I itkeering ingeraige Je Landbouw- ongerallenwet De voorzitter van den Raad van Arbeid te Middelburg schrijft ons het volgende Volgens de courantenberichten zyn ten gevolge van de hitte verschillende arbeiders o. w. ook landarbeiders, overleden. Met ingang van 1 Mei j.l. is de land- bouw-ongevallenwet in werking getreden alle landarbeiders vallen onder de bepalin gen van deze wet. Indien het overlijden van een landarbeider plaats heeft gehad gedurende den arbeid, bij 't gaan naar huis of naar het werk, wordt dit overladen in het algemeen als een ongevalsgebeur tenis beschouwd, waardoor o. m. recht op weduwen- en weezenrente kan ontstaan. Het verdient aanbeveling van elk geval van sterfte door de hitte aangifte te doen, door de landbouwers, aangesloten bij een bedrijfsvereniging, bij die bedrijfsvereni ging en door de landbouwers, aangesloten bij de Rijksverzekeringsbank, ten kantore der Posterijen van hunne woonplaats. Hetzelfde geldt ten aanzien van arbeiders, die vallen onder de industrieele ongevallen wet. o De Rroekhuydoterijen. De recherche heeft Zaterdagmorgen naar de premie-obligatiën der Zuid-Nederlandsche Credietbank huiszoeking gedaan in de druk kerij der firma Van Staal Co. aan de Keerweerlaan te Rotterdam, en daar in beslag genomen twee cliché's van de obli gaties (voor- en achterzijde) en een aantal obligaties, waarschijnlijk misdrukken. De drukkerij had 15.000 obligaties afgeleverd en naar het zegelkantoor getransporteerd, vanwaar ze, gezegeld, weer naar de kan toren der bank waren gebracht. Bij agen ten en hoofdagenten zijn 6 k 700 der premieloten in beslag genomen. Dit aantal was zoo gering, doordat eerst Donderdag met de uitgifte was begonnen en ook om dat de kleine agenten de loten niet in commissie kregen, maar ze vooruit betalen moesten. Uit een telegram, hetwelk het persbureau Vaz Dias van de directeur der «Zuid-Ne- derlandsche Credietbankheeft ontvangen, blijkt, dat in een vergadering van aandeel houders besloten is, naar aanleiding van het ingrijpen der justitie, de uitgifte van de premieleening stop te zetten en den agenten opdracht te geven de betaalde be dragen te restitueeren. Brand. Te Hengelo is brand ontstaan in de Nederlandsche Katoenspinnerij, die zich eerst ernstig liet aanzien. Men heeft echter de vlammen weten te blusschen, voor er groote schade was aangericht. Vermoedelijk door hooibroei is te Lands- veen de groote bouwhoeve der Gebr. v. L. afgebrand. Alles ging verloren, ook 40 000 K.G. versch hooi. Het pand zelf was ver zekerd, de voorraad niet. Te Westerlee is de behuizing van den heer de W. tot den grond toe afgebrand. Aan den Middelweg te Uitgeest is Vrij dagmiddag een woonhuis met aangrenzende brood-, koek- en banketbakkerij door on bekende oorzaak tot den grond toe afge brand. Het verbrande behoorde toe aan den heer L. v. d. B. Te Heiligerlee, gemeente Scheemda, is de behuizing en klompmakerij van J. Bosch afgebrand. De levende have is omgekomen, o Yerdronken. Te Vlaardingen is binnengekomen het loggerschip VL 132, schipper A. Visser, van de reederij Abshoven met verlies van één der opvarenden, den 22-jarigen onge- huwden stuurman Hugo Brobbel, wonende te Vlaardingen, die Vrijdag 1.1. met het zetten van zeilen overboord is geslagen en verdronken. Een meisje van zestien maanden, dat op een grasveld aan den Haarlemmerweg te Amsterdam had zitten spelen, is in een sloot geraakt en verdronken. o