Und van altena De Schipbreukelingen der C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, Waterpoort, Heusden. RAAMSDONKSVEER. Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden. No. 4303 Vrijdag 15 Juni 1923 Vrijheid van spreken in Raadsvergaderingen. FEUILLETON. Reparatie-Inrichting. Correspondentschap Ie Klasse. KEIZERSDIJK F. 81. 912 uur. H. J. ABBINK. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt /4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Adcertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Zij, die zich vanaf heden op dit blad abon- neeren, ontvangen de tot 1 Juli verschijnende num mers GRATIS. Het komt de laatste jaren her haaldelijk voor, dat het couranten- lezend publiek vergast wordt op verslagen van raadsvergaderingen, in welke het aan geschetter en ge scheld niet heeft ontbroken. In de meest scherpe bewoordingen nemen meerdere leden aan de beraadslagingen deel en ontzien zich daarbij niet hun medeleden, die met hen van meening durven verschillen, allerlei liefelijk heden naar het hoofd te slingeren. De Voorzitter wordt dikwijls be schouwd als „de kop van Jut", omdat de klappen van meerdere zijden op zijn hoofd, als centraal punt, neer komen. Nu kan ik mij fevendig voorstellen, dat velen zich over dergelijk gedoe van onze vroede vaderen ergeren en zich de vraag stellen „Is er nu toch niets aan te doen om te voor komen dat de raadsvergaderingen meermalen een zóó rumoerig verloop hebben". Men zegt dan dat een gewoon sterveling met de tegenwoor dig streDg doorgevoerde gemeentelijke keuromanie geen vinger in de asch kan steken of hij krijgt eene bekeuring, terwijl raadsleden in raads vergaderingen maar kunnen doen en laten wat zij willen. En gaat dat nu aan Oogenschijnlijk zou men zeggen van „neen", maar juist zou dit antwoord niet zijn. Laten we de quaestie eens nader onder de oogen zien. Het beginsel van wettelijken waar borg voor geheel onbeperkt recht van spreken in vergaderingen van vertegenwoordigende lichamen is een product van Engelschen bodem. Van uit Engeland is het naar het vasteland overgewaaid en bij ons pas, hoewel meer beperkt, in 1848 in de Grond- 34) «Ik heb al meer dan eens opgemerkt, nietwaar, dat onze aardkorst voortdurend veranderingen ondergaat, met andere woorden dat er dagelijks dalingen en heffingen van den bodem plaats hebben.® «Dat geloof ik ook, dokter.® «Neen, ge behoeft dat niet te gelooven, want tal van feiten bewijzen die uitspraak. Ik zal u eenige geschiedkundige feiten op noemen, welke de daling van den bodem of liever de wegzakking, de verdwijning in de diepte betreffen. Strabo verhaalt in zijn reis door Egypte, dat hij den berg Casius zich plotseling en met geweld van het vasteland zag afscheuren en een eiland worden, waarom heen men eenige dagen later naar Phenicië voer. In 1693 werd Sorca, een der Moluksche eilanden, gedurende een aardbeving door de zea verzwolgen Avienus meldt, dat er tusschen Afrika en Europa twee woudrijke eilanden waren, waarop een tempel stond ter eere van Hercules. Men noemde die gebouwen de zuilen van Hercules. Waar zyn die eilanden? Verdwenen! In 4748, bij zeer lagen eb, wet voor de Staten Generaal opge nomen Dat de provinciale wet van 1850 het beginsel voor de leden der Staten opnam en de Gemeentewet van 1851 het voor de leden van den Raad vroeg, ligt wel voor de hand. De Grondwet en de Provinciale wet znllen we verder laten rusten en ons alleen bezig houden met de Gemeentewet, omdat we het slechts willen hebben over de uitingsvrijheid van raadsleden. De onafhankelijkheid van raads leden is een hoogst belangrijke zaak en de gemeentewetgever heeft dit juist ingezien. Zoo zegt art. 45 „De leden stemmen elk volgens eed en geweten, zonder last van op ruggespraak met hen, die benoemen", en met deze woorden wordt