Und van altena Bij dit nr. Mort een bijvoegsel. C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, Waterpoort, Heusden. van De Schipbreukelingen der S. D. LMKHOÏÏEM Co's Bank. Raamsdonksveer. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No4285. Vrijdag 13 April 1923, FEIJILIiETOY SPAARBANK. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Reparatie-Inrichting. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Het is van algemeene bekendheid dat in de laatste jaren telkens onregel matigheden ontdekt zijn in het beheer van kassen van hen, die gelden van openbare be sturen hadden te administreeren. Ik voor mij schrijf dit toe aan drie oorzaken. Eerstens hebben vele ambtenaren nog lang nadat de algemeene duurte was ingetreden, een veel te laag salaris genoten, zoodat zij zich meer malen nood gedrongen, aan hun niet toe- hoorende gelden hebben vergrepen. Dikwijls toch stonden zij voor de keuze óf hun gezin armoede te laten lijden, óf zich gelden, die zij van anderen onder zich hadden, toe te eigenen, meestal met de bedoeling om die gelden terug te geven wanneer zij er later top in staat zouden. Al is genoemde be weegreden eenigermate begrijpelijk, goed te praten is zij natuurlijk niet, al valt niet te ontkennen dat den openbaren besturen evenzeer blaam treft, omdat de ambtenaars salarissen veel te laat op zoodanig peil zijn gebracht, dat de ambtenaren er eenigs- zins behoorlijk mede konden rondkomen. Als tweede oorzaak noem ik de omstandig heid dat in de crisisjaren personen tot ambtenaar werden aangesteld, die de noodige bekwaamheid, geschiktheid en betrouwbaar heid geheel en al misten om de hem op gedragen taak naar behooren te kunnen vervullen. Immers waren alle mogelijke crisisbedrijven overladen met ambtenaren, die van geen toeten of blazen wisten. Van administratie hadden zij niet het minste benul en wanneer het het beheeren van geldzaken betrof waren ze gansch en al het pad bijster. Nu weet ik zeer goed dat het moeilijk anders kon omdat tal van ambtenaren door hun dienstplicht aan hun gewone werk waren onttrokken en een veel grooter aantal ambtenaren voor allerlei doel einden noodig was dan vóór den oorlog, zoodat tqn slotte de toevlucht wel moest worden genomen tot mindere krachten, wilde men de administratie ten minste nog eenigszins gaande houden. De derde oorzaak is m. i. gelegen in de 18) »Met je verlof,antwoordde de dokter, ïdan weten we tenminste, waaraan we ons te houden hebben. Want, voordat ik weet, hoe de steel in de vork zit, heb ik geen rust. Misschien is het geen slavenhande laar, wat ik eerder veronderstel. In allen gevalle, laat ons de toekomende dingen afwachten.® Hierna keerden allen huiswaarts. VII. Wie was de geheimzinnige gestalte, die Black had ontmoet Welke verklaring moest gegeven worden aan eene verscho ning, die even raadselachtig als spookachtig genoemd kon worden Zou het waar zijn, wat Black beweerde, dat men in dien man een slavenhandelaar moest aanschouwen, die met de slavenhandelaars der Philippyn- sche eilanden in betrekking stond Zou die slavenhandel zich enkel en uitsluitend tot zwarten of ook tot blanken uitstrekken Het eerste was waarschijnlijker dan het tweede. geheel onvoldoende contróle op de beheer ders van kassen van openbare besturen. En juist over dit punt wil ik nu eens wat meer zeggen, omdat bedoelde contróle in den regel veel te weinig geschiedt en al geschiedt zij, dan vaak nog op geheel onvoldoende wijze wordt uitgeoefend. Laat ik er direct bijvoegen dat ik met een en ander de financieele administratie's van gemeenten en waterschappen op het oog hebt. De gevallen, waarin een met het beheer van de kas eener openbare instelling be last ambtenaar, op grond van wanbeheer met den strafrechter in aanraking komt, behooren gelukkig nog tot de uitzonderin gen in vergelijking tot de, ik zou haast zeggen, beheerders, wier eerlijkheid en on kreukbaarheid rotsvast staan. Een en ander neemt evenwel niet weg, dat de gevallen, waarin bedrog ontdekt wordt, toch te talrijk zijn om niet de vraag te doen rijzen of het uitgeoefende toezicht tot nu toe, en vooral in de laatste jaren wel voldoende is geweest. Denken we daarbij eens aan de ellende, die de gewezen distributiebedrijven in vele gemeenten heb ben gebracht en waarvan de gevolgen thans pas worden gevoeld. Immers is bij de afrekening der gemeenten met