Een eigenhuisverzekering bij de N.V. „PHARUSr Vragen op rechtskundig gebied, Geen beter stof, dan eigen hóf. Spaar-, Eigenhuis- en Hypotheekverzekering Maatschappij. Besparing van pacht. Kapitaalvorming- Het zekerste en eenvoudigste genees middel tegen galzucht, slechte spijsvertering en verstopping vindt gij in Foster's Maag- pillen. Zij zijn het zacht werkende laxeer middel, waaraan iedereen nu en dan be hoefte heeft. Zij staan de natuur bij, en het gebruik er van wordt geen gewoonte. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. Inwerkingtreding Land- en Tninbouw- ongerallenwet. De inwerkingtreding van art. 2 der Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 is nader bepaald op 1 Mei 1923. Statenverkiezingen. Het bestuur van den Vrijheidsbond in den Statenkring Tiel, zooals bekend is, de lijst van deze partij is uitgevallen, geeft aan de kiezers, aangesloten bij den Vrij heidsbond, den raad, bij de Statenverkie zing blanco te stemmen. o De nieuwe postzegels. Op de dezer dagen te 's Gravenhage gehouden algemeene vergadering van de Internationale Vereeniging van Postzegel verzamelaars Philatelia is een motie aan genomen, waarin wordt gezegd, dat de vereeniging, gezien de plaatjes, die door het staatsbedrijf der posterijen en telegrafie zijn uitgegeven als postzegels voor het ko ninkrijk der Nederlanden deze producten smakeloos acht en het land van Rembrandt onwaardig. De voetbalwedrtrijd Nederland-Frankrijk te Amsterdam met 81 door Nederland gewonnen. Tragisch. Zondagmiddag raakte aan boord van de Heen en Weer 8, die [van de Veerkade naar Katendrecht voer, ter hoogte van den mond van de Rijnhaven de zes-jarige Th. D. uit Rotterdam in een onbewaakt oogen- blik te water. De havenarbeider J. G. van den Schiedamschedijk zag het ongeval gebeuren en sprong onmiddellijk in de rivier. Hij slaagde er in, tot groote vreugde van de talrijke passagiers, die angstvallig de redding gadesloegen, het kind te grijpen en te zwemmen naar een roeiboot, welke juist de haven uitkwam. Een daarin zit tende schippersknecht nam het kind over en wilde toen den redder de helpende hand toesteken. Op hetzelfde oogenblik echter verdween de man, waarschijnlijk door de koude bevangen, in de diepte. Noodlottig schot. Men meldt uit Oirschot Zondagmiddag ongeveer half drie waren de gebr. Corn, en Frans van der Schoot zich aan het gereedmaken voor het Lof. Corn, die echter reeds klaar was, poetste nog even wat op aan een jachtgeweer. Toen hij dit weder weg wilde zetten in de kast, ging het schot hagel, waarmede het geweer geladen was, plotseling af, met het ongelukkig gevolg dat de hagel door de wang en de tong in het hoofd van Frans drong. De toestand van den getroffene is zeer ernstig. Onder een houtstapel bedolven. Te Alphen aan den Rijn is op de hout- werf van de firma Spreij een houtstapel ingestort. De gehuwde werkman G. V., die boven op dezen stapel werkzaam was, geraakte onder het hout bedolven en is er dood onder vandaan gehaald. De zomertijd. De technische conferentie, die Zondag bijeengekomen is om de kwestie van den vervroegden tijd te bespreken, heeft besloten Donderdag in den ministerraad de regee ring voor te stellen om de arbeidsuren in de openbare administraties met een half uur te vervroegen, zoo mogelijk van 18 April tot 3 November, en den handel en de industrie te vragen denzelfden maat regel te nemen. Raadslid bij opbod. In den raad te Gendringen heeft de heer Brugman een nieuw denkbeeld aan