I Und van altena in ïiji en De Schipbreukelingen der f Nationale Bankvereeniging ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING Uitgave: Firma L- J. VEERMAN, Heusden. No, 4318 Woensdag 8 Augustus 1923, FEUILLETON. Kapitaal f 75.000.000.— Reserven f 36.500.000.— y Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no 61525. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. 1898—1923. Op 6 September 1923 zal het 25 jaren geleden zijn, dat Koningin Wilhelmina krachtens de bepalin gen der Grondwet in de Nieuwe Kerk te Amsterdam den eed als Koningin aflegde en daarmede de Regeering aanvaardde, die sedert den dood van haar Vader in 1890, namens haar door de Koningin Regentes was ge voerd. De kwarteeuw, die daarmede thans ten einde is, is voor Nederland zeker geen onbelangrijke en ook geen ongewone geweest. Men kan er van zeggen, dat in deze kwarteeuw ge heel nieuwe stroomingen zich hebben baan gebroken, zij het gelijk de tegenwoordige taak van het Koning schap nu eenmaal medebrengt niet ten gevolge van het optreden van de Koningin, maar met haar medewerking. Noch het Nederland sche volk, noch zijn Koningin zijn er schuld aan, dat de economische toe stand thans relatief aanmerkelijk on gunstiger is, dan in het jaar, dat zij de regeering aanvaardde, slechts de oorlog, die kenmerkend, deze kwart eeuw in twee wel te onderscheiden deelen splitste, draagt daarvan de schuld in zich. De Koningin aanvaardde de Re geering ook met deze woorden „dat Oranje nooit, ja nooit genoeg voor Nederland kan doen". Zou dit ook in omgekeerden zin te zeggen zijn, waar Nederland zoowel het ver krijgen van zijn onafhankelijk be staan als het behoud daarvan in moeilijke jaren (1672) aan Oranje's te danken heeft, de Koningin heeft het, voor zoover in haar macht lag, in practijk gebracht, zoowel naar binnen als naar buiten. Meermalen heeft zij in deze kwarteeuw bezoeken aan buitenlandsche Hoven gebracht, die zeker niet dan ten voordeele van den Nederlandschen naam en de Nederlandsche belangen hebben ge strekt Wij denken hierbij in de eerste plaats aan de bezoeken over en weer van den toenmaligen Duitschen Kei zer, wij denken echter ook aan de bezoeken aan den President der 46) Men maakte nu een omtrekkende be weging en sloop gelijk een kat half kruipend naar de plaats, waar het licht brandde. De dokter was de eerste, die den wand had bereikt en toen hij het waagde, met ingehouden adem naar binnen te gluren, begon het hart hem hevig in de borst te kloppen. Midden in de hut stond een groot houtblok en hierop een lichtje be staande uit een halven klapperdop met een pitje, dat blijkbaar op olie dreef. Naast dit licht zat een blanke man op gevorderden leeftijd een net te breien «Ziet ge dat a fluisterde de dokter Johnson, die zich vlak naast hem bevond, in het oor. De hutbewoner zag even op, alsof hij de zachte stem hoorde, doch toen de «eerste geen antwoord gaf, ging hij met zijn arbeid voort, zoo nu en dan een half dof liedje neuriënde. De dokter kon zich schier niet inhouden. Hij richtte zich op en wenkte de overigen hem te volgen naar een plaats, waar men zonder eenig gevaar veilig kon spreken. «Vertel my eens Johnson, wat zegt gij Fransche Republiek, aan het Belgische Hof en laatstelijk aan de Scandina vische Rijken. Maar, menige aanlei ding is in deze kwarteeuw ook door de Koningin aangegrepen om een bezoek aan deelen van haar eigen Rijk te brengen. Bij vele belangrijke gebeurtenissen, belangrijk voor plaats of gewest zelf, was zij aanwezig van tijd tot tijd werden de verschil lende provinciën bezochtin het bijzonder bij militaire en historische gebeurtenissen, ook tijdens den oorlog, heeft de Koningin nooit ontbroken. Wie denkt niet aan haar woorden bij het leggen van een krans op het graf van den Admiraal de Coligny