Fotografisch Atelier A. A. COERTSE, Vergrootingen naar ieder portret. - Ook aan huis te ontbieden. s= gorinchem. Lijsten in alle maten. Maagpijn Dioorzilten e^D PU ROL EIND B. 119, MIJNHARDT's voorheen J. O. GOETHALS. redmiddel het huidige probleem zal oplossen En in een nog later verschenen nummer, zet, naar men uit Parijs meldt, de Temps haar vinnige campagne tegen Engeland voort, nu op grond van de gedenkschriften van Asquith, waarvan de Mathin en de Quotidien enkele bladzijden brengen, met name over Engeland's drijfveer om Duitsch- land in 1914 den oorlog te verklaren. De Temps trekt een paraulel tusschen de ge- benrtenissen in 1914 en 1923, in zoover de Engelsche regeering toen den aanwas van Rusland's macht op de Balkan vreesde en daarom buiten den oorlog wou blijven, zoolang die slechts Oostenrijk en Servië betrof, en nu bijdraagt tot de ontwrichting van 't verdrag van Versailles, omdat het Frankryk's overwicht op het vasteland vreest en van Duitschland's opbeuring En geland's oeconomische redding verwacht, zonder te begrijpen aldus in de toekomst Duitschland's vervaarlijke concurentie te ontketenen. MAAGTABLETTEN BUITENLAND. De taalkwestie. De Belgische Senaat heeft het voorstel Noff, betreffende de oplossing van de Gent- sche universiteit in Fransche en Vlaamsche leergangen met 74 tegen 55 stemmen en 74 onthoudingen aangenomen. Al de soci alisten, enkele liberalen en een paar katho lieke Walen stemden tegen. o Inenting tegen mazelen. Volgens de »Echo de Paris* heeft dr. Roux aan de academie der wetenschappen medegedeeld, dat twee Fransche dokteren een methode van preventieve vaccinatie tegen mazelen hebben outdekt. Deze be handeling bestaat uit een serum-inspuiting gevolgd door verschillende injecties met geinfecteerd bloed. Onlusten in Palestina. Uit Jaffa wordt gemeld, dat Maandag onlusten zijn uitgebroken onder de Joodsche immigranten, die geen werk konden vinden. Britische militaire politie en pansterwagens zijn naar Jaffa gezenden. De toestand te Jaffa in de Joodsche wijken is ernstig. Slechts door charges van de Britsche politie kon de orde wor den hersteld. 25 persanen werden ge arresteerd. Versoheidene gewonden zijn in het hospitaal opgenomen. Een Jood werd gedood. o lubraak in het paleis ran Wilhelm 1. DJnsdagnacht is, naar men aan de »N. R. Ct.« uit Berlijn meldt, voor de tweede maal ingebroken in het oude paleis van keizer Wilhelm I. De dief is langs den voorgezel naar boven geklauterd, heeft daarna een ruit ingedrukt en uit de stu deerkamer van den keizer een paar kost bare voorwerpen ontvreemd. De eersie maal waren uit de slaapkamer een paar kostbaarheden gesloten. Met politiehonden heeft men getracht het spoor van den in breker te vinden. Deze pogingen leverden echter geen resultaat op. s De werkloosheid. Van Oostenrijksche zijde wordt aan de N. R. Ct. medegedeeld De werkloosheid in Oostenryk wordt steeds minder. Het aantal werkloozen, dat een tege- moetkomiug ontvangt, hetwelk op het eind van Februari 167.417 beliep, bedroeg einde Mei 109.011 en wes einde Juni 92.064. Voor Weenen en omstreken waren deze getallen resp. 97.800, 69,815 en 61.255. De hitte. De Berlynsche redacteur van de »Msb.