¥Dor let Land m Heistfei bi AltenaJeLansstraat n Ie Baimelerwiarö De Schipbreukelingen der Nationale Bankvereeniging I ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4316 Woensdag 1 Augustus 1923, FEUILLETON. Kapitaal f 75.000.000.— Reserven f 36.500.000. UNDTVAN altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Vreesde men voor den dag van Zondag in Doitschland voor onlusten en erger zelfs voor revolutie, met het oog op de groote demonstratieve vergaderingen die gehouden zouden worden door ds communisten, onder voorwendsel van een anti fascistendag, deze vrees is niet bewaarheid geworden en het Berliner Tagebiatt, dat Zaterdagavond mee deelde dat een aangekondigde revolutie niet uitbreekt, heeft gelijk gekregen. De gevreesde dag van Zondag is over het geheel door gansch Duitschland kalm verloopen, slechts een paar ernstige inci denten hebben zich voorgedaan, die echter meer aan de duurte der levensmiddelen zijn te wijten. De prijzen der levensmiddelen blijven met het uur stijgen. Een distributievrij brood kost vanaf heden 20.000 Mark. een distributiebrood 12.000 Mark. Men ver wacht dat een bakkersgezel einde dezer week 2 millioen ^lark per week zal ver dienen. Men vreest dat de prijs van het distributiebrood begin Augustns met 300 pCt. zal worden verhoogd. Een pond' mar garine kost 120.000 Mark. een pond vet 160.000 Mark, een ei 8000 Merk, een haring 15000 Mark. De autotarieven zijn het 80.000 voudige van het vredestarief, die van rijtuigen het 50.000 voudige. Te Neuruppin bij Potsdam hadden Zater dag duurterelletjes plaats. Een hotel werd bestormd en een winkel geplunderd. Op enkele plaatsen ontstonden schermut selingen en de politie moest ten slotte van de vuurwapenen gebruik maken -■ et het gevolg, dat er 2 personen gedood en 7 gewond werden. Toch kan den toestand zoo niet blijven voortduren en moet er op de een of andere manier verandering komen, door de daling van den mark en als gevolg daarvan de stijging der levensmiddelen komt de bevol king in een toestand, die vandaag of morgen tot ernstige toestanden moet lijden. Frankrijk maakt nog maar steeds geen haast om de Engelsche nota te beantwoorden. Volgens Reuter zou, ofschoon er geen bepaalde aanwijzingen voor zijn, de Fransche en Belgische antwoorden op de Britsche nota Maandag op het Foreign Office worden verwacht. Algemeen wordt aangenomen, dat de beide nota's nadrukkelijk zullen weigeren, onderhandelingen met Duitschland te beginnen, zoolang het lijdelijk verzet 45) Engeland en Frankrijk worden archipels, dan zullen er in dit laatste land drie groote golfstroomen worden waargenomen, die dezelfde richting hebben als de rivieren de Seine, de Loire en de Garonne de groote schepen zullen hun anker werpen te Bor deaux en te Orleans. Frankrijk en Spat.je zullen door een schiereiland verbonden worden en de heerljjke wijngaarden van eerstgenoemd land vormen onderzeesche wouden. Kijk, ik zal u dit duidelijk ma ken. Dr. Arling ging nu op een rots zitten, nam een stukje papier uit den binnenzak van zijn jas en schetste met een potlood de kaart van Europa. De overigen volgden hem met belangstelling. »Ziet nu eens, mijne vrienden. IJsland blijft boven water, omdat dit eiland zich tamelijk hoog boven de zeeoppervlakte ver heft. Van Groot-Britannië zullen slechts de bergketens zichtbaar zijn. Londen wordt een eiland, wat ook het geval is met de Scandinavische steden. Ik teeken dus slechts de Scandinavische Alpen. Noorwe voortduurt. Men gelooft, dat de Belgische nota het Britsche standpunt ten aanzien van de waarborgen en het te betalen be drag meer zal naderen, terwijl de Fransche nota blijkbaar meer inlichtingen wenscht op zekere punten. Nabij Rotherham in Zuid-Yorkshire, in