de hand gedaan in verband met de bezuiniging. Hij wil de raadszetels verpachten, hetgeen z.i. nog heel wat zal opbrengen. CENTRALE C0M1SSIE VOOR BEZUINIGING Bureaucratische uousens Men schrijft aan het Centrum N. N. te Z. van 16 Mei 191430 Juni 1917, tijdelijk rijkstelefoniste, daarna vast, vroeg en verkreeg midden 1920 ontslag wegens huwelijk met rijksambtenaar. Ziedaar de situatie. Ongeveer Juli 1922 komt er nu een schrijven van den Raad van Arbeid van ongeveer de volgende strekking 't Ministerie van Waterstaat geeft ons opdracht voor u een rentekaart gereed te maken. Gelieve de volgende gegevens te verstrekken, enz. Nadat het antwoord niet inkwam volgde na 14 dagen een aanmaning en kort daarna een persoonlijk bezoek van een agent. Deze gaf toe, dat we van een voort- plakken^?!!) mochten afzien en gaf gelijk, dat we zulks deden. Basta, zou elk normaal mensch denken. Zoo niet het Ongeveer November volgt de uitspraak van den voltalligen Raad van Arbeid (hoeveel kosten brengt dit met zich dat N. N. gerechtigd was van verzekering af te zien en op folioformaat de mededeeling hiervan. Basta Och, neen. Vorige week volgt nog... een renteboekje van40 bladzijden druks. Op de enveloppe stond Wanneer men één oog verloren heeft, moet men vaak het andere gebruiken om naar een baantje uit te zien. Past daar niet beterWanneer men niets meer weet, moet men vaak werk zoeken om bezig te blijven En dit is èén geval. Hoeveel kosten zoo de honderden gevallen samen? o Lijk gevonden in een eendenkooi. Vrijdagmorgen is de justitie uit Heerenveen naar Sintnicolaasga vertrokken waar in een eendenkoooi het lijk van een twintigjarig jongeling gevonden is, met een schotwonde in de beenen. Bloedige vechtpartij. Te Tolbert (gern. Leek), is de gehuwde arbeider J. de Meer, wonende te Diepswal, tijdens een vechtpartij doodgestoken. De vermoedelijke dader S,, vriend van den verslagene is gearresteerd. Emmen is uit den knel. Een krachtige verbetering is ingetreden te Emmen. Bij de behandeling der be grooting 1923 heeft wethouder Gorter uiteengezet, dat de financieele moeilijkheden, welke de gemeente ondervond, vooral be stonden in kastekorten, die bij gemis aan crediet niet uit den weg waren te ruimen. Tegenover de f391.000 schulden der ge meente, staan aan privaatrechtelijke eigen dommen f 1.850.000. Het batig saldo over 1921 stelt in staat om de belasting belangrijk te verlagen. Een Raadslid becijferde het op een kleine anderhalve ton. De Burgemeester heeft medegedeeld, dat de gemeente thans weer in staat is in rekeningcourant te gaan met een soliede bankinstelling. Was het percentage van heffing van belasting hier als maximum voor een paar jaar ongeveer 20 pCt. van 't inkomen, het zal voor het komende dienstjaar wellicht tot ongeveer 13 kunnen worden teruggebracht. (Vaderl BEKENDMAKING COLLECTE voor het Nationaal Huldeblijk aan H. M. de Koningin. De Burgemeester van Heusden brengt ter kennis aan de ingezetenen, dat door het plaatselijk Comité voor het Nationaal Huldeblijk aan Hare Majesteit de Koningin, op ZATERDAG 7 APRIL a.s,, 's voor middags eene Collecte langs de huizen zal gehouden worden. Het Comité vertrouwt, dat iedereen, prijs stellende op hetgeen onze Koningin gedu rende 25 jaren voor ons Volk was en deed en toonen willende, dat de liefde aan Haar en Haar Huis onverzwakt blijft, naar ver mogen aan het Huldeblijk zal willen bij dragen. Heusden, 3 April 1923. