5tukloopen PU ROL Vragen op rechtskundig gebied. Smokkelen. Zes Duitsche smokkelaars wilden Vrijdag nacht 6 koeien nabij Glanerbrug over de grens brengen. Er ontstond een gevecht met geweren met de Duitsche beambten. Eén smokkelaar werd zwaar, één licht ge wond. De koeien werden in beslag ge nomen. Ernstig spoorwegongeluk te Sehönekerg. Zondagnamiddag zyn op een station in Schöneberg bij Berlijn twee treinen van de Ceintuurbaan met zoo'n kracht op elkaar geloopen, dat een locomotief en vijf wagens uit de rails zijn geworpen. Drie personen zyn zwaar en zestig licht gewond. De uitbarsting ran den Etna. Volgens prof. Arcidiacano van het Kon. Italiaansch Zeevaartkundig Instituut, die een bezoek heeft gebracht aan den krater van den Etna, is de uitbarsting nog niet geheel geëindigd. Hij baseert deze uitspraak op het feit, dat nog steeds ontzaglijke wolken stoom uit den centralen krater opstijgen, die bezwangerd zijn met asch. Het was nog onmogelijk om dicht tot den krater te naderen, in verband met den dichten asch- regen, die vlak bij de opening van den krater valt. Ook in de omgeving van Cerro, Mon- tesanto en Monterosso blijven de eruptieve verschijnselen aanhouden. Er wordt nog steeds onderaardsch gerommel gehoord, ter wijl de nachten worden verlicht door de roode vuurstralen, die als bliksemschichten uit den krater opslaan. Dt lava is nog niet geheel gestold en schuift nog zeer langzaam vooruit met een snelheid, die varieert tusschen enkele tien tallen centimeters en tweehonderd meter per uur, al naar de bodem helt en de be letselen, welke de lavastroom tegen komt, hooger of lager zijn. BINNENLAND. Verdrenken. Men schryft uit Erp. Het warme weder heeft reeds zijn eerste slachtoffers geëischt. Twee zoons van den landbouwer Verbakei en hun kameraad Peters gingen Zaterdagmiddag om één uur naar de Aa, met de bedoeling te gaan baden. De 19-jarige G. begaf zich ont kleed te water en riep al dadelyk «ik verdrink®, waarop zijn 14-jarige broeder W. hem nasprong, doch beiden verdwenen in de diepte. Hun kameraad riep toen om hulp, doch te laat. De oudste werd direct opgevischt, doch den jongste kon men nog niet vinden. Men begrijpt de droefheid der ouders, die op zoo treurige wijze hun beide zoons moeten verliezen. De 17-jarige J. de B. is bij het zwemmen in de put van een in aanbouw zijnd labora torium der T. H. aan de Julianalaan te Delft verdronken. Te Gennep is bij het baden in de Maas nabij de spoorbrug, de jongste zoon van den stationsrestaurateur Albers verdronken. Na geruimen tyd dreggen haalde men het lijk op. De 18-jarige schildersknecht v. A. is bij het zemmen in de gracht fè Woerden in vuil verward geraakt en verdronken. Ernstig auto-ongeluk. Zondagmiddag had te Ede op den Arn- hemschen weg een zeer ernstig auto-ongeluk plaats. Een auto moest uitwijken voor een motor met zijspan en kwam terzyde van den weg in mul zand terecht. Door de geweldige vaart slingerde de auto naar de overzijde, draaide om het eigen achter wiel en sloeg vervolgens om. De wagen vloog onmiddellijk in brand. Twee der inzittenden, de heer J. W. v. S., hoofdcommies bij het Departement van Builenlandsche Zaken en een Duitsche dame uit Keulen werden terstond gedood. Twee andere personen, waaronder de chauffeur, bekwamen geen letsel. De wagen werd geheel vernield. Een biyde verrassing. Te Coevorden is een jonge vrouw, die haar geheele leven doof was, plotseling weer hoorende geworden. o Een duur schat. C. K. te Tiel, die in den tuin van zijn buurman een kat had doodgeschoten, hoorde voor de Rechtbank te Tiel tegen zich eischen f 30 of 30 dagen, vernietiging van de in beslag genomen buks en toewijzing van de vordering van f 50 door den eigenaar der kat tegen hem ingesteld. o 341 sollicitanten voor een betrekkiug. Voor de vacante betrekking van opzichter- teekenaar by de gemeente-werken te Kampen (jaarwedde f 2800 tot f 3300) hebben zich niet minder dan 341 sollicitanten aangemeld. Broekhuys' Dagblad. De geruchten, die de laatste dagen steeds