aan haar aanwezigheid te Groningen in 1922aan hare aanwezigheid te Brielle op 1 April 1922aan hare aanwezigheid te Hoorn bij de ont hulling van het standbeeld van Coen, en op zoo tal van plaatsen meer. Inderdaad, weinig Nederlanders zijn in deze kwarteeuw niet in de gelegen heid geweest om de Koningin te zien, en wel het duidelijkst heeft de band, die volk en Vorstin verbindt, ge sproken, toen in 1919 bezoeken wer den ondernomen naar Zeeuwsch- Vlaanderen en Limburg om aan de tegen eventueele annexatie gekante bevolking gelegenheid te geven zich uit te spreken In de internationale positie van Nederland is overigens in deze kwart eeuw wel verandering gekomen Niet in de politiek, die Nederland heeft gevoerd deze is gebleven, gelijk zij geheel de negentiende eeuw door was, politiek van neutraliteit. Hoe ver leidelijk de stemmen aanvankelijk uit Duitschland en later uit België en Frankrijk klonken, tot geen poli tiek verbond is Nederland toegetreden, en de bekende geschiedenis met het fort te Vlissingen in 1911 is daar om ons onafhankelijk optreden ook in dien zin te bewijzen. Slechts met één Staat: Venezuela, waarmede reeds vroeger onaangename betrekkingen meer dan eens bestonden, kwamen wij in een verhouding, die op oorlog geleekoverigens deed Nederland niet anders dan zijne belangen be schermen, wanneer dit noodig was. Zoo in Marokko, in China, in Mexico, in Turkije en elders, waar overigens er van Voorspelt die ontdekking veel goeds of acht gij het beter uit zijne nabij heid te blijven «Ik weet niet, wat ik daarop moet antwoorden* gaf de «eerste« ten antwoord «de hutbewoner is een blanke, dat wijst zijn huidskleur ten duidelijkste aan. Ik heb hem nooit te voren gezien, dus kennen doe ik hem niet. Wellicht kan het een schipbreukeling wezen, die hier op dezelfde wijze als wij is gekomen.* «Maar* liet Black er op volgen «ik zou haast zeggen, dat deze streek niet door wilden wordt bewoond of bezocht, tenzij hij met die zwarte duivels een verbond van vrede en vriendschap heeft gesloten, of ze op een andere wijze van het lijf weet te houden.* «Bovendien* liet Harry er op volgen «schijnt hij zich in de eenzaamheid goed te kunnen schikken, want de man neuriede een wysje en ik laat me hangen als het geen Yankee is. Zijn geheele gelaat teekent er naar dokter. Amerikanen zijn luchtig en fluiten nog een wals, als zij met de beenen in de kluisters zitten.* Inderdaad maakte de hutbewoner een zeer kalmen indruk en Harry, die hem voor een Yankee aanzag, zou later zien, dat hij zich niet vergist had. «Wanneer het dus inderdaad een Amerikaan is* liet de dokter er op volgen «zal het niet kwaad zijn ons aan te dienen.* Een licht gekraak in de takken deed den dokter zwijgen. Hij trok Johnson voortdurend in overeenstemming met andere Mogendheden werd gehandeld Zoo in Albanië en Anatolië, waar Nederland zijn onderdanen afstond om aan het verkrijgen van meer regelmatige toestanden mede te wer ken. Ook gedurende den oorlog kwam er in onze neutraliteitspolitiek geen wijzigingzij bleef gericht op die onpartijdigheid die, gelijk Minister London destijds heeft uiteengezet, het kenmerk der neutraliteit is. Dat heeft intusschen niet belet, dat Neder land ongewild moeilijke tijden door maakte, gelijk zijn geografische ligging te voren te vreezen gaf. De gewel dige strijd, zoowel te land als ter zee uitgevochten, is niet onbemerkt aan Nederland voorbijgegaan, al heeft dit zijn neutraliteit kunnen bewaren Aanvoer uit eigen Koloniën werd slechts toegelaten dank zij de ietwat kunstmatige instelling van het parti culiere lichaam, dat N.O T heette uitvoer werd op het laatst eveneens door een particulier lichaam, de N U.M., geleid. Vreedzame handels schepen werden opgebracht of ge torpedeerd, een enkelen keer door Duitschland zelfs 7 