Vragen op rechtskundig gebied. de beste KiNDERZALF iBi5€n Tée«,rocKie) ontstoken, pijnlijke huid bij zjjige linden «Si "-2-: r-- - CENTRALE CUMÜISSIE YOOll BEHJIMGUG. Orerbodige uitgaven? De grenslijn tusschen het overbodige en het nuttige of wenschelijk is allicht niet steeds scherp te trekken, schrijft E. in »De School met den Bijbel*, maar, al zal ze hier of daar meer van een strook dan van een streep hebben, in de overgroote meerderheid van gevallen zal het overdui delijk zijn, of er van overbodige dan wel van nuttige uitgaven sprake moet zijn. Ontegenzeggelijk overbodig zijn toch wel de extra-uitgaven, die het niet rijke Rijk zich veroorlooft, als het de jaarlijksche uit gave van f 500 per kweekelinge op zich neemt voor een meisje uit Amsterdam en een ander uit Arnhem, die waardig ge keurd worden om te Apeldoorn aan de Rijkskweekschool voor onderwijzeressen te worden opgeleid, terwijl er te Amsterdam en te Arnhem neutrale kweekscholen door het Rijk grootendeels onderhouden worden, van welke de eerste vooral en de laatste uitsluitend door vrouwelijke kweekelingen wordt bezocht. Vermoedelijk kan op dezelfde overbodige uitgave gewezen worden ten aanzien van twee meisjes uit Rotterdam, eveneens te Apeldoorn dit voorjaar geplaatst, terwijl er te Rotterdam toch ook eene door het Rijk gesteunde gemeentelijke kweekschool is. Dat zijn er dan reeds vier van de twee en twintig, voor wie in elk geval de Rijksuitgave van 4 maal f500 in het jaar beslist overbodig is. Het is eene jarenlange ervaring van de gemeentelijke kweekschool te Amsterdam geweest, dat kweekelingen ter plaatsing aangenomen, eerlang bleken ook voor eene Rijkskweekschool in aanmerking gekomen te zijn en dan daarheen togen. Nu het met de Rijksfinanciën zoo nijpt, moet toch eens op de geldverspilling gewezen worden, waartoe de uitgerekendheid van sommige ouders de al te argelooze overheid brengt. (Be Telegraaf van 28 4-'23). Struikrovers. Tusschen Aalten en Bocholt hebben 2 personen, die met een geladen geweer wa ren gewapend, een auto, die van Aalten kwam, aangerand. Ze eischten van de reizigers geld. De chauffeur zette er even wel spoed achter en wist de aanranders te ontkomen. Te Bochelt heeft men van het geval aangifte gedaan bij de politie, wie het gelukt is de daders op te sporen. o Een dure uitgave. De kosten voor 1924 voor het samen stellen en uitgeven van het Kort. Verslag der Tweede Kamer zijn geraamd op pl.rn. f 100.000 en dat voor. oog geen vijf duizend abonrié's. Geen wonder dat sommige leden als hun meening te kennen geven, dat de kosten niet opwegen tegen de voordeelen en op afschaffing aandringen. Kattenoorlog. De verschillende tuinbouwvereenigingen te Langendijk hebben besloten de ralten- verdelging door middel van een serum met kracht ter hand te nemen, daartoe ge noodzaakt door de groote schade, welke deze dieren aan de tuinbouwakkers toe brengen. o Vossen op de Veluwe. Achter ïJachtlust* nabij Epe zijn Maan dag 5 jonge vossen gevangen en te Vaassen werd een groot exemplaar gesignaleerd. o Leeuwen door de lucht. Een toestel van de K. L. M. op de pas geopende lijn RotterdamParijs kreeg Vrijdag eenige niet-alledaagsche passagiers te vervoeren, n.l. drie jonge leeuwen, eigen dom van den heer Da Costa, een Portu gees, die met zijn vrouw de diertjes naar hun plaats van bestemming vergezelde. Droevig eiude. Ter [gelegenheid van een gouden brui loftsfeest ten huize hunner ouders te Til burg is tusschen de gebroeders A. en M. Jongbloets een vechtpartij ontstaan, waarbij de eerste levensgevaarlijk aan het hoofd en den slaap werd verwond. De ongeluk kige moest in het gasthuis worden opge nomen. o Een outroering Het meisje, dat tusschen Maasniel en Swalmen langs de spoorlijn in bewusteloozen toestand is gevonden, is bij kennis gekomen. Zij deelde haar naam mede en zeide uit Keulen te komen. Voorts vertelde zij, gedurende