hardnekkiger werden verbreid om trent het feit, dat van het verschijnen van 't met zooveel ophef aangekondigde dagblad «De Dag® van den heer Broekhuys niets zal komen, worden meer en meer bevestigd. Sinds Donderdagmorgen ligt het beton- neeringswerk voor het gebouw aan de Pieter Aertszstraat, waar de drukkerij zou worden gevestigd, stil. Een uur na dat de werklieden dien ochtend waren aangevangen, kwam de boodschap, dat de arbeid gestaakt moest worden. Voorts vernemen wij, dat belanghebbenden tever geefs trachten contact te krijgen met den heer Broekhuys, die buitenlands moet ver toeven. Als gij last krijgt van hoofdpyn, gedrukt heid en een onaangenamen smaak in den mond, is uw lever van streek. Enkele doses Foster's Maagpillen hebben een ver rassende uitwerking. Zy beteren lever stoornissen en genezen galzucht, verstopping en slechte spijsvertering. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. LANDBOÜWRÜBRIEK. Vervolg Verslag excursie vanwege de N. B. M. van Landbouw naar de aardappel velden te Wageningen. Voor de geheimhouding heeft elk perceel een nummer, maar wordt de herkomst niet gezegd, elke Maatschappij weet echter haar eigen nummers, waarvan zij de uit komsten mag bekend maken. Nu komt het hier voor, dat de N. B. M. v. Landbouw 't vorig jaar een perceel eigenheimers niet had goedgekeurd, maar alleen certificaten als bruikbaar pootgoed hal afgegeven. Van deze monsters had men 6 monsters ingezonden, waarvan er thans 4 zeer goed voorstonden. Het al lerbeste perceeltje, volgens den heer Koeslag, misschien het beste uit ons land, was in gezonden door den heer J. M. van der Horst te Standaardbuiten, contr. van de N. B. M. van Landbouw. In deze aard appelen, die door Stamselectie verkregen zijn, waren op heden van de 100 planten slechts 4 mozaiek en 1 twijfelaar. De heer v. d. Horst deelde ons mede dat hij slechts buurplanten ingezonden had. In de andere perceelen varieerden de zieke planten van 9 tot 83 pCt. Het 2de gedeelte betrof een groep proef- veldjes ter beoordeeling van de verschillende aardappelstammen, welke wellicht voor preferentverklaring in aanmerking komen. Verschillende soorten als Bravo's Roode Star en Zeeuwsche Blauwen warer» inge zonden. Ook hierbij maakte Noord-Brabant een goed figuur, vooral roemde men de Bravo- stammen van den heer M. Noteboom te Klundert. Bij de Roode Star blonk vooral uit de bekende selecteus, de heer van Dijk te Den Berg. De heer Koeslag waarschuwde vooral bij keuring te velde, zich niet blind te staren op een weelderigen plantengroei, die soms door overmatig bemesten, verkregen is, men noemt dit geel. loof. Hij toonde ons daarom een proef eigenheimers, die te velde 't vorig jaar veel beloofde te zijn, maar waarvan thans bleek dat een groot percentage ziek er in voorkwam. Het 3e gedeelte was niet het minst interesant 200 knollen eigenheimers waren door stuksnijding resp. op klei-, zand- en veengrond verbouwd. Thans waren deze in Wageningen gepoot en nu bleek dat de kleiaardappelen het minst ziek waren. Dit is de z.gn. pootgoed verwisselingsproef. Onze landbouwers werden door deze proef al wéér overtuigd dat aanschaffen van zuiver pootgoed een vereischte is. Men besloot daarom nog deze maand eens in Klundert en omstr. te gaan zien, naar de stammen van v. d. Horst en Noteboom. Na den middag hadden wij nog gelegen heid een kijkje te nemen op de proefvelden der verschillende graangewassen, alsmede enkele bemestingsproeven. Het bleek ons dat zij hun granen over 't geheel ruim zaaiden, zoo zagen wij een veldje met een bij uitstek gewas van tarwe, dat verleden herfst korrel voor korrel was uitgelegen op een afstand van 5 c.M. en 25 c. M. in de rij. Ook toonde men ons een perceel Matador tarwe, een kruisings pro uct van Square head en Challenge Bastaard, een tarwesoort waarmede de musschen niet veel ophebben. Hiervan is wellicht zaaizaad te koop. Zie hier in 't kort eene beschrijving van onze bevindingen, ik hoop dat een en ander er u toe zal brengen, mede te werken aan