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Heusden. Zondag viel een knaapje van A. alhier boven van de trappen, met het gevolg, dat hij een arm brak. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Maart 1923 ingelegd f 14360.07 en terugbetaald f 16130.54. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7498. In deze gemeente heeft zich een Plaatselijk Comité gevormd voor het Na tionaal Huldeblijk aan H. M. de Koningin, bestaande uit den Burgemeester en de Heeren Mr. C. W. van Ommeren, Hub. Verhoeven, M. Uhl en Joh. de Mol. Blijkens de in dit blad voorkomende bekendmaking zal a.s. Zaterdag, des voor middags, een collecte langs de huizen der ingezetenen voor gemeld doel gehouden worden. De stemming ter verkiezing van leden van den gemeenteraad is door B. en W. bepaald op Donderdag 17 Mei a.s. Door Mevr. Lamers uit 's Bosch wordt hier 12 April een concert georga niseerd, waarvan de opbrengst zal strekken om de schooljeugd dezen zomer (25-jarig Regeeringsjubileum) een feestje aan te bieden. In de gisterenavond gehouden ver gadering van de Protest. Kiesvereeniging werden op den voorloopigen lijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen geplaatst de navolgende personenno. 1. A. A. de Haan no. 2. M. Uhlno. 3. G. v. Everdingen (alle drie aftredend) no. 4. J. H. Roza no. 5. K. Hoekstra no. 6. Mej. de Haan no. 7. Mr. W. Ruitingano. 8. E. A. de Bruijn no. 9. Dr. J. U. Auërno. 10. L. Majoor; no. 11. II. v. Wijk; no. 12 H. v. Bennekom. Tot bestuursleden der vereeniging werden herkozen de heerenJ. Oerlemans, M. Uhl en J. Zonneveld, terwjjl de heeren A. J. Leenhouts en Mr. W. Ruitinga tot bestuursleden werden gekozen. Aalburg. A.s. Zondag hoopt de heer Verheul uit Giessendam, des voormiddags te Aalburg en des namiddags te Heesbeen, in de Ned. Herv. Kerk op te treden. Naar men verneemt zal door Garst- man en Van Drunen alhier een autobus dienst worden geopend. Beneden-Langstraat. In vergelijking van het voorgaande jaar, liggen er de gras landen thans zeer mooi bij. Men ziet dan ook reeds veel vee buiten. Toch worden bij de verpachtingen van weiland nog flinke prijzen uitgeloofd. Men besteedt voor f 140 tot f200 per H. A. Babiloniënbroek. Het festival dat dezen zomer alhier zal worden gehouden vanwege den Bond van Muziek- en Zang gezelschappen is bepaald op 12 Juli terwijl op 11 Juli een harddraverij met ringsteken zal plaats hebben. Hiervoor zullen aan zienlijke prijzen worden uitgeloofd. Door de zangvereeniging, die dat festival uit schrijft, is reeds een flink terrein gehuurd. 's Gravemoer. De zitdagen van den rijksontvanger worden in het vervolg we derom gehouden in het voorste lokaal der openbare school. Wegens vertrek van den heer P. van Leerdam is ir. diens plaats bij de brand weer benoemd de heer A. van Eersel Johszn. Genderen. Door het achteruitrijden met een vrachtauto om te draaien op een kruisweg midden in het dorp, geraakte dit voertuig, toebehoorende aan een kolen handelaar te Capelle, in de sloot. De chauffeur wist bijtijds van den wagen te springen, zoodat het ongeluk zonder persoon lijke ongelukken, doch met eenige matrieële schade afliep. Herpt. Bij de voorjaarsvergadering van de Coöp. Zuivelfabriek alhier werd door den directeur een verslag uitgebracht waaraan het volgende is ontleend Er werden ontvangen 2427859 K.G. melk. Hiervoor werd betaald f182.938.86, dus per 100 K.G. melk netto f7.53|. Geproduceerd is er 79.140 K.G. boter, waarvoor werd ontvangen f30.387.11, terwijl voor ondermelk f4.per 100 K.G. geleverde melk werd uitbetaald. De onkosten bedroegen f0.95 per 100 K.G. verwerkte melk. Rekening enz. werd op advies van den Zuivelbond, die de bescheiden hiervan na ziet en op advies van de commissie van toezicht goedgekeurd. De heer E. Tonkes-Struiff hield nog een lezing over het nut van een melkcursus, welke lezing tot gevolg had, dat er zich reeds een 10-tal leerlingen hiervoor opgaven, zoodat men gerust kan verwachten, dat er een melkcursus zal gegeven worden. Meenwen. