BIJVOEGSEL voor het Land van fleusden en Aliena, de Langstraat en de Bommeterwaard. m. Mil Vrijdag 13 Juli ij. VAP ZOON, A.Richters I Bijbels en Kerkboeken Hinthamerstraat 'S-BOSCH. Dames- en Kinderconfectie 5\ape!oo5h??/£/ SANGUINOSE. Zoekt Uw voordeel! LAGROUW, Koperslagerij Lood- ea Zinkwerken, Pcmpenmakerüj. Rijwielen en Onderdeelen, Ijzerwaren en Aanverwante Artikelen. Prima Zeisen en Hooivorken. Ochtetidvocr, Opfokvotr, Vlccscbtneel, Vischtneel GRUNO- en ALTENA-RIJWIELEN Stap's griespuddingen. Pelzerstr. o 65 Heusden. Ouderdom en Gezondheid. AALBURG. CONCUKREEREND ADRES VOOR: Merk „Krimpen." Wagensmeer op behoorende bij het De oude dag verklaart niet noodzakelijk nierzwakte, rugpijn, stijfheid der spieren, rheumatische pijnen en last met de urine by menschen op leeftijd want terwijl sommigen jong zijn op 80 jarigen leeftijd, zyn anderen oud als zij 60 zijn. Maar de oude dag brengt gezondheids- wijsheid. Oude menschen zijn verstandig door de harde ondervinding, en zij zeggen »Wees opgewAt, maar gaat niet laat naar bed. Vermijd zware maaltijden en buitensporigheden. Neem lichaamsoefening en de noodige rust.® Zoovelen verwaar- loozen deze eenvoudige regels en worden bijgevolg te spoedig oud. Foster's Rugpijn Nieren Pillen passen oude menschen. Zij regelen de urinewegen zonder de maag, lever of ingewanden te verstoren. Zij bevryden bejaarde personen van rugpijn, verminderen de aanleg voor rheumatiek en helpen om de "kwade ge volgen van urinezuur op het gezicht, het geheugen en het gehoor tegen te gaan. Duizenden danken hun goede gezondheid aan Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken 'en drogist zaken a f 1.75 per doos. BINNENLAND. Overreden en gedood. Te Groningen is de 10-jarige F. H., wonende in de Radijsstraat aldaar door een vrachtwagen overreden en gedood. Doodeiyke ral. Te Noordschans (gem. Klundert) sprong een paard, gespannen voor een kar van den hoogen Buitendijk. De bestuurder, de 66 jarige C. v. d. H.. .is ten gevolge van den val na eenige minuten overleden. Dè hitte. Een twee en een halfjarig kindje van den heer E. te Sommelsdijk is mede ten gevolge der hitte onwel gewif<!eWttri,1.u.''l',ri enkele uren overleden. Te Amsterdam was de temperatuur 32.6° Celsius, dit is de hoogste tempera tuur in de Julimaand sedert 1887. o Tusschen eeu machine geraakt. De arbeider Boute, Westzaan in de oliefabriek van den heer Blom, te Meppel, tusschen de kamraderen eener machine, met het noodlottig gevolg, dat hem beide beenen werden afgerukt. o Slachtoffers van het iwemmen. Een nieuw lijstje van slachtoffers van het zwemmen, of misschien beter van het niet kunnen zwemmen. In de Delftshaversche Schie te Rotterdam verdronk de 13 jarige M. v. d. K. te Oudehorne de 19-jarige J. Oppersema te Voorburg de 19-jarige C. te Almelo de 15-jarige J. C. J. te Ten Rost (Gr.) de 17-jarige zoon van den slager A. N te Monnikendam de knecht van den land bouwer v. d. S.te Soest de 46-jarige zoon van de weduwe v. d. B.te Sliedrecht de 18 jarige H. Veldhuis; te Dalfsen de 21-jarige tuinknecht V. Be warmte. Te Oostwold is de arbeider T. tenge volge van de warmte bij den arbei op I het land overleden. Bij Wei werd is de arbeider v. d. P. bij het hooien bezweken tengevolge van de hitte. Te Oosterdykshorn (Gr.) is de 50 jarige arbeider J. W., van Wittewierum, bij het binnenhalen van hooi door de hitte bevan gen en overleden. Berichten van den Plantenzrektenkundigen Dienst. Bespmting van aardappelen tegen de aardappelziekte. Aangezien in Zeeland de eerste verschijn selen van de aardappelziekte (veroorzaakt door de zwam Phytopathora infestans) in het blad van eenige, voor die ziekte vat bare soorten, zijn waargenomen verdient het aanbeveling, zonder verwijl de eerste bespuiting van het aardappelloof met Bor- deauxsche of Bourgondische pap uit te voeren, of althans zoodanige maatregelen te nemen, dat een bespuitirig zoo spoedig mogelijk uitgevoerd kan worden. Daar de planten in ontwikkeling ten achter zijn bij andere jaren en dus ver wacht kan worden, dat zij ook lang zullen doorgroeien, zou het sterk optreden van de aardappelziekte zoowel in het blad als in de knollen ernstige afmetingen kunnen aan nemen. Het