PUROL ^EKËIHDMAKING" "Verhrijqb bij Apolh eriDrjqhtfnj den nieuwen Rijkskanselier Gustav Strese mann dat deze de laatste twee jaren vooral als parlementariër op den voorgrond is getreden. Als leider van de Duitsche Volkspartij was hij de woordvoerder van die party bij alle groote debatten en vooral de wijze, waarop hij de buitenlandsche politiek behandelde, vestigde de aandacht op hem, ook in het buitenland. In de laatste maanden werd hij herhaaldelijk als toe komstig rijkskanselier genoemd. Stresemann is 10 Mei 1878 te Berlijn geboren. Hij studeerde aan de hoogeschool aldaar en te Leipzig geschiedenis en staats wetenschappen. In 1912 en 1913 was hij leider van het verbond van Saksische industrieelen en lid van de Duitsch-Ame- rikaansche Kamer van Koophandel. Hy woonde toen te Dresden, waar hy lid van den gemeenteraad was. Sedert 1907 was hij, met onderbreking in de jaren 1913 en 1914, lid van den ryksdag, In 1917 werd hij na den dood van Bassermann voorzitter tan de nationaal-liberale rijks dagfractie. Toen na de revolutie in 1918 uit de nationaal-liberale partij de Duitsche Volkspartij ontstond, werd Stresemann haar leider en hij is dit tot nu toe gebleven. Hetzelfde blad weet te melden, dat de vermoedelijke samenstelling van het kabinet zal zijn Dr. Stresemann, (Duitsche Volkspartij) Rijkskanselier en tijdelyk minister van Buitenlandsche Zaken. Robert Schmidt, (sociaal-democraat) vice-kanselier en minister van wederopbouw. Dr. Gessier, (Democraat) Rijksweer. Dr. Follmann, (leider der Rijnlandsche soc.-dem.) Binnenlandsche zaken. Dr. Hilferding, (soc.-dem.) Financiën. Dr. von Rauraer, (Duitsche Volkspartij) Economische Zaken. Dr. Fuchs, (Centrum) minister van het bezette gebied. Prof. Dr. Radbruch, (Soc.-Dem.) Justitie. Giesberts (Centrum) Posteryen. Oeser, (Democraat) Vei keer. Dr. Luther, (Duitsche Volksparty) Volksvoeding. Dr. Brauns, (Centrum) Arbeid. Het Engelsche antwoord is te Brussel en Parijs overhandigd. De houding van Engeland is krachtiger dan men had mogen verwachten. De Fran- sche bladen zijn zelfs zóó ontstemd over de nota, dat zy ervan zeggen, dat het Britsehe antwoord totaal verstoken is van logica en rechtvaardigheid en in geen enkel opzicht de kwestie der schadeloosstelling nader tot eeri oplossing vermag te brengen. Hieruit kan dus worden opgemaakt, dat Baldwin de opvattingen der diehards heeft weten te trotseeren en ronduit het Britsehe siandpunt, zonder al te zeer in 't Fransche vaarwater te geraken, heeft meenen te moeten uiteenzetten. In 't kort komt de inhoud der Britsehe nota op het volgende neer Engeland is de meening toegedaan, dat van Duitschland niet meer kan worden ge- ëischt dan het in staat is te betalen het maximum wenscht het vastgesteld te zien door een internationale commissie. Ook wordt in de Engelsche nota breedvoerig uiteengezet, dat Engeland het als een on billijkheid beschouwt om, zooals Frankryk en België wenschen, de percentages, is Spa vastgesteld, te hunnen behoeve te ver anderen. Ook Engeland zit zwaar op las ten, er heerscht een geduchte werkloosheid, die schatten verslindt ruim 400 millioen sinds den wapenstilstand en dan moet Engeland van de geallieerden, alleen de interest betalen der gedurende den oorlog mede ten behoeve der geallieerden aanegegane schulden. Vooral de scherpe critiek op de commissie van herstel is merkwaardig dit instituut wordt ronduit gekarakteriseerd als een instrument der Fransch-Belgische politiek. Engeland wil haar dan ook liever zien vervangen door een uitgebreide internationale com missie. En ook zal het den Belgen en Franschen onaangenaam in de ooren klin ken, door Engeland verkondigd te hooren, dat de Duitsche opvatting als zou de Roer bezetting indruischen tegen 't verdrag van Versailles gemotiveerd is. Engeland wil desnoods de rechtmatigheid zien uitgemaakt door het Int. Gerechtshof in Den Haag of een ander geschikt hof. Verder kritiseert Engeland de houding van Frankrijk en België, die het Roergebied slechts willen ontruimen, naarmate Duitschland betaalt. Engeland