De beroemdheid der Fransche keuken. Bij de zilveren bruiloft van den koning en de koningin van Denemarken, die op het oude kasteel Fredensborg bij Kopen hagen gevierd is, is de feestdisch bereid door een Franschen kok, Victor Michel. Michel schijnt een modern man te zijn, want gansch niet onthutst door al de feeste lijke gerechten, die hij voor het koninklijke Deensche paar en meer dan honderd gasten moest bereiden, is hij tot op het nippertje te Parijs gebleven. Op het allerlaatste oogenblik is hij per vliegtuig naar Amster dam gegaan, vandaar met een nachttrein naar Hamburg en toen weer per vliegtuig naar de Deensche hoofdstad. Onmiddellijk na aankomst op Fredensborg stond Michel, die een groote bagage aan potten en pannen had meegebracht, voor zijn fornuizen. o Een IjHch-engcval in Amerika. Het grauw bestormde Zondag de gevan genis te Columbia en maakte zich meester van een daar gedetineerden neger-student, die ervan werd beschuldigd, een hoogleeraars- dochter te hebben aangerand. De neger werd aan een spoorbrug opgehangen of schoon hij bleef volhouden, onschuldig te zijn. Ook de vader van het meisje pro testeerde tegen de lynchpartij. Het heet dat studenten der universiteit aan de lynching deelnamen, maar dit wordt door het bestuur der universiteit ontkend. Opstand tegen de sovjet. In Turkestan is een opstand uitgebroken tegen de sovjetregeering. Samarkand is in de handen der opstandelingen. Een guerilla-oorlog is aan den gang. Als oor zaken van den opstanp worden genoemd hongersnood en het sluiten der irrigatie kanalen door de bolsjewiki. o Botsing tusschen trein en auto. Wolff seint uit Goch, d.d. 28 April: Gisternamiddag is een auto uit Neuss op een spoorwegovergang met een Belgischen trein in botsing gekomen. Van de vijf in- zettenden werden twee onmiddellijk gedood, terwijl twee anderen zoo zwaar werden gewod, dat zij spoedig daarna overleden. BINNENLAND. Bevordering der bodemproductie. In enkele bladen wordt in den laatsten tijd door voorbeelden geïllustreerd dat de Nederlandsche bodemproductie nog op be langrijk hooger peil kon worden gebracht, indien in meerdere gebieden de verouderde methode van slechts grondbewerking, van slechte besmetting en van den verbouw van verouderde landbouwgewassen plaats ging maken voor een in elk opzicht rationeels bedrijfsorganisatie. Inderdaad moet worden toegegeven, dat evenals in alle andere landen ook in Neder land in meerdere bouwstreken nog een niet gering aantal landbouwers de moderne landbouwtechniek totaal negeeren. Hiertegenover moet natuurlijk worden toegegeven, dat de Nederlandsche landbouw de laatste 25 jaar met reuzen schreden is vooruitgebracht, maar wanneer men de vele prachtig gecultiveerde bouwstreken in den zomer doorreist, komt onwillekeurig de vraag naar voren: waarom ginds niet desgelijks In zeer moeilijke tijden als wij nu door worstelen is toch een land als Nederland aangewezen op den akkerbouw als een der krachtigste hulpbronnen, indien althans in alle groote en kleine landbouwbedrijven de productie tot het hoogste mogelijke maximum wordt opgevoerd. En dan na tuurlijk vooral van die gewassen, waarvan jaarlijks nog het Nederlandsche tekort door groote hoeveelheden uit het buitenland moet worden aangevuld. In de bladen werd er speciaal op gewezen, dat o.m. bij de proefnemingen met een 25-tal aardappelsoorten op de Proefboerderij te Borgercompagnie is gebleken, dat de hoogst en de laagst opbrengende aardappelen zulke enorme verschillen illustreerden, n.l. resp. 49000 K.G. en 28000 K.G. en dat de gemiddelde aardappeloogst van Nederland zelfs slechts 17 d 18000 K.G. per H.A. bedraagt. Weliswaar werd er uitdrukkelijk aan toegevoegd, dat men met proefveld- cijfers nimmer, zonder bijomstandigheden in aanmerking te nemen, mag generali- ceeren, maar toch werd aan de hand van die cyfers geconstateerd, dat het gemiddelde voor het geheele land nog heel wat kan worden opgevoerd, indien naast meer zorg voor het groeiende gewas en een meer doelmatige bemesting de teeltkeus met