het rijk gebleken dat tal van gemeenten volgens hare berekening niet dat aan het rijk af- afdragen, wat naar de berekening van de zijde van het Rijk afgedragen moet worden. En in verreweg de meeste gevallen heeft het rijk gelijk en moeten de gemeenten bijpassen. Nu kunnen deze wel zeggenhet is eenmaal gebeurd en wij passen niet meer bijmaar dat geeft haar niet veel, want het rijk houdt het hem toekomende bedrag leuk weg af van het bedrag dat het aan de gemeen ten als bedrag, voortvloeiende uit de Wet, regelende de financieele verhouding tus- schen rijk en gemeenten, verschuldigd is. Gevolg hiervan is voor vele vooral de kleine gemeenten (in de groote was het toezicht in den regel scherper) een groot gat in de kas waarop bij het samenstellen der begrooting niet gerekend was en welk gat niet gemakkelijk kan worden gestopt. En wie is van dat al de schuld M. i. de onbekwame en soms minder eerlijke ambte naren, maar ook de onvoldoende contróle op hun beheer. Maar niet alleen rijst de vraag of het uitgeoefend toezicht wel voldoende is ge weest, neen ook de vraag of behalve aan het rechtstreeksche toezicht ook aan het indirecte toezicht wel de noodige zorg is besteed vraagt beantwoording. En onder indirect toezicht versta ik dan de noodige adminis tratieve- en andere maatregelen, die de schakels vormen, welke in onderling ver band tot eene zoo goed mogelijke contróle kunnen leiden. Wanneer wij b.v. uit het Met de beantwoording dezer vragen hield dokter Arling zich bezig, toen men, in de hut teruggekeerd, het avondmaal nuttigde, om daarna te ruste te gaan. Er heerschte eene pijnlijke stilte onder de aanwezigen. De ontdekking van den tweeden stuurman kon tot zeer rampzalige gevolgen aanleiding geven. Want, als het waar was, dat de onbekende een slavenkoopman was, zou hun eigen leven bedreigd worden. Men zal zich dus kunnen voorsteller», dat geen der schipbreukelingen, hoe ver moeid ook, lust gevoelde, den slaap te zoeken, iets wat de dokter zeer onverstan dig vond, aangezien men den volgenden dag wellicht al zijn krachten zou noodig hebben. Dienovereenkomstig besloot men toch zich in Morpheus armen neder te leggen. Den volgenden morgen, toen de dokter als de eerste de oogen opendeed, stond de zon hoog aan den hemel. Het booze weder was uitgeraasd en overal in den omtrek weer klonk het eigenaardig gekraai der fazanten en boschhanen. Een prachtige dag, mompelde de geleerde, terwijl hij zich uitstrekte en overeind ging zitten. Het hoofd voelde nog eenigszins zwaar, doch overigens was hij zeer ver kwikt. Door de bewegingen, die hij maakte, ontwaakten weldra de anderen. »Kom Johnson, geef ons een heerlijk kopje thee« sprak de dokter lachend, ter wijl hij ontzettend geeuwde. De eerste stuurman glimlachte. relaas van de openbare terechtzitting eener Arrondissements Rechtbank tot de verras sende ontdekking komen, dat de veel ge prezen vereenvoudiging in de administratie zoo ver werd uitgestrekt, dat het opmaken van kohieren voor de door een polderbe stuur geheven omslagen blijkbaar een over bodige maatregel werd geoordeeld, dan wordt ons vertrouwen in de over de be trokken polder-administratie uitgeoefende contróle zeer sterk aan het wankelen ge bracht. Yoor de verantwoording van de geïnde omslagen werd, blijkens aangehaald relaas, door het polderbestuur genoegen genomen met door door den ontvanger opgemaakte losse lijsten. Hiermede werd dus door het bestuur van dezen in Zuid-Holland gelegen polder gehandeld in strijd met het Reglemert voor de Polders in die provincie dat ter uitvoering van de wet van 9 Mei 1902 St.bl. no. 54, tot toekenning van eenige bevoegdheden aan de besturen van waterschappen, veensehappen en veenpol- ders, de opmaking van kohieren der om slagen voorschrijft. Of het polderdestuur in onwetendheid gezondigd heeft, weet ik niet. Het is zeer wel mogelijk, dat èn de wettelijke bepalingen en de provinciale voorschriften voor het polderbestuur een gesloten boek zijn geweest. Meermalen toch is de functie van ontvanger en secre taris in één persoon vereenigd en deze is dan veelal de eenige, die de polder-admi nistratie voert. Niet zelden is deze admi nistratie voor de leden van het bestuur of althans voor het meerendeel der leden weinig administratief aangelegd als zij zijn een diep geheim. Hunne bezigheid met betrekking tot de polder belangen schijnt baar