Engeland, heeft een hevige mijnontploffing plaats gehad, waarbij een twintigtal mijn werkers waarschijnlijk den dood hebben gevonden. De reddingsbrigades zijn niet in staat, het tooneel der ontploffing te naderen, daar de gangen versperd zijn. Volgens nadere berichten worden nog 28 man vermist. De reddingsbrigade werkt met koortsachtige haast, om hulp te bieden en honderden menschen zijn op de plaats des onheils samengestroomd, om inlichtingen te verkrijgen over het lot hunner verwanten. Op het oogenblik van de ontploffing werkten ongeveer 100 man in de mijn, waarvan 28 aan het einde van de galerij, waar zij werk hadden uit te voeren in verband met de ontwikkeling van mijngas in den loop der laatste dagen. Deze 28 arbeiders zijn van alle com municatie afgesneden. BINNENLAND. CENTRALE COfflfflISSIE VOOR BEZUINIGING. Rectificatie. Onder het hoofd «Bezuiniging werd in de vorige knipselrubriek overgenomen een bericht uit de Avondpost van 22-5-'23, waarin melding wordt gemaakt van een kapitein der Artillerie, belast met het beheer van het materieel in de stelling Amsterdam, die Bloemendaal als woonplaats had gekozen en wien was toegestaan het bureel in zijn woning-aldaar te houden. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeel was de inhoud van dit bericht onjuist. De bedoelde kapitein woont wel te Bloemendaal, hetgeen in het belang is van de uitoefening van zijn dienst. Hem wordt echter geen toelage voor bureelkosten toegekend. Onze commissie stelt er prijs op, hiervan in deze rubriek mededeeling te doen. o Scheepsramp. Kapitein Échaafsma, die met de nacht boot Groningen 4 Zatermorgen van Am sterdam te Lemmer binnenkwam, rappor teerde dat hij 1s nachts tusschen Marken gen zal nog eenigszins te herkennen zijn, maar Zweden vervalt. Stockholm houdt zich boven water. Van Rusland gaat nagenoeg alles in de diepte. Die in Mos- kau en St. Petersburg wonen, zien zich verplaatst op een eiland. Nederland, Frank rijk en Duitschland verdwijnen, uitgezonderd van dit laatste rijk de gebergten, die er zullen uitzien als eilanden, evenals Parijs en Nantes, waar de schepen zullen anke ren, gelijk thans de schepen bij St. Helena hun anker uitwerpen. Het Alpengebied gaat natuurlijk niet verloren, wat ook het geval is met het Pyreneesehe gebergte en de Appenijnen. Het land ten Oosten en ten Westen van dezen bergketen verdwijnt. Van Sardinië, Corsica en Sicilië zullen slechts eenige toppen zichtbaar bljjven. Aziatisch-Turkije gaat evenzeer verloren. Kijk, zóó zal het er uitzien «Bij een daling van hoeveel ?c vroeg Johnson. «Bij een daling van 166 Meter en 66 cM.t gaf de dokter ten antwoord. «Na hoeveel tijd ?t «Na ongeveer 5000 jaar of wellicht nog eerder, want geen enkelen geoloog is het gegeven, de juistheid der verschijnselen te berekenen, c «Maar wat u ons daar mededeelt zoude men ook verdichting kunnen noemen, dokter «Zoudt ge dat denken Johnson,c vroeg de dokter «hebt ge u dan wel eens de moeite getroost na te gaan, hoe onze aarde en Urk in het Lemster vaarwater een wrak was gepasseerd, dat niet was ver licht en waarvan de kop boven water uit stak. Van de opvarenden was echter niets te zien. o De samenstelling der Eerste Kamer. De totaal-uitslag der Eerste Kamerver kiezingen is, dat gekozen zijn 31 leden van rechts en 19 leden van links. De rechterzijde bestaat uit 16 Katholieken 8 Anti-Revolutionnairen 7 Chr.-Historischen De linkerzijde bestaat uit 11 S. D. A. P. 5 Vrijheidsbonders 3 Vrijz.-Democraten De oude samenstelling der Eerste Kamer was Katholieken 21 Anti-Revolutionnairen 14 Christ.-Historischen 7 Vrijz.