voor het Led ra Hoosden eo Altena, de Langstraat en de Bommelervaard. u. 4308 Woensdag 4 Juli ZENI/(^\£tTEH Een echte koker CT. en is altijd voorzien van den naam A.MIJHHARDT mei handleekemn^ BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den Raad der gemeente DRONGELEN op Vrijdag 29 Juni nm. 6 uur (O.T Voorzitter EdelAchtb. Heer D. F. Brune. Secretaris WelEd. Heer D. A. v. d. Schans. Aanwezig de heeren v. d. Stelt, v. d. Schans, Nieuwkoop, Treffers en Vos, De Voorzitter opent de vergadering, hier na leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering die daarna onveranderd wor den goedgekeurd en vastgesteld. De Voorzitter deelt mede dat er geen ingekomen stukken zijn. Als gewoonlijk zijn ook het vorig jaar verschillende posten der begrooting over schreden, terwijl bij andere posten over is. De Voorzitter stelt voor de begrooting '22 te wijzigen en in evenwicht te brengen, opdat er geen posten meer overschreden zijn. M*t algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. De heeren v. Gammeren en v. Campen komen ter vergadering. Thans is punt 3 der agenda aan de orde nl. het aangaan eener kasgeldleening. De Voorzitter zegt dat de kas leeg is, doch dat op de hegrooting een post staat groot f 2000,voor het aangaan eener kasgeldleening. Spr. stelt voor tot het aan gaan eener kasgeldleening te besluiten bij de Boerenleenbank te Meeuwen onder be paling, dat de leening ook in den loop van dit jaar weder zal worden afgelost en de rente 5 pCt. zal bedragen, naar zijne meening zal hiertegen wel geen bezwaar bestaan. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. De Voorzitter zegt thans nog iets te hebben wat niet op de agenda staat. Spr. zou het voorbeeld van verschillende andere gemeentebesturen willen volgen en willen besluiten tot opheffing van het vervolg onderwijs en ontslagverleenirig aan het onderwijzend personeel. Het Rijk draagt niet meer in de kosten bij, en het personeel zal wel geen idee hebben het gratis te geven. De heer Nieuwkoop vraagt of er geen enkelen weg is voor de gemeente om het onderwijs toch te doen geven. De Voorzitter antwoordt dat er geen weg bestaat, misschien dat het Rijk een weg zal zoeken en het onderwijzend per soneel zal verplichten dit onderwijs gratis te geven, doch met zekerheid is hem hier over niets bekend en om het toch te doen geven tegen de oude belooning van f2,- per uur, kost het de gemeente bij 450 lesuren f 300,wat voor twee of drie leerlingen veel te bezwaarlijk is. Spr. zegt dat de nieuwe gemeente hopelyk nog ver andering zal brengen en deze één plaats zal aanwijzen waar vervolgonderwijs zal worden gegeven. Met algemeene stemmen wordt tot op heffing van het vervolgonderwijs besloten en wordt het personeel eervol ontslag ver leend. De heer Nieuwkoop vraagt den Voor zitter of met de iaatste wijziging van de onderwijswet, waarbij het 7de leerjaar is behouden gebleven, nu ook deze kleine ge meente daarvan zou kunnen profiteeren. De Voorzitter kan hierop geen antwoord geven, hij heeft de debatten in de Tweede Kamer hierover gevoerd niet gevolgd en weet niet of het 7de leerjaar behouden is gebleven. Voor de Voorzitter de vergadering sluit, zegt hij dat het naar alle waarschijnlijk heid de laatste vergadering is die de Raad van Drongelen zal houden. Als de gang van zaken is zooals spr. zich die voorstelt, dan zal in 't vervolg een ander college over de belangen van Drongelen beraadslagen en besluiten, alleen voor een bijzonder geval zou nog eens vergaderd moeten worden. In hoeverre het besluit tot vereeniging met blydschap of tegenzin is vernomen, is spr. niet bekend. Wel weet hij, dat, toen het wetsontwerp hier bekend was er voor en tegenstanders waren en er verschillende personen ernstige bezwaren tegen hadden. Er is echter altijd verdeeldheid gefeest en deze zal er altijd wel blijven. Spr. hoopt echter, dat het zoo zal zijn, dat door de ervaring de tegenzin zal plaats maken voor eenige gezindheid en de tegenstanders het zij vroeg of laat zullen moeten erkennen, dat zij die voor stemden het nog niet zoo slecht hebben gezien. Verder dankt spr. de Raadsleden voor hetgeen zij in het be lang der gemeente hebben gedaan, voor de vriendschap en welwillendheid die hij van ieder in het bijzonder mocht onder vinden. Mocht men altijd al niet op een stoel hebben gezeten, persoonlijkheden bleven achterwege en waar het niet om persoon lijkheden gaat is door verschil van meening ook nog wel iets goeds tot stand te brengen. Daar waarschijnlijk het grootste gedeelte van den Raad niet in den nieuwen Raad zal vertegenwoordigd zijn, wenscht spr. hen met hunne betrekkingen alle goeds en hoopt dat zij niet zullen nalaten steeds het belang der gemeente te blijven