwoord nog eenige inlichtingen te geven, aan gaande de goede resultaten die de afdeelingen Andel en Woudrichem Z.-H. B. van Melkveehouders in het afgeloopen jaar, door haar samen werking hebben weten te behalen, wil ik het volgende voor U neer schrijven. Toen de levering op vetgehalte een aanvang nam, werd de prijs per procent vet berekend naar een ge middeld vet van 8 pCt. De prijs was dan per procent vet zoodanig dat toen de vaste prijs cent per liter was, nog 2\ cent per procent vet ontvingen. Per half Octer werd door de fa. v. d. Berg de prijs verhoogd tot 11 cent per liter of 3.35 cent per procent vet. Natuurlijk moesten wij in de wintermaanden ons gemiddeld vet van de melk wel iets hooger stellen dan in den zomer, zoodat dit na eene bespreking werd gesteld op3.15pCt Het gevolg hiervan was echter dat toen een prijs van 3.35 cent per procent niet meer voldoende was, immers 3.15 X 3.35 10.55. We wisten ook te verkrijgen, dat de prijs werd verhoogd tot 3.5 cent per pro cent vet, zoodat we toen konden berekenen 3.15 X 3.5 11.02 cent. Dit werd dus een niet te versmaden voordeel van 0.15 cent per procent vet dank zij de bemoeiingen van de afdeelingsbesturen, waarvan zoowel leden als niet-leden den geheelen winter hebben geprofiteerd. Ook zijn de afdeelingen zeer actief geweest bij het verkrijgen van den bijslag op de tasselevering. Reeds vroeg in den Herfst werd een aan vraag daartoe verzonden en de re sultaten zijn niet uitgebleven. Een andere regeling, waarbij de melkveehouders hun voordeel kunnen doen, is de premiebetaling voor de zindelijkheid hunner melk. Deze regeling is zoo ingesteld, dat per kwartaal zesmaal de melk op zuiverheid wordt onderzocht. Ieder leverancier kent wel de 13) Hij is dood of hij leeft nog. Het eerste is waarschijnlijker dan het laatste. In de grot bevinden zich zijne instrumenten. Hoe bevinden zij zich daar Zullen zij nog bruikbaar wezen I Ik weet het niet 1 Ik sta er voor l« »Dokter De geleerde zag Black aan. »Wat dunkt u als wij Conetti onmid dellijk opzochten ïHoe denkt gij er alleen over Men was met dit plan ingenomen. Nieu we verrassingen zouden hun bereid worden. »En wanneer zal dit gebeuren vroeg Johnson, »Zoo spoedig mogelijk Ie De dokter stak het handschrift in den zak. ïDeze dag is voor on3 zeer belangrijk geweest. Wij staan aan den vooravond van hoogstgewichtige zaken.e VI. Ofschoon de schipbreukelingen er hard kaartjes van het bureau Padmos, waarop dan vermeld zeer goed, goed, matig, slecht en zeer slecht. Deze qualiteiten worden door de firma omgezet in een puntenstelsel, resp. van 5, 4, 3, 2, 1. Wordt nu door de leveranties in zoo'n tijdperk een gemiddeld cijfer van 3.5 tot 4 behaald, dan ontvangt zoo iemand 5 cent per 100 L. premie. Is het gemiddelde cijfer hooger dan 4, dan ontvangt hij 10 cent. Reeds uit een oogpunt van directe winst, zou ik dus een ieder aan willen raden, de meest mogelijke zorg aan zijn melk te willen besteden. Maar indirect is het ook van zeer groot belang, daar wij, om aan de concurrentie weerstand te kunnen bieden, zullen hebben te zorgen, steeds met de beste productie aan de markt te kunnen komen. Vooral voor de fabricage van margarine, schijnt het van groot belang te zijn, voor de fijne aroma dezer boter, dat alleen bij uitstek zuivere melk wordt verwerkt. Gelukkig is er in de wijze van behandeling der melk reeds veel verbeterd, maar ik meende goed te doen er nogmaals op te wijzen. Zoo heb ik in een 5-tal brieven getracht U de toestanden in 'tLand van Altena te schetsen. Ik geel U gaarne de vrijheid te oordeelen in hoeverre mij dit gelukt is en geef gaarne mijn meening voor een betere. Voor ik echter afscheid van U neem, kan ik U nog het heugelijke feit mededeelen, dat op ons initiatief ook in Giessen en Rijswijk een af- deeling is opgericht en is reeds een bestuur gekozen, die alles nader zal regelen en waaraan het in de eerste plaats zal afhangen, of de vereeniging voor de leden de gewenschte voor- deelen zal afwerpen. Wie volgt thans hun voorbeeld? zou ik thans willen vragen, er zijn in 'tLand van Heusden en Altena nog melkveehouders genoeg, die hun melk aan een speculatieve fabriek of soms ook wel aan een coöperatie verkoopen. Zoo hebt ge b.v. nog de plaatsen Almkerk, Veen, Wijk, B.