Bij i nr. Deiioert m dijvoegsel C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, k Schipbreukelingen der S. D. LASKHDYZEI Co s Bank. Waterpoort, Heusden. PIliÖILLKTlïivV''"'-' Raamsdonksveer. Reparatie-Inrichting. Het Handelsregister. SPAARBANK. Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden. No, 4297. Vrijdag 25 Mei 1923. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61535. Und van alteNA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Het jaa? 4918 heeft ons de Handels registerwet gebracht, waardoor eene regeling tot stand kwam omtrent de wijze, waarop men kan te weten komen door wie bepaalde handelszaken worden gedreven, welke de vorm van de zaak is, welke de bevoegd heden van den bestuurder zijn eri in hoe verre deze aansprakelijk is. Dat het treffen van zoodanige voorziening allernoodzakelijkst was om het publiek gelegenheid te geven uitsluitsel te krijgen over" verschillende vragen, die voor de beoordeeling van ondernemingen van belang zijn, kan ieder begrijpen en eveneens zal het voor ieder duidelijk zijn dat men juist bij het naderen van den vrede die voorziening meer dan ooit wenschelijk achtte. Immers was de voorspelling heusch niet te gewaagd, dat na het sluiten van den vrede nieuwe zaken als paddestoelen uit den grond zouden komen oprijzen, dat vele nieuwe handelsrelaties zouden worden aangeknoopt, dat het verkeer een "zeer groote vlucht zou nemen en dat van de verlevendiging op zakengebied allicht vele minder goede elementen gebruik zouden trachten te maken om hun slag te slaan. Om dit lautste nu zooveel mogelijk tegen te gaan, oordeelde de regeering het zeer terecht noodig dat tot de inrichting van een handelsregister werd overgegaan. Iedere handelszaak, waaronder te ver staan elke zaak of onderneming van een koopman, ook indien een andev, niet koopman zijnde, mede-eigenaar is, moet thans worden ingeschreven in het handels register, hetwelk gehouden wordt bij de Kamer van Koophandel in welker gebied zij is gevestigd. Straatventers, die geen winkel hebben, ambachtslieden, die uit sluitend verkoopen hetgeen in hunne onder neming is voortgebracht en bewerkt, zoomede land- en tuinbouwers en visschers, 29) Met een zeker welgevallen keek de dokter naar zijn arbeid en toen het vuur volgens zyne schatting had uitgewoed waagde hij het naar binnen te gaan. Er heerschte een ondraagljjke lucht, veroorzaakt door het verbranden der dierlijke stoffen. Maar het middel had radicaal geholpen. Op den vloer lagen eenige tientallen hondskopvleer muizen meerendeels verzengd en een twaalf tal slangen uitgerekt, door den rook verstikt. De verwoesting was verschrikkelijk. De dokter raapte een half verbrande slang op en bekeek haar nauwkeurig, terwijl de anderen zich onledig hielden met het ver wijderen der slachtoffers van de ramp. ïToch zal het goed wezen® sprak de dokter »als wij een middel kunnen bedenken, waardoor wij in het vervolg van die ge vaarlijke gasten zullen bevrijd kunnen blijven. Daartoe zal noodig zijn een deur te ver vaardigen, die ons tegen eiken indringer vrijwaart, want de mogelijkheid blijft be staan, dat over eenigen tijd de slangengrot weder bewoond zal worden. Een ding kan mij spijten, dit namelijk, dat wy nog niet die uitsluitend verkoopen, hetgeen In hunne onderneming is voortgebracht of gevangen, vallen buiten de verplichting om hunne onderneming in het handelsregister te laten inschrijven. De opgaaf van vestiging eener handels zaak aan de betrokken Kamer van Koop handel moet geschieden uiterlijk eene week daarvóór of daarna. De wet eischt dat meerdere gegevens worden verstrekt, doch de wetgever heeft er met zorg voor ge waakt dat het handelsregister niet is een informatiebureau voor de credietwaardigheid van handelszaken, zooals velen steeds nog ten onrechte denken, al erkennen we dat de gegevens, die het handelsregister ver strekt, vaak kunnen wegen bij de beoor deeling der credietwaardigheid. De bank instellingen vragen dan ook meermalen afschriften van dossiers, waarvan er een voor elke zaak moet worden aangelegd en van welks inhoud het publiek kosteloos inzage kan nemen. Evenmin verschaft het handelsregister