Schrale w, ^UROV- Van dit bedrag is op het oogenblik fr. 41.265.276.000 door de Fransche re geering uitgekeerd. De tempel van Venus ontdekt. Door den Siciliaanschen archaeoloog Dr. Caspare Nicotri zijn te Monte San Giuliano op 10 mijl afstand van Trapani de ruïnes van den tempel van Venus Erycina ontdekt (Eryx was de oude naam van Monte San Giuliano). Deze tempel is een der bekenctete van het oude Romeinsche Sicilië. De belangrijkheid van deze nieuwe ont dekking is hierin gelegen, dat tot nog toe geen zekere overblijfselen gevonden waren, ofschoon indertijd onder een middeleeuwsch kasteel eenige muren waren ontdekt, welke tot dezen tempel konden hebben behoord. Dit gebouw is waarschijnlijk in Dorischen stijl opgetrokken, zooals de meeste Sicili- aansche godentempels. Twee vrouwen doodgeschoten. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben gewapende mannen zich aangemeld bij een 80-jarige weduwe en haar gehuwde dochter te Aughafin bij Edgeworthstown in het graafschap Longford en toelating geëischt. De oude vrouw kwam beneden, doch weigerde de deur te openen. De manneg schoten door de deur en hebben beide vrouwen gedood. Jfruwe huid .Gesprongen*^ ^Khanden .Springende lippen^» PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Naar wij vernemen is de heer G. van Everdingen alhier gezwicht voor den drang, die van verschillende zijden op hem is uitgeoefend en heelt hij zich weer bereid verklaard een candidatuur voor de a. s. Gemeenteraadsverkiezing te aan vaarden. Ds. Huygens hoopt Goeden Vrijdag 's avonds half zeven voor de gemeente alhier op te treden. In het laatst der vorige week is de voormalige ambtenaar ter secretarie alhier, J. D. gearresteerd en door de marechaussees naar 's Bosch overgebracht als verdacht van verduistering van distributiegelden, welk feit eenige jaren geleden moet zijn gepleegd. Almkerk. A.s. Vrijdagavond 6.30 u. hoopt Ds. Röfh voor de Ned. Herv. Ge meente alhier op te treden. J.l. Woensdagavond is tijdens het biduur voor 't gewas in de Geref. kerk f 100 gecollecteerd, o. a. f 40 voor de Armen, f 40 voor de kerk en f 20 voor de Chr. School. B. en W. dezer gemeente maken bekend dat vanaf 23 Maart tot en met 5 April a.s. ten Gemeente-sec. voor een ieder ter inzage is gelegd de Alphatetische lijst der eigenaars of beheerders van één of meer paarden, terwijl vanaf 23 Maart tot en met 21 April a.s. voor een ieder ter inzage is neergelegd de kiezerslijst voor het jaar 19231924. B. en W. dezer gemeente maken bekend dat vanaf 23 Maart tot 5 April a.s. ter Gem.-sec. voor een ieder ter inzage is neergelegd, de herziene lijst, bevattende de namen der inwoners dezer gem., die voor het verleenen van inkwartiering en onder houd van krijgsvolk in aanmerking komen. J.l. Zondagmorgen werd door Ds. Röth vanaf den kansel bekend gemaakt dat alsnog een gift van f 10 was ingekomen voor de hulpbehoevende Hongaarsche kin deren. De collecte gehouden voor het fonds tot verbouwing van de Consistoriekamer in de Ned. Herv. Kerk jl. Woensdag tijdens het bid-uur voor 't gewas bracht op f 66. doch niet f 7.66, zooals abusievelijk is vermeld. Beneden-Langstraat. Naar vette varkens bestaat zeer goede vraag. Men be steedt momenteel f 0.95 per K.G. levend gewogen. Niettegenstaande er zeer sterk wordt gefokt, zijn de jonge biggen thans schreeuwend duur en gelden die f 30 f 35 per stuk. Genderen. Ds. Rijnenberg is voor nemens op Goede Vrijdag 's avonds half zeven voor de Herv. gemeente op te treden. De Coöperatieve veeverzekering ®Samenwerking« is voornemens in een ledenvergadering die in kort zal gehouden worden haar 25-jarig bestaan te herden ken. Van op den dag der oprichting tot heden is de heer S. van Gorkum, onafge broken Voorzitter van deze Coöperatie ge weest. Begunstigd door het zeldzaam mooie weer is de laatste dagen heel wat vee in de weide gebracht, waaronder reeds melk vee. Zoo is het dan slechts ruim 3| maand geleden dat het laatste melkvee gestald werd en alzoo het veld zonder melkkoeien was. 