-Broek en ook Poederoyen (hoewel in Gelderland) waar, voor zoover mij bekend, nog naar verlangden de grot van Conetti te bezoeken vond men het raadzaam het oogenblik af te wachten, dat het weder eenigermate bedaard zou zijn. Volgens het gevoelen van den dokter zou men duizend maal verstandiger doen, zich voor een ver moedelijk jarenlang verblijf in te richten. Een der matrozen evenwel, wien het thuis zitten fwaarschijnlijk nu reeds begon te vervolgen, kreeg de onwederstaanbare nei ging naar het wrak der Seabird om te zien. De dokter ried het hem ten sterkste af, maar Harry bleef onverzettelijk. »Wie weet, waar het goed voor is« gaf hij ten antwoord en met deze woorden ging hij heen. »Het zal nu wel eens tijd worden* gprak de dokter »dat we onzen inventaris opmaken en beraadslagen, hoe wij hier zullen leven. »Ongetwijfeld* liet de eerste stuurman er op volgen »zal er een tijdstip aanbreken, dat onze voedingsmiddelen zullen uitgeput raken,* merkte Johnson op. »Dat is volstrekt geen bezwaar Johnson; op deze eilanden is er voedingstof in overvloed de vraag echter, waarmede wij ons zoo spoedig mogelijk moeten bezighouden is deze*bevindt zich op dit eiland drink water Het verdient dus alleszins aan beveling zonder dralen onmiddellijk het regenwater in tonnen of vaten op te van gen. Voor zoover ik weet hebben wij hier geen enkele ton. Het spijt mij, dat ik daar niet om gedacht heb, toen Harry melk genoeg aan den handel wordt afgezet. Ge hebt er dus wel op te Ietten, dat het geen bezwaar is in onzen Bond te gaan waar ge ook uw melk mocht verkoopen. De prijsbepaling kan toch door het Hoofdbestuur ge regeld worden en ik verzeker U, ge zult er niet slecht bij boeren. Ik meen te mogen veronderstellen, dat er onder de lezers wel zijn, die iets voor deze zaak voelen, maar er volgens Hollandsch gebruik, zich niet dadelijk voor wil spannen. Kom, laat die lakschheid varen pak de koe dadelijk bij de horens en zie van 't beestje te trekken wat er van te trekken is. Ook de melk handel volgt een lijn en zal op 1 April a s. waarschijnlijk weder met een veel verminderden prijs uitkomen. Laat dit te meer een aansporing voor U zijn, om niet langer te wachten met het uitschrijven van een ver gadering. Mocht gij daarbij onze hulp verlangen, schrijf dan even een briefkaart aan ondergeteekende. Als Secretaris van de afdeeling Woudrichem en voorloopig H. B. S. Lid van den Bond, kan ik U reeds veel bijstaan en Uw werk vergemak kelijken. Met den wensch, dat gij allen spoedig zult volgen, sluit ik de reeks mijner artikelen. H. DE LORM. Woudrichem, Maart 1923. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De behandeling der credieten voor de tweede twaalfden, waaruit de Ruhrbezetting moet bestreden worden voor April en Mei, heeft Vrijdag in de Fransche Kamer tot groot rumoer aanleiding gegeven. Poincaré werd door den Communist Berthon hevig aangevallen, op zoo'n manier dat Poincaré aan het eind opsprong en Berthon toeschreeuwde»schurk De geheele linkerzijde schreeuwde en brulde en de anderen brachten Poincaré een ovatie. De zitting moest worden geschorst en later op den dag nog eens. Dit alles belette echter niet dat de credieten, die maar even 1.170.309.164 francs bedroegen, met een overweldigende meerderheid werden aan genomen. De Fransche Kamer is niet voornemens de regeering in dezen kritieken zooeven ons verliet.* j>Hij kan zoover nog niet weg zijn* merkte Black op onmiddellijk opstaande »als we terugkomen zullen we eenige ton nen of vaatjes rijker zijn.