bedoeld aan de raadsleden een waarborg te geven voor hunne onafhankelijkheid van de kiezers. Zij mogen zich aan hun kiezers niet binden door een voorafgaande lastgeving, d. i. een inperatief mandaat, maar evenmin mogen zij, eenmaal gekozen zijnde, met hun kiezers gaan onderhandelen over aanhangige zaken om van hen opdrachten dienaangaande te ont vangen. Raadsleden behooren als vrije mannen geheel zelfstandig te beslissen. Bedoelde waarborg van de onaf hankelijkheid der raadsleden van de kiezers mag echter geenszins tot de opvatting leiden dat er tusschen candidaat-raadsleden en kiezers geen enkel contact zou mogen bestaan. Juist behoort tusschen hen een band te worden gelegd en wel, als ik het zoo zou mogen noemen, een band van vertrouwen. En die band kan niet worden gevlochten, zoo de kiezers niet in de gelegenheid zijn de ge voelens van hun candidaat omtrent vraagstukken van practisch gemeente beleid te leeren kennen, waartoe dan ook ruimschoots gelegenheid dient te worden geboden. In zijn bekend werk „Onze Con- tritatie" zegt Prof. A. F de Savornin Lohman dienaangaande het volgende, waarmede ik mij geheel vereenig „Het is eene candidaat niet geoor loofd eene belofte af te leggen. Daarentegen staat het hem volkomen vrij te verklaren hoe hij over be- heeft men den tempel van Hercules Gauditanus kunnen aanschouwen. In 4446 verzwolg een geduchte watervloed meer dan twee honderd steden van Friesland en Zeeland. De bewijzen voor de verheffing van den bodem hebt gij, zeelieden, mogen aanschou wen, toen wij op een onzer vorige reizen een onderzeeschen vulkaan hebben zien werken, niet waar «Maar,® merkte Johnson op, «er valt nog te wijzen, dat ons nageslacht eenmaal op den bodem der zee kan rondwandelen.® «Ja zeker, ik kan slechts niet bepalen wanneer Dat kan over duizenden jaren plaats hebben, wanneer de aarde eene nieuwe vormverandering zal ondergaan hebben. «U maakt daar eene vooronderstelling, dokter !c «Ja, ten opzichte van den tijd, niet ten opzichte van het feit, dat werkelijk zal plaats hebben In de aardbevingen zie ik nu reeds de krachtige voorbereiding tot die vormverandering. Mij komt nu iets in de herrinnering, dat ik even wil vermelden. In de Oostzee vindt men barnsteen en op de eilanden van den Archipel, waarin wij ons thans bevinden, hebben verschillende reizigers fossiele gesteenten gevonden, d. w z. overblijfselen van voorwereldlijke dieren, waarvan wij thans geen levende exemplaren meer bezitten. In het barn steen zijn insecten aangetroffen, behoorende tot soorten, waarvan het grootste gedeelte is uitgestorven. Wat beteekent dat Barnsteen is hars, versteend hars, dat uit paalde onderwerpen denkt. Hierdoor wordt hij echter niet in 't allerminst gebonden, want hij blijft vrij in het uitbrengen van zijn stem en mag steeds van meening veranderen. Daarvoor is hij ook aan zijn kiezers geen verantwoording verschuldigd. Eene politieke verklaring heeft dus voor de kiezers slechts deze wraarde, dat zij weten, welke de gevoelens zijn van den candidaat op 't oogen blik, dat zij daarvan de openbaring vragen. Of hij te goedertrouw en na grondig onderzoek zijne overtui ging zal wijzigen is verder zijne zaak en hangt geheel af van zijn eerlijk heid en ernst, dat is voor hem alleen een vraag van eed en geweten. Maar daarom blijft het steeds on zeker hoe hij als afgevaardigde zijn stem zal uitbrengen". Men ziet dus in geen enkel opzicht eenige belofte, in welken vorm ook, afleggen, maar wel degelijk den kiezers gelegenheid geven te verne men hoe een candidaat over bepaalde onderwerpen denkt. Zoodoende blijft de onafhankelijkheid der gekozenen tegenover de kiezers voldoende ge waarborgd, terwijl de kiezers vooraf kunnen weten of de candidaat wel eigenlijk de man is, aan wicn zij hun vertrouwen kunnen schenken. Maar