de viering van den 1 Meidag te Keulen met een auto ontvoerd te zijn, waarna men haar met een drank had bedwelmd. Het was haar niet bekend, dat zij in Holland was. Bij haar ontwaken meende zij zich in een ziekenhuis te Keulen te bevinden. Ten einde de identiteit nader te kun nen vaststellen en andere gegevens te kunnen verkrijgen, heeft de commissaris van politie te Roermond zich in verbinding gesteld met het Polizeipresidium te Keulen. BEKENDMAKING De Burgemeester van HEUSDEN maakt bekend, dat de jaarlijksche collecte voor het Fonds ter Aanmoediging en Ondersteuning van den Gewa- penden Dienst in de Nederlanden voor deze gemeente zal worden gehouden op Maandag 18 Juni a.s., welke col lecte in de belangstelling der ingezetenen wordt aanbevolen. Heusden, 12 Juni 1923. De Burgemeester voornoemd, H. J. van EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. De netto-opbrengst van het concert in April j.l. door Mevr. Lamers Hoogveld gegeven, ten bate van een kinder feest tijdens de huldigingsfeesten bedraagt f 157.25, welk bedrag aan den Burgemeester is overhandigd. Vrijdag j.l. vertrokken wederom, daartoe in staat gesteld door de vereeniging »Het Groene Kruis* alhier, twee kinderen voor een vijftal weken naar een kinder- vacantie-kolonie, thans naar de Steeg. Het eerste tweetal vertrok half Mei naar Oost- voorne. Waar het de bedoeling is dit jaar 6 kinderen in de gelegenheid te stellen door een verblyf in de vacantiekolonies wat meer op krachten te komen, zal vermoedelijk eind Juli nog een tweetal naar Oostvoorne gaan. Onze vroegere stadsgenoot den heer H. v Beersum, slaagde te Eindhoven voor het 2e gedeelte van het examen voor krank zinnigenverpleging. Naar we vernemen, zal de Fanfare der H. Familie alhier, deelnemen aan het festival te Vlijmen op 29 Juli a.s. Beneden-Langstraat. De hooigras- verpachtingen zijn in vollen gang en er bestaat nog vrij goede animo. Er wordt gerekend, dat er tegen f 12 a f 16 per 500 K.G. op struik wordt gepacht. De stand van het gras is gemiddeld vrij goed. Kwam er nog eenige dagen warmte, dan zou het nog bepaald een goed gewas zijn. Hier en daar is men reeds met maaien begonnen. 's Gravenmoer. De heer D. Smits, burgemeester dezer gemeente, is door de Provinciale Afdeeling Noord-Brabant van de Groene Kruisvereeniging benoemd als iid der commissie tot bevordering van zui gelingen bescherming in Noord-Brabant. 0 Herpt. Maandagmiddag ongeveer 12 uur brak plotseling brand uit in het huis, bewoond door Fr. v. d. L. Spoedig kon den de kinderen nog in veiligheid gebracht worden den geheelen inboedel ging in de vlammen verloren, ook nog twee geiten en enkele konijnen kwamen in de vlammen om. Door kranig optreden der brandweer werden de belendende gebouwen behouden. Oorzaak tot heden onbekend. Alles was verzekerd doch zeer laag. Nederhemert. Bij de gehouden ver pachting van hooigras van Baron van Was senaar e.a. was een sterke daling te con- stateeren, zoodat gemiddeld de prijzen 50 pCt. minder waren dan vorig jaar. Sprang. Het 6-jarig dochtertje van G. B. had het ongeluk bij het spelen te vallen waardoor zij haar pols brak, welke door Dr. L. gezet werd. J.l. Zondag waren, in de tuin bij H. K. aan de Sprangsche vaart enkele kinderen bezig zich te vermaken met schom melen op een gegeven oogenblik viel het 4-jarig dochtertje van K. uit de schommel. In bewusteloozen toestand en met een diepe wond aan het hoofd werd het kind opge nomen. Veen. Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. W. Schmitz te Amsterdam heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor semi-arts. Waalwijk. Alhier is overleden de heer H. H. van Es, die 40 jaar het direc teurschap van Van Gend en Loos vervulde. Ten 10 uur had de plechtige begrafenis plaats. Het stoffelijk overschot werd ge dragen door het personeel in uniform, terwijl tal van familieleden, vrienden en bekenden de lijkbaar volgden, evenals afgevaardigden der directie, collega's van andere kantoren en houders van bijkantoren in de omgeving. Drie kransen, waaronder een van 't personeel, dekten de lijkbaar. De heer A. G van de Wiel alhier is thans benoemd tot waarnemend Directeur. Naar wij vernemen zal de Keurings dienst voor Vee en Vleesch voor den Kring Waalwijk, omvattende de gemeenten Drunen, Waalwijk, Loon op Zand en Sprang-Capelle, Maandag 18 Juni in werking treden. Waspik. Bij de Zondag j.l. gehouden finale der seriewedstrijden, uitgeschreven door R.W.B. Besoijen speelde «Brabantia* Waspik tegen »Quickt Waalwijk. 21 voor »Brabantia«. In de finale speelde »Brabantia« Was pik tegen Excelsior* Capelle. 10 voor »Brabantia« >Brabantia kreeg den len prijs n.l. een stel doelnetten. Met de processie van Geertruiden- berg naar Brielle zullen ook de Waspiksche pelgrims op Donderdag 14 Juni deze bede vaartreis meemaken. Zondag j.l. hield de vereeniging D.V.W. uit Waspik een wedvlucht uit Orleans (Frankrijk). Los half 12, le duif op haar hok 1.14; laatste 2.36. le en 2e prijs Jan Timmers, 3e C. Smits, 4e J. Fijneman, 5e A. v. Etten, 6e G. Poppe. Werkendam. De prijs van het- var- kensvleesch is hier verminderd met 20 cent per kilo. Het gebouw der voormalige suiker fabriek alhier valt thans geheel onder sloopershanden. De lange schoorsteen is ook reeds verdwenen, zoodat spoedig van deze fabriek, waarin vroeger zooveel werklieden uit deze gemeente een bestaan vonden, niets meer over zal zijn dan de arbeiderswoningen. Zaterdag j.l. werd G. Vos alhier, die op den weg naar Raamsdonksveer fietste, door een motorfiets aangereden, met het noodlottig gevolg dat hy bewus teloos op den grond viel. De motorberijder wilde doorgaan, maar een daar juist passeerende auto dwong hem om te stoppen en zijn nummerbewijs op te geven. Vervolgens werd de jongen, die ernstige wonden had bekomen aan handen, beenen en tong, door de autoberijder opgenomen en naar huis gebracht. Zijn toestand is bedenkelijk. De oorzaak van het ongeval schijnt daaraan gelegen te zijn, doordat de motor berijder op het rijwielpad reed. De aardappelen worden in deze gemeente zeer pryzig. Er wordt thans f4 tot 4.50 per mud besteedt. Sommige Raadsleden willen in deze ge meente eene belasting gaan heffen op het bedrijf. Kan zulks maar zoo onwillekeurig geschieden G. J. d. K. De zakelijke belasting op het bedrijf wordt slechts geheven van zoodanige onder nemingen en inrichtingen, welke binnen de gemeente een bedrijf uitoefenen anders dan in stations en waar tenminste gemid deld tien arbeiders werkzaam zijn, die minder verdienen dan een bedrag bij Kon. Besluit vastgesteld. De belasting kan nooit meer bedragen dan f 12 per arbeider. De zakelijke belasting op het bedrijf is goed voor eene fabrieksplaats, maar niet voor eene plattelandsgemeente zonder in dustrie. Immers heeft deze belasting op het oog een vergoeding van het bedrijf te vorderen voor de diensten waarvoor het wordt gebaat of voor de lasten die het voor de gemeente medebrengt. Voor eene gemeento als de uwe heeft eene belasting op het bedrijf totaal geen zin. Bij invoering zou zij toch geen baten aan de gemeentekas geven, omdat de be lastingobjecten, n.l. de bedrijven in uwe gemeente ontbreken. Alhier heeft een Raadslid voorgesteld om in de politieverordening de bepaling op te nemen, dat het verboden is 's Zondags winkels geopend te hebben. Is zoodanige bepaling toelaatbaar W. V. Eene bepaling in eene plaatselijke politie verordening, houdende verbod om 's Zondags winkels geopend te hebben, zou stellig door het kon. vernietigingsrecht worden getroffen, omdat deze aangelegenheid reeds is geregeld door den Rijkswetgever in de Zondagswet van 1815, welke wet nog steeds van kracht is. Mag men in een bebouwde kom eener gemeente eene benzinepomp met reservoir plaatsen Zoo ja. Op hoeveel meters