Land van altena Bij dit nr. behoort een üpepl Raamsdonksveer. S. D. LANKHÜYZEN Co's Bank. De Schipbreukelingen der C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, Waterpoort, Heusden. Nationale Bankvereeniging I ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No, 4309. Vrijdag 6 Juli 1923. Z Kapitaal f 75.000.000.— Reserven f 36.500.000. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Hotel CONCORDIA." Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gestort Kapitaal f 55.000 000,- Reservefonds - 42.000.000,- f97.000.000,— AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9*4. Zaterdags van 9 12 Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld, Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrieven op 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en inbraakrrjje Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. SPAARBANK. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. II. Toen ik de vorige week het eerste gedeelte van mijn artikel eindigde had ik niet gedacht dat de behande ling van het wetsontwerp tot steun- verleening aan Hanze-credietbanken in de 2e Kamer mij aanleiding zou geven om het tweede gedeelte geheel anders in te kleeden dan ik mij aanvankelijk had gedacht. Het door de regeering voorgestelde wetsontwerp strekt tot wijziging van Hoofdstuk VIII B der Staatsbegrooting voor 1923, door aanvulling met een memoriepost d.w.z een post, die niet FEUILLETON. 40) De stuurlieden neurieden een vroolijk deuntje en brachten er flink den gang in. Naarmate zij naderden zagen zij de mon ding eener breede rivier, waarvoor ver scheidene aanslibbingen lagen. ïVerbazend, dokter,c riep Black uit, »we hebben blijkbaar een ander eiland voor ons of we hebben een rondreis gedaan op eene vermakelijke wijze. »Niet te voorbarige sprak Dr. Arling, »herinnert ge u niet, dat ons eiland ook rivieren had, de rivier, waar wij zooveel apen hebben gezien en dan die andere, waarvan het water zich later tot een water val vereenigt. Als ik mij niet sterk vergis bevinden we ons in de laatste. »Waar we dus in aanraking kunnen komen met wilden of slavenhandelaars aangenaam gezelschap, waarvoor ik feitelijk bedank,liet Harry er op volgen. *Misschien,c mompelde dr. Arling, »goed uit de oogen kijken zal de boodschap wezen, vrienden. Als ge het goed vindt zal ik mijn kijker even gebruiken. Wellicht valt er iets te zien, waardoor wij tijdig gewaar- op een bepaald bedrag wordt uitge trokken, omdat het bedrag voorals nog niet kan worden aangegeven. Aanvankelijk luidde het voorstel „Uitgaven voortvloeiende uit de maat regelen, welke door het Rijk, in ver band met de moeilijkheden, waarin Hanze-credietbanken verkeeren, zijn getroffen ter voorkoming dat, als gevolg van die moeilijkheden, op groote schaal credietnemers, wier financieele positie overigens gezond kan geacht worden, aan uitwinning zouden blootgesteld worden of buiten staat zouden geraken hunne bedrijven voort te zetten Dat tegen dit voorstel zeer ernstige bezwaren zouden worden geopperd was te verwachten. En die verwach ting is bewaarheid, want de Kamer leden Van der Waerden, Marchant, Staalman, Duijs, Mejuffrouw Van Dorp, Van Gijn en Kersten hebben niet nagelaten om hunne bezwaren naar voren te brengen- De woorden van de twee leden, wier redevoeringen het belangrijkst waren, willen we hier ter loops aan halen. De Heer Van der Waerden heeft gezegd: „Het geldt hier een bedenke lijk wetsontwerp; het heeft den schijn tegen zich, dat het beoogt de redding van de katholieke Hanzebanken. Er zijn al meer banken in moeilijkheden geweest, maar dit is