De Schipbreukelingen der Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden. No. 4304 Woensdag 20 Juni 1923 W "i V S: Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Zij, die zich vanaf heden op dit blad abon- neeren, ontvangen de tot 1 Juli verschijnende num mers GRATIS. BUITEWLANDSCH OVERZICHT Zoolang het antwoord van Frankrijk op de vragen der Engelsehe regeering nog niet is ontvangen, hetwelk, naar men ver neemt eerst ter inzage aan de Belgische regeering is gegeven, zijn, wat den toestand van het schadevergoedingsvraagstuk betreft, geenerlei gewichtige besluiten te verwachten. In de Engelsehe pers wordt de hoop geuit, dat het zal gelukken overeenstemming te verkrijgen tusschen de standpunten van Londen en Parijs en die hoop wordt door de Fransche pers gedeeld. Evenals de Engelsehe pers betoogen ook de Italiaansche pers hoe noodzakelijk het is, de belangen van Europa als één geheel te beschouwen en tot een regeling te komen. Verschillende samenvattingen van de Britsche memorie, die in de pers zijn ge publiceerd, zijn niet gefreel betrouwbaar. Algemeen is men van meening, dat het stuk hoofdzakelijk bestaat uit een lijst van vraagpunten aangaande wat Frankrijk ver staat onder het opgeven van lijdelijk verzet en op welke voorwaarden Frankrijk zou willen overgaan tot de ontruiming van het Roergebied. De Daily News zegt, dat de Engelsehe regeering, overtuigd van de nood zakelijkheid van het volledig kennen en begrijpen van het Fransche standpunt, vragen tot Poincaré heeft gericht, die ver genoeg gaan om -den indruk te maken, dat als z»j bevredigend worden beantwoord, dit antwoord feitelijk iets zou zijn als een nieuw uitgewerkt schema voor regeling der schadevergoeding. Met het opstellen daarvan en met het bestudeeren van dit eventueele antwoord, is natuurlijk tijd gemoeid. Ook de Times zegt, dat men inlichtingen heeft verlangd omtrent de wijze, waarop de Fransche regeering zich voorstelt de schadevergoeding te verkrijgen. Frankrijk heeft steeds ge zegd, dat het de bedoeling was, niet langer aan de Roer te blijven, dan tot de scha devergoeding zou worden betaald, maar tot dusver heeft Frankrijk nog geen enkel tegenvoorstel gedaan op het Engelsehe plan FEUILLETON, 35) Eenige dagen later was het vlot, bestemd om een gedeelte der schipbreukelingen op de onderaardsche reis te vervoeren, in orde gebracht, zoodat het uur van vertrek slechts diende bepaald te worden en wel des morgens vroeg, naar schatting 6| uur. Ofschoon het volstrekt niet in de bedoeling lag eenige dagen weg te blijven, had de dokter het toch raadzaam geacht een goe den voorraad levensmiddelen mede te voeren benevens eenige instrumenten, die hij wel licht bij zijne onderzoekingeu mocht noodig hebbeu, terwijl Harry in een bamboezen koker olie medenam, om de lampen ge regeld te onderhouden en een vier vijftal flambouwen. Dusdanig uitgerust werd de merkwaardige tocht ondernomeu. »A1 klaar® riep de dokter, toen hij zich op de voorplecht der boot een gemakkelijk plaatsje had veroverd, smaakt de touwen ios 1« De krachtige armen der beide stuurlieden stootten het vaartuig van den kant af en weldra werd dit door sterke riemslagen langzaam voortbewogen. Overeenkomstig van Januari jl. in verhand met die betaling. In Engeland toont men zich in hooge mate gebelgd over de onverzettelijke hou ding van de Turken inzake de hangende vraagstukken te Lausanne. Hoewel men niet naar een overijlde breuk verlangt, wijst men er op, dat de Geallieerden den huidigen staat van zaken niet maar eindeloos kunnen laten voortduren. De Daily Tele graph is van meening, dat bij een onver hoopt misiukkken van de onderhandelingen, tengevolge van Angora's koppigheid om zich aan wettelijke verplichtingen te ont trekken, het niet onredelijk zou zijn als de Geallieerden Turkije waarschuwden, dat het aansprakelijk zal worden gesteld voor de verdere bezettingskosten te Kon- stantinope), welke alleen te wijten zijn aan zijn onverzettelijkheid en in geen enkel opzicht aan de Geallieerden kunnen worden toegeschreven. Mag men de berichten uit Bulgarije gelooven dan ontwikkelt de revolutie zich vreedzaam. Te Sofia moet thans rust heerschen. De 87 gendarmen