lust te hebben alleen de andere wereld te gaan bezoeken, maar de heele compagnie te willen meenemen. Hij wierp zich op de scherpschutters, die nog te bed lagen. Een werd er ge dood, een andere zwaar gewond, overleed even daarna een tiental soldaten zijn ge kwetst door den dolleman, die gearresteerd werd. Een later telegram meldt, dat nog een ander der gewonden is overleden, zoodat er drie dooden zijn. o Mijnongeluk. Een verontrustend ongeluk is voorgevallen in een mijn bij Dudley in de buurt van Birmingham. Er drong water in de mijn, vijf man zijn verdronken. BINNENLAND Nationaal Huldeblijk aan H. M. de Koningin HeL Provinciaal Comité deelt ons mede De bijdragen voor het Nationaal Huldeblijk aan H. M. de Koningin in de Provincie Noord Brabant beginnen thans regelmatig binnen te komen. Of de geschatte op brengst zal bereikt worden, staat niet vast. Zeker is het, dat in verschillende gemeenten de verwachting verre wordt overtrofleri. Echter moet niet in enkele, maar in alle gemeenten naar behooren gewerkt worden. Geen comité's die onder-onsjes zijn, maar samengesteld uit alle lagen der bevolking. Geen subsidies van gemeente raden, maar vrijwillige persoonlijke giften huis aan huis. Anders bederven het de kwaden voor de goeden en slaat een deel van Noord-Brabant onverdiend tegenover Nederland een kwaad figuur. Zonderling voorjaar. Als curiositeit mag zeker wel gemeld worden, dat de vorige week in de omgeving van Geldermalsen een ploeg arbeiders op een perceel land aan 't aardappelen rooien was oogst vorig jaar op een akker daarnaast een aantal werklieden aan het aardappel pooten daarvoor een pruimen- boomgaard in vollen bloei en tusschen de akkers een dichtgevroren sloot. o Terug naar Duitschland. Vaz Dias meldt uit Lemmer De laatste dagen zijn hier niet minder dan 32 sleepbooten gepasseerd, waarvan de een, tengevolge van verwaarloozing, er nog ellendiger uitzag dan de ander, die alle door andere sleepbooten gesleept hier uit zee binnenkwamen. Men verwacht hier nog 100 van deze booten, die alie te Gent in België liggen te wachten op verzending naar Duitschland. Deze booten zijn alle tijdens den laatsten oorlog door de Belgen van de Duitschers in beslag genomen en nog niet lang ge leden aan Hollandsche kooplieden verkocht, die ze nu weer, met een zoet winstje, naar men hier beweert, aan Duitsche reeders hebben verkocht. Deze booten maken haar reis via Rotterdam—-Amster damLemmer en Delfzijl naar Enden. Keu diner by den ex-keizer. Ter gelegenheid van de voltooiïrig van de woning voor de kinderen van de eclit- genoote van den ex-keizer, gaf deze Vrijdag een diner aan patroons en handwerkslieden, totaal 54 personen. De adjudant dankte na mens den ex-keizeren diens echtgenoote ieder, die aan den bouw had meegewerkt. De ex keizer bracht eeri drievoudig hoera uit op de koningin der Nederlanden. De heer Vari Dijk, schtlderspatroon, dankte en bracht een dronk op de keizerlijke familie uit. De ex-keizer diende eigenhandig eenige schalen rond en gaf allen als aandenken zijn portret met handteekening. o f 120.000 naar de vuilnisbelt. Sinds do oorlogsjaren iagen, zoo schrijft men aan de «Leeuw. Crt.«, op een terrein aan de Streek nabij Dokkum p.m. 1200 vaten vruchtenjam te wachten op ja, op wat het toeval nog eens brengen mocht. Naar we vernemen zijn de vaten, waarvan de inhoud indertijd op f 100 per stuk moet zijn berekend, thans verkocht tegen f 0 75 f 1 het ledige fust vroegere waarde f 10 terwijl de jam in pramen naar het stadsaschland is gebracht. o Schandelijk. De politie te Vlissingen heeft in een woning het lijkje van een kind van 1 jaar in zeer vervuilden toestand en omgeving aangetroffen. De moeder, die veel mishan delingen van haar man heeft te verduren, had het huis verlaten. Behalve het doode kindje, waren er r«og vier ook zeer ver vuilde kinderen in het huis. Tragisch. Nabij Emmercompascuum liep een kind van zeven jaren speiende tegen de in volle vaart zijnde stoomtram. Het kindje was op slag dood. De ongelukkige moeder, die van dit tragische voorval getuige was, sprong in haar wanhoop tot twee maal toe te water. o Invaliditeitswet. Op 1 April 1923 waren 26844 verze kerden ia het genot van een Ouderdoms rente krachtens Artikel 373, le lid, 1819 verzekerden in het bezit van een invalidi- teitsrente. Het aantal toegekende weduwen- en weezenrenten bedroeg resp. 2046 en 4017. Tot dien datum werd aan 6122 verze kerden geneeskundige behandeling of ver» pleging verleend, terwijl het aantal obser- vatiegevallen, dat niet of nog niet door behandeling of verpleging werd gevolgd 1057 bedroeg. