ïoor M Land van fieusden go Altena, de Langstraat bd de Bommelerwaard. lo. 4202 Woensdag 9 Mei A. Vos-v. kersbergen Jan Geertzen, 's-BOSCH "Restaurant en Uitspanning BEHOORENDE BIJ HET Als ge geen eetlust hebt, ge u humeurig en terneergeslagen voelt, dient gij Foster's Maagpillen te gebruiken. Dit geneesmiddel werkt rechtstreeks op de lever, regelt de gal, helpt de soysvertering en voorkomt verstopping. Het geheele gestel wordt veisteikt door het gebruik van Foster's Maagpillen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f065; in apotheken en drogistzaken. Vervolg Raadsverslag WERKENDAM. Thans is aan de orde punt 4 der agenda, aanwijzing commissie tot het onderzoeken der rekening van het waterleidingbedrijf dienst 4922. In deze commissie worden benoemd de heeren C. W. Kieboom, T. de Klerk en C. v. Wijk. De Voorzitter deelt mede, dat nog is ingekomen een verzoek van Paans om orit- jf slagen te worden van het schoonmaken der binnenhaven. B. en W. stellen den Raad voor, hem van die verplichting te onslaan en zouden dan tevens machtiging willen hebben om het uitdiepen van de haven opnieuw aan te besteden. Hakkers. Dat is nu al weer te laat, het werk had al een maand geleden aan besteed moeten zijn. Er is nu geregeld laag water .geweest en dan had men nu al klaar kunnen zijn. Smidt. Ik stel voor om de werkeloozen de haven schoon te laten maken, er zijn er hier velen. Verleden week zijn er wel een 40 en misschien nog meer van de visscherij teruggekomen, die zijn nu bijna allemaal nog zonder werk. Het werk moet dan voor een van te voren bepaalden prijs uitbesteed worden. De heer J. de Klerk zou een opzichter willen benoemen, die toezicht hield bij het schoonmaken van de haven en wil het werk dan in daggelden uitbesteden. Voorzitter. Dat gaat niet, dat is ten eenen male onmogelijk. De heer de Waard wil het schoonmaken aanbesteden in 40 of 20 perceeltjes. Er kan dan gezegd worden zooveel M8 grond zit er in dat perceel en als men dan klaar is kan men, het hen toekomende geld komen halen. Na eenige discussie wordt besloten, B. en W. te machtigen om overeenkomstig dit voorstel te handelen. Aan de orde is punt 5 der agenda. Voorstel van B. en W. tot het vervangen der machines van het waterleidingbedrijf, door andere. Ter bespreking hiervan gaat de Raad in geheime zitting over. Na heropening van de vergadering deelt de Voorzitter mede, dat zooals allen leden bekend is, de machines der waterleiding dringend voor ziening behoeven. De eene stoomketel is niet meer bruikbaar, zoodat mocht de andere ketel, welke ook niet meer is zooals be hoorde te zijn, eveneens onbruikbaar worden, de gemeente zonder water zou komen te geraken. Door B. en W. is in dezen met goed vinden van den Raad het advies ingewonnen van het Rijksbureau voor Drinkwatervoor ziening, hetwelk adviseert de beide stoom machines te vervangen door een ruwolie- motor en een electromotor, elk met een capaciteit van 54 M8 water per uur. Deze verhoogde capaciteit (de stoommachines hebben elk een capaciteit van 24 M3) is beslist noodzakelijk om in de zomermaanden voldoende water te kunnen leveren. In verband hiermede is eveneens noodig dat filters en reinwaterkelder worden vergroot. De laagste inschryver voor de machines is de firma Begemann te Helmond voor de som van f6600.terwijl de overige kosten worden begroot op plm. f 36000. Volgens berekening van het Rijkskantoor, zou met de nieuwe machines jaarlijks plm. f1700 a f1800 aan brandstof kunnen worden bespaard, zoodat de voorgenomen uitbrieding geen