's Gravenmoer. Goede Vrijdag des avonds 7 uur hoopt in de Herv. Kerk Ds. F. Anker op te treden. Vrijdagavond hield de raad dezer gemeente eene openbare vergadering slechts bijgewoond door vier leden. Afwezig waren de heeren Kielen, Blok en van der Dussen. Nadat de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend en de notulen waren voorgelezen en vastgesteld, werd door hem mededeeling gedaan van de gehouden kasopnemingen bij den Gemeente ontvanger en het Armbestuur, waarbij de boeken en kas in orde waren gebleken, alsmede dat de heer A. Blok ter zijner tijd zal bedanken als raadslid. Voorts werden aangeboden het verslag der gemeente, der commissie tot wering van schoolverzuim, der plaatselijke com missie voor het toezicht op het lager onder wijs en der volkshuisvesting, alles betref fende den dienst 1922. In beginsel werd besloten tot het in leven roepen eener strafverordening tegen het vloeken in het openbaar. Een verzoek van mej. Pontier tot het verleenen van afschrijving harer honden belasting werd afgewezen. Overeenkomstig de voorstellen van B. en W. wordt besloten tot het verrichten van eenige af- en overschrijvingen op de be grootingen over 1922 en 1923. Vastgesteld wordt het primitief kohier der hondenbelasting over 1923 en besloten tot het verleenen eener premie van f 25. aan J. Borstlap voor het aanhouden van een goedgekeurde dekstier. In verband met een na der voorstel van de heer Ingenieur van de Waterstaat te Breda in zake de verhooging van den haven- loswal, wordt eene bespreking gehouden over het maken der beschoeiing van ge wapende beton, alsmede nog over het woningtoezicht, als bedoeld in art. 9 der Woningwet en den vleeschkeuringsdienst, waarna de voorzitter deze vergadering sluit. De voorloopig vastgestelde kiezers lijst dezer gemeente bevat 719 namen. De datum der stemming voor den Raad is door B. en W. bepaald op Don derdag 24 Mei a.s. Oudendijk. Verslag van de uitvoering der Zangvereeniging »I£unst na Arbeid*, directeur de heer J. Spiering, van Zaterdag 24 Maart. Het programma bevatte een 7-tal zang nummers en eenige voordrachten. Deze allen te beschrijven zou ons te ver voeren, doch we willen hier gaarne vermelden, dat door de leden, voor afwisseling zeer aardige voordrachten gegeven werden, waarbij de geestige zetten het publiek menige lachbui bezorgden. Het daverend applaus na elk stuk, was wel het beste bewys, dat het in den smaak viel. De uitvoering die een zeer ordelijk ver loop had, werd door den Eere-Voorz. met eenige toepasselijke woorden gesloten. Raamsdonksveer. De definitieve candidatenlijst der R. K. Kiesvereen. voor den Gemeenteraad is Zondag als volgt vast gesteld 1, P. Broeders (aftr.)2, Dr. Lips, 3, J. Klein (aftr.); 4, Joh, de JongCzn.; 5, H. D. van Alphen (aftr.) 6, N. van Seters (aftr.) 7, M. Verschuren 8, J. B. Zijlmans; 9, C. van Rijn (aftr.); 10, G. H. de Wit; 11, A. Snijers 12, P.Fens; 13, J. van Dongen Czn. Waspik. Het aantal sterfgevallen is hier dit voorjaar grooter dan andere jaren. De vorige week werden er vier volwasse nen en 2 kinderen begraven. Met Paschen zal door het R. K. zangkoor de vierstemmige mis met barri- ton solo's gezongen worden van den Ween- schen componist Goller. Wij twijfelen niet of het koor zal thans zijne reputatie, welke het op musikaai gebied sinds lang bezit, weten te handhaven. Op Donderdag 29 Maart a.s. zal de Chr. school geopend worden. Bij die gelegenheid zullen door de kinderen ver schillende spelen worden uitgevoerd. Sprang. Zaterdag j.l. werd door het fanfarecorps ïSirena* uit Vrijhoeve-Capelle aan de nieuw gekozen raadsleden een sere nade gebracht. Dat dit veel volk op de been bracht laat zich begrijpen. Wegens voorgekomen omstandig heden kan heden (Woensdagavond) Ds. D. Pol niet voor de Zendingsvereeniging op treden en is deze openbare vergadering tot nadere aankondiging uitgesteld. Veen. Op Goede Vrijdag des avonds half zeven, hoopt Dr. Tjalma voor de Ned. Herv. Gem. alhier op te treden. Vrijhoeve-Capelle. Maandag (2e Paaschdag) zullen er op het nieuwe terrein van Juliana drie Korf bal wedstrijden ge speeld worden, waaraan zullen deelnemen vier vereenigingen. De wedstrijden zullen opgeluisterd wor den door muziek, te geven door het fanfare corps iSirenac. Wijk. Door de Neutrale Kiesvereen. is voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing den officieelen candidatenlijst vastgesteld als volgt 1. K. v. d. Velden. 