Und van altena Nationale Bankvereeniging ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4310. Woensdag 11 Juli 1923, Kapitaal f 75.000.000.— Reserven f 36.500 000. Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1 .25, en franco per post beschikt /1.40, Afzonderlijke nummers 6 cent. lilt. Telefoon no. 19 Postrekening no 61525. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDS CH OVERZICHT De geallieerde besprekingen ten aanzien van de schadevergoedingen zijn nog steeds in geheimzinnigheid gehuld. De algemeene indruk is, dat men nog niet veel verder is gekomen. Zaterdag is het Fransche antwoord op de Engelsche vragen bekend geworden en daaruit blijkt, dat dit land nog op zijn zelfde standpunt blijft staan. Wat het vragenlijstje van Engeland precies bevat is niet bekend, maar men kan wel aannemen, dat het lijstje van Frankrijk uitsluitsel verlangt te krijgen omtrent de bedoeling der Fransche politiek met be trekking tot de ontruiming van het Roer gebied en hoe dit staat tegenover de verdere bezetting van het Rijnland. De »Frankforter Zeitung« merkt op, dat, wat de Roer aangaat, de Fransche politiek ook na een eventueele militaire ontruiming dit belangrijke induslrieele gebied permanent onder haar invloed wil houden om Duitschland op een vernietigende wijze te verzwakken en om Frankrijk's bronnen zijner macht opnieuw enorme krachten te doen toevloeien. En wat den Rijn betreft, zou de poli tiek van Poincaré het erop aansturen ter »beveiling« tegen Duitschland Fransche troepen permanent aan de Duitsche rivier op de been te houden, omdat Duitschland het verdrag van Versailles nog niet volledig heeft uitgevoerd. Wanneer de Fransche politiek vasthoudt aan dit tweeledig stand punt, dan zal aldus oordeelt het Duit sche orgaan geen overeenstemming tus- schen Engeland en Frankrijk tot stand kunnen komen, omdat een ingaan op een dergelijk programma door de regeering- Baldwin in zou druischen tegen de Britsche levensbelangen. Wil Frankrijk dus het einde der Engelsch-Fransche vriendschap voorkomen, dan zal men ook van Fransche zijde bedacht moeten zijn op het doen van concessies. Maar de vraag is alweder kan Poincaré, die zich te zeer heeft ver bonden en tot een instrument der rechtsche partijen is geworden, concessies doen, ge schikt om tegemoet te komen aan d« ver langens der Britsche politiek Dit zal moeten blijken uit het resultaat der Lon- densche besprekingen. De conferentie te Laussanrie schijnt haar einde te naderen en mag men de laatste berichten gelooven zal dit eindelijk eens een conferentie zijn waarin men op alle punten tot overeenstemming is gekomen. De be richten gewagen ervan, dat het vredesver drag, deze week, doch uiterlijk volgende week zal worden gesloten. Zeer waar schijnlijk hebben beide partijen water in hun wijn moeten doen. De Oostersche kwestie is dus voorloopig geregeld en zoo is weer iets bijgedragen tot likwidatie van den oorlog. Openbare vergadering van de Raad der gemeente WERKENDAM op Vrijdag 29 Juni 4923, des namiddags om 7 uur. Afwezig de heeren C. de Gelder en J. de Klerk. Voorz. de heer J. Visser L.B. Secr. de heer J. A. Timmermans. Na de gebruikelijke opening door den Voorz. worden de notulen der 2 vorige vergaderingen voorgelezen en goedgekeurd. De Voorz. doet mededeeling van de vol gende ingekomen stukken. 1. De goedgekeurde begrooting dienst 1923. 2. de goedgekeurde gemeenterekening 3. de goedgekeurde af- en overschrij ving. 4. Dankbetuiging van Mevrouw Sigmond, voor den aangeboden krans bij de begrafenis van den burgemeester. 5. Een schryven van de gemeente Sleeuwyk wordt voor kennisgeving aange nomen. 