De Schipbreukelingen der Int. Telefoon no. 19 Postrekening no. 61525. f 'Z* v. f?pg£ - ajw S*5 ~~K UND VAN ALTENA Dit btad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Uitgave: Firma L J. VEEKMAN, Heusden. No. 4302 Woensdag 13 Juni 1923 Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Zij, die zich vanaf heden op dit blad abon- neeren, ontvangen de tot 1 Juli verschijnende num mers GRATIS. BÜITENLANDSCH OVERZICHT In de rede, die rijkskanselier Cuno te Munster voor den Duitschen persbond heeft gehouden, verklaarde hij omtrent het nieuwe aanbod der Duitsche regeering, blijkens de Tel., o.a. De regeering is tot dezen nieuwen stap overgegaan, ten einde zoo spoedig mogelijk een einde te maken aan het lijden van de bevolking in het bezette gebied en aan de stijgende moeilijkheden, waarmede ook de bevolking in het niet-bezette gebied heeft te kampen. Zij die een objectieven blik op den toestand hebben, zullen onzen stap naar waarde weten te schatten en beschou wen als een bewijs van den oprechten en ernstigen wil van Duitschland, bij te dragen tot een spoedige oplossing van de kwestie der schadevergoeding. Hoezeer wij ook bereid waren ons aan bod te wijzigen, zoo weinig waren wij in staat, met het oog op den fetalen invloed, welke de bezetting van het Roergebied uit oefent op onze financieele en economische krachten. Wie een werkelijke oplossing van de kwestie der schadeloosstelling wenscht, mag niet zoozeer aan het doen van toe zeggingen hechten dan wel aan de zeker heid dat de betalingen, waartoe de schulde naar zich verplicht, ook inderdaad worden gedaan. Daarom moeten bij het bepalen van Duitschlands capaciteit de methoden worden gevolgd, welke in den bona fide handel gebruikelijk zijn. Ons aanbod zal dan ook alleen vertrouwen wekken en houden bij diegenen, die de kwestie der schade vergoeding als zoodanig beschouwen en niet als een politieke kwestie. Welk lot tenslotte de jongste Duitsche aanvullingsnota beschoren zal zijn, is nog niet duidelijk. De Briische bladen gaan nog steeds door met te betoogen, dat, mo gen de voorstellen van Berlijn voor verbe tering vatbaar zijn, zij niettemin heel be hoorlijk er zich voor leenen om als grond slag te dienen voor beraadslagingen. In Frankrijk denkt men er echter anders over. Maar toch loopt Parijs niet zoo hard van FKIILLK1 33) XI. Op den avond van denzelfden dag, dat het besluit tot de onderaardsche reis werd genomen en de schipbreukelingen onder het genot van een pijpje tabak bij elkaar zaten, had de dokter een van die buien, die hij wetenschappelijke buien placht te noemen en bleek ten duidelijkste, welk een uitgestrekte kennis hij bezat. Men kon hem schier geen vraag doen, of hij wist er het antwoord op te geven. Zoo vond Johnson zijne verklaring, dat hij van het ontstaan der grotten of holen had gegeven, onwaarschijnlijk. «Ja,® sprak de dokter, «niet alle grotten of hollen zijn ontstaan door de werking van het water. Er bestaan duizenden, wier ontstaan geweten moet worden aan aard- brand. Ge weet toch, wat men onder aardbrand verstaat. Aard brand heeft dan plaats, wanneer steenkolen- of bruinkolen beddingen, die diep onder de aardopper vlakte der aarde zijn gelegen, ontbranden. Zulk een brand duurt soms verscheidene stal als den vorigen keer en tracht het met Londen tot overeenstemming te komen. Trouwens ook in Engeland hunkert men er naar met Frankrijk één lijn te trekken, maar of de regeeringen-Baldwin en -Poin- caré heide zoo soepel weten te zijn, dat wederzijdsche concessies een vergelijk mo gelijk maken, moet worden afgewacht. Zelfs heeft Poincaré reeds aan Londen doen weten, dat, wat hem betrof, hij de voorkeur gaf aan een collectieve nota. Maar dan zou deze nota zieh moeten be perken tot den eisch, dat Duitschland het lijdelijk verzet laat varen. Wanneer aan deze voorwaarde wordt voldaan, zou niets meer in den weg staan aan een conferentie tusschen de geallieerden over de schade loosstelling op de basis van de Fransche nota van Januari 1923. «Een dergelijke stap«, aldus het betreffende Havas-telegram, «zal Engeland de gelegenheid geven het geallieerde eenheidsfront te herstellen«. In dezen zin wordt