De Schipbreukelingen der UND van ALTENA Uitgave: Firma L- J. VEERMAN, Heusden. No 4284 Woensdag 11 April 1923, FIKJIjLETOÜ. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG.^ Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. lilt. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 4 6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Dat Loucheur niet voor zijn pleizier naar Londen is geweest, blijkt wel uit het feit dat hij na met Lbyd George en Bonar Law te hebben gesproken, bij zijn terug komst te Parijs direct in gehoor is ont vangen door den president der Fransche republiek en door Poincaré. Loucheur heeft alvorens te Londen in den trein te stappen, eenige journalisten te woord gestaan en medegedeeld dat hij zeer voldaan was over de stemming, die hij onder de vroegere wapenbroeders had opgemerkt. Overal had hij de grootste sympathie voor Frankrijk en het Fransche volk aangetroffen. Al ondersteunen de Engelschen Frankrijks actie in het Ruhr- gebied niet, zij werken Frankrijk ook niet tegen, zeide hij. En een dergelijke ver klaring heeft de voormalige minister der bevrijde gebieden bij aankomst te Parijs afgelegd. De openbare meening in Engeland is over het algemeen ten gunste van Frank- rijk gestemd, zeide hij, en de »Petit Parisien® constateert dat Loucheurs reis opnieuw duidelijk heeft gemaakt dat de Britsche vriendschap voor Frankrijk niet een ijdele fraze is geweest. Inderdaad is er geen enkele reden om aan te nemen dat de stemming in Engeland anders zou zijn. De groote meerderheid der bevolking gevoelt, sinds 4914, onver zwakte sympathie voor Frankrijk en be kommert zich weing over de Ruhr-expeditie. En als de Engelsche staatslieden zich aan gevoelspolitiek wilden overgeven, zouden zy ongetwyfeld openhartig instemmen met Poincaré's plannen. In Downingstreet is men evenwel wars van al wat naar gevoels politiek zweemt en houdt men ook rekening met de Britsche en Europeesche belangen, die elkaar vrijwel dekken en niet in alle opzichten strooken met de belangen van Frankrijk. Als de Britsche minister voor posterijen, Joynson Hicks, dus verklaart, dat de Engelschen zich best begrijpen kunnen, dat Frankrijk naar de Ruhr ge trokken is om Duitschland te dwingen tot het nakomen van zijn verplichtingen en dat negen tiende van de Britsche bevolking aan de zijde van Frankrijk staat, spreekt hij ongetwijfeld de waarheid. Maar hij verzwijgt niet dat het z. i. ook voor Engeland beter geweest ware, als Frankrijk langer geduld geoefend had. Het belangrijkste is echter wel, dat Loucheur een succes schijnt te hebben gehad en men te Londen bereid schijnt 17) «Neen, niet gezien daarvoor zijn we te ver van het strand af, maar zoodra u de bocht een goed einde voorbij is, ziet u de overblijfselen van een kannibalenmaal, een bewijs nietwaar, dat zich op dit eiland kannibalen bevinden, want de menschen- eters van de naburige eilanden verrichten hunne maaltijden op het strand.