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw zijn tot leden der Commissie van bijstand voor de landbouwstatistiek benoemd de heeren Adr. Straver Wzn., D. van Buuren en P. W. Sprong. De Raad dezer gemeente besloot met 6 van de 7 stemmen om aan de N. V. Autobusdienst «ALAD® over 1923 toe te kennen eene subsidie van 10 cent per inwoner. Aan de af deeling van het Groene Kruis te Drongelen werd eene subsidie toegestaan van f 100, Waspik. Op de scheepstimmerwerf der firma P. Ruitenberg zijn de uurloonen met 10 pCt. verlaagd. Door den minister is echter goedgevonden vanaf 1 April tot 1 October 10 uren per dag te laten wer ken. Hierdoor blijven de dagloonen gedu rende den zomer ongeveer dezelfde Op den lsten Paaschdag voerde het R.K. zangkoor op verdienstelijke wijze de mis van den Weenschen componist Görlle uit. De heer L. van Iersel vooral, die de verschillende solo's zong, wist met zijn machtig barriton-geluid de godsdienstige stemming in niet geringe mate te ver- hoogen. Met beloken Paschen zal de Zeer- Eerw. Heer A. Langerwerf, missionaris in Nieuw-Zeeland, in alle H. H. diensten een missiepreek houden. De le voetbalwedstrijd werd gespeeld tusschen «Excelsior® Capelle en «H. C. W.« Dordrecht. Stand 1 0 voor Dordrecht. De 2de tusschen «S.V.V.® Sprang en «R.W.B.® Besoijen. Stand 10 voor Besoijen. Met het zaaien der suikerbieten is men thans druk in de weer. Het aantal bunders, dat hiervoor gebruikt wordt, zal dit jaar grooter zijn dan het vorig jaar, terwijl er minder aardappelen worden ge poot. De lage aardappelprijs zal hieraan wel niet vreemd zijn. Wijk en Aalburg. De uitslagen der wedstrijden, gehouden op j.l. 2e Paaschdag waren als vogtDe openingswedstrijd tusschen «Archilles® Gorinchem en»D.V.O.« alhier werd, na een flink gespeelden wed strijd, door «D.V.O.« met 2 0 gewonnen. De Korfbalvereenigingen uit Gorinchem en Zaltbommel schenen tegen elkaar opge- gewassen te zijn. Na een spannende match was de stand 11, waarna overgegaan werd tot het geven van elk 5 strafworpen. De uitslag was, dat «Gorcum® de me daille mede nam. De wedstrijd «Juliana® Heusden tusschen »Juliana« Baardwijk, eindigde na een half uur verlengen in een overwinning voor »Ju!iana« Baardwijk met 21. Deze wedstrijd kenmerkte zich vooral, door het hardnekkige en heftige spelen van beide partijen, om de overwinning te behalen. Het is de Anti-Revolutionaire Kiesver eeniging in hare vergadering van den 2den Paaschdag niet mogen gelukken een officieelen candidatenhjst voor de a.s. Ge meenteraadsverkiezing vast te stellen. Wij vernemen, dat door haar Donder dagavond nogmaals eene vergadering zal worden gehouden, om alsnog tot vaststelling eener candidatenljjst te geraken. Werkendam. Overgeplaatst van Zevenbergen naar hier de heer Merbe, brieven- en telegrambesteller, ter vervulling van de vacature G. v. d. Schuit. Ds. J. D. Barth, predikant bij de Chr. Geref. Kerk alhier, heeft ten tweede male een beroep ontvangen naar Alphen a. d. Rijn. Heden, Donderdagavond 7 uur