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kiriderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Heusden. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Heusden, op Donderdag 26 April 1923, des namiddags ten 7| uur. Agenda 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Rekening over 1921 en begrooting voor 1923 van de Godshuizen. 4 Verzoeken van P. J. Fuister te Wijk en van de N.V. »Alad« om subsidie in de exploitatiekosten van autobus diensten. 5. Benoeming van leden van de Schattings commissie voor de Rijksinkomsten belasting. 6. Verzoek van P. Stassen om eervoi ontslag als hoofd der school voor M.U.L.O. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de heffing van leges. 8 Reclames hoofdelijken Omslag en riool belasting. Zondagavond half tien is J. C. Ezn. uit Heesbeen, terwijl hij op den Hoogen Maasdijk tusschen Aalburg en de brug op zijn rijwiel reed, door een onbekenden dader onverwachts met een hard voorwerp hevig geslagen, waardoor hij aan zijn - gelaat be langrijk verwond werd. Het is te hopen, dat het de politie gelukken mag om den bedrijver van deze laaghartige daad, die stellig van de duisternis heeft willen gebruik maken om onbekend te blijven op te sporen. Evenals andere jaren, zal ook dit jaar wederom de »Emmabloem« worden verkocht ten bate van de Heusdensche tuberculoselijders en wel op Zaterdag 28 April a s. Moge een ieder dit sympathieke doei steunen Jonge dames, die bij den verkoop behulpzaam willen zijn, kunnen zich aanmelden bij Mevr. Auëra.s. Donderdag tusschen 5 en 6 uur n.m. Almkerk In tegenstelling met het bericht dat de heer W. Noorloos Gzn., carididaat voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing niet in aanmerking wenscht te komen, kunnen wij melden dat genoemde heer bij een eventueele verkiezing het lid maatschap voor den Raad wel zal aanvaarden. J.l. Donderdagavond werd onder leiding van ds. Röth, Ned. Herv. Predikant alhier, een »Herv, Vereen, tot Slichting en Instandhouding van Scholen met den Bijbelte dezer plaatse opgelicht. Door het Hoofdstembureau alhier, zijn alle ingeleverde lijsten met de daarop voorkomende candidaten voor den Gem,- raad goedgekeurd. A.s. Donderdag nm. 7 uur zal in 't café Dekker alhier de Orarijevereeniging eerie vergadering houden. J.l. Zaterdag is te Ippelscheridijk (gem. Almkerk) eene Herv. Jong.vereen opgericht met aanvankelijk 17 leden, onder den naam van »Samuel«. J.l. Zaterdagavond trad voor een stampvolle zaal in Café Dekker alhier, voor de «Vereeniging van 't Volksonderwijs® op Mej. Tuininga van Amsterdam, en wel in 't belang van 't openbaar onderwijs. Daar de vergadering om 7.30 uur was uitgeschreven en spreekster reeds om 7.15 aan 't woord was, waren alle belangstel lende nog niet aanwezig. Hoewel Mej. Tuininga ingenomen scheen, met de buiten gewone opkomst, miste zij toch nog de Ned. Herv. Predikant Ds. Röth, onder wiens leiding juist Donderdag te voren een Ver eeniging was opgericht met het doel een Herv. Chr. School te stichten. Mej. Tuininga (waarschijnlijk onjuist in gelicht en daardoor eenigszins opgewonden) sprak op minder parlementaire of beledi gende wijze over Ds. Röth in verband met diens afwezigheid op deze vergadering waar hij toch zeer zeker present had moeten zijn. Na nog eenige oogenblikken op de zelfde wijze het recht van de openbare school te hebben verdedigd, wilde spreekster Ds Röth op haar eigen manier weer eens ender de loüp nemen. Doch werd haar toen attent gemaakt dat