® Allen hadden met ontzetting naar het verhaal van den tweeden stuurman geluis terd, die zeer kalm, maar ernstig sprak. Het zou trouwens geen wonder zijn nietwaar® vervolgde de tweede stuurman wanneer wij tot de ontdekking kwamen, dat dit eiland bewoond was. Waarom zou dit eiland niet bewoond zijn, terwijl op alle andere eilanden van de Salomonsgroep zich wilden bevinden Ik herhaal het waarom zou dit eiland onbewoond zijn De dokter knikte bevestigend. «Ik ben het volkomen met je eens Black, de vraag blijft echter, of, wat je als de overblijselen van een kannibalenmaal hebt beschouwd, werkelyk voor zoodanig mag aangezien worden. Ik denk veeleer, dat om met Frankryk opnieuw in overleg te treden. De vredesonderhandelingen met de Tur ken zullen spoedig op een nieuwe basis hervat worden. De regeermg van Angora heeft het voorstel gedaan, reeds 23 April te beginnen met de regeling der nog on opgeloste juridische en economische vraag stukken, die een toenadering tusschen west en oost in den weg staan. Volgens Reu ter zou Adrian Bey de nota, die het aut- woord van Angora op de jongste Gealli eerde tegenvoorstellen inhoudt, reeds aan de hooge commissarissen te Konstaritinopel overhandigd hebben en moet dit antwoord in zeer gematigde termen gesteld zijn. Niet echter te Konstantinopel doch te Lau sanne zullen de delegaties elkaar wederom ontmoeten. De Turken maken voorbehoud, ten aan zien van financieele en economische kwesties. Ook het vraagstuk van de capitulaties zal wederom op den voorgrond komen. De Geallieerden wenschen gemengde recht banken en betere waarborgen voor vreem delingen, die zich op Turksch gebied heb ben gevestigd, terwijl de Turken onwillig blijven om vreemde inmenging in hun na tionale rechtspraak te duldeu. Met dat al, dat zij wederom naar Lausanne gaan be wijst wel, dat zij in het hervatten van onderhandelingen in het voortzetten van de vredespolitiek heil zien. Hetgeen reeds veel gewonnen is. Voetje voor voetje hoopt men het einddoel, den vrede, te naderen. Kantongerecht te Hensden. Strafzitting van het Kantongerecht te Heusden, op Vrijdag 6 April 4923. Kantonrechter: Mr. C. W. van Ommeren, Ambtenaar v. h. Openbare Ministerie Jhr. Mr. E. Verheijen, Griffier Mr. W. Ruitinga. Een rol van 35 zaken, waarvan er 5 betreffende personen beneden den achttien jarigen leeftijd, dus kinderzaken, die met gesloten deuren werden behandeld. Van de 30 zaken tegen volwassenen 2ijn in 7 de beklaagden verschenen. De 77-jarige J. v. d. B. te Nieuwkuik komt het eerst voor. Hem zijn drie straf bare feiten ten laste gelegd en wel 4 e. het op een hondenkar blijven zitten bij het passeeren van een met een paard bespapnen voertuig, 2e. geen drinkbak voor den hond bij zich hebben, 3e. geen kaart bij zich we hier moeten denken aan een maaltijd door Conetti aangericht «Conetti® herhaalde de tweede stuurman spottend, »gelooft u nog aan het bestaan van dien man. Als het maar geen valstrik is, om onzen ondergang te bewerken. Maar alvorens ik dat verklaar stel ik voor, zoo spoedig mogelijk deze plaats te verlaten. De dokter zag hem verbaasd aan. «Hadt ge dat niet eerder kunnen zeggen Ongetwijfeld zoudt ge ons dan zeer veel moeite en inspanning gespaard hebben I® «Ja zeker, als ik toen geweten had, wat ik nu weet «Vertel dan wat je weet® riep Johnson driftig uit. «Ja maar niet hier, het is hier niet veilig. Laat ons zoo spoedig mogelijk terugkeeren. Ik zal dan alles verhalen 1® De troep maakte rechtsomkeert. De dokter liet het hoofd mismoedig hangen, hij had zich van de zaak zulke schoone voorstellingen gevormd en nu zouden ze in één oogenblik vernietigd worden. Dat was hem te sterk. Conetti zou dus niet op het eiland zijn 1 Maar het was toch waar, dat hij naar deze streken een onderzoe kingstocht had aanvaard. Dat stond on- twijtbaar vast. Black zou onthullingen doen 1 Hoe kwam hij daaraan Zoo opgewekt als de tocht was begon nen, zoo droevig scheen hij ten einde te loopen. Er