inlichtingen over naam en faam van handelslieden, zooals sommigen ook nog denken. De gegevens omtrent het in de handelszaak gestoken kapitaal zijn niet voor het publiek bestemd en worden alleen gebruikt voor de vaststelling van het be drag voor eerste inschrijvingskosten en jaarlijksche bijdragen, dat iedere handels zaak voor het handelsregister heeft te voldoen. Deze gelden komen ter beschikking van de Kamer van Koophandel, die ze moet besteden voor doeleinden in het belang van handel en nijverheid, b.v. het verleenen van subsidie's aan vak- en handelsscholen. Geschiedt zulks op eene juiste wijze dan komt het geld, dat van handel en nijverheid gevraagd wordt, wederom aan handel en nijverheid ten goede. Van bedoelde inschrijvingskosten en jaar lijksche bijdragen is het bedrag in de wet vastgelegd. Het is berekend naar het in de handelszaak gestoken kapitaal en bedraagt als minimum, d.i. bij een kapitaal van niet meer dan f 40.000, voor eerste in schrijving f 5.00 en voor jaarlijksche bij dragen f 2.50. Is degeen, die die bedragen verschuldigd is, nalatig in de betaling, dan ontvangt hij eerst eene aanmaning bij aangeteekenden brief en helpt dit niet dan kiijgt hij een dwangbevel. In geval eene handelszaak wordt opge heven dan is zoowel de eigenaar als de vereffenaar gehouden daarvan opgaaf te doen aan de Kamer van Koophandel, bij welke zij staat ingeschreven. Is zulks hebben gevonden, wat aan dien man herinnert Met dien man bedoelde hij den »ge- heimzinnigen zelfmoordenaar. >De dag is nog lang« gaf Black ten antwoord »mij dunkt, dat wij met onze onderzoekingen moesten voortgaan. Er zijn nog eenige gangen, die wij nog niet zijn doorgegaan. Ik begin er nu eerst liefhebberij in te krijgen I« »Maar ik begin honger te krijgend liet de dokter er op volgen, terwijl hij Johnson lachend aanzag. Het blijft nog sukkelen jongens, zoolang we er niet ernstig naar streven, zoo spoedig mogelijk in onze levens behoeften zoo ruim mogelijk te voorzien. Wild, gevogelte en vruchten zijn hier in overvloed. Vuur bezitten wij. Het komt er dus maar op aan, onze bekwaamheden in het een en ander ten toon te spreiden. Mij dunkt als we eens moeite deden eenige eieren te verzamelen. Dat zal toch zoo'n kunst niet zijn De matrozen waren het met den dokter volkomen eens. Het buitengewoon buiig weder was evenwel niet bizonder aanmoe digend. Er viel een gestadig fijne regen en de stand der lucht was zoodanig, dat in de eerste tijden geen fraai weder kon verwacht worden. »We zullen eenige bananentrossen zien machtig te worden« sprak Black »en dan eens kijken, wat we hier in den omtrek kunnen opduiken. Dienovereenkomstig begaven de schip. niet geschied en heeft eene handelszaak langer dan eene week opgehouden te bestaan, dan kan de Kamer van Koophandel haren secretaris gelasten om te handelen als ware opgaaf van de opheffing gedaan. In de kringen van handel en nijverheid wordt zeer verschillend gedacht over het nut van het handelsregister. Het valt niet te ontkennen, dat zeer vele inge schrevenen zelden of nooit aanleiding hebben inzage van een dossier te nemen, maar gelukkig staat daartegenover dat de er varing leert dat het nut van het handels register door steeds meerderen wordt ingezien en dat hun aantal snel aanwast bewijzen de in cijfers gestelde opgaven van verschillende Kamers van Koophandel betreffende de over 4924 en 4922 ver strekte inzage en gevraagde afschriften van dossiers. BUITENLANDSCH OVERZICHT In ons vorig overzicht maakten wij mel ding van de geruchten, als zou de ziekte van Bonar Law, den Britschen premier, niet zoo ernstig zijn als de berichten deden vermoeden. Kort daarop is de premier van zijn buitenlandsche reis in Engeland teruggekeerd en bleek zijn toestand van dien aard, dat hij direct zijn ontslag bij den Koning heeft ingediend. De keuze van den nieuwen premier heeft niet lang op zich laten wachten. Stanley Baldwin, die een tijdlang particulier secretaris van Bonar Law is geweest, is de nieuwe premier geworden en het laat zich aanzien, dat Baldwin zelf als kanselier van de schatkist zal worden opgevolgd door Sir Robert Home. Baldwin heeft als minister van handel een tijdlang