De Schipbreukelingen der Zuidzee. Nationale Bankvereeniging ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No4314 Woensdag 25 Juli 1923. FEUILLETON. Kapitaal f 75.000.000.— Reserven f 36.500.000. UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 61525. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Het Engelsche ontwerp-antwoord inzake de schadevergoeding is Zaterdag aan de geallieerde regeeringen en aan Amerika verzonden. Om den toestand in verband met de delicate aangelegenheid niet noode- loos te bemoeilijken, is overeengekomen, dat een strikte geheimhouding in acht zal worden genomen. Uit de onlangs in 't Britsche parlement afgelegde verklaringen, alsmede uit heigeen toch door de zeef der >absolute« geheimhouding heenzijpelt, kan nochtans wel ongeveer worden opge maakt, in welken- geest het Britsche ont werp-antwoord is geredigeerd. Mag men afgaan op hetgeen er bekend is geworden dan keurt het Engelsche ontwerp-antwoord in principe het verlangen goed der Duitsche regeering, die in haar memorandum van 7 Juni aan de hand heeft gedaan het Duitsche prestatievermo gen te laten vaststellen door een inter nationale commissie van deskundigen. Over de definitieve samenstelling van dit inter nationale lichaam schynt de Britsche nota zich echter in 't geheel niet uit te laten. Wel schijnt te worden voorgesteld, de drie soorten van garanties, die Duitschland heeft aangeboden, in overweging te nemen, zonder er zich over uit te laten, of deze waar borgen voldoende kunnen worden geacht. Wel moet ten aanzien van den derden Duitschen eisch, n.f. om met de geallieer den op een conferentie mondeling van gedachten te wisselen, het ontwerp niet geheel en al met precies omschreven voor stellen voor den dag komen, doch de Britsche kranten noemen het ontwerp op dit stuk van zaken niet ongunstig. Wanneer de Engelsche bladen goed zijn ingelicht, bevat de nota geen veroordeeling van het lijdelijk verzet. Dit beteekent niet, dat in Engeland niet het verlangen algemeen is naar een spoedig staken van 't passief verzet, maar wanneer de lijdelijke resistentie zou ophouden, zou Duitschland in staat moeten zijn te bouwen op toe zeggingen door de Geallieerden, dat het rechtvaardig zal worden behandeld. Het ligt voor de hand, dat wij een poosje geduld zullen moeten oefenen, wat de beantwoording van het Britsche ont werp betreft. Dit moet door de gealli eerden nog worden overwogen. Sommige hunner zullen stellig met elkaar vooraf van gedachten wisselen en er valt dan ook te voorzien, dat spoedig een Fransch-Belgische 43) Zoo hadden zij ongeveer tien minuten geloopen, toen Johnson plotseling dokier Arling by den mouw greep en hem achter uit trok. »Wat is er Johnson >Stil, verbergen wij ons hier in dit struik gewas dokter, anders zijn wij voor de haaien. De anderen hadden eveneens het gevaar opgemerkt en waren achter eenige toornen schuil gegaan. De dokter, die nog niet begreep, wat er eigenlyk gaande was, zag om zich heen en toen stolde hem het bloed in de aadren. Als door een wervelwind voortgejaagd, door een onzichtbaren vijand voortgedreven, spoedde zich een dichte menigte inboorlingen onder het aanheffen van allerlei wilde en krijschende geluiden voort, in de richting, die ook de schipbreukelingen wenschten te volgen. De mannen droegen hun kinderen op den rug, de vrouwen volgden gillende. De dokter zag ze met ontzetting aan en berekende vooruit reeds de gevolgen, die uit eene ontmoeting met deze kannibalen zouden kunnen voortvloeien. Onwillekeurig conferentie plaats «heeft. Met een en ander is echter al gauw een week tijds gemoeid, zoodat het misschien Augustus zal worden, voordat wij officieel weten, op welke wijze Frankrijk positie kiest tegenover de Britsche ontwerp-nota. Als men overigens Poin- caré's jongste redevoeringen er nog eens op naleest en ook nog eens kennis maakt met hetgeen hij voor