Diphterltus. Te Hoorn heerscht de diphteritus op onrustbarende wijze. Reeds zijn meer dan 30 gevallen geconstateerd. o Overleden. Te Lienden bij Tiel viel eenige dagen geleden de 81-jarige S. A. Van West- rhenen uit een hooiberg. Thans is hij aan de gevolgen van dien val overleden. Deed deor onvoorzichtigheid Twee jongens van den heer De K., te IJmuiden waren Vrijdag op het Noordzee kanaal aan 't spelevaren in een veerboot. Een der jongens wilde één der passeerende sleepzandbakken vastgrijpen, geraakte te water en verdronk voor de oogen van zijn broertje en van de menschen op den oever. o CENTRALE C05SISS1E YOOR BEZVMltilMi. Ofiicieele bezuiniging Men oordeele over het volgende krasse staaltje van departementale economie Aan het hoofdbestuur der posterijen, enz. komt een klacht dat de postkiel of broek van besteller A of B bier of daar donkergroen begint door te schijnen, ver oorzaakt door de omstandigheid, dat de huidige linnen postkleeding is vervaardigd van olijfkleurige linnen of katoen welke in grijs of blauw is overgeverfd. De confectiefabrieken (blijkbaar de ge vangenissen") krijgen nu naar aanleiding van de hoogst ernstige reclame de navol gende «stijlblommige® bezuinigingsaanschrij ving «Deze stoffen (overge verfde) mogen voor dit doel niet worden benut. De in de strafgestichten voorradige stukken goed x) van deze kwaliteit behoo- ren te worden verwerkt als tusschenlinnen in alle laken uniformkleeding, terwijl van deze stof reeds vervaardigde kielen en broeken 2) behooren versneden te worden en eveneens in de laken «kleeding moeten worden verwerkt ongeacht of de stof is geverfd in de oorspronkelijke kleur o'ijf kleurig of wel grijs of blauw is overge verfd. Nogmaals men oordeele Gaat zóó Ju stitie vóór, hoe moeten anderen dan doen, en wéér blijven onze belastingpenningen Zou hier voor de bezuinigingsinspecteurs ietwat te doen zijn EEN TOESCHOUWER. x) Zeg ettelijke duizenden meters. 2) Zeg ettelijke duizenden stuks. Ingezonden stuk in de N. R. Crt. van 16 5 '23). o Door een trein gegrepen. Zaterdagmiddag geraakte een der werk lieden van den heer G. bij wachtpost 36, die tot onbewaakten overweg is herdoopt, op het traject Helder-Alkm ar, door de vurigheid van zijn paard op de spoorbaan en werd door den van Den Helder komen den sneltrein van 12 20 uur gegrepen. Het gespan werd geheel vernield, terwijl het paard ongedeerd bleef. De voerman bleek echter ernstig gekneusd te zijn. Na door een in den trein aanwezigen genees heer te zijn verbonden werd hij in bewuste- loozen toestand naar zijn woning vervoerd. o Schroder contra Broekhuijs. Blijkens een advertentie in de «Telegraaf® is ten verzoeke van Johan Christiaan Schiö- der. wonende te Amsterdam, gedagvaard Willem Hendrik Broekhuijs, zonder bekende woon- en verblijfplaats, om op 25 Sept. 1923, 's morgens uur» te verschijnen ter terechtzitting van de Arrondissements- Rechtbank te Amsterdam, Eerste Kamer, in het Paleis van Justitie aldaar ten einde te hooren eisch doen, dat gedaagde worde veroordeeld tot betaling van schadevergoe ding en van waardeverklaring van een beslag onder de Amsterdamsche Bank, als in het exp!