Fotografisch Atelier A. A. COERTSE, Vergrootingen naar ieder portret. - eind b. iip, gorinchem. Lijsten in alle maten. voorheen J. O. GOETHALS. Ook aan huis te ontbieden. BUITENLAND. Tribnne ingestort. By een stierengevecht te Fourques (Frank rijk') is een tribune ingestort. Er zijn al vier dooden en een dertigtal gewonden, van wie een tiental ernstig. Ylieger gedood. De vlieger Hermerdinger is te Vauville (Frankr.) bij een poging tot vliegen zonder motor omlaag gestort en omgekomen. o Bootongeluk. Een gezelschap, bestaande uit zes per sonen, was op het Belfast Lough (Engeland) een boottochtje aan het maken, toen door het breken van een riem het bootje, waarin zij gezeten waren, omkantelde. De inzittenden van twee in de nabijheid zijnde booten brachten snel hulp aan de in nood verkeerenden en wisten drie hun ner te redden. Een heer en een dame en haar vierjarig dochtertje verdwenen echter in de diepte. De heer kon zwemmen en had zyn met gezellin nog pogen te redden, maar deze belemmerde door haar zich wanhopig vast klemmen den zwemmer zoozeer in zijn bewegingen, dat beiden in de golven om kwamen. Tragisch. In Shepherd's Bush (Engeland) is een 11-jarig meisje op tragische wijze om het leven gekomen, terwijl zij haar 2| jarig zusje redde. Het meisje droeg haar zusje in de armen en stak met haar een weg over, toen er in volle vaart een auto kwam aanrijden. Niet denkend aan eigen lijfsbehoud wist ze de kleine nog juist naast de wielen van de auto voort te dragen en haar daar met een zwaai buiten het bereik van den wagen te werpen. Zijzelf werd echter door de auto gegrepen en stierf binnen vijf minuten aan baar kwetsuren. Eeu vloedgolf in Korea. Noodllottige vloedgolven hebben de Noord- Westkust van Korea (Japan) geteisterd en honderden huizen weggevaagd. Men meldt, dat er meer dan 1000 dooden te betreuren vallen. Onlusten en stakingen iu Ouitsehland. Op den Hermannsplatz in New-Köln kwam het tot samenscholingen en botsingen, waarbij ongeveer 20 personen gewond werden. In de bekende kleurstoffenfabriek te Leverkusen bij Keulen hebben communis tische honderdschappen bar huisgehouden. Zij drongen het gebouw binnen, molesteerde de wacht en de brandweer, sloten de manschappen der afdeelingen van orde op, zetten de arbeidersraad af en dreven de arbeiders de fabriek uit. Toen de politie uit Keulen opdaagde, ruimden de commu nisten, na een korte schermutseling het veld. De fabriek, waar heel wat schade is aangericht, is nu tot Vrijdag gesloten. De Valera gearresteerd. De Valera werd door de Vrijstaatsche troepen te Ennis (graafschap Clare) ge arresteerd, enkele oogenblikken nadat hij zijn overal aangekondigde redevoering was begonnen. Troepen, begeleid door een gepantserde auto, omsingelden het spreek gestoelte en schoten in de lucht, waarbij 2 personen werden gewond. Daarna werd de Valera gearresteerd. Er volgde een groote paniek, waarbij 3 personen letsel opliepen. De Valera kwam stoutmoedig en niet vermomd, in een open auto op de plaats van de bijeenkomst en werd met enthou siasme begroet door een menigte van 1500 personen. Dit was zijn eerste optreden in het publiek sinds den wapenstilstand. Na zijn arrestatie werd hij naar de kazerne overgebracht. o Vier Bulgaarsche oud-ministers ter deod veroordeeld. Naar de bladen melden, heeft de krijgs raad te Sofia vier ministers van het voor malige kabinet-Stamboelinski ter dood veroordeeld. Twee werden tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld en drie anderen ieder tot 5 jaar. o Ontzettende