onaangenaams aan het adres van Duitschland heeft gezegd in in de jongste rede, die hij Zondag hield te Villers Cotterets, behoeft men zich niet te veel illusies te vormen. Op bittere wijze heeft deFransche premier gewaarschuwd tegen het gevaar van Duitsch- land's overmacht en dit land verweten, dat het, in plaats van schadevergoeding te betalen, zijn eigen fabrieken, enz. herstelt. Wanneer onze vrienden, aldus Poincaré, eens het Roergebied bezochten, zouden zij beter de toekomstige gevaren inzien zij zouden dan getuige kunnen zijn van de geweldige macht der Duitsche industrieele kracht, waardoor volgens den Franschen premier de Duitsche republiek wordt onder worpen aan een nieuwe kaste, even hoogmoe dig als de vroegere jonkers en die een werke lijke sociale en economische overheersching uitoefent en een natuurlijke medeplichtige is der militaristische reactie. Het beeld vari een verarmd Duitschland noemt Poincaré bedriegelijk en hy ried in dit verband dan ook aan om eerst eens een bezoek te bren gen aan het verwoeste Aisne-departement en daarna aan het Roergebied. Dan zouden de verschillen wel in het oog springen. Poincare's rede laat voldoende zien welk onthaal het Britsche ontwerp-antwoord te Parijs zal vinden. BUITENLAND. Cholera in de Oekraïne. Volgens mededeeling van de Russische grens is de Aziatische cholera in verschil lende gedeelten van Zuid-Oekraine uitge broken. Gezien het gemis aan de noodige gezondheidsmaatregelen is men bevreesd, dat de epidemie zich zal uitbreiden. Pressie der Engelsche regeering i De redacteur te Berlijn van de »Msb.« seint Naar aanleiding van de Britsche oorlogs- havenplannen in Singapore seint de Londensche correspondent van de »Voss. Ztg.«, dat in welingelichte politieke kringen telde hij hun aantal, doch moest dit spoe dig opgeven, toen het hem niet meer mo gelijk was, de zwarte gestalten te onder scheiden. Zoudt u uit dit vluchten niet opmaken, dat het gansche eiland in beroering is« waagde Johnson het fluisterend te vragen. De dokter knikte. ^Ongetwijfeld Johnson, de aardbeving is niet van plaatselijken aard, wie weet, hoe het daar ginds, waar die duivels vandaan komen spookt, wie weet of daar ginds niet eene totale verwoesting reeds heeft plaats gegrepen. »Waar zouden zij heen snellen »Het is best mogelijk, dat zij naar een van de naburige eilanden vluchten. Toen de laatste schaduw zich in de duis ternis van den ingevallen avond had opge lost, zetten de schipbreukelingen hun tocht voort, een tocht vol gevaren. De aard- schuddingen volgden, wel is waar, niet meer zoo snel op elkaar, maar toch kwam er zoo nu en dan een krachtige stoot, vergezeld van een onderaardsch gerommel, zoodat den mannen de haren ten berge rezen. De ontploffingen herhaalden zich om de vyf minuten, een zeker teeken, dat men aan het begin stond van vreeselijke gebeurtenissen. Met bekwamen spoed ijlden de Engelschen voort en toen men aan het terrein kwam, waar het watervlak van den oceaan zich vertoonde, liet zich een ontzaglyk, indruk wekkend verschijnsel zien. een mengeling heerscht van vrees en achterdocht tegen Japan en dat deze ge voelens de Oost-Aziatische verdedigings- politiek van Engeland inspireeren. Het is ook om deze reden, zegt het blad, dat de Engelsche regeering pressie op de Nederlandsche uitoefent om het Indische vloot wetsontwerp zoo spoedig mogelijk doorgevoerd te krijgen. De Canadeesche tarwe-oogst. Een telegram uit Ottawa behelst, dat een officieel onderzoek naar de oogstvoor- uitzichten van Westeljjk Canada de vroegere rapporten bevestigt, dat men den grootsten oogst in de geschiedenis van Canada kan voorzien. De totale tarweoogst wordt op 500 millioen schepel geschat of 100 millioen hooger dan de hooge oogst van het vorig jaar. Nooit is het vooruitzicht omstreeks half Juli beter geweest. Met het oog op het tekort aan arbeids krachten van 10.000 man, dat in