Bij gil or. SeliDorl een üaegsel De Schipbreukelingen der Zuidzee. C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, RAAMSDONKSVEER. Waterpoort, Heusden. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4283. Vrijdag 6 April 1923, I EIILLETON. Reparatie-Inrichting. KEIZERSDIJK F. 81. 9—12 uur. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Correspondentschap Ie Klasse. H. J. ABB1NK. ^and VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Koopvernietigende gebreken in den Paarden- en Veehandel. Vervolg. Maar ook de kooper heeft zijn verplich tingen. In de eerste plaats is hij verplicht het dier goed op te nemen, daar de verkooper niet is gehouden in te staan voor zichtbare gebreken, welke de kooper zelf had kunnen ontdekken. Daarbij hechte men niet te veel aan het woord «zichtbaar*, daar hier niet alleen onder vallen gebreken, die met de oogen konnen worden waargenomen, maar ook die wier aanwezigheid met andere zintuigen b. v. door betasting gemakkelijk kan worden bepaald. Het woord «zicht baar* moet derhalve meer in rechtskun digen dan in eigenlijken zin worden opgevat. Bij den kooper wordt een zekere mate van deskundigheid verondersteld en wie iets koopt, waar hij in het geheel geen verstand van heeft, moet zelf de nadeelige gevolgen dan ook maar ondervinden. Een verkocht dier is vanaf het oogen- blik dat de koopovereenkomst is gesloten, geheel voor rekening van den kooper, en kan de verkooper den koopprijs vorderen, ook al heeft de levering later pas plaats. Wat moet een kooper nu beginnen wan neer hij de dupe is geworden van een verborgen gebrek van een gekocht dier? Eenvoudig kunnen wij hierop antwoor den dat hij kan gaan procedeeren en daarbij dan in acht moet nemen dat de rechts vordering moet worden ingesteld binnen een korten tijd, overeenkomstig den aard der gebreken en met inachtneming der gebruiken van de plaats, alwaar de koop is gesloten. Meestal zal de rechter ver plicht zijn zelfstandig zijn oordeel te gron den op den aard van het gebrek. Geldt het b. v. ziekten dan zal de eene kwaal spoediger, de andere eerst na veel langer tijdsverloop aan den dag komen. Dat de kooper, die een proces wil gaan voeren, daarmede niet lang moet wachten is te begrijpen, daar men immers moet bewijzen dat het gebrek reeds bestond op het oogen- blik van den koop en dit is in de prak tijk niet mogelijk als men er te veel tijd over laat verloopen. Genoemde uitdrukkingen «plaatselijke gebruiken*, «korte tijd* en «aard der ge breken* zijn tamelijk onbepaald en voor velerlei uitlegging vatbaar, terwijl men er weinig houvast aan heeft. Bovendien moeten «plaatselijke gebruiken* bewezen worden door dengeen, die er zich op be roept, wat in den regel ook niet gemak kelijk is. 16) ïLinks van den waterval,vervolgde hij, ïbevindt zich een klein dal, waardoor de stroom vloeit, in den rechterwand, on geveer twee meter boven den waterspiegel, moet de uitholling zijn, die toegang ver leent tot de onderaardsche woning van Conetti. ïAIs ik u goed begrepen heb,* sprak Johnson, szullen we dan moeten klimmen »Dat is r.iet noodig, Conetti heeft treden of trappen uitgehouwen. De treden zijn ongeveer twee meter lang en een halve meter breed. a Dan nog deze vraag, hoe komen we er, want naar alle waarschijnlijkheid zullen we den stroom moeten oversteken.* aDaar heb ik ook al over gedacht, mis schien heeft hij daar ook in voorzien.* Op het geluid afgaande, stond men wel dra voor een breeden, helderen snelvlieten- den stroom, die schuimend en woest brui send naar het Oosten jaagde. aHeerlijk drinkwater,* merkte Harry op. aDaar heeft u waarschijnlijk niet aan ge dacht dokter, toen u ons naar de Seabird Een en ander geeft ons dus aanleiding om tot de conclusie te komen dat de paar den- en veehandel zyn eigenaardige moei lijkheden voor den kooper oplevert om met succes te kunnen gaan procedeeren. Bovendien is een proces duur en voor gevallen in paarden- en veehandel is er veel te veel tijd mee gemoeid. Een dier toch heeft dikwijls reeds weer verschillende eigenaren gehad, kan in een totaal anderen toestand zijn dan op het oogenblik van den verkoop