heerschte een groote stilte, een geheimzinnige stilte, welke door geen der schipbreukelingen werd afgebroken. Toen hebben, waaruit blijkt dat hij hond en kar ter secretarie heeft aangegeven. De feiten 2 en 3 bekent beklaagde, maar wat 4 betreft, zegt hij, dat hij geen voertuig met paard is tegengekomen. De Kantonrechter gelooft dit laatste blykbaar niet ten volle, want Zijn EdelAchtb. schorst de verdere behandeling der zaak tot het einde der zitting om den wachtmeester der marechaussée Coolen, die het betrek kelijk proces-verbaal heeft opgemaakt, te hooren. De wachtmeester wordt gehaald en verklaart dat beklaagde op de honden kar bleef zitten, toen hij een kar met paard bespannen te Haarsteeg tegenkwam. Be klaagde durft nu zijn bewering, van geen kar tegen te zijn gekomen, niet volhouden en zegt Mijnheer zal het wel beter weten dan ik en 't kan dan ook wel waar zijn, want mijn verstand is niet al te best meer®. De Kantonrechter zegt niet van gedraai te houden, maar toch wil hij beklaagde niet zwaar straffen met het oog op zijn hoogen leeftijd. Voor feit 4 krijgt deze f3 00 of 2 dagen, voor feit 2 f4.00 of 4 dag en voor feit 3 f 0.50 of 4 dag, dit laatste op grond dat beklaagde alsnog zijn kaart vertoont, die in orde is en die hy blijkbaar thuis had laten liggen. Met de opgelegde straffen is beklaagde zeer in zijn schik, want hij verlaat in zeer opgewekte stemming de rechtszaal en zegt er niet over te denken om in hooger beroep te gaan. H. B. te Wijk was op zijn hondenkar blijven zitten toen hij een kar met paard bespannen, voorby reed. De Kantonrechter zeide dat hij het gevaarlijk achtte dat men op een hondenkar bleef zitten als men een met een paard bespannen voertuig ontmoette en dat hij laatst zelf had gezien dat een paard schrikachtig was toen een hondenkar voorbij reed, waarop eene vrouw was ge zeten. Beklaagde zeide niet geweten te hebben dat hij in overtreding was door niet van zijn kar te stappen. Veroordeeling f 5 00 of 3 dagen. A. K. te Dussen stond eerst terecht voor overtreding der Wapenwet en daarna voor openbare dronkenschap. Ter gelegenheid van de keuring voor de militie te Heüsden, had beklaagde te veel gedronken en wel in die mate dat hij meer langs de straat rolde dan liep. Een marechaussée had een en ander gezien en beklaagde mede genomen naar de kazerne om zijn roes uit te slapen. Bij fouilleering werd een gummi slag met aan het einde een ijzeren staaf men ongeveer half weg huiswaaits was teruggekeerd, stond de tweede stuurman stil. «Wij zijn® sprak hij «misschien buiten gevaar. Kijk, laat ons hier plaats nemen. Dan zal ik u verhalen, wat ik en Harry heb ben gezien. Toen wij de bocht om waren zagen we een klein lichtje schitteren op een groot kwartier afstand. Dit licht kwam niet uit een hut, zooals wij eerst veronder stelden. Het straalde ons tegen uit den rotswand, waarboven we geloopen hebben. Daarom mijn vraag«En dan nog, wat noemt hij rechts of links «Dus® viel de dokter hem in de rede «de grot bestaat!® «Ja, de grot bestaat, maar Conetti is niemand anders dan een slavenboef, een handelaar in menschen, die als een spin op dit eiland zijn net heeft uitgespannen, om wit en zwart in zijn vallen te lokken I® «Dat begrijp ik niet® mompelde de dokter. «Maak geen bespiegelingen® merkte Johnson op, «daar hebben wij niets aan, zakelijk zijn 1 daar hebben wij meer aan.