de verbetering van zaai- en pootgoed. Nu 't Rijk voorgaat en de landbouwon- derwijzers en zij die er voor studeeren, ijverig medewerken, mogen wij niet ach terblijven. Verdere inlichtingen aangaande de ver schillende plantenziekten, zijn op aanvraag te bekomen bij den heer F. C Huizer, alhier. Kantongerecht te Hensden Strafzitting van het Kantongerecht te Heusden, op Vrijdag 6 Juli 1923. Kantonrechter Mr. C. W. v. Ommeren. Ambtenaar van liet Openbaar Ministerie Mr. J. S. Loke. Griffier Mr. W. Ruitinga. Eene zitting met ruim 60 zaken op de rol. Van de zijde van het publiek is er veel belangstelling, terwijl in 18 zaken de beklaagden of hun gemachtigden zijn ver schenen. Allereerst wordt de zaak uitgeroepen contra A. S. te deWerken, die de Vleesch- keuringsverordening had overtreden door geen aangifte bij den keurmeester te doen van het slachten van een voor uithallirig bestemd var ken, dat een poot had gebroken. Getuige van de Rint, gemeente- en onbe zoldigd rijksveldwachter te Werkendam verklaarde, dat de vrouw van beklaagde, toen hij ter onderzoek in het huis van beklaagde kwam, hem zeide dat zij geen vleesch of spek in huis hadden, terwijl hem bij nader onderzoek bleek dat in den kelder eenige hoopjes vleesch en spek lagen met papiertjes met namen er op. Getuige beweerde ook, dat het vleesch, toen hij er bij kwam ongeschikt was voor de com- sumptie, omdat het stonk. De kantonrechter zei dat hij ditmaal clement wilde zijn, omdat toen beklaagde het strafbaar feit beging, de verordening nog maar kort in werking was en veroordeelde beklaagde tot f10 boete of 5 dagen hechtenis. J. M. B. te Almkerk stond terecht, om dat hij geen zegeltjes had geplakt. Op de vorige zitting had beklaagde te zyner verontschuldiging aangevoerd dat de be trokken ambtenaar hem gezegd had, dat hij niet behoefde te plakken, maar het geld mocht opsturen. De betrokken ambtenaar Gielens, als getuige gedagvaard, zeide dat hij zulks niet had gezegd, doch wel had hy gezegd dat beklaagde plakken moest. 68 geldboeten van 50 cent of 68 dagen hechtenis hoorde beklaagde tegen zich uitspreken. W. G. v. W. te Genderen was ver velend geweest tegen den gem.-veldwachter Hak uit Wyk. Hak vertelde dat beklaagde expres tegen hem was aangeloopen, hem hinderlijk gevolgd had en zijn naam niet wist, toen hem er naar werd gevraagd. Hak nu had beklaagde wegens zijn zeer brutale houding een proces» verbaal gegeven wegens het rooken van een pijp zonder dop. De Kantonrechter zei niets te houden van brutaal optreden tegen de politie en Veroordeelde beklaagde daarom tot I 5.00 boete of 3 dagen hechtenis. Alle ter zitting behandelde zaken hier te vermelden, zou ons te ver voeren en willen we volstaan met nog enkele te noemen. W. v. d. W. te Elshout had met een hond in het jachtveld geloopen. Zijn ge machtigde zeide dat de dagvaarding bui tengewoon vaag gesteld was. Hij las meer dere wetsartikelen voor, waardoor wij den indruk kregen, dat hy geen best jurist is, daar de voorgelezen artikelen uit Burgerlijk Wetboek en Jachtwet niet in alle opzichten van een juist inzicht getuigden. De verdere behandeling der zaak wordt uitgesteld tot 3 Augustus a.s. om alsdan den verbalisant als getuige te hooren. G. v. O. te Werkendam stond in twee zaken wegens overtreding der Arbeidswet terecht. Beklaagde voerde in de eerste zaak tot verdediging aan, dat hij een zeer groot bedrijf had en voorts dat hij de wet niet kende, waarop de Kantonrechter hem adviseerde met het oog op den om vang der zaak een juridisch adviseur aan te stellen. De veroordeeling luidde 2 X f 1.00 of 2 X 1 dag. In de tweede zaak riep beklaagde cle mentie in voor zijn arbeider, wat wel heel vreemd was. Immers was beklaagde ge dagvaard, omdat hij voor een zijner ar beiders niet de bij de wet vereischte ar beidskaart had. Beklaagde zei dat zyn arbeiders voor de kaarten, indien noodig, moeten zorgen en hy er volgens de wet naar zijne meening niet mee te maken heeft. De Kantonrechter merkte op dat beklaagde wel degelijk