mijnramp. Uit Kemmerer in Wioming in de Ver. Staten wordt melding gemaakt van een groote mijnramp. Een ontploffing had plaats in de mijnen van de Kemmerer Coal Cy. 135 man werden ingesloten en er bestond aanvan kelijk weinig hoop, iemand te kunnen red den, daar de pompen door de ontploffing waren stil gezet en het water snel steeg. Later werd bericht, dat 29 arbeiders waren gered. De reddingsploegen hadden op hun weg door de mijn reeds meer dan 70 dooden geteld. Een nog later bericht meldt, dat van de 138 mijnwerkers, die tengevolge van de ontploffing werden bedolven, er slechts 35 levend zijn opgehaald. De anderen zijn omgekomen. Doorzitten, Stnkloopen, Smetten der hnid, Zonnebrand. Gevoelige en doorgeloopen voeten. Geen beter middel hiertegen dan de heerlijk ver zachtende en snel-genezende huidzalf Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Pharm. fabr. A. Mijnhardt, Zeist. Bij Apoth. en Drogisten. BINNENLAND. Ontploffing op een boorterrein van de Bataafsche. 3 Inlanders gedood en 6 gewond. Aneta seint uit Weltevrednn Op een boorterrein van de Bataafsche Petroleum- Maatschappij te Soeben Boeroend in het Palembarigsche, heeft een geweldige ex- ploisie plaats gehad, waardoor 3 inlanders zijn gedood en 6 gewond. De Europeanen bleven als door een wonder gespaard. De schade is aanzienlijk. Ongelukken. Te Rottum (Gr.) is de 70-jarige land arbeider R. P. met paard en wagen te water geraakt en aan de gevolgen over leden. Op den Haagweg nabij Delft is een achterband van een luxe auto geloopen met het gevolg dat de wagen tegen een boom botste. Van den chauffeur werd de borstkas ingedrukt, terwijl de inzittende ernstig aan het hoofd werd verwond. Beiden werden naar Bethel vervoerd. Tijdens het vervoer werd nog een wiel- ryder aangereden en vrij ernstig verwond. De dame, die bij het motorrijwiel- ongeluk te Muiden is gevallen en onder de Gooische tram geraakte, mevrouw N. te Amersfoort, is aan de gevolgen over leden. Te Amsterdam is de 60-jarige grond werker Smit onder een heistelling, die omviel, geraakt en aan de bekomen won den ovei leden. Woensdag zijn te Westerlee bij het electrisch dorschen in de boerderij Detmer Vinkers vier arbeiders ernstig gewond, waarvan de arbeider Egges uit Winschoten reeds overleden is. Te Buinen is het 2-jarig kind van J. M. bij een bocht door den trein overreden en gedood. o Spelen met lucifers. Te Enschedé is een vierjarig jongetje, dat spelende met lucifers brandwonden had opgeioopen aan de gevolgen overleden. Dnnr den bliksem getroffen. Men meldt uit Rosmalen Tijdens een hevig onweer zijn Woens dagmorgen in den polder alhier twee koeien van den landbouwer Mar. Voets door den bliksem getroffen en gedood. Verdronken. Bij het zwemmen in den Ryn onder Oosterbeek is een 14-jarige jongen ver dronken. Te Dreumel bij Tiel is het elfjarig zoontje van H. Gerards bij het baden in de rivier de Waal verdronken, Brand Te Opeinde is het winkelhuis van B. Hiemstra totaal afgebrand. Ook de geheele inventaris werd een prooi der vlammen. Alles was verzekerd. Te Wamel bij Tiel is de boerderij van R. M. door onbekende oorzaak afgebrand. Hel huisraad ging byna geheel verloren met groote voorraden hooi, gerst en erwten en eenige varkens. Woensdagmorgen is te Klundert de blik sem geslagen in de landbouwschuur van C. V. De schuur met inhoud verbrandde twee paarden kwamen in de vlammen om, een derde paard kreeg ernstige brandwon den en is afgemaakt. Het huis is geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Te Eist is de