grooter omzichtigheid geschiedt. Inderdaad laat dit alles in verschillende gebieden nog ontzettend veel te wenschen over. Ter nadere verduidelijking laten wij hieronder nog enkele sterk sprekende voorbeelden volgen de lage gemiddelde cijfers, welke ook daarbij tot uiting komen, vinden even eens hun oorzaak grootendeels in de boven bedoelde slecht gecultiveerde bouwstreken lo. De gemiddelde Nederlandsche haver- productie bedroeg over 19111920 per H.A. 44.6 H L. De Rijksproef-veldhouder A. Hoenderken te Noordlaren oogstte in vrijwel dezelfde jaren, 19121920, op zandgrond van een der haversoorten per H.A. gemiddeld, na aftrek van 12 pCt. voor halve sloot, wal enz,, 74 H L. 2o. De gemiddelde productie aan zomer- gerst bedroeg over 19111920 35 H.L. per H.A. Tallooze vooraanstaande land bouwers oogstten de laatste jaren gemak kelijk 50 60 H.L. 3o. De gemiddelde Nederlandsche rogge- productie bedroeg over 19111920 24 4 H.L. per H.A. Van de beste roggesoorten verkrijgt men op de beste, bovendien uit stekend gecultiveerde gronden gemakkelijk 50 a 60 H.L. per H.A., meermalen zelfs daarboven, en op goede zandgronden brengt men het onder dezelfde omstandigheden meer dan eens tot 55 H.L. per H A. Alle bovengenoemde voorbeelden zijn door vele andere aan te vullen, maar genoeg daarvan. Nogmaals zij opgemerkt, dat men bij generaliseering in zijn oordeel om zichtig moet zijn, maar dit staat wel vast, dat bovengenoemde enorme verschillen voor een zeer groot deel voor rekening komen van die landbouwers, die ondanks door- loopende pogingen voor een intensievere bedrijfsrichting vanwege de moderne land- bou w-wetenschap nog teeds voortgaan hunne akkers onvoldoende te bewerken en te bemesten en daarvoor immer nog zaai en pootgoed gebruiken met een veel te laag productievermogen, hetgeen óf een gevolg is van degeneratie óf van het vast houden aan verouderde rassen, welke ook vader en grootvader sinds jaren hèr hadden gebruikt. Het schijnt uiterst moeilijk te zijn derge lijke verouderde begrippen volkomen te doen verdwijnen. En toch dient men daartoe in dezen tijd alle krachten in te spannen. In vele verslagen der proefvelden hebben de landbouwers reeds sedert jaren een leiddraad kunnen vinden, welke grondbe werking, welke bemesting, en welk soort zaai- of pootgoed voor elke bepaalde grond soort de beste is, doch blijkbaar némen die landbouwers, voor wie zulks het meest noodig is, weinig of geen nota van derge lijke proefveld verslagen. Er zijn ook reeds velerlei andere middelen beproefd om in de betreffende streken bij de meest conservatieve landbouwers ver ouderde cultuurgewassen te doen vervangen, door n.l. teikens proeven te nemen met de veel betere nieuwe, maar dergelijke proeven waren dikwijls reeds van te voren tot mis lukking gedoemd, omdat men ook van de meest productieve soorten geen rijke oogsten mag eischen, indien de grondbewerking en bemesting alles te wenschen overlaat. Onder zoodanige omstandigheden werden en worden helaas nog maar al te vaak ten onrechte de allerbeste rassen veroordeeld en gaat men maar liefst weer terug naar het slechte verouderde. Het is blijkbaar uiterst moeilijk deze toestanden radicaal op te heffen, maar toch zou in die richting ongetwijfeld door vele zeer sterk sprekende practische voorbeelden veel kunnen worden bereikt. Indien b.v. voor rekening van eiken plaatselijken Boeren bond of Landbouwvereeniging telkens bij een actief lid een perceel land naar des kundig advies werd bewerkt, bemest en bezaaid met b.v. de beste soort rogge, en indien dan na den oogst aan alle leden kon worden medegedeeld, dat van bedoeld perceel 40 of 50 H.L. of meer rogge werd geoogst, terwijl op gelijksoortigen bodem tengevolge van slechte bewerking en be mesting en aanwending van verouderde rogge bij vele aanwonende landbouwers slechts 15 of 20 H.L. werd verkregen, zouden dergelijke cijfers dan niet veel meer tot navolging dwingen De belangstelling voor zoodanig perceel zou men bovendien krachtig kunnen be vorderen door gedurende den groeilijd