® «Welnu® vervolgde de tweede stnurman wij gingen op het licht af en zouden juist ons gereedmaken, eene kleine hoogte af te dalen toen een plotseling geritsel ons achter een rots deed schuil nemen en een man ons voorbijging, gevolgd door eene vrouw, wier handen gebonden waren, waarvan hij het touw in de hand hield. Wat valt daar uit op te maken?® er in op hem bevonden, welk gevaarlijk voorwerp natuurlijk in beslag werd genomen. Beklaagde zeide de slang met ijzeren staaf te Dussen te hebben gevonden en van plan te zijn geweest om een en ander bij thuis komst aan de marechaussée's te brengen. De Kantonrechter zeide van dit praatje niets te gelooven en gaf beklaagde een flinken uitbrander, waarbij hij wees op hét schandelijke om zulk een wapen bij zich te hebben. Voor overtreding der Wapen wet kreeg beklaagde f20.00 of 40 dagen en voor de dronkenschap f 3.00 of 2 dagen. Beklaagde verklaarde in de vonnissen te berusten. Wel een dure keuringsdag N. B. te Wijk had uit pure baldadig heid een sneeuwbal gegooid door den schoor steen op het huis van C. van Woerkom. Door een en ander was het oude echtpaar hevig verschrokken. D. v. Helden was er bij toen beklaagde den sneeuwbal gooide en werd nu als getuige gehoord. Beklaagde bekende en getuige bevestigde beklaagde's verklaring. De sneeuwbal kost beklaagde f 3.00 boete of 2 dagen hechtenis. A. S. te Ammerzoden stond terecht omdat hij te Bern op den Doornwaard had geloopen, niettegenstaande er een bordje stond met het opschrift «Verboden toegang®. Op de vraag van den Kantonrechter of hij er soms had geloopen met de bedoeling om mollen te vangen, antwoordde beklaagde bevestigend. Met f 3.00 boete of 2 dagen hechtenis kon beklaagde naar Gelderland terugkeeren. J. V. te Veen was gedagvaard, omdat hij eenigen tijd geleden 's namiddags te 6j uur op den openbaren weg had gereden met een rijwiel zonder licht. Beklaagde zei dat het niet 's avonds, maar 's morgens te 62 uur was gebeurd en inderdaad bleek uit het proces-verbaal dat hij gelijk had. De vergissing in de dagvaarding bezorgde beklaagde «vrijspraak.» BUITENLAND. liet anarchisme in Spanje. Te Barcelona zijn twee aanslagen ge pleegd, waarbij een werkman gedood en een ernstig gewond is. De daders namen de vlucht. De slachtoffers behoorden tot de vrije vakvereeniging. Uit Manrosa meldt men, dat een troepje onbekenden heeft geschoten op werklieden, aangesloten bij de vrije vakvereeniging, die in een koffie huis zaten. Vier werklieden werden ge wond van wie een zeer ernstig. »Dat op dit eiland een slavenhandel wordt gedreven® gaf de dokter ten ant woord. »En dat die man« voegde een der ma trozen er aan toe »een slavenhandelaar moet zijn.« »Ja« zuchte de dokter »ge kunt gelijk hebben.® »Ons eiland is dus een station van den slavenhandel in de Zuidzee, wat niet on waarschijnlijk is, aangezien de slavenhan delaars der Philippynsche-eilanden van de Salomons-eilanden hun koopwaar halen.® »Daarmede is eigenlijk nog niet gezegd, dat Conetti niet bestaat® merkte de dokter op. »Het kan Conetti zyn® liet de eerste stuurman er op volgen. »Neen« streed de tweede stuurman tegen. Waarom niet? »Omdat een degelijk, wetenschappelijk man, zooals Conetti moet zijn of geweeet is, onmogelijk een slavenhandelaar kan worden. Het een is in stryd met het ander.® Onbegrijpelijk® mompelde de dokter. »Neen, niet onbegrypelijk® vervolgde Black »de zaak is zoo eenvoudig mogelijk. Die man daarginds zal niet onbekend ge weest zijn met het feit, dat Conetti hier heen getrokken is. Van die naam zal hij gebruik maken, om schipbreukelinhen hier heen te lokken, hen te vangen en als slaven te verkoopen.