afstand van woningen met rieten daken. M. G. Voor de oprichting eener inrichting, bestemd tot bewaring van benzine, is ver gunning van Burg. en Weth. vereischt, zulks ingevolge de Hinderwet. Ook in de kom der gemeente kan eene benzine bewaarplaats worden opgericht, tenzij eene plaatselijke verordening een bepaalde plaats in de gemeente aanwijst voor de oprichting van zoodanige bewaarplaatsen, met verbod om ze elders in de gemeente te hebben. Hoeveel meter afstand van woningen met rieten daken eene benzinebewaarplaats moet zijn verwijderd zegt de Hinderwet niet, maar 't is mogelijk dat een daarop betrekking hebbend voorschrift is opgenomen in de politieverordening uwer gemeente. U zou dus even de politieverordening moeten raadplegen. Kamer van Koophandel te Waalwijk. Aan het jaarverslag 1922 der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk ontleenen wij De algemeene toestand van handel en nijverheid was binnen het ressort der ka mer over het afgeloopen jaar buitengewoon slecht. De schoen- en ledernijverheid, en wat daarmede samenhangt, de leder- en fourniturenhandel, de handel in huiden en looistoffen leveren in het gebied der kamer de voornaamste bronnen van bestaan op. De toestand in deze branches was aller ellendigst. Zette het jaar 1922 reeds slecht in, de toestand werd gaandeweg erger en einde 1922 lagen leerlooierijen en schoen fabrieken stil of werkten met een sterk ingekrompen productie. Waalwijk telt even 9000 inwoners. De schoen- en lederindustrie en wat daarmede verband houdt, is zoo goed als de eenige bron van bestaan. Er is een flnke mid denstand de boerenstand is in hoofdzaak afhankelijk van melkerij voor de con sumptie. Het aantal arbeiders in de schoen en lederindustrie bedroeg einde 1921 vol gens het gemeenteverslag 1878. Op 1 De cember 1922 is het aantal werkloozen in deze gemeente geschat op ongeveer 1200. Daaronder zyn dan begrepen de gedeeltelijke werkloozen, die onder een wachtgeldrege ling vallen. De werkloosheid heeft dus onder de schoen- en lederbewerkers in de gemeente Waalwijk einde 1922 het ontstellende cijfer van ongeveer 64°/0 bereikt; */3 der arbei ders was dus werkloos. Ook in de gemeente Loon op Zand-Kaats- heuvel was de toestand al even ongunstig. De aldaar ingestelde enquête omtrent de werkloosheid is niet geheel volledig, omdat niet van alle bedrijven de noodige gegevens konden worden verkregen. Het onderzoek liep slechts over 36 schoenfabrieken. In de genoemde 36 schoenfabrieken zou de productie over een half jaar normaal bedragen ongeveer 300.000 paren. In het 2e halfjaar is echter slechts een productie gemaakt van 78.000 paren, een inkrim ping dus tot op ongeveer V* van de nor male. Zou bij een normale productie in 1922 ongeveer f 800.000 aan arbeidsloon zijn uitgekeerd, thans heeft dat slechts bedragen ongev. f 490.000. Dit cijfer zou nog belangrijk lager zijn geweest, wanneer niet de meeste werkgevers ook bij een sterk verminderde productie het grootste deel van hun personeel zoo lang mogelijk in hun bedrijf hielden. Een onderzoek bij een viertal looierijen ingesteld gaf aan, dat door beperkte pro ductie op f 900.000 arbeidsloon in 1922 f 40.000 minder werd uitgegeven. Het bestuur der gemeente Drunen, waar de schoenindustrie eveneens van beteekenis is, rapporteerde dat in het begin van 1922 op de meeste fabrieken en bij de hand werkers over het algemeen nog al eenig werk was, doch dat in het tweede half jaar bijna alle fabrieken stil lagen en de handwerkers ook zoo goed als niets meer te doen hadden. De toestand in de manden-industrie is zeer slecht geweest over het afgeloopen jaar. In deze industrie zijn groote ver liezen geleden en verschillende fabrieken zijn stopgezet. In de bouwvakken was in de meeste gemeenten voor nieuwbouw op een enkele uitzondering na, groote slapte, ook het zgn. >klantenwerk« liep sterk achteruit, waar naast