De Schipbreukelingen der Und van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4282 Woensdag 4 April 1923. FEUILLETON. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, ei franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijk nummers 6 cent. en e Int Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDS CH OVERZICHT. De Franschen gaan geregeld voort maat regelen te nemen om het Roergebied steeds gestrenger van het overige gedeelte van Duitschland af te sluiten. Zij hebben het verkeer op den spoorlijn Voh- winckelGerreshein stop gezet, waardoor het passagiersverkeer met onbezet Duitsch land nog sterker beperkt wordt. Nietegenstaande van Fransche zijde wordt beweerd, dat er van de zijde van de be volking een verslapping van het verzet begint in te treden, blijft de Fransche overheid allerlei maatregelen nemen, die met deze bewering in strijd zijn. Te Bochum hebben zij een aantal koop lieden in hechtenis genomen, enkelen zijn een paar uur later wel weer vrijgelaten, doch de overigen zyn naar Wittmar ge bracht. Deze kooplieden moeten gearres teerd zijn omdat zij weigerden aan de bezetting te leveren. Te Godesberg is de staat van beleg afgekondigd, naar het heet omdat een bomaanslag is gepleegd op een Franschen trein. De hooge geallieerde commissie heeft opnieuw 87 uitzettingen van Duitsche ambtenaren uitgesproken. Dit zijn toch alle teekenen dat het verzet, al mag het dan iets verflauwen, voor de Franschen nog steeds groote moeilijkheden oplevert. Zaterdagmorgen is te Essen de autoga rage van een der gietstaalfabrieken van Krupp door de Franschen bezet. De aan wezige arbeiders werden verdreven, waarop de sirenen weerklonken. De autogarage III, waarin de Franschen eveneens waren binnengedrongen, werd door hen spoedig weer ontruimd. Intusschen hadden door het gehuil der sirenen de arbeiders op de fabriek zich verzameld voor de garage. Zij omringden in dichte menigte het Fransche detachement, dat uit een officier en tien man bestond. De Franschen stelden een machinegeweer op, maar hielden zich nog rustig. Daar zij echter meenden bij hun aftocht bedreigd te worden door het steeds grooter aantal arbeiders, openden zij plot seling het vuur, met het machinegeweer. Naar bericht wordt, zijn er zeven dooden en een aantal zwaar en licht gewonden gevallen. Als teeken van rouw en van protest werd de geheele gietstaalfabriek gesloten. Een later bericht meldt dat er in geheel acht dooden te betreuren zijn. 37 arbeiders, waaronder vele zwaar gewond, zijn in het ziekenhuis van de fabrieken van Krupp opgenomen. Dergelijke incidenten zyn niet geschikt om een goeden geest tusschen Franschen en Duitschers te verwekken en kunnen alleen den bestaanden haat grooter maken. Het ware te hopen, dat de pogingen, die naar men wil, achter de schermen in het werk worden gesteld om een einde aan het Ruhrconflict te maken, mochten gelukken. Behalve de actie te Rome van de inter nationale Kamer van Koophandel, moet Mussolini, de Italiaansche minister-president, vriendschappelijken invloed uitoefenen op den Belgischen Minister van Binnenlandsche Zaken. Naar het heet zou minister Jaspar zich om zuiver persoonlijke redenen naar Milaan hebben begeven. Maar waarom heeft hij dan tot tweemaal toe een onderhoud gehad met den Italiaanschen premier, die meer dan welke minister-president zijn volk ver tegenwoordigt Volgens de «Popoio d'Italia* zouden de conferenties met Jaspar te Milaan, de ont moeting tusschen Finzi en Stinnes te Rome en de besprekingen met den Oostenrijk- schen bondskanselier en den Poolschen minister van buitenlandsche zaken, geen betrekking hebben op het Ruhrgebied. Maar zij geven toch te denken. 15) Ofschoon er van tijd tot tjjd nog eenige dikke druppels vielen, scheen het voorko men van de lucht er op te wijzen, dat het binnen enkele uren geheel zou op klaren. De wolken jaagden nog wel door de lucht, maar de wind was aanzienlijk verminderd. Dr. Arling blies een rook wolkje de lucht in, en ging toen weder naar binnen, waar de overigen om een flink onderhouden vuur zaten geschaard. «Het weer wordt goed,* sprak hij, «over een klein half uur zullen we kunnen gaan.