Fotografisch Atelier A. A. COERTSE, Vergrootingen naar ieder portret. - Ook aan huis te ontbieden. s* eind b. iip, gorinchem. Lijsten in alle maten. speütEft joorzillen PU ROL voorheen J. O. GOETHALS. economischen vrede van Europa te her stellen. De Daily Telegrapht zegt, dat, mochten de bondgenooten er niet op ingaan, het dan niet de schuld van Engeland zal zijn. Het blad merkt op, dat er veel kwaad is berokkend, door te spreken van een breuk tusschen Frankrijk en Engeland, terwyl de kwestie, waarom het gaat, die is van politieke samenwerking of niet- sainenwerking tusschen beide regeeringen. Politiek gesproken is de positie der Engelsch Fransche betrekkingen er een geweest van niet-samenwerking, sedert de Franschen het Roergebied binnentrokken zonder Engeland en ondanks de door Engeland geopperde bezwaren. Vriendschap en politieke samenwerking zijn twee af zonderlijke zaken. Geen van beide behoeft noodzakelijkerwijs met de andere samen te gaan. De Times merkte op, dat andere landen óf ongeneigd óf niet in staat zijn tot een vruchtdragend optreden. Allen lijden, allen zijn bezorgd, maar geen enkele wil hari delen. Zoodoende rust op de Britsche re geering een zeer zware verantwoordelijkheid. Zy moet haar standpunt in het openbaar mededeelen al was het maar om aan de Britsche meening eenige voldoening te geven. Elke dergelijke verklaring in het openbaar moet een verantwoordelijke daad zyn, waarvan de uitwerking vérstrekkend zal zyn. We twyfeien er niet aan, dat er voor gezorgd zal worden, dat niets, wat thans gezegd wordt, den toestand slechter zal maken, al valt het moeilijk op eenige definitieve en plotselinge verbetering te hopen. Mocht dit al niet het geval zyn, dan is het toch te wenschen dat de regeerings- verklaring zal medewerken om nader te komen tot een oplossing. By de besprekingen over de regeerings- verklaring, zei minister Theunis in den Bel gische senaat, dat de internationale kwestie ernstig was, vooral nu men midden in de bekende delicate onderhandelingen is, het geen de regeering belet te dien aanzien een lange verklaring af te leggen. Wij zyn, zeide Theunis, vastbesloten kostbare vriendschapsbetrekkingen te handhaven en voort te gaan vastberaden te zijn met ge- matigheid tegenover onzen debiteur. Jaspar zeide, dat het land thans moeilyke tyden doormaakt. De buitenlandsche politiek is vastberaden en gematigd en de eenig mogelijke. De minister vroeg aan het parlement hem alle vertrouwen te schenken, dat van het geweten en van het hart. In de ure des gevaars, aldus de minister, vraag ik aan allen eendrachtig te zijn, want zonder onderscheid zijn wij Belgen en wij zijn voornemens dit allen te blijven. Antwoordend op een interpellatie over den aanslag bij Duisburg, zeide de minister van landsverdediging, dat men niet zijn toevlucht kan riemen tot de maatregelen, die Duitschland gedurende den ooi log bezigde, maatregelen, die door de beschaafde wereld werden veroordeeld. De minister deelde mede, dat men den aard van het bij den aanslag gebezigde ontploffingsmiddel had vastgesteld dit was picrinezuur. Herinnerend aan de genomen maatregelen, zeide de minister, dat hij aan de hooge commissie in overweging had gegeven de bewaking der spoorwegen door de gemeenten te doen geschieden bij een aanslag zou de gemeente, op welker gebied deze plaats had, verantwoordelijk worden gesteld. Wy kunnen, aldus minister De- vèze, niet meer doen bij de gebrekkige juridische positie, waarin wij ons bevinden. De Senaat heeft na de bespreking der regeeringsverklaring met 88 tegen 38 stem men en één blanco een motie van ver trouwen in de regeering aangenomen. BINNENLAND. Verdrenken. Te Almelo is Dinsdagmiddag de 15-jarige C. L. bij het baden in hel Kanaal