deel uit gemaakt van de coalitieregeering van Lloyd George, zijn kanselierschap aanvaardde hij toen laatstgenoemde regeering ten val werd gebracht, hu ruim een half jaar geleden. Het hei ft thans geen zin, reeds spe culatieve beschouwingen te houden over de politiek die Baldwin misschien zal voeren. Wel mag er thans aan worden herinnerd, dat het Baldwin is geweest, die als kan selier van de schatkist aan het hoofd heeft gestaan van de missie naar de Ver, St., die op zoo vlotte wijze de kwestie van 't fundeeren der Engëlsche oorlogschuld aan Amerika wist te regelen. Ook heeft het ,in Engeland een goeden indruk gemaakt, dat de door hem ingediende begrooting het tweeledige voordeel had, breukelingen zich op weg. Dank zij het boschachtige van de streek, waarin zij zich bevonden, hadden zy niet veel last van den regen, hoewel de dokter het zeer be jammerde, dat het ongunstige weder hun zou beletten, onderzoekingstochtjes te onder nemen. De weelderige plantengroei, die overal heerschte, bood eene zeer aangename afwisseling. »Kijk« sprak de dokter, terwijl hij naar een tak wees »ziet gij dien fraaien vogel Johnson, dat is de Paradisea apoda of ge wone paradijsvogel met pooten.® De eerste stuurman zag den geleerde lachend aan en herhaalde spottend »met pooten, ja zeker. »Vindt ge dat zoo vreemd, dat die paradijs- vogel pooten heeft® hernam de dokter, »nu ja, ik zal u spoedig uit den droom helpen. Er is een tijd geweest, dat groote mannen, ik geloof ook Linnaeus, in hun werken van Natuurlijke Historie, in allen ernst spraken van paradijsvogels, zonder pooten, 'n soort hemelingen of hemelsche nimfen. Men kon hun dien flater volstrekt niet euvel duiden, want de inboorlingen van Nieuw-Guinea, waar de Paradisea apoda eveneens gevonden wordt, hadden de eigen aardige gewoonte, wanneer zij dezen vogel aan de kapiteins der schepen verkochten, hem, na gedood te hebben, de pooten te breken en deze vervolgens te verwijderen. Zoodoende dachten onze geleerden niets anders, dan dat deze dieren »pootloos« waren. Verbazend groot zyn de dwaal- dat den belastingbetalers eenige verlichting in het vooruitzicht werd gesteld, terwijl tezelfdertijd een aardig bedrag terzij kon worden gelegd voor de vermindering der schuld. Vooral lijkt het erop, dat Baldwin niet alleen een reeële financieele, maar ook een reeële handelspolitiek zal voeren. Nog niet lang geleden heeft hij een rede ge houden, waaruit de strekking van zijn po litiek kan worden opgemaakt. Baldwin is vooral van oordeel, dat Engeland pas dan er weer boven op kan komen en economisch pas voorgoed kan herstellen, wanneer de handel zich rustig kan ont wikkelen. Hieruit zou zijn op te maken, dat ook Baldwin zich niet zal kunnen ver eenigen met de Fransche Roeractie, die door vele Engelschen wordt beschouwd als een beletsel voor den terugkeer der econo mische rust in Europa de nieuwe eerste minister heeft ten overvloede reeds te kennen gegeven, dat aan een algemeen hervatten van den handel niet kan worden gedacht, voordat het schadeloosstellingsvraagstuk definitief is geregeld. Overigens kan het niet worden ontkend, dat de nieuwe premier zich al dadelijk voor buitenlandsche moeilijk heden ziet geplaatst in verband met het aan Ruslands gestelde ultimatum. Afge wacht moet worden of Baldwin, de handels man, het tot een breuk zal laten komen met Rusland, met welk land Engeland als een der eerste landen weer handelsrelaties had aangeknoopt. Degenen, die de Belgische staking al geëindigd waanden, zijn teleurgesteld want wei trad aanvankelijk een aanmerkelijke ver betering in en het personenverkeer heette al weer normaal te zijn, doch aan het goederenverkeer hapert nog vrijwel alles. Zelfs wordt hier en daar reeds weer een uitbreiding der staking geconstateerd. Het schijnt, dat de oplossing van het conflict wordt tegengehouden, doordat van de zijde der spooorwegdirectie naar gemeld wordt een provcceerende houding wordt aan genomen, ondanks ministerieele toezegging met betrekking tot loonsverhooging. De arbeidersleiders hadden reeds geleidelijk weg order gegeven het werk te hervatten, maai de houding van de spoorwegdirectie, die schijnt te wijzen