vreest hiervan, dat dit op een eeuwige bezetting zal aitloopen. In dit verband verdient de volgende passage uit de Britsehe nota bizondere aandacht De Britsehe regeering kan niet geloo- ven, dat de Fransche eti Belgische regee- ringen in staat zullen zijn de meening der wereld te trotseeren door onbepaalde hand having van een zoo gevaarlyken toestand. De Roerbezetting, zooals zij nu is, heeft reeds direct en indirect een ernstigen in vloed gehad op de economische en indus trieels vooruitzichten, niet alleen in Duitsch land, welks betalingsvermogen hoe langer hoe twijfelachtiger wordt, maar ook in het overige Europa, zoo niet in de wereld en niet het minst in dit land.* BUITENLAND. Hevige «rkaan iu Zuid-Italië. 8 Dooden en verscheidene gewonden. Zaterdag heeft een hevige orkaan ge woed in de vlakte van Palmi, die groote schade heeft toegebracht aan wijngaarden en olijftuinen. Door den bliksem werden 8 personen gedood en verschillenden ge wond. o Vliegongeluk. Den bekenden Franschen aviateur Louis Poulain, die uit de vlieghaven Le Bourget was vertrokken met twee passagiers aan boord, zag men een weinig later boven La Cour Neuve met zyn vliegtuig omlaag storten. De aviateur en de beide passagiers werden op slag gedood. De oorzaak is nog niet bekend. o Ernstige relletjes in verschillende steden. Bladen uit Belgrado berichten over ernstige relletjes die in verschillende steden van Griekenland zouden zijn voorgekomen, in verband met demonstraties tegen prijs opdrijving en speculatie. Arbeiders zouden te Saloniki het beursgebouw hebben be stormd. Banken en wisselkantoren zyn gedeeltelijk gesloten. Ook weten de Maden mede te deelen, dat generaal Metaxas een proclamatie heeft uitgevaardigd, waarin hy aanspoort tot herstel van de oude regeering en grondwet, met behulp van het buitenland, en waarin hij betoogt, dat de val van het huidige regime noodzakelyk is. Wees liever verstandig dan spijtig waarom niet heden een flacon Foster's Maagpillen gekocht Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijsvertering en houdt de ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd. Prys per flacon van vyftig versuikerde pillen f 065in apotheken en drogistzaken. BINNENLAND Zelfs op katten wordt bezuinigd. Van een der regeeringsbureaux is naar wy in de »Avp.« lezen de onder staande circulaire d.d. 9 Augustus aan de verschillende rijksmagazijnen verzouden Gaarne zal ik van u vernemen voor hoeveel katten (bij het magazyn onder uw beheer) thans kosten aan het iyk in rekening worden gebracht en in welke gebouwen (Mg.) die dieren zijn gehuisvest, alsmede het geldelijk bedrag per kat en per dag. Ook negatieve opgave wordt ingewacht. Voorts gelieve u c.q. te overwegen of uit een bezuinigingsoogpunt het niet mogelijk zou zyn het aantal katten eventueel te verminderen en zoo ja, in welke mate.* Als dat niet helpt, helpt niets meer Het program van Coltyn. Naar de »Te),« uit betrouwbare bron zegt te vernemen, omvatten de voorwaarden, die de heer Colijn daartoe gesteld heeft, een aantal drastische maatregelen. Ten einde het aanzienlijk te kort van ca. 140 millioen, waarmede op het oogenblik de begrooting niet sluit, met 100 millioen te kunnen verminderen, heeft de minister van Financiën een serie bezuinigingen op het oog, waaronder vooropstaat een reductie van alle ambtenaarssalarissen met 15 pCt. Ook de salarissen der spoorwegmannen zullen dan met een gelijk percentage worden verminderd. Voorts zou op het hoofd •sociale verzekering* aanmerkelijk moeten worden bezuingd en allereerst de werk loosheidsverzekering belangrijk worden in gekrompen. Eindelyk zou ook een verlenging van den arbeidsduur op het werkprogram van den minister staan. •ok een record. De oplaag van »De Kampioen*, het orgaan van den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, overschreed deze week de 60.000 exemplaren. Zilver boi». De Minister van Financiën brengt ter algemeene kennis, dat, ingevolge het Kon. Besluit van 13 Maart 1923 (St.bl. no. 70), de ingetrokken zilverbons van f 2.50 (model 