of is zelfs moge lijk niet meer te vinden. En wat weet men er dan nog van Ik herinner mij een proces over een paard, dat bij den verkooper wel, bij den kooper niet wilde werken. Vijf jaar na den verkoop moesten getuigen nog ver klaringen doen omtrent dit paard. Deze verklaringen liepen zoover uiteen, dat een der getuigen zeide, zich het paard nog goed te kunnen voorstellen als zijnde een zesjarige zwarte merrie, terwijl een andere getuige zeker wist dat het een aftandsche bruine ruin was. Tenslotte gaven beide getuigen toe, dat ze er eigenlijk niets meer van wisten. Dit is nu ruim drie jaar ge leden en de uitspraak is eerst kort geleden gevallen. De kosten bedragen waarschijn lijk meer dan het dubbele van de waarde van het bedoelde paard. Nu is dit in zeer vele gevallen de schuld van partyen. Men moet zorgen goed be slagen ten ijs te komen en aan den rechter duidelijke en vaststaande gegevens te ver schaffen, waar deze op af kan gaan. Wat Jan, Piet of Klaas gezegd hebben, wat men heeft hooren vertellen en iemands eigen gevolgtrekkingen, zijn allemaal dingen waar men heel weinig mee doen kan. De rechter moet besliste zekerheid heb ben en doet geen uitspraak op vermoedens of waarschijnlijkheden. Waar de kooper moet bewijzenle. dat het gebrek werkelijk bestaat2e. dat het noodzakelijk heeft moeten bestaan vóór of op den tijd van verkoop, zal ieder begrijpen, dat deze eisch voor de meesten te zwaar is. Er is echter in den veehandel een middel om zich zelf te helpen, zonder tot eeu proces zijn toevlucht behoeven te nemen. Hoe men hierbij te werk moet gaan, zul len wij ik in 't kort mededeelen Men beginne met den verkooper op te zoeken, om met hem de zaak te bespreken. Komt men niet tot overeenstemming, dan moet men onmiddellijk een veearts raad plegen die het dier nauwkeurig onderzoekt. Men vrage van hem een duidelijke ver klaring, die inhoudt 1. den naam van het gebrek, zoodanig omschreven dat er niet de minste twijfel overblijft 2. een omschrijving van de omstandig heden waaronder het onderzoek plaats had liet gaan, om eenige tonnetjes en vaatjes te halen.* a Wel zeker, maar ik wist niet, dat we zoo spoedig hier zouden zijn, ik wist niet dat het een stroom zou wezen, het kon een meer, een zoutwatermeer zijn, het kon Hij voltooide den zin niet, want feitelijk had de matroos gelijk en alleen de drift, de gejaagdheid waren oorzaak, dat hij de mededeelingen van Conetti over het hoofd had gezien. aLinks van den waterval,* vervolgde hij, ade waterval dus eerst opgespoord.* Men wandelde langs de oevers voort, totdat Johnson, wiens scherpen blik aan het turen gewoon was, plotseling uitriep alk zie den waterval reeds. Wy hou den den goeden weg dokter!a Plotseling evenwel trok een tooverachtig natuurverschijnsel aller aandacht. Op eeni- gen afstand van hen was de bodera over een oppervlakte van eenige vierkante me ters zóó schitterend verlicht, dat de ma trozen een kreet van verbazing uitten. aMerkwaardig eiland,riep de dokter uit, a waar de natuur haar wonderen ten toonspreidt, Verstaat gij dit Johnson?* aPhosphoresceerende planten,* gaf de stuurman ten antwoord. aEn wel twee merkwaardige soorten, liet de dokter er op volgen, adat is de rhezomorpha (champignon), dat zijn de vertegenwoordigers van het geslacht der jagaricus oléarius.* en de waargenomen verschijnselen waaruit het genoemde gebrek door hem is gecon stateerd 3. dat het een verborgen, niet zichtbaar gebrek is geweest 4. dat het gebrek vóór of op den tijd van den verkoop heeft bestaan en heeft moeten bestaan. Hoe duidelijker en zekerder deze ver klaring is, des te beter. Met deze verklaring gewapend probeert men opnieuw den ver kooper tot rede te brengen. Lukt dit niet, dan kan men hem voorstellen het dier door een deskundige, liefst ook een veearts, van zijn kant te laten onderzoeken en voor de zekerheid kan men dan gezamenlijk een derden onpartijdigen persoon aanwijzen, teneinde bij verschil van meening der twee veeartsen uitspraak te doen. Het beste is dat beide partijen zich schriftelijk, bij een in dubbel opgestelde verklaring, verbinden om zich bij de be slissing van