8ü dit nr. behoort een üaegsel RAAMSDONKSVEER. De Schipbreukelingen der cTdëkemp, IN GOUD EN ZILVER, Nationale Bankvereeniging ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING Waterpoort, Heusden. Correspondentschap le Klasse. KEIZERSDIJK F. 81 H. J. ABBINK. FEUILLETON. Reparatie-Inrichting. f 75.000.000.— f 36.500.000.— Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden, No. 4319 Vrijdag 10 Augustus 1923, 9—12 uur. Kapitaal Reserven UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 61525. Advertentiën van 4 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Cü eveatigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignatiën, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, Stallen, melken en melkvee. II. Gelukkig echter is er den laatsten tijd duidelijk eene kentering te be speuren en meer en meer worden zoowel door de overheid als op parti culier initiatief maatregelen genomen om tot eene hygiënische melkproduc tie te geraken. En ook in onze streken zit men niet stil. Zoo heeft de reeds genoemde vereeniging tot stalver betering in Noordbrabant gedurende de jaren van haar bestaan heel wat nut gesticlfl? met de beperkte midde len, waarover zij le beschikken had. Over 1922 ontving zij in totaal aan subsidie's, contributie's enz slechts f 800 en met dat bedrag heeft zij gewoekerd. Door voorlichting en 47) «Natuurlijk Johnson, we hebben al zoolang ons geamuseerd, zonder eenig ander men- schelijk wezen, onzen tijd zullen we hier wel uithouden. «Maar ons verblijf wordt nu wel wat gevaarlijke merkte Harry op «want avond of morgen loopen we toch in de val en dan weten we niet, wat ons lot zal zijn,« «Dan zou het wellicht nog beter zijn als we maar op de diepte der zee waren ge bleven* merkte Black op. De dokter gaf geen antwoord. Hij wist niet, wat er van te denken en de vreugde, die hij had gevoeld, toen hij voor het eerst na zooveel maanden een blanke zag, werd eenigermate vergald door de gedachte in de nabijheid te zijn van vijanden. Hij sloop weder naar de hut toe en luisterde. De mannen waren bezig aan den maal tijd. De oude zat, dat zag men duidelijk aan zijn gelaat, bizonder te smullen. Willy* sprak hij na eenig stilzwijgen, «hoelang zitten wij nu hier op dit Dia manteneiland propaganda heeft zij niet slechts het belang van de veehouders gediend, maar niet minder dat der melkver- bruikers. Door haar uitgeschreven stalwedstrijden hebben haar nuttig effect voor de bevordering der zinde lijkheid bij de melkbehandeling, bro chure's en tentoonstellingen dragen er het hare toe bij, om den veehou der te overtuigen van het nut van reinheid bij het verwerken van zuivel Zoo heeft de vereeniging op de landbouwtentoonstelling te Tilburg modellen ingezonden van een groep stal, een gierput, een stankafsluiter en een mestput, welk een en ander de belangstelling van vele veehouders trok. Voor 1923 zijn beschikbaar gesteld diploma's voor veehouders, die in 't bezit zijn van een goed ingerichten stal en die deze in de praktijk ook goed gebruiken Gelet zal worden bij het bezoeken der aangemelden op zindelijkheid der koeien, zinde lijkheid op stal, regeling lucht ver- versching, mestbehandeling. Verder nog met betrekking tot de inrichting van den stal op vloer, zolder, muren, verlichting, luchtverversching, tempe ratuur, melkbewaring, en gereedschap, mestvaalt en gierkelders. Het gratis verstrekken van inlich tingen, adres den Heer E. Tonkes- Struif te Breda, bij het verbouwen of nieuw bouwen van stallen stelt de vereeniging zich mede tot taak Meerdere aanvragen om advies, ook uit onze buurt o.a. uit Herpt, Elshout, en Almkerk kwamen in. De aan vragers worden bezocht en in den regel wordt van den bestaanden toe stand een schetsje gemaakt, hetwelk opgezonden wordt aan het Instituut van landbouwwerktuigen en gebou wen te Wageningen met verzoek een ontwerp verbouwing te vervaardigen Niet minder nuttig dan de vereeni ging voor stalverbetering in Noor brabant is thans tot bevordering der melkhygiëne en dan nog meer direct werkzaam eene zoogenaamde „commissie voor melkhygiëne", inge steld door de Vereeniging voor Zuivel industrie van Melkhygiëne. Op Vrijdag 27 Juli j.l. hield deze commissie te 's-Gravenhage haar eer ste vergadering. Zij kwam daarbij »Drie jaar« gaf de aangesprokene ten antwoord. «Neen, niet volkomen juist*, liet Par- rison er op volgen «er moeten drie maan den bij geteld worden.* «Ja, dat zou ik ook meenen,* gaf de oude ten antwoord »drie jaar en drie maan den en in dien tijd hebben we heel wat ervaringen gehad, twee man verloren in den strijd tegen de wilden en een man is krankzinnig geworden. De dokter trok Johnson aan den mouw en fluisterde «Hij bedoelt zeker den geheimzinnigen grotbewoner.