De Schipbreukelingen SIS Und van alten^ FEUILLETON. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4290. Woensdag 2 Mei 1923, Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. v^">-*'- - Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Een slecht humeur, slapeloosheid en schele hoofdpijn worden vaak veroorzaakt door leverstoornissen. Foster's Maagpiller» zullen het kwaad spoedig overwinnen. Zij wekken de lever op, en worden aanbevolen tot het genezen van galzucht, verstopping en maagkwalen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. BUITENLANDSCH OVERZICHT Omtrent het verwachte aanbod van Duitschland is nog niets officieels bekend. Reuter seint uit Berlijn, dat de Duitsche nota eerst in het midden dezer week te gemoet gezien kan worden, dat deze waar schijnlijk aan alle geallieerde mogendheden zal worden gericht en den vorm zal hebben van een voorstel tot betaling yan een be paalde som. Aangezien men in de Wilhelmstrasse verklaard, dat dit bericht in het algemeen juist is, mag wel worden aangenomen, dat het in overleg met de Engelsche autoriteiten is opgesteld. De besprekingen tusschen den rijkskan selier en de eerste ministers der Duitsche Staten over deze nieuwe nota, zouden heden beginnen, wanneer tevens de con ferentie met de partijleiders zal worden gehouden. De aanbieding van de nota wordt heden, Woensdag 2 Mei, verwacht. Volgens een uit Berlijn ontvangen Wolff- bericht, zal de nota tegelijkertijd te Londen, Parijs en Brussel overhandigd worden en eveneens ter kennis worden gebracht van de regeering der Vereenigde Staten. Volgens een bericht uit Berlijn van Za terdag, was er toen nog geen definitief plan opgesteld, maar werd van betrouw bare zijde medegedeeld, dat het kabinet voornemens is zijn positie te riskeeren en met een ernstig gemeend voorstel voor den dag te komen. Volgens ditzelfde bericht zou de rijksregeering echter niet voornemens zijn een bepaald bedrag te noemen, doch zich slechts bereid verklaren, jaarlijks een bepaalde som te betalen, welk bedrag vast gesteld zou moeten worden door een inter nationale commissie, waarin, behalve Enge land en Italië ook Amerika vertegenwoor digd zou moeten zijn. Als dit bericht waarheid bevat, heeft het Duitsche voorstel niet veel kans. Het plan om de schuld van Duitschland vast te laten stellen door een internationale com missie is niet nieuw. Het wordt slechts 23) Langs tal van kronkelwegen en slinger paden ging de wandeling, zoo voorzichtig mogeljjk, alles opmerkend, wat maar ver dacht scheen. Toen de schipbreukelingen op nog geen honderd pas van de hut ver wijderd waren trad een rooklucht hun tegen. Zij bleven even stilstaan en keken elkaar vragend aan. Toen men verder wilde gaan, hield de dokter hen tegen en sprak »Wilt ge dan den leeuw in den muil loopen Begrijpt ge niet, waaraan deze brandlucht haar ontstaan te danken heeft Een stilzwijgen was het antwoord op deze vraag. ïBegrijpt ge dan niet, dat onze hut is afgebrand Begrijpt ge niet, dat daar wilden zullen zijn »Of geweest zijn,« liet Harry er op volgen, Kwant ik begrijp, dat de wilden ten eerste zich allen naar de grot hebben begeven en ten tweede na zulk een gevoe lige les het niet meer zullen wagen, het eiland te betreden of ten minste deze streek te bezoeken »Dus acht ge het raadzaam naar de hut lichtelijk gewijzigd en i3 vermoedelijk voor Frankrijk onaannemelijk, daar de Fransche regeering stellige gegevens, cijfers wil zien. Te Berlijn zou men ervan overtuigd zijn, dat Italië en Engeland het Ruhrconflict moede zijn en daarom zullen aandringen op een ernstige bespreking van een Duitsch voorstel. Maar voor een dergelijke aan drang behoeft Frankrijk nog niet te zwich ten. Het is reeds meermalen gebleken, dat het vrij ongevoelig is voor de pressie uit Londen. Een moeilijkheid voor een overeenkomst blijft het lijdelijk verzet. Verscheidene Fransche bladen hebben er reeds op aangedrongen, dat de regeering met de Duitsche regeering niet m onder handeling zal treden vóór de bevolking in het Ruhrgebied het lijdelijk verzet opgeeft. Poincaré schijnt geneigd te zijn aan die waarschuwingen het oor te leenen Hier over maakt men zich in Duitsche regeerings- kringen reeds ongerust. De Vorwarts be