voorkomen van een aantasting door bespuiting met de aangegeven middelen is daarom zeer gewenscht. De bereiding van Bordeauxsche pap ge schiedt door samenvoeging van kopervitriool en versch gebluschte kalk, beide in water opgelost, in zoodanige verhouding, dat op 100 liter vloeistof aanwezig zijn k 2 K.G. kopervitriool en 1 Ij K.G. kalk (deze laatste hoeveelheid ais ongeblnschte kalk berekend). Bourgondische pap wordt bereid uit 2 K.G. kopervitriool en 1 K.G. waterviije soda (sodex) op 100 liter water. Voor zoover noodig zij er hier nog de aandacht op gevestigd, dat twee of driemalige be sproeiing, met tusschenruimte van enkele weken, verder de voorkeur verdient boven eenmalige besproeiing, daar deze meermalige besproeiing eerst voldoende zekerheid geeft dat ook de knollen vrij van ziekte zullen zijn. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, en door de in ver schillende plaatsen gevestigde ambtenaren van dien Dienst, uitvoerige brochures en recepten zijn te Wageningen verkrijgbaar. o Vfjf in I pand. Als een zeldzaamheid wordt gemeld, dat in een kweekerij te Maarsen aardbeien zijn gekweekt, waaronder er waren die het gewicht hadden van één ons. Autobus In een sloot. Een autobus, die den dienst onderhoud tusschen IJmuiden en Haarlem, is te Schoten in een sloot geraakt. De weg wordt daar hersteld, waardoor de passee rende rytuigen nogal ver moeten uitwijken. Er zaten 8 passagiers in de bus. Een dame bezeerde zich ernstig aan den arm, terwijl de chauffeur zijn neus wondde. Een der ingezetenen kwam met zijn hoofd in de modder terecht, doch kon spoedig weer op het droge worden gebracht. De auto is slechts weinig beschadigd. De Uaniebank te 's Hertogenbosch. Surséance van betaling verleend. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft aan de Hanzebank aldaar voorloopige sur séance van betaling verleend. Teneinde binnen vier weken na heden uit den overgelegden staat en de bescheiden den stand des boedels te onderzoeken en een beredeneerd verslag uit te brengen, benoemde de rechtbank tot deskundigen de heereo W. de Breije, accountant te's Gra- venhage, J. W. Lucas, directeur van het Amsterdam.sche Trustee kantoor te Am sterdam, mr. dr. C. M. van Leeuwen te 's Hertogenbosch, D. N. Steenveld en J. L. Wissenborgh, accountants te Amsterdam. Tot bewindvoerders werden benoemd mr. G. Kolfschoten te 's Hertogenbosch, Corn. Loef, hoofddirecteur der Algemeene Centrale Bank voor den Middenstand te Amsterdam, H. A. Tromp, onderdirecteur der Rijks Centrale Administratie voor de Distributie van Levensmiddelen te St. Michielsgestel. o ticmeenteraadsrerkieiiug. Het Centraal Stembureau te 's Hertogen bosch heeft tot lid van den gemeenteraad benoemd verklaard in plaats van den heer W. C. de Jonge, die ten tijde zijner be noemd verklaring nog geen ingezetene was in den zin der wet, den heer W. de Wit (S. D, A. P.). Deze zal deze benoeming aanvaarden, doch in September met alle overige candidaten van de lijst der S. D. A. P. bedanken, zoodat als den heer De Jonge, die op de lijst bleef gehandhaafd, opnieuw kan worden benoemd verklaard, en, dan lang genoeg ingezetene zijnde, kun zitting nemen. o De iatterdamsche autobandieten gearresteerd. De politie te Rotterdam had in den loop van haar onderzoek voldoende gegevens verkregen om te veronderstellen, dat de auto, waarmede het misdrijf (de berooving van den gelddrager van aVooruitgangc) was gepleegd, was gestald in de schilders werkplaats in de Roseveldstraat om te worden gerepareerd, daar er een aanrijding mede had plaats gehad. De eigenaar, zekere J. Molhoek, glazenwasseher van beroep, 31 jaar, was reeds Zaterdagmiddag met zijn vrouw en zijn vriend, een kellner uit Katendrecht, met diens vrouw, naar Amsterdam gereisd, waar zij later door Rotterdamsche rechercheurs zijn gearres teerd en naar Rotterdam overgebracht. De auto stond Zaterdagmiddag om 1 uur weder in de garage aan de Schiedamschen dijk, vanwaar de wagen op verzoek van den kellner door een chauffeursleerling naar de werkplaats is gevoerd. Een goed in elkaar gezet plan dus. De politie heeft voldoenden grond om te veronderstellen, dat Molhoek chauffeerde, toen de brutale root plaats had. Het