tegelijk. De vis- schersvloot werd een tijdlang in Engel- sche havens opgehouden onze tele grafische verbinding met de Koloniën werd een tijdlang door de Engelsche autoriteiten stopgezetbrievenmails werden in beslag genomen. En op het laatst, in het voorjaar van 1918 kwam met Duitschland de moeilijk heid van het vervoer door Nederland naar België van zand en grint tot grooter hoeveelheden dan voor bur gerlijk gebruik was veroorloofdmet de Geallieerden de moeilijkheid van het in toepassing brengen van het dusgenaamd angarierecht, waardoor vrijwel geheel de Nederlandsche koop vaardijvloot, die zich op dat oogen- blik inmiddels in de Amerkaansche havens ophield, voor oorlogsgebruik werd bestemd. Tegen vergoeding natuurlijk, maar nietemin aan het zoo noodzakelijke overzeesche ver keer van Nederland zelf onttrokken. Waarlijk, wie meent, dat de weg van de Nederlandsche Regeering in deze oorlogsjaren over de rozen is gegaan, zou zich zeer vergissen. (Wordt vervolgd.) terug en nu traden een drietal forsche mannen, met wild over de schouders hangend haar, te voorschijn. «De Soeltan zal wel in zijn schik zijn* sprak een hunner met zware stem «dat er weer wat te smullen valt.* «Maar minder in zijn schik, dat we om trent het andere geen inlichtingen kunnen verschaffen« gaf een tweede kleinere ten antwoord, «Wellicht* liet de derde er op volgen zijn ze verongelukt. Enfin, daar valt niets RRn i »c Meer kon men oogenblikkelijk niet ver staan, want zij liepen tamelijk snel voort. «Wat zegt u er van dokter* sprak Johnson «wij hebben onze aanwezigheid verraden.* «Leelijk genoeg« gaf de geleerde ten antwoord. «Doch volgen wij hen. Wel licht komen wij er meer van te weten 1 De schipbreukelingen stonden van hunne zitplaatsen op maar zorgden, dat zij op een behoorlijken afstand bleven. Zij zagen nu, hoe het drietal met de buit de hut binnen ging- «Vlug* sprak de dokter «luisteren wij naar wat er nu verhandeld wordt.* Even later lagen de mannen met de ooren tegen de hut aan, in angstige spanning afwachtende, wat zij zouden vernemen. De Soeltan, waarmede de oude hutbe woner was aangeduid, had zijn plaats ver laten en maakte een groot vuur aan met eenige dorre bladeren. Zi Kantoor: 's-HERTOGENBOSCH. VischstraatHoek Kruisstraat. Kapitaal en Reserven t 12 100 000. Directie H. L. CAPPETTI. CREDIETEN DEPOSITO'S REKENING-COURANT EFFECTEN COUPONS SAFE DEPOSIT. Wij vestigen er speciaal de aandacht op, dat de al onze verplichtingen ONVOORWAARDELIJK garandeert. tdag te HEUSDEN eiken Woensdag van 1012 uur in Hotel „CONCORDIV BUITENLANDSCH OVERZICHT Vrijdagmiddag kwam het bericht dat president Harding van Noord-Amerika was overleden. De laatste twee presidenten de Vereenigde Staten zijn in den laatster) tijd van hun bewind niet gelukkig geweest, althans wat hun gezondheidstoestand betreft. President Wilson werd door een zeer ernstige onge steldheid het regeeren een tijdlang volslagen onmogelijk gemaakt en thans, vier jaren later, neemt een onverwachts opgekomen infectie met de gevolgen daarvan zijn op volger weg. Heel onverwacht is die doodstijding ge komen. De jongste berichten en officieele bulletins vertelden, dat de president zijri ziekte vrijwel te boven was gekomen en zijn herstel in zicht was. Hij las weer kranten en praatte op zijn ziekbed opge wekt over allerlei dingen. Zijn oude vader, dr. Harding, te Marion, had in verband daarmee de voorgenomen reis naar het ziekbed van zijn zoon te San Francisco reeds opgegeven. Als een donderslag aan een oribewolkton hemel verschijnt daar hetoverlijdenstelegram van den president der machtigste republiek. Donderdagavond half acht heeft een beroerte een eind aan zijn leven gemaakt. De aandacht van velen had het getrokken, dat van het reisgezelschap in Aljaska aileen de president vergiftigingsverschijnselen ver toonde na het eten van zeekrabben, die «Het is laat geworden Willy I Was het wild lastig te vangen Of was er iets bizonders «Dat is te zeggen* gaf de aangesprokene ten antwoord. «Het wild liet zich niet zien en van de luidjes is geen spoor meer aanwezig.