Fotografisch Atelier A. A. COERTSE, Vergrootingen naar ieder portret. - Ook aan huis te ontbieden. GORINCHEM. - Lijsten in alle maten. hoofdpijn nnen EIND B. 119, voorheen J. O. GOETHALS. Curzon aan op de wenschelijkheid van het bijeenroepen van een conferentie tusschen Engelsche, Fransche en Belgische vertegen woordigers, tereinde alle daarvoor vatbare punten van de schadevergoedingskwestie te behandelen en te bespreken. Volgens België is de stopzetting van den lijdelijken tegenstand noodzakelijk voor eene algemeene conferentie. Het onderhoud tusschen Lord Curzon en den Franschen gezant St. Aulaire wordt een teleurstelling genoemd, daar geen noemenswaardige verandering in de houding van Frankrijk gekomen bleek. De toestand is zeer délicaat en de regeeringskringen nemen groote terughoudendheid in acht over de besprekingen welke hebben plaats gehad en die in de naaste toekomst zullen worden voortgezet. In den Italiaanschen ministerraad ver klaarde Mussoline, dat de toestand in het Roergebied de laatste dagen nog is ver ergerd. De nobele poging van den paus, aldus spr., die met het oog op de men- schelijkheid tusschenbeide kwam, heeft geen wijziging gebracht in den toestand. Nu de ministercrisis in België is geëindigd, is de diplomatieke actie hervat,. Italië neemt er rechtstreeks aan deel. Men zal trachten het probleem op te lossen in den geest der voorstellen in het memorandum van Londen, waarvan geen der latere ontwerpen is afgeweken, te weten het verbinden van de herstelkwestie met die der inter- geallieerde schulden het verleenen van een voldoend moratorium aan Duitschland en het vaststellen van het definitieve be drag zijner schuld een rationeel betalings plan met ernstige economische waarborgen en het afzien door Frankryk van de be zetting der Roerstreek. Wat het lijdelyk verzet betreft, zoo besloot Mussolini, de Italiaansche regeering gelooft, dat Duitschland er geen enkel belang by heeft dat af te kondigen. Men moet natuurlijk de mogelijkheid van een vergelijk begunstigen, want de Roerkwestie drukt zwaar op den economischen toestand van Europa en vertraagt het herstel. De ministerraad keurde de verklaring van Mussolini goed. De ïVossische Zgt.« constateertt dat de oorzaak van de treinontploffing op de brug tusschen Duisburg en Hochfeld nog steeds in het duister ligt. Het kan een daad van sabotage zijn, ofschoon er ook geruchten looperi, dat een gashouder zou zijn ontploft. Vast staat echter, dat de bevolking van het Roergebied, die de dupe van de historie wordt, aan het geval volmaakt onschuldig is en dat de Franschen van deze gelegen heid, waarbij zoovele Belgische slachtoffers zijn gevallen, een dankbaar gebruik heb ben gemaakt om de economische bedenkin gen, die in België tegen de Roerbezetting rijzen, tot zwijgen te brengen. Het ge beurde is koren op den molen van den Franschen generalen staf. Zoowel de Vossische als de Germania zijn overtuigd, dat, als Duitschers de schul digen zij», ze behooren tot de rechtsradi- calen. Beide bladen waarschuwen deze kringen, die den laatste» tijd weer erg roerig zijn, tegen een desperado politiek, welke de oogmerken van Poincaré slechts in de hand kan werken en Duitschland onberekenbare schade toebreng*. 5 verdwijnt spoedig door C BINNENLAND. Candidaten voor de Iste kamer. Voor Noordbrabant z»jn de navolgende candidaten gesteld voor de 1ste Kamer. 1. Jhr. Verheijen R.K. 's Bosch, af tr. 2. v. Lanschot R.K. Vught, aft*. 3. Blomjous R.K. Tilburg, aftr. 4. v. Sasse van Ysselt R.K. 's Bosch. 5. de Jong R.K. Tilburg. 6. de Wit R.K. Helmond. 7. Frencken R.K. Ooterhout. 8. J. van Best R.K. Eindhoven. 9. Meijring R.K. 's Bosch. 