« meldt Als een staaltje van de in Duitschland heerschende hitte moge dienen, dat tijdens de turnfeesten te München de gezondheids colonne in 2776 gevallen te hulp moest worden geroepen. Geheimzinnige verdwijning. Te Antwerpen heeft een geheimzinnige verdwijning de gemoederen in beweging gebracht. In de Bexstraat aldaar woont een zekere familie SaerenDe Pauw. De verhouding tusschen man en vrouw werd steeds een zeer gelukkige geacht. Enkele dagen geleden is de vrouw haar kind naar school gaan brengen en sinds dien heeft men niets meer van haar gehoord. De politie nam de zaak onmid dellijk in onderzoek, doch tot nu toe zonder resultaat. Een vreemde kijkomstige omstandigheid is, dat er circa 2j jaar geleden in het zelfde huis eveneens een vrouw verdwenen is, waarvan men nooit meer iets vernomen heeft. Het ligt voor de hand, dat sommigen verband tusschen beide feiten pogen te leggen, hetgeen tot de zonderlingste ge ruchten aanleiding geeft. De justitie heeft het geheeie huis door zocht en zelfs opgravingen in den kelder gedaan, doch er werd niets gevonden. Het onderzoek wordt voortgezet. De immigratie in de Yer. Staten. Er is een plan in voorbereiding om te voorkomen, dat er in de Amerikaansche havens opeenhooping van immigranten ontstaat en er teleurstelling wordt berokkend aan duizenden. Thans worden er elke maand n.l. duizenden landverhuizers terug gezonden. Het plan omvat de totstandkoming van een overeenkomst, krachtens welke de scheepvaartmaatschappijen in ex-Europa het aantal en de nationaliteit van de passagiers, die ze overbrengen, telegrafeeren, terwijl de immigratie-beambten in de Ver, Staten aan de maatschappijen zullen melden of de getelegrafeerde binnen de maand- quota zijn. o De Krsjaman in werking. Volgens berichten uit Boedapest toont de berg Krajaman, nabij de gemeente Dor- mawatra in het oude kroonland-Boekowina vulkanische verschijnselen gaswolken stij gen uit den berg op, Men vermoedt, dat dit gebied in zeer oude tijden vulkanisch is geweest. De bevolking verkeert in groote ongerustheid. o 8 flesschen brandewijn per man. Het departement van de schatkist te Washington heeft bekend gemaakt, welke hoeveelheden alcoholische dranken aan boord der schepen, welke de Amerikaansche wateren binnenvaren, mogen worden toe gelaten voor »medische doeleinden*. Voor elk lid der bemanning persoonlijk zijn 18 flesschen wijn en 8 flesschen bran dewijn toegestaan, terwijl slechts voor elke honderd passagiers 4 flesschen brandewijn en 16 flesschen lichte wijn, of 8 flesschen zware wijn zijn toegestaan. Naar wij hooren, hebben verscheidene passagiers gevraagd op de lijst der beman ningen te mogen worden geplaatst. BINNENLAND. Vrachtauto in een greppel gereden. Even over de grenzen, op den weg van Lanaeken naar Genck is een vrachtauto in een greppel gereden. De chauffeur, zekere G. uit Hasselt, kwam zoo ongeluk kig met zijn keel in de glasscherven terecht dat de halsslagader werd doorgesneden. Den zelfden avond is hij in het hospitaal te Lanaeken overleden. Groote brand te Doorn. Woensdagmiddag, omstreeks half vijf, brak naar de Tel. meldt, plotseling brand uit in de autogarage van den heer J. W. van Setten, te Doorn, door ontploffing van een vat benzine. In minder dan geen tyd stond het geheeie gebouw in lichze laaie. De dorpsspuit was spoedig ter plaatse, maar kon aanvankelijk weinig uitrichten door den lagen druk op de waterleiding. Toen de watertoren gewaarschuwd was, welke niet eens telefonisch is aangesloten, en de brand spuit van den ex-keizer en vervolgens de stoombrandspuit uit Utrecht waren gearri veerd, ging het blusschirgswerk beter. Na eenige uren was men den brand vrijwel meester, zoodat de omliggende ge- bouwen, hoewel zij eenige schade leden, gespaard bleven. Ongeveer vijftien auto's zijn verbrand, waarvan verschillende die daar door par ticulieren gestald werden. De meeste waren niet verzekerd. Ministercrisis. De ministerraad heeft besloten in het aanstaande najaar op een onverwijlde be handeling van de Vlootwet aan te dringen, met de bedoeling haar op 1 Jannari 1924 in werking te doen treden. Daar de mi nister van Financiën zich niet roet dit besluit kou vereenigen, heeft hij bij de koningin zijn ontslagaanvrage ingediend. De koningin heeft deze ontslagaanvrage in handen van den voorzitter van den minis terraad gesteld. Bij het »Hbld.