Almelo- Nordhorn verdronken. Als een tragische bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat de jongen dien dag jarig was en voor het eerst alleen mocht gaan zwemmen. Te Nederhorst den Berg is de 22-jarige U. in de vecht verdronken. De 17-jarige electricien H. Schuur te Coevorden is bij het baden verdronken. Te Lochem is de 18-jarige K. V. ver dronken. De bakkersknecht D. K. is Lij het zem- men in de rivier de Mark en Dintel te Diriteloord verdronken. Te Zwaagwesteinde is Dinsdag de ge huwde jonge zeeman G. M., die sedert enkele uren weer thuis was van een reis uit Zuid-Afrika, bij het baden verdronken. Doer warmte berawgen. De hooier J. Veeken werd door een zonnesteek getroffen. Hy is aan de ge volgen overleden. Een vrouw is in het tramhuisje aan de Mauritskade te Amsterdam bewusteloos neergevallen. Zy is naar het O. Lieve Vrouwengasthuis vervoerd waar zy in den avond is overleden. Tengevolge van een zonnesteek is te Susteren overleden G. S. Men schryft uit Maastricht Op de Boschstraat is 'n fabrieksarbeider door de hitte onwel geworden en dood opgenomen. Een paar dagen geleden kreeg de heer L. B. de V. in een café een toeval, waar schijnlijk door de hitte en stierf kort daarna. Telkens hoort men van menschen die tijdens de fabrieksuren op het werk flauw vallen en maar heel langzaam weer bijkomen. Op het hooiveld in den polder onder Oss is Woensdag zekere V. tengevolge der ont zettende hitte bezweken. Hij laat een vrouw met kinderen na. Bevangen door de warmte stortte een stroodekker te Aardenburg van het dak eener graanschuur. De man werd dood opgenomen. Te Rotterdam is de 23-jarige G. H., vermoedelyk door de warmte in elkaar ge zakt. Hy werd in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis aan den Bergweg over gebracht.' Daar is hy in den loop van den avond overleden. Een landbouwer uit Mastenbroek is bij werkzaamheden op het land door de hitte dood gebleven. In een hooiland aan den IJssel onder Zalk, tusschen Zwolle en Kampen, is een arbeider uit Nieuwleusen door een zonne steek gedood. Onweer. Boven Apeldoorn heeft een onweer ge woed, dat vergezeld ging van een hevige regenbui. Ook vielen er hagelkorrels van buitengewone grootte, die schade hebben gedaan aan broeiramen op kweekeryen. o Een familietwist. Zaterdagavond heeft in de buurtschap Greup (gem Westmaas) een bloedige vecht partij plaats gehad. De dochter van G. v. d. S. beklaagde zich bij haar vader, die even te voien aangeschoten thuis ge komen was, dat haar neef haar bedreigde, waarop v. d. S. een mes greep en daar mede in 't wilde weg stekend naar buiten rende. Zijn broeder, W. v. d. S., trol hy zoo danig in den arm eri onder den oksel, dat een borstspier werd doorgesneden. De zoon van den getroffene, die op het ge rucht toeliep, kreeg bovendien een sny- wond in den rechterarm. Dr. Herwaarden van Klaaswaal verleende eerste hulp en achtte overbrenging naar het Ziekenhuis te Rotterdam noodig. Nog dienzelfden nacht is het slachtoffer, dat bewusteloos was tengevolge van bloedverlies, per auto daarheen getransporteerd. De dader is gearresteerd en naar Dordrecht overgebracht; hij blijft evenwel hardnekkig ontkennen. Het bebloede mes is in beslag genomen. Tel. Raadgevingen met het oog op de warmte. In deze dagen van drukkende warmte, waardoor nogal eens ongelukken voorkomen o.a. door verdrinken bij zwemmen of baden het krijgen van een zonnesteek of wel een flauwte, is het niet ondienstig, eenige wen ken te geven bij voorkomende ongevallen. Verdrinken Los maken van de klee- ren, modder uit mond en keel verwjjderen. Tong naar voren brengen door beetpakken met een doek. Water uit longen en maag trachten te verwijderen door den drenkeling in voorovergebogen houding te