dus Groot-Brittanië verweten de solidariteit te hebben ver broken en het als het ware uitgenoodigd de begane fout te herstellen. Of Engeland het als een fout beschouwt, dat het niet heeft deelgenomen aan de onbesuisde Roer actie, die in Engeland algemeen wordt ver oordeeld Waarschijnlijk niet. Maar wij zullen wel spoedig hooren, of en in welke mate Engeland aan de verlangens van Parijs tegemoet komt vandaag toch wordt een Britsche kabinetsraad gehouden en deze zal wel positie kiezen. Op den uitslag dezer bijeenkomst dient dus te worden ge wacht. De regeering van Bulgarije is ten val gebracht door de vereeniging van reserve- officieren. Alle ministers zijn gevangen genomen en er is een nieuw kabinet ge vormd waarvan alle oppositiepartijen deel uit maken, met uitzondering van de com munisten. De omverwerping der regeering had een onbloedig verloop en de bevolking is rustig gebleven. Op het Balkanschiereiland heeft de re- geeringswisseling eenige onrust en beroering teweeggebracht, vooral Zuid-Slavië volgt wat angstig hetgeen gebeurt en de voor vallen in Bulgarije zijn te Belgrado reeds aanleiding geweest om den ministerraad bijeen te roepen. Terwijl Stamboelinski er met ijver werk van maakte, dat de ontwapening krachtens het verdrag van Neuilly zich voltrok, vreest men blijkbaar in Zuid-Slavische kringen, dat die ontwa- eeuwer». Aardbrand is veelal het gevolg van zelfontbranding, hetzij door de hitte, die onder toetreding der buitenlucht ge vormd wordt, hetzij door de ontwikkeling van waterstofgas. Zoo'n brand is alleen te blusschen, wanneer men alle openingen, waardoor de zuurstof naar binnen dringt, dichtstopt of afsluit. »Wordt daardoor dan als 't ware de kern der aarde uitgebrand vroeg Black. «Dat wil zeggen, de hitte kan zóó hevig zijn, dat naburige rotslagen er geheel en al door vervormd worden, waardoor holen en scheuren ontslaan, die scheuren en instor tingen veroorzaken, waaruit rook en vlam men opstijgen.® «Dus is het zeer wel mogelijk, dat het kanaal door aardbrand is ontstaan «Natuurlijk, en het verdere zal het water gedaan hebben.® «Maar aardbevingen zullen het hare ook tot de vorming hebben bijgedragen,® merkte Johnson op. «Zeker, door aardbevingen ontstaan veler lei vormveranderingen van de aardkorst en ontegenzeglijk zullen de trillingen, die de aarde ondergaat, dddr het hevigst zijn, waar vulkanen bevinden, want ontwijfelbaar bestaat tusschen vulkanen en aardbevingen een zeker verband. Vergeet echter niet, dat al deze verklaringen gegrond zijn op hypothesen of veronderstellingen Niemand is er ooit bij geweest en niemand zal er ook ooit bij zijn, omdat hij zijn dorst naar kennis met den dood zou moeten boeten 1c pening nu wel eens ongedaan kan worden gemaakt. De nieuwe regeering echter heeft al dadelijk geruststellende verklaringen afgelegd en zeer uitdrukkelijk te kermen gegeven, dat ook het tegenwoordige kabinet het verdrag van Neuilly zal nakomen. Daarom zal ook dadelijk door het nieuwe bewind een démenti zijn gepubliceerd, naar aanleiding van de berichten, dat Bulgarije mobiliseerde. Geestelijke en lichamelijke kracht volgen na tijdelijk gebruik van Foster's Maagpillen. Dit geneesmiddel regelt de gal, bevordert de spijsvertering, verschaft normale werking der ingewanden, en helpt de lever om gezond, voedend bloed te vormen. Alle leden der familie kunnen dit welbekend huismiddel veilig toepassen. Pr ijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. BUITENLAND. deen fllm, maar tragische werkelijkheid. Een filmverhaal, doch een, dat zich nu eens niet enkel op het doek, doch in de werkelijkheid afspeelde, wordt gemeld uit Chicago. Een mijnheer en mevrouw Tesmer kwamen 's avonds laat van een autorit thuis en waren bezig met het wegbergen van de auto in hun garage, toen zij werden aangerand door een jongen en een meisje, lieden van een jaar of achttien, die het geld en de kostbaarheden opeischten, welke de Tesmers bij zich hadden. Tesmer gaf de paar dollars, die hij in zijn zak had, doch toen de roover zich met eenige hardhandigheid wilde meester maken van de lijlsieraden der dame, kwam Tesmer haar te hulp en poogde dit te beletten. Het meisje, dat