prijsverhooging van het water met zich brengt. Daar de leden overtuigd zijn van de noodzakelijkheid dat eene voorziening be hoort te worden getroffen, wordt met algemeene stemmen besloten het water- leidingbedryf uit te breiden, volgens het door het Rijkskantoor opgemaaakt plan en de levering der machines op te dragen aan de firma Begemann te Helmond, voor de som van f 6600 Hierop wordt de vergadering gesloten. Openbare vergadering van den Raad der gemeente WASPIK op Vrijdag 4 Mei. Voorzitter Burgemeester Dekkers. Secretaris B. van Schijndel. Aanwezig alle leden. Klokke 4 uur opent de Voorzitter de vergadering met gebed. De Secretaris leest de notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Hierna deelt de Voorzitter mede. 1. Schrijven van Gedep, Staten, d.d. 4 April omtrent de verordening tot ophef fing der paarden en veemarkten te Raams- donk, wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Schrijven van Gedep. Staten, waarbij goedkeuring wordt verleend op de ver ordening tot heffing van leges. 3. Een schrijven van den Bond tegen het schenden van Gods heiligen naam, waarbij den Raad verzocht wordt eene regeling te treffen, omdat kwaad zooveel mogelijk tegen te gaan. De heer van der Rijken vraagt het woord en wil het in de politieverordening inge last zien. 't Is volgens spreker op het oogenblik wel niet hard noodig, doch het kan voor de toekomst zijn nut hebben. Hij stelt voor, dat B. en W. in de eerstvolgende raadsvergadering met eeD artikel zullen komen, om het in de politie verordening op te nemen. 4. Schrijven van Gedep. Staten waarbij goedkeuring wordt verleend om de 8j pCt. pensioensbijdragen te verhalen op ambte naren, die na 4 Januari zijn in dienst getreden. 5. Voorstel B. en W. om den ge meente-ontvanger aan te sluiten bij den girodienst en wel als gemeente ontvanger, dus persoonlijk en eens voor de gemeente. Bedragen hooger dan f 6000 komen dan op den girodienst voor de geente. Daarover mag de ontvanger dan niet beschikken zonder toestemming van B. en W. In stemming gebracht, zyn allen voor. 6. Reclames H. O. Schrijven van Ged. Staten omtrent het beroep van H. J. Lan- gerwerf over de eerste 4 maanden van 4922. Hij was aangeslagen tegen een ver moedelijk inkomen van f2400, belastbaar f4700, bedrag f29.85. Gedep, Staten stellen vast dit bedrag terug te brengen tot f 46.80, vermoede lijk inkomen f 4500,belastbaar f'4100. Omtrent het beroep van mej. H. van Son, konden Gedep. Staten geen termen vinden, dit bedrag te verminderen. Beroep van de Wed. M. C. J. van Son, tegen haren aanslag, 2e halfjaar 4922. Haren aanslag van f 938,75 (tegen een vermoedelijk inkomen van f 30,000 belast baar f 29.600, werd teruggebracht op f 65,37, vermoedelijk inkomen f 3000, belastbaar f 2600 Beroep van de Wed. M. C. J. van Son, tegen haren aanslag H. O. 4921 van f2140.35, vermoedelijk inkomen f 30.000, belastbaar f 29,600, teruggebracht op f 294,26, tegen een vermoedelijk inkomen van f 5000 belastbaar f 4600. De heer van Rijken vraagt, of zij haar kapitaal heeft overgegeven aan haar kin deren. De Voorzitter zegt, dat zij kan bewijzen, dat zij het inkomen niet heeft en dat de Raad daarin moet berusten. Van der Rijken begrijpt dit wel, doch kan er van den anderen kant met zijn verstand niet bij, hoe zoo'n regeling mogelijk is. De heer Rubbens is het hiermee eens en noemt het schandelijk. Beroep P. G. Tweehuizen. Aangeslagen voor f 42.05, von 1 Jan. tot 1 Mei '22 vermoedelijk inkomen f 2600 belastbaar f2200; aanslag teruggebracht op f 16.80, vermoedelijk inkomen f4500 belastbaar 1 1400. 