leggen en op de maagstreek en rug te drukken. Is de drenkeling dan nog bewusteloos, dan kunstmatige ademhaling, deze kan op de volgende wijze worden toegepast. Men legt den drenkeling plat op den grond of een tafel en legt een steun onder de schouders. Men plaatst zich aan het hoofd einde van den drenkeling, pakt beide ar men (er hoogte van de ellebogen beet en beweeg de armen langs het hoofd zoover mogelijk naar achteren, hierdoor worden de borst-armspieren gespannen, zoodat zij de borstkas verwjjden (inademing) men houdt ze daar 2 seconden vast, daarna worden de armen weder naar voren ge bracht en zacht tegen de zijvlakte van de borstkas aangedrukt gedurende 2 seconden (uitademing) men herhaalt deze beweging ongeveer 15 tot 20 keer per minuut. Men kan ook de tong met een doek beetpakken, deze zachttrekkende naar voren brengen en weder terug laten zakken en dit ongeveer 20 keer per minuut herhalen. Deze methode kan soms met voordeel by kleine kinderen worden toegepast. Zonnesteek. Op een koele plaats brengen, kleeren losmaken, begieten met koud water. Bij stilstand van de adem haling, kunstmatige ademhaling. (Zie ver drinken.) Flauwte. Hier by aangezicht bleek Hoofd laag leggen, kleeren losmaken, frissche lucht. J. C. V. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. A.s. Zondag vm. 10 uur, hoopt in de Luth. Kerk alhier op te treden Ds. H. J. Toxopéus van Breda. Uit verschillende plaatsen bereiken ons berichten over personen die door de hitte zijn bevangen en dat voor ben geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Deze allen op te nemen is niet doenbaar, alleen in ernstige gevallen kunnen wij daartoe over gaan. De beer L. H. A. Verboeven alhier slaagde jl. Dinsdag aan de Rijks Univeisiteit te Utrecht voor het doctoraal examen in de rechtswetenschap. Woensdagmiddag kreeg de arbeider J. V. uit deze gemeente, terwijl hij onder Oiidheusden aan het hooien was, het te kwaad met de hitte. Per auto werd hij naar het Diaconesseuhuis alhier overge bracht. Aanvankelijk vreesde men voor zijn leven, thans is zijn toestand echter vooruitgaande. Donderdagavond hrak nabij de Wyk- sche poort de streng van een woonwagen, die achteruit begon te loopen en den be stuurder, die den wagen niet genoeg kon remmen, tusschen een boom aan den kant van den weg beknelde. Geneeskundige hulp moest voor den man, die veel pijn leed, worden inge-oepen. - Met het oog op de warmte wordt aan de M.U.L O school alhier lesgegeven van '8 mogens 8 tot 11 uur en is de school des middags gesloten. Ook aan de openbare school was Donderdagmiddag vrij afgegeven. B.-Broek. Donderdagavond biak brand uit bij den caféhouder De Vlot, in een oogwenk lag de geheele woning in asch en sloeg de brand over op de woning van J. Stap, die eveneens tot den grond afbrandde. Het spelen met vuur door kinderen in een schuurtje is de oorzaak van den brand. De brandweer, met die uit Genderen, verleende hulp. Een paar personen die waren toegesneld om te helpen, kregen het te kwaad met de hitte en zakten in elkaar, zoodat zy moesten worden bygebracht De heer C. Straver Wzn. alhier, zal op 1 Augustus den dag herdenken dat hy 40 jaar Ontvanger der gemeente Meeuwen c.a. is geweest. Capelle. J.l. Zondag hield de alhier bestaande duivenvereeniging »De Zwaluwt een wedvlucht met jonge duiven van uit Schaerbeek. Prijzen werden behaald door A. Smits, eerste prysG. Rosenbrand, tweede en derde prys D. de Bie, vierde prijsA. Rosenbrand, vyfde prys en C. van Oers, zesde prys. Op 18 Juli a.s. zullen de afsluit- boomen der overwegen van de spoorlijn Lage-Zwaluwe'a Bosch in deze gemeente worden weggenomen, terwijl dan de voor geschreven waarschuwingsborden geplaatst zullen worden. De bedoelde overwegen zyn