bliksem geslagen in de hofstede, bewoond door D. Er kon niets worden gered ook een honderd kippen, een hond en vijf zware varkens zijn ver brand. Verder is daar de bliksem geslagen in de woning van H. S. Ook hieruit kon nagenoeg niets worden gered. Te Geldermalsen is de bliksem geslagen ir. den hooiberg van den landbouwer A. Vermeulen Az. Berg en oogst werden een prooi van de vlammen. De landbouwers woning bleef behouden. Verzekering dekt de schade. Woensdagnacht brandde door hooibroei de schuur van den landbouwer J. V. te IJsselmonde geheel uit. Het aangrenzende woonhuis kon slechts door reuzenkrachts- inspanning der Rotterdamsche Lrandweer behorden biijveu. Verzekering dokt de schade. BEKENDMAKING DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN, maakt bekend, dat de LOTING voor de lichting van 1924 voor deze gemeente zal plaats hebben ten Gemeentehuize op Maandag 3 Septem ber a. s., des voormiddags te 10 uur. H e u s d e n, 15 Augustus 1923. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN, brengt ter kennis der ingezetenen dat al hier is gevonden een boodschappen- mandje. De eigenaar kan zich vervoegen ter ge meentesecretarie. H e u s d e n, 16 Augustus 1923. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. 0 Heusden. Men deelt ons mede, dat de heeren de Bont en Nooten voornemens zijn een ijsfabriek op te richten. De be- noodigde machines zijn reeds aangekocht. Zeer waarschijnlijk zal half Februari met het maken van kristalijs een begin worden gemaakt. Woensdag is een zoontje van B. overgebracht naar de barak voor besmet telijke ziekten. Naar men ons mededeelt, is het lijdende aan febris typhoidea. 4 Bij de laatst gehouden nagrasver pachting der Godshnizen was de opbrengst f 769.Het vorige jaar brachten de zelfde perceeleri f 2697.op, alzoo een verschil van f 1928. Almkerk. Op enkele plaatsen in deze gemeente werden aardappelen van 't land ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. De Zangvereeniging «Excelsior* (Mannenkoor) alhier behaalde op het nat. concours voor Harmonie en Zanggezel schappen te Sleeuwijk den le prijs in de 3e afdeeling. De Chr. Knapenvereeriiging alhier maakte j.l. Donderdag een pleizierreisje naar Rotterdam. De diergaarde werd door deze vereeniging met een bezoek vereerd. De heer W. Versluis, brievenbesteller te Sliedrecht, is thans in gelijke betrekking naar hier overgeplaatst. Andel. De muziekvereeniging «Andels Fanfare* behaalde op het concours te Sleeuwijk in de 1ste afdeeling den eersten prijs met 301 punten, terwijl ds zangver eeniging «Sursum Corda* op hetzelfde concours eveneens een 1ste prijs behaalde. B.-Broek. Het Mannenkoor «Volharding* alhier, behaalde op het nationaal concours te Sleeuwijk op 15 Augustus I.I., in de 4e afdeeling een eersten prijs met 329 punten, onder leiding van den Directeur den heer Jac, Nelis te Besoijen. Bij den heer C. Dekker te Almkerk werd de vereeniging verrast met eene serenade door Almkerksch Fanfare. Hiervoor komt aan «Nooit Gedacht* een woord van dank. Daarna wachtte het koor een spontane ontvangst bij haar thuiskomst, zoowel door de jeugd, die de vereeniging reeds ver tegemoet ging gelukwenschen, als door schier alle ingezetenen. Rappe handen hadden een eerepoort opgericht en de repetitie- zaal prachtig versierd. Hier werd de heer Jac. Nelis in de eerste plaats en daarna het «Mannenkoor* verwelkomd door het hoofd der school, de heer J. Zanen, met een passende toespraak en werd de ver eeniging van harte gefileiteerd met het behaalde- succes, waarop