* «Hm* bromde de oude «dan zijn zij met de algemeene ramp naar de onder wereld gegaan. Jammer kan ik het noemen, maar in Godsnaam, er is niets aan te doen I Hun gezelschap zou mij niet on aangenaam geweest zijn,* «Wat kan je er aan doen meester* merkte een tweede op, aangesproken met den naam van Parrison «als wij niet te lang gewacht hadden, als men mijn zin had gedaan zouden zy wellicht niet zulk een smartelijken dood hebben ondergaan.* «Dat zijn wij tenminste zoo vrij te ver onderstellen* liet de derde er op volgen «het is best mogelijk, dat zij nog leven.* «Ja* had de dokter enthousiatisch willen uitroepen, maar hij achtte den tijd nog niet gekomen. Eerst moest hij meer hooren, want ofschoon de oude had gezegd, dat hun gezelschap hem niet onaangenaam was, bleek er nog niet voldoende uit, welke gezindheid deze vreemde lieden hun toe droegen. «Bah* zeide de oude «ieder krjjgt zijn deel, de gek is tenminste vast en stellig om zeep gegaan. Zouden jullie dat niet denken Maar de hoop ze terug te zien geef ik evenwel nog niet op. By het krieken in een koperhoudend water waren gevan gen. Dat werd al wantrouwig in verband gebracht met de ontdekking, eenige weken geleden, van een communistisch complot tegen zijn leven en de botsing van het presidentiëele jacht, waarop hij van Vancouver naar Californië voer, met een Amerikaansche torpedoboot. Misdadig opzet is in dit ge val echter vrijwel buitengesloten. Ver scheidene leden uit de omgeving van den president hebben eveneens de onaangename gevolgen van de kopervergiftiging onder vonden. Warren G. Harding is van de laagste maatschappelijke positie tot de hoogste opgeklommen. In zijn studietijd moest hij dikwijls met schoenenpoetsen en borden wasschen in zyn onderhoud voorzien. Zyn politieke carrière begon in 1889, toen hij tot republikeinsch senator van den. staat Ohio werd gekozen. In 1903 werd hij vice-gouverneur van dien staat en in 1944 werd hij gekozen tot lid van den Senaat der Vereenigde Staten. In November 1920 volgde zijn verkiezing tot president der Vereenigde Staten en den 4en Maart 1921 trad bij als zoodanig in functie. BUITENLAND. Tragische moord. Te Perpignan (departement Pyénés-Orien- talis) heeft zich een tragische misdaad af gespeeld. Een landbouwer, Joseph Lacombe ge- van den dag gaan we met frisschen moed er op los. De netten zijn in orde, we kunnen weer naar hartelust op de Diamant rivier aan den gang gaan. Visch is een smakelijk eten en wie er niet van houdt noem ik een aartsbotterik. Het gesprek werd nu gestaakt en met rappe vingers gingen de drie mannen aan het ontleden van een klein hert. De dokter stond op en zocht de anderen op. Hij wenkte ze om hem te volgen. «Wel* sprak hij «hebben jelui wat ge hoord Ieder vertelde nu zijn bevindingen, en gelijk te voorzien was klonk aller verslag eenstemmig. «Wat staat ons nu te doen?* vroeg de dokter «zou het geraden zyn ons morgen te laten zien «De oude zei, dat wij hem niet onaan genaam zouden zijn* gaf Harry ten ant woord. «Met je verlof* zeide Johnson «dat is tweeledig op te vatten, volgens mijn be scheiden meening. Het kunnen boeven wezen nietwaar en dan is het raadzaam hun uit de handen te blijven, maar het kunnen ook vrienden zijn en dan adviseer ik zoo spoedig mogelijk met hen kennis te maken.* «Juist gesproken* gaf de dokter ten antwoord. «Dat zou ik ook meenenc sprak Johnson. Wordt vervólgd.) -ira r - I V voor het Land vm Hsusdeo en AlteiaJgLanptraat en de Bommelerwaard I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1