« Met deze woorden verliet de tweede stunrman de hut. De dokter ging du aan het uitpakken van den koffer, terwijl Johnson de geweren onderzocht en een vaatje kruit opende, om zich van den toestand te vergewissen waarin zich deze stof bevond. jDe Hemel zij geloofd« sprak dr. Arling, »dat wij nog zoo goed als alles aan de zee hebben ontrukt. Alles komt nu te pas*. »En onze dank er bij« voegde Johnson er aan toe, »dat onze vuurwapenen en ammunitie in goede orde zijn. We kunnen tenminste schieten en als de dokter de kunst verstaat kruit te maken zijn we menschen in bonus, nietwaar Herr Dokter-? De arbeid vlotte naar wensch. De dokter was iemand, die er altijd naar gestreeft had, op elk gebied der wetenschappen zoo volledig mogelijk toegerust te zjjn. En die volledigheid bepaalde zich niet alleen tot boeken, maar ook tot instrumenten. Toen de inhoud van den koffer en eenige kisten lagen uitgestald, waande men zich in een natuurkundig en werktuigkundig museum verplaatst te zien. Naast de thermometers en barometers zag men tooneel- en verre kijkers, naast fleschjes en flaconnetjes met geneesmiddelen, opgezette dieren geraamten van allerlei kleine dieren, bevonden zich electrische en scheikundige apparaten, waar- tijd in den steek te laten, ook al neemt de ontevredenheid over de Ruhr-politiek toe. Over de Turksche kwestie en de onder handelingen te Londen wordt, naar Reuter seint, nog niets openbaar gemaakt. De geheimhouding wordt streng gehandhaafd en er worden in het geheel geen mede- deelingen verstrekt. Men moet dus geduld oefenen. Toch lekken enkele bijzonderheden uit. Zoo verneemt men, dat de sub-com missie voor de juridische en politieke vraag stukken binnen 24 uur tot overeenstemming is gekomen. Hieruit mag men de gevolg trekking maken, dat de Turksche tegen voorstellen te dien aanzien geen onover komelijke moeilijkheden bevatten. Ook ten opzichte van de netelige kwestie der capi tulaties meenen de deskundigen een formule gevonden te hebben, waarmee de Kemalisten zich zouden kunnen vereenigen. Dat ware een belangrijke schrede voorwaarts. Italië heeft den sterken man gekregen waarnaar alle landen van Europa sinds 1914 reikhalzend hebben uitgezien, de man die binnenlandsche verdeeldheid uit den weg weet te ruimen en aan de buitenlandsche politiek een vreedzaam karakter geeft, zon der dat dit als vrees uitgelegd kan worden. En die weet te bezuinigen. Misschien is niets in de door den oorlog zoo ernstig geteisterde Europeesche landen zoo noodig als juist dit. In den ministerraad heeft Mussolini dezer dagen medegedeeld dat, tengevolge van een herziening der begroo tingen van drie ministeries reeds een be zuiniging verkregen is van ruim vijfhonderd millioen lire. Hetgeen voor de Italiaansche begrooting een niet onbelangrijk bedrag is. Met zulk een ïbezuinigings-inspecteur« aan het hoofd der regeering kan Italië een mooie toekomst te gemoet gaan. De Duitsche communisten laten ook weer eens iets van zich hooren. Zij hebben hun actie evenwel op touw gezet op een terrein waar de Duitsche autoriteiten hen niet be reiken kunnen in het Rhur-gebied. Te Rotthausen, een plaatsje met 35000 in woners ten noord-oosten van Essen, waar de politie door de Franschen is ontwapend en verjaagd, hebben de communisten de roode dictatuur afgekondigd. Ze trokken door de straten en bedreven allerlei wan daden. De met knuppels gewapende benden zijn de schrik der bevolking, maar deze heeft thans een burgerwacht gevormd en onder tal van glazen kolfjes en zelfs een electriseermachine, waarmede hij vaak kleine proeven nam, staalmagneten, met zijde om woeld koperdraad, kortom eene volledige goed onderhouden collectie, welke in menig natuurkundig museum niet gevonden wordt. »Wel wat zegt gij er van« sprak de geleerde op triomfantelijken toon »hebben we nog gebrek Mijn galvanische elemen ten zijn naar de maan, maar dat vormt geen bezwaar.