malaise in handel en industrie ook de landbouw een slechten tijd doormaakte. Bakkerijen en slagerijen die ten aanzien van de marktpryzen in gunstiger conditie verkeerden, hadden m 't algemeen minder reden tot klagen. Slechte betalingen drukten per slot van rekening echter de winst. Alle middenstandsvereenigingen rappor teerden dan ook een slechten gang van zaken. In het algemeen is de binnen het ressort der Kamer ongunstige toestand van handei en industrie veel veroorzaakt door de ab normale valuta verhoudingen, waardoor eenerzijds invoer in de hand werd gewerkt en anderzijds export onmogelijk werd gemaakt. Een uitzondering hierop maakt wel de scheepbouwindustrie, die door de verminderde koopkracht van het buitenland en vooral door de slapte in het vervoer te water te lijden had. Van verschillende zijden wordt voor den opbloei der industrie mede een ernstige belemmering gezien in de hooge tarieven der spoorwegen, van post, telegraaf en telefoon, de lasten die op de bedrijven worden gelegd voor sociale wetten, maar vooral de beperking van den arbeidstijd, die, naar de ervaring leert, inplaats van een intensieve productie, in het algemeen een vermindering der productie heeft gebracht, relatief grooter dan de vermin dering van den arbeidstijd. De faciliteiten die met betrekking tot den arbeidstijd in sommige industrieën worden toegestaan, worden onvoldoende geacht om eenige verbetering van beteekenis te kunnen brengen. De verzameling van gegevens omtrent de werkloosheid in het gebied der Kamer heeft het navolgende resultaat opgeleverd, Gemeente: Gwotate »nt»i Waalwijk 1200 Nagenoeg uit sluitend schoen makers en leder bewerkers. Dongen 1138 Idem. Loonopzand 1123 Idem. Drunen 208 Idem. Geertruidenberg 60 30 sigarenmak., 30 grondwerk. Waspik 50 Nagenoeg uitsl. schoenmakers. Made 120 In hoofdzaak grondwerkers. Heusden 350 Arb. scheepsb. Sprang 140 In hoofdzaak schoen en leder bewerkers. 's Gravemoer 71 32 schoen- en lederbewerkers, 10 grondw., 9 sjouwers en 20 schipperskn. Capelle 73 Dussen 133 In hoofdz. land- arb. en grondw. H. en L. Zwaluwe 95 Landarbeiders. Raamsdonk 130 In hoofdz. land- arb. en opperl. Vrijh.'Capelle 24 Wijk 63 30 mandenm., 3metaalbew. 13 veldarbeiders, 3 vrachtrijders en 13 grondw. Vergadering van den Raad der gemeente WIJK, op Zaterdag 9 Juni v.m. 10 uur. Voorzitter EdelAchtb. heer R. J. van Doveren. SecretarisWelEd. heer E. Sluijmers. Aanwezig de leden Boender, Roza, v. d. Velden, v. d Pol en W. Bouman. Afwezig de leden G. P. L. Bouman en W. v. Kuijk. De Voorzitter opent te 10.20 de ver gadering met gebed. Hierop worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. a. Het jaarverslag van de Kamer van Koophandel te Waalwijk over 1922. Wordt ter inzage gelegd voor de leden. b. Circulaire van Ged. Staten waarin wordt aangedrongen, om het kasgeld, dat de borgstelling van den gemeente-ontvanger overtreft, op een afzonderlijke dienstrekening voor de gemeente te plaatsen. Voor op vraging van het bedrag is dan behalve de handteekening van den gemeente-ontvanger de handteekening van den Burgemeester en een der Wethouders noodig. Besloten wordt de instructie van den gemeente ontvanger te wijzigen in den zin als door Ged. Staten is aangegeven. c. Circulaire van den Bond van Ned. Brandweerverenigingen waarin wordt aan gedrongen om maatregelen te nemen tot verhooging van het brandwezen. De Voorzitter meent dat het beter was geweest, als men met deze circulaire nog een jaar of vijf had gewaeht, het streven is heel mooi, doch de meeste gemeente besturen kunnen op 't oogenblik voor deze verbetering het benoodigde geld niet missen. De circulaire wordt hierop aangenomen voor kennisgeving. d. Een verzoek van den gemeenteraad van Wimbritseradeel om adhaesie te be tuigen aan zijn adres tot H. M, de Koningin,. - - v. -- werkloozen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2