7. Ingekomen schrijven van B. en W. te Hooge-Zwaluwe, advies om Ruckphen niet toe te laten tot aansluiting bij de waterleiding. Een tweede schrijven was thans ingekomen, waarbij het eerste schrij ven werd ingetrokken. 8. Een schrijven van de Kamer van Koophandel te Waalwijk, aan den Raad der gemeente, om verlenging van den arbeidsduur voor arbeiders in dienst der gemeente. Het gemeentebestuur is het volkomen eens met den inhoud omtrent verlenging werktijd. 2. Advies van Gedep. Staten aan den Raad van Waspik, betreffende salaris gemeente-ontvangerhet ontwerp besluit luidt: minimum f1015, maximum f 1240. Deze regeling treedt in werking 1 April 1923. Vroeger was dit minimum f 1125, maximum f4375, B. en W. stellen voor hiermede accoord te gaan. Allen voor. 10. Verzoek Bestuur Hanze om eene subsidie voor de teekenschool van f 300 in plaats van f 200. B. en W. stellen voor het verlangde bedrag te geven, omdat het onderwijs zeer regelmatig en uitstekend gegeven wordt. De heer van der Rijken vraagt, of die verhooging voor 1 jaar is, waarop de Voorzitter bevestigend antwoordt. Voorstel B. en W. met algemeene stem men aangenomen. 11. Aangenomen wordt vervolgens eene kleine wijziging op de verordening op de keurloonen voor vee en vleesch. 12. Vervolgens wordt behandeld een adres van den boerenbond, waarin aan sluiting wordt gevraagd bij den veekring Waalwijk. B. en W. stellen voor hierop niet in te gaan. Hierover ontspon zich een uitvoerig debat, waaraan behalve de Voorzitter en de Wethouders, verschillende leden deel namen en het voor en tegen aansluiten werd overwogen. In stemming gebracht, staakten ten slotte de stemmen 4 tegen 4. Tegen stemden de heeren Rubbens, de Hond, Kamp en Vloeimans. Voor stemden de heeren G. Teunen, A. Nollen, D. v. d. Rijken en A. Pruijssers, welke twee laatste leden vooral met klem aandrongen op aansluiting. 13. Schrijven van Ged. Staten om eene door de gemeente geïnde pacht, in totaal groot f83. te storten bij den Ontvanger te Waalwijk. 14. Hierna komt aan de orde een be sluit van af- en overschrijving. De ver schillende posten worden door den Secretaris voorgelezen. Het lid Van der Rijken vraagt, of de kosten der warenwet ongeveer 43 cent per inwoner bedragen, waarop de Voorz. bevestigend antwoord. Vervolgens worden de kosten der voor oefeningen besproken voor de militairen. Deze worden geraamd op f 200. Het lid v. d. Rijken vindt het jammer, dat er niet meer jongens gebruik van maken. Hij wenscht ter aanmoediging wel eene lezing te doen houden. De Voorzitter belooft, hierover met den kapitein te spreken. 15. Nog wordt overgegaan tot de be noeming van een derden ambtenaar van den Burgerl. Stand. De Voorzitter zegt dat hieraan geen kosten zijn verbonden, Met algemeene stemmen wordt benoemd de Heer B. de Winter. Aan rondvraag gekomen, vraagt de heer v. d. Rijken, of de Voorzitter ook kan zeggen, wanneer de walerleidingsmaatschij. de wegen zou verbeteren. De Voorzitter zegt, dat de heer Roelants, de directeur der waterleiding, hem ver zekerd heeft, dat er binnen 14 dagen een begin zou worden gemaakt met de verbe tering der wegen. Het lid v. d. Rijken vraagt vervolgens, of er op gerekend kan worden, dat er zand onder de steenen wordt gebracht. Da Voorzitter meent, dat alles goed in orde zal worden gebracht. Het lid v. d. Rijken vraagt, hoe het nu staat met het gebruik der oude school, welke nu leeggekomen is. De Voorzitter zegt, dat zij wordt gebruikt voor herijken van mater: en gewichten, voor theoretisch onderricht bij de voor oefeningen voor militairen, dat er de teekenschool is ondergebracht, dat er zit dagen worden gehouden door den gem.