de drie scheidslieden neer te leggen. Betreft de zaak een stuk slachtvee, dat b. v. van tuberculose wordt verdacht dan kan men het ook met onderling goedvinden laten slachten. Ten eerste is het dier dan van de baan, en kost dus niets meer aan onderhoud, en ten tweede kan men direct zekerheid hebben omtreut het al of niet bestaan van het gebrek. Een verklaring, dat partijen zich bij de uitspraak van des kundigen zullen neerleggen, is ook hierop haar plaats. Natuurlijk brengen al deze maatregelen kosten mee, maar lang niet zoo hoog als proceskosten, Bovendien kan men deze kosten tot een minimum beperken, dnor lid te worden van de Vereeniging voor arbitrage in den Veehandel, die er voor zorgt, dat geschillen der leden op de snelste en goedkoopste wijze uit de wereld worden geholpen. BUITENLANDSCH OVERZICHT De Fransche overheid in het Ruhr-gebied laat 't er niet bij zitten. Zoo is nu bekend gemaakt dat de vier leden van Krupp's directorium, die in hechtenis genomen zijn op de beschuldiging, of verdenking, dat zij 't waren die de arbeiders hebben opgehitst Hij bukte zich en vervolgde aKijk, het is tamelijk sterk licht, ik kan er duidelijk bij lezen, ziet ge wel Toen stond hij op en staarde, met de handen over de borst gekruist, het schouw spel aan. aDe Voorzienigheid mijne vrien den, heeft ons op een eiland geplaatst, waar wij aan niets behoefte zullen gevoe len. Wie weet, welke wonderen wy nog zullen aanschouwen. Hoe klein, hoe gering is de Wetenschap, vergeleken bij de Na tuur. Rhezomorpha's op een vulkanisch eiland I Dat wist ik niet. Wat een hel dere phosphorische gloed wordt daar uit gestraald la Hier zweeg de dokter. Hij was blijk baar ontroerd en stond daar als iemand, die een doode beweent. Eenige doffe geluiden in de nabijheid stoorden den geleerde in zijne overpeinzin gen. Men zou gedacht hebben, dat er eenige zware kogels naar beneden werden geworpen. aDat beteekent niets,* sprak de dokter, aop Java heb ik die geluiden vaak gehoord. Weet gij wat dat beteekent Zoodra de nacht invalt gaan de kalongs of hondskop- vleermuizen, die zich met den inhoud van kokosnoten voeden, op roof uit. Met de scherpe nagels klemmen zij zich aan een noot vast, bijten eerst het vezelachtige om hulsel, daarna den noot door en voeden zich dan met het zoogenaamde kokoswater of de kokosmelk. De op die wijze be schadigde vrucht gaat tot rotting over en tegen het Fransche detachement, verleden Zaterdagochtend, nog voor het einde van deze week zullen terechtstaan. H^t is te hopen, dat we dan ook wat meer vernemen over de gronden waarop de tegen hen ingebrachte zware beschuldiging steunt. Dan zijn er weer drie mijnen door de Fransche bezet. En de Duitschers zullen, als gebruikelijk, hun tegen-maatregelen nemen. Voorshands bepaalt men zich in arbeiderskringen tot een proteststaking van 24 uur, die de op brengst voor Fransche rekening weer 'n ietsje vermindert, maar overigens, evenals het aanstaande protest der Duitsche regee ring, wegens het bloedige incident te Essen, slechts de steeds verminderende beteekenis kan hebben die aan dergelijke manifestaties, wanneer ze vaak herhaald worden toekomt. Van meer belang zou 't zijn indien ook de herhaalde ontsporingen van den laatsten tijd gerekend mochten worden tot de maat regelen van tegenweer, wat natuurlijk niet makkelijk te bewijzen is. Zoo zouden, vol gens een bericht uit Krefeld, een aantal treinen en locomotieven onder vollen stoom, maar zonder machinist of stoker, achter elkaar losgelaten zyn in de richting van Wezel een ontzettende ruïne was het gevolg van de botsingen welke dientenge volge ontstonden. De belangstelling van buiten-af in de gebeurtenissen aan Rijn en Ruhr neemt steeds toe. Een afgezant van den Paus stelt thans een onderzoek in loco in het zelfde is herhaaldelijk van de zijde der werklieden-organisaties geschied. En op het jaarlijksche congres der Independent Labour Party, te Londen is de toestand niet onbesproken gebleven. Longuet en Crispien waren er als gasten, onderscheidenlijk van de Fransche en de Duitsche kameraden, en bij wijze van manifestatie en symbool schudden die twee