2. B. Roza. 3. J. v. d. Pol. 4. R. v. Rijswijk. 5. B. v. Loon. 6. M. v. Bergeijk. 7. C. v. Son. De op Zaterdagavond j.l. aange- kondidgde vergadering van de ïBezuinigings- partij* is niet doorgegaan. Verschillende hoorders waren opgekomen, doch de zaal bleef gesloten. Donderdag 29 Maart a.s. zal ten Raadhuize dezer gemeente eene vergadering worden gehouden van de Stemgerechtigde Ingelanden van het Waterschap ïde Polder van Wijk«, ter benoeming van een lid van van het bestuur van voornoemd waterschap, ontstaan door het overlijden van den heer C. B. Vos. De op 22 Maart j.l. vastgestelde kiezerslijst bevat 1164 namen van kiezers voor de Kamers, 1157 voor de Staten en 1133 voor den Gemeenteraad. De stemming ter verkiezing van den Gemeenteraad zal plaats hebben op 23 Mei e.k. Donderdagavond 7 uur zal Mr. C. W. van Ommeren, candidaat voor de a.s. verkiezing van de Prov. Staten, eene lezing houden in het gymnastieklocaal alhier. Wijk en Aalbnrg. Het is ons niet mogelijk geweest, de voorloopige candidaten lijst van de Antirevolutionnaire kiesver- eeniging voor de aanstaande Gemeenteraads verkiezing in ons nummer van heden te publiceeren. Wij hopen dat nog in een later nummer te doen. Voor het vaststellen der officieele can didatenlijst dier vereeniging zal, naar wij vernemen, op tweeden Paaschdag andermaal een vergadering worden gehouden. Aan de op Tweede Paaschdag te houden sportwedstrijden, uitgeschreven door de Sport- en Gymnastiekvereeniging »D.V.O.« alhier zullen deelnemen »Achilles« Gorinchem, ïGorcum* Gorinchem en »H.B.S.« Zaltbommel. Waalwijk. Bij de opening van de Raadsvergadering wees de voorzitter op het heugelijke feit, dat de wet betreffende de invoerbeperking van schoenwerk door de Tweede Kamer was aangenomen. Hij noem de het een blijde tijding, waarvan hij hoopte, dat een opleving der schoenindustrie het gevolg zou zijn. Een voorstel om de drie in de oude ge meenten bestaande commissies tot wering van schoolverzuim op te heffen en één daarvoor in de plaats te benoemen, werd aangenomen, en daarin benoemd de heeren E. P. van Bijnen, M. A. J. van Liempt, J. J. van Mierlo, J. L. van Kempen en Van Beugen. Aan de R.-K. jongens- en meisjesschool in voormalig Besoijen werd een bedrag gevoteerd van f 4000.voor uitbreiding. De bestaande verordening op de keuring van waren in Oud-Waalwijk, werd voor de geheele gemeente geldend verklaard. Een verordening op de veemarkten werd vastgesteld in verband met de Veewet. De Voorzitter deelde mede, dat beden kingen van Gedep. Staten waren ingekomen tegen het plan der geldleening van 90.000 gulden. Als uitzondering wilden zij toe staan, dat de aflossing over 50 jaren werd verdeeld, inplaats van over 60 jaar, zooals in het plan was voorgesteld. Deze wijzi ging werd aangenomen. Werkendam. De inlevering der can- didatenlijsten ter verkiezing der nieuwe gemeenteraadsleden zal plaats hebben op 11 April a.s. van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur. Woensdagavond jl. gaf de heer Gründlehner uit Dordrecht een bioscoop voorstelling in de Nutszaal alhier. Dank zy de lage entrees was de zaal geheel ge vuld. De films die vertoond werden waren in een woord prachtig. In het bijzonder mag genoemd worden »De Vreeselijke aardbeving* drama ia 3 afdeelingen van de wereld schokkende ge beurtenis te San Francisco. Deze film was wel de boeiendste van die welke dezen avond vertoond werden en mag wel het hoofdnum mer genoemd worden. Er waren spannende tafreelen bij. En dan die duizende vluch telingen die met van angst verwrongen gezichten door de straten vluchtten, soms midden in hun loop gestuit door neerstor tende huizen waardoor zij