-Democraten 4 S. D. A. P. 3 Vrijheidsbond 1 Rechts 42, links 8. Uitlokken tot meineed. De rechtbank te Tiel heeft iemand aldaar, wegens het door beloften opzettelijk uitlokken tot meineed, veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf. De eisch was 1 jaar. o Prof. Mr. Dr. A. A. 11. Stricken, f In den ouderdom van 50 jaren is in Den Haag overleden, de vermaarde kenner van het internationaal recht prof. mr. dr. A. A. H. Struijcken, lid van den Raad van State. De overledene vertegenwoordigde Neder land herhaalde malen in de vergaderingen van den Volkenbond en op internationale conferenties, o.a. te Genua en Den Haag, over het Russische vraagstuk. Voorts was hy lid van het Internationaal Hof van Arbitrage en verschenen van zijn hand talrijke staatkundige geschriften. Als men geen courant leest 1 Een buitenman vervoegde zich bij een bankinstelling te Weert en verzocht om in haar tegenwoordigen toestand is gekomen. Weet ge wel, dat de Middellandsche zee oorspronkelijk niets anders was dan een gewoon groot meer Ik zou u nog veel meer kunnen bewijzen, maar op dit oogen blik is onze tijd te kostbaar. De laatste gebeutenissen hebben ons bewezen, dat in één enkelen polsslag groote veranderingen kunnen plaats grijpen. Ge kent de won deren der natuur nog niet, ge weet waar schijnlijk ook niet dat er 300.000 jaren toe, noodig geweest zyn eerdat de Fidji- eilanden zijn ontstaan !c «Maar zoolang bestaat deze aarde nog niet k riep Black lachend uit I «Dat beweer ik ook niet,c gaf de dokter ernstig ten antwoord, «hebt ge wel eens van eene gedaanteverwisseling gehoord Welnu, onze aarde ondergaat voortdurend gedaanteverwisselingen en, voordat deze aarde bestond, zooals wij haar tegenwoor dig zien, had zij een anderen vorm. Toen het oogenblik aanbrak, waarop water en vuur haar zouden herscheppen, had de verandering geen invloed op rotsachtige gedeelten, die zich tot op aanzienlijke hoogten verhieven. Maar ge hebt gelijk, dat ge aan mijn uitspraken twijfelt, daarom zal ik het u bewijzen. Zoo Is ge weet zijn vele Fidjieilanden gebouwd door koraal- polypen, die slechts in de nabijheid van het water kunnen leven. Nu heeft men waar genomen, dat de jaarlijksche aangroeiïng ongeveer 0.003 M. bedraagt. De koraal eilanden van den Fidjiarchipel zijn ongeveer Kantoor: 's-HERTOGENBOSCH. VischstraatHoek Kruisstraat. Kapitaal en Reserven f 12100 000. Directie H. L. CAPPETTI. CREDIETEN DEPOSITO S REKENING-COURANT EFFECTEN COUPONS -- SAFE DEPOSIT. Wij vestigen er speciaal de aandacht op, dat de al onze verplichtingen ONVOORWAARDELIJK garandeert. Zitdag te HEUSDEN eiken Woensdag van 1012 uur Hotel CONCORDIA.' den directeur te spreken. Indertijd toen de mark nog 30 40 cent noteerde, was de man liefhebber van een verzameling marken met rood en had er een aardig spaarduitje aan besteed. Ook nu had hij weer wat geld vergaard en hoewel het hem beslist werd afgeraden, was de man niet van zijn besluit te brengen. Het bleek, dat de man van den huidigen koers niets wist, want hij vroeg wat hem 10.000 Mark zouden kosten. Toen men hem deze voor een dubbeltje wilde geven keek de man heel bedremmeld en ging beteuterd huiswaarts om zijn roode marken nog eens te tellen. L. K. o Hevige binnenbrand. Een hevige brand heeft Zaterdagnacht gewoed in de meubelfabriek van den heer De Vries en de aangrenzende timmermans werkplaats van den heer jaarsveld, gelegen achter in een slop, uitmondende in de Zeestraat te 's Gravenhage. Door bewoners van dit slop werd om streeks haifdrie door het geknetter van de vlammen de brand ontdekt. Toen de brand weer op het terrein verscheen, stond de meubelfabriek reeds in lichte laaie. Met 5 stralen aan stoomspuit en motorspuit greep de brandweer het vuur aan. Zij kon evenwel niet meer verhinderen, dat zoowel de meubelmakerij als de timmermanswerk plaats geheel uitbrandden. Alleen brok stukken van muren zijn overeind gebleven. 