een driewerf hoera werd aangeheven op den Directeur en de werkende leden. Na den avond gezellig te hebben doorgebracht, keerde ieder hoogst voldaan huiswaarts. Mannenkoor blijft zoo voortgaan, dan is er beslist iets goeds van U te verwachten. Capelle. Gedurende de maand Juli werd in de Rijkspostspaarbank op het hulp postkantoor alhier ingelegd f 1740 53 en terugbetaald f 2792.53. Het aantal inlagen bedroeg 29, dat der terugbetalingen 13. Er werden 58 telegrammen behandeld, waarvan 32 verzonden en 16 ontvangen, terwiji 196 telefoongesprekken gevoerd werden, waaronder 21 celgesprekken, be nevens 2 telefoonoproepberichten. Naar men ons mededeelt hebben zich voor de vacante betrekking van hoofd der School met den Bijbel a. d. Loonschen- dijk een achttal sollicitanten aangemeld. De alhier bestaande Chr. Zangver eeniging «Halleluja* behaalde j.l. Woens dag op het te Sleeuwijk gehouden Natio naal concours onder leiding van haar dir ec teur, den heer M. Snijers den lsten prijs in de 2e afdeeling. Een compliment aan directeur en werkende leden dezer ver eeniging is hier zeker niet misplaatst. Moge «Halleluja* met denzelfden ijver op den ingeslagen weg voortgaan, zoodat zij een volgende maal met evenveel succes in de le afdeeling kan uitkomen. Dassen. Dezer dagen had de landb. R. alhier, terwijl hy zijn oogst binnen haalde, het ongeluk dat zijn wagen brak, met 't gevolg dat het koren in het water terecht kwam. Gelukkig liep het ongeval vrij goed af. Genderen. De zangver. «Polyhymnia* alhier, Directeur de heer C. de Kemp uit Heusden, behaalde op het concours te Sleeuwijk een tweeden prijs met 288 p., terwijl de muziekvereeniging «Excelsior*, Directeur de heer B. Roza uit Wijk, op hetzelfde concours een tweeden prijs be haalde inet 283 p. Nieuwendijk. Woensdag j.l. behaalde de Chr. Zangvereen. «Oefening kweekt Kunst* alhier op het concours te Sleeuwijk een le prijs in de 3e afdeeling. Nieuwkaijk. Alhier zijn Woensdag tijdens het onweer, 3 koeien van één per soon door den bliksem getroffen. Nederhemert. Dinsdagmiddag toen de melkrijder H. v. Heemskerk van Gen- deren kwam, moest hij aan de Kapelstoep een autobus passeeren. Het"paard schrok en ging van den dijk, waarbij de melk nagenoeg geheel was verloren. Paard en kar bekwamen geen letsel terwyl de voerman er met den schrik afkwam. Woensdagmorgen woedde boven onze gemeente een hevig onweder, waarbij de bliksem in de schuur van den bakker P. Smits sloeg en het daarin gestalde paard trof. De geheeie schuur werd een prooi der vlammen. Dank zij de brandweer wist men het nevenstaande huis te be houden. Verzekering dekt de schade. De loting voor de lichting 1924 zal dit jaar plaats hebben te Hedel op Woensdag 5 Sept. in de voormalige school te 12 uur (Z.T.). Oudendijk. Maandagavond hield de landbouwv. «Samenwerking* in café Vink een ledenvergadering die slechts matig be zocht was. De Voorz. opende de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Mededeeling volgde dat dit jaar weder gelegenheid zal zijn tot het bijwonen van een cursus in veekennis. Hiervoor bleek niet veel animo, wel waren er leden, die gaarne een cursus wenschte te volgen in landbouwboekhouden. Besloten werd eens naar de kosten te informeeren. Mede werd besloten, geen adres meer te zenden aan den Raad, aangaande de afschaffing nachtwacht. De gelegenheid tot het bestellen van stroo en pulp werd opengesteld tot 1 Sept. a.s. Als prijs van eigenheimer-pootaardappelen, stamselectie v. d. Herste, werd 15 cent per K.G. benoemd. Daar dit nogal duur uitkomt, werden slechts enkele mudden besteld. Met de gebruikelijke rondvraag werd dezen avond besloten. Raamsdonksveer. Ter leniging van den nood der Saksische predikanten mocht het Comité ontvangen uit G'berg f211.05. 