hoopt voor de Geref. Gem. op te treden Ds. D. C. Overduin van Giessendam. J.l. Zaterdagavond was het druk en rumoerig in het dorp. Veel ongeregeld heden zijn niet voorgekomen, doch een vechtpartij waarbjj het mes te pas kwam heeft er plaats gevonden. Op de Hoogstraat n.l. heeft een zekere W. V. de persoon B. de K. met een mes vgrwondigen toe gebracht en bovendien de kleeren kapot gesneden. We vernemen dat W. V. overigens zeer bekend staat en dat B. de K. de oorzaak van een en ander is. Zuilichem. Door de afd. S.D.A.P. zijn de volgende candidaten voor den gemeente raad gesteld1 C. Hooijkaas 2 H. W. Kanselaar 3 H. Westerlaken 4 L. va» H$es. Ik heb de vorige week mijn belasting biljet thuis gekregen voor de Rijksinkom stenbelasting en Hoofd. Omslag, waarop vermeld staat, dat het bedrag vóór 1 April betaald moet zijn. Kan het Rijk den belastingbetaler ver- plichten, in zoo'n korten betalingstermijn het verschuldigde te voldoen Waarheen moet ik mij wenden tot uitstel van betaling B. A. Ik ontving 26 Maart j,l. een belasting biljet 1 Mei 492230 April 4923, waarop ik aangeslagen ben tegen een zuiver in komen van f 900 met aftrek voor levens onderhoud voor mij en mijn vrouw f600, nu moet ik betalen f 44.55. Ik ben los werkman en werk meestal in het aange nomen nu heb ik mijn verdienste van 4 Mei 4922 tot nu aangenoteert en zullen die 30 April 4923 hoogstens maar f700 bedragen, daarbij heb ik dan van 4 Mei 4922 tot 30 April 4923 een huishuur te betalen van f456. Waarvan moet ik nu die f44.55 betalen? Hoe moet ik nu handelen E. L. Mag iemand die een kerkelijk ambt bekleed in de Ned. Herv. Kerk, zooals b.v. Ouderling of Kerkvoogd, werk verrichten op goederen, toebehoorende aan de kerk, tegen loondienst welke de kerk zelf moet betalen, ja of neen E. L. BUITENLAND. Een batig saldo voor de schatkist. Het financieele jaar 4922/23 voor de Britscheschatkist is Zaterdag gesloten met een batig saldo aan inkomsten van ruim 404 millioen. Dit bedrag zal vrij ze ker gebruikt worden voor schulddelging. Het batig slot is een gevolg van twee erlei feiten. De inkomsten hebben de ra ming overschreden met ruim 300 mil lioen ^en verder is de strikste zuinigheid bij de uitgaven betracht. Men had zelfs gerekend op een vermindering van de uit gaven met 469 millioen, in vergelijking met verleden jaar. In werkelijkheid zijn zij echter slechts met ruim 66 millioen afgenomen. Een Japansche prins by een auto-oiigeral gedood. Zondagmiddag is op den grooten weg Parijs-Cherbourg 'n auto, waarin prins Kita, de broer van den keizer van Japan, en prinses Kita, prins Asaka en een dame van gezelschap zaten, tegen een boom ge reden. Prins Kita en de chauffeurs werden gedood. De drie anderen werden ernstig gekwetst. Blijkens een bericht van het «Berliner Tageblatt« heeft een Fransche post op een brug over het Kanaal Rijn-IIerne geschoten op een Fransche motorboot, welke door voer, hoewel zij werd aangeroepen. Een Fransche marinier, die met een kameraad in de boot zat, werd doodelijk gewond. Het Spaanschc ministerie. Madrid. Het kabinet heeft wegens verschil van meening in de godsdienstige/kwestie, zijn ontslag gevraagd. Vraagt inlichtingen bij de Directie. Archimedesstraat 64, 's-GRAVENHAGE, waarborgt U het bezit van een eigen boerderij met landerijen. ACTIEVE VERTEGENWOORDIGERS GEVRAAGD. Anti-Rev. partij1 E. van Dalen A. van Vugt3 M. van Brakel Wrz.4 A. van Brakel Azn. 5 H. van Brakel Pz,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2