nummer was na tuurlijk niet 25014. Op den achterkant van de gereedschapskist waren gaten, waarin met gemak een ander nummer bordje kon worden aangebracht. Verschillende getuigen hebben thans den wagen herkend, dien zij meermalen op hetzelfde tijdstip, dat de gelddager van de coöperatie op de tram stond te wachten, op dat punt hebben zien voorbijrijden. o Werkloozenbestryding. De houtvesterij »Breda« heeft onder Chaam verscheiden H.A. woesten grond in ontginning genomen een 80 tal werk- loozen zijn daarbij aan den arbeid gesteld. Boerdery afgebrand. De boerderij van v. S., staande in den Drimmelschen polder gelegen onder de gemeente Made, is door brand geheel vernield. Drie varkens kwamen in de vlammen om. Overspannen zenuwen r0nrusr en alle andere gevolgen va.nl 1 OVERPRIKKELDE ZEN UWE Ml {Heem een koker MtMHARDT'Sl Zenuw-tebletten 7Set Vraag vooral de echte voorzien van den naam MUM HARDT. Botsing tusschen auto en iwaarbeiadea wagen. Men meldt aan de sTel.e uit Veenen- daal, d. d. 10 Juli Gisterenavond omstreeks 11 uur heeft hier een ernstig ongeluk plaats gehad. Twee wagens met steenen beladen, reden achter elkaar op den weg toen van den tegenovergestelden kant een auto aankwam, bestuurd door den eigenaar P. v. H. De auto passeerde den eersten wagen. De chauffeur, die aan bijziendheid lijdt, merkte waarschijnlyk den tweeden wagen niet en reed in volle vaart er tegen op. De schok was zoo hevig, dat de met steenen be laden wagen omsloeg, de voerman er werd afgeworpen en ernstig gewond in bewus- teloozsn toestand werd opgenomen. De eigenaar van de auto kwam met de schrik vrij. De auto werd ernstig beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. De eigenaar beweerde, dat de tweede voerman geen licht op had, doch deze heeft later medegedeeld, dat hij een zaklantaarn by zich had. PLAATSELIJK NIEUWS. Bommelerwaard. Omtrent den stand der gewassen in deze streek kan men 't volgende meedeelen. De tarwe staat uitnemend, nb den bloe door mooi zonnig weer zeer bevorderd wordt, verwacht men een rijk beschot. Haver, erwten en paardeboonen staan even eens uitstekend, niemand heugt zich dit ooit beter gezien te hebben. Aardappelen zijn over 't algemeen licht van loof, van de vroege koestert men geen hooge verwachting, doch de late hebben nog een mooie tijd voor zich en kunnen nog veel doen. Suikerbieten hebben in geen jaren zoo miit gestaan in dezen tijd als nu, de maan den Juli en Augustus welke de gunstigste maanden voor de suikerbieten zijn kunnen daar nog veel aan doen. Hooiland en klaver geven een ryk be schot en wordt de laatste dagen uitstekend gewonnen binnen gehaald. Kruisbessen en aalbessen zijn er buitengewoon veel. Was de vrees voor de aardbeien dat die bevroren zouden zijn aanvankelijk groot, gelukkig was dat niet het geval. Dev erbouwers van dit product zijn dubbel tevreden. Het be schot was ryk tn de prijs blijft immer hoog, men besteede de laatste dagen nog van 20 tot 35 cent per pond. Elshont. De landbouwer J. v. E., die bezig was met bet hooien, is door een zonnesteek getroffen en k«rt daarop aan de gevolgen overleden. armoede en Zenuwzwakte De Sanguinose is het beste middel voor zwakke magen, dat tot hiertoe bekend is. Het bevordert de eetlust, de spijsvertee- ring en de voeding, en faalt nooit in het over winnen der oorzaken van uitputting en algemeene verslapping. Prys per fl. f2,6 fl. f 11,—, 12 fl. f 21.—. Te verkrijgen bij Apothe kers en Drogisten. VAN DAM Co., De Riemerstraat 2c/4, Den Haag RIJWIELEN met 1 jaar garantie "öO gulden. Verder met 2 jaar garantie. Prima gebruikte in verschillende prijzen. Voetpompen met slang f 0.50, Zware slangen f 0.20, BINNEN BAND f 0.35, BUITENBAND f 1.75. INRUILEN, VERHUREN, MOFFELEN, BIEZEN en VERNIKKELEN. Aanbevelend, NIEUWENDIJK. Vraagt Uwen winkelier Iets fijns Iets aparts. Overal Verkrijgbaar Eenig adres voor den handel. Heusden. Asfalt. Dakvilt. Carbolineum Koolteer. Bruine teer Blac Vernis. Creolin. in verschillende prijzen voorhanden in den boekhandel van de beleefd aanbevelend. 1 Firma L. .1 VEERMAN, Botermarkt, HEUSDEN. O. jticuwsblad urm HIRSCH <S C GROOTE PRIJSVERMINDERING

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5