900 meter hoog, dat wil zeggen, de diepte in de nabijheid dier eilanden heeft men gepeild en men is daarbij tot de overtui ging gekomen, dat de afstand tusschen top en basis (deze bevindt zich op den bodem der zee) bedraagt900 meter. Als nu in één jaar de polypen 0.003 Me ter opbouwen, hoeveel jaren zijn er dan noodig geweest, om de eilanden een hoogte te geven van 900 Meter boven den zeebodem Natuurlijk 900/o-oos x 1 jaar of 900000/3 x x jaar of 300 000 jaar. Is het u nu duidelijk Johnson knikte en sprak «Eigenlijk is het dus onzin te spreken van het vergaan der wereld «Natuurlijk,gaf de dokter ten ant woord, «niets vergaat, er hebben slechts gedaanteverwisselingen plaats, want, voordat deze aarde bestond, dat wil zeggen, voor dat de aarde haar tegenwoordigen vorm bezat, had zij een anderen. Doch nu ge noeg over dit onderwerp, Harry, mijn maag jeukt.« De matroos begon te glimlachen. «De wetenschap voedt niet, dokter «Neen, zij voedt niet, maar heeft zelve ook geen voedsel noodig, daarom is zij dan ook onsterfelijk Al wandelende kwam men bij eenige banaanboomen, waaraan dikke gele vruch tentrossen hingen, die er zeer verleidelijk uitzagen. De matroos had ze spoedig in zijn bezit en nog geen vijf minuten later was men aan den maaltijd. De bewoners van het nauwe straatje bij het terrein van den brand, hebben eenige angstige uren meegemaakt. Zij hadden dan ook, zoo goed als allen, hun huisjes ver laten, maar toen de brandweer spoedig de hoog-oplaaiende vlammen had bedwongen, keerde de rust weer. De oorzaak van het onstaan van den brand is nog onbekend. Ernstig niotor-ongcluk. Te Oosterhuzeln had, naar de Crt. meldt, een ernstig motor-ongeluk plaats De heer Ten Cate, arts aldaar, viel tengevolge van een defect van de duo-zitting af. Na overbrenging naar het ziekenhuis te Assen is hij kort na aankomst overleden. 0—- Onweer. Tijdens een hevig onweer te Laren, dat zich Zaterdag tot driemaal toe herhaalde, sloeg de bliksem in de villa van den heei Schoppen, waardoor het dak werd vernield en alle telefoongeleidingeri in den omtrek gestoord werden. Dank zij de hulp der buren kon de- brand intyds worden gebluscht. Te Maartensveld is de bliksem geslagen in de kapitale boerenhoeve »Groenehorst,c die geheel afbrandde. Al het klein vee en het hooi ging verloren. De hofstede is verzekerd. «Ik heb wel eens gehoord van menschen. die voor hun straf op een eiland geworper. zijn, en het schijnt mij toe, dat wij wel licht ook onder die rubriek begenadigder behooren.a De dokter zag hem verwijtend aan. «Het is toch vreemd, Johnson, dat d< mensch maar weim'g noodig heeft, om on dankbaar te zijn. Weet ge wel, dat he! anders met ons kon afgeloopen zijn in- plaats de Voorzienigheid dankbaar te zijri dat zij ons uit de diepte van den Oceaar bijtijds heeft opgehaald, pruttelen we. Want stelt u eens voor mijne vrienden, wat er van ons geworden ware zoo wij e; ons nog bevonden hadden, toen de vul kanische uitbarsting plaats greep Johnson zweeg en stopte een reusachtige banaan in zijn mond. Na een klein half uurtje werd de toch" voortgezet en naarmate men het stram naderde, werden de sporen der verwoes ting duidelijker. Boomen van de grootst* soort lagen ontworteld op en naast elkaa en in de nabijheid daarvan gedoode dieren waaronder eenige zwynen en herten. On een dezer dieren had zich een reusachtig* slang gekronkeld, die sissend den kop op hief, toen zij de schipbreukelingen zag na deren. Johnson gevoelde grooten lust hei afschuwelijk beest te dooden, iets wat dr dokter goedkeurde. Met een enkel scho1 had hij het ondier den schedel verpletterd NIEUWSBLAD i [Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1