- en rijksontvanger en indien er nog andere instellingen zijn in de gemeente, die er gebruik van wenschen te maken, dat zij zich dan tot B. en W. kunnen wenden. Spr. deelt tevens mede, dat de school bij het verlaten er zeer goed en keurig onderhouden uitzag. Het lid v. d. Rijken vraagt, of er al iets bekend is, omtrent de kosten in de electrische voorziening. Hij wenscht meer aanmoediging tot meer aansluitingen en vraagt, of de Voorzitter in de volgende vergadering met een afgerond bedrag kan komen. Het lid Vloeimans meent, dat de kosten in andere gemeenten duurder zyn dan hier. De Voorzitter meent, dat we de concur rentie met Raamsdonk, dat sinds lang een eigen installatie heeft, niet kunnen weer staan, dat hier 50 cent voor licht en daar slechts 38 cent betaald wordt en voor kracht slechts 20 cent. In andere ge meenten is de prijs overigens nergens lager dan hier. Spr. wil echter graag propa ganda maken voor meer aansluitingen. Het lid v. d. Rijken hoopt, dat in eene volgende vergadering het jaarverslag zal zijn ingekomen. Hierop sluit de Voorzitter de openbare vergadering, waarna de Raad overgaat in geheime vergadering, tot bespreking steun regeling aan werkeioozen. BUITENLAND. Een oude stad ontdekt. Aan den voet van den Colima-berg in Mexico, zijn de overblijfselen ontdekt van een stad, welke volgens den Schotschen deskundige James Philoman meer dan 4000 jaar oud moet zyn. De regeering der Ver- eenigde Staten heeft besloten een wetens- schappelijke expeditie er heen te zenden, om een onderzoek in te stellen. o Auto-ongeral te Par(js. Omstreeks half 2 reed een autobus te Parijs tegen de uitstalling van een proef lokaal in de rue du Mail op. Van een jongeman van 25 jaar, die op het trottoir stond, werd het hoofd verbrijzeld. Hij over leed onmiddellijk. 5 personen in de autobus werden gewond door de scherven. De uit stalling van het proeflokaal was geheel in elkaar gereden. De autobus werd bestuurd door een lid van de burgerwacht. o lit drooggelegd Amerika. In de Vereenigde Staten, men weet het, wordt het alcoholverbod streng gehandhaafd, met het resultaat dat heel wat sterke drank en wijn in stilte wordt verschalkt. Onlangs stopte aan een der groote stations een sneltrein. Onmiddellijk springt een man in de wandelgang, kijkt in alle com partimenten en vraagt met een knipoogje en een blik op het mandje aan zijn arm heel geheimzinnig »Wil één van de heeren misschien een fleschje heerlijke, ijskoude thee koopen«. Zijn knipoogje en zijn heele manier van doen zyn zoo veel beteekenend, dat het mandje in minder dan geen tijd leeg is. Telkens als de man het geld voor zyn fleschje int en die heerlijke, ijskoude thee gaat waarlyk niet voor een prikje weg, fluistert hij den kooper in het oor »Wil meneer alsjeblieft met openmaken wachten tot de trein buiten 't station is. U begrijpt, dat ik liever mijn vingers niet brand. Een conducteur die dit verzoek eenige malen heeft gehoord, zegt, als de trein op het punt van vertrekken staat «Vertel eens kerel, waarom mogen de lui die fleschjes nu niet open maken, En lachend antwoordt de handige baas, terwijl hij al met één voet op de trap naar buiten staat »Je zou een spektakel beleven, want onder ons gezegd, de flesch jes zijn inderdaad met koude thee gevuld.a Koker 60 cf. bij Apoth.en 0rogisten Burgerlijke Stand. ANDEL, over de maand April. Geboren: Livinis z. v. B. v. Andel Lzn. en P. M. Verwijs. Getrouwd: Ph. Walraven 26 j. met A. Naaijen 23 j. J. C. Blankers 45 j. met D. A. Millenaar 29 j. Overleden: Leendert Robijn 10 j. Huibert Jonkers 78 j. wedr. v. K. Smits. 