Bi Uil nr. beiieori een. üijvoegs&l CRÊKEMP, IN GOUD EN ZILVER, De Schipbreukelingen der Zuidzee. S. D. LANKHÜYZEN S Co s Bank. I Nationale Bankvereeniging ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING Waterpoort, Heusden. Raamsdonksveer. Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden. No. 4317. Vrijdag 3 Augustus 1923, FEUILLETON. Kapitaal f 75.000.000.— Reserven f 36.500.000. ^and van altena Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61535. Reparatie-Inrichting. SPAARBANK. Hotel CONCORDIA" Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 4.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Stallen, melken en melkvee. Indien mij in de jongste zitting der Staten van Noordbrabant één besluit groot genoegen heeft gedaan, dan is dat wel het besluit, om in afwijking van het voorstel van Gedeputeerde Staten, strekkende om over 1924 een bedrag groot f 50 disponibel te stellen ten behoeve der vereeniging voor stalverbetering, voor dat doel eene som van f250 toe te staan. En dat de Staten aldus besloten op initiatief van het Statenlid den heer Spitzen, een oud-apotheker en op het gebied der volksgezondheid een man van naam, komt de waarde van het be sluit in niet geringe mate ten goede Waar in het grootste gedeelte van de provincie Noordbrabant, d i het niet kleigedeelte, nog algemeen de z.gn. potstallen worden aangetrof fen, welke stallen een zindelijke en hygiënische wijze van melkwinning vierkant in den weg staan en de vereeniging tot stalverbetering in ons gewest niets van potstallen moet hebben, daar ligt het wel voor de hand dat zoodanige vereeniging recht heeft op flinken steun uit de provin ciale fondsen. Omtrent de potstallen las ik eenigen tijd geleden eene zeer juiste beschrij ving in de „Courant", die ik hier gaarne overneem. „Potstallen zijn stallen, welke ge durende den geheelen staltijd niet worden uitgemest, waarin het vee den mest met strooisel vermengd vast trapt, dit volgens zeggen van den boer ter voorkoming van waardever mindering der mest, daar deze dan meer stikstofhoudend zoude blijven. Daar in deze stallen geen uitloozing is voor de urine, maar deze door het 46) Toen men het dier naderde zag de dok ter eenige kleine slangen wegvluchten. Hij deinsde achteruit. iWe zouden dit eiland gerust het «Slan- geneiland« kunnen noemen. Het schijnt hier van die gevaarlijke duivels te wemelen. Terwijl hij de dierenverzameling aan dachtig beschouwde kwam Black met een vreemdsoortig voorwerp aandragen, dat er als een slang uitzag, maar meer had van een groenen tak. «Mag ik u voorstellen,* riep de matroos uit, «een versteende slang uit het voor historisch tijdperk De dokter zette een verbaasd gezicht en mompelde eenige onverstaanbare woorden. «Wilt ge wel zoo goed zijn, dat beest weg te werpen «Een versteende slang dokter* lachte de matroos. «Jawel, dat kunt ge begrijpen, over een half uur zult ge wel anders spreken.* «Hoe bedoelt u dat dokter sOp Java treft men deze slangen bij duizenden aan. Zij zijn zeer gevaarlijk en strooisel en den mest moet worden vastgehouden ter vermenging, staan de koeien dikwijls tot over de klauwen in den natten mest te soppen Meer malen komt het voor, wanneer een koe na ligging in een dergelijken stal opstaat, dat het dampende natte drek van lichaam en uier afdruipt en zelfs bij den eersten oogopslag niet is te onderkennen of zoo'n dier rood- of zwartbont is. Meermalen heb ik bij het melken in zoo'n stal kunnen waar nemen, dat bij het melken dergelijke uiers niet eerst van het vuil worden ontdaan, maar met melken wordt begonnen met een paar banden, welke in vuilheid niet veel voor die ver ontreinigde uiers behoeven onder te doen en een vuil sopje tijdens het melken tusscben hun vingers neer- druipt in de melk." Nu moet men niet denken dat er in 't geheel geen, voor zoover mogelijk, zindelijke potstallen bestaan en dat alle Hollandsche en Friesche stallen (de zgn. groepstallen) er kraak zinde lijk uitzien Heusch onder de groep stallen, die men ook op het kleige deelte van Noordbrabant aantreft, komen er meerdere voor, waarin het met de zindelijkheid ook niet erg nauw genomen wordt. Ik ken ver scheidene stallen in de buurt van Heusden, die er zóó onverkwikkelijk uitzien, dat ik niet graag een glas melk, afkomstig van die stallen, zou drinken, indien de herkomst der melk mij bekend was. Stalverbetering en zindelijkheid op de veestallen zijn zeker wel mede de eerste vereischten om te komen tot een meer hygiënischen toestand op het gebied der melkvoorziening. Maar ook werken allerlei praktijken, die de veehouders er op na houden, er toe mede om aan de melk het karakter „melk" te ontnemen en haar meer de eigenschappen