< it omschreven. o Aangehouden. Een 27-jarige werkster te 's Gravenhage is aangehouden, verdacht van kinderdood sléfg. Het lijkje is gevonden in een sloot te Rijswijk. o- - Van de grens. Er is de laatste dagen wederom een sterke toeneming van het aantal naar ons land komende Duitsche dienstmeisjes waar te riemen. Naarmate de maik daalt, neemt de neiging tot het verdienen van de dure guldens zeer toe en nu komen de Duitsche meisjes zich reeds aan huis aanmelden om een dienst. Vooral in de grensplaatsen neemt haar aantal zeer toe, evenals dat der valuta-vaklieden, die langs de geheele grens in grooten getale thans werkzaam zijn. Langs verschillende grensposten is de vergunning tot het passeeren zonder pas plotseling door de Duitschers ingetrokken. Zoo wordt o.a. aan de grens Gendrin- genAnholt ook voor klein grensverkeer nu in eens een geviseerde pas veilangd zulks wegens het misbruik, dat aan de gunstige grensbepalingen door landgenooten is ge maakt. Er wordt nu scherp op gelet of men wel in het bezit is van een goeden pas, zonder welken de laatste paar dagen ver schillende personen zijn gestraft. o Kerkhof in brand. Door onvoorzichtigheid is op de Alge- meene Begraafplaats te Terborg brand ontstaan, waardoor een groot deel der be graafplaats werd kaal gebrand. o Vervolging. Uit Wassenaar zijn 38 personen, die niet aan hun stemplicht bij de laatste raads verkiezing hebben voldaan en zich niet, of niet voldoende hebben verantwoord, ter vervolging opgegeven bij den Ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten te 's Gravenhage. Verdronken. Vrijdagavond is, naar de Msb. meldt, te Dordrecht in de Merwede, bij het «Huis de Merwede® verdronken de ongeveer 23- jarige mej. Moller. Zij was aan het zwem men, doch schijnt kramp gekregen te heb ben, waardoor zij plotseling in de diepte verdween. Haar vader en 10-jarig zusje stonden aan den kant, toen het ongeval geschiedde. Het lijk is spoedig gevonden en naar de woning overgebracht. o Goede vangst. De 20-jarige metselaar J. Z. uit Den Haag, die Vrijdag te Leiden is gearresteerd als verdacht van inbraak ten huize van Dr. Holwerda te Voorschoten, heeft bekend, die inbraak te hebben gepleegd. Bij het verdere onderzoek is gebleken, dat hij zich nog aan tal van andere inbraken heeft schuldig gemaakt, n.l, twee te Leiden, twee te Oegstgeest, een te Voorburg, een te Hazerswoude, twee te Wassenaar, en eert te Lisse. Hij heeft bekend al deze inbraken te hebben gepleegd. Het onderzoek wordt voortgezet. Het verder onderzoek heeft, volgens de N. R. Ct., aan het licht gebracht, dat niet minder dan 20 inbraken door dezen persoon zijn gepleegd. Vermoedelijk wordt dit getal nog grooter. Vcor zoover is na te gaan vertegenwoordigt het gestolene reeds een bedrag ver over de 15 000 gulden. o Tragisch. Een Hollander, jaren in Duitschland werkzaam geweest zijnde, kreeg door be middeling van zijn familie te Voorst werk als arbeider. De man, wiens vrouw over leden was, liet zijn tien kinderen in Duitsch land achter, hopende in Voorts wat meer te kunnen verdienen om zoodoende het leven der kinderen ginds wat dragelijker te kunnen maken. Op reis door het bezette gebied werd hem door de bezettingstroepen alles ont nomen, zoodat hij geheel beroofd in Voorst aankwam. Pas eenige weken aldaar werk zaam, terwijl zijn loon juist de vorige week verhoogd was voor zijn flink werken, werd hij tijdens de hitte der vorige week onwel en moest naar .het ziekenhuis te Zutphen worden vervoerd. Vrijdag is de man daar overleden. Wel een treurige tijding voor zijn kinderen ginder Msb. Een slecht humeur, slapeloosheid en schele hoofdpijn worden vaak veroorzaakt door leverstoornissen. Foster's Maagpillen