De Schipbreukelingen der FEUILLETON. Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden, No. 4288, Woensdag 25 April 1923 UND VAN ALTERA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Lord Curzon heeft Vrijdag in het Hooger Huis in een groote redevoering de Ruhr- kwestie besproken en de daaraan vastzit tende kwestie der schadeloosstelling. Hij gaf een overzicht van den toestand in het Roergebied en zette de Engelsche politiek opnieuw uiteen. Hij herinnerde er aan, hoe die toestand was ontstaan, sedert Duitschland in Juli een verlenging van het moratorium vroeg en hoe na tal van besprekingen in Parijs in Januari een slot-conferentie had plaats gevonden, waarin Engeland voorstellen had gedaan die door de Franschen, Belgen en Italianen werden geketst. Deze voorstellen behelsden, zeide hij een zorgvuldig uitgedacht plan en nie mand kon ontkennen, dat het Engelsche aanbod aangaande de Fransche en Italiaan- sche schuld aan Engeland meer dan edel moedig was. Wat de schadevergoeding van Duitsch land betreft, was het doel, zooveel mogelijk te krijgen in verband met de draagkracht van Duitschland, en Engeland was bereid in laatste instantie krachtige dwangmaat regelen toe te passen. Poincaré heeft niet getalmd hierop te antwoorden. Na zijn groote rede te Duin kerken, van vorige week Zondag, die Dins dag door Rosenberg in den Rijksdag werd beantwoord, en in zekeren zin Vrijdag in het Hoogerhuis door Lord Curzon, heeft hij gepasseerden Zondag opnieuw gesproken en wel bij de onthulling van een monument voor de gesneuvelden van de gemeente Void in het departement van de Maas. Zijn redevoering ademt geen verzoenings gezindheid. Poincaré komt Lord Curzon in geen opzicht te gemoet en de afstand tusschen de Fransche en Britsehe politiek blijft ongewijzigd. In Duitschland schijnt men de rede van Curzon gunstiger te beoordeelen. De »Lokal Anzeiger* publiceert een be richt, volgens hetwelk zoo spoedig mogelijk een beslissing getroffen zal worden in ver band met de uitingen van Lord Curzon. Het blad verneemt, dat de Duitsche re geering bereid is tot een positieve actie. In aanmerking zouden komen lo. een antwoord van den rijkskanselier dr. Cuno of van den rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Rosenberg, in een plenaire zitting van den Rijksdag 2o. een officieele mede- deeling of 3o. een collectieve nota aan alle mogendheden die het verdrag van Versailles 24) vDat is het signaal van de strijdsche!p« mompelde de dokter »ge kunt er stellig zeker van zijn, dat er een leger wilden op de been is.« Tegelijkertijd ging het licht uit. jMijne vrienden, er is onraad, laat ons van deze plaats gaan Ons leven loopt het grootste gevaar.* »Wij kunnen toch het genoegen smaken, dien strijd by te wonen. Ginds is een afdaling, die waarschijnlijk naar een holte in den bergwand loopt. Brengen wij daar den nacht door.* »Zonder dekking, zonder voedsel, zonder drinken vroeg de dokter. Het aanhoudend fluiten op de strijdschelp en het geraas van allerlei verwarde stemmen deden allen plotseling opschrikken. »Als ik u verzoekken mag* riep Harry angstig uit »volgt mij naar de schuilplaats, want waarschijnlijk over vijf minuten zal deze plek ook niet meer veilig zijn.* Men spoedde zich naar de uitholling en toen de schipbreukelingen zich in veiligheid waanden, kwamen zy tot de ontdekking, onderteekend hebben, waarin nauwkeurig omschreven voorstellen vervat zouden zijn. In deze nota zou gewezen worden op den oprechten wensch der Duitsche regeering, over de kwestie der schadeloosstelling te onderhandelen. Bovendien zou men ingaan op de slotwoorden van Poincaié in zijn voorlaatste rede, waarbij hij sprak over veiligheid en schadevergoeding. De Duitsche regeering zou zich nog eens nadrukkelijk bereid verklaren, schadevergoeding te betalen en waarborgen te geven. Naar de »Lokal Anzeiger« verder verneemt, helt men in politieke kringen tot de meening over, dat de regeering ten slotte den derden hier boven aangegeven weg zal bewandelen, daar deze weg meer succes zou beloven dan de beide andere. Van andere zijde verluidt, dat het waar schijnlijk is, dat de voorgenomen diplomatieke actie in de eerste plaats te Londen, eventueel door tusschen komst van den Duitschen ge zant aldaar, ingeleid wordt, ten einde het Engelsche