Bij Uil nr. leiisori een Dij C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER. De Schipbreukelingen her RAAMSDONKSVEER. Nationale Bankvereeniging ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING Waterpoort, Heusden. land van alten a Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4311 Vrijdag 13 Juli 1923. Reparatie-Inrichting. Jachtwet 1923. FEUILLETON. Correspondentschap Ie Klasse. KEIZERSDIJK F. 81. 9—12 uur. H. J. ABBINK. Kapitaal f 75.000.000.— Reserven f 36.500.000. Hotel „CONCORDIA" Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 4.25, en franco per post beschikt /4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 61525. Advertentiën van 4—6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Eenige dagen geleden is de nieuwe Jachtwet door de Eerste Kamer aan genomen en wel met 19 stemmen vóór en 15 stemmen tegen. Opmerkelijk is het dat slechts 34 leden aan de stemming hebben deel genomen en de 16 overige het maar beter vonden thuis te blijven. 01 men den Minister daardoor een ne derlaag heeft willen besparen, dan wel dat vele Eerste Kamerleden, on der welke zich meerdere amateur jagers bevinden, niet wisten wat zij moesten doen, n.l. vóór of tegen stem men, is eene vraag, waarop ik het antwoord schuldig blijf. Men zal zich herinneren dat bij de behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer, vooral de vraag naar voren werd gebracht wie tot het genot van uitoefening der jacht zal zijn gerechtigd n 1. de eigenaar of de pachter en dat toen ten gunste van den eerste is beslist. Jammer, dat deze beslissing is gevallen, want daardoor hebben we nu gekregen eene overbrugging van de kloof, die er bestond tusschen jagers-eigenaars en landbouwers huurders Immers ware het in meerdere opzichten beter geweest dat de wetgevende macht ab soluut de zijde der landbouwers had gekozen. Niettegenstaande er aan de nieuwe Jachtwet nog heel wat fouten kleven, komt het ons toch voor dat dat zij in de goede richting leidt. Immers brengen de regeling ter voorkoming van schade door wild of schadelijk gedierte alsmede de afschaffing der jachtrechten op zich zelf reeds eene aanzienlijke verbe tering in bestaande toestanden. Na ongeveer een half uur voortgesuk keld te hebben, waarbij hun kleeren deer lijk gehavend waren, kwamen zij aan een hollen binnenweg, een soort gang, ter weerszijden begrensd door steile berghel lingen, waarin zich tal van holen bevonden. De karavaan, als men ze zoo noemen mocht, stond stil, om te beraadslagen of men wel verder zou doorgaan. «Ik voor my,» sprak Johnson halt fluis terend, «acht het voortzetten van den tocht langs dit pad zeer gewaagd. Wy bevinden ons hier toch op een volmaakt open terrein. Mocht het gevaar ons bedreigen dan zijn wij hopeloos verloren. «Kunnen wij dan anders vroeg de dokter. «Zeker, het is niet noodzakelijk, dat wij dezen hollen weg volgen. We kunnen toch een omtrekkende beweging maken. Dat wordt zeer zeker een gansche klimpartij, maar in Godsnaam, er valt hier niet lang te aarzelen «Klimmen kan ik wel,» gaf de dokter ten antwoord, «als ik maar niet de boo- Evenals de oude wet deed, zoo verdeelt de nieuwe wet het wild in drie soorten, nl. grof wild, klein wild en waterwild. De wilde zwijnen, konijnen en fasanten worden als schadelijk gedierte aangemerkt. Ech ter kan voor bepaalde gedeelten van het Rijk van deze bepalingen worden afgeweken, behalve wat betreft wilde zwijnen en konijnen, die dus steeds als schadelijk gedierte moeten wor den beschouwd, terwijl de fasanten in sommige streken schadelijk ge dierte en in