* «Zonder licht, zonder een wegwijzer, k Ia bona ventura?* vroeg de eerste stuur man. «Neen, neen, volstrekt niet op goed ge luk Johnson, licht hebben wij voorloopig niet noodig, tenminste niet, zoolang wi ons op weg bevinden en de schrijver, die er wel aan gedacht heeft, dat het voor onbekenden met deze streek eene hoogst moeielijke zaak is, den weg naar de grot te vinden, is zoo goed geweest, eenige aanwijzingen omtrent het een en ander te doen. Ik weet den weg, zorgt gij nu, dat BUITENLAND. Jan de Vos. De oud-burgemeester van Antwerpen J. de Vos is overleden. Hy was in 1844 te Dendermonde geboren en is van 1909 lot 1921 burgemeester der Scheldestac geweest. Bet auto-gevaar. In Chicago, een stad met 2.701.00 inwoners, zijn in de laatste maanden weer heel wat personen aan het auto-gevaar ten offer gevallen. In de eerste 24 dagen van Januari hebben auto's 40 voetgangers gedood. In 14 andere steden der Vereenigde Staten, met 4.153.000 zielen, zijn de auto mobilisten er slechts geslaagd om 34 voet gangers te overrijden en te dooden. Chicago slaat dus in dezen het record De Hongersnood. In het hongersnoodgebied aan de Wolga er licht is, als wij in de grot zijn.« Toen hij geen antwoord ontving, ver volgde hij Wel, ziet ge geen kans daarvoor te zorgen Zyn de scheepslantaarns naar de haaien Black De tweede stuurman knikt bevestigd. «Zijn er dan geen kaarsen «Niet meer dan twee.* «Welnu, dat is voldoende, meer dan voldoende l« Men zag hem lachend aan. «Ja zeker, meer dan voldoende.her haalde de dokter, «ge kunt daarmede toch eenige fakkels ontsteken, nietwaar (zich even bedenkende) dat is waar Harry, kijk daar eens op dat fleschje, of er geen eti quet met magnesiumpoeder aan bevestigt zit. a De eerste stuurman, die niets gezegc had, gaf ten antwoord «Goed beschouwd, hebben we al dien omslag niet noodig. Ik stel voor eenig brandhout mede te nemen, dat is er nog voldoende. Vervolgens leggen we in de grot een vuur aan en wie dan leeft, wie dan zorgt. Er werd over de zaak niet langer ge redekaveld en men maakte zich klaar. De dokter hulde zich zoo warm mogelijk in welk voorbeeld door de anderen gevolgd werd. De grootste tegenstellingen raken elkaar Waar voor eenige uren da natuur in op stand scheen te zijn heerschte nu eene aangename stilte, «een muzikale stilte*, en in de Krim zijn ongeveer 5 millioen noodlijdenden. Ruim een millioen ontvan gen steun van de regeering, bijna twee millioen van buitenlandsche organisaties. Er blijven dus twee millioen over die van alles verstoken zijn en de nieuwe oogst, die overigens zeer gunstig belooft te worden, is eerst over drie maanden te wachten. let gezicht herkregen na 34 jaar blindheid. Een inwoner van New Hartley, Nor thumberland, is, volgens de «Daily Chronicle,* na 34 jaar blind te zijn geweest, aan een der oogen weer ziende geworden. Toen hij een jongen van 7 jaar was, werd Edwin Bewick, zoo heette hij, geheel blind, ondanks de talrijke operaties om zijn gezicht te redden. Toen hij zich op een morgen bij het venster waschte, riep hij plotseling uit »Is dat een schoorsteen, die daar uitsteekt?* Zijn moeder nam de proef op de som en hield haar hand op. Hij kon haar het juiste aantal vingers opnoemen, er bij voe gende, aan welken zij een ring droeg. o Be nilliaenen van president Kruger De correspondent van de Sunday Express te Johannesburg meldt dat de poging om de millioenen van president Kruger te vinden, die door hem zouden zijn verborgen tijdens den oorlog der boeren republieken, op een mislukking uitgeloopen is. Een oud-soldaat had meegedeeld, dat hij den kelder met het goud ontdekt had in een verlaten gebied. Een expedidie werd uitgezonden, die echter niets vond en ge heel uitgeput terugkeerde. De oud-soldaat bekende, dat zijn verhaal verzonnen was. Hij werd veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf. Weduwen en Weeien. Een indruk van het aantal weduwen, weezen en halfweezen in een wereldstac als Londen geven de volgende officieele cijfers. Aantal weduwen te Londen 223,615 aantal halfweezen beneden den leeftijd van 14 jaar 101,627 (80,094 vaderloos en 21,533 moederloos), aantal