kabinet te polsen over zijn be reidwilligheid om te bemiddelen. Onder de partijen van den Rijksdag heerscht een tamelijk gunstige stemming voor een eventueel Duitsch voorstel. Ter wijl b.v. het centrum en de democraten nog tijdens de debatten der vorige week het standpunt van den minister van Bui tenlandsche Zaken, Von Rosenberg, n.l. dat het op het oogenblik onmogelijk is een concreet voorstel te doen, ondersteunden, heeft onder invloed van de rede van Lord Curzon in beide partijen de vleugel, die tot onderhandelen bereid is, de overhand gekregen. De Duitsche Volkspartij heeft reeds door haar leider, dr. Stresemann, te kennen gegeven, dat de verklaring van Lord Curzon een geschikte basis is om te onderhandelen. Terwijl de Duitsch-natio- nalen natuurlijk blijven bij hun verwerping van elk van Duitschland uitgaand initiatief, beginnen de sociaal-democraten een ver sterkte agitatie ten gunste van een Duitsch initiatief. Maandag is te Lausanne de tweede con ferentie met de Turken begonnen en zijn de besprekingen, die tegen Februari vrij plotseling werden afgebroken, hervat. Men zal zich herinneren dat Lord Curzon, ten einde raad over het wanhopig rekken der besprekingen, een soort ultimatum had gesteld en den Turken een Britsch ontwerp overhandigd had, dat binnen een bepaalden termijn aanvaard moest worden, en dat hij dat de nieuwe grot op de rivier uitzag, zoodat zij, hier veilig geborgen, alles zou den kunnen waarnemen. »Het komt mij voor« sprak de dokter, »dat hier menschenhanden aan den arbeid zijn geweest, ik voel tenminste, dat hier een houten bank staat, waarop wij kunnen zitten.* *Dit zal de grot van Conetti zijn* merkte de tweede stuurman op. ïHet is best mogelijk. Laten wij wach ten, totdat de dag aanbreekt.* De mannen namen nu voor de opening, in de rots, tegen elkaar gedrongen plaats. Het licht, dat in de grot tegenover hen was uitgedoofd, werd niet weder aan gestoken. Intusschen hadden de wilden zelf vuur gemaakt, nog grooter en uitge breider dan het vorige. De dokter telde er vyftig, maar hun aantal scheen ontzet tend grooter, want weldra was de rivier bedekt met kano's, ieder met tien twaalf man bemand. ^Ontzettend ontzettend riep de dokter uit »wat 'n heirlegers duivels! Allen Me- lanesiërs van dezelfde soort, die de Seabird hebben aangevallen, krachtige jongens Zeeroovers kunnen nog dom zijn De schelm heeft door zijn vuur de aandacht tot zich getrokken Die onvoorzienigheid zal hem duur te staan komen 1 Daar zal bloed vloeien.* Intusschen had Harry zich even verwij derd, om voor den nacht eenig proviand op te doen. Het geluk diende hem, want 4 Februari naar Londen teruggekeerd is toen Ismet Pasja, die klaarblijkelijk geen bevoegdheid bezat het vredesverdrag te onderteekenen, dien termijn liet verstrijken. Volgens Ismet Pasja lag de schuld aan het mislukken der besprekingen by de Fran sche delegatie die ter elfder ure ingreep en ter zake van de financieel? en econo mische vraagstukken belemmeringen op wierp, die een spoedige beslissing onmoge lijk maakten. Hoe het zij, de Turken hebben Curzons vredesontwerp medegenomen naar Angora en daar aan de Nationale Vergadering voorgelegd, waarna het ampel besproken is. De vrees dat de extremisten, de on verzoenlijke fanatieke élementen het van de meer bezadigde Turken Moestafa Kemal en Ismet zouden winnen, bleek ongegrond te zijn, Want anders zouden de Kemalisten niet opnieuw naar Lausanne zijn gegaan. Vrijdag is de Tui ksche dele gatie, wederom onder presidium van Ismet, te Lausanne gearriveerd en men mag dus aannemen dat in het Britsehe voorstel een grondslag voor vergelijk gevonden is. Zondag zijn verscheidene Europeesche gedelegeerden in de hotels van Lausanne afgestapt generaal Pellé als vertegenwoordiger voor Frankrijk. Sir Horace Rumbold voor Enge land en Diamandi voor Roemenië. Uw eerste taak 's morgens zij zorg te dragen voor goede ontlasting. Tenzij dit geregeld geschiedt, krijgt gij hinder van hoofdpijn, gedruktheid, maagpijn, onzuiver bloed enz. Foster's Maagpillen genezen verstopping, regelen de lever, maag en ingewanden en versterken zoodoende uw geheele gestel. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. BUITENLAND. Auto-bandieten, Te Lyon is een misdaad gepleegd, die herinnert aan de wandaden van de bende van Bonnot, de auto-bandieten, die jaren geleden door hun moorden, te Parijs en omgeving gepleegd, een treurige vermaard heid verwierven. Vier misdadigers hebben zich te Lyon op klaarlichten dag, in een drukke straat, op een man geworpen, dien zij den drager wisten van 450.000 frank. Na hem met ploertendooders half dood geslagen te weldra kwam hij met eenige trossen pisang terug, die in de hongerige magen een zeer gunstig onthaal vonden en tevens den dorst eenigermate zouden kunnen lesschen, aan gezien zij tamelijk sappig waren. »Hier zitten we hoog en droog, ik zou niet graag met dien boef willen ruilen sprak de dokter, terwijl hij een reus achtige vrucht in den mond deed ver dwijnen. nVolkomen met u eens« gaf Dobson ten antwoord. In hun vesting verscholen waren de schipbreukelingen ten volle in staat, de be weeglijke zwarte figuren goed op te nemen. Bijna allen zagen er woest en bloeddorstig uit. Sommigen hadden het haar tot aan de ooren afgesneden, bij anderen was het op de kruin tot een knoet vastgebonden. Het gelaat was getatoeneerd met fraaie fi guren, die voor den schoonheidszin van deze wilden pleiten. De oorlellen en de neusvleugels droegen groote ringen van hoorn en vischgraat vervaardigd. Op de borst hingen snoeren, gevormd door schel pen, tanden van wilde dieren en schilpad den de armbanden vertoonden iets der gelijks. Bij enkelen hing op de borst een soort kam af, uit witten steen gehouwen. Wat de schipbreukelingen echter een rilling door de leden liet gaan waren de snoeren en gordels, gevormd uit aaneengeregen menschentanden. Die tanden waren onge twijfeld afkomstig van verslonden vijanden. Hunne wapenen bestonden uit pijl en boog. hebben, hebben de misdadigers hun slacht offer van zijn geld beroofd en zyn vervol gens in hun auto gesprongen en verdwenen. Te Marseille zijn zij echter gepakt. Zij maken deel uit van een gevaarlijke bende. De auto blijkt door hen gestolen te zijn. De toestand van den beroofden man is ernstig. Ernstig vliegongeluk in Ohio. Drie vliegers werden op slag gedood en twee anderen waarschijnlijk doodelijk ge wond, toen een Martin-bombardeervliegtuig, dat van McCockfield naar Langleyfield ver trok, in de Miami rivier viel. Een officier kapitein Lawson, en vijf man bevonden zich in het vliegtuig. De machine sloeg in de lucht om en stortte omlaag. De be stuurder trachtte een botsing met de brug te voorkomen. Behalve kapitein Lawson werden de sergeants Bidweld en Wesley H. Rowland gedood. Orerstroomiiig. Het geheele westelijk gedeelte van de Stad Portage la Prairie in Winnipeg staat onder water. Ook de binnenstad wordt door overstrooming bedreigd. Een herige aardheriug in Siberië. De Russische bladen maken melding van een aardbeving, welke in de streek van Petropawlowsk plaats vond, en tengevolge waarvan twee fabrieken, een hospitaal en verscheidene huizen in de zee verdwenen. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Verzet tegen de Sovjet-vervolgers. Russische bladen, zoo meldt Kipa uit Warschau, hebben reeds meermalen gemeld, dat het Russische volk zich door de gods- diensthatende machthebbers niet langer wil laten tiranniseeren. Een welsprekend be wijs daarvoor levert de tegenstand, die de bevolking van Batam biedt aan de Sovjet autoriteiten. Deze hadden onlangs besloten, de kathedraal van Batoem in te richten tot bioscoop een plan dat onder de bevolking groote sensatie wekte. Toen, ondanks de ingekomen protesten, de voor stellingen toch doorgingen, drong het volk de kathedraal binnen, vernielde de toe stellen en ranselde de communistische jeugd, die deze voorstelling georganiseerd had, af. De autoriteiten riepen de hulp der roode garde in, doch deze weigerde dienst te doen en sloot zich aan bij het verz6t van het publiek. Het hout, waaruit zij den boog vervaar digden, ontleenen zij aan den palmboom, terwijl de boogpees gedraaid is uit kokos vezels. De pijlen, ongeveer drie voet lang, zijn de halmen van zekere rietsoort en be staan uit eenige stukken, door een soort mastic aan elkaar verbonden. De punt is een roggraat, zoo fijn en scherp als een els. De speren zijn van zwart palmboo- merihout, en ongeveer acht tot tien voet lang. Reusachtige knotsen van twee en een halven voet lengte hingen aan den gordel om het middenlijf. Met de grootste