toogt, dat het lijdelyk verzet, al is het dan door de regeering aangemoedigd, een spontane uiting is van de bevolking, en dat de Duitsche regeering daartegen niets vermag. Maar als dat zoo is, waarom heeft de rijksregeering zich dan zooveel moeite gegeven om het aan te wakkeren Binnen enkele dagen zal men over een en ander zekerheid hebben en weten, of men hoop mag koesteren, dat eindelijk een op lossing gevonden zal worden. Inmiddels neemt de onrust in Beieren toe en staat de rijksregeering voor ernstige politieke moeilijkheden. Te München is het contrast tusschen dé extremistische partijen dermate verscherpt, dat het ge vaar voor uitbarstingen met den dag toe neemt, zoodat er niet veel noodig is om ernstige botsingen uit te lokken. De na tionalisten hitsen hun volgelingen tegen de socialisten op en het staat te vreezen, dat de le Mei niet zonder bloedvergieten voorbij zal gaan. Hitier heeft zyn bentgenooten reeds gemobiliseerd en de socialisten zuilen het aan tegenmaatregelen niet laten ont breken. De Beiersche regeering heeft medegedeeld, dat alle optochten en betoo gingen op den Meidag verboden zijn. Maar men mag aannemen, dat de partijleiders zich niet nauwgezet aan dit verbod zulten houden. Over de onderhandelingen te Lausanne komt geen belangrijk bericht, men blijft kibbelen over elk punt van de agenda, te gaan x>Wat mij aangaat, ja,« antwoordde de de matroos, »in allen gevalle bied ik mij aan poolshoogte te nemen »Dan dienen wij zoolang ergens te schui len,hernam de dokter. »In den hollen weg, dien wij gevolgd zijn, zal nog wel een bergplaats voor ons allen zijn,« antwoordde de matroos, »en anders klimmen wij maar in de hooge toppen der boomen Daar men het eerste boven het laatste verkoos bracht de matroos, wiens fijne op merkingsgave tal van holen en grotten had ontdekt, de schipbreukelingen naar een plek, waar zij zich in volkomen veiligheid bevonden. De dokter bevond zich nu heel wat kalmer, ofschoon hij het ergste ver wachtte. *De zon des geluks is voor ons onder gegaan,® sprak hij, »als straks Harry ons komt vertellen, dat al onze bezittingen door het vuur zijn verwoest, staan we als ver iatenen, van alles verstoken I® »Dat wil zeggen,® sprak Johnson, »dat we met uwe kennis alles zullen terug winnen De dokter lachte ongeloovig. »Dat wil zeggen,® liet Black er op vol gen, »dat de grot van Conetti er dan nog is 1® »Ja,« zeide de dokter, dat is de grot van Conetti geweest, die in de lucht is gesprongen I® »Of, waar wij hebben gezeten merkte zonder dat men opschiet. In Frankrijk maakt men zich sinds eenigen tijd, gelijk men hieronder lezen kan, ongerust over de Turksche troepen versterkingen aan de Syrische grens. Men wil daarin een vorm van pressie zien op Frankrijk, bij het hervatten der onder handelingen, uitgeoefend en Frankrijk overweegt nu de wenschelijkheid om het Fransche leger in Syrië eveneens te ver sterken. Ook wordt, volgens Havas, over wogen, om Engeland uit te noodigen tot het doen van overeenkomstige stappen. Maar de regeering van Groot-Brittanië zal zich vermoedelijk niet in nieuwe avon turen laten meeslepen. Zij heeft leergeld betaald en te Londen zal men nog niet vergeten zijn, dat de Fransche de Britten bij Tsjanak in den steek gelaten hebben, toen Engeland een versterking van de troepenmacht in den Levant wenschelijk oordeelde. BUITENLAND. Een auto-bus-ongeluk te Londen. Zaterdag heeft volgens de Tel. een vrij ernstig ongeluk plaats gehad met een auto bus, die op weg was naar Wembley, waar de wedstrijd voor de Cup-final werd ge speeld. De motorbus sloeg bij het plotseling uitwyken voor een tram om. Vijftien per sonen werden gewond, van wie twee ernstig. Alle 15 gewonden werden naar het zieken huis overgebracht, maar slechts de twee ernstig gewonden werden er gehouden. Spannend gevecht met misdadigers. Te Bochum (Duitschland) heeft, zoo meldt de correspondent van de N. R. Ct. te Essen, een spannend gevecht van de crimineele politie en de brandweer tegen twee ge vaarlijke misdadigers plaats gehad. Een rechercheur herkende in de tram den door de politie gezochten Arthur Fischer, die in gezelschap van zijn broer Walter was. Arthur, die behalve een revolver ook nog een handgranaat bij zich had, verzette zich tegen zijn arrestatie en loste, toen de vechtenden uit den tram vielen, plotseling drie revolverschoten op den politie-man, die zwaar gewond werd. Toen sloeg de misdadiger, achtervolgd door politie, brand weer en een grooten troep menschen, op de vlucht en werd ten slotte ontdekt op het dak van den eersten burgemeester, van waaruit hij een groot aantal schoten loste, waarbij een brandwacht ernstig werd ge- Dobson op. »Waar we hebben gezeten,® herhaalde de dokter, en toen verzonk hij in gedachten. Een kw'artier later was Harry terugge keerd. »Wel?