weezen beneden den leeftijd van 14 jaar 4151. Het peilen vau de zee d«or middel van lichtstralen. De jongste uitvinding op nautisch gebied welke thans toepassing vindt op een loods- kotter te Newcastle, is een machine, die lichtstralen uitzendt tot op den bodem der zooals de dokter het uitdrukte want nu scheen het, dat uit alle mogelijke hoekjes en plekjes duizenden keelgeluiden en schrille stemme opstegen, welke zich tot een hon derdvoudig koor vereenigden. Onder den indruk van den helderen tropischen nacht aanvaardden d schipbreukelingen den tocht naar de Conettigrot. Voor hun voeten bewogen zich talrijke zwermen glimwormen, die een helderen phosphorischen glans verspreidden. De dokter bleef even staan, bukte zich, om een paar dezer lichtgevende diertjes op te vangen en zeide «Hebt ge waarde vrienden deze diertjes wet eens nauwkeurig bekeken Men noemt ze, het volksbijgeloof noemt ze «dwaal lichtjes.* Inderdaad hebben wij hier een werkwaardig verschijnsel voor ons. Want, wai het is, weet feitelijk nog niemand.* «Dat wil zeggen* merkte de eerste stuurman op «dit verschijnsel is bekend onder den naam van phosphorescence.* «Juist, maar wat is phosphorescentie vroeg de dokter. «In den beginne, nadat het ontdekt werd in 1669 door een al chimist van Hamburg, Sebastiaan Brandt, dacht men aan een langzaam oxydatieproces, een verbranding door ruime toetreding van zuurstof, maar aangezien men dit verschijn sel ook in eene luchtledige ruimte kan te voorschijn doen treden valt bovengenoemde verklaring in het water. Misschien zal ik later nog in de gelegenheid zijn het met u over dit onderwerp te hebben. Voor zee en aldus in staat stelt, de diepte van het water onder het schip te peilen. De uitvinding is van buitengewone beteekenis, daar zij dienstbaar kan worden gemaakt voor groote schepen in ondiepe wateren. o Een relletje te Parijs Terwyl de gemeenteraad beraadslaagde over verhooging van de loonen van de gemeentewerklieden, verzamelden duizenden dezer, die per telefoon bijeengeroepen waren, zich voor het stadhuis om te betoogen. De politie zette onmiddellijk het stadhuis plein af. De betoogers, die de Internationale zongen, trachtten tot het stadhuis door te dringen, zoodat de politie tot een charge moest overgaan, waarbij eenige leden ge wond werden. Des avonds begonnen de betoogers uit een te gaan. Enkele lieden zijn aange houden. Tragisch ongeluk Te Quebeck (Canada) heeft zich het volgende tragische ongeluk voorgedaan. In de doodenkamer van een kind was een brandende kaars geplaatst. Doordat de vlam der kaars blijkbaar met een gordyn in aanraking was gekomen, ontstond er brand in het huis. Daar dit huis van hout gebouwd was, breidde het vuur zich snel uit en deelde zich aan een ander vertrek mede, waar drie kleine kinderen te slapen lagen. De twee oudsten daarvan kwamen in de vlammen om. De moeder wilde het kleinste, een baby van slechts enkele weken, redden en sprong met de kleine uit het venster. Ook dit kind werd daarbij ge dood, terwijl de moeder, die een arm brak, de eenige was, die de ramp over leefde. BINNENLAND. Planteniiektenbundigen diemt Wagesingen Houd bij de bespuiting van Uw kruis- bessenstruiken rekening met de bijen. De aandacht der kruisbessentelers wordt er hierbij op gevestigd, dat de zgn. bes- senbladwesp sedert eenige dagen verschenen is en dat in vele kruisbessen aanplantingen door dit insect reeds eitjes aan de achter zijde der bladeren zijn gelegd. Uit deze eitjes zullen binnenkort de jonge bastaard rupsjes verschijnen, die beginnen wat kleine ronde gaatjes in de bladeren te vreten loopig deel ik u medn, dat de verschyning dezer wezentjes dan reiziger der tropische wouden zeer welkom is. In Guyana hech ten de inboorlingen ze aan hun schoeise vast, om in den letterrijken zin des woords «een licht op hun pad* te hebben. In de tweede plaats is hun aanwezigheid het beste bewijs, dat de reiziger zich gerust op den bodem kan neerleggen, zonder eenig gevaar vooj schadelijke gassen of uitwase mingen. Kijk hier wees de dokter op eene donkere plek temidden der lichtende massa zoodra een glimwormpje die plaats nadert, gaat het licht uit. Ziet ge wel, hoe velen er heenvliegen en plotseling schijnen te verdwijnen Allen staarden op de geheimzinnige plek De dokter raapte een glimwormpje op «Let nu goed op wat ik doe.