als helpster van den aan rander optrad en dat in beide handjes een revolver had, schoot Testner van vlakbij dood. De jeugdige dieven namen toen plaats in de auto en reden weg, met de circa 10 dollar, die het bandietenstukje hun had opgeleverd. Luchtschip verbrand. Het militaire luchtschip T. C. I., het grootste van Amerika, is verbrand, terwijl het vast lag aan een stalen mast op het vliegveld van Dayton. Twee leden der bemanning werden gekwetst. «Aangenamer zou het mij zijn,® merkte de »tweede« op, «als het ons eens ge geven werd gedurende een paar uren op den bodem van den Oceaan rond te wan delen. Zou u geen raad weten mij dat genoegen te verschaffen «Als dat waar mocht zijn, zouden we heel wat zien. Het lichaam van den mensch wijst, wat de samenstelling aangaat, er echter duidelijk op, dat hij bestemd is, om in de lucht te leven. Geef mij een grooten vergaarbak, gelijk de walvisschen dien be zitten, waarin ik lucht kan opnemen en de kracht, om naar willekeur te duiken en zich op te heffen en klaar ben ik. Boven dien, geef mij de kracht, om de sterke drukking te weerstaan, die mijn lichaam reeds op de vijftig of zestig meter diepte ondervindt.® «Vreemd mag het schijnen, dat er op een diepte van 5100 meter, dus bijeenedruk- kiug van 500 atmospheren, nog dieren gevonden worden, merkte Johnson op. «Men zal nog al lang werk gehad heb ben,® gaf de dokter ten antwoord, «zoo'n diepte te peilen. Ik geloof, dat deze groote diepte in de nabijheid van Spanje gevonden wordt.® «Ja, ongeveer honderd mijlen van de Spaansche kust. Voor eenige jaren is de peiling geschied. Het geheele werk duurde dertien uren. Bij die gelegenheid heeft men met een schepnet van den bodem eenige exemplaren van Crustaceën opge- vischt.® Overstroomingen in Kuslanil. 400 Menschen verdronken. Russische correspondenten van Stock holm's Tidningen melden, dat door over stroomingen in het benedengebied van den Wolga 400 menschen zijn verdronken en 70.000 dakloos zijn geworden. De Vesuvius in werking. De Vesuvius is in hevige werking. Er zyn verschillende schokken in de streek waargenomen. Een kraterrand is ingestort, waardoor 'n opening van 8 M. is ontstaan, waaruit een lavastroom vloeit, die den ge- heelen W. en Z.W. sector dreigt te over- stroomen en hem in een vuurzee te her scheppen. Vele bijkraters zijn ontstaan, waaruit gloeiende lava eenige meters hoog spuit. De bevolking in de buurt treft toe bereidselen om te redden wat er te redden valt. loord aan baord Van het te Leixoes (Portugal) aange komen Amerikaansche stoomschip «Brave Coeur® zijn de kapitein, de loods en andere leden der bemanning vermoord. Er zijn maatregelen genomen voor de aanhouding van den dader. Omtrent het drama aan boord van het s.s. Brave Coeur®, toebehoorende aan den Amerikaanschen Shipping Board wordt uit Oporto riog het volgende medegedeeld Het schip was op weg van Hamburg naar Galveston (Texas). Toen het op 6 Juni zich ter hoogte van Kaap Finisterre bevond, trad de tweede officier, een Griek, Testlos geheeten, de hut van den kapitein binnen en schoot hem dood met een re volver. Daarna vermoordde hij op dezelfde wijze den marconist, die tusschenbeide kwam, en een ander lid der bemanning, die in zijn kooi lag te slapen. Tenslotte verwondde hij een der matrozen. De moordenaar werd overweldigd door toegeschoten leden der bemanning en in een der hutten opgesloten. Het schip bereikte 8 Juni Leixoes nabij Oporto en gaf noodsignalen. Toen de Portugeesche autoriteiten aan boord kwamen en er pogingen werden gedaan, den moor denaar uit de hut te krijgen, waarin hij was opgesloten, vuurde hij opnieuw. Daarna .trachtte men hem te pakken te krijgen door de hut met verstikkende rook te vullen. Voordat hij daardoor bezweken was, greep hij opnieuw de revolver en «En dit zal dertien uur geduurd hebben, Johnson,® liet de dokter er op volgen. «Het feit, dat ge hier aanhaalt, bewijst, welk een groote dwaasheid men soms be gaat door te zeggen, dan dit of dat riiet gaat en in strijd is met het gezond ver stand. Veronderstellen wij voor een oogen- blik, dat de gevonden diepte voor zoet water geldt. Zooals ge weet, verstaat men onder de drukking