10. Asselbergs R.K. Bergen op Zoom Opening Prov. Staten ran Noord-Brabant. Woensdagmiddag werd de zomerzitting der Prov. Staten van Noord-Bra ba rit ge opend met eene rede van den Commissaris der Koningin, die hulde brengende aan de 18 Statenleden, die tengevolge van de gehouden verkiezingen niet meer in de vergadering terugkeeren, daarbij bijzonder memoreerde den heer Aarden, die gedurende veertig jaren lid der Staten was, zich steeds geheel gaf aan de hem toever trouwde belangen en vooral als lid van de bijzondere commissie voor de water schappen zich werkelijk verdienstelijk maakte. Spr. zeide verder sHet doet mij oprecht leed, dat ik omtrent den gang van zaken in de provincie geen opwekkend beeld kan schilderen, het gaat velen helaas niet goed. Meer dan eenig ander deel van ons vaderland lijdt ons industrieele Noord-Brabant door de malaise, steeds moeilijker wordt het voor velen hunne bedrijven in gang te houden. De slapte in zaken en de daaruit voortspruitende werk loosheid hebben ongekende afmetingen aangenomen en het ergste is wel, dat het einde van die algemeene inzinking nog niet te voorzien is. De wetgevende macht zag zich genoodzaakt de meest bedreigde industrieën door wettelijke bepalingen te hulp te komen. In het belang van den middenstand nam de Tweede Kamer nog juist een voorstel van de regeering aan. Hel Wilhelminakanaal waarvan terecht zulke hooge verwachtingen werden gekoesterd is voor een paar maanden geopend maar des ondanks zyri voor velen, voor zeer velen, de vooruitzichten meer dan zorgelijk. Moge hun energie heri staande houden. Gewagende van het a.s. regeeringsjubileum van H. M. de Koningin herdacht spr. met groote dank baarheid wat zij in die 25 jaren voor ons land is geweest en uitte hij de hoop dat God H. M. nog lange jaren voor het Nederlandsche volk moge sparen. Bij de op Woensdag gehouden verkiezing voor leden van de Ged. Staten van Noord- Brabant werden herbenoemd, de heeren Mr. H. J. J. v. d. Biesen Mr. P. M. v. Dam W. C. I. J. Kip H. W. J. Mol Jhr. Mr. F. J. J. M. v. Rijckevorsel J. J. J. de Vlam, allen R. K. Benoemd tot buitengewoon Lid van Ged. Staten Mr. P. II. Loeff te 's Bosch. De Hamebank te Utrecht. De rechtbank te Utrecht heeft Woens dag aan de Hanzebank te Utrecht voor- loopige surséance van betaling verleend. Tot bewindvoerders zijn benoemd le mr. H. G. Holsteyn, advocaat en procureur, voorzitter van het bestuur van de Spaar bank van het Nut van het Algemeen, 2e de beer C. Loeff, lid van de hoofddirectie van de Algemeene Centrale Bankvereeni- ging voor den Middenstand en 3e mr. R. van Woelderen, advocaat en procureur. Tot deskundige werd benoemd, ten einde binnen den termijn van drie maanden van gisteren af den door de schuldenaren over- gelegden staat en verdere bescheiden te verifieeren, den toestand der boedels te onderzoeken en een beredeneerd erslag van zijn bevindingen uit te brengen, de heer J. W. Lucas, mede-directeur van het Amsterdamsch Trusteeskantoor te Amster dam. De rechtbank heeft ook aan de N. V. Hanze-Spaarbank te Utrecht de gevraagde voorloopige surséance van betaling toege staan en dezelfde personen als bewind voerders en deskundige benoemd. De rechtbank heeft in haar beschik kingen 0. a. overwogen, dat op de ver gadering van schuldeischers der Hanzebank, waar 2| millioen aan vorderingen ver tegenwoordigd was, slechts één houder van een vordering van f 700 zich tegen toestaan van het verzoek had verklaard, en dat op de vergadering van schuldeischers der Hanze-spaarbank, waar ettelijke honderd duizenden guldens aan vorderingen ver tegenwoordigd waren, slechts 5 houders van vorderingen tot een totaal bedrag van 113,334 zich tegen inwilliging van de gevraagde voorloopige surséance van betaling hadden verklaard. Gewaagd. In een wherry, niet langer dan een meter of vier, kwam Zaterdag een Zweedsch tweetal schilder en zangeres met een hond in de haven van Enkhuizen aan. Ze waren roeiend over Noord- en Zuider zee gekomen en zijn voornemens, na Amsterdam bezocht te hebben, over het Kanaal naar Engeland te varen. 