de eerste maal, dat de reddende hand wordt uitge stoken Er is in het geheele land e^n sterke stemming tegen het ont werp Als het wordt aangenomen zal een sterke anti-papistische stem ming in Nederland worden ontketend De regeering behoort daarom in ieder geval in het eenige artikel het woord „Hanze" te schrappen Dan wordt het een algemeen wetsontwerp, waar door verschillende banken geholpen zullen kunnen worden"terwijl de Heer Marchant het volgende in het midden heeft gebracht:"? „Dit voor stel moet blijven een uitzonderings voorstel. Men heeft gezegd de heer Van der Waerden heeft dat gezegd neemt het woord „Hanze" er maar uit, opdat zou vaststaan, dat iedere instelling geholpen zou kunnen worden. Maar indien dat vervalt, zou straks een andere organisatie, sehuwd worden Bij deze woorden richtte de dokter zijn instrument op het strand, doch niets, wat zijn aandacht trok. »Neen,« sprak hij na eenigen tijd, aalles is wel, een paar apen, enkele strandvogels en ik meen zelfs een paar schildpadden. Vooruit dus maar, doch voorzichtigheids halve Johnson, houd de geweren geladen allen zoo kalm mogelijk, zenuwachtigheid bederft den goeden afloop eener zaak.c Langzaam naderden de schipbreukelingen het strand en ofschoon de Engelschen van vrees waren vrij te pleiten, gevoelden zij zich niet bizonder op hun gemak. In den strijd zouden zij het beneden zich achten terug te deinzen, maar vechten tegen een overmacht van eenige honderden wilden, behoorde tot de grootste dwaasheden. In dat geval lieten zij zich ver in de krater- pijp zakken, om hun heil bij de dieren der onderzeesche wouden te zoeken. Nu be treurden zy het, dat zij niet in de grot waren gebleven, ofschoon zij dan gevaar hadden geloopen te verdrinken, hoewel de dokter beweerde, dat het binnengestroomde water ergens wel een uitweg zoude bezitten. Na een kwartier voortgeroeid te hebben was men vrijwel het strand genaderd, zonder dat er onraad zich voordeed. Plot seling evenwel wees Harry op een klein, dun rookwolkje, dat loodrecht in de hoogte steeg. Men zag elkaar bevreesd aan. »Afwenden,« fluisterde de dokter, »ik zie daar een verborgen kreek zonder dat de zaak aanhangig kwam bij de Kamer, op grond van den be- grootingspost in aanmerking kunnen komen voor hulp. Indien er weer een massa ramp zou voorkomen als thans, wil ik opnieuw de zaak onder de oogen zien en beoordeelen of er reden is om een uitzonderings-geval aan te nemen." De Heer Marchant was het dus niet eens met zijn collega Van der Waerden en vreesde m.i terecht dat schrapping van het woord „Hanze" verregaande consequentie s met zich kon brengen Hij meende volkomen juist, dat elk geval op zich zelf moet worden beschouwd. In verband met de bedenkingen tegen het regeerings-voorstel geuit, heeft de Minister van Financiën on middellijk na afloop der redevoeringen op den eersten dag verklaard dat hij bereid was de garantie te beperken tot credieten, die noodig zijn om de bedrijven in stand te houden en door te werken en dus niet tot afdoening der credieten. Voorts verklaarde zijne Excellentie dat met de Algemeene Centrale Bankvereeniging ten volle overeenstemming was verkregen, zoodat alle verband met de Hanze banken was doorgesneden en ten slotte zeide hij dat de credieten in totaal 4 millioen bedragen, waarvan de Staat hoogstens 2 millioen gulden voor zijne rekening neemt. Voorts zei de Minister toe dat hij met de gemaakte opmerkingen rekening zou houden en zich voorstelde den vol genden dag met eene nieuwe omschrij ving van den post bij de Kamer te komen. En de Minister heeft zijne toezeg ging gestand gedaan, want