en politie-beambten, die in den revoiutienacht gedood werden, zijn tot dusverre de eenige slachtoffers ge bleven, in de kazernes bevinden zich vele honderden gendarmen en politiebeambten, die onbetrouwbaar zijn en deswege geïn terneerd werden. Officieren en soldaten, die het nieuwe regime toegedaan zijn, ver richten politiediensten en surveilleeren in de grensplaatsen. De aanhangers van Stam- boelinski trachten te Belgrado stemming te maken door allerlei geruchten te versprei den. De bewering, dat de revolutie in Bulgarije door koning Ferdinand geënsce-» neerd zou zijn, en dat deze op den Bul gaarschen troon wil terugkeeren, dient eveneens als een agitatiemiddel, hoewel de onjuistheid van dit laatste gerucht zeer duidelijk is. De toestand aan de Servisch- Bulgaarsche grens is normaal. De Engel sehe gezant Young heeft een langdurig onderhoud gehad met den minister van buitenlandsche zaken, dr. Nincic. Thans verluidt, dat Young de regeering advis- seerde het verloop der gebeurtenissen in Bulgarije af te wachten en niets tot ver scherping van den toestand te doen. BUITENLAND. Een doodeiyk spel. Kopenhagen is verleden week vervuld dokters raad ging men stroomaf, omdat het doel der expeditie toch was, te weten te ko men, niet alleen of het kanaal met de zee in verbinding stond, maar ook, waar de mon ding zich zou bevinden. Langzaam ging de tocht in eene volmaakte duisternis, ter wijl het lamplieht op de recht uit het water zich verheffende wanden een eigen- aardigen glans wierp. De dokter wierp den vorschenden blik op het water, dat tot geen bizondere op- of aanmerkingen aan leiding gaf. Hij had een peillood vervaar digd, waaraan een touw van ongeveer vijf honderd meter bevestigd zat en toen hij na een half uur varens de diepte zou on derzoeken uitte hij een kreet van verbazing, want, op nog geen twintig meter diepte stuitte het lood. Dit gaf hem de overtui ging, dat de bedding een golvende lijn moest wezen, want op de plaats der af vaart had hij, vóór eenigen grond te voelen, het touw honderd meter moeten laten af- loopen. Het was tevens het bewijs, dat dit kanaal niet door menschenhanden was gegraven, maar door de Natuur gevormd. Over het hoe, zou hij zich maar niet ver diepen. Onwillekeurig kwam hem de be roemde zin van Shakespeare voor den geest »Er zijn meer dingen tusschen Hemel en Aarde, dan een gewoon sterveling in zijn wijsheid kan drooraen Vertel u ons even® sprak Black ïge- looft u aan het bestaan van onderaardsche watervallen, dokter »Ja zeker, waarom niet.® geweest van het lot van den negenjarigen Knud Paludan-Müller, die Zondag 3 dezer met zijn broertjes en zustertjes bij zijn grootmoeder had gespeeld en sinds was verdwenen. De kinderen, aldus »Het Vad.« speelden in een gang tusschen keuken en huiskamer, de grootmoeder riep ze binnen om hun wat te drinken te geven ze kwa men, maar zonder Knud. Het heele huis werd doorzocht, alle kasten werden nage zien. Geen spoor van Knud. Toen dacht men, dat hij op straat was gekomen. De politie deed nasporingen, tot Vrijdag de vader, op het politiebureau nog maals vertellende, hoe hij bij de groot moeder alles doorzocht had, een ingeving kreeg. In een rommelkamer naast de keu ken stond een oude servanteeen kastje om een waschstel in te doen met een por seleinen knop aan het deurtje. Toen hij probeerde het te openen, brak de knop af. Hij kon het deurtje niet open krijgen en had gedachtdan heeft de jongen het ook niet kunnen open krijgen. Nu dacht hij ais hij er toch in zat De politie brak het deurtje met een breekijzer open en daar zat in de enge ruimte Knud. Hij was dood. Blijkbaar had hij zich daar willen verstoppen, had het deurtje dicht getrokken en kon het van binnen niet weer openen. Niemand heeft hooren roepen, en hij is in het kastje gestikt. Ex-keizerin Zita. Officieel heeft ex-keizerin Zita thans met haar huisgezin bezit genomen van het pa leis van Uribarren te Lequcitio (Biskaye. Het paleis is nu gerestaureerd en ter be schikking gesteld van de ex souvereine, dank zij door den Spaanschen adel bijeen gebrachte sommen. Toen de ex-keizerin St. Sebastian ver liet, kwamen de civiele en militaire gou verneur, alsmede de andere