Z.Eerw. inmiddels ter vergadering was verschenen Spreekster was hier dankbaar voor, doch of zij er ook over voldaan was aan 't eind van de vergadering dat betwijfelen wij zeer. Van de gelegenheid tot Debat werd door Ds. Röth dan ook ruimschoots gebruik gemaakt, die uitvoerig de oprichting van een Herv. Chr. School motiveerde in dit gedeelte der gemeente. Deze begaafde spreker wist met kracht zijn standpunt handhaven, ge tuige de bijval van schier de geheele ver gadering. Ook werd nog het woord gevoerd door den WelEdelen heer Van Veelen, Hoofd der Bijzondere School alhier, die in kort, doch pittig woord, het Chr. onderwijs verdedigde, en het streven van Ds. Röth, als Herv. Predikant, zeer goed kon plaatsen. Nadat Mej. Tuininga nog enkele woorden had gesproken (zoogenaamd debaters be antwoord) bij welke gelegenheid zij het voor haar begingsel het er niet beter op maakte, werd de vergadering als geëindigd beschouwd. Andel. 28 April hoopt de Muziek ver. «Andels Fanfare* des avonds 6.30 u. n.m. ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan een concert te geven op het Schoolplein. Moge het de Vereen. «Andels Fanfare® niet aan belangstelling ontbreken. Beneden Langstraat. In den hooi- handel is niet veel vertier meer en dit is van invloed op den marktprijs. Men be steedt momenteel voor het goede handels- hooi nog f 30 per 500 K.G. Niettegenstaande het weder koud en schraal blijft, liggen de graslanden er mooi bij. C&pelle. Onze dorpsgenoote, mej. C. van der Haart is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres te Wijk bij Heusden. Tot onderwijzeres aan de school met den Bijbel aan den Loonschendijk is be noemd mej. L, voor de Poorte. De Secretarie der gemeente Sprang- Capelle is voorloopig gevestigd ten Raad- huize der voormalige gemeente Capelle en is geopend voor het publiek van des voor middags 9 tot des namiddags 1 uur. Gameren. Voor de rechtbank te Tiel heeft terecht gestaan de 28-jarige weduwe A. van A. alhier, beklaagd van kinderdood slag. Zij heeft bekend het kind, waarvan zij op 12 Februari j.l. bevallen was, kort na de geboorte van het leven te hebben beroofd, door dit kind in een bed te leggen onder een zware peluw, waardoor het kort daarna door verstikking stierf. De eisch is 6 maanden gevangenisstraf. In verband met deze zaak stond vervol gens terecht de 53-jarige H. J. van W. eveneens alhier, oom van de vorige bekl. Hij heeft het lijkje in een tuin van een der naastworienden begraven. Terzake van dit misdrijf (art. 151 Wetb. v. Str.) werd tegen hem eveneens 6 maanden gevangenisstraf geëischt. Oudendijk. Zaterdagnacht hebben los- loopende honden, aardig huisgehouden onder de kippen van een drietal landbouwers. 's Morgens vond men verschillende dieren dood op het erf liggen. Voor een gedeelte is de schade al door een der eigenaars terug betaald. Sprang. De Chr. Zangvereen. «Excel sior® alhier heeft na een rusttijd van c.a. 2 jaren thans haar repetities weer hervat. Als directeur treedt op de heer J. Ver hoeven uit Waalwijk. Maandagavond trad voor de afd. «Patr.« alhier op, de heer M. P. Dalmaijer van Rotterdam met het onderwerp «De Kerk en de Sociale kwestie.Na een woord van inleiding werden door spr. de n.v. gedachten nader ontwikkeld le. Wat we hier onder kerk hebben te verstaan. 2e. 't Sociale vraagstuk in het alge meen. 3e. De roeping der kerk in dit vraag stuk bij den dienst des Woord, bij de ver gadering der geloovigen, bij het huisbezoek der armverzorging en het optreden der kerk in het politieke leven naar buiten. Aan het slot dankte de voorzitter spr. voor zijn leerzaam onderwerp. Waspik. Een der melkkoeien van den landbouwer v, d. L. geraakte in een moddersloot. Nadat zij op het droge was gebracht, bleek dat zij een poot gebroken had. Een ontboden veearts gaf toestem ming tot noodslachting. Voor v. d. L. een leelijke schadepost. De op Zondag j.l. gehouden Emma- bloem-collecte alhier bracht f31.25 op. Bij den zilveren balwedstrijd op Zondag 22 April te Sprang gehouden, werd «Brabantiac Waspik geklopt door «Heuvel® uit Tilburg met 1 0. Onder vele blijken van belangstelling vierde het echtpaar A. Yppelaar-Moonen, zijn zilveren huwelijksfeest. Waspik's Harmonie, waarvan de jubilaris een ijverig werkend lid is, bracht 's avonds een serenade. Op Zondag 6 Mei hoopt «Brabantia® alhier een liefdadigheidswedstrijd te houden, ten bate van het lid v. d. V., die bij de laatstgehouden bekerwedstrijden een been brak. Brabantia zal spelen tegen Hercules Oosterhout. Op 3 Mei a.s. hopen de echtelieden J. Sneeuw en B. v. d. Broek, die in de zelfde buurt wonen, beiden hun gouden bruiloft te vieren. Aan blijken van be langstelling zal het de brave oudjes niet ontbreken. De buren zijn reeds ijverig in de weer om dien dag voor de gouden feestelingen tot een onvergetelijke te maken. Werkendam. Verleden week slaagden voor het toelatings-examen tot de Chr. Kweekschool te Gorinchern, D. Potters en A. van Herp (leerlingen van de schooi in de Keizerstraat) en J. Steketee (leerling van de Herv. Chr. School. Benoemd aan de Chr. Schóól te 's Gravendeel de heer M. Ottevariger, onder wijzers aan de Bijz. School (Keizerstraat) alhier. Ter secretarie alhier zijn verkrijg baar formulieren voor het aanvragen van jacht- en vischakten. De aanvragen worden in de maand Mei ingewacht. Heden (Donderdagavond) om 1\ uur zal de fanfare »Crescendo« van Nieuwendijk een concert geven in de Nutszaal alhier. De verkoop van het «Emmabloempje®, Zaterdag j.l. in deze gemeente gehouden, heeft opgebracht f84.56. Wijk. Zaterdagavond gaf ons fanfare corps hare aangekondigde uitvoering voor een stampvolle zaal. De muzieknummers werden goed gespeeld, zooals wij dat trouwens van «Oefening en Uitspanning« gewoon zijn. De uitvoering er van getuigde van dergelijke leiding eri goede studie. Ook met het comische gedeelte oogstte de vereeniging veel bijval. In «Mijn Luite nant®, waren het «Boriche en Jonas«, de heeren Kamerman en van Hofwegen, die het publiek deden gieren van het lachen. Ook de andere voordrachten vielen zeer in den smaak en werden uitstekend voorge dragen. Mejuffrouw Heinrich zorgde in de pauze met haar keurig orgelspel, voor de noodige aanvulling. Het geheel was een mooien avond voor de vereeniging. Wondrichem. Naar aanleiding van zijn daartoe gedaan verzoek is aan den heer J. L. G. Kingmans door den gemeente raad in zijne vergadering van 16 dezer met ingang van 1 Juli e.k. op de meest eervolle wijze ontslag verleend als Secretaris en als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand dezer gemeente. Voor de leden der Land- en Tuinbv. «Land van Altena«, bestaat gelegenheid tot het bestellen van halve mudsmanden, waarvoor opgaaf wordt ingewacht bij den Secretaris. Voorts deelt het Bestuur mede dat door de te geringe deelname, de eier- veiling niet duorgaat. De stemming voor leden van den Gemeenteraad, is bepaald op Dinsdag 22 Mei a.s. Znilichem. De heeren T. v. Hoogstraten, C. A. v. Veen, E. v. Daien en J. A. Klop zijngekozen tot leden derschattirgscommissie. Door den raad zijn in de commissie tot wering van schoolverzuim de volgende personen gekozen 1. S. Kranendonk, 2. M. M. Verbrugge, 3. P. A. v. d. Bogerd, 4. G. A. Dingemans, 5. S. R. Posthuma. Zaltbommel. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school I alhier zijn geplaatst de dames: 1. M. J. C. Haverkamp, Neder- hemert 2. C, A. M. Borsje, Papendrecht; 3. E. Deenik, Culemborg. Voor de vacature, ontstaan door 't overlijden van mej. C. Makkink, onderwijze res aan school II, hebben zich één onder wijzer en vier onderwijzeressen aangemeld. Spoedeischende Raadsvergadering van de gemeente WIJK c. a. op Zaterdag 24 April, voorm. half tien. Voorzitter EdelAchtb. Heer R. J. van Doveren. Secretaris WelEd. Heer E. Sluijmers. Aanwezig alle leden met uitzondering van den heer W. Bouman. De Voorzitter opent de vergadering met lezing van heft gebed. Lezing der notulen van de vorige ver gadering wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Ingekomen stukken Een schrijven van Mej. Prillewitz, onder wijzeres aan de openbare school