® Nu kon de dokter het niet langer hou- Relletjes te Hemel. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn, volgens de Crt., te Memel twee manner, doodgeschoten en werden een man en een vrouw gewond, omdat zij zich in strijd met het uitgevaardigde verbod op straat hadden vertoond. In den loop van den nacht werden voorts de standbeelden van keizer Wilhelm I en de Borussia omvergeworpen. Op het landgoed Spitzhuf hielden de Duitschers een vergadering. Zij werden door bewapende Litauers omsingeld. Toen deze plotseling met machinegeweren begon nen te vuren, stoof de menigte uiteen. De deelnemers, die niet vlug genoeg konden wegkomen, voornamelyk vrouwen, werden met kolfslagen uiteen gedreven. De ge- vluchten werden daarna nog op straat door bereden Litauers nagezet. Een aantal personen werd gearresteerd. 0 Poincaré gemolesteerd. De Matin deelt mede, dat toen Poincaré te Parijs een bezoek bracht aan het panorama van Donaumont, dat op de Place de la République ingericht is, een jonge vrouw op hem toe kwam en hem eerst toeriep: «Poincaré, ga je dooden bezoeken I®, en hem daarna nog tot driemaal toe voor «moordenaar® uitmaakte. Toen werd ze door agenten gevat en naar een naburigen politiepost gebracht. Het bleek een meisje van 21 jaar te zijn, dat op een naai-atelier werkt en communiste is. 0 Pest in Ëngelsch-lndië. Een pest-epidemie woedt vrijwel in alle provincies van Indië. In de week, die eindigt op 24 Maart, waren er 9000 ge vallen, waarvan 8000 met doodelijken afloop. De epidemie woedt het ergst in de Punjab, de Vereenigde Provinciën de Centrale Provinciën, de residentie Bombay en Delhi. Een geheel dorp afgebrand. Omtrent den brand te Hemnesbergef in Noorwegen, een kleine plaats van 4200 inwoners, wordt nader aan de Crt. gemeld, dat het vuur tot den volgenden morgen 40 uur woedde. Van de 200 houten huizen ter plaatse werden ongeveer 130 in de asch gelegd, waaronder het telegraafkantoor en het bureau van de plaatselijke courant. Persoonlijke ongelukken kwamen, zooals gemeld, niet voor. De materieele schade was echter zeer grootzij wordt op onge veer 2 millioen Noorsche kronen geschat. den var. het lachen. «Black, Black, de geschiedenis is fraai, zeer belangwekkend.® De tweede stuurman werd kwaad. »Een slavenpakje zoude u ongetwijfeld goed- staan dokter. Denkt u dan, dat ik u wat op den mouw spel »Dat weet ik niet.» »Ik kan u de verzekering geven, dat alles zoo is, gelijk ik verteld heb.® »Ik geloof, dat ge slaap hadt «Neen volstrekt nietWat ik gezien heb is waar. Ik achtte het in ons aller belang het u te zeggen De dokter was in eens ernstig geworden. «Hoor eens. Als het zoo is, wat mij verteld is, als wij gevaar loopen slaven te worden, moeten we zoo spoedig mogelijk krasse maatregelen treffen, tot verzekering van ons behoud. Ik stel dus voor, terug te keeren, zoo spoedig mogelijk daarna nemen wij voor eenige dagen proviand mede en brengen den gewaanden slaven handelaar een bezoek, want, als hij het is, bind ik een strijd op leven en dood tegen hem aan I® Black zweeg. Johnson knikte licht en antwoordde «Ik kan het voorstel van den dokter onmogelijk goedkeuren. Zijn plannen bren gen ons waarschijnlijk in levensgevaarlijke toestanden I® t Lanil van Hsusden ea AltenaJeLangstraat en de Sommelerwaeril (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1