1915), alsmede de ingetrokken zilverbons van f 1 (model 1916), alsnog tot en met 31 December 1923 ter inwisseling kunnen worden aangeboden ten kantore van het agentschap van het ministerie van Onanciën te Amsterdam (Heerengracht 344/46). Desverlangd kunnen de bons per post aan bovenstaand adres worden gezonden met duidelijke opgave van naam en adres van den afzender. Ter bevordering van een spoedige afdoening zullen de inzenders goed doen, bij de bons en voegen een be hoorlijk gefrankeerd te aan hen zelf ge adresseerd formulier van postwissel of wel een behoorlyn gefrankeerd stortingsformulier van dek postchéque- en girodienst, ten be- loope van het bedrag der door hen inge zonden zllverbons. Uit het bovenstaande blijkt, dat de ge legenheid tot inwisseling niet meer wordt opengesteld ten aanzien van de ingetrokken zilverbons van fl, f2.50 en f5 van den ouden vorm (model 1914) en dat op het oogenblik nog alleen in omloop zyn de zilverbons van f 1 en f2.50 van het nieuwste type. Van de laatstbedoelde zilverbons, welke dus niet behoeven te worden inge wisseld, dragen de bons van f 1 de dag- teekening van 1 Februari 1920, terwyl de bons van f 250 zyn gedagteekend 1 Juli 1918 of later. Treuwe duif. Drie jaar geleden is by een wedvlucht van Bordeaux naar Weesp een duif ver loren geraakt van den postduivenfokker Blum uit Weesp. Dezer dagen vond hij het dier in den ouden til terug. o trerredeu. Bij Muiden is een vrouw door de Gooi- sche tram overreden. Haar beide voeten werden afgereden. Deer een aute gedood. Te Amsterdam is een 7-jarig knaapje uit Meppel, dat te Amsterdam logeerde, door een auto aangereden en gedood. Verdronken. De 9-jarige jongen W. C. is by het baden in een leemkuil nabij de steenfabriek Belvédère in het Boscherveld by Maastricht verdronken. Te Wyk aan Zee zijn Zondag twee jon gelieden by het zwemmen verdre nken. De 19-jarige Th. Boshof en de 16-jarige J. v. d. Elzen, beiden uit Amsterdam. Naar V. D. meldt is Zondagavond om streeks half zeven een ernstig ongeluk gebeurd in de nabijheid van Diemen. Een meisje en een jongeman van plm. 26 28 jaar reden op een fiets op den Stammers- dijk bij de Virikenbrug, toen zij door een nog onopgelost voorval, tegen elkander in reden en tengevolge daarvan beide in de vaart terecht kwamen. Even daarna werden hun lijken opge haald. Zij waren woonachtig in de buurt van Kattenburg te Amsterdam. De Vlootwet. De Haagsche redacteur van de •Maasb.* heeft over de Vlootwet een onderhoud ge had met den geestelijken vader daarvan, den onlangs benoemden commandant van de zeemacht in Nederlandsch-Indië den Schout-bij-nacht H. F. Gooszen. Deze zette uiteen, dat een zeemacht voor Nederland en Nederlandsch-Indië noodzakelijk is, dat het ontworpen vloot- plan voldoende waarborgen geeft voor onze veiligheid, behandelde de financieele zijde van het vraagstuk, en noemde uitstel on verantwoordelijk en geld verspillen. Merkwaardig is een manifest van de Indische Sociaal-Democratische Arbeiderspar tij, voorkomende in >Onze Stem* van 1 De cember 1922, waarop de schout-bij-nacht de aandacht vestigde •De beteekenis van Nederlandsch-Indië voor de internationale politieke verhoudin gen, ook in Europa is duidelijk. De con ferentie van Washington bracht het besef van den onderlingen belangenstrijd, welke door de groote imperialistische machten van heel de wereld in het Verre Oosten wordt gevoerd. Het is de strijd om de macht over de rijke maar tot verweer onmachtige landen om den Stillen Oceaan, waar ge weldige wereldconflicten dreigen. Het Nederlandsch-Indië van thans zal, op welke wyze ook, onvermydelyk in de conflicten worden betrokken. De strategische ligging des lands, zijn rijkdom aan voor oorlogsvoering onmisbare en bruikbare mi neralen laten hieromtrent nauwelijks twijfel. Maar dan zal een conflict in het Verre Oosten ook het lot van Nederland kunnen beheerschen, het lot ook van de volken van den Indischen archipel, waarvoor Ne derland, en dan ook de Nederlandsche ar beidersklasse, thans nog de verantwoordelijk heid draagt. Het behoort dan ook naar onze overtuiging tot de natuurlijke taak van de sociaal-democratie en moderne vak beweging in Nederland, de internationale staatkundige probleem van het Verre Oosten binnen hare bemoeiing te trekken.