Canada verwacht wordt, zullen op 27 Juli, 3 en 4 Augustus schepen uit Southampton, Glasgow, Liverpool en Belfast Engelsche oogstarbeiders aanvoeren. De arbeidsloonen zullen waarschijnlyk 17 shilling per dag en de kost zijn. o Ratten plaag in Spanje. Er is thans werk aan den winkel voor den rattenvanger van Hameln van het nabij Lievana gelegen dorpje Santander, blijkens te Madrid ontvangen berichten. De boeren uit het district hebben de hulp der regeering ingeroepen, om hen te hulp te komen tegen de geweldige le gers ratten, die hun landerijen overstroo- men en den oogst vernielen. Het zijn naar schatting zes millioen ratten, die uit het lage gedeelte van het district Valencia komen opzetten. BINNENLAND. Een brutale moord. Een brutale moord heeft Zaterdagnacht plaats gehad op een oude vrouw, die met haar dochter alleen een huisje aan de Kaucheraderstraat te Hoensbroek bewoont. Ongeveer 3 uur 's nachts zijn twee tot dusver nog onbekende mannen door ver breking van een raam aan de achterzijde het huisje, bewoond door de ongeveer 80- jarige vrouw K. Haarsman en haar onge ïZiedaar de Natuur aan den arbeid« sprak dokter Arling. Op dezelfde plaats, waar de kraterpijp zich moest bevinden, had de door den dokter voorspelde uitbarsting plaats, welke gevoeglijk niet beschreven kan worden. Uit den Oceaan, die in hooge beroering was, steeg een dikke pikzwarte rookwolk omhoog, aan den voet omgeven door een breeden krans van woest, uitschietende vlammen met een donderend knetterend geluid, dat van een bombardement duizend maal in kracht overtreffend. Het had den schijn, alsof daar een honderdtal dynamiet- bommen waren neergelegd, en deze nu allen tegelijk ontploften. Langzamerhand verdunde de gloed dermate, dat de vuur zuil bijna loodrecht omhoog steeg, en zoo'n licht verspreidde, dat naar dokters schatting, de omtrek tot op tien mijlen ver verlicht werd, zoodat alles duidelijk was te onder scheiden. Onder al deze bedrijven door zag men gloeiende steenen met een pijl snelle vaart de lucht inschieten en gelijk meteorieten een vurige streep achterlatende. »Ik stel mij voor,* sprak Johnson, adat het daar gloeiend heet zal zijn lc »Daar kunt ge stellig van op aan,* gaf de dokter ten antwoord, ade kraterpijp, de zoogenaamde uitloozingsbuis zal een smeltoven zijn Hoe hoog zou daar de temperatuur wel zijn,* vroeg Johnson. aDat kan ik natuurlijk niet bepalen. Als ge u evenwel voorstelt, dat het ijzer Kantoor: 's-HERTOGENBOSCH. VischstraatHoek Kruisstraat. Kapitaal en Reserven f 12100.000. Directie: H. L. CAPPETTI. CREDIETEN DEPOSITO'S REKENING-COURANT EFFECTEN COUPONS SAFE DEPOSIT. Wij vestigen er speciaal de aandacht op, dat de al onze verplichtingen ONVOORWAARDELIJK garandeert. Zitdag te HEUSDEN eiken Woensdag van 1012 uur in Hótel „C0NC0RDI4 veer 40 jarige dochter Bertje, binnenge drongen. De onverlaten, wien het te doen was om de geldelyke bezittingen der vrouwen, hebben het oude mensch in bed geworgd en de dochter gebonden en een prop in den mond gestopt, zoodat zij, die trouwens niet geheel normaal is, niets kon uitrichten. De indringers maakten zich daarna mees ter van een bedrag van ongeveer f 800. Des 's morgens werd de moord ontdekt door voorbijgangers, die de voordeur van het huisje, dat niet afgelegen ligt, zagen openstaan. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd en zy stelde met behulp van politiehonden onmiddellijk een onder zoek in. Het schijnt vast te staari, dat meer per sonen dan de beide indringers medeplichtig zijn aan dezen brutalen overval. Vermoe delijk hebben twee personen buiten op wacht gestaan. Het was niet onbekend, dat de oude vrouw geld in huis bad. Hoewel men niet weet of de aanranders Duitschers zijn, vreest men toch dat zij over de grens zijn ontkomen, daar het huisje dicht nabij de grens is gelegen. o Ontvlucht. Vrijdagavond om 9 uur is te Warris- veld uit het