telkens de aandacht er op te vestigen en de men- schen er steeds bij te noodigen, en boven dien zou de organisatie zelf in staat zijn den oogst voor de leden beschikbaar te stellen tegenzeer matige prijzen, en daardoor den verbouw der betere soorten krachtig kunnen bevorderen. Indien in bedoelde streken alle besturen vad Boerenbonden en Vereenigingen in die richting eens een proef namen, dan zouden ongetwijfeld de hierboven geschetste ver waarloosde verhoudingen spoedig tot een minimum beperkt kunnen worden. o— Diefstal van 500 binnenbanden. In 't begin van de vorige week werd aan het station Hedel op een valschen vrachtbrief een kist met 500 binnenbanden aan onbevoegden afgegeven. Men ver moedde, dat de banden naar Tilburg zouden zijn getransporteerd. De politie stelde een onderzoek in en vond by den voerman H. H. aan den Broekhovenschen weg 183 te Tilburg 400 rijwielbanden in een gat in den kelder. De banden bleken afkomstig van de gestolen zending. Op de Vrijdagsche markt te Tilburg werden 34 binnenbanden in beslag genomen bij den marktkoopman C. G. uit Hilvaren- beek. G. had de banden gekocht van M. uit Eindhoven die als verdacht van den diefstal met banden door de politie aldaar is aangehouden. De voerman H. 11. is een zwager van den gearresteerde M. CENTRALE C0MISS1E VOOR BEZUINIGING. De Leerplichtwet. Millioenen kilo's papier verknoeid. De «Standaard® bespreekt de werking der Leerplichtwet en betoogt daarbij, dat er heel wat onnoodige schrijverij enz. ver richt wordt. Immers de cijfers wijzen uit, dat er in ons land geen volstrekt school verzuim bestaat, terwijl het relatieve op andere manier beter te bestrijden is. Den ouders moet men leeren inzien, hoe nood lottig ongeregeld schoolbezoek hunner kin deren bij ons kiassicaal onderwijs moet werken. Oudercommissie of schoolbestuur moeten door huisbezoek, door het uitloven van prijzen of het organiseeren van feesten en bespreking op de ouderavonden bewegen tot getrouw schoolbezoek. De statistiek moet heel nauwkeurig bijgehouden worden en in plaatselijke bladen gepubliceerd. Het blad verwacht, dat er dan een heilzame concurrentie tusschen de scholen zal komen. Vbor de enkelen, voor wie dit niet vol doende zal zijn, zal men bijzondere maat regelen moeten treffen. Een en ander behoeft natuurlijk een wettelijke regeling. Worden deze punten wettelijk gere geld, dan zijn we zeker ervan, dat heel veel noodelooze schrijverij wordt voor komen dat de schuldigen veel vlugger achterhaald zullen worden en dat het schoolverzuim veel beter bestreden wordt dan nu het geval is. Het zou wel de moeite loonen eens uit te rekenen hoe veel millioen kilo's papier zonder eeriige noodzaak als gevolg van de Leerplicht wet zijn verknoeid en hoeveel geld dit aan schrijfloonen enz. gekost heeft. Al leen aan de verhoogde toelagen voor de arrondissementsschoolopzieners is in 20 jaar uitgegeven 20 X 125 X f 800 f 1.600.000, zegge zestien ton! En dat zonder noodzaak en zonder succes, want heel die paperassenomslag werd veroor zaakt door het niet-bestaande volstrekte schoolverzuim. o De Ter-Apel vermoorde persoon heet Komduur en behoorde in 't naburige Valthe thuis als kostganger. Hij was commis- sionnajr en als zoodanig op reis gegaan en werd Zaterdag thuis verwacht. De vermoorde was een oppassende jonge man, die nooit misbruik maakte van sterken drank. Zelfmoord is uitgesloten. Van ecu zolderschuit gevallen. Maandagmorgen is te Waalwijk de vrouw van D., die Zaterdagavond van een zolder schuit was gevallen, overleden, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Nederland en Frankryk. De minister der bevrijde gebieden, Reible, heeft in tegenwoordigheid van Jhr. Loudon, den Nederlandschen gezant te Parijs, het dorp Deseparges ingewijd, dat weer is opgebouwd met steun van Nederlandsche gelden. o Princes Juliana lid ran den A. N. W. B. Elk lid brenge ten minste één nieuw lid aan in dit herdenkingsjaar, verzochten wij herhaaldelijk. De candidatenlijst be wijst, dat wij niet aan doovemansoor ge klopt