't Dorp f 59.85. 't Veer f 260.15. Voorwaar een prachtig resultaat. Sprang. Woensdagmorgen barstte boven deze gemeente een zwaar onweer los ge paard met hevigen regen, die wel een weifel breuk leek. In de koesteeg sloeg de bliksem in een boom. Overigens liep alles zonder ongelukken af. Donderdagmiddag ontstond een be gin van brand bij v. D. alhier. Gelukkig was men het vuur spoedig meester en werd alzoo erger voorkomen. Zaterdag hoopt de postduivenvereen. «De Zwaluw* alhier een wedvlucht met jonge duiven te hor ,en van uit Chimaij. Veen. Ds. Roeiofse uit Zeist hcopt Woensdag 22 Augustus a.s. des nm. half zeven O. T. voor d6 Ger. Gem. alhier op te treden. Ons fanfarecorps «Wilhelmina*, directeur de heer v. d. Akker uit 's Boschfc behaalde op het concours te Sleeuwijk in de hoogste eere-af deeling een le prijs met 321 punten. De heer H. A. Vos alhier, is tot volontair ter secretarie te Giessen benoemd. Vlijmen. Tijdens het hevig onweer dat zich Woensdag ontlastte, sloeg-de blik sem op twee punten in op het café Veld zicht, eigenaar de heer Donners alhier. Een begin van brand ontstond, die zich spoedig tot een vuurgloed uitbreidde. In korten tijd stond het geheele huis in lichte laaie. Waar de brand ontstond onder de Hoogmis van 10 uur, was er niemand in het café aanwezig en kon er bijna niets gered worden. Weldra was de brandweer met vol mate riaal aanwezig welke eerst onder leiding van den heer J. v. Vlijmen later van den heer M. de Vaan met de bestrijding van het vuur aanvingen. Na verloop van ettelijke uren was men den brand meester. Niets dan enkele mu ren en rookende puinhoopen wijzen de plaats, waar eens het bekende café van Donners zijn gasten ontving. Werkendam. Op het groot Nationaal Concours te Sleeuwijk gehouden behaalde de Gem. Zangvereen. Uitspann. door Inspann. de le prijs in de 3e afd, met 321 punten. Het dameskoor de 3e prijs in de 4e afd. met 250 punten. Woudrichem. Veiling 14 Aug. Schoolmeesteis 3.503.60 Blauwpitten 4.60 4.90 Voeraardappelen 2.002.30 15 Aug. Schoolmeesters 3.504.00 Blauwpitten 4.705.50 Poters 2.002.20 Het bestuur der melkveehouders- vereeniging ontving dezer dagen van haar Bondssecretaris het bericht, dat hij had weten te verkrijgen, dat voor onze melk de prijs zal worden uitbetaald, gelijk aan die welke in en om Sliedrecht wordt ge geven. Vanaf 15 Aug. zal worden uitbe taald op een basis van 2.35 ct. per pro cent vet. Voorwaar een mooi succes. Onze muziekvereeniging behaalde op het concours te Sleeuwijk een le prijs in de 2e afdeeling. Waspik. Voor een talrijk publiek gaf de Waspiksche Harmonie Woensdagavond een schitterend concert voor heeren leden en hunne dames, in de zaal der vereeniging, daar er wegens het ongunstige weer van een tuinconcert niet kon komen. De loting voor de nationale militie zal in deze gemeente plaats hebben op 3 Sept. a.s. in de oude school, voorm. half negen. Wijk. Dat onze gemeente ook nog krasse oudjes bezit, bewees dezer dagen de 83-jarige Hendrik Bouman, die nog dagelijks aan 't korenmaaien was. Woensdagmorgen brak boven deze gemeente een hevig onweder los. Op ver schillende plaatsen sloeg de bliksem op den Electrischen draad en kwam bij de menschen in hunne woning zonder echter nadeelige r-fe

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2