6. Schrijven van H.H. Ged. Staten waarin medegedeeld wordt dat de f13000 van de opbrengst der beide schoolhuizen ten allen tijde beschikbaar moeten zijn. De Voorz. zegt dat deze gelden voor den verbouw van de school enz. gebruikt zijn, en men nu 3 pCt. van het geld maakt. De heer Paans. Het is wat moois, een ]9ar geleden is de school verkocht en nu komt men zeggen wat er met het geld gedaan moet worden. De heer. v. Wijk. Als dat bedrag ten allen tyde beschikbaar moet zijn, moet het geleend worden en dan kunnen we het natuurlijk niet anders krygert dan tegen 6 pCt. dat is ongeveer een rente-verlies van f 400.Wij moeten Ged. Staten maar mededeelen dat de raad zich daar niet mede vereenigen kan. 7. Een verzoek van eenige inwoners aan de kade om de stoep in het laantje weer iri berijdbare toestand te brengen, men kan deze niet zonder levensgevaar afrijden. De heer Hakkers. Daar moet het polder bestuur toch voor zorgen en niet de ge meente. De Voorz. De kade is wel eigendom van den polder maar wordt door de gemeente ter wille van de inwoners onderhouden. Als wij de laantjes stoep nu in orde ma ken met het puin dat van de fabriek komt, kan dat de gemeente niet zooveel kosten. Met 8 of 10 karren vrachten puin is men dan klaar. De weg is eigenlijk gemeente eigendom. Voortaan zal de gemeente voor het onderhoud van de stoep zorgen. De heer Kieboom. Het is toch een pol- derbelang als die stoep in orde is, laten zij nu maar voor de stoep zorgen. De heer v. Wijk. Als het werkelijk gemeente eigendom is zullen wij er voor zorgen, maar als het van den polder is, dan moeten wij er ons niet mede bemoeien, anders krijgen we last met meerdere men- schen. Na eenige discussie wordt besloten de stoep voot* gemeenterekenirig in orde te brengen. 8. Een nieuwe aanvrage van het Herv. Schoobestuur voor het vergrooten van bet plein, zij kan zich volkomen met het voor stel van B. en W. vereenigen. B. en W. vragen om de goedkeuring van het vorige raadsbesluit in te willen trekken, en de goedkeuring van het nieuwe plan te willen verleenen. Een en ander wordt goedgekeurd. Wordt overgegaan tot behandeling van punt 2 der agenda. Voorstel B. en W. tot definitieve benoe ming van L. F. van Dixhoorn tot veearts- keurmeester. De Voorz. deelt mede dat de heer v. Dixhoorn de vorige maal voor 1 jaar was aangesteld, maar stelt voor hem nu voor 4 jaar vast te benoemen. Uit een verslag blijkt dat alles keurig in orde is en dat het werk niet gering is. In een jaar werden 2839 keuringen ge daan. Er werd aan keurloon ontvangen f 4600,aan salaris enz ongeveer uit gegeven f 3770.batig saldo f 880 De heer de Waard vraagt of de huisslachtingen er ook onder vallen. De Voorz. Neen, die zijn vrij. Door een der heeren wordt gevraagd wat het batig saldo gedaan wordt. Vo|gens den Vooorz. is dit geld bij de Boerenleenbank gebracht. Binnen enkele jaren zal hier ook wel een abaitoir moeten komen en tegen dien tijd kan men al een aardig fonds hebben voor die inrichting. Dit jaar wordt een nog groote batig saldo verwacht dan het vorige jaar daar nu niet zooveel instrumenten behoeven worden aangeschaft. Besloten wordt de heer v. Dixhoorn voor 4 jaar vast te benoemen. Wordt overgegaan tot behandeling van punt 3 der agenda Den vorigen keer is het vischwater voor 3 jaar verpacht. B. en W. verzoeken machtiging om b.v. nu weer voor 3 jaar te kunnen verpachten. Een van de heeren vraagt waar ligt dat gemeentelijk vischwater, waarop de Voorz. antwoordt dat dit bestaat uit de Wiel, de Binnen-haven en de Kasloot. B. en W. worden gemachtigd dit water te verpachten. Punt 4. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebegrooting dienst 1922. De Voorz. deelt mede dat aan de am bachtschool te Gorinchem f 542,63 moet betaald worden. Op zoo'n groot bedrag was niet gerekend, het vorige jaar bedroeg dit f 25.Er zal onderzocht worden of de gemeente Gorinchem dit bedrag kan vorderen. Punt 5 der agenda. Onderzoek geloofs brieven der nieuw benoemde raadsleden. Hiertoe wordt een commissie benoemd bestaande uit de heeren C. Kieboom, T. de Klerk en A. Paans. Bij monde van den heer Paans deelt de commissie mede dat de geloofsbrieven in orde bevonden zijn De Voorz. zegt dat nog benoemd moet worden een schattingscommissie in de plaats van