bedolven werden en daardoor den jammerlijksten dood vonden. Op die oogenblikken was een ieder in de zaal vol spannende aandacht bij hetgeen op het doek vertoond werd. Ook mag nog wel genoemd de inneming van den Briele, welke in twee afdee lingen vertoond werd. Ie afd.Bezoek van de Koninklijke Familie 2e afd.Het Feestspel De inne ming op 1 April 1922. De komische film vDoor Dupin verschalkt*, was heel aardig, waardoor de lachspieren der aanwezigen nog eens in beweging wer den gebracht. Het was dan ook weer een genotvolle avond. Omstreeks 10J uur keerden allen hoogst voldaan huiswaarts. Zaltbommel. Tot tijdelijk onderwij zeres aan school II is benoemd mej. A. M. van Hoolwerff te Berlicum (Noord-Brabant). Bij de Donderdag gehouden pro vinciale stierenkeuring waren 12 stuks aangevoerd, waarvan aan 4 stieren het goedkeuringsmerk werd onthouden. Goed gekeurd werden de stieren van A. J. van Vourthuizen, ZaltbommelA. J. van Steen- bruggen, Rossum N. v. d. Werken, Kerk wijk Z. Kolbak W. C. de Geus, C. A. Heijstek en L. van Rheen te Bruchem en D. Jnin te Gameren. Aan de Rijkslandbouw-Hoogeschool te Wageningen is voor het propaedeutisch examen geslaagd onze stadgenoot de heer H. vun Lookeren Campagne. De kiezerslijst, bavattende 2089 namen, is Donderdag vastgesteld ze ligf ter visie van 23 Maart tot 21 April a.s. Tot 16 April kunnen reclames worden ingebracht. Vergadering van den Raad der gemeente VEEN, op Donderdag 22 Maart, v.m. 10 uur. VoorzitterEdelAchtb. Heer R. J. van Doveren. Secretaris WelEd. Heer J. Timmermans. Aanwezig alle leden, met uitzondering van den heer Jiskoot. Te ongeveer half elf opent de Voorzitter de vergadering met lezing van het gebed. Hierna leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering, die daarna zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken a. het proces-verbaal van kasopeming bij den gemeente-ontvanger op 15 Maart, waaruit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is bevonden en dat over 1922 is ontvangen f 46169.81 en uitgegeven f 42206.70, zoodat er een batig saldo was van f 3963.11. b. Circulaire van Ged. Staten d.d. 6 Dec. om bij een vacature van gemeente ontvanger, omtrent de vaststelling van diens bezoldiging eerst hun advies in te winnen. c. Een schrijven van den Bond tegen het schenden van Gods heiligen naam, door vloeken, waarin den raad wordt ver zocht, een regeling te treffen, waarbij het vloeken wordt verboden, daar, waar de overheid gezag kan doen gelden. De Voorzitter zou ook dit schrijven, evenals die onder a en b genoemd, voor kennisgeving aan willen nemen. De heer v. d. Pol vraagt, of in de po litieverordening geen verbod tegen het vloe ken is opgenomen. Hierop antwoordt de Voorzitter ont kennend. De heer v. d. Pol meent, dat in sommige plaatsen een dergelijk verbod wel in de politieverordening is opgenomen en zoa het wel goed vinden, dat dit hier ook ge schiedde, indien daaraan niet te veel be zwaren zijn verbonden. De heer Timmermans meent, dat vloeken veel een gewoonte is en verklaart er zich ook voor, om zoo mogelyk er een verbod tegen uit te vaardigen. Ook de heer den Dekker acht dit wen schelijk en naar diens oordeel kunnen de kosten toch niet zoo groot zijn. De Voorzitter merkt op, dat het wel eenig geld kost, hoewel hij toegeeft, dat dit niet zooveel zal zijnhij kan echter het nut van een dergelijk verbod niet in zien. Te Wijk bestaat een verbod reeds 5 jaar en nog nooit is er een proces verbaal voor het vloeken opgemaakt. Naar zijne meening roept men iets in het leven, wat in de praktijk geen doel zal opleveren. De heer Vos verwacht ook niet veel van een verbod. De ingezetenen moeten uit eigen beweging tegen het vloeken zijn, spr. meent, dat men meer zou bereiken, indien men hem, die vloekt, op het ver keerde daarvan opmerkzaam maakte. De Voorzitter zegt, dat er één boek is, dat het vloeken verbiedtaan dit boek moet men zich houden, daaruit kan men alles leeren. De heer v. d. Pol gelooft niet, dat de raad hiermede vrij uitgaat. De overheid is