W. v. Gendsvaart, by Bergmans en achter F. Hoffman. De heer P. T. Maaskant, hoofd der Chr. School aan den Loonschendijk, heeft zijn benoeming als zoodanig naar de ge meente Apeldoorn aangenomen met ingang 1 October a.s. De heer A. Oversteeg alhier heeft zijne benoeming tot hoofd der O. L. School aan den Loonscheudyk aangenomen, terwijl aan mevr. P. van Oversteeg-Duchateaa eervol ontslag is verleend als onderwijzeres aan genoemde school. Genderen. Voor den gemeenteraad der nieuwe gemeente Eethen bestaande uit de oude gemeenten Genderen, Drongelen en Meeuwen zijn gekozen de heeren G. v. d. Beek L.Gz. en J. v. d. Heuvel (A. R.) leden der voormalige gemeente Genderen, J, Smits (Neutr. Kiesv.) lid der voorm, gem. Genderen, W. G. J. Brander- horst (buiten Kiesv.) lid der voorm. gem. Genderen, J. v. d. Schans (A. R.) lid der voorm. gem. Drongelen, D. v. Buuren(buiten Kiesv.) lid der voorm. gem. Meeuwen en A. Straver Wz. (buiten kiesvlid der voorm. gem. Meeuwen. Gravenmoer. De pluk der zwarte bessen is ook in vollen gang en de op brengst is goed. De eerste pluk bracht 55, doch daarna slechts 25 ct. per K.G. op. Dinsdag werd alhier de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het waierschap Beoosten de 's Gravenmoersche Vaartc gehouden tot vaststelling van re kening en begrooting. Over eene uitbrei ding van openbare waterleidingen werd geene eenstemmigheid verkregen. Hedlkhaizen. Bij het zwemmen in de Maas onder deze gemeente is de 19- jarige landarbeider P. de K. verdronken. Herpt. De landbouwer A. Piron, die op 29 Juli j.l. op den Haarsteegschen dijk van de hooikar viel, is Dinsdag aan de gevolgen van dien val overleden. Een barden slag voor zijne vrouw e»i twee kinderen. Naar wij vernemen, zal door de harmonie »de Eendraohtt eene collecte worden gehouden bij de ingezetenen om alzoo het zwaar geleden verlies eenigszins te herstellen. Vooral wordt hiermede beoogd het koopeu van een nieuw vaandel. Haarsteeg. F. Kuis, die in den polder aan 't hooien was, is door een zonnesteek getroffen en gedood. Raamsdonksveer. Onze voormalige Ned. Herv. Predikant, ds. C, B. Holland, ontving een beroeping raar de gemeente te Gorinchem. Door de politie werd naar bet huis van bewaring te Breda overgebracht, een zekere v. R verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen. Bij dhr. Z. sneed een baldadige een varken het oor af, waarop natuurlijk procesverbaal volgde. Zuster Van Vreumingen, Wijkzuster alhier, slaagde voor het examen Tuberculose Enquetrice, Rijswijk. (N.Br.) Vrydag 6 dezer, by prachtig weder, deden eent25-tal leerlingen onzer school een uitstapje naar Rotterdam, ter bezichtiging van de mooie Diergaarde en o.m. ook van de havens en scheep- vaarlbeweging aldaar. Door de groote reductie, die de Spoor wegmaatschappij verleent by schoolreisjes, en gesteund door velen in onze gemeente, die gaarne iets goeds aan de kinderen gunnen, en voorts door hetgeen de kin deren er zelf voor gespaard hadden, kon den we dit tochtje ondernemen en waren we in staat den kinderen veel leerrijks te laten zien en hun veel te doen genieten konden we zelfs een eenvoudigen maaltijd laten geven in 't nette en billjjke restau rant van den heer Verlinden, Óppert 167, en konden we ze verder in spoor, tram en omnibus laten rijden. Hoogst voldaan en dankbaar keerden we allen 's avonds in blijde stemming en in welstand tot de onzen terug. Sprang. J.l. Dinsdag maakte de Ger. Knapenvereen. jSamuelt alhier met de »Wavi< een pleizierreisje naar Den Haag en Scheveningen. Om c.a. 11 uur kwamen zij hoogst voldaan hier terug. Almkerk. Dezer dagen werden er bij den landbouwer v. d. S. in den Ippel- schen polder een aantal konijnen gestolen. Van de daders tot op heden geen spoor. Volgende