strafrechtelijk aan sprakelijk is en dat beklaagde eventueel de boete moet betalen en niet zijn knecht. Of beklaagde die boete op zijn knecht wil verhalen moet hij zelf weten, maar dat is eene zaak die den Kantonrechter niet aangaat, Veroordeeling f 1.00 of 1 dag. P. A. te Heusden zou eenigen tyd ge leden in de herberg van P. Verhey te Heusden R. Das gedreigd hebben te slaan. Beklaagde zelf is niet verschenen. Als getuige zelf wordt genoemde Das gehoord. Deze weet echter niet te verklaren of be klaagde feitelijk wel gedreigd heeft en dit heeft vrijspraak voor beklaagde ten gevolge. A. M. M. R. te Werkendam, stellig een Italiaansche van afkomst en thans woonachtig in den moerassigen Biesbosch had het paard van bakker van der Steen hoven, hetwelk aan een hek was gebonden, toen deze een klant bezocht, losgemaakt, omdat zij met haar rijwiel door het hek moest. Beklaagde beweerde dat de bakker geen erge goede vrienden met haar was, omdat zij brood van een concurrent nam en haar daarom zocht. Getuige v. d. Ruit meende dat beklaagde de waarheid sprak. De Kantonrechter, die nimmer gediend is van allerlei nietswaardige ru zietjes sprak het «schuldig® over beklaagde uit, maar wilde wegens het geringe van het strafbaar feit geen straf toepassen. Verkrijg bij Apolh en Drogisten..' Donderdag 28 Juni j.l. is alhier geboren één kind, de vader met 2 getuigen be geven zich Vrijdag d.o.v. naar het raadhuis, om de betrekkelijke aangifte van geboorte te doen, doch vonden het raadhuis gesloten, (op een tijdstip van dan dag, dat dit voor het publiek is opengesteld voorm. 912). Na eerst nog een poging te hebben aange wend, den betrekkelijken ambtenaar aan zijn woning te spreken, welke echter niet thuis was, zijn ze onverrichter zake naar huis gegaan. Door toevallige omstandigheden kon de vader niet eerder dan Dinsdag d.a.v. de nader betrekkelijke aangifte doen. Tegen zijn te late aangifte is hem thans proces-verbaal aangezegd, mijn vraag k a n h ij (de vader) hiervoor aan sprakelijk worden gesteld? G. te D. Mag men met een automobiel of motor rijwiel zoo snel rijden als men verkiest op wegen, waarvoor geen maximum snelheid is aangegeven H. B. Art. 15 der Motor- en Rij wiel wet zegt «Het is den bestuurder van een motor rijtuig of rijwiel verboden daarmede over een weg te rijden op zoodanige wijze of met zoodanige snelheid, dat de vryheid of de veiligheid van het verkeer op dien weg wordt belemmerd of in ge vaar gebracht.In elk bijzonder geval zal de rechter rekening moeten houden met de omstandigheden, zoodat niet in het algemeen kan gezegd worden «wat onder zoodanige snelheid, dat de vrijheid enz.« moet worden verstaan. Veel zal ook af hangen van het oordeel van den verbalisant en van dat van den rechter. Een maximum snelheid, waarmede gereden mag worden, is nergens in de wet aangegeven. Alhier moet eene vrouw over eenige maanden bevallen, wier man verleden week is overleden. Nu zeggen sommige dat ook voor het kind, dat nog geboren moet worden, een voogd moet worden benoemd. Is dat zoo G. v. d. H. Over het ongeboren kind moet door den kantonrechter een curator worden benoemd, die, nadat het kind levend ter wereld komt, van rechtswege diens toeziende voogd wordt, tenzij de overige kinderen reeds een anderen toezienden voogd mochten hebben. De taak van een curator over een on geboren kind beperkt zich tot het bewerk stelligen van maatregelen, die tot het be houd en beheer der goederen dringend noodig zijn. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden Op de keuring van merriën tot toekenning van het Militair Certificaat 1924, werden de volgende goedgekeurd de donkerbruine «Polly® van Adr. de Haan te Drongelen de kastanjebruine «Basile I® van P. Colijn te Heesbeen de vos «Floralia® van J. v. d. Heuvel te Genderen de vos «Gina® van denzelfde de bruine van B. Nieuwkoop te Wijk de kastanjebruine «Adona V® van gebr. van Genderen te Well de zwarte «Akossa® van A. W. Ver hoeven te Herpt de bruine «Ilmigra® van B. v. Leeuwen te Delwijnen de vos «Calie® van A. van Loon te Delwijnen de vos Billyvan denzelfde de bruine «Jansje® van Wed. W. Bleyenberg te Wijk de bruine «Diora® van J. C. van Bok hoven te Herpt de bruine »Igranda« van denzelfde de bruine «Deftige I® van gebr. Den Treffer te Kerkwijk; de bruine «Berendina® van dezelfde. In het onlangs geplaatste verslag van de M. C. keuring te Waalwijk is bij de goedgekeurden verzuimd te vermelden de vos «Efia® van G. van Everdingen te Heusden. Na afloop der merriekeuring werd nog voorgebracht de hengst «Emigrant® van gebr. Oerlemans v. d. Schans te Drongelen met een zestiental afstammelingen. «Emigrant® en de hengst «Holand® van de Coöperatieve Vereeniging te Meeuwen werden beiden weder als M. C. hengst aangewezen. Heden had in de dokken en op de Schelde te Antwerpen de proeftocht plaats van de stalen sleepboot, door de Firma De Haan Oerlemans te Heusden gebuuwd, voor rekening van de Haven inrichtingen der gemeente Antwerpen. De hoofdafmetingen van de boot zijn 21 M X 5 M. X 3 M. Deze is voor zien van een triple expansie stoommachine 241 X 390 X 672 m/m slag 400 m/m De stoom wordt geleveid door een Schotsche ketel 2700X3130 m/m, wer kende onder een druk van 11 atm. Verw. oppervl. 80 M2. De machine-installatie werd vervaardigd door de firma Huiskens Van Dijk te Dordrecht. De stroom, benoodigd voor de electr. verlichting, wordt opgewekt door gelijk stroom turbo dynamo 1.5 k.w. De boot werd gebouwd volgens hoogste klasse Bureau »Veritas« voor sleepbooten. Trekkracht, alsmede kolenverbruik waren gegarandeerd, de gegarandeerde cijfers werden door de resultaten belangrijk ver beterd. Het maneuvreeren in de beperkte ruimte ging uitstekend, zoodat de proeftocht, die plaats had onder leiding van den Ingenieur der Haveninrichtingen der gemeente Antwerpen, uitstekend slaagde. De boot werd dan ook terstond door de bevoegde autoriteiten overgenomen en deze verklaarden zoowel over het model als de constructie zeer tevreden te zijn. De boot wijkt aanmerkelijk af van het bestaande type, dat de gemeente Antwerpen thans heeft. Het scherpschuttersconcours Zondag gehouden door de vereeniging «St. Blasius® alhier, ter herdenking van het 80-jarig bestaan, is uitstekend geslaagd en een succes voor de vereeniging geworden. Om 12 uur brachten de plaatselijke muziek gezelschappen een serenade aan de jubilee- rende vereeniging. Namens de fanfare voerde de heer Joh. de Mol, namens de Heusdensche Harmonie de heer van Diggelen het woord, beide sprekers werden beantwuord door den hoofdman van «St. Blasuis«, de heer v. Bladel. Hierop ging het in optocht met de beide muziekgezelschappen door de stad. De heer Mr. v. Ommeren, de heer v. Eggelen, burgemeester dezer gemeente, de heer P. L. Honcoop, burgemeester van Hattum, werden aan hunne woningen afgehaald en nu ging het naar het feestterrein op bastion Hollandia. De hoofdman van de vereeniging riep een woord van welkom toe aan de zustervereenigingen en aan de aanwezigen, waarna door den heer v. Eggelen het concours met een kernachtige toespraak werd geopend, waarbij tevens den schutter P. v. d. Oever werd gelukgewenscht met zijn 25-jarig jubileum als lid der vereeni ging en een medaille op diens borst werd gehecht. Na een «lang zal hij leven« van de Heusdensche Harmonie en nadat de hoofdman de toespraak van den burgemeester had beantwoord, begon het eigenlijke concours. De volgende prijzen werden behaald le eereprijs, massief zilveren medaille van H. M. de Koningin, Scherpschutters- vereen. Weerbaarheid, Helvoirt, 12 p. 2e eereprijs, bronzen medaille van Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Weer baarheid, Helvoirt. le pr., St. Joris, Udenhout, gouden medaille. 2e pr., St. Sebastiaan, Udenhout, zilv. medaille. 3e pr., Ons Genoegen, Helvoirt, zilveren medaille. 4e pr., St. Maurito, Udenhout, zilveren medaille. 5e pr., St. Hubertus, Berkel, zilveren medaille. en doorloopen dep huid en schrijnende plekken.Gebruik

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2