de gemeentewetgever heeft het niet voldoende geoordeeld om de onafhankelijkheid der raadsleden tegenover de kiezers vast te leggen hij heeft hunne onafhankelijk ook willen waarborgen in de vergade ringen van den raad met betrekking tot het in die vergaderingen door hen gesprokene. Daarom is art 47 opgenomen, hetwelk zegtzij zijn niet gerechtelijk vervolgbaar wegens de stem of meening door hen in de vergadering geuit". (Wordt vervolgd) de boomen moet zijn gevloeid in een warme luchtstreek, want men kan niet aannemen, dat in een koude luchtstreek hars uit de boomen zal zijn voortgekomen. Die boomen hebben een woud gevormd. Waar heeft dat woud gestaan In de Oostzee Nu vindt gij er water. Dus de oppervlakte, thans door de Oostzee bezet, moet voorheen een woudrijke streek geweest zijn. Ik merk hierbij tevens op, dat gedurende de vorm veranderingen ook temperatuursveranderin gen moeten plaats gehad hebben. «Dus,® merkte Harry op, «wil u daar mede zeggeh, dat bij eene mogelijke vorm verandering onzer aarde, de streken, die nu eene warme temperatuur genieten, tot de koude luchtstreken zullen behooren. «Ja zeker, kijk, g^ef me een ei. Ik zal u duidelijk maken, hoe dat geschieden kan.® Men bracht den dokter een duivenei, waarop hij vervolgde «Kijk, stellen wij ons voor een oogenblik voor, dat dit ei de aarde is, dan zijn dit hier wees hij op de beide uiteinden de Noord- en Zuidpool. Nemen wij verder aan, dat dit ei elastisch of veerkrachtig is, een eigenschap, die onze aarde bezit. Druk ik nu deze uiteinden naar en tot elkander, dan zal de buik van het ei zoodanig worden vervormd, dat er twee spitse of liever twee stompe uiteinden ontstaan, die dan de nieuwen Noord- en Zuidpool worden, terwijl, want nu de Polen zijn, door de samen drukking den buik vormen. Begrijpt ge mij BUITENLANDSCH OVERZICHT In de Belgische Kamer heeft de behan deling der begrooting van buitenlandsche zaken aanleiding gegeven tot heftige debatten. De eerste spreker was de socialistische leider Vandervelde, die een scherpen uitval deed tegen de Roerpolitiek der regeering. Hij herhaalde zijn reeds vroeger uitge sproken opvatting, dat men Duitschiand, om hel de herstellingen te doen betalen, niet voor onbepaalden tijd aan een slavernij mag overleveren. Waarom, zoo roept spr. vervolgens uit, hebt gij niet toegeslagen toen von Brockdorff destijds, namens Duitschiand voorstelde, de schuld op 400 milliard te bepalen Eerst hebt gij 300 milliard goudmark gevraagd, daarna hebt ge dien eisch teruggebracht tot 432 milliard, tot 64 milliard, tot 52 milliard goudmark. Maar begrijpt ge dan niet, dat dit ge sjacher de openbare opinie irriteert. Een liberaal lid onderbreekt Het plan van Frankfort is een copie van het plan Poincaré, Van .ervelde Waarom hebt gij ons te Brussel en Parijs voor verraders gescholden, toen wij tot overeenstemming kwamen over een dergelijk plan, dat niet door ons van Poincaré, doch door Poincaré van ons gecopieerd is Vardervelde, vervolgde De Roerbezet ting is een grove en misschien onherstel bare fout. Zij ruïneert Duitschiand en kost bovendien veel geld aan Frankrijk en België, die er geen tastbare resultaten mee hebben bereikt. Poincaré heeft niet veel haast, om de Roer te verlaten en dat is zeer verdacht. Wij hebben nu te be raadslagen over een nieuwe Duitsche nota, welke echte waarborgen bevat, die welis waar nog niet voldoende zijn, maar toch een basis kunnen vormen voor het openen der onder handelingen. Zullen de vier gealiieerde landen deze nota collectief beantwoorden ik hoop het, maar ik begrijp niet goed de houding der bezettende mogendheden, die niet met En geland en Italië willen praten, zoolang in de Roer voortduurt wat zij noemen de passieve Duitsche tegenstand. Cuno kan zich toch niet blootsvoets en met een koord om den hals