week zal door een dames comité gelden ingezameld worden voor het nationaal huldeblijk voor H. M. de Koningin. Dossen. Dezer dagen sloegen van den landbouwer D. alhier de beide paarden, bespannen voor een wagen, op hol. De bestuurder wist er bijtijds af te springen. Behoudens eenige schade aan den wagen, liep het ongeval goed af. Werkendam. Onze dorpsgenooten Jac. Andrée, C. Paap en H. Visser, leer lingen aari het Gymnasium, promoveerden respectievelijk naar de 5e, 4e en 2e klasse, terwijl A. Mynlief tot de le klas van die inrichting werd toegelaten. Dinsdag maakten de oudste leerlingen der Herv. Chr. School een uitstapje naar Arnhem en omstreken. Het weer was dien dag prachtig zoodat de kinderen volop ge noten. Des morgens ver trok het gezelschap met een motorboot naar Gorinchem en vandaar -ging het verder per trein. De twaalf Apostelen werden bezichtigd en ook maakte de leerlingen kennis met de be driegertjes. Des avonds 10 uur keerden allen in de beste orde en in de meest opgewekte stemming huiswaarts. Het was de jeugd aan te zien, dat ze een prettigen genotvollen dag hadden gehad. Veen. De Minister van Oorlog heeft aan G. Verbeek, dienstplichtige der lichting 1922, wederom voor één jaar vrijstelling van dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. De prys der nieuwe aardappelen is teruggeloopen op f 5 per H.L. Dinsdagmiddag j I. ontstond brand in een met riet gedekt schuurtje bij den heer J. de V. alhier. Het 4-jarig zoontje van den heer S., dit ziende, liep naar huis en maakte zijne ouders hierop attent. De buren werden gewaarschuwd, doch daar voor uitbreiding van den brand gevreesd werd, durfden sommigen hunne woningen niet te verlaten, zoodat slechts enkele personen zich naai' de plaats des onheils begaven. Het vuur, gretig voedsel vindende, greep zoo snel om zich heen, dat de vier varkens, die in het schuurtje waren, met moeite konden worden gered. Hierna werd het vuur krachtig bestreden, dat men na veel moeite meester werd. Het is aan 't handelend oulrederi te danken, dat grooter onheil werd vootkomen. De oorzaak van den brand is onbekend. Woudrichem. Maandagavond maakte Woudrichemsch Fanfarecorps, vergezeld door de twee hoogste klassen der opetd». school, onder leiding van hunne Onderwijzets, I eeti wandeling door ons stadje en gaven ombeurl eenige nummers ten beste. Bij dezen rondgang, die ten doel had gelden i in te zamelen voor een schoolreisje, had men veel succes en bracht zelfs f 56.50 op. Een woord van dank aan alle milde geefsters er. gevers is hier zeker niet misplaatst. Afloop verkoop van de Broodbak kerij met Winkel en Woonhuis, Moleristr. 63 alhier, was ingezet op f 11000, gehoogd met f 1000 en werd afgemijnd op f1325, opbrengst f 13325, Kouper werd de heer Van Wijk te Wijk. Op de voordracht voor Secretaris- Penningmeester voor het Waterschap Hons wijk* zijn door het Bestuur op de voordracht geplaatst de heeren A. B Holster Woudrichem, C Schriek Hzo. Woudrichem en H. van Arkel Sleeu- wijk. Voor het Waterschap »de Nieuwe Bant de heeren K. C. de Boon Werkendam, J. M. Keritie Woudrichem en J. Cornet Werkendam. Voor het Waterschap »de Oude Bant de heeren C. Schriek Hzn. Wroudrichem, H. van Arkel Sleeuwijk en Jac. Roubos Almkerk. Veiling van 10 Juli nm. 2.30 uur. Blauwpitten 6.30—7.70 gld. p. HL, Schoolmeesters 4.70 5.10 Poters 2.402.30 11 Juli nm. 2.30 uur. Blauwpitten 4.505.80 gld. p. H L. Schoolmeesters 3.904.60 Poters 2.00-2.45 zelfs de grootste en donkerste verd wijnen 'door één potSPRUTOL1 Verkrijgbaar bij alledroglstenl bij wielrijders, Schrijnende en smeF lende plekken. Verbrande of ver schroeide huid door de ton Gebruik 'Verhrijqb bij Apoih enürtxjisirnl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2