van een meststof te doen aannemen Zeker bij het melken komt er melk in den emmer, doch deze kan met zóóveel onreinheden en vuiligheid worden vermengd, dat men eene wit vloei bare massa krijgt, die door hare onhygiënische bestanddeelen een groot gevaar voor de verbruikers er van oplevert. Spenen met open wonden, die steeds door dragen, allersmerigste bezitten de merkwaardige eigenschap, dat zij 'smiddags om twaalf uur in een staat van verdooving vervallen, waaruit zij eerst een uur later ontwaken, »Dat kan uitkomen,gaf Johnson ten antwoord «volgens den stand der zon is het over twaalven, maar ver over twaalven. »Heb dus slechts geduld, over eenige oogenblikken zal het beest ontwaken. Leg haar op een plaats, waar zij ons geen kwaad kan doen,« «Nog beter,gaf Harry ten antwoord, «ik zal haar ophangen.* In een oogenblik had de matroos om den groenen kop een strik geslagen en het touw aan een boomtak bevestigd. «Accoord,* zeide Black, «nu zullen we het ontwaken der schoone slaapster af wachten.* «Geduld, liet de dokter er op volgen. Het geduld werd niet lang op de proef gesteld, want plotseling, als uit een droom opschrikkende, begon het lange groene lichaam te kronkelen, dat het een aard had. Het beest wendde driftige pogingen aan, om zich uit zijn neteligen toestand te be vrijden, doch te vergeefs. Met de handen in de broekzakken stond Harry naar zijn arbeid te kijken. «Dat schijnt u niet te bevallen jonge juffrouw, mij bevalt het wel De dokter zag het schouwspel aandach tig aan. Na een tien minuten deze ver makelijke vertooning bijgewoond te hebben, zeide hij handen, waarmee de melker zich aan het melken zet, koeien, wier achter lijf en uier beplakt zijn met faecaliën, enz enz dragen er mede het hunne toe bij om de melk te veranderen van een voor de menschen gezonden drank in een voor de menschen gevaarlijk voedingsmiddel. En dan het schoonhou den van het melkgereedschapHoe vaak geschiedt het schrobben of af spoelen ervan niet in een of ander stinkslootje of thuis met water, dat reeds voor andere doeleinden dienst deed Men zegge nu niet, ja, maar door teemsen kan men toch alle vuil weer uit de melk krijgen. Dit is onjuist, want vele vuiligheden hebben zich allang in de melk opgelost vóór de boer zijn melk teemst, zoodat van een absoluut reinigen der melk door teemsen geen sprake is En boven- Gestort Kapitaal f 55.000.000,- Reservefonds - 42.000.000,- f 97.000.000, AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9 12 Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld, Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en inbraakrrye Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. «Kom jongens, we moeten verder. «Neen, nog niet dokter, kijk maar eens, daar, achter ien boomstam. »Apen,« mompelde Johnson. «Die schipbreukelingen verwijderden zich en vatten achter eenige dikke boomstam men post. Op dit oogenblk traden een viertal slingerapen te voorschijn, die in het grappige springen der slang bizonder ver maak schepten. Langzamerhand naderden zij het beest en stieten daarbij allerlei vreemde geluiden uit. Toen zij zagen, dat de slang boven hun bereik was, klommen zij op den tak en trokken aan het touwtje. De slang bleef nu roerloos. «Dat is een list, een fijn uitgedachte krijgslist,* mompelde de dokter. Door deze manoeuvre onthutst, nam een der apen de slang by den staart en trachtte haar nauwkeurig te bekijken. «Opgelet,* fluisterde de dokter in span ning. Plotseling hief de slang den kop op en beet de aap in de borst. Deze uitte een hartverscheurenden kreet, die den schip breukelingen door merg en been ging. De andere apen maakten zich van den slang meester en wierpen haar daarna een eind ver weg. «Het is te laat jongens,* sprak Johnson, «je kameraad is naar de haaien.* Werkelijk stortte de getroffen aap even later ter aarde, waar hij na eenige oogen blikken den geest gaf, onder de hevigste stuiptrekkingen. Kantoor: 's-HERTOGENBOSCH. VischstraatHoek Kruisstraat. Kapitaal en Reserven f 12100 000. Directie H. L. CAPPETTI. CREDIETEN DEPOSITO S REKENING-COURANT EFFECTEN COUPONS SAFE DEPOSIT. Wij vestigen er speciaal de aandacht op, dat de al onze verplichtingen ONVOORWAARDELIJK garandeert. Zitdag te HEUSDEN eiken Woensdag? van 1012 uur in gPBMftWMPWB dien zijn er tal van onreine stoffen, die zich niet in de melk oplossen, maar die toch niet door het vlecht werk der teems kunnen worden terug gehouden, al is dit nog zoo fijn. Een factor, waarmede hélaas bij de melkerij ook weinig of geen reke ning wordt gehouden is de gezond heidstoestand van het melkvee. Alleen wanneer de ziekte van het melkdier van dien aard is dat men er toe ge dwongen wordt om er de noodige