's GRAVENMOER, Over de maand April. Geboren: Cornelia d. v. A. Rutters en P. v. Dalen Marinus Pieter z. v. D. v. Loon en C. W. v. Beek. Ondertrouwd: M. A. Kuijsters 23 j. en J. W. Suos 24 j.J. de Geus 27 j en A. v. Dongen 21 j. Overleden: Hendrik Versteeg 56 j. Maria Johanna van Beek 40 m* WASPIK. Over de maand April. Geboren: Cornelis Gerardus z. van M. Vermeulen-van den HoutLaurentius z. van J. Balmakers-Verweij Johannes Adam z. van W. H. Buijs-LommersWil- helmina Jacoba d. van C. van der Rijken van der Vaart Leendert z. van A. Roozen- brand-VerduijnPetrus Johannes z. van J. van der Velden-Pagie Wilhelmina Pie- ternella d. van A. H. Smits-de Bont. Overleden: P. Pijnenborgh 84 j. C. Lankhaar 19 j. G. van den Berg, echtg. van J. M. Boelman, 64 j. VEEN. Over de maand April. Getrouwd: J. C. Blankers en D. A. Millenaar. ALMKERK. Over de maand April. Geboren: Geertrui d. van A. Vink en J. Daggelders Geertruida Johanna d. van J. Koekkoek en G. van Vuuren Apo- lonia Elisabeth d. van M. T. van As en T. van Oudheusden Urias z. van M. de Ruijter en T. Teuling Sandrina Johanna- d. van P. A. van Herwijnen en J. S. de Zeeuw Janneke d. van J. J. Kant en A. de Graaff. Getrouwd: A. Romijn 25 j. en W. J. Scherff 20 j. Overleden: G. Vink 40 dagen en D. G. Colyn 15 maanden. BRAKEL, over April. Geboren: Johannes z. v. C. van Wy- gerden en J. Schreuders Aaltje d. v. W. J. de Vries en C. Ermstrang Hendrik z. v. A. Hanegraaf en A Duijzer Adiiian z. v. A. Poot en C. A. Vervoorn Teuntje d. v. T. Pelle en M. W. van der Zalm Antonie z. v. P. van Wijgerden en D. S. van der Linden. Gehuwd: E. van Dalen 27 j. met G. A. P. van der Ven 25 j. POEDEROIJEN, over April. Geboren: Gerrit Johan z. v. J. van der Laar en A. van Veen Aaltje Antonia d. v. A. Sterk en J. M. Duijzer Wilhel mina d. v. M. van Driel en A. G. van Os. Overleden: J. van Wijk 86 j., wed. v. J. van der Mans. DE WERKEN en SLEEUWIJK. Geboren: Johanna Antonia d. v. M. van der Schuit en J. A. Verschoor Mar- tinus z. v. M Kramer en A. de Koter Dingena Bastiarta d. v. J. van Wendel de Joode en A. Vink. Ondertrouwd: B. Kant 25 j. met M. Groenenbergh 27 j. WERKENDAM. Geboren: Dirk z. v. P. Elzelingen en P. Vink Rebecca Johanna d. v. C. H. v. d. Heuvel en J. M. M. Scheffer3 Aart z. v. Willem Bakker en C. v. Oord Leven loos kind van B. Ippel en M. Visser Jo hannes Christianus Wilhelmus z. v. W. J. Rijkers en J. v. Hees Adrianus z. v. B. Baggerman en G. Visser Adam z. v. A. v. Vugt en L. Potters Judith d. v. B. M. Ippel en P. J. v. Hassent. Getrouwd: H. de Vries 26 j. met B. Schram 24 j. Overleden: C. Boon 72 j., echtg. v. J. P. v. d. Berg; A. de Weerd 74 j., echtg. v. J. Baggerman A. den Hollander 84 j., wed. v. C. Visser C. Vos 74 j., wed. v. W. de Roon B. Mans 78 j., echtg. v. M. Ritmeester. In de van ouds bekende Zaak van W. 112 - HEUSDEM, zijn verkrijgbaar alle soorten fijne sigaren en Sigaretten, van de duurste tot de goedkoopste soorten. Aanbevolen merken: VELASQUES. SENORITAS. CHIC. IDEAL. ROYAL. VUELTA. IMPERATOR. Het Seriemerk KAREL DE STOUTE NESTOR (Vorsten landen Sigaar.) Rookt het merk WEGWIJZERS. Alle soorten fijne sigaretten, een pracht-collectie HOUTEN PIJPEN. Aanbevelend ALS BOVEN. Hotel St. Jansstraat 10-12, nabjj het station, Tel. Interc. 436. ÏÏ?T UIOEGSEL Klettw^blad verdwijnt spoedig

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5