bij u aandienen. Er is iets te bereiken, maar dan moet gij eerst in de Roer een wapenstilstand tot stand zien te brengen. Vandervelde eindigde zijn herhaaldelijk onderbroken rede met als zijn wensch uit te spreken, dat alle geallieerden zullen Jawel,was het antwoord. «Kunt ge nu berekenen Johnson, welke gevolgen hieruit zuilen voortspruiten «Dat de koude luchtstreek warm en de warme koud wordt,® gaf Black ten ant woord. Juist,zeide de dokter, «er volgt tevens uit, dat er onder de planten en dieren eene aanzienlijke sterfte zal plaats grijpen de dieren, die uit de koude luchtstreek in de warme en omgekeerd worden gebracht, zijn tegen de afwisseling niet bestand eo sterven. Hunne overblijfselen verdwijnen in holen of grotten en later worden zij als versteeningen teruggevonden. Zoo is het gegaan en zoo zal het gaan.® «Is het zoo gegaan herhaalde Harry. «Stellig en gewis «Wonderbaar,® stamelde Black, «zijn daarvoor ook bewijzen «Zeker,® lachte de dokter, «het feit, dat eenmaal de bodem der zee bewoond zal worden of liever, dat de bodem der zee zich zal opheffen, dat de onderzeesche vulkanen aardvulkanen zullen worden, staat vast, aangezien men op sommige bergen schelpen heeft gevonden. Hoe zijn die schelpen daar gekomen «Dat is een schoon bewijs,® zeide Johnson. «Ja, nietwaar 1® «Wat ik niet begrijp,® merkte Black op, «is, dat die veranderingen noodzakelijk zullen plaats grijpen «Waarom begrijpt ge dat niet «Zijn er dan vaste wetten voorgeschreven, GJ- evestigd: TELEF. 15. Voor verwissel!n% van Bank papier en Specie, Discontee- ring, Beleeniug, Bewaar geving, Assignaticn, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne i)e Correspondent, medewerken tot de eindelijke oplossing der zoo ingewikkelde herstelkwestie. Hierna hield minister Jasper gedurende een uur een pleidooi ter verdediging. Hij trachtte te bewijzen, dat België geheel zichzelf is gebleven|en geenszins van Frank rijk afhankelijk is, waarop de socialistische oud-minister Wauters interrumpeert met de verklaring, dat Poincaré de man is, die alles op touw heeft gezet. Jasper zet zijn uiteenzetting voort, geheel in den trant van de reeds vroeger door hem uitgesproken redevoeringen betreffende de Roer. Ook hij sprak den wensch uit, dat ditmaal een collectieve nota der geallieer den aan Duitschiand zal worden gezonden. Intusschen duren de besprekingen tus schen de geallieerden en Brittannië om het Duitsche schadevergoedingsaanbod en het Roervraagstuk voort. Het eerste doel is tot overeenstemming te komen over een gemeenschappelijk ant woord aari Berlijn. Tusschen Londen en Parijs is men niet op het doode punt ge komen. dokter «Beantwoord mij eerst deze vraag, Black: bestaat er stilstand in de natuur «Neen «Welnu, volgens de groote wet der eeuwigdurende verandering, zal dat eenmaal geschieden.® «De wet der verandering,® herhaalde Johnson, «de grootste natuurwet «Die wij aanschouwen in de dagelijks plaatsgrijpende aardbevingen, aardverzak- kingen, aardverschuivingen en vulkanische uitbarstingen.® «Zal het tegenwoordige menschengeslacht dit beleven «Ge bedoelt of, wanneer die vormver andering plaats grijpt, er nog menschen op aarde zullen zijn I® «Ja, juist «Dat kan ik natuurlijk niet zeggen, maar ongetwijfeld zal alles worden voorafgegaan door een grooten watervloed 1® «Kunt u ook bepalen, hoe het er dan met Europa zal uitzien Ik kan tenminste gissen, hoe het er dan zal uitzien. Dit zullen we een volgenden keer behandelen, want om u de waarheid te zeggen, begint de slaap mij lastig te vallen. Het is al laat en morgen wacht ons een arbeid, die al onze krachten ver- eischthet vervaardigen van het vlot voor onze onderaardsche reis NIEUWSBLAD nor liet Land m Hemden en AltonaJgLygstnat en de BoEnielerwaartl Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1