0 Vergiftiging. In het gezin van den postbeambte v. T. in de St. Maartenstraat te 's Hertogenbosch, werd Maandag bij het middagmaal soep gegeten, die van Zondag was overgebleven en in een geëmailleerden pan was bewaard. De man, vrouw en vier kinderen gebruikten ervan, terwijl acht kinderen er niet van aten. Na het maal begaf v. T. zich naar den trein, waarop hij dienst moest doen, doch hij kreeg hevige krampen en moest voortdurend braken men bracht hem naar huis en vond daar allen, die van de soep gegeten hadden doch deze ook alleen met dezelfde vergiftigingsverschijnselen. Direct werden dokters ontboden, men liet den man met zijn vrouw en de vier kinderen per auto naar het groot ziekenhuis overbrengen, waar de doktoren hun magen leegpompten. Zij gaven hoop, dat het geval goed zal afloopen. De politie heeft beslag gelegd op het overschot van het eten en alles wat bij het middagmaal gebruikt werd. Mr. J. Limburg bedankt voor het Burge meesterschap van Rotterdam. Naar wij vernemen heeft tnr. J. Limburg, door de regeering aangezocht voor liet Burgemeesterschap van Rotterdam, daarvoor bedankt. Piet is dankbaar gestemd 1 Naar ons ter oore kwam, heeft »Piet,« die zoovele inbraken op zijn kerfstok heeft, van het Huis van Bewaring uit, aan den commissaris van politie P. Kramer te Scheveningen een schrijven gezonden, waarin bij dank betuigt voor de goede behandeling aan het Commissariaat tijdens het politie onderzoek van zijn zaak ondervonden en waarin bij de verzekering geeft, dat hij den commissaris en den inspecteur geen kwaad hart toedraagt. (Corr.-Bur.) Verduistering. Voor de Rotterdamsche rechtbank is tegen den vice-consul van Engeland wegens verduistering, 10 maanden gevangenisstraf geeischt. Staking op eeu steenfabriek. Wegens de staking op een steenfabriek te Udenhout, waarbij tevens voerlieden betrokken zijn, werden sinds eenige dagen per vrachtauto van Eindhoven steenen van deze fabriek gehaald. Deze auto werd door marchauseée's begeleid. Donderdag morgen werd op den Udenhoutsche weg uit een korenveld een geweerschot op de auto gelost, waarbij een der werklieden een schot hagel in den nek kreeg. Onmiddellijk snelden de marechaussées het koren in. Zij vonden in het platge trapte koren alleen vier jachtgeweren. De daders waren echter gevlucht. Bij een terstond ingesteld onderzoek met behulp van een rijkspolitiehond, lieten de marechaussées alle stakers, ongeveer 60 in aantal, aantreden. De hond wees toen onmiddellijk vier personen aan, die gevan kelijk per auto naar Tilburg werden ge bracht. Tel. enkele dagen is U genezen van Uwe lastige steenpuisten, bloedvinnen, open wonden en beenen, zwerende borsten, fijt, likdoorns, wratten, smetten, kloven, huidverschilvering, aangezichtspuistjes, enz, enz. wanneer Gij de wereld be roemde Opreehte Winsumer Zalf te baat neemt. Prys p. bus f 0.75 en 1 135. Verkrijgbaar bij Apoth., Drog. en vele Winkeliers. Te Heusden J. N. W. Brugman coiffeur, Aalburg: Antonia Bouman, Veen Wed. Jan Vos Bzn., Andel J. G. Schouten, Gorinchem Hoogstr. Firma Schoon Co. Apothekers. Gen.