de heeren A, Sigmond, H. Bogers, J. de Klerk en J. v. Oord. Op de voordracht staan J. Visser (waarn C. H. Bogers, J. de Klerk en J. v. Oord. De uitslag van de stemming was als volgt J. v. Oord 9, C. H. Bogers 7, en D. Smidt 2, J. de Klerk 1, A. Paans 1, H. Groeneveld 4, C. v. Wijk 4, D Smidt i, W. de Waard 1. Bij herstemming was de uitslsg als volgt W. de Waard 2, D. Smidt 2 A Groene veld 1, C. v. Wijk 3, A. Paans 1. Herstemming moet nu plaats hebben tusschen de heeren D. S., W. de W. en C. v. W. De uitslag was: de Waard 1, Smidt 2, en C. v. Wijk 6. Dan moet nog behandeld worden de re kening van het G. E. B. Besloten wordt de stukken hiervan ter inzage te leggen. Medegedeeld wordt dat de administratie van dit bedrijf te veel geld kost. Door verschillende burgemeesters uit het land van Heusden en Altena is besloten een commissie te benoemen en dan eens te onderzoeken of alles wat voordeeliger kan. Er was in het begin medegedeeld dat bij 250 aansluitingen een winst van f 4000. behaald zou worden. Nu heeft men onge veer 550 aansluitingen en de winst be draagt nu maar f 2000, 't Motto op de vergadering luidtwe zijn misleid. B. en W. stellen voor de prijs per K.W. te vetlagen van 50 op 45 cent. Het vorige jaar werd 36000 K.W. stroom verbruikt. Ontvangen werd 56000 K.W. Het per centage van het stroomverlies is meer dan de helft grooter dan in den aanvang be weerd werd. De eerste 5 maanden van dit jaar werd al 19.500 K.W. verbruikt, zoodat dit jaar als alles zoo door blijft gaan op nog meer winst gerekend kan worden. Met algemeene stemmen werd besloten de prijs met 5 cent te verlagen. De prijs van de krachtinstallaties werd nog niet verminderd. Indien mogelijk zal de prijs het volgende jaar daar ook van verminderd worden. Nog is ingekomen een bezwaarschrift van den heer Kris Rijkers tegen zijn aanslag 49221923. Deze beweert dat hij geen inkomen van f 4200.heeft. Hij zou zijn aanslag gaarne verminderd zien zooals door het rijk geschied is. Een bezwaarschrift van den heer Rood- zant tegen zijn aanslag over de eerste vier maanden. Hy was aangeslagen voor f 3000. Dit bedrag]werd later verminderd totf 1000' Nu heeft hij zich tot Ged. Staten ge wend om geheele ontheffing. Volgens zijn beweren heeft hij geen cent verdiend. De Voorz. vraagt wat moeten we nu doen. De heer v. Oord. Wy zullen ged. Sta ten maar laten beslissen. Naar aanleiding van de klacht van den Kantoor: 's-HERTOGENBOSCH. VischstraatHoek Kruisstraat. Kapitaal en Reserven f 12 100 000. Directie: H. L. CAPPETTI. CREDIETEN DEPOSITO'S REKENING-COURANT EPPECTEN COUPONS SAFE DEPOSIT. Wy vestigen er speciaal de aandacht op, dat de al onze verplichtingen ONVOORWAARDELIJK garandeert. Zitdag te HEUSDEN eiken Woensdag van 1012 uur in Hotel „CONCORDIA heer J. de Klerk op de vorige vergadering over het urinoir op het Slik deelt de Voorz. mede dat door de gem. architect een teekening is gemaakt van een nieuwe waterplaats. Deze nieuwe waterplaats zou heneden op het plein komen te staan. De kosten zouden ongeveer 300 A f 400 bedragen. Dit wordt door den raad nu niet de juiste plaats daarvoor geacht. Besloten wordt de teekening ter inzage te leggen, dan kan een ieder op de vol gende vergadering met een nieuw voorstel komen. De heer Kieboom klaagt over de rio- leering over de have.n De Voorz. Wij hebben juist 2 teeke- riingeri voor nieuwe plannen, volgens de eerste teekening zou de rioleering f 2.600 kosten, wegens de tweede f 2.200. Onderzocht zal worden welk plan bet beste is. De heer v. Wijk klaagt over het onder houd van de haven. De kosten zijn wel hoog, maar dit zou bestreden kunnen wor den door het haven- en kaaigeld te ver- hoogen. Nu heft men 2 cent per ton, terwijl op andere plaatsen 5 cent per ton geheven wordt. Bij verhooging van het tarief zou het onderhoud der haven voor rekening van diegenen komen die er belang bij hebben. Het kaaigeld bedraagt nu jaarlyks f40. Vervolgens leest de heer v. Wijk van