Land van altena C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER. De Schipbreukelingen der RAAMSDONKSVEER. Nationale Bankvereeniging ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING i Waterpoort, Heusden. Z Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden. No. 4307 Vrijdag 29 Juni 1923. Repakatie-Inbichting. rMlLLKfON. Correspondentschap le Klasse. KEIZERSDIJK F. 81. 912 uur. H. J. ABBINK. Kapitaal f 75.000,000.— Reserven f 36.500.000. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Hótel CONCORDIA" Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Het mag wel als algemeen bekend worden verondersteld dat twee Roomsch-Katholieke middenstands- credietbanken n 1. de Hanzebank te 's Hertogenbosch en die te Utrecht, in zeer ernstige financieele moeilijk heden zijn geraakt en daardoor in de noodzakelijkheid zijn komen te verkeeren om aan de Rechtbanken respectievelijk te 's Bosch en te Utrecht surséance van betaling te verzoeken, d.w.z. uitstel van voldoening aan hare verplichtingen. Het gevaar is groot dat deze banken zullen moeten liquideeren, indien niet tot eene reorganisatie kan gekomen worden. En zulks zou niet alleen hoogst on verkwikkelijk zijn voor de aandeel houders en de crediteuren, maar ook voor een groot aantal debiteuren n.l speciaal voor hen, die nergens elders crediet zouden kunnen vinden. Onder de debiteuren die moeilijk elders crediet kunnen krijgen zijn natuurlijk financieel zeer zwakken, maar er zijn er ook onder, die nog best het door hen aan de Bank ver schuldigde kunnen betalen, indien ze dit maar niet direct behoeven te doen En onder de debiteuren, die hunne schuld wel direct zouden kunnen be talen, bevinden er zich, die door omstandigheden geennieuwecredieten kunnen krijgen en alzoo toch het kind van de rekening worden. Om nu te voorkomen dat ook solide debiteuren de dupe der historie zouden worden en bepaald flinke en gunstig bekend staande ondernemingen ten onder zouden gaan, heeft dé regeering een wetsontwerp ingediend, hetwelk ten doel heeft op de staatsbegrooting van 1923 een memoriepost uit te trekken voor uitgaven, voortvloeiende 38) Ongetwijfeld,<r liet de dokter er op volgen, »men heeft zelfs aan palen, die circa een halve eeuw in den grond begraven zyn geweest, sporen van goud gevonden.a »Vreemd,® gaf Black ten antwoord, *dat die scheikundige werkingen nog steeds voor de Wetenschap verborgen blijven, die thans met zooveel kennis is uitgerust. Men zou dus goud kunnen maken. De dokter lachte. >Dat weet ik niet,® sprak hij, wat de Natuur kan, is den mertsch nog niet altijd mogelijk, want ofschoon wij weten, dat steenkool niet anders is dan versteende plantenstof, is het der Wetenschap nog niet mogen gelukken steenkool te vervaar digen. Wie weet evenwel, wat nog ge beurt. Er zal misschien een tijd aanbreken, waarop de gansche Natuur aan de voeten van den mensch licht, zij het ook, dat die tyd nog verre van ons verwijdert ligt. Na het reusachtige onderaardsche verblijf verlaten te hebben, kwam men in een soort donkere gang, die er zeer geheim zinnig uitzag en waar het water, meer uit de maatregelen, welke door het rijk, in verband met moeilijkheden, waarin Hanze-credietbanken ver keeren, zijn getroffen ter voorkoming dat, als gevolg van die moeilijkheden, op groote schaal credietnemers, wier financieele positie overigens gezond kan geacht worden, aan uitwinning zouden blootgesteld worden of buiten staat zouden geraken hunne bedrijven voort te zetten. Uit de betrekkelijke memorie van toelichting der Regeering blijkt dat het wetsontwerp niet ten doel