-Agent J, C. DE VRIES, Winsnm (Gron.) PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Men verzoekt ons in aan sluiting van het verzoek in ons blad van Woensdag 4 dezer aan de Heusdensche burgers in herinnering te brengen Zondag a.s. by gelegenheid van het groot natio naal concours van Scherpschuttersvereeni- gingen, uitgeschreven door de Kon. Erk. Scherpschuttersvereeniging »St. BIasiu«s alhier, door het uitsteken der vlaggen Heusden een feesteljjk aanzien te geven als blijk van waardeering bij het 80-jarig bestaan der vereeniging. Naar men verneemt zal door de Heus densche Harmonie in den namiddag een concert worden gegeven, wat voorzeker de feestlijkheid zal verhoogeri en een druk bezoek doet verwachten. Almkerk. Door de beide Herv. Jong. vereenigingen in deze gemeente is een Hoofdbestuur benoemd bestaande uit Ds. Röth, Herv. Predikant (voorzitter), A. Pennings, J. Toonen, A. v. d. Assem en H. Tameris. Op de M. C. Paardenkeuring, jl. Donderdag alhier gehouden werden 90 stuks aangevoerd. Woensdagavond 11 Juli a.s. nam. half acht (O. T.) zal door de Herv. School- vereeniging alhier een alg. Ledenvergadering gehouden worden in de zaal van deri heer J. Pruijssen aan den Ippelschendijk. Dezer dagen geraakte de knecht van den heer J. Morée te Nieuwendiik, 7 (gem. Alrnkerk), met zijn vingers zoodanig bekneld, dat spoedig geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Dussen. Jl. Zondag werd in de Ned, Herv. Kerk vanaf den kansel bekend ge maakt dat alsnog een gift is ingekomen van f 25 ter bestryding der kosten voor reparatie der pastorie. Naar wij vernemen hoopt het fan farecorps Wilhelmina* alhier deel te nemen aan het groot nationaal concours voor fan fare en Harmoniegezelschappen te Raams- donksveer op 5 Aug. a.s., en wel in de 2de afdeeling. Drunen. Veiling van 5 Juli. Peulen 12|23 ct. per K.G. Erwten 18—21 -ï Spitskool 1\ stuk Aardbeien lij27 pond Roode bessen 15 16 Kersen 25 30 Tuitiboonen 14—18 K.G. G&meren. Door het Kon. Ned. Me teorologisch Instituut te De Bilt is vanaf 2 Juli het opnemen en publiceeren van de draadlooze weerberichten van dat Instituut m. a. aangewezen het ontvangstation van den heer Nieuwenhuizen alhier. De be richten worden opgegeven ten 12.30 ure en 8 ure n.m. De aardbeienteelt is hier voor vele een flinke zaak. Buitengewoon begunstigd door weergestelheid blijft de aanvoer geregeld naar wensch gaan. De prijs blijft steeds op een goed peil. Men besteed aan de veiling te Zaltbommel van 20 tot 35 cent per pond. Nieuw hooi f15, oud hooi f 10 per 500 Kilo. 's Gravemoer. Door het hulpteïegraaf- kantoor zijn in de vorige maand behandeld 50 telegrammen, waarvan 12 vei zonden en 38 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken be droeg 169. Op de Rijkspostspaarbank werden 22 inlagen gedaan tot een bedrag van f 4833.05, terwijl 25 terugbetalingen werden gedaan tot een bedrag van f3130.12. Giessen. Op de Dinsdag 3 Juli ge houden paardenmarkt bedroeg de aanvoer ongeveer 100 stuks. Handel in werk paarden traag, in hitten iets vlugger. 0 Herpt. Donderdagmorgen omstreeks 8 uur brak er plotseling een hevigen brand uit in de woning van J. Verhoeven, café houder, welke direct oversloeg op de wo ning van H. Verhoeven, tuinierbeide woningen met een flinken voorraad hooi werden in de asch gelegd. Uit het eerste perceel, waarin café, harmoniezaal en boerderij, is niets gered kunnen worden. Alle kostbaarheden als den prachtiger, schel- leboom en het vaandel behooreride aan de Harmonie »De Eendracht* benevens enkele muziekinstrumenteu zijn allen verloren ge gaan. Met zeer veel moeite en niet zonder levensgevaar wist de vrouw haar zes kleine kinderen nog te redden. Vei hoeven was zelf elders aan 't werk. Uit de woning van H. Verhoeven is bijna alles gered. De oorzaak is tot heden onbekend. De brandweer van hier evenals die van Heus den, die zeer spoedig ter plaatse was, heb ben de belendende gebouwen uitstekende diensten bewezenhoewel ze zeer veel waterschade