« wil het er niet in, dat de meerderheid van de rechterzijde in deze zal staan achter de meerderheid van de regeering. Het conflict is van zoo ernstigen en diepgaanden aard, dat wy zouden willen vragen Moeten wij, op het oplossen daarvan, wachten tot den derden Dins dag in September? Om dan, dooreen kabinetscrisis of een Kamerontbinding, wellicht het begrootingswerk in de war te sturen. Is het niet beter, dat de Tweede Kamer in buitengewone ver gadering wordt bijeengeroepen, opdat de regeering aanstonds wete, of zij daar nog een meerderheid heeft Dd&r. Want in het land heeft zij die, naar onze vaste overtuiging, althans in deze zaak, niet meer. De meerderheid van het volk staat stellig niet achter de tien, maar achter den éénen man. Achter den minister van Financiën. o fleeder en dochtertje verdronken. Vrouw W., inwonende bij haar moeder op den Vossen brink te Delden begaf zich Maandag tegen den raiddag naar het terrein der ijsbaan, ongeveer op een afstand van 500 M. van haar woning. Vergezeld van haar ruim 2-jarig doch tertje wilde zij waschwater halen uit het bassin der ijsbaan, daar het water bij huis minder geschikt is. Toen zij na geruimen tijd nog niet was teruggekeerd, ging haar broer op verkenning uit en vond moeder en kind dryvende in het meer diepere ge deelte van het bassin. Helaas waren de levensgeesten reeds geweken en kon slechts de dood geconstateerd worden. Omtrent de oorzaak zal men wel altijd in het duister blijven tasten. Vermoed wordt dat het kind te dicht aan den kant van het water gekomen, is uitgegleden en de moeder het is nagesprongen om het te redden met het noodlottig gevolg, dat beiden het leven moesten laten. o Bezuiniging Aan den commandant van de vesting Holland is o.a toegevoegd een kapitein der artillerie, belast met het beheer van het materieel in de stelling Amsterdam. Deze kapitein had tot heden een bureel in een militair gebouw te Amsterdam, tot welk garnizoen hij behoorde. Bedoelde kapitein heeft woonplaats ge kozen te Bloemendaal en thans is bepaald, dat door dien kapitein een bureel in zijn woning kan worden gehouden, waarvoor hem een jaarlijksche toelage wordt toege kend van f 150.per jaar. Alzoo een functie, die zen familte* kan worden waargenomen en nog een extra- toelage op den koop toe. (De Avondpost van 22 5-'23). Om te bezuinigen 1 De kosten voor 1924 voor het samen stellen en uitgeven van het Kort Verslag der Tweede Kamer zijn geraamd op pl.m. f 100.000 en dat voor.... nog geen vijf duizend abonrié's. Geen wonder, dat sommige leden als hun meening te kennen geven, dat de kosten niet opwegen tegen de voordeelen en op afschaffing aandringen. (Centrum). o Een prof. per elf studenten. Het laatst verschenen jaarverslag van ons Hooger Onderwijs vermeldt dat er aan de 4 universiteiten in de Theologie stu deerden 204 personen. Voor dit geringe bedrag aan stndenten hebben wij 22 pro fessoren. In Leiden 50 studenten, 5 pro fessoren Utrecht 102 studenten, 5 pro fessoren Amsterdam 17 studenten, 8 pro fessoren Groningen 35 studenten, 5 pro fessoren. Dit laatste jaar kwamen er aan alle universiteiten te zamen slechts 48 theologische studenten bij. (De Telegraaf van 7-6-'23). Beo actie tegen deu staat. De Huizer vischhandelaren zullen in ver binding met de Vlaardinger Vereeniging van Haringhandelaren een actie in rechten tegen het Rijk aanvangen, teneinde de in de crisisjaren op de visch gevorderde gel den, ten bedrage van 9 k 10 millioen, terug te eischen. Verdrenken. Te Giessendam