* «Ik geloof het ook* gaf de »eerste« ten antwoord. De oude vervolgde «Het was een stormachtigen nacht Willy. Wat was het toen een vreeselijk weer. De Valk had al verscheidene flinke stooten gekregen, de kapitein was over boord ge slagen, de hofmeester sprong te water en verdween. Wij zijn het noodlottig over schot van een flinke krachtige bemanning,* «En na dien tijd« liet Parrison er op volgen «is onze veroordeeling gevolgd om hier levenslang opgesloten te blijven, te midden van kannibalen.* «Die ons spoor gelukkig hebben verloren, Jackson.* «Wat wel eenigermate vreemd kan ge noemd worden I Die zwarte duivels hebben oogen als katten* sprak de derde. «Ze zullen nu het Diamanteneiland wel tot het besluit, dat het wenschelijk is om hare werkzaamheden aan te vangen met het instellen van een uniform en wetenschappelijk onder zoek naar de eigenschappen van melk, zooals deze thans in Nederland aan melkinrichtingen en fabrieken van melkproducten geleverd wordt. Tege lijk met dit onderzoek zal men zich een voorloopig beeld vormen van de praktische uitvoerbaarheid van een verscherpt toezicht op en een daar mede verband houdende verbetering van de eigenschappen van deze melk. De commissie stelt zich voor dat dit voorloopig onderzoek enkele maan den in beslag zal nemen. Daarna zal aan de hand der verkregen resul taten de voorbereiding worden voort gezet van de instelling van een ge zamenlijk melkcontrole-station, waar bij tegelijkertijd zal worden overwo gen, welke voorstellen aan de regee ring gedaan kunnen worden, ten einde tot een economische samenwerking op dit gebied te komen Daartoe zal alsdan de commissie gebruik maken van de haar door het bestuur der vereeniging verleende bevoegdheid om de commissie uit te breiden met eenige specialisten en deskundigen op verschillend gebied. De in 1920 in werking getreden Warenwet zorgt voor eene melk- contröle van overheidswege. De amb tenaren van de door die wet in het leven geroepen|keuringsdiensten heb ben het recht om o.a. van voor ver koop bestemde melkmonsters te ne men, ten einde te kunnen onderzoeken of de melk met water is aangelengd dan wel of zij in hare samenstelling te veel onreine of voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen bevat. Blijkt dit zoo te zijn, dan kan proces ver baal worden opgemaakt en de Kan tonrechter is bevoegd eene hooge boete of principale hechtenis op te leggen. voor goed vaarwel gezegd hebben, de aard beving heeft er eenige honderdtallen ter ziele gejaagd. Het is een kolossale strijd der elementen geweest,* «Ontzaglijk,* klonk het uit den mond van Willy, »en daarom vermoed ik, dat de schipbreukelingen der Seabird bij die gelegenheid evenzeer om zeep zijn gegaan. Black stootte den »eerste« aan en deze den dokter. «Arme duivels« vervolgde Willy «ik heb mijn uiterste best gedaan, om ze op te zoeken, maar ze schijnen met de wegen zoo goed bekend te zijn, dat zelfs geen wilde ze zou snappen.* »In Godsnaam,* liet de oude er op vol gen, «als ze er nog zijn, zullen wij ze zien, zijn ze er niet dan ruste hunne assche in vrede.* De dokter had zijn plaats weder verlaten, gevolgd door de anderen. iWe moeten nu eens beraadslagen mijne vrienden, wat ons te doen staat, want in derdaad blijkt het, dat ze ons niet vijandig gezind zijn.* «Misschien kan u gelijk hebben dokter* gaf Johnson ten antwoord, «maar ik ge voel volstrekt geen trek eene kennismaking aan te knoopen, tenzij u er bizonder op gesteld is, wat dan geheel voor uwe ver antwoording blijft.* «Dat is onzin* zeide de dokter «wij zijn op dit oogenblik zoo hulphehoevend moge lijk, we bezitten totaal niets, uitgezonderd een paar geweren, eenig kruit en een paar Kantoor: 's-HERTOGENBOSCH. VischstraatHoek Kruisstraat. Kapitaal en Reserven f 12 100 000. Directie: H. L. CAPPETTI. CREDIETEN DEPOSITO S REKENING-COURANT EFFECTEN COUPONS SAFE DEPOSIT. Wg vestigen er speciaal de aandacht op, dat de al onze verplichtingen ONVOORWAARDELIJK garandeert. Zitdag te HEUSDEN eiken Woensdag van 1012 uur in Hotel „CONCORDIA" Een verplichte keuring van melk vee zou allerwenschelijkst zijn cm melk van ziek vee buiten de consump tie te houden. Jammer genoeg hebben we haar nog niet, want stellig zou zij de melkhygiëne in hooge mate ten goede komen. Van harte hopen we dat de regeering het nut van zoo danige keuring, voor de volkgezond heid moge inzien, en spoedig het initiatief moge nemen tot oene wet, die verplichte keuring van melkvee invoert. 