zuil n het kwaad spoedig overwinnen. Zij wakken de lever op, eri worden aanbevolen tot het genezen van galzucht, verstopping en maagkwalen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Maandagavond vergaderden in de Buiten-Sociteit een 20-tal dames en heeren, vormende het comité voor de jubileumfeesten, te houden op 4 en 5 Sept. Nadat de Voorzitter, de Heer Mr. C. W. van Ommeren, de aanwezigen had welkom geheeten, bracht de Heer Van Laarhoven, Penningmeester van het comité, verslag uit van de ontvangen en nog te ontvangen giften. Hierna las de Secretaresse, Mevrouw AuërWind, de ingekomen aanbiedingen der te houden kermis voor. Besloten werd het aanbod van een draaimolen, luchtschommel, autocaroussel en zweefmolen te accepteeren, terwijl nog een oproep zal worden gedaan voor koek- en andere kramen. Thans volgde een algemeene bespreking voor de feestelijkheden en werd een voor- loopig programma samengesteld. De feestelijkheden zullen den eersten dag geopend worden met een reveille, klokgelui en carillonbespeling, terwijl de kerkgenootschappen uitgenoodigd zullen worden tot het houden van een godsdienst oefening van 10 tot 11 uur. Verder staan op het programma etalage wedstrijd, kinderspelen, optocht en 's avonds concert door de Heusdensche Harmonie. De tweede dag volksspelen, opgeluistert door een concert van de fanfare der H. Familie, 's avonds muziek en tot slot fakkeloptocht en vuurwerk. Verschillende commissie's werden be noemd en verzocht de onder hunne afdeeling behoorende feestelijkheden verder uit te werken. De voorbereiding wettigt de verwachting, dat Heusden het 25-jarig jubileum van H. M. de Koningin op een waardige wijze zal vieren. Aalburg;. De zoon van den landbou wer Jac. Mans had het ongeluk een klap van een paard te krijgen, waardoor hij zoodanig letsel bekwam dat de hulp van Dr. S. moest worden ingeroepen. Almkerk. Naar wij uit goede bron vernemen hoopt de Herv. Chr. Jongedoch- ters-vereeniging «Arbeid Adelt® alhier (met nog andere gecombineerde vereenigingen) op 2 Aug. per boot een pleizierreis te maken naar Nijmegen en omstreken. Dezer dagen werd alhier ten Ge meentehuize een paartje door den band des huwelijks verbonden. Voor die gelegenheid hadden zij een «Auto-Omnibus® afgehuurd, waarop de woorden prijkten «Groote uit verkoop Er werd natuurlijk harte lijk om gelachen, daar men den indruk kreeg, dat door de ouders van het trou wend paar een opruiming werd gehouden. Men zij voorzichtig orn met zuike Auto's naar het Gemeentehuis te rijden. B.-Broek. Donderdag al vroeg in den morgen, zag men de kinderen al naar de school toegaan, om aldaar te verzamelen en verder, orider geleide van den heer Zaanen, hoofd der school alhier, de reis voort te zetten naar Scheveningen. Eenige landbouwers brachten hen met hunne wagens naar den trein, vanwaar zij 's avonds weder werden afgehaald. De kinderen keerden allen opgetogen huiswaarts. Beneden-Langstraat Tengevolge van het overvloedige grasgewas worden bij de ver pachtingen van nagras geene hooge prijzen geboden. Men besteedt voor de weitoe- maat f 15 k f 20 per hectare. De hooiprijs is ook thans laag en bedraagt f 10 éfll per 500 K.G. Drongelen. Dezer dagen slaagde te 's Boseh, onze dorpsgenoot, de heer A. Kramer voor het Politie-Diploma. Eethen en Drongelen. De alhier beroepen predikant ds. Van den Berg van Groningen hoopt Zondag 29 Juli a.s., des nam. 3 uur, alhier zijn intrede te doen, na des voorm. 