aandacht aan te schenken, zal men zulks doen. Immers is het overbe kend dat tal van koeien lijdende zijn aan tuberculose, om van andere voor de gezondheid van den mensch schade lijke runderziekten niet te spreken. En vooral, wanneer het dier lijdt aan zgn. open tuberculose, zoodat de bacillen in de melk worden gevonden, is groot gevaar voor den melkver- bruiker te duchten. Een nauwlettend toezicht op den gezondheidstoestand van het melkvee is, zooals voor de hand ligt, van de allergrootste be- teekenis. Waar melk voor ons Nederlanders een hoogst belangrijk volksvoedsel is, mag het eenigszins verwondering wekken, dat èn van particuliere zijde èn van overheidswege tot nog toe zoo weinig aandacht is geschonken aan de middelen die eene goede Huilende en schreeuwende naderden zijn kameraden hem en liepen als dolzinnigen om hem heen. Een oogenblik schenen zij te willen beraadslagen, wat zij zouden doen. Maar zij bedachten zich niet lang, tilden met gezamenlijke krachten den gewonde op en verdwenen er mede in het struik gewas. «Een afzichtelijk drama,« sprak de dokter. Na dit oponthoud vervolgden de schip breukelingen hun weg. Eerst tegen den avond bereikte men een groot en dicht woud, waar een heerlijke kalmte heerschte en een zacht windje het loof der bladeren in beweging bracht. Tal- looze eekhorens klauterden tegen de dikke stammen op en maakten zulke gymnastische sprongen, dat de dokter er onwillekeurig om moest lachen. «Het «Slangeneiland* heeft dan toch nog zijn bekoorlijkheden* sprak hy «en ik geloof, dat we hier aan de grans staan van een ander leven. De plantengroei komt mij weeldiger voor en zelfs de bodem schynt anders gekleurd te zijn.* «Zijt u van plan dit woud door te trek ken vroeg Johnson «want het wordt tijd, dat we er over beginnen te denken, een nachtverblijf op te sporen.* «Inderdaad een hoogst gewichtig geval. Waar zullen we slapen Op den grond Hoe zullen wij ons dan tegen slangen en ander ongedierte vrijwaren In de boomen Daar huizen zij evenzeer. Het beste zal zijn dat we verder gaan. melkvoorziening zooveel mogelijk ver zekeren. Wordt vervolgd. BUITENLANDSCH OVERZICHT Men is te Londen over het Fransch-Bel- gische antwoord niet te best te spreken en er zit geen schot in de onderhandelin gen tusschen de geallieerden over het door en door netelige probleem der door Duitsch- land te betalen schadevergoeding. Alle teekenen wijzen er dan ook op, dat Frank rijk en Engeland ook ditmaal het niet eens zullen worden over de houding, tegenover Duitschland aan te nemen. De opvatting te L nden is pessimistisch en uit verschil lende uitlatingen valt vrijwel de conclusie te trekken, dat een accoord met Frankrijk niet meer mogelijk wordt geacht. Vandaar, dat ook de mogelijkheid als uitgeschakeld wordt beschouwd, dat de geallieerden, wier zienswijze te zeer uiteenloopen, gemeen- schappelyk een antwoord zenden op het Duitsche memorandum van 7 Juni. De geringe mate van souplesse, van Fransche zijde aan den dag gelegd, wekt in Brit- sche kringen ten zeerste ontstemming en op de regeering te Londen wordt dan ook reeds door sommige Britsche kringen aan drang uitgeoefend om Duitschland alleen van bescheid te dienen. Men is van gevoelen, dat het Fransche standpunt, vergeleken bij een maand of drie, vier geleden, niet de minste wijziging Wie weet, welk geluk ons nog te beurt valt I Tot dusverre heeft godin Fortuna ons begunstigd en ik zou niet weten, waarom zij juist nu, nu wij meer dan ooit hulpbe hoevend zijn, de handen van ons zou af trekken.* De Engelschen knikten toestemmend en zwijgend wandelden zij naast elkaar, de schipbreukelingen der Seabird, van alles ontbloot en met geen enkele gunstige voor uitzichten. Weldra kwamen zij aan een open plek, waar zich op den grond eenige versche voetsporen vertoonden. De maan schitterde hoog aan den hemel en bekleedde hier alles met een tooverachtige» glans. Den dokter ging bij deze nieuwe ont dekking een siddering door de leden, maar hij wist zich te vermannen en op blijkbaar kalmen toon zeide hij «Voorzichtigheid is de moeder der wijs heid. Een van beiden is waar, dit is een veelbeloopen pad of er bevindt zich hier in de nabijheid een inlandsch dorp.* «Kijk* sprak Harry «daar is de oplos sing.* Tegelijkertijd wees hy op een klein flik kerend lampje, dat door de wanden van een boschhut scheen. «Zoowaar* mompelde de dokter «daar zijn menschen. Voorzichtig, zeer voorzichtig jongens, de kat goed uit den boom kijken. Het minste geraas of geritsel kan ons het leven kosten.* Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor list Land van Hsusden en AltenajsLangstraat en de fiommelerwaarii

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1