8UITENLANDSCH OVERWICHT De toestand wordt in Duitschland met den dag bedenkelijker. De diepe tuimeling van den mark spreekt een duidelijke taal. Maandagavond werd de dollar in het vrye verkeer tegen meer dan twee millioen mark verhandeld. De 100.000 mark biljetten, die eens de nomiale waarde vertegenwoordigde, waarvan men genoegelijk kon rentenieren, zijn nu gedegradeerd tot pasmunt. Honderden milliarden bankbiljetten worden dagelijks aangemaakt en het valt te voorzien, dat zelfs de 5-millioen-maik- biljetten binnen enkele dagen tot de dage lijks gebruikte pasmunt zullen gaan behooren. Een ontstellender ontreddering van de valuta is nauw denkbaar de Russische toestanden zijn weldra genaderd. Enkele tientallen drukkerijen zijn dag en nacht bezig met kogels, waaraan ook een einde zal komen en dan «En dan« herhaalde Johnson «zal er zeker toch nog wel aan eten en drinken te komen zijn, want ook de wilden bezit ten geen geweren, geen kruit en toch zal u niet beweren, dat zij hier den hongerdood sterven.* «Wat een vergelijking* lachtte de dokter «wilt ge ons vergelijken met wilden, men- schen, die nooit anders geleerd hebben dan in een ruwen natuurstaat Dat gaat niet aan, Johnson.* «Welnu, laat ons dan ook tot dien na tuurstaat terugkeerer», misschien zal het ons beter bevallen liet de «eerste* er op volgen. De dokter werd nu wrevelig. «Luister* zeide hij «als die hutbewoners bandieten zijn, boeven of misdadigers, loo pen wij toch te eeniger tijd gevaar in hunne handen te vallen zijn het vrienden en schipbreukelingen, welnu dan zal hunne vriendschap niet met goud te betalen zijn. Begrepen, Johnson De eerste knikte toestemmend. «En dan komt er nog bij* vervolgde dr. Arling «dat het nu reeds laat in den nacht is, dat we nergens ons hoofd kunnen neerleggen, zonder gevaar te loopen door slangen gebeten te worden eu dus «Is u er sterk voor« merkte Harry op «met die luidjes in kennis te komen.* «Er sterk voor is het juiste woord niet Harry, maar van twee slechte zaken moet de biljetten-fabricage. Men stuurt het er op aan om in den loop dezer week, ten einde aan de geldschaarschte tegemoet te komen, dagelijks acht billioen mark nieuwe bankbiljetten aan te maken. Dit waardeloos worden van het geld het met het uur grooter worden verschil tusschen de nominale en reëele waarde der bankbiljetten brengt zyn moeilijk heden mede, wat de prijzen en de loonen betreft. Terwijl over het algemeen de voort durende prijsverLoogingen volkomen gelyken tred behouden met de dollarstijgingen en vastgesteld worden op den grondslag van den dollarkoers, houden de loonsverhoo- gingen de dollarstygingen niet steeds bij. Hierin ligt natuurlijk een groote onbillijk heid opgesloten voor de loontrekkenden, omdat hierdoor een aanmerkelijk contrast ontstaat tusschen het loon en naar den dollarkoers zich regelende prijzen. Duurte en schaarschte zijn hiervan de begeleidende verschijnselen, ontstemming, de talrijker wordende relletjes en de gezindheid om te gaan staken, de onvermijdelijke gevolgen. De regeering tracht zooveel mogelijk een toestand te redden, doch tot heden is zij daarin niet geslaagd. Thans hebben industrie, handel en bank instellingen van Duitschland op zich geno men de Ryksbank tegen dollar-schatkist biljetten vijftig millioen gouden Marken in deviezen ter beschikking te stellen. De onderhandelingen hierover zijn beëin digd, behalve met enkele groepen, welker men het beste nemen en ik vertrouw, dat zij ons niet als honden zullen behandelen. Uit de gesprekken, die wij gehoord hebben blijkt, dat zij schipbreuk hebben geleden en dè,t alleen zal hun gunstig voor ons stemmen. Dat is mijn meening, mijne vrienden.* «Het is mij volkomen goed* liet Johnson er op volgen, «ik ben volkomen bereid, mij aan het algemeen oordeel te onder werpen, als de anderen er zich ook aan onderwerpen.* «Wat zeggen de anderen er vsn vroeg de dokter. De overigen gaven geen antwoord doch maakten een gebaar van goedkeuring, waar uit den dokter ten duidelijkste bleek, dat zijne woorden ingang hadden gevonden. «Komaan dan,* sprak dr. Arling na een lang stilzwijgen, waaruit men kon opmaken, dat hij rijpelijk over de zaak nadacht, «ik zal de baanbreker zijn, gy allen volgt mij op den voet. Worden wij in een strijd gewikkeld, welnu dan zullen wij ons zoo goed mogelijk trachten te verdedigen. Wij Engelschen hebben den naam, dat wij durven, dat wij zelfs waaghalzen zijn, dus, mijne vrienden, blijft Engelschen 1* Met den dokter voorop begaf het groepje zich naar de deur, die halfopen stond. NIEUWSBLAD voor liiil Land «au neusden ei Altm, de Langstraat en Bommelerwaard Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1