elkaar langdurig de harid. «De socialisten, zeide Crispien, willen het verwoeste deel van Frankrijk weder- opbouwen, maar zij verlangen ook dat de werklieden leven kunnen welnu, de be zetting van het Ruhr-gebied heeft Duitsch- land, dat al zooveel geleden heeft, den doodsteek gegeven.Bij motie eischte het congres de terugtrekking der Fransche troepen uit het gebied rechts van den Rijn. Ook te Brussel is op een internationale bijeenkomst van socialisten gezegd, dat Frankrijk en België veilig moeten zijn, maar dat het Duitsche grondgebied onaan getast moet blijven. valt tenslotte met een hevig geraas op den grond. Begrepen 1 Kom, laat ons voort gaan, het wordt laat.* Naarmate men den waterval naderde werd het gedruisch duidelijker en heviger. De dokter liep in gedachten voort. Het natuurtafereel van zooeven kon hij niet vergeten en toen de eerste stuurman hem op den schouder tikkend, zeide aDaar hebben we den watervalzette de dokter een verbaasd gezicht. aWat een beweegkracht schuilt daar in die kolossale hoeveelheid. Maar, waar zijn de trappen of treden waarvan Conetti spreekt, zouden wy nog verder moeten gaan Johnson aDat zou ik wel denken. We moeten hooger op, gevoelt u wel, dat we klimmen De wanden werden nu steiler en toen men den waterval een weinig voorbij was, zag men juist op de plaats, waar het water een breede bocht beschreef, een smallen inham, rechthoekig op de bocht, die den U-vorm had. aDaar zal het zijn,* riep Johnson uit, amaar hoe komen we er, dat is een vraag, die nu dient worden opgelost. Men naderde de door Johnson aange duide plek, doch van trappen of treden geen spoor. aDoorloopen* sprak de dokter awe zijn er nog niet.* De rivier liet men nu rechts liggen, doch stuitte toen op een helling met groote rotsblokken bezaaid. Gevestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignation, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, 1 1 HHHHMKHfl Het gebeurd© te Essen heeft ook op de openbare meening in Frankrijk wel eenigen indruk gemaakt. De Franschen schrikken begrijpelijkerwijs voor zulke consequenties van de Ruhr-politiek terug, al nemen zij natuurlijk aan, dat de Duitschers aanleiding hebben gegeven tot het vuren der soldaten en geven zij niet nadrukkelyk uiting aan hun gevoelen. Toch wordt door het ge beurde de verhouding verscherpt tusschen de regeeringspartij en de groepen, die in de Ruhr-expeditie een welkome aanleiding zien om Poincaré aan te vallen en om aan het gezag van den eersten minister afbreuk te doen. Er hebben zich overigens geen nieuwe incidenten voorgedaan, hoewel wederom drie nieuwe opslagplaatsen van cokes door Fransche en Belgische troepen bezet zijn. Franschen en Duitschers honden zich kalm. Dat zij dit ook morgen zullen doen, als de dertien slachtoffers begraven worden, kan men slechts hopen. Het ligt voor de hand, dat de Duitsche overheid van deze plechtig heid een groote betooging wil maken, en aMoeten we nu nog klimmen* klonk het den geleerde in de ooren. aNeen, dan moeten we terug vrienden, denzelfden weg terug. Ik heb een goed denkbeeld. Als we den bocht volgen en eens een paar stukken hout in brand staken.* De matrozen lachten over het denkbeeld, dat niet in praktijk kon worden gebracht. Dokter Arling bromde, hij mompelde eenige onverstaanbare woorden en liep naar het water. »Hoor eens dokter* sprak Black ade aanwijzingen van Conetti zyn onbepaald, er staat wel in den rechterwand, ongeveer twee meter boven den waterspiegel, maar waar in de rechterwand w&ar, begrypt u En dan nog, wat noemt hy rechts of links. Ik maak mij sterk, dat wij ons op den rechteroever bevinden. Weet ge wat we zullen doen.* De dokter zag hem vragend aan. aWe zullen stilletjes naar huis gaan Zoo spoedig mogelyk a Waarom aOmdat we ons hier in een bewoonde streek bevinden.* aJa zeker en gewis* liet Harry er op volgen. a Groote goedheid, ge maakt me krank zinnig 1 Een bewoonde streek Hebt ge dan kannibalen gezien Black (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor let Land m Heisdei en AlteiaJeLaigstraat en de Bommelerwaard 'V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1