10 uur te zijn bevestigd door ds. Willemze van Groningen, 's Gravemoer. Stemgerechtigde inge landen van het waterschap «De Lage Weg met de Velden® hielden vorige week ver gadering tot vaststelling van rekening en begrooting, terwijl voorts nog breedvoerig werd gehandeld om den nieuw gemaakten weg nog van meer belang te doen worden, dan hij nu reeds is. Veen. Onze fanfare zal op het in Augustus te Sleeuwijk te houden concours uitkomen in de Eereafdeeiiog. Waspik. De prijs van het spek is nog steeds dalende. Naar vette varkens is geen vraag, schoon gewicht wordt nog 30 a 32 cent per pond betaalt. De ZeerEerw. Heer A. Langei werf, die de volgende week Maandag zijn terugreis naar zijn missiegebied, Nieuw Zeeland, aanvaart, zal Zondag 29 Juli a.s. hier een afscheidspreek houden. De kwaliteit der aardappelen wordt beter. De prijs is eenigszins dalende, men besteedt nog 35 cent per 5 L. Dank de gunstige weersverandering zijn de suikerbieten heel wat bekomen en al zullen de meeste perceelen wel niet zoo'n flink beschot geven als vorige jaren, toch mag over ;t geheel een middelmatige oogst verwacht worden. Het vooruitzicht der bietentelers, die op een zeer slechte op brengst gerekend hadden, is dus wel wat verbeterd. Wijk. Zaterdag j.l. legde de heer A. Sluijmers, die zijn opleiding genoot van den Heer Verhoeven, Hoofdonderwijzer te Heusden, met goed gevolg het voorbereidend examen voor gemeentebelangen af. Wij wenschen onzeri dorpsgenoot van harte geluk rost het behaalde succes. Werkendam. Dezer dagen is alhier een postduivenclub opgericht met aanvan kelijk 11 leden. Het voorloopig bestuur bestaat uit mej. F. van Dordtrnond, Penn G. Koman Dz., Voorz. en G. B. van der Straaten L.Bz,, Secr. De heer J. A. Duijne alhier legde met goed gevolg het eind-examen af aan de Rijks H.B.S. met 5-jarigen cursus te Gorinchem. Raamsdonksveer. Met het slagen Zaterdag van W. v. Raamsdonk voor de 3e klasse der H.B.S. te 's Hertogenbosch was het succes der Chr. M.U.L.O. vol maakt, 4 leerlingen deden examen en alle vier slaagden. Wat een voldoening voor het personeel, Hoofd de heer A. P. Calliber. Onze Veerenaar H. v. Dongen AWz. werd te Breda van de 2e klasse H.B.S. bevorderd naar de 3e klasse. Als bewijs van erkentelijkheid voor het vele dat Mej. M. Calliber voor de jongemeisjeskrans was werd haar door de leden bij het afscheid nemen van de krans een prachtig koperen vaas aangeboden. Sprang;. Bij den j.l. Zaterdag gehouden wedvlucht der Duivenvereen. «De Zwaluw* werd door A. van Zeist den lsten, door W. Genuït den 2en, en door H. Snijders den 3en prijs behaald. A.s. Zaterdag zal bovengenoemde vereen, met jonge duiven een wedvlucht houden vanuit Schaarbeek, België (90 K.M.) In deze gemeente zijn de afsluit- boomen aan de overwegen van het s.s. Meerdijk en Dwarsweg weggenomen en vervangen door waarschuwingsborden. Opletten bij het passeeren dezer wegen is dus dringend geboden. IN GEZONDEN. M. Mag ik U bij deze beleefd verzoeken om eenige plaatsruimte in Uw Nieuwsblad, waarvoor U bij voorbaat mijn dank gelieve te aanvaarden. De mij onbekende verslaggever in het bovenvermeld Nieuwsblad van de strafzit ting van het Kantongerecht, te Heusden, d.d. 6 Juli j.l. heeft goedgevonden, alhoe wel de zaak nog niet afgehandeld is, mij als mondeling gemachtigde van W. v. d. W., te Elshout, zeer onheusch om geen ander sterker afkeuringswaardigwoord te