autoriteiten der stad hun hulde betuigen. Te Lequcitio vormde de plaatselijke politie een eerewacht, terwijl de straten waren versierd en wel komstgroeten waren opgehangen. Geweldige orerstrooniingen in Amerika. Ten gevolge van de geweldige regens, die gedurende drie dagen in de vlakte van Kansas, Oklahama en Texas zijn gevallen, is het gebied overstroomd. Vijf personen zijn omgekomen. Duizenden bewoners zijn dakloos geworden en de verwoesting, aan gericht aan particuliere eigendommen, be »lk vraag dit met het oog op de sterk geworden strooming, waarin wij ons thans bevinden. Mij dunkt, dat we slechts zeer voorzichtig dienen voort te gaan, omdat het wel eens zou kunnen gebeuren, dat we dan (tiet in staat waren, aan de kracht van het water weerstand te bieden, vooral daar we niets bezitten,waaraan we ons zullen kunnen vastklampen. »Wel driemaal sterker« liet Johnson er opvolgen, xzoodat bij mij ook het vermoe den is ontstaan, dat we wellicht ee n water val naderen, die zich in een meer of rivier ontlast. »Dan voorzichtigjes maar aan® mom pelde de dokter »en zoodra de stroom- sterkte verdacht vooikomt, moet er tegen- gegroeid worden.® >Als ik mij evenwel niet vergis,prak Harry, die even te voren den vinger in het water had gestoken, ais het water lang niet meer van dezelfde kwaliteit. De boot zinkt zelfs zoo diep niet meer, kijk maar eens,® vervolgde hij naar de water lijn wijzende, »zoo diep was het straks in het water en nu is de oorspronkelijk wa terlijn eenige millimeters hooger. Dat be wijst dus, dat we ons in zout- of wel zee water beviuden I® De dokter gaf geen antwoord doch knikte toestemmend. Wat de matroos daar zeide, had hij al even te voren opgemerkt. Op het zoute en dus dichtere zeewater (de draagt verscheidene millioenen dollars. In Kansas zijn bijna alle rivieren en kanalen buiten hun oevers getreden. Tal rijke huizen zijn ondermijnd, terwijl groote schade is toegebracht aan den oogst. Een kwart van den tarwe-ocgst van Kansas, waarvan de opbrengst in het geheel op 100 millioen schepels geschat werd, is vernietigd. Zij, die nabij de rivieren wonen, hebben de vlucht genomen, maar waren te laat om nog veel vee te redden. Elf zelfmoorden op één dag. Volgens den radiografischen dienst maakt het Berlijnsche politierapport van 9 Juni melding van elf zelfmoorden, waarbij de beweegredenen moeten worden toegeschre ven aan den economischen noodtoestand. - -o Woelingen in 't roode leger? Aan de Russische grens is, volgens be richten uit Riga, door de Sovjet-politie een delegatie uit Petrograd gevangen genomen, die op weg was om aan grootvorst Nico laas te verzoeken zich tot opperbevelhebber van het Russische leger te proclameeren. Er loopen geruchten, dat veel officieren van het roode leger worden gearresteerd. Natuurlijk worden speciaal vroegere offi cieren van het czaristische leger gevangen gezet. Overstroomd met eekhorentjes. Volgens een bericht uit Oekraine is aldaar bijna 10 millioen acres land overstroomd met eekhorentjes. Men telt er 7 k 800 per acre. De boeren maken thans gebruik van giftgassen om de dieren te verdrijven. Zyn vader vermoord. Te Pau heeft een jongen van 13 jaar zyn vader, een dronkaard, vermoord toen deze bezig was de moeder, die als oppassend bekend staat, te mishandelen. Op het oogenblik, dat de dronkenman zijn vrouw trachtte te wurgen en deze om hulp schreeuw de heeft het kind zijn vader een vlijmscherp mes in den rug gestoken. Het kind is ontzet over zijn daad en een dokter heeft verklaard, dat de jongen door een nood lottig toeval juist zóó gestoken heeft, dat de wonde doodelijk moest zijn. De revolutie gesteund door een internationale groep De diplomatieke medewerker van de »Daily Telegraph® meent goede reden te hebben om aan te nemen, dat de Bul dichtheid bedraagt 1. 