te Wijk, waarin zij het gemeentebestuur om 4 maanden ziekenverlof verzoekt. Bij het adres is een geneeskundige verklaring ge voegd. De Voorzitter zegt dat de kleinen pas op school zijn gekomen en aan de school nu een toestand heerscht, die onmogelijk zoo kan blijven voortduren, den eenen dag gaat nu een gedeelte dezer jeugdige leerlingen school en den volgenden dag een ander. B. en W. achten het in belang van het onderwijs een tijdelijke leerkracht te be noemen. Deze komt echter ten laste van de gemeente. Nu kunnen B. en W. een dergelijke leerkracht wel benoemen, doch aangezien daarvoor geen post op de be grooting staat, moet de raad hiervoor een bedrag beschikbaar stellen. Aangezien de raad vroeger echter geen geld beschikbaar wilde stellen en adviseerde maar met de overblijvende leerkrachten aan te sukkelen, heeft spr. deze spoedeischende vergadering belegd. Het betrof toen echter niet de le klas, doch een hoogere, waarmede men dit gemakkelijker kon doen. Het lid Roza acht den thans bestaanden toestand onhoudbaar, naar zijne meeriing kan men de kleinen dan beter geheel thuis laten blijven, want wat zij vandaag geleerd hebben, zijn zij overmorgen weer vergeten. Spr. betreurt het dat Mej. Prillewitz ziek is, zij is een geschoolde kracht, die aan de kleinen gewend is, doch acht de aanstel ling van een tijdelijke onderwijzeres nood zakelijk. Het lid van der Pol noemt het jammer vooral in dezen tyd, nu de kleine kinderen pas op school zijn en men hun dagelijks de beginselen moet inpompen, betrof het oudere leerlingen, dan was er misschien nog mogelijkheid om aan te sukkelen, doch thans acht ook deze spr. dit onmogelijk. Wethouder Bouman noemt den toestand onhoudbaar voor de kinderen en eveneens voor de ouders. Het lid v. d. Velden meent ook, dat men geen 4 maanden zonder onderwijzeres kan blijven. De Voorzitter meent dat de tijdelijke leerkracht f 400."zal kosten en brengt het voorstel om daarvoor een post op de begrooting te brengen in omvraag. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Het bedrag zal worden overge schreven uit den post onvoorziene uitgaven, die voor f2000.— op de begrooting staat. Van de firma Alberts Kluft is een aanvraag om betaling ingenomen van den laatsten termijn. De Voorzitter zegt, dat de P.N.E.M. echter geen geld heeft om te betalen, dat de gemeente op 't oogenblik reeds f 2500 aan de P.N.E.M. te veel heeft uitbetaald en dus niet van plan is nog een grooter bedrag in voorschot te geven en daardoor zelf in moeilijkheid te komen. De firma Alberts Kluft bericht, dat zij wel genegen is nog langer uitstel te verleenen, doch dat haar dan vanaf 1 April 7 pCt. rente moet worden vergoed. Het lid Roza zegt dat de P.N.E.M. deze rente dan heeft te betalen. De firma Alberts Kluft zal worden bericht dat haar voorstel wordt aangenomen en dat betaling zal geschieden zoodra de gemeente het bedrag disponibel heeft. Het lid v. d. Velden zou voor willen stellen, het G.E B. aan de provincie over te dragen, de gemeente was dan van een grooten last ontheven. De Voorzitter betwijfelt of de provincie dit thans wel zal doen. Het lid Roza acht het 't verstandigst voor men over de zaak verder doorgaat eerst de vergadering van de Burgemeesters in het Land van Heusden en Altena af te wachten, die zal worden gehouden en dit misschien ook ditzelfde punt zullen be spreken, naar zijne meening zal er meer kracht uitgaan van een gemeenschappelijke actie, dan wanneer iedere gemeente die op zijn eigen houtje doet. Nu men toch op het terrein van het G.E.B. is% gekomen, zegt spr, dat de fa. v. Alphen bij hem heeft geklaagd, dat zij nog steeds 25 ct. per K.W. voorkracht stroom moet betalen. De Voorzitter zegt, dat met deze firma thans een overeenkomst zal worden aan gegaan voor een vast bedrag per jaar onderteekening van het contract is nog achterwege gebleven, omdat een term, die er in voorkwam, de firma v. Alphen niet duidelijk was en zij eerst van de P.N.E.M. daarover een toelichting wenscht.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2