krankzinnigengesticht Groot Graffel een verpleegde ontvlucht, n.l. de 20-jarige boerenknecht S., afkomstig uit Twello, die voor een paar jaar een boeren bij 1600 graden Celsius smelt, en dit metaal bij de hitte van een vulkanische uitbarsting een vloeistof gelijk wordt, be hoef ik u niet te zeggen, hoe groot die hitte zal wezen. aKijk daar eens,« riep Black uit, naar een punt aan den horizon wijzend, adat zijn wilden, die ons eiland ontvluchten alnderdaad*, mompelde de dokter, »ze zijn beter af dan wij, wat er van ons nog zal worden zal mij benieuwen*. Het nachtelijk verschijnsel maakte op de schipbreukelingen een diepen indruk. Te middernacht begon de éruptie een wei nig te verzwakken, doch dreigde een gevaar van den anderen kant. De vulkaan, die den ganschen dag had gebromd, begon nu ook te werken, een verschijnsel, dat alge meen wordt waargenomen, waar twee vul kanen zich in eikaars nabijheid bevinden. Mackinzer verhaalt, dat in 1780 op de oostkust van IJsland, op 10 mijlen van Reikaness, gedurende eenige maanden lang, vlammen uit zee verschenen, waarop een klein eiland ontstond. Na eenigen tijd vlammen en steenen uitgeworpen te hebben, verdween dit eiland. Doch onmiddellijk daarna begon de Skapta-Sokull in werking te komen. De uitbarsting van den aardschen vul kaan overtrof die van den onderzeeschen in uitwerking en de schipbreukelingen, die zooiets nog nooit hadden bijgewoond, zagen met ontzetting het schrikwekkend ver schijnsel aan. Ofschoon de plaats der uit vrouw in haar woning had vermoord, met het oogmerk diefstal te plegen. De recht bank te Zutphen had zyn plaatsing in ge sticht gelast. o AuU va» den dyk gereden. Vrijdagmiddag wilde de auto, die ge regeld den dienst onderhoudt tusschen Kuinre en Blokzijl, op den Zeedjjk een auto passeeren. Van den anderen kant kwam de heer Hilbert Veenstra uit Ossen- zyl op zijn fiets aanryden. Deze zag de auto echter niet. Toen de chauffeur plot seling den snel aankomenden fietser be merkte, trachtte hij dadeljjk uit te wijken, doch het was reeds te laat. V. werd aan gereden en liep ernstige verwondingen 'op. Bovendien was de auto door het uitwijken van de steile helling van den Zeedijk ge gleden, drie keer over den kop geslagen en in dien toestand beneden aan den dijk terecht gekomen. Wonder boven wonder bekwamen de drie inzittenden geen noe menswaardige kwetsuren. De gewonde wielrijder werd in hoogst ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Meppel vervoerd. Boedeiybe nishandeling. Na eenige oneenigheid is de veehouder S. te Berkhout door zyn buurman en diens knecht zoodanig mishandeld, dat de man aan de gevolgen overleden is. barsting zich op twee uren afstands van hen bevond, dreunde de grond geweldig, terwijl de lucht vuurrood zag. Van tijd tot tijd zag men eeri groep gloeiende mas sa's de lucht invliegen, groote bogen be schrijvende, een schitterende glans om zich heen werpende, en vervolgens uit elkaar spattende. Eensklaps klonk een dreuning, die zich aan de schipbreukelingen mededeelde. »Het eiland gaat naar de haaien dokter* sprak Black. ïDaar heeft stellig eene geweldige aard storting plaats* gaf dr. Arling ten antwoord, neen gewoon verschijnsel myne vrienden aHoe bedoelt u dat dokter vroeg de atweede*. alk bedoel, dat door de uitstorting van stoffen uit het ingewand der aarde eene ledige ruimte ontstaat, die natuurlijk moet worden aangevuld. Het evenwicht moet hersteld worden, dat is eene eeuwige Na tuurwet.* Zoo werd de gansche nacht doorgebracht en toen de morgen aanbrak waren de na tuurverschijnselen eenigermate bedaard, zoodat de schipbreukelingen het waagden hun schuilplaats te verlaten. Overal, waar zij nu kwamen, zag men scheuren en klo ven en uit sommige daarvan stegen zwa veldampen op. NIEUWSBLAD vior het Land van HgusHen bh AltenaJeLangstraat ei de gommelerwaard Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1