* Braehurererspreiding. Wy ontvingen van de Deutz Oliehandel, Keizersgracht 746 Amsterdam, een brochure met afbeeldingen over de smering van een »Ford«automobiel. Deze brochure wordt na aanvraag gratis en franco toegezonden door genoemden Oliehandel. o De verloven niet ingetrokken. Naar aanleiding van het bericht, als zouden met het oog op den precairen toestand, de verloven bij de garnizoenen langs de Nederlandsch-Duitsche grens zijn ingetrokken, zegt het Haagsche Corres pondentie-bureau uit bevoegde bron te hebben vernomen, dat van een dergelyken maatregel bij de betrokken autoriteiten absoluut niets bekend is. Het jubileum van de Koningin. De ministerraad heeft beslist, dat ter gelegenheid van het 25-jarig regeerings- jubileum van de Koningin, buiten 's Gra- venhage geen gelden beschikbaar zullen worden gesteld voor versiering en dat voor rijksinstellingen buiten die gemeente vol staan zal kunnen worden met het uitsteken van de vlag. o Oud-minister Cremer. f In de Boerhaavekliniek te Amsterdam, alwaar hy tot het ondergaan van een lichte operatie was opgenomen, is gisteren morgen om 7 uur op 76-jarigen leeftijd overleden de heer J. T. Cremer, oud-minister van koloniën en oud-gezant te Washington. Groote brand te Dwlngelo. Zeven huizen verwoest, twee kerken en een hótel. Het anders zoo kalme plaatsje Dwingelo is Maandagmiddag in opschudding gebracht door een enormen brand, waardoor niet minder dan zeven huizen, twee kerken en een hótel zyn vernield. Omstreeks vier uur in den namiddag ontstond brand in het stookhok van de woning van A. Andrea. Door de groote droogte van de laatste dagen vond het vuur gretig voedsel in de grootendeels uit hout opgetrokken woning van Andrea. Het duurde niet lang of het vuur tastte ook de aangrenzende huizen aan. De brandweer bleek tegen den vuurgloed niet opgewassen en onmiddellijk werd naar Meppel geseind om hulp. Toen evenwel de beter ingerichte brandweer uit laatst genoemde plaats arriveerde viel er niet veel meer te blusschen, al bleef men een groot gedeelte van den avond bezig de puinhopen nat te houden. Behalve de woning van A. Andrea werden vernield de woningen van .A. Flokstra, B. Mulder, K. Riemke, H. Piet, L. Smit, H. Broers. Het voor een kleine plaats als Dwingelo goed ingerichte hótel van den heer J. Zantirige, werd eveneens een prooi der vlammen. Twee, tusschen de brandende huizen ge legen kerkjes n.l. van de Nederduitsch hervormde gemeente en van de Israëlitische gemeente werden eveneens geheel verwoest. Uit eerstgenoemde kerk kon niets gered Uit de Israëlitische kerk slechts twee wetsrollen. Door den brand zyn een achttal gezinnen dakloos. De leden dezer families zyn voorloopig bij dorpsgenooten ondergebracht. Van de inboedels kon slechts weinig gered worden. De schade wordt geraamd op f 150.000. Plantenziektenkundige Dienst Wageningen. Invoer van aardappelen, tomaten en eierplanten in België. De bepalingen betreffende den invoer in België van aardappelknollen en planten daarvan, zoomede den invoer van vruchten of planten van tomaat- of eierplant treden vanaf 45 Augustus in werking. A. Voor den invoer van aardappel knollen en planten in België gelden de volgende bepalingen le. De invoer van aardappelen gegroeid binnen een afstand van 5 K.M. van een door wratziekte besmet perceel is verboden. 