van één atmospheer een drukking, die gelijk is aan de drukking van een kwikkolom van 76 centimeter hoog. Deze kwikkolom heeft dus een in houd van 76 kubieke centimeters, het grond vlak aangenomen 1 centimeter te zijn. De drukking van de kwikkolom is echter gelijk aan haar gewicht. Een kub. centimeter kwik weegt 13.6 grain dus 76 kub. centi meter kwik wegen ongeveer iets meer dan 1 kilogram. Op iederen vierkante centi meter is de druk gelijk 1 kilogram. De drukking van één atmospheer op 1 vier kanten meter bedraagt dus 10.000 kilo gram. Op eene diepte, waar de drukking 500 atmospheren bedraagt, is zy dus gelijk aan 500 X 10.000 k.g. op een opper vlakte van een vierkanten meter, of 5,000.000 k.g. Kunt ge u zulk een druk king voorstellen Neen, niet waar Als ge nu verder bedenkt, dat de duiker bij een diepte van 60 meter zijn bewustzijn verliest, vraag ik u, welk een veerkracht de dieren moeten bezitten, die niet 60 maar 5100 meter onder de oppervlakte der zee leven en zich bewegenEn nu pleegde zelfmoord. Het verwonde lid der bemanning, dat in het hospitaal is aangenomen en aan de beterhand is, verklaarde dat de tweede officier lijdende was aan waanvoorstellingen. BINNENLAND Baldadigheid I Men schrijft uit Veghel In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn hier op zes verschillende plaatsen de bewoners uit hun slaap gewekt door een verschrikkelijk leven. Op twee plaatsen werd een ruit verbrijzeld. Van dader of daders geen spoor. De Tienduizendste. Te Soest is Vrijdag de 10.000e inwoner aangegeven. De aangifte betrof de geboorte van een tweeling, een meisje en een jongen waarvan de laatste de tuinduizendste was. Den vader werd medegedeeld dat hem in een vergadering van B. en W. ten name van het kind een spaarbankboekje van f 100 aangeboden zal worden, onder bepaling dat over dit bedrag met de verschenen renten eerst de beschikking kan worden verkregen bij de meerderjarigheid van het kind. De Koningin naar Engeland. Het Vad. verneemt dat de koningin en prins Hendrik op 26 dezer in Engeland worden verwacht. Naar reeds gemeld werd, zal incognito worden gereisd en zullen de koninklijke bezoekers zich rechtstreeks naar Rydal Hall, Ombleside begeven, het land goed van majoor Stanley Ie Fleming. Kokende koffie gedronken. Een tweejarig meisje van een landbouwer te Friezenveen heeft uit een kan kokende koffie gedronken, tengevolge waarvan het kind is overleden. o Aanhouding gedistilleerd. Door de politie te Leiden is in samen werking met de belastingambtenaren aan gehouden een auto bevattende ruim 1000 liter jenever, die frauduleus zou worden ingevoerd. De auto met sterken drank is in beslag genomen, terwijl de chauffeur en de begeleider op vrije voeten zijn ge steld. Vermoed wordt, dat dit niet de eerste moal is dat op deze wijze frauduleus sterken drank is ingevoerd. wil men beweren, dat er op sommige ster ren of liever op de sterren, waar geen dampkring is ook geen leven bestaat. Hoe weet men dat Gevoelt ge nu niet, lat het onzin is, iets dergelijks te beweren De dokter was geestdriftig geworden. «De wetenschap, mijne vrienden, is wel wat hoogvaardig, omdat zij meent alles te kunnen weten, omdat zij zich vermeet over zaken te mogen beslissen, waarvan zij, goed beschouwd, niets positiefs weet. Zoo leert de wetenschap, dat de sterren haar licht van de zon ontvangen, dat leven zonder licht niet kan bestaan. Gelooft het niet, mijne vrienden. Gezond verstand en ervaring strijden tegen deze beweringen. Weet ge wat wei onzin is Zich met de vogels en visschen gelijk te stellen. Elk schepsel heeft zijn gebied en ofschoon het den mensch gegeven is over de schepping te heerschen, zijn er rijken, die voor hem immer gesloten blijven. Begrepen De dokter bewaarde hier het stilzwijgen. «Dat neemt echter niet weg,® merkte Johnson op, «dat ik toch wel eens op den bodem der zee zou willen rondwandelen. Het zalj in den waren zin des woords, een rijk der wonderen zijn 1® «Dat blijft voor ons nageslacht bewaard,® gaf de dokter ten antwoord. «Hoe bedoelt u dat?® Wordt vervolgd.) 1 f Laid van Hsus imjeLsnastrnt eiide Boiffielemar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1