hoogtepunt te bereiken in het feest maal, dat ter gelegenheid van de jaarlijksche vergaderingen wordt aangericht. Wanneer dan de Gedeputeerde Staten geen aanleiding vinden een onderzoek naar de polderadministratie in te stellen, dan behoeft het niet zoo groote verwondering te wekken, dat onregelmatigheden onge stoord gedurende een reeks van jaren kun nen worden gepleegd. Contróle en wel degelijke contróle is het eenige middel om bedrog te voorkomen. Voor den in eerlijkheid zwakken broeder werkt ze voorkomend, d. w. z. weerhoudt hem wellicht van handelingen, die èn voor de belanghebbende corporatie èn voor hem zelf minder aangename gevolgen hebben, terwijl er voor den eerlijken ambtenaar niets onaangenaams in is gelegen. Integen deel stelt deze een goede contróle op hoogen prijs, wijl een groot aantal fraudes van collega's hem finantieel kunnen schaden, waar ze den maatstaf vormen, die bij de berekening der premie voor zijne te stellen of gestelde zekerkeid, wordt aangelegd. dAIs ik dat kon, zoude ik meer kunnen® gat hij ten antwoord. #Een kopje koffie is mij even welkom« liet de dokter er op volgen. »Ook dat niet® sprak Johnson »we heb ben thee noch koffie en onze proviand, daar mogen we wel om denken, raakt gaandeweg uitgeput.® »Geen thee, geen koffie® zuchtte de ge leerde »nu hebben wij het nog ellendiger dan de minste bewoners der Londensche achterbuurten Het begint er waarlijk treurig uit te zien jongens en als we van daag of morgen slaven worden, zijn we het toppunt onzer ellende genaderd 1 Heb ben we nog kruit en kogels x»Meer dan geld® gaf Black ten antwoord. »Kom Johnson, geef dan maar, wat je nog hebt, wat is er alzoo >We bezitten nog zoowat tien of twaalf dozijn blikjes vleesch, vier of vijf banket hammetjes, eenige bussen beschuit, zoo hard als staal, twee flesschen wijn Patent® riep de dokter uit, *onze pro viand raakt dus nog lang niet uitgeput I Disch maar spoedig wat op en dan gaan we er op uit, eerst naar het strand en vervolgens het binnenland in. Als het waar is, dat wij nog met anderen hier wonen, ik durf er na Blacks mededeelingen niet langer aan twijfelen, moeten wij ze kerheid hebben, in hoeverre de bewoner of bewoners ons vriendelijk dan wel vijandig gezind zijn. We kunnen hier niet op onze lauweren rusten, dat zult ge allen met mij Zooals ik zeide, moet de contróle dege lijk zijn, d. w. z. zij moet worden uitge oefend door ter zake deskundigen en met de noodige nauwgezetheid. Het mag geen papieren contróle zijn, want dan is zij waardeloos. Zoo gebeurt het nog maar al te vaak dat de gemeente-ontvangers van te voren worden gewaarschuwd, dat de op neming hunner kas en boeken dan en dan zal plaats hebben. Natuurlijk geschiedt zulks voor het gemak der controleurs, d. z. in den regel Burgemeester en Wethouders. Immers heeft de ontvanger dan alles keurig in orde en de controleurs hebben niet anders te doen dan een paar malen hun handteekening te stellen. Nu zal ieder het toch met mij eens zijn dat eene der gelijke contróle niet anders dan eene schijn beweging is, die dienen moet om aan het wettelijk voorschrift (minstens 4 contröle's per jaar) te voldoen. Zeker, wanneer men een vertrouwd ambtenaar heeft, is de verificatie niet meer dan eene formaliteit en bovendien is er ook nog een gestelde zekerheid om een eventueel tekort in kas te kunnen verhalenAldus wordt door velen geredeneerd, maar bij dergelijk ge redeneer mogen wij ons niet neerleggen. Vergeten we toch vooral niet, dat de gelden, waarover we het hebben, niet pri vaateigendom zijn, maar behooren tot eene publiekrechtelijke gemeenschap. En met deze gelden kan niet te sérieus worden gehandeld. Eene bepaling in het formulier van het procesverbaal van kasopname dat de reken- plichtige door de(n) verificateur(s) niet te voren op de hoogte is gesteld, van den tijd van opneming van kas en boeken, komt mij in alle opzichten wenschelijk voor. Gelukkig zijn er nog heel wat meer wijzen, dan opneming van kas en boeken, waarop contróle op rekenplichtige ambte naren kan worden uitgeoefend. Zoo kon b.v. voorgeschreven worden, dat van alle stortingen door rekenplichtige ambtenaren aan den ontvanger gedaan, mededeeling moet geschieden aan het gemeente- of waterschapsbestuur, zooals reeds voor som mige stortingen is voorgeschreven. Ook kunnen op ongezette tijden b.v. de markt- of havengelden nagegaan worden, terwijl aanslagbiljetten hondenbelasting, schoolgeld, rioolbelasting enz. enz. zoo nu en dan aan de huizen van sommige ingezetenen bij wijze van stukproef, ter inzage kunnen worden gevraagd. En zoo zijn er nog vele manieren, die eene goede controle ten zeerste kunnen bevorderen. Te betreuren vind ik het dat volgens de gangbare rechtspraak degenen, aan wie de contróle van gemeente- of waterschaps- kassen door de wet is opgedragen, niet aansprakelijk zijn bij geconstateerde ver eens zijn.