026) kan een schip grooter lasten dragen dan op het lichtere zoetwater. Het gevolg hiervan is, dat een schip, met een zekeren last geladen en in rivierwater liggende, onmiddellijk zal stijgen, wanneer het rivier- voor zeewater heeft plaats gemaakt. Een vaartuig, dat bijvoorbeeld in de rivier 2000 kilogram kan dragen, draagt in zoutwater, d.w.z. in volle zee, ongeveer 53.56 kilogram meer. ïMaar,® mompelde de dokter, x>al be vinden wij ons duizendmaal in zout water, dan blijft de vraag nog, of dat zoutwater juist zeewater moet zijn, het kan af komstig zijn van een zoutwatermeer. Bovendien zouden wij dan ook zeedieren moeten aan treffen. Tot dusverre heb ik nog geen enkel levend wezen in dit water aange troffen Langzamerhand had het tafereel zich veranderd. Men bevond zich niet meer in een gang, aan weerszijden begrensd door naakte, steile rotsachtige muren. Gaande weg werd de ruimte wijder en breeder, totdat men, na ongeveer anderhalf uur ge varen te hebben, een verblijf binnentrad, dat men niet heter kon vergelijken, dan bij een reusachtigen tempel, waarvan het dak gedragen werd door reusachtige zuilen. Tusschen de pilaren staken gevaarlijke rots punten uit het water, terwijl hier en daar groote, breede banken verrezen, wel zoo breed als onze straten, waarop eenige vreemdsoortige dieren lagen uitgestrekt. Toen de fakkels waren aangestoken scheen gaarsche revolutie geldelijk ondersteund is door een internationale groep, die het her stel van Turkije als mogendheid ten doel heeft en daarom het herstel van het Chris telijke Balkanblok van 1912 wenschte te verhinderen. De Turksch-gezinde immi granten waren bevreesd, dat de onlangs tot stand gekomen overeenkomst tusschen Servië en Bulgarije wellicht de eerste stap tot herstel van dat blok zou blijken te zijn. Goede eetlust, goede spijsvertering, goed bl< ed en een goed humeur worden verkre gen door Foster's Maagpillen te gebruiken. Doze pilletjes helpen de lever, maag en ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij werken zeer zacht en hebben geen nadeelige reactie. Prijs per flacon van vijftige versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. BINNENLAND. Verdronken. Een dochtertje van de W. in de gemeente Hei- en Boeicop is toen ze per flets een boodschap ging doen in een sloot terecht gekomen en verdronken. Aangereden. Vrijdag is op den Schermerweg te Alk maar een molenaar uit Krommenie, die op de fiets reed, aangereden door een uit Bergen komende auto. De man bekwam een bekkenbreuk en is dientengevolge over leden. Gasverstikking. Vrijdagnacht bemerkten de echtelieden v. L. in de Potterstraat te Bergen op Zoom door het gestommel op de slaapkamer van 2 hunner kinderen, dat er iets bijzonders aan de hand was. Toen de kamer werd geopend, sloeg een verschrikkelijke gaslucht uit het vertrek. De twee kinderen, 'n jongetje van 14 jaar, die niet wel by het hoofd is, en een ander van 12 jaar werden in bewusteloozen toestand gevonden. Direct werd dr. Fick gewaarschuwd. Deze mocht er in slagen de levensgeesten van het 12-jarig jongetje op te wekken. Het andere jongetje was overleden. Overreden. Te Zeist is Zaterdagavond een 16-jarige jongen door een auto overreden en gedood. het of de wanden van deze grot met dia manten waren ingelegd. Op dit oogenblik wees de eerste stuurman naar iets, dat merkwaardig kon genoemd worden. Op eenigen afstand van hen verhief zich een kleinere kolom water tot op circa een deci meter hoogte hoven den waterspiegel, zoo nu en dan verdwijnende. »Dat is de kokende waterstraal uit den stoomketel, waarboven wij ons bevinden, dokter,® sprak Johnson, »als we niet zor gen, dat we wegkomen, worden we wel licht door een onderzeeschen vulkaan bij den kraag gepakt en wie weet waar ge worpen 1® De dokter glimlachte en schudde ont kennend het hoofd. vDat schijnbaar onbeteekend kolommetje kan onze vernietiger zijn,® liet Black er op volgen, den dokter aanziende. »Kijk eens aan, dat warme water waarvan we de bor rels hooren knappen, moet zich onder een vuurhaard bevinden, die uu slechts op die plek werkt. Maar, zoodra god Vulcanus niet bijster goed gemutst is, laat hy den ganschen oven branden. Het water, waarin wij ons bevinden, gaat in stoom over, de stoom zoekt een uitweg en de rest behoef ik niet te zeggen eerst een aardbeving, dan nog een aardbeving en ten slotte een uitbarsting De dokter schaterde het uit van het lachen. Wordt vervolgd.) et Laid van AitenajeLaniistraat e immsigrwaaro j»Is de strooming sterk geworden vroeg de dokter verbaasd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1