opliepen, bleven ze behouden. De burgemeester der gemeente, de heer v. Eggelen, was op de plaats des onheils aanwezig. Naar men ons mede deelde dekt ver zekering de schade. Sleenwijk. Woensdag j.l. geraakte J. K. alhier met een wagen bespannen met twee paarden van den dijk en brak daarby een arm. Sprang;. J.l. Woensdag ontstond tus schen zekeren de B. en Z. een woordwis seling over het afknippen der tuinhaag, wat tot handtastelijkheden overging waarbij Z. een pak slaag werd toegediend. Bij de politie werd van het gebeurde aangifte gedaan. Veen. Met aardappels rooien is hier een begin gemaakt. Men besteedt f6. tot f 7.50 per H.L. Terwijl de landbouwer F. alhier bezig was met hooi rijden, liep het voor de wagen gespannen paard plotseling ach teruit zoodat het in een sloot geraakte. Met vereende krachten werden paard en wagen weder op het droge gebracht. Bij den heer J. v. d. V. alhier ontstond verleden week Donderdag een schoorsteenbrand. IJlings toegesnelde hulp slaagde er in dit brandje met emmers water te blusschen. Wondrichem. Het bestuur der veiling besloot dat de dagelijksche veilingen van vroege aardappelen zullen aanvangen op Vrijdag 6 Juli a.s. nm. te half drie. Tevens zal op aanvraag veiling voor zwarte bessen worden uitgeschreven. Aan de leden wordt medegedeeld dat liet. veilingspercentage dit jaar verlaagd is tot 3. Inrpiddels worden door het bestuur sol licitanten gevraagd voor de betrekking van controleur van de emballage. Dinsdagavond had in café van Gooi onder voorzitterschap van den Ed.Achtb. Heer P. Verhagen (burg.) een vergadering plaats, waarbij is opgericht een plaatselijk Comité als afdeeling van het Prov. Comité van het Nat. Huldeblijk aan H. M. de Koningin. De navolgende heeren hebben hierin zitting P. Verhagen, Eere-Voorz., H. P. Vos, W. Venemans, A. Havelaar, G. Struik, A. Krielaard, D. Ottevanger, F. C. Huizer, B. van Andel, Joh. Daim, C. van Vugt. Waspik. Naar wij vernemen zullen de kinderen der Chr. school dezen zomer een uitstapje maken naar den Haag en Scheveningen, zoodoende wordt het nuttige aan het aangename gepaard. Werkendam. De oudste leerlingen der Herv. Chr. school alhier, zullen Dins dag a.s. onder geleide van hun onderwijzers een uitstapje maken naar Arnhem en om streken. 't Is te hopen, dat een gunstige weers gesteldheid zal meewerken om de kinderen een gezelligen, genotvollen dag te bezorgen. Donderdag 12 Juli a s. hoopt voor de Geref. Gemeente op te treden Ds. v. Dyke van Nieuw Beijerland. Tot Burgemeester dezer gemeente en de gemeente de Werken, Sleeuwijk is benoemd de heer W. Beukenkamp thans burgemeester van Wonseradeel (Fr.) BUITENLAND. Spoorwegongeluk. De sneltrein van Leeds naar Manchester is nabij Huddersfield in botsing gekomen met ean andere locomotief. Een wagon van den sneltrein viel om, waardoor zes personen werden gedood en zeven gewond. 0 IHotie ran vertrouwen. De Belgieche Kamer heeft een motie van vertrouwen in het nieuwe kabinet- Theunis aangenomen met 24 tegen 63 stemmen en 12 onthoudingen. De eocia- listen stemden tegen. 0 114.000 gulden roor een Btybel. In 1847 betaalde 'n Amerikaan 500 voor den eersten afdruk van den bijbel, omstreeks 1455 door Gutenberg te Mainz vervaardigd. Toen ter tijd werd dit een krankzinnig hoogen prijs genoemd. De tijden zijn veranderd. Voor eenige dagen besteedde mr. Philip Rosenbach uit New- York 9500 voor 'n anderen afdruk van de eersten gedrukten bijbel op 'n ver- kooping. «6ken 60 c*.bij Apoth.en Qro^j fVraad vooral de echte voorzien I van den naam MIJNHARDT. zelfs de grootste en donkerste verdwijnen 'door één potSPRUTOL' Verkrijgbaar bij alledrogisten]

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2