« vroeg de dokter hem onder zoekend aanziende. »De ellendigen hebben alles verbrand dokter, antwoordde de matroos. Alles herhaalde de dokter met nadruk. ïAlles dokter, er is niets meer te vinden. De dokter werd krankzinnig van spijt. De tranen sprongen hem in de oogen »Alles weg, mijn kaarten, mijn boeken, mijn instrumenten Onder den indruk van dokters woorden waren allen stil geworden. Toen nam Johnson het woord ïAIs ik een enkel woordje mag zeggen zou ik wel iets onder uw aller aandacht willen brengen. Zoover ik mij den tekst kan herinneren van het document, dat heet geschreven te zijn door Max Epier, staat er, da thij in 1858 met een Franschen kruiser is vertrokken Zoover ik mij kan herinneren ja,® gaf de dokter ten antwoord, »want ik heb toen onmiddellijk de opmerking gemaakt, dat de 5 in 58 een verschreven 3 is, om dat we toen nog geen 1840, telden «Juist,vervolgde] Johnson, >maar hoe verklaart u dan dat 1840, dokter?® »Dat kan ik alleen verklaren door aan te nemen, dat Max Epier door een tien jarige uitsluiting van de buitenwereld zich wond. Daarna schoot Fischer zich dood. Zijn broer werd gevangen genomen. Ongeluk bij een roetbalwfdstjjd. De opening van het geweldige nieuwe stadion te Wembley (Eng.) die naar men verwachtte, op een schitterende wijze zou plaats hebben, doordat er de Cupfinal zou worden gespeeld, is geheel en al bedorven door de meest zonderlinge incidenten. Dit stadion is gebouwd voor 125.000 toeschou wers en het had eigenlijk groot genoeg moeten blyken om de groote menschen- massa, die de Cub-final wenschte te zien, te kunnen bevatten. Blijkbaar had men de ruimte wat over schat en daardoor heeft de wedstrijd van Zaterdagmiddag zich gekenmerkt door on- beschrijflijken chaos. De aftrap was op 3 uur bepaald, Een uur voor dien tijd waren er reeds 90.000 toeschouwers op de groote tribunes aan wezig. Toen reeds bleek, dat de staantribunes onvoldoende waren om de geweldige menigte die nog binnenstroomde te bevatten. Of schoon er overal ordemaatregelen waren getroffen en daarvoor 2000 man politie waren gerequireerd, slaagde de menschen- menigte er in, de afzettingen te verbreken en stroomde het speelterrein op. Aanvankelijk slaagde de politie er in, de voorwaartsche beweging van het publiek te stuiten, maar toen het publiek op meerdere plaatsen de afsluitingen verbrak, bleek dat verder onmogelijk. Toen tegen 3 uur de koning op het terrein aankwam, was er geen grasspiertje meer van het speelterrein te bekennen. Het geheele speelvlak werd ingenomen door één dicht aaneengesloten menschenmassa. Man schat, dat er op dat oogenblik wel 10.000 menschen op het speelveld waren samengedrongen, terwijl op de tribunes en buiten het stadion de menigte minstens 150.000 personen moet hebben bedragen. De aanwezige politie was machteloos tegen over zulk een overmacht. Zij telefoneerde naar alle kanten om versterking en om bereden politie. Toen deze aanrukte, slaagde men er in, na drie kwartier hard werken, het speelterrein weer vrij te maken van toe schouwers. De politie vormde een cordon rondom het terrein en dreef de menschen zoover terug, dat zij niet meer over de kalklijnen kwamen. Tot op die lijnen evenwel stonden de toeschouwers dicht deerlijk heeft vergist. Het is een gewoon verschijnsel van den mensch, die van alles en allen is verwijderd, dat de tijd, dien hij in de eenzaamheid doorbrengt, hem tienmaal, ja zelfs twintig maal zoo lang duurt.