den vol genden morgen kon de Voorzitter aan de Kamer eene regeeringswijziging meedeelen, waardoor art 138a aldus kwam te luidenUitgaven, voort- Reparatie-Inrichting. Johnson staarde naar de aangewezen plaats, waar het van apen scheen te we melen. »Goddank,« stamelde Johnson, Dwaar apen zijn bevinden zich geen wilden, Met deze woorden spanden allen hun beste krachten in, om zoo spoedig mogelijk deze schuilplaats te bereiken. De boot sneed als een mes door het water en zelfs het logge vlot gleed vlug over het water. ïZoodra we voet aan wal hebben gezet, c sprak Harry op half gedempten toon, sdoen wij evenals de apen De dokter zag hem vragend aan. sik bedoel,vervolgde Harry, dat we een wandeling in de boomen ondernemen Dr. Arling zette een zuur gezicht. Hij zag nergens tegenop, zelfs niet tegen een lange, vermoeide wandeling, maar Dklim- men«, neen, dat had hy nooit geleerd en dat zou hij wellicht ook nooit leeren. Hij herinnerde zich, hoe hij als twaalfjarige knaap uit een boom was gevallen en dit ongeluk had hem voor goed den lust ont nomen klimexercitiën te ondernemen. Toen allen dan ook gereed stonden de takken in te springen, bleef hij kalm en bedaard stilstaan en sprak DHoort eens, myne vrienden, ik kan niet klimmen, daarvoor ben ik te oud en te stijf. Maar ik wil niet, dat gij daardoor in gevaar komt. Laat mij aan mijn lot over, ik zal u volgen en den marsch te voet afleggen Ic Natuurlijk, dat de anderen hiermede geen genoegen namen, en dat zij niets onbe- Kantoor: 's-HERTOGENBOSCH. VischstraatHoek Kruisstraat. Kapitaal en Reserven f 12 ÏOO OOO. Directie H. L. CAPPETTI. CREDIETEN DEPOSITO'S REKENING-COURANT EFFECTEN COUPONS SAFE DEPOSIT. Wij vestigen er speciaal de aandacht op, dat de al onze verplichtingen ONVOORWAARDELIJK garandeert. Zitdag te HEUSDEN eiken Woensdag van 1012 uur in vloeiende uit afloopende garanties, door het Rijk aan de Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den middenstand en de Nederlandsche Bank verleend ten behoeve van crediet- waardige middenstandsbedrijven, die ten gevolge van moeilijkheden, waarin middenstands-credietbanken ver keeren, buiten staat zouden geraken hunne bedrijven voort te zetten. De door de regeering aangebrachte belangrijke wijzigingen in haar oor spronkelijk voorstel, alsmede 'sMinis ters nadere verklaringen hebben stcces gehad, want met 74 tegen 3 stemmen werd het wetsontwerp aan genomen. Of de Kamer juist heeft gezien om het wetsontwerp in zijn gewijzigden vorm aan te nemen, valt thans moeilijk te zeggen. Stellig heeft het voorstel eene algemeene strekking en nu is het maar de vraag of de strekking niet zóó algemeen is, dat de draag kracht er van niet is te overzien. Afwachten is de boodschap. BU2TENLANDSCH OVERZICHT Volgens de laatste berichten is de kans dat Engeland en Frankrijk inzake de Roer kwestie tot overeenstemming zullen komen zeer gering en is de verhouding tusschen deze twee landen zeer gespannen. De Engelsche kabinetsraad nam Woens- proefd lieten, den geleerde tot hun plan over te halen. Maar, toen zij weldra tot de ervaring kwamen, dat dr. Arling niet was te vermurwen, lieten zij hun plan varen en aanvaardden den tocht te voet, doch steeds langs de rivier, op een eer biedigen afstand van twintig k vijf en twintig meter, om niet aan verrassingen bloot te staan. De dokter keek gedurig de hoogte in, omdat hij wel eens gehoord had, dat de wilden op hunne tochten door de wildernis gelijk de Amerikaansche In dianen hun weg door het geboomte nemen. Johnson dacht aan het rookwolkje dat hij had gezien en gaf evenzeer zijn oogen goed den kost. Juist zou hij zich bukken, om een merkwaardige slak op te rapen, toen een meikwaardige lucht zijn opmerk zaamheid trok. Men was nu aan een open plek gekomen en stond versteend van schrik. Op eenige passen van hen verwijderd lagen de overblijfselen van een kannibalenmaal zoo afschuwelijk, dat de dokter met walging vervuld zijn hoofd omdraaide. Johnson, c sprak Black »wij bevinden ons hier op het pad der inboorlingen en zouden door zoo voort te gaan de tijger in den muil loopen.