2e. De invoer aardappelen gegroeid tusschen 5 en 20 K.M. afstand van een door wratziekte besmet perceel kan slechts plaats vinden, indien de aardappelen door een ambtenaar van den Plantenziekten- kundigen Dienst zyn onderzocht en vrij bevonden van wratziekte in een certificaat, waarin verklaard wordt, dat het onderzoek heeft plaats gevonden, de zending verge zeld. 3e. De invoer van aardappelen gegroeid op meer dan 20 K.M. afstand van een door wratziekte besmet perceel is vrij, daar deze aardappelen worden beschouwd als vrij te zijn van wratziekte. De aardappelen behoeven daarom niet onderzocht te worden. Het is voldoende, dat de zending vergezeld wordt van een certificaat waarin o.a. ver klaard wordt, dat de aardappelen gegroeid zyn op meer dan 20 K.M. afstand van een besmettingshaard. In verband met deze bepalingen moeten de aardappelen vallende onder de 2e cate gorie aan een ambtenaar van den planten- ziektenkundigen dienst ter inspectie worden aangeboden, waarna bij goedkeuring door dien ambtenaar certificaat wordt uitgereikt. Indien de aardappelen gegroeid zijn in een nader bepaald deel der provincies Gronin gen en Drente moet bij aanbieding ter inspectie een bewijs van oorsprong, afgeven door den burgemeester van de gemeente waar de aardappelen gegroeid zijn, over gelegd worden. Voor aardappelen vallende onder de 3e categorie, kan het certificaat dat de zending moet vergezellen aangevraagd worden bij den burgemeester van de gemeente waar de aardappelen gegroeid zyn. Op aanvrage bij het Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst kunnen be langhebbenden opgave verkrygen zoowel van de gemeenten van waaruit in het ge heel geen export van aardappelen naar België mogelyk is als van de gemeenten van waaruit alleen export mogelijk is, na inspectie en goedkeuring der aardappelen. Een model van het certificaat hetwelk af gegeven moet worden door de burgemeesters van de gemeenten waaruit export naar België zonder onderzoek der aardappelen, mogelyk is, is eveneens op aanvrage ver krijgbaar. Inlichtingen kunnen ook ver strekt worden door de ambtenaren en controleurs van den Plantenziektenkundigen Dienst. B. Voor den invoer van vruchten of planten van tomaat of eierplant moet de zending vergezeld zijn van een certificaat o.a. verklarende, dat de zending afkomstig is uit een streek vrij van besmetting van de Coloradokever. Deze certificaten waar van de tekst is voorgeschreven, kunnen afgegeven worden door de burgemeesters van de gemeenten waar de planten ge groeid zyn. Aangezien de Coloradokever in ons land niet voorkomt, kunnen alle burgemeesters deze certificaten afgeven. De tekst van het certificaat kan aangevraagd worden by ons bureau, en' bij onze ambte naren en controleurs. Het plaatsvervangend Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst, T. SCHOEVERS. SCHOU WVOERING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HEUSDEN, brengen ter openbare kennis, dat op Zaterdag 18 Augustus a s. des nam. pl.m. 6 uur schouw zal worden gevoerd over straten en goten in deze gemeente, zullende als dan behoorlijk moeten zyn gereinigd en van gras en onkruid gezuiverd, op straffe bij de Alge meene Politieverordening bepaald. HET GEMEENTEBESTUUR. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Zondag had mej. W. de B. het ongeluk van haar fiets te vallen, en bezeerde zich zoodanig, dat zy de hulp van een dokter moest inroepen. Zaterdag maakte de Chr. Jongelings- vereeniging alhier, een fietstocht naar Ginneken. Een familielid kwam D. v. R. een dag bezoeken. Zij had het ongeluk van den trap te vallen en zich zoodanig te verwonden, dat de ontboden geneesheer minstens 14 dagen volstrekte rust voor schreef. Dinsdagmorgen viel P. B. van den hoogen loswal in de tramhaven. Zijn vader en een schipper wisten hem met een roei bootje te redden. Aalburg. In een onbewaakt oogen blik viel het kind van W. v. d. Steenhoven in een pot kokend water, waaruit het met brandwonden overdekt werd uitgehaald, zoodat terstond de hulp van Dr. S. uit Veen moest worden ingeroepen. Beroepen naar deze gemeente Ds. P. 't Zandt te Delft. Bij J. C. Mans alhier, staat een perenboom voor de tweede maal van dit jaar in vollen bloei. Of dit echter zal be- teekenen dat er voor de tweede maal vruchten aan zullen komen, valt nog te betwyfelen. Aalst. De heer J. H. Ruger alhiej slaagde te Nymegen voor de hoofdakte. bij wielrijckr?,Schrijnende en 5meh' tende plekken. Verbrande of ver- schroeide huid door de zon Gebruik

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2