verplicht, al is het vloeken in den bijbel verboden, maatregelen te nemen, om dit tegen te gaan. De heer Smits is het met den heer v. d. Pol eens. Ook hij acht het plicht van den raad, op het verkeerde van vloeken te wijzen en dit tegen te gaan. Een lange discussie ontspint zich over dit onderwerp, waarbij de heer Vos en de Secretaris verklaren, het onderwerp te teer te vinden, om door de overheid daartegen straf te doen bedreigen. De Secretaris haalt een geval aan van iemand, die in een gezelschap verklaarde nooit te vloeken. Eenigen tijd later ont viel hem in drift een vloek. Deze persoon had daarover geruimen tijd een zwaren innerlijken strijd te voeren. Spr. meent, dat deze hiermede zijn straf reeds heeft ondergaan en het naar zijne meening een onbillijkheid zou zijn, indien de strafrechter hem ook nog straf oplegde. De heeren Smits, Den Dekker, v. d. Pol en Schreuders bestrijden deze meening. Zij blijven het noodzakelijk achten, dat de overheid het vloeken tegen gaat. Bij een geval ais door den Secretaris aangevoerd, zal de betrokkene zijn straf gaarne onder gaan terwijl de heer v. d. Pol meent, dat de rechter met een dergelijk geval ook wel rekening zal houden bij het op eggen der straf. De Voorzitter stelt voor, om, zoo de raad er in beginsel voor mocht zijn, een verbodsbepaling tegen het vloeken in het leven te roepen, B, en W. dan in een volgende vergadering met een ontwerp verordening zullen komen. De raad besluit met 5 tegen 1 stem, die van den heer Vos, in beginsel om het vloeken te verbieden. d. Een adres van den Commandant der Landstormafdeeling. In de vorige vergadering was besloten, dat zoo de Commandant met den heer Jonker niet tot een overeenkomst kon komen, voor het afstaan zijner zaal, B. en W. gemachtigd waren een localiteit der openbare school af te staan. Aangezien met den heer Jonker geen overeenkomst was bereikt, heeft het gemeentebestuur een locaal afgestaan voor f 2.50 per keer dat het gebruikt wordt. De Commandant vraagt thans de ver gunning voor het gebruik van een locaal te verleenen gedurende een jaar, tegen vergoeding van f 100, hieronder verwarming en verlichting begrepen. De heer den Dekker vindt deze ver goeding te laag. De heer v. d. Pol vraagt, of zich geen wanordelijkheden meer hebben voorgedaan, waarop de Voorzitter antwoordt, dat dit niet het geval is geweest, de oefeningen hebben thans ordelijk plaats. De heer v. d. Pol zou, indien er geen wanordelijkheden meer plaats hadden op het voorstel ingaan. Ook de heer Smits verklaart zich daar voor het is voor een goed doel en in het belang van alle gemeentenaren. Spr. ge looft, dat men het verzoek moeilijk zal kunnen weigeren. De Voorzitter verklaart zich ook voor inwilliging van het verzoek. De heer Schreuders meent, dat de schoonmaakster der school ook meer ver goeding zal eischen, waarop de Voorzitter zegt, dat deze f25 meer ontvangt, doch er dan nog f 75 overblijft. Met algemeene stemmen wordt besloten het aanbod te aanvaarden, onder voorwaarden als in de vorige vergadering is bepaald. e. Een verzoek om subsidie van den autobusondernemer Woudrichem's Bosch, P. J. Fuster te Wijk. De heer Smits meent, dat de Prov. Staten er over bezig zijn subsidie te ver leenen, besluit men tot subsidieverleening van »de Onderneming*, die volgens spr. in een groote behoefte voorziet, dan zou hij de subsidie voor den tram te Heusden willen inhouden. Ook de heer v. d. Pol verklaart zich voor dit laatste. De heer Schreuders is er wel voor subsidie te verleenen, doch, naar zijn oor deel, heeft de gemeente er rekening mede te honden dat de onderhoudskosten van den Hoogen Maasdijk tengevolge van het drukke autoverkeer niet onbelangrijk zijn gestegen, deze kosten zijn met f 100 ver hoogd. Daarby veroorzaken vooral de zware vrachtauto's veel gevaar voor de huizen die vlak langs de straat staan. B. en W. hebben den grossier Bax te Woudrichem verzocht met zijn vrachtauto niet meer de Wielstraat te passeeren en Gebruik

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2