« De dokter knikte toestemmend, ofschoon hij van deze plaats der verschrikking niet kon scheiden. Hij trilde als een populier en zijn tanden klapperden, alsof hij bittere koude leed. Ja, als hij aan zijn hart lucht gaf, had hij hier wel kunnen weenen van smart en droefheid. Aan den schedelvorm dag kennis van Curzon's rapport over de besprekingen van Dinsdag met de Franscbe en Belgische gezanten. Het uiterste stil zwijgen wordt in acht genomen, in verband met de onwenschelijkheid, nadruk te leggen op de bestaande meeningsverschillen. Het staat echter vast, dat de toestand moeilijk is en dat de huidige besprekingen een be- slissenden invloed zullen hebben op de Engelsch-Fransche betrekkingen. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat er verdere in lichtingen uit Parys zullen worden gezon den, ten aanzien van zekere punten, welke Curzon niet voldoende duidelijk acht. 's Middags heeft lord Curzon den Itali- aanschen gezant ontvangen. In de commissie voor buitenlandsche zaken uit den Franschen Senaat heeft de Selves de indrukken meegedeeld, die hij over den buitenlandschen toestand had ge kregen in een onderhoud met Poinearé. Hij verklaarde, dat men met het grootste voorbehoud de berichten in de Engelsche pers over de gezindheid van de Engelsche regeering moest aanvaarden. De Fransche regeering heeft de verzekering gekregen, dat dergelijke berichten van allen grond ontbloot waren. De Engelsche gezant heeft persoonlijk geprotesteerd tegen dergelijke geruchten. De besprekingen te Londen zouden vriendschappelijk worden voortgezet. Bij de hervatte intergeallieerde bespre kingen drong de Belgische gezant bij kon hij zien, dat de ongelukkigen onmo gelijk zwarten konden geweest zijn. Het voorhoofdsbeen lag met het neusbeen en de beide kaken in een rechte lijn. Wie waren dan de rampzaligen, die hier zulk een vreeselyk lot hadden ondergaan. Hoe groot kon hun aantal wel geweest zijn Mis schien waren het wel schipbreukelingen, wier schip in den afgeloopen nacht was vergaan 1 Maar dan had hij het wrak toch moeten zien Of bevond zich dit wrak wellicht ergens anders Ziedaar eenige vragen met wier beantwoording hij zich bezig hield. Overeenkomstig de raadgevingen van den »tweede« werd van het pad, dat men tot dusverre volgde, afgeweken en nu had men recht moeite zich door de dichte struiken een weg te banen. Soms zagen zij zich in het lianennet zoo verstrikt, dat de ma trozen genoodzaakt waren met hunne messen door de beletselen ruim baan te maken. Stilzwijgend liepen de schipbreukelingen naast elkaar. Het spreken kon hen toch verraden, en dan ware het met hen gedaan geweest. Maar toch kon het best mogelijk zijn, dat zij hier geen enkelen wilde zoude ontmoeten. Er zijn toch sommige eilanden in den Zuidzee-archipel, die alleen bezocht worden door kannibalen, wanneer zij, zooals de dokter het noemde, er hun Dplat du jour van menschenvleesch, op groote schaal trachten te houden. Wordt vervolgd.) Middageten. NIEUWSBLAD voor het Land van Heiisdon gn AüeiaJeLangstraat en de 8omnielerwaar[i «waaeMm'iMMMMM

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1