heeft om het verlies der crediteuren 't zij geheel, 't zij ten deele door de be lastingbetalers te doen overnemen, en ook niet om die debiteuren te helpen, wier positie niet houdbaar is of ten aanzien van wie niet op goede gronden verwacht kan worden, dat zij zich met behulp van buiten kunnen staande houden, maar om slechts die debiteuren de behulpzame hand te bieden, die een levensvatbaar bedrijf uitoefenen en die zich staande zullen kunnen houden, wanneer zij niet door het in gebreke blijven van hun credietgever tot onmiddellijke terugbetaling van het hun verleende crediet gedwongen worden en zich van elke crediethulp verstoken zien De Regeering nu acht het mede tot de taak van den Staat te behooren dat hij medewerkt om aan werkelijk levensvatbare ondernemingen nieuwe crediethulp te verschaften, ten einde haar in staat te stellen haar bedrijf voort te zetten. Hoewel het wetsontwerp uitgaat van zeer sympathieke gedachte, komt het ons toch voor dat de bezwaren er tegen zwaarder wegen dan de voordeelen, welke men er van ver wacht. En blijkens het voorloopig verslag wordt deze meening door vele onzer 2e Kamerleden gedeeld. Onder de fouten, die in het alge meen onze banken aankleven, willen we het nu niet hebben, want daarover zullen we eens in een apart artikel praten. Thans hebben alleen de Bossche en Utrechtsche Hanzebanken onze aandacht. Professor Bruins schrijft ongeveer het volgende in de Nieuwe Rott Courant: „De aangevraagde surséance dan ergens anders, bevolkt scheen met milliarden levende vonkjes, wier gloed vermeerderde, wanneer de roeispanen het water raakten of dit in beweging bi achten. Het was een indrukwekkend verschijnsel, dat allen met verbazing aanstaarden. De dokter was in verrukking, want wat zich hier aan zijne oogen vertoonde, had hij nog nooit gezien en bij zijn rijke, wetenschappelijke kennis bleek nu, dat deze nog zeer te kort schoot. Naarmate men vorderde, werd de gang wijder, tot dat hare wanden als 't ware in de diepte wegzonken en men zich in een tweede gewelf bevond, dat nog prachtiger en majestuenser scheen dan het vorige. Het licht der fakkels schitterde buitengewoon fel en wierp een helderen glans op de omgeving. Na eenige riemslagen was het verder roeien onmogelijk. Het water was hier zeer helder, zoo helder zelfs, dat tot op een diepte van dertig meter alles zeer duidelijk scheen. »Mijne vrienden®, sprak de dokter *wij bevinden ons boven een dier onderzeesche wouden, waarvan duizenden den bodem der Stillen Oceaan bedekken. Wij bevinden ons hier in de wereld der Algen, de bloemen van het onderzeesche landschap, De schipbreukelingen konden hun oogen niet gelooven. Zulke schilderachtige vormen en grillige figuren hadden zij nog nooit aanschouwd. De dokter vervolgde ïDat zijn Algen, waarvan er meer dan 2000 soorten bestaan. Ge kunt ze overal toch ontheft de betrokken Hanze banken geheel van de noodzakelijk heid om tot een geforceerde liquidatie der uitstaande credieten over te gaan. Er is dus tijd in overvloed om deze credieten aan een nauwgezet onder zoek te onderwerpen en de wezenlijk soliede credieten die immers de eenige zijn „die de Regeering wenscht te helpen en mag helpen zullen, nu er zonder eenige overijling te werk kan worden gegaan, onder de huidige omstandigheden zonder veel bezwaar zoo noodig, wel een ander onderkomen kunnen vinden Abnor male omstandigheden als in 1914 en 1918, in welke jaren de staat bijzondere maatregelen heeft getroffen om het middenstandscrediet te steunen, be staan er thans niet. Eerst wanneer bij de verdere arwikkeling mocht blijken, dat