raakte het 3-jarig doch tertje van T. in een sloot achter de woning te water. Eenige kameraadjes brachten de kleine klompjes naar de ouders, die onmiddellijk gingen zoeken, doch de kleine verdronken vonden. o Een auto-ongelnk in Ërankryk. De »Temps« meldt over het auto-onge luk dat de Nederlandsche familie Vau Lim burg Stirum te Ligron (Sarthe) trof, welke een tocht in Frankrijk maakte, dat me vrouw Leopold van Limburg Stirum, oud 40 ijaar, die aan het stuurrad zat, toen de auto wegens het springen van een band, kantelde, op slag gadood werd. Het lijk, in la Flèche gebleven, zai naar Nederland worden overgebracht, als de heer Van Lim burg Stirum, oud 59 jaar, en hun beide dochters hersteld zijn. Zij zijn nu buiten gevaar. o Zaterdagaronilmarkt. De Algemeene koopmans en winkeliers vereeniging te Gorinchem heeft aan den raad een adres gericht met het verzoek, een voorstel tot instelling van een officieele Zaterdagavondmarkt af te wijzen. Waar door de huidige omstandigheden de gewone weekmarkt reeds ernstig nadeel toebrengt aan den middenstand, is adressante ernstig bevreesd voor uitbreiding van de week markt. In het adres wordt er o.m. op gewezen dat de Zaterdagavondmarkt te Dordrecht is ingetrokken, omdat het belang der burgerij met deze markt niet gediend was. Vergadering van den Raad der gemeente GENDEREN op Woensdag 18 Juli, n.m. 4 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer D. F. Brune. Aanwezig alle leden met uitzondering van de heeren Boll en Brouwers. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen worden aangehouden tot de volgende vergadering. De Voorzitter deelt mede dat thans aan de orde is het besluit tot verhaal der pensioenen op de jaarwedden der gemeente ambtenaren, waarover in de vorige ver gadering de stemmen staakten, zoodat dit punt in deze vergadering opnieuw behandeld moet worden. Gedep. Staten willen het raadsbesluit, waarbij meer verhaald wordt als vroeger niet goedkeuren, alleen verhaal van 3| pCt. is toegestaan. De Voorzitter brengt het voorstel om 3J pCt. te ver halen in rondvraag voor stemde de heer Smits, tegen de heeren W. J. G. Brander horst, G. L. v. d. Beek, P. Branderhorst en J. v. d. Heuvel. a De Voorzitter zegt van het Bestuur der ^bijzondere school nog te hebben ontvangen 'de stukken die in de vorige raadsverga dering aan het verzoek ontbraken. Eenige dagen na de indiening dezer stukken ont- 'ving spr. van genoemd Bestuur echter het verzoek om de stukken terug te mogen hebben, zoodat het verzoek is ingetrok ken. Wordt aangenomen voor kennisgeving. Onderzoek geloofsbrieven, nieuwe raads leden. De Voorzitter schorst de vergadering en wijst een commissie bestaande uit de heeren W. J. G. Branderhorst, G. L. v. d. Beek en P. Branderhorst aan voor onderzoek. Na heropening der vergadering verklaard de commissie de geloofsbrieven in orde, zoodat deze, onder dankzegging aan de commissie voor haar onderzoek worden goedgekeurd. Van Mej. Dissel te Heusden is een ver zoek ingekomen om ontslag als onder wijzeres in de nuttige handwerken aan de school te Heesbeen met ingang van 1 Sept. wegens hare benoeming aan de Bijzonden Bewaarschool te Baarn. Op voorstel var den Voorzitter wordt het ontslag met alge meene stemmen eervol verleend met ingang van 1 Sept. De Voorzitter deelt mede dat benoeming van een nieuwe onderwyzeres heden niel kan worden afgehandeld omdat van den schoolopziener nog geen bericht is inge komen. Dit vormt geen bezwaar omdat er voor 1 Sept. nog voldoende gelegenheic is om een beslissing te nemen over def benoeming van Mej. v. d. Berg uit Dord recht, de nieuwe onderwyzeres aan de Bewaarschool te Heusden. Hiermede is de agenda afgehandeld