andere streken weer geen schadelijk gedierte kunnen zijn Zooals we boven reeds zagen is de eigenaar van den grond of ieder ander die een zakelijk recht als b v. erfpacht, grondrente, vruchtgebruik enz., op den grond heeft, gerechtigd tot de jacht. Is evenwel de grond verpacht dan heeft de pachter het recht, behalve wanneer het genot van de jacht bij het aangaan der pacht werd voorbehouden Echter mag de eigenaar het genot van de jacht niet verhuren of verpachten, tenzij met bijzondere toestemming van den pachter. Wat de jachtacten aangaat, deze moeten tot nog toe worden aangevraagd bij den Commis saris der Koningin, terwijl men zich in het vervolg tot den burgemeester heeft te wenden. Eene gewone acte kost^l4 gulden behalve het zegelrecht", terwijl men voor eene kleine tot het vangen van vogels 5 gulden moet neertellen. Ook wat de opening en de sluiting der jacht betreft zijn belangrijke wij zigingen tot stand gekomen. Bepaal den tot nog toe Gedeputeerde Staten in elke provincie de data van ope ning en sluiting, voortaan zal de Miuister zulks doen, terwijl de Pro vinciale Staten eene verordening moeten vaststellen, strekkende tot regeling der jacht op waterwild in den tijd, waarin de andere jachten gesloten zijn. De strafbepalingen zijn niet gering. Om een voorbeeld te noemen zij ver meld, dat als men bekeurd wordt en onbekend is aan den bekeurenden politiebeambte, men in voorarrest kan worden gesteld. Tot het bemachtigen en dooden van schadelijk gedierte op den door hem gebruikten grond, heeft de grond- men in moet, dat kan ik niet, ik ben geen accrobaat «Neen» lachte de »eerste« «stel u ge rust, u behoeft, slechts te klauteren, dat is meer dan voldoende. «Goed,» mompelde de geleerde, die het nu al met de warmte te kwaad kreeg, «ik zal myzelven als een klomp verande ren en dan zult ge wel zoo goed willen zijn, mij opwaarts te rollen, voorwaarts of achterwaarts, al naarmate het uitkomt, nietwaar Men keerde terug, en volgde een rich ting, die met den weg. dien men tot dus verre had bewandeld een scherpen hoek maakte. Het ging nu door dik en dun. De beide- stuurlieden hadden den dokter om den middel een touw geslagen en trok ken hem voorwaarts, terwijl Harry als gids vooruit liep. Groote rotsblokken, reus achtige keien, met fijne scherpe punten, doornachtige struiken, die als slangen over den grond slingerden, kleine kuilen bedekt met bladeren, zoodat ze soms de wande laars gevaarlijk deden struikelen, waren de hinderpalen, die de schipbreukelingen den tocht bezwaarden. En boven hunne hoofden schuifelden tusschen de bladeren groote en kleine slangen, met glinsterenden oogen, nu eens wegvluchtende voor de vreemde bezoekers dan weer bet buigzame lichaam uitrekkend en den bek openspalkend om bij den eerst mogelijken aanval tot verde diging gereed te zijn. Op den bodem krioelde en wemelde het gebruiker uitsluitend het recht Heeft hij eene jachtakte of eene daartoe strekkende ministerieele vergunning dan mag hij daarbij een geweer ge bruiken. In iedere provincie worden één of meer schadecommissiën ingesteld, waarvan de leden worden benoemd door den minister op aanbeveling van daartoe aangewezen landbouw- vereenigingen Op voorstel eener schadecommissie kan dan door den Minister aan bepaalde personen op dracht worden gegeven om wild of schadelijk gedierte op te ruimen op bepaaldelijk aangewezen gronden. Elk beding, krachtens hetwelk de grondgebruiker het recht tot opsporen, bemachtigen of dooden van schadelijk gedierte niet zou mogen uitoefenen of waarbij hij afstand doet van zijn recht om eene vergunning tot bet dooden van schadelijk gedierte met het geweer, aan te vragen of te gebruiken, is nietig. Stellig is dit Gevestigd: TELEF. 45. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignatiën, enz. is het Kantoor geopend yan Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, van allerlei gevaarlijke en niet gevaarlijke insecten spinnen in verschillende grootten, duizendpooten, schorpioenen en vooral zand vlooien, die zich in het vleesch trachten in te werken, om er hun eieren neder te leggen. Voor deze kleine gevaarlijke vijan den had de dokter nog het meeste ontzag. Hij had wel eens patiënten gehad, wier voeten door deze dieren aangetast waren in zulk een hevigen graad, dat dit lichaams deel zeer veel overeenkomst had met een zeef. Allerafschuwelykst is de pijn, die de door de zandvlooi aangetasten moeten doorstaan de wonden, niet anders dan gangen, die tot op het been doorloopen, dienen uitgebrand te worden. Wanneer deze pijnlijke operatie niet spoedig genoeg geschiedt, zetten de vlooien hare boor ver richtingen tot op het been door, dat dan moet worden afgezet. Vandaar dat dr Ar- llng zoo nu en dan het«Past op de zand vlooien liet hooren. Het ging, zooals het ging, natuurlijk niet van een leien dakje, maar toch voorwaarts en toen men eindelijk een ruim bescha duwde plek had gevonden ontsnapte een zucht van verlossing aan de borst der berg beklimmers. «Goddank,» stamelde de dokter, «dat ik mijn vermoeide ledematen nu eens naar hartelust kan laten rusten Ik ben dood moe, mijne vrienden Een middagdutje zou my waarlijk goed doen !c «Niemand, die het u belet,gaf de «tweede» ten antwoord. «Sluit gerust Kantoor: 's-HERTOGENBOSCH. VischstraatHoek Kruisstraat. Kapitaal en Reserven f 12 100 000. Directie H. L. CAPPETTI. CREDIETEN DEPOSITO S REKENING-COURANT EFFECTEN COUPONS SAFE DEPOSIT. Wy vestigen er speciaal de aandacht op, dat de al onze verplichtingen ONVOORWAARDELIJK garandeert. Zitdag te HEUSDEN eiken Woensdag van 1012 uur in eene leelijke bepaling voor de ko nijntjes. De nieuwe wet heft alle jacht rechten op, terwijl nieuwe niet kun nen worden gevestigd. Natuurlijk is het billijk dat de eigenaars dier rechten daarvoor schadeloos worden gesteld en daarom geschiedt zulks van Rijkswege. De schadeloosstelling wordt gebaseerd op de geschatte ver- koopswaarde op 1 Augustus 1914. Uit 's Rijks kas worden 30 annuï teiten betaald, ieder groot 7,3 pCt van het totale bedrag der schade loosstelling. Het Rijk moet uit den aard der zaak het afkoopgeld terug hebben en vestigt daarom eene jacht- rente, die de eigenaar van den grond heeft te betalen. De eigenaar kan deze jachtrente jaarlijks voor een gedeelte voldoen, maar hij kan haar ook ineens afkoopen Zoodra de wet in werking is ge treden, 'oehooren de jachtrechten tot het verledene en is daarmede dan een einde gemaakt aan eenen door velen sedert langgekoesterden wensch. Ook huurovereenkomsten betreffende jachtrecht komen te vervallen. Het allerbelangrijkste der nieuwe Jachtwet hebben we onder de aan dacht onzer lezers, waaronder vele jagers zijn, willen brengen We zeg gen het allerbelangrijkste, zoodat we geenszins aanspraak willen maken uwe oogen, wij zullen de wacht houden, dokter De dokter liet zich dit geen tweemaal zeggen. zette zich met den breeden rug tegen een Manggoboom aan, sloot de oogen en liet weldra zoo'n luid gesnurk hooren, dat Harry er om moest lachen. Terwyl deze in zijne nabijheid bleef, gingen de beide stuurlieden, gewapend met ge weren, de plek, waar zij zich bevonden, verkennen. Ongetwijfeld bevonden zij zich