hebben. Ook de juniores laten zich niet onbe tuigd het laatste aangifte-biljet, dat voor het ter perse gaan van dit nummer binnen kwam, draagt de onderteekening van Juliana L. E. M. W. van Oranje, Juniorlid no. 62184. «Kampioen®. Een gelukkige gemeente. Een correspondent van het Hbld. schrijft Terwijl overal de belastingen een steen des aanstoots zyn, worden er in Noord- Holland toch dorpen gevonden, waar men niet te klagen heeft. In de Zaterdagavond gehouden raadsver gadering van Wogum, het dorpje van het bekende zangkoor «Jacob Kwastc, deelde de burgemeester mede, dat de hoofdelijke omslag, vorig jaar bij een vermengvuldi- gingscijfer van 1 geraamd op f 21.000 opbrengst, 't zal brengen tot f 28.747, wat verminderd met aftrek voor reclames f 26.000 netto zal worden De dienst 1922 vergde slechts f 12.600, en er is dus een overschot van f 13.000. Over 1923 moet er f 14.000 zijn en men behoeft dus geen belastingen te heffen. De raad wilde echter rekening houden met den dienst 1924 en besloot, om ook dat jaar niet hooger be lastingen te moeten heffen, een vermenig- vuldigingscijfer te moeten vaststellen van 0.5. Dar» zal men bij een benoodigd be drag van f 14.000 nog wel f 19 000 in kas krijgen, ook al rekent men een daling van de inkomens met een derde. 't Land van belofte, zal men elders zeggen. o Voetbalwedstrijd HollandBelgië. Bij den op Zondag gehouden voetbal wedstrijd HollandBelgië, werd gelijk opgespeeld. De uitslag was 11. Ruim 34000 toeschouwers woonden trots het slechte weer den wedstrijd bij. Valsche bankbiljetten van f 10. De commissaris van politie in de eerste afdeeling te Rotterdam, waarschuwt be langhebbende, dat een groot aantal valsche bankbiljetten van f 10 in omloop zijn ge bracht. Zij zijn goed nagemaakt. Het eeriige verschil is, dat aan de voorzyde rond den zandlooper meer streepjes zijn dan op de echte biljetten. Ook is de kleur donkerder. Aan de achterzijde is de 1 van de 10 rond en op de echte bil jetten hoekig. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kin der confectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Woensdag 2 Mei a.s. her denkt onze stadgenoot de Heer J. C. Vaassen, dat hij vóór 36 jaren in militairen dienst trad. Na 1 November 1887 te zijn aangesteld tot koporaal, werd hij 12 Mei 1889 be vorderd tot sergeant, den 23 Mei 1898 tot fourier, den 7en April 1902 tot sergeant dienstdoende luitenant te velde, den 7en April 1903 tot sergeant-majoor titulair, den 16en November 1903totsergeant-majoor administrateur en den 16en Juni 1907 tot Reserve-adjudant onderofficier bij 42 Bat011 Landweer Infanterie en heeft hij op 1 Mei 1923 den militairen dienst met pensioen verlaten. Maandagmorgen reed de voerman C. v. R. uit de Haarsteeg met paard en kar nabij de Herptsche poort in een sloot, waarbij v. R. een wonde aan zyn hoofd opliep en de kar averij bekwam. Hulpvaardige handen brachten een en ander op het droge. De kar werd met een ander voertuig naar de Haarsteeg gebracht, De opbrenst van de j.l. Zaterdag gehouden »Emmabloem«collecte bedroeg f7515, dat is bijna f50.minder dan verleden jaar. In de op 30 April gehouden zitting van het Hoofdstembureau, is bij loting de volgorde vastgesteld van de ingeleverde candidatenlijsten voor de verkiezing van den Gemeenteraad. 1 is de katholieke en 2 de protestantsche lijst. Naar we vernemen, is de boterprijs thans vastgesteld op 90 ct. per pond en zal de zoete melk de volgende week door de Herptsche fabriek worden geleverd tegen 8 ct. per liter. Naar ons wordt medegedeeld, is tegen heden avond een vergadering belegd om tot oprichting van de fanfare der Heilige Familie te geraken. Heden Dinsdag, 1 Mei, wordt alhier op feestelijke wijze het 50 jarig bestaan der R. K. Bijzondere Jongenschool, tegen woordig Hoofd de heer G. Carpaij, herdacht. Onder de heer v. d. Poel werd ze opge richt eerste Hoofd was de heer v. d. Van die bij de feestviering tegenwoordig was en die 40 jaar zijn beste krachten aan de school heeft gegeven. Om 7 uur had een H. Mis plaats, om elf