ook de soliede credieten zwarigheid opleveren, kan naar eene Cü- evestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee- rinjr, Beleening, Bewaar geving, Assignation, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, vinden, behalve in de Poolstreken. Ziet ge daar aan die zonderlinge takken die vreemdsoortige voorwerpen hangen »Dat schijnen peulvruchten te zijrt,« gaf Johnson ten antwoord, misschien wel zeesalade. De dokter lachte. »Neeu, dat zijn haaieneieren en als ge oog in het zeil houdt, zult ge weldra eenige dier zeemonsters zien verschijnen. vGroote hemel I® riep Harry verbaasd uit, »we zijn in een haaiennest te lande gekomen.® Werkelijk vertoonden zich een dozijn dezer dieren, kronkelend als slangen tusschen de zeegewassen, waar zij hun zetel hadden opgeslagen. sHeerlijk tafereel,® klonk het van dokters lippen, ïdat zijn de wonderen van moeder Natuur, verborgen voor het oog der wereld, tintelend van goud en zilver. Schijnt het u niet toe, alsof daar, op dat helder witte zand duizenden diamanten liggen verspreid En welke reusachtige vormen, het schijnt dat zij drijven, niet waar »Dat lijkt wel zoo,® merkte Johnson op. »De plant, die op de aardoppervlakte groeit, heeft niet alleen behoefte aan lucht, maar ook aan een vasten bodera, waarin zij met haar wortels vast zit. Met de zeeplant is dit geheel anders. De Alg wordt gedragen door het water, waaraan zij haar voedsel ontleentmet enkele dunne twijgen zit zij aan den grond vast, wan neer zy dien houvast verliest, valt zy niet, Kantoor: 's-HERTOGENBOSCH. VischstraatHoek Kruisstraat. Kapitaal en Reserven f 12 100 000. Directie: H. L. CAPPETTI. CREDIETEN DEPOSITO S REKENING-COURANT EFFECTEN COUPONS SAFE DEPOSIT. Wy vestigen er speciaal de aandacht op, dat de al onze verplichtingen ONVOORWAARDELIJK garandeert. Zitdag te HEUSDEN eiken Woensdag van 1012 uur in oplossing worden gezocht, waarbij de Staat desnoods zijn hulp verleent. Thans onnoodig eene overijlde beslis sing te nemen, waarvan de onge- wenschte gevolgen voor de hand liggen en de financieele consequenties niet zijn te overzien, is op geen wijs te verdedigen". (Slot volgd.) BUXTENLANDSCH OVERZICHT Het lijdelijk verzet blijft in het Ruhr- gebied nog steeds voortduren, al wii men het van Fransche zijde doen voorkomen, dat hierin verslapping intreedt. De vorige week is te Dordtmund een Belgische schildwacht vermoord, waarvan de daders wisten te ontkomen. Dit hfeft natuurlijk aanleiding gegeven tot represaille maatregelen. Voor het district Marl is het straatver keer van 's avonds zes tot des ochtends vijf uur verboden. Na zes uur 's avonds rijden Belgische gepantserde auto's door de straten en hebben opdracht op eiken Duitscher, die zich dan nog op straat be vindt, te schieten. Deze verordening blijft één maand van kracht. In de volgende twee weken zuilen geen passen meer worden uitgereikt. Voor den duur van 8 dagen is het telefonisch ver keer gestremd. Herbergen en café's moeten drie maanden lang hun deuren gesloten houden. maar komt bovendrijven. Gelijk de planten, die de aardoppervlakte bedekken, het toe vluchtsoord zijn van vogels en insecten, zoo zijn de Algen dat voor de dieren der zee, wier eieren zij dragen en beschermen tegen de vraatzuchtige!), waaraan de Oceaan bijzijnder ryk is. Gelijk het insect in de boomen zijn verblijf vestigt, zoo hechten de spons, de polyp zich aan de Alg. Zie maar eens,® de dokter wees hier naar eenige doorschijnende massa's, »dat zijn ze.