op eene hooge plaats, met een hoogst weel- derigen plantengroei, gelijk men dien slechts in de troepen vindt. In de takken der boomen vlogen en fladderden verschillende prachtige gekleurde vogels en zelfs eenmaal vertoonde zich een paradijsvogel. Johnson gevoelde grooten lust zich van dit exem plaar meester te maken, de vrees evenwel, dat een schot hunne aanwezigheid mocht verraden hield hem wijselijk van dat voor nemen terug. Maar toen hij plotseling een zwaar wild zwijn voor zich uit zag rennen, werd hij zoo geestdriftig, dat hij zich niet langer kan inhouden, aanlegde en vuur gaf. Het schot kualde, als ware het door een kanon gelost en de dokter, die op dit oogenblik waarschijnlijk heerlijk droomde, werd met schrik wakker. Toen hij slechts Harry bij zich zag, ontstelde hij zoodanig, dat hij als een riet beefde en wild om zich zag. «Worden we door wilden belaagd Harry «Dat weet ik niet. Het beste is, dat we hier kalm blvijen, doktert. op volledigheid en daarom dan ook de jagers aanbevelen niet te volstaan met de lezing van dit artikel, maar de geheele wet te bestudeeren. 8UITENLAND8CH OVERZICHT Heden (Donderdag) zal Baldwin in La ger* en Hoogerhuis zijn regeeringsvetklaring afleggen inzake de Britsche politiek. Vol gens Reuter is de verklaring eeri stuk van 5 bladzijden en bevat zij geen enkele toe speling die door Duitschland als een aan moediging zou kunnen worden opgevat en niets wat de Fransche regeering onaan genamer zou kunnen zijn. Het stuk zal uiteenzetten, hoe de Britsche regeering den huidigen toestand inziet en dat de toes.and volgens de Britsche mee rling niet kan worden bestendigd. Engeland zal geen afzonderlijke politiek volgen maar medewerken met Frankrijk, wiens politiek beschouwd wordt als geens zins in strijd met de Fransche belangen. Er zal dan ook geen afzonderlijk ant woord aan Duitschland worden gezonden, maar aan de regeering van Italië, België en Frankrijk zal een concept-antwoord aan Duitschland worden voorgelegd, en Enge land zal gaarne zien, dat men zich aan zijn zijde zal scharen. Mag men Reuter gelooven, dan is de verklaring dus opbeurend en Levat zij een laatste vraag orn medewerking der bond- genooten aan de taak om de politieken en «Hier kalm blijven,« herhaalde de dok ter, terwijl hy, door den angst aangegrepen, opsprong. Harry lachte, want tegelijkertijd zag hij de beide eerste stuurlieden met het door hen geschoten zwijn aandragen. Nu werd de dokter ook bedaarder, maar toch sprak hij met een hoogst ernstig gezicht «Hoe hebt gij het durven wagen hier een schot te lossen. M'n Hemel, weet ge dan niet, dat in onze nabijheid wilden kunnen z.jn «Dan nog zal het de vraag zijn, of ze ons hier zullen zoeken,gaf de «eersten kalm ten antwoord. «Wilden zijn speurhonden Johnson. We kunnen nu hier geen oogenblik meer ver toeven. We moeten hier van daan, zoo spoedig mogelyk, als ge tenminste niet op het «plat du jour» der kannibalen wilt verschijnen.» Op herhaald aandringen van den dokter, werd de tocht voortgezet. Zonder bepaald te weten in welke richting men voortging, wandelde men steeds voort, totdat men eindelijk een hoek omsloeg en een vol ge zicht had op de rivier. Het sombere ge laat van den dokter klaarde op. «Dat is dezelfde rivier, mijne vrienden,» sprak hij, «waar de bloedige strijd heeft plaats gehad tusschen blanken en wilden, waar de vreeselyke ontploffing dien schel men het leven kostte.» NIEUWSBLAD voir lint Land m Hetisden en AiteiaJeLangstraat n it Bommelerwaard rm fTrr~ur.ivm.-vr a r*. *it— {Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1