* Hij wierp het beestje weg. «Ziet ge wel, dat de lantaarndrager voortgaat licht af te geven Maar nu zal ik een ander beestje op die plaats werpen.* Hij deed zulks met een reusachtig exem plaar. «Merkt ge nu wel op, dat de lantaarn uitgaat Een van drieën is waar. Er bevindt zich een beest, dat ze in den ge- openden muil verzwelgt, er bevindt zich een kuil, waarin ze spoorloos verdwijnen, of er stroomt een gas uit, een giftig gas, doodelijk voor de ontwikkeling en het voort bestaan van phosphorescentie. Dit laatste zal wel het geval zijn. We zullen de proef op de som nemen.* maar die weldra de bladeren geheel zullen opeten. Het is gewenscht waakzaam te zijn, opdat deze vreterij die zeer snel in om vang kan toenemen tijdig tegengegaan kan worden. Het gewone bestrijdingsmiddel tegen de arven van de bossenbladwesp is Parijsch groen, dat in een hoeveelheid van 1 ons op 100 Liter water, waaraan ongeveer een K.G. versche kalk wordt toegevoegd, wordt aangewend. Een lichte besproeïng van de bladeren is voldoende, om de larven te dooden. Men dient echter thans bij de aanwen ding van dit middel groote voorzichtigheid te betrachten. Zeker is het van belang, dat de bovenbedoelde larven worden ge dood, maar bespuiting van kruisbessenstrui- ken even voor of tijdens de bloei kan tot gevolg hebben, dat de bijen, die de bloe men bevliegen, vergiftigd worden. Het is noodzakelijk dit te voorkomen, aangezien uit talrijke proeven is gebleken dat bijen voor een goede vruchtzetting der kruis- bessenbloemen noodig zijn. Door de bijen te vergiftigen wat reeds meermalen is voor gekomen, vermindert men de kans op be vruchting der bloemen en als tengevolge der geleden schade de bijenboeren het vol gend jaar in het geheel niet meer aan voeren, bestaat er groot gevaar dat men, wegens onvoldoende bevruchting een groot aantal holle, spoedig afvallende vruchtjes krijgt. Men zij dus, zooals hierboven aangeraden werd, waakzaam. De jonge larfjes die straks uit het ei komen, kunnen door on gunstige weergesteldheid in grooten getale voorkomen. Is dit het geval, dan is be spuiting van de struiken niet noodig, ko men zij niet om door weersomstandigheden, dan moeten er bestrijdingsmaatregelen uit gevoerd worden. Maar daarbij mag het belang dat men heeft bij de aanwezigheid van bijen niet uit het oog verloren worden. Daarom moet even voor of tijdens den bloei der kruisbessenstruiken niet met Parijsch groen gespoten worden, maar doet men beter als eerste maatregel tegen de bastaardrups te stuiven met Amerikaansch insectenpoeder. Zoodra de bloei afgeloopen is, kan men dan met Parijsch groen be spuiten. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, en door de op verschillende plaatsen werkzame ambtenaren van dien Dienst. Dr. Arling stak een stuk papier aan en wierp het op de bewuste plaats. Oogen- blikkelijk werd de vlam uitgedoofd. «Weet ge nu wat daar huist? Het koolzuurgas mijne vrienden, dat alle leven doodt, hetzelfde gas, dat wij uitademen, dat bijv. in het Doodendal op Java den grond met eene laag van eenige meters bedekt, bevindt zich daar. Wee het schep sel, dat zich d&r teruste legt. Maar nu moeten wij voort.* Na dit kort oponthoud zette de kleine kolonie zich in beweging. Soms meende men een paar schitterende oogen te zien en dan voer den nachtelijken wandelaars eene rilling door de leden. De mogelijk heid was niet buitengesloten, dat er zich wilde dieren op het eiland bevonden, De dokter, die hun angst begreep, trachtte ze gerust te stellen. «Niets anders dan phosphorescentie mijne vrienden. Ik geloof, dat we weldra aan het einde van onze nachtelijke reis zullen zijn.* De wandeling op takken, die onder de voetstappen kraakten, ging door dicht struik gewas en daarna door een dicht woud van zware boomen. Het geraas van een water val deed de dokter «halt* roepen. voor H\Lsnl m Heusden ci Altena, deLangstraat m tie Bonelerwaard --o Wordt vervólgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1