gebruiken te behandelen. Ik zou tegen die insinuatie door een onbekenden verslag gever aan mij gericht niet protesteeren, indien ik niet indachtig ware het spreek woord van den franschen dichter Borleau «Die zwijgtstemt toe.In welke kwaliteit en met welke bevoegdheid hij een voor barig oordeel velt over de wijze, waarop ik dit zaakje voorloopig voor het Kanton-, gerecht heb behandeld, en mij bovendien .om zoo te zeggen een certificaat van on bekwaamheid als jurist uit reikt, is mij een onoplosbaar raadsel. Zou het misschien jalousie de métier zijn of wel om zich verdienstelijk te maken in de oogen van jachtliefhebbers Ik voor mij veronderstel echter liever dat de toen heerschende warmte den verslaggever parten heeft ge speeld, toen hij over dit nietige zaakje verslag uitbracht, en ook dat hij niet al te best zijn ooren heeft gespitst, of eenig- zins aan doofheid laboreerde, toen dit zaakje voorkwam. Immers de geverbaliseerde W. v. d. W. gaf bij de vermelding van mijn naam als zijn mondeling gemachtigde noch het beroep van Jurist, of praktizijn, of zaakwaarnemer of rechtskundig adviseur op, doch wel zonder beroep. Hoe is het nu te vei klaren dat Uw verslaggever mij als jurist betiteld (Ook scheen hij eenig- zins doof of was hÜ misschien ook wel van een lichte aanval door de warmte bevangen, toen hij in de meening verkeerde dat ik artikelen uit h«t Burg. Wetb. en Jachtwet voorgelezen had, ofschoon door mij slechts 1, zegge één artikel uit het B. W. en 3 4 ait. uit het Wetb. van Strafvordering zijn aangehaald geworden, en beslist geen enkelen uit de Jachtwet immers, als Uw verslaggever goed opgelet had of niet lijdende aan doofdheid was geweest, hardhoorheid j is een lastigen kwaal, had hij zelf wel ingezien en begrepen, dat mijne opvatting van verdediging juist was, daar ik de ver nietiging der dagvaarding besprak moest ik wel gebruik maken van de artikelen van het Wetb. van Strafvordering, doch niet die der Jachtwet, zooals Uw verslaggever ten onrechte schreef. Enfin het was ook zoo warm op de zitting van het Kanton gerecht, dan men zich best kon vergissen. Niet ten onrechte zegt hat spreekwoord »De beste stuurlui staan aan wal.*) M. de R. Eerst Vrijdag vernam ik toe vallig bovenaangehaald beleedigend verslag. Zou het niet ridderlijker van Uw verslag gever geweest zijn, indien hij mij volgens de usance, als men iets minder vleijends tegen iemand in de courant schrijft, den persoon in kwestie een exemplaar doet toekomen, dan had ik ook eerder kunnen antwoorden. Ook was het ruiterlijker van Uw verslaggever geweest, indien hij zijn naam had genoemd. Het anonijme is een gevaarlyk, verfoeielijk en oneerlijk wapen in de hand van een schrijver, en men kan er over zeggen wat men wil, het treft steeds doel, immers het maakt wonden, die niet gemakkelijk heelen of genezen en waarvan men de naweëen dikwerf nog lang daarna ondervindt. Tot nader onder richt van Uw verslaggever diene, dat ik bij leven en welzyn op 3 Aug. a.s. voor nemens ben dit zaakje verder te behandelen, en dat door mij op verdere eventueele insinuatiën niet meer zal worden ingegaan, daarvoor acht ik mij te hoog doch indien die insinuatiën in beleedigingen mochten overgaan of daarin ontaarden, dan zal ik mij door alle middelen rechtens weten te handhaven. Achtend, De mondelinge gemachtigde van W. v. d. W. Elshout, 16 Juli 1923.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2