* Op ditzelfde oogenblik hoorde men buiten de hut een weeklagenden toon, die door merg en been ging. De stuurman liet van schrik het geweer uit de handen vallen, terwijl de dokter bijna zijn evenwicht ver loor. De matrozen, die zich met het vlech ten van matten onledig hielden, sprongen onmiddellijk op en renden naar de deur, die zij openden. *Een duel op leven en dood riep Smeatson, zijn beide handen omhoog hou dende. De overigen schoten toe en zagen met verbazing naar het wreed schouwspel, dat zich voor hun oogen ontplooide. Een reus achtige zwijn, dat waarschijnlijk op zijn zwerftochten naar voedsel zocht, was door een sterke gespierde slang overvallen, welke hem geheel had omstrengeld. Het zwijn verweerde zich hardnekkig, om zich uit de steeds nauwer en nauwer wordende kron kelingen los te wringen en stiet daarbij zulke hevig gillende geluiden uit, dat de dokter meermalen de vingers in de ooren zal de plunderaars en inbrekers spoedig de baas zijn. Politieke plannen hebben deze communisten, voor zoover men kan nagaan, niet op het oog gehad. Gevaarlijker zijn voor Duitschland de jongste Putschplannen van de reactionairen, waarmede generaal Ludendorff in betrek king staat. De ^Frankfurter Zeitung* verlangt na drukkelijk, dat de betrekkingen tusschen generaal Ludendorff en de reactionaire or ganisaties de Beiersche nationaal-socia- listen en de Deutsch-Völkische partij eindelyk eens opgehelderd zullen worden. Ludendorff, die vermoedelijk dictator had moeten worden van het nieuwe Duitschland der reactie, is door het gebeurde te ernstig gecompromitteerd dan dat men hem maar verder zijn gang kan laten gaan. De kreet van de ^Frankfurter Zeitung« zal wel niet verhoord worden. De rijks- regeering weet ongetwijfeld wat de redactie van genoemd blad weet en zal nog wel over veel meer gegevens beschikken. Maar zij beseft ook dat deze generaal, die in de volksverbeelding nog steeds een abnormale groote plaats inneemt, gemakkelijk tot mar telaar gemaakt kan worden. En van mar telaars, die zoo gevaarlijk zjjn, is het rijks kabinet niet gediend. Daarom wordt Ludendorff alleen in zijn aanhang getroffen. Men kan niet zeggen, dat de rijksregee- ring tegen de onruststokers zonder energie optreedt. De gevaarlijke staatsgreep is krachtig bedwongen en de »Hitlerianen« zullen het Duitsche volk geen zwart-wit- rood Paasch-ei kunnen aanbieden. Die lugubere April-grap is tenminste verijdeld. Goede eetlust, goede spijsvertering, goed bloed en een goed humeur worden verkre gen door Foster's Maagpillen te gebruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij werken zeer zacht en hebben geen nadeelige reactie. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. BUITENLAND. De oorlogsschade in Noord-Frankrtyk. Volgens een officieel© Fransche publicatie bedraagt, naar de »Msb.« meldt, op het oogenblik de schatting van de oorlogschade, terug te betalen aan de noodlijdenden in de tien Fransche geteisterde provincies in totaal 85.789.631.000 franc. moest houden. Vooruit Johnsonsprak de dokter vgeef dat ondier den kogel maar in den kop De stuurman liep spoedig naar binnen en kwam weldra met zijn buks terug. »We zullen dien snuiter zijn brutaliteit afleeren 1* De zeeman legde aan en even later knalde een schot. De slang was doodelijk getroffen, ontwrong zich aan zijn prooi, trachtte tegen een boom op te kruipen, doch viel even later zielloos neder. Een der matrozen trachtte van het zwijn, dat nog onbeweeglijk op den grond lag, zich meester te maken, doch hoe groot was aller verbazing, toen het dier zich in een oogwenk ophief en onder een luid gebrul wegstoof. Een algemeen gelach vormde het komisch slot van een vertooning, die zoo dramatisch begon. De dokter bleef nog even staan en volgde toen de anderen, die de groote fraai ge vlekte slang naar binnen trokken, om haar van de huid te ontdoen. Terwijl de ma trozen hiermede bezig waren, hing de dokter eenige zaken op, die hij voorloopig niet kon bergen. Dank zij de goede zorgen, waarmede hij het een en ander had inge pakt, bevond alles zich nog in goede orde. Een enkel fleschje was gebroken, wat toe geschreven moest worden aan de haast, waarmede men de koffers en kisten op het vlot had overgeladen. NIEUWSBLAD voor tiet Land yan Hgusden en AltenaJeLangstraat en de Bommelsrwaard {Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1