® Men gaf hem geen antwoord, maar was er niettemin heilig van overtuigd, dat dok ter Arling gelijk had. »Is het niet waar Johnson, kunnen we bier werkeloos blijven zitten, om wellicht vanavond nog overrompeld te worden Intusschen had de eerste stuurman het eten in gereedheid gebracht en toen de magen tamelijk wel gevuld waren begaf men zich gewapend op weg. Het was het prachtigste weder ter we reld, eene bizonderheid, die in de geschie denis van het tropische klimaat niet onop gemerkt mocht blijven. Overal weerklonk het getjilp der vogels en, als van tijd tot tijd een boschfazant over hunne hoofden vloog, kwam een der matrozen in de ver leiding zijn schietkunst te beproeven, iets wat dokter Arling niet aanbevelingswaardig achtte, aangezien men straks wellicht ver legen zou zitten. Veelkleurige parkieten, gillende en schreeuwende papegaaien ver maakten zich in het gebladerte, beloerd door bladgroene slangen, die zich om de stammen en takken hadden geslingerd. Op den grond wemelde het van torren en andere diertjes, die de dokter zandvlooien noemde, venijnige beestjes, wier beet zeer pijnlijk en gevaarlijk kan zijn. Langzamerhand bereikte men het strand en hoe groot was aller verbazing, toen het wrak van de Seabird zich niet meer op zijn vorige plaats bevond en men zelfs de overblijfselen er niet van terugvond. De waarloozing der noodige contróle. Konden zij bij wetswijziging gedwongen worden, om bij verzuim of achteloosheid de finan cieele gevolgen te dragen, dan zou dat stellig een groote stap zijn in de richting, die wij hebben te volgen om te geraken tot eene doelmatige, deugdzame en afdoende contróle op gelden van gemeenten en waterschappen. Gestort Kapitaal f 55.000.000,- Reservefonds - 41.500.000,- f96.500.000,— AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld, Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaaikantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en iuhraakvrjje Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. BUITENLANDSCH OVERZICHT Buiten verwachting is de begrafenis van de slachtoffers te Essen, die door de kogels der Fransche soldaten zijn gevallen, zonder incidenten afgeloopen. De geallieerde troepen hebben zich niet la ten zien er daardoor geen aanleiding gegeven tot nieuwe opwinding. Het hotel Kaiserhof dat door Fransche autoriteiten bewoond wordt, was bij wijze van voorzorg door een Duitsche burgerwacht afgezet, en de bevolking kon verder ongestoord haar gang gaan. dokter staarde naar het punt, waar men schipbreuk had geleden. Zelfs de rotsen, die dreigend zich boven de oppervlakte der zee verhieven waren verdwenen. »Ons eiland heeft zich verplaatst® riep de eerste stuurman verwonderd uit. De dokter glimlachte. »Ik geloof veel eer, dat er eene verzak king van den zeebodem heeft plaats gehad, een verschijnsel, dat in vulkanische streken dikwijls waargenomen wordt. »Met andere woorden® liet een der ma trozen er op volgen »staan wij dus ook aaq het gevaar bloot, in de diepte weg te zinken ^Onmogelijk is het niet. In de Stille Zuidzee, vooral in het gedeelte, dat den Molukschen Archipel, Nieuw Guinea met de daartoe behoorende eilanden, de salo- mons-eilanden en de Louisiaden omvat, be hooren dergelijke verschijnselen niet tot de zeldzaamheden.® sWe zullen dan toch vooraf gewaar schuwd worden dokter.® ïNiet altijd, eene vulkanische uitbarsting laat zich dagen te voren aanzien, bij aard bevingen geschiedt het feit zonder eenige voorbereiding. De geologie of aardkunde leert, dat er in het inwendige der aarde zeer vaak holen en grotten ontstaan, waar van het natuurlijk gevolg moet zijn, dat, wat zich boven deze opening bevindt, nood wendig instort. Gansche eilanden worden daardoor zelfs onbewoonbaar.® {Wordt vervolgd iö van HeasElgn on Aüena, leLeniistrHat e erwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1