® »Het is mogelijk,® mompelde Johnson, »maar ik geloof, dat we met een krank zinnige te doen hebben, die ons een poets heeft willen bakken I® »Maar Conetti heeft bestaan, zeide de dokter, »en Conetti is in deze streken geweest »Dat zal ik niet ontkennen,® zeide Johnson. Een schaterend lachen, dat uit de ge welven scheen voort te komen, klonk den schipbreukelingen in de ooren. Allen sprongen op en grepen naar hunne geweren. Men keek opwaarts en zag daar op een verhevenheid het bovenlijf van een mensch, met een witte gelaatskleur, de haren loshangend en een verwilderd gelaat, dat wsl in staat was schrik aan te jagen. Hij barstte toen weder in zulk een schaterlach uit, dat Black onwillekeurig zijn geweer greep. Maar de dokter hield hem tegen. Tegelijkertijd* verdween de geheimzinnige gestalte. ïNu geloof ik, dat het Conetti raadsel is opgelost,® meende de dokter, ik ben er haast zeker van, dat die gestalte niemand anders kan zijn dan Conetti 1® »Of Max Epier,® liet Johnson er onmid dellijk op volgen. Mijne vrienden,® sprak de dokter, aik opeen, hetgeen buitengewoon hinderlijk was voor het spel. Aangezien de controleurs ook de controle in den steek hadden gelaten, omdat zij niet bij machte waren, het publiek tegen te houden, bleek het dat 50.000 personen zich toegang hadden weten te verschaffen zonder te betalen. De chaos was zoo algemeen, dat nie mand zelfs in staat was te vertellen, waar de tribune was, waar zij voor hun nummers plaatsen konden ontvangen. Volgens latere berichten, is het aantal ongelukken, ten gevolge van de ongeregeld heden, niet minder dan 900, waarvan ongeveer 500 ernstig gewonden. Een groot aantal hebben armen of beenen gebroken in het gedrang. Het is een geluk, dat er zulk een groot aantal per soneel aanwezig was om eerste hulp te verleenen. De meeste kwetsuren werden opgeloopen door het dringen in de ruimte, waar zich 200.000 personen op elkaar hadden gepakt, terwijl er slechts plaats was voor 125.000. Een roorersbende ingerekend. De politie te Aken heeft volgens de Crt. de hand weten te leggen op een bende roovers van 17 tot 23 jaar, die in den laatsten tijd 't Nederlandsch-Duitsche grens gebied onveilig heeft gemaakt door haar diefstallen. Vijf en twintig van deze jeugdige misdadigers zijn reeds aangehouden. De bende, die vaak in groepen verdeeld te werk ging, hield zich in hoofdzaak bezig met winkeldiefstallen. Eenigen hunner gingen dan een winkel binnen en terwijl een tweetal den winkelbediende aan den praat hield, sloegen de anderen hun slag en stalen alles, wat maar voor de hand lag. Een groote partij kleedingstukken, manu facturen, schoenen enz. is reeds in een opslagplaats ondekt. Reeds 70 winkeldief stallen zyn daardoor opgehelderd, terwijl het onderzoek nog steeds wordt voortgezet. In Nederland hebben de dieven o.a. hun slag geslagen te Kerkrade en Bleijerheide. Andere benden is men nog op het spoor. In de afgeloopen nachten is op tal van plaatsen ingebroken. In de omgeving van Scherpenzeel werden twee mijnwerkers, die met hun pas ontvangen loon terug keerden naar hun woningen aan de grens, door een aantal individuen aangehouden, mishandeld en van hun loon beroofd. geloof dat we het beste doen hem te laten, voor wien hij is, voor Conetti of Max Epier dat is mij tamelijk onverschillig en dat we dienen te zorgen, zoo spoedig mo gelijk ons zeiven in veiligheid te brengen. Als de Hemel het geeft, dat wij nog in de beschaafde wereld terugkeeren zullen al deze geheimzinnigheid ons nog lang in het geheugen blijven. Wie weet, welke zon derlinge zaken zich nog aan ons zullen ver- toonen. Maar ik zeg u en de toekomst zal het leeren, dat deze man gek is en een groot aandeel heeft gehad in de plaats gehad hebbende gebeurtenissen Een spottend en honend gelach was het antwoord. Die man zal onze kwelgeest worden« mompelde de stuurman, De zon stond hoog aan den hemel, die echter niet vrij was van donkere wolken, welke duidelijk verkondden, dat binnen eenige dagen een weersverandering zoude komen. Uit vrees van overvallen te worden besloot men zuidwaarts te gaan, naar het middel punt van het eiland, waar de plantengroei in rijkdom toenam en alles een gansch ander aanzien kreeg. ïGoddank,® zuchtte de dokter, toen zij een groot woud binnentraden, hier zijn wij tegen de scherpe oogen der wilden be schermd en van dien zonderling.® 1 Laid fan Heusdei si Altgna,d8Lan§straat en le 8Giielerwaer Wordt vervólgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1