verbazing waren de schipbreukelingen toeschouwers van het nachtelijk tafereel. »Ik weet niet, waar ik liever zit« mom pelde de dokter tegen den tweeden stuur man »onder de wilde dieren of bij deze kannibalen van het wildste en bloeddors- tigste ras, dat er bestaat I* Intusschen hadden de zwarten het vuur aangelegd op een wijze, die zeer de aan dacht trok en bij de Maleiers vaak wordt gebezigd, wanneer zij zich op reis bevin den. Een hunner, een echte Hercules, haalde een bamboezen koker te voorschijn, waarin een houten stok, die als zuiger dienst deed, kon worden op en neer be wogen. Hij trok den zuiger geheel uit den koker, wierp hier een zwarte stof in en dreef toen den zuiger met alle kracht nederwaarts. >Dat gaat beter dan een brandglas,* merkte Harry op. Een Amerikaansch reddingsmiddel tegen gasTeratikking. Tot dusver had men in Amerika nog geen afdoend middel gevonden tegen de talrijke gevallen van gasverstikking, door het lek worden van geleidingen, het open staan van gaskraantjes enz, veroorzaakt. De brigade-generaal Amos A. Fries, echter, de leider van den chemischen dienst van het Amerikaansche leger, is op een denk beeld gekomen, waardoor hij aan het steeds toenemend euvel der gasverstikking een einde hoopt te maken. Zijn vinding komt hierop neer, dat in de reservoirs van de gasfabrieken naast het lichtgas ook een hoeveelheid van een pas uitgevonden »niesgas« wordt »opgezameld«, zoodat, als een gasverbruiker door ontsnap pend gas bedreigd wordt, hij dan herhaal delijk en krachtdadig moet niezen, en zoo doende gewaarschuwd wordt. Generaal Fries zegt, dat de benoodigde hoeveelheid »niesgas« maar zeer gering is en onschadelijk is voor den candidaat- slachtoffer van gasvergiftiging. Bovendien heeft dit gas absoluut geen nadeeligen in vloed op de kwaliteit van het lichtgas. Dienstbodenuoed. Frankrijk kent thans den dienstboden- nood gelyk Nederlanddien gekend heeft. En zooals de Hollandsche huisvrouw, die in eigen land geen personeel kon vinden, door de voortreffelijke diensten van Duitsche meisjes uit den nood is gered, zoo heeft ook de Fransche hulp gezocht buitenslands en wel in de Fransche koloniën. Te St. Nazaire zijn met het van Mar tinique komende stoomschip »Puerto Rico« twee honderd meisjes uitFransch West-Indië aangekomen, die door de vereeniging Oeuvre des serviteurs coloniaux aan een dienst in Frankrijk geholpen worden. Laat ons hopen, dat zij tweehonderd mevrouwen-zonder-meid zullen voldoen. o Een drama in een goldatenkamp. In een lokaal in het kamp van Ste Marthe te Marseille, waar scherpschutters- gelogeerd waren, had een aantal tirailleurs een nieuw aangekomen kameraad wijs ge maakt, dat hij voor een ernstig vergrijp voor den krijgsraad zou moeten komen en worden doodgeschoten. De nieuweling werd daarover zoo woe dend, dat hij 's nachts is opgestaan, zijn bajonet heeft genomen en verklaarde geen »Een eenvoudig natuurkundig verschijn sel,* liet de dokter er op volgen, wan neer de lucht plotseling wordt samenge perst, vermindert haar volume haar elas ticiteit vermeedert, waarbij eene warmte wordt ontwikkeld, groot genoeg, om het zwam te doen ontvlammen. Onder toevoeging van zwam en groote hoeveelheden dorre bladeren, ontstond wel dra een reusachtig vuur, voortdurend ge voed met groote blokken hout en stukken boomstammen. Plotseling knalde een schot. Een der Melanesiërs, die het dichtst bij de grot stond, viel doodelijk getroffen neer. Toen de overigen dit zagen, hieven zij een gegil en geschreeuw aan, zoo doordringend en hevig, dat de dokter daaruit huDnen angst scheen te willen opmaken. »Nu zullen ze wel spoedig het hazenpad kiezen,* mompelde hij. Maar hij had zich vergist. Het schot had hen razend en dol gemaakt. Als be zetenen woelden zij in het vuur, namen er eenige vlammende stukken uit en wier pen deze in de grot. Bij eiken worp hieven zij een geschreeuw aan, dat, door de rots wanden weerklaatst, aaklig klonk. Een tweede vuur werd nu vlak voor den ingang der grot aangelegd, van zulke groote afmetingen, dat de schipbreukelingen er de hitte van gevoelden. Verbazend* mompelde Black, we doen er, geloof ik, goed aan, eeen weinig achter uit te gaan.* Wordt vervolgd voor het Land van Heus straiten lie Bonelerwiar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1