andere plaatsen tarieven voor, waaruit dui delijk blijkt dat het kaaigeld hier te laag is. Bij de gebruikelijke rondvraag informeert van Wijk wat met het plein aan de uit breiding gedaan zal worden. De Voorz. zegt dat er een plantsoen van gemaakt zal worden. Dan werd, volgens spreker op de vergadering van 26 April 1924, een besluit genomen om aan een ieder 2 gratis lichtpunten te verstrekken. De huizen aan de nitbreiding waren toen nog niet klaar. Nu heeft men wel de moeren maar niet de lampjes en de kappen in die huizen gekregen. Nu zouden de menschen die 2 lichtpunten toch ook gratis moeten krijgen. Het gaat hier niet om het geld maar om de billijkheid. Die twee gratis lichtpunten werden in het begin gratis verstrekt omdat de gemeente in den kortst mogelijken tyd een groote stroom afname zou hebben. Nu de gemeente niet meer in de war zit zou men de menschen niet meer helpen dat is volgens spreker niet billijk. Besloten wordt aan menschen die nu huizen bouwen 2 lichtpunten gratis te ver strekken. Dan klaagt spreker nog over de slechte verlichting op sommige plaatsen in Werkendam. Vervolgens zegt deze dat op 27 Januari een bezoek is gebracht door den inspecteur van den Raad van Arbeid te Breda, en dat deze medegedeeld had, dat de machinist van het waterleidingsbe drijf langer dan 8 uur per dag werkte. De Voorz. zegt dat de machinist niet langer dan 8 uur voor de gemeente werkt, maar de overige uren nog voor zich zelf werkt en dat mag. Dan zou de heer v. Wyk nog gaarne een verordening hebben op de maximum snelheid voor automobielen en stoomfletsen in deze gemeente en zou deze snelheid willen be palen op 10 K.M. per uur. De Voorz. zegt dat dit plan al in behan deling is en dat de politieverordening in overeenstemming zal gebracht worden met de motor- en ry wiel wet. De Voorz. vraagt of de heer v. Wijk op de volgende vergadering met een nieuw voorstel wil komen over het uitdiepen van de haven en over het aanbrengen van nieuwe lichtpunten. Ook zou de heer v. Wyk de sluisdeuren onder de brug beneden in orde willen laten brengen. Niets meer aan de orde zynde sluit de Voorzitter de openbare vergadering. BUITENLAND. lndrnkwekkende belonging te Brussel. Zondagmorgen heeft te Brussel een in drukwekkende groote nationale betooging, georganiseerd door de Patriottische bonden, om te protesteereri tegen de laatste Duit sche misdaad te Duisburg, te midden van een volmaakte kalmte plaats gehad. De betooging was zeer aangrijpend. Dui zenden manifestanten namen plaats in den stoet, welke defileerde voor het graf van den onbekenden soldaat, waar bloemen werden neergelegd uit naam van de families der slachtoffers van den Duitschen aanslag. Talrijke autoriteiten, senatoren en afge vaardigden waren tegenwoordig. Na afloop der betooging had er een grootsche meeting plaats, waar vele sprekers energieke pro testen uitspraken tegen de misdaad van Duisburg en aan de regeering vroegen om de noodige maatregelen te nemen om een daadwerkelijke bescherming van de soldaten te verzekeren. o Keorerbenden. Chineesche en Koreaansche bandieten zijn de Koreaansche grens overgestoken en hebben een Japansch politiestation aange vallen. Zij doodden twee man en verwond den er twee. Roovers hebben een trein van Kanton naar Kofloen, vijftien myl buiten Kanton tot stilstand gebracht. Van de passagiers zijn een Chineesche officier en een Chi neesche soldaat gedood. Negentig welge stelde Chineezen zijn meegevoerd en worden tegen een losgeld vastgehouden. Een buit van 50.000 dollar is weggevoerd. o Ernstig auto-ongeluk te Algiers. Twee dooden en 42 gewonden. Een auto, die den dienst onderhoudt tus schen Tlemcen en Nedroraa is in een ravijn gestort. Er zyn 7 dooden en 20 gewonden. Nader wordt over dit ongeval nog be richt, dat het aantal dooden twee bedraagt en twee en veertig gewonden. voorliet Land van Heusden en Altena, de Langstraat eo deBommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1