® Vergis ik mij niet,® liet Johnson er op volgen, »dan zie ik ook zeeslangen, ten minste zij gelijken er zeer veel op »Ge hebt zeer juist gezien, ja, dat zijn inderdaad zeeslangen, maar niet van het geslacht, waarvan zoovele wonderbaarlijke dingen worden verhaald. Op dezelfde wijze als de slangen der aarde haar prooi weten te bemachtigen, hangen zij ook aan de takken der Algen, azende op den on voorzichtige, die zich te dicht in hare na bijheid waagt. Zoo ziet ge hier wederom de bewonderenswaardige eenheid, welke overal in de Natuur heerscht, want al hare schepselen, welke zich van hunne plaats kunnen bewegen, heeft zy met de zelfde listen om hunne prooi te bemachtigen, begiftigd.® De dokter bewaarde hier voor eenige oogenblikken het stilzwijgen. Ook de anderen waren ganschelijk en al vervuld van wat zij zagen. ïKijk,® vervolgde de dokter, »wat op de aarde niet plaats heeft, gebeurt hier. Daar dryft een boom slechts met enkele Zondag zijn er te Buer, waar de ver scherpte staat van beleg is afgekondigd, 3 Duitschers door Belgische militairen dood geschoten en 3 ernstig gewond. Tegen 8 uur des avonds is een 19 jarige monteur door een Belgischen kogel getroffen, toen hij, met eenige vrienden van een wande ling terugkomend, niet bleef staan, toen hij door een patrouille werd aangeroepen, maar met zijn makkers in een huis vluchtte. Een 23-jarige arbeider werd doodgeschoten, toen hij reeds in de buurt van zyn ouder lijk huis was, waar zijn vader en zuster hem uit het venster toeriepen, dat hij zich moest haasten. Verder is er een bejaarde arbeider doodgeschoten, naar beweerd wordt op grondgebied van de gemeente Horn, waar de staat v^*j beleg niet is afgekon digd. Een man is binnenshuis door een van de straat komenden kogel ernstig ge wond. Te Giadheck is een tot dusver onbekend gebleven inan, die een mynspoor naderde, door een Belgisch soldaat neergeschoten. Een invalide, die uit het ziekenhuis te Horst naar dat te Noord Emster werd ge bracht, is te Gladbeck door een Belgischen schildwacht doodgeschoten. Een Italiaan- sche arbeider in dienst van de Franschen loste, toen hij in gezelschap van een Bel gisch soldaat langs het huis van een mijn werker te Swiskel liep, op de vrouw van deri mijnwerker, die in den tuin stond, draden aan den bodem vastgehecht. Wan neer de wilde zeestroomen die draden verbreken drijven zij bij groote massa's op de oppervlakte en kunnen dan de vaat t van een schip stremmen. Daar de Algen niet buiten licht kunnen, is het hun on mogelijk op groote diepte te leven.® »Maar hier is toch geen licht, dokter,® gaf Harry ten antwoord. Voordat de dokter een antwoord kon geven wees Johnson op iets, dat werkelijk wonderbaarlijk was. Niet ver van de plaats, waar zy zich bevonden; kwam het water heftig in beroering, zoodat de boot en het vlot heftig dansten. Dit duurde zoowat een kwartier, toen alles weer stil werd. De dokter staarde op de plek, maar hij kon zich van het zonderlinge verschijnsel geen rekenschap geven, doch toen niet lang daarna het watervlak weder in heftige beweging kwam, maakte zich van allen een zekere angst meester. Juist zou de eerste stuurman een roeispaan ter hand nemen, toen een geweldige zwarte massa voor hen in 't water neerplofte en dit rood kleurde. Door den schok, die zich aan de boot mededeelde, kantelde deze schuin om, zoodat de dokter een schreeuw deed hooren. Een der fakkels viel met luid gesis over boord. (God zij ons aller zielen genadig, sprak Black, »een onderzeesche vulkaan 1® (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voer liet Land van Housóen eo Aiteoajglgnsstraat en de Bommelerwaard iÉÈÉÉ Bil. i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1