en rest den Voorzitter evenals te Meeuwen en Drongelen met een kort woord afscheid te nemen van den Raad en dank te zeggen voor de vriendschap en welwillendheid, die hij mocht ondervinden van de raadsleden. Den 24sten Juli is het 18 jaar geleden, dat spr. werd benoemd tot Burgemeester der gemeente Genderen. Steeds ondervond hij van de raadsleden de beste medewerking. Eenigen zijn overleden, eenigen vertrokken, van dezen en ook vooral van de thans zit tende Raadsleden ondervond spr. de meeste welwillendheid. Steeds is er naar gestreefd persoonlijke zaken thuis te laten, en hier alleen de belangen der gemeente te behar tigen. Dat eenige der leden zijn gekozen als lid van den nieuwen gemeenteraad doet spr. genoegen. Anderen zijn gesneuveld op het veld van eer, deze scheidenden zou hij willen zeggen, dat hy blijft rekenen op hunne vriendschap evenals zij op zijne vriendschap kunnen blijven rekenen. Tegen woordig wordt veel critiek uitgeoefend met te weinig kennis van zaken. Er moet naar gestreefd worden meer op te bouwen dan af te breken. Niet alleen de herkozen raadsleden kunnen daartoe mede werken, doch ook zij die de raadszaal verlaten. Spr. hoopt dat de scheidenden ook hieraan zullen blijven medewerken. Hierop wordt de vergadering met dank gebed gesloten. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Op het Gymnasium te 's Bosch werd bevorderd van de 2e naar de 3e klas de jongeheer F. Uhl. De maréchaussee Van Houdt werd 14 Juli van deze brigade overgeplaatst naar die te 's Bosch. Werd in de laatste jaren de be speling van het stadscarillon achterwege gelaten, thans zullen we het, dank zij de welwillende medewerking van den heer C. Merkx Jr. die verlof bekwam het te bespelen, weer geregeld hooren. Zyn eerste concert, Woensdagavond gegeven, belooft veel voor de toekomst. Nadat in de vergadering der R.K. Debatingclub »St. Catharina« de notulen waren vastgesteld, werd door den heer C. Merkx Jr. een goed doorwerkte causerie gehouden over ^Gewijde Muziek« en zooals te verwachten was, kwamen meerdere voor- en tegenstanders, speciaal van de Gregoriaansche zang, in debat. Bovendien werden door spreker verschillende vragen welwillend beantwoord. Voor de aan-" wezigen was het een interessanten avond. Heden morgen had alhier op de Maas, onder Bern, een aanvaring plaats tusschen een motorboot en een roeiboot waarin een Woudrichemsche visscher aan het visschen was. Het roeibootje zonk, de visscher wist zich zwemmende te redden. -- Op Donderdagavond gehouden jaar vergadering der R. K. Tooneelvereeniging »Kunst en Vermaak« alhier, werden de aftredende bestuursleden herkozenJoh. v. Laarhoven, President; Chr. Merkx Jr., Secretaris; Jac. v. d. Staak, Penningmeester; L. Engelen en L. v. d. Staak Jr. Com missarissen. Besloten werd dezen winter een tweetal uitvoeringen te geven en voor de eerste uitvoering in studie te nemen het groote historische drama, Kruis en Kroon of Fulco van Bern, welke ons verplaatst ten jaren 1125 te Bern en in het kasteel te Heusden. Van de werf der firma De Haan Oerlemans alhier liep met goed gevolg te water de stalen motorboot genaamd »Dolfijn«, lang 29.70 M., breed 5.29 M. en hol 1.80 M., gebouwd voor Holl. re kening. In deze motorboot wordt geplaatst een 2 Cylinder 40/48 E. P. K. Berkel Motor. Tot Onderwijzeres aan de Bewaar school van de Ned. Herv. Kerk alhier, is maagzuur, oprisping, gebrek aan eetlust Gebruik Per koker 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. bij wielrijders,Schrijnende en smefUSh f lende plekken. Verbrande of ver schroeide huid door de zon Gebruik 'verhrijgb. bij Apoth. en Ünxjistenl V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2