op het nemen van rancune maatregelen, heeft naar de berichten het laten voorkomen het verzet der arbeiders versterkt. De ernst van den toestand kan misschien dan ook het best worden saamgevat in den volgenden zin, dien wij lichten uit een verklaring van begrippen, waaraan de mannen der weten schap zich soms kunnen schuldig maken, zonderlinge ideeën, zoo groot als een koe. Enfin tegelegenertijd zal ik u er wel eenige noemen. Dokter Arling hield hier even op, daarna vervolgde hij, om zich heen ziende »Wat een prachtige natuur Er gaat toch niets boven de flora der tropische gewesten I Duizenden jaren geleden zwommen hier visschen, duizenden jaren, neen, wie weet hoe betrekkelijk kort deze eilanden bestaan, dat wil zeggen korter dan de vorming dezer aarde heeft plaats gegrepen. Korter dus dan haar bestaan.® i&Maar het is evenzeer mogelijk« voerde de eerste stuurman aan. »dat het geen vulkanisch eiland is, doch slechts een over blijfsel van een groot vasteland, waartoe eenmaal Australië, de Salomons-eilanden, de Louisiaden-archipel, Nieuw-Guinea en nog eenige eilanden ten Westen van Nieuw- Guinea behoord hebben.® »Zeker« gaf de dokter ten antwoord ^daarvoor pleit stellig de omstandigheid, dat al de eilanden, die ge daar opnoemt, dezelfde fauna en ftora, dezelfde planten en dierenvormen vertoonen- en dat er in den Indischen-Archipel een grenslijn bestaat, ten Westen waarvan deze typen niet voor komen. Maar de eilanden, ontstaan door vulkanische werkingen, zijn niet zeldzaam, Johnson. Wat nog merkwaardiger is, een eiland kan zelfs met een ander eiland tot één geheel samengroeien. De residentie Gestort Kapitaal f 55.000.000,- Reservefonds - 41.500.000,- f 96.500.000, AGENTSCHAP Telefoon No. 45. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12 Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld. Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en lnbraakTrtye Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden by eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. senator Reinier, leider der staking »Wy hebben blijk gegeven van onzen goeden wil door het passagiersvervoer te handhaven, doch als aan het.spoorwegper- soneel geen voldoening wordt gegeven, moet men rekening houden met erger gebeur tenissen.® Uit het roergebied worden verschillende Communistische wandaden gemeld, die op enkele plaatsen tot bloedige botsin gen aanleiding hebben gegeven, o.a. te Dortmund, waar op een der hoofdpleinen de menigte de politie aanviel. Talrijke betoogers werden zwaar gewond, ook een Fransch soldaat die zich in de menigte bevond. Verscheidene politieagenten liepen eveneens kwetsuren op. Laat in den avond kwam het opnieuw voor het hoofd station te Dortmund tot botsingen met de politie, welke tengevolge van de dreigende houding der betoogers gedwoogen was, Japara aan de Noordkust van Java, is oor spronkelijk een eiland geweest, maar lang zamerhand door aanslibbingen verbonden geraakt.® Eenige apen, die in het hooge geboomte geraas maakten, trokken de aandacht der wandelaars. De dokter keek opwaarts en zag tot zijn groot genoegen, dat de vier- handigen in een hevigen twist waren ge raakt. Hij lachte en sprak »Als we hier even blyven staan en van onze aanwezigheid geen blyk geven zullen we een veldslag bijwonen, evenzoo hevig als de slag bij Waterloo.® >Dat zou zoo iets kunnen worden® liet Harry er op volgen »als die oude grijns, daarginds, ons niet had opgemerkt.® Inderdaad werd het plotseling stil, beide partijen hadden zich, blijkbaar op onze ver schijning, eensklaps verzoend, om gemeen schappelijk zich tegen de schipbreukelingen te kanten. Weldra werden dan ook tal van korte, dikke takken naar beneden ge slingerd, zoo hevig zelfs, dat de dokter zich moest omkeeren. Johnson, die weinig noodig had, om driftig te worden, laaddde fluks zijn geweer en vuurde op een der belhamels. Dit gaf eene prachtige uitwerking, want nu zette de gansche zwarte bende het op een loopen, waarby zij eene bewonderens waardige vlugheid aan den dag legden. Wordt vervolgd.) YGor liet Land nn Hgusdg§ en AltBnejBLaiüistraat en de Bommglerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1