uur receptie voor belangstellende in het patronaatsgebouw, terwijl om 3 uur tractatie der schoolkin deren plaats had waarbij Prof. Baldino als gochelaar optrad. Tot leden van de commissie van bijstand voor het verstrekken van gegevens inzake de landbouwstatistiek zijn voor deze gemeente benoemd, de heerenTh. van Oudheusden, F. J. Nouwens en Chr. Tim mermans. Aalburg. Alhier is een begin gemaakt met de afgraving van den dijk nabij H. Schouten, hetgeen aan verschillende personen werk verschaft. Almkerk. Dezer dagen hield, onder leiding van den Heer Burgemeester, de Oranjevereen. een openbare vergadering in 't Café Dekker. Een definitief Bestuur werd gekozen, bestaande uit de heeren G. de Jong, J. de Wit, J. Koopmans, W. Paans, C. A. Koekkoek, M. de Peuter, P. M. Pouli, C. P. van Herwijnen, P. Nieuwenhuizen Dz., A. J. van Dis en P. v. d. Wal. Na een korte woordenwisseling stak een zekere H. de Bok te Nieuwendijk alhier C. v. M. met een mes zoodanig in de borst, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Op Vrijdag 4 Mei a.s. zal voor de wijken B, C. D, E, F en G de herijk van maten en gewichten plaats hebben in het Gymnastieklokaal aan de Voorsteeg. Op Zaterdag 5 Mei te Nieuwendijk van des voorm. 9 tot 11 uur. Tot Bestuursleden van de Herv, vereen, tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel alhier, zijn gekozen de heeren Ds. Röth, Voorzitter J. Koopmans, Secretaris J. van Leeuwen, Penningmeester J. v. d. Koppel, J. B, Branger, Joh. de Wit en A. Burghout. Andel. Het zoontje van schipper S. had het ongeluk van de loopplank te glijden. Zijn vader, die er onmiddellijk bijsprong, mocht het genoegen smaken zijn kind van een wissen dood te redden. Dit is in 14 dagen tijd de 2de maal dat schipper S. hier te Andel op dergelijke wijze zijn kinderen terugkreeg. Het is te hopen, dat het voor beide kinderen een goede les mag zijn. Door welwillende medewerking van enkele dames, die het plan gemaakt hadden, om tijdens het concert, dat «Andei's Fanfare® gaf ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan, een collecte te houden met verkoop van bloempjes, ten bate voor «Andel's Fanfare®, bracht een mooi bedrag op, zoodat zij den Voorzitter f 39.07 ter hand stelde. Voorwaar een mooie gift als men be denkt dat het met kleine gaven bijeen is gebracht. Moge het voorbeeld en de goede bedoe lingen van deze dames, die zich geheel belangeloos hadden beschikbaar gesteld, in alle opzichten navolging hebben ter eere van ons fanfarecorps, dat heden den trots van Andel is. Niet alleen omdat ze op den muziekladder zoo opgeklommen zijn, maar ook om de goede harmonie en orde die er steeds is. B.-Broek. Zaterdagmiddag vergaderde alhier de Bond van Muziek- en Zanggezel schappen «Land v. Heusden en Altena.® In deze vergadering werd besloten dat de vereenigingen die aan het alhier te hou den festival zullen deelnemen, uit de Bond- kas elk f 40.zullen ontvangen. Als nieuwe leden van den Bond gaven zich o{> het Dameskoor «Ons genoegen« alhier en het fanfaregezelschap «Kunst na Arbeid® te Werkendam (Biesbosch). Tevens werd besloten het intree voor- het festival te bepalen op 75 ets. voor een dagkaart, 40 ets. voor een avondkaart en 25 ets. voor een kinderkaart. Brnchem. Zondag 6 Mei a.s. hoopt, onze geachte predikant Ds. Joh. de Bres» den dag te herdenken, waarop hij vóór- 12j jaar in zijn eerste gemeente, Bleskens— graaf, bevestigd werd, vanwaar hij 29 Nov_ 1914 naar St Annaland vertrok, om dez« gemeente op 1 Oct. 1916 met zijn tegen woordige gemeente te verwisselen. Beneden-Langstraat. Wat bij men- schenheugens niet is voorgekomen, valt thans te coristateeren, namelijk dat de aardappelen: haast waardeloos zijn. Voor fl.pen: mud zijn ze allerwege verkrijgbaar. Jam mer, dat dit product niet kan worden: overgehouden het vorig jaar gaf wel een: dubbelen oogst. C&pelle. De Chr. Zangvereeniging «Hallelujah®, hoopt dit jaar deel te nemen- aan het in Augustus te houden concours te Sleeuwijk. —o—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2