voorstaan. Verder brengt spr. een woord van dank aan den Secretaris. Hij kan niet anders zeggen of hij heeft steeds op aangename wijze met dezen samengewerkt er» deze heeft steeds gedaan wat in het belang van de gemeente gedaan moest worden en hij ondervond van hem steeds de meeste wel willendheid. De heer Nieuwkoop zou aan het gesprokene ook nog iets willen toevoegen, nu het de laatste maal is dat het college als Raad van Drongelen vergaderd. Het is hem voor alles een behoefte den Voorzitter dank te brengen voor hetgeen deze in het belang van Drongelen heeft gedaan, voor de humane wijze waarop hij de minder heid steeds hun ideeën naar voren heeft laten brengen, die zij in het belang der gemeente achtte. Het was spr. dikwijls een zware taak, omdat hij wel eens meende, dat niet altijd de gemeenschappelijke zorg werd besteed aan de ideeën die hij dacht dat noodig waren in het belang der gemeente. Spr. zal hier niet verder op ingaan en dankt allen die hem ter wille zijn geweest en mocht een van de aanwezigen in den nieuwen Raad gekozen worden, dan hoopt hij dat deze dati niet zal ondervinden wat hij hier wel eens heeft ondervonden. Dat hij als vertegenwoordiger van het kleinste dorp tegenover de meerderheid steeds wel willendheid moge ondervinden als het gaat over hetgeen hij in het belang acht van Drongelen, dat allen lief en dierbaar zal blijven. Onder het uitspreken van den wensch dat Drongelen deelachtig moge worden wat spr. er in het belang van noodig oordeelt, neemt hij afscheid var» het college zooals het aanwezig is. Hierop sluit de Voorzitter de vergadering. Openbare vergadering var» den Raap der gemeente MEEUWEN, gehouden den 29 Juni 1923, vm. 10 uur. Voorzitterde EdelAchtb. Heer D. F. Brune, Burgemeester. Aanwezig 5 leden. Afwezig de heeren A. Vos en T. v. Rijsbergen. Secretarisde WelEd. Heer P. W. Sprong. I. De Voorzitter opent de vergadering waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. II. Ingekomen is een procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat boeken en kas in orde zij bevonden. III. Besloten wordt tot eenige af- en overschrijving in de begrooting 1922. IV. Ingekomen is een verzoek van de N.V. A.L.A.D. te Meeuwen tot aankoop van een stukje gemeentegrond, het z.g. »gemeent« te Meeuwen, teneinde daarop eerlang ten behoeve harer onderneming een autogarage te bouwen. De heer Lankhaar vraagt of daarin ook begrepen is den grond waarop thans de muziekkiosk is geplaatst. De Voorzitter zegt dat daarvoor steeds een plaats zal worden vrygehouden. De heer Lankhaar vraagt of dat het niet gewenscht is »het gemeente voor de gemeente te behouden, misschien zal de gemeente het op de een of andere wijze zelf kunnen gebruiken. De Voorzitter meent met eenige andere leder», dat de gemeente het toch niet ge bruiken kan. Al jaren ligt de grond daar en is naar sprekers weten nooit ergens voor gebruikt. Alleen last en onaangenaam heden brengt het met zich, wijl het zoo wat een plaats is voor kermisreizigers, scharenslijpers e. d. Z.i. kan daaraan geen nuttiger gebruik gegeven worden dan thans de bedoeling is. Het bouwen eener garage en het daarmede verband houdend fpit, n.l. instandhouding van de openbare vervoermiddelen en verbetering van het verkeer is een algemeen belang. Met algemeene stemmen (3) wordt daar op besloten tot verkoop van het »gemeent« De heeren D. v. Buuren en A. L. de Graaff hieven huiten stemming. Ais schatters van het perceel zullen wor den uitgeuoodigd de heeren D G. A. Smits, J. A. Ockers en M. de Fijter. Ingekomen is verder een verzoek van het Bestuur der Muziekvereeniging »Kunst en Vriendschapee om aan haar een stukje grond van het z.g. »gemeent« te verkoo- pen voor staanplaats van de muziekkiosk. De Voorzitter stelt voor aan het verzoek te voldoen en de muziekvereeniging een stukje grond te verkoopen aan den Z.O. hoek van het agemeenU voor fl.ter grootte van de tent en één Meter in het rond daarbuiten. Opgemerkt wordt nog, dat ook dit een algemeen belang is, wijl een ieder thans gratis ^van de concerten kan genieten. Met algemeene stemmen wordt, hiertoe besloten. VI. De Voorzitter deelt mede dat het Rijk voortaan niet rr.eer betaalt de sala rissen voor vervolgonderwijs. Mitsdien wordt voorgesteld geen vervolgonderwijs meer te doen geven en de onderwijzers eervol ont slag te verleenen. Wordt alzoo met alge meene stemmen besloten. De Voorzitter zegt ten slotte, dat naar alle waarschijnlijkheid deze vergadering de laatste vergadering van den gemeenteraad van Meeuwen zal zijn. De vereeniging van gemeenten is nu tot stand gekomen. Hij gelooft dat de voor- en tegenstanders daar van hunne opinie steeds hebben doen hoo- ËiJ VOEGSEL Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5