No. 1321. Vrijdag 17 Augustus 5\apeloosheij Jan Geerizen, voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Gafé- ftestaurant en Uitspanning BEHOORENDE BIJ HET RUGPIJN WAARSCHUWT. Iedere hardnekkige pijn in het smalle gedeelte van den rug waarschuwt u om acht te slaan op uw nieren. Zware sle pende rugpyn en scherpe steken by bukken of plotseling keeren, wijzen op gezwollen, ontstoken nieren pijnlijke, overwerkte en vermoeide nieren. De taak der nieren is om het urinezuur uit het bloed te Gltreeren. Kouvatting, koorts, overwerking en buitensporigheden overspannen de nieren en veroorzaken ont steking. Zulk een in den aanvang lichte ontsteking leidt bij verwaarloozing metter tijd tot niergruis, waterzucht, rheumatiek of een chronische nierkwaal. Let op uw nieren, zoodra de rug pijn begint te doen. Zie toe of de urine af wijkingen vertoont, te schaarsch of te veel vuldig geloosd wordt, brandend, pijnlijk en vol bezinksel is, een abnormale kleur heeft enz. Let ook op hoofdpijn, aanvallen van duizeligheid, een voortdurend vermoeid ge voel en zenuwachtigheid. Als uw nieren verzwakt zyn, gebruik dan Foster's Rugpyn Nieren Pillen, het geneesmiddel, dat ruim 50 jaren lang zwakke nieren heeft genezen en over de heele wereld wordt aanbevolen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken k f 4.75 per doos. BUITENLAND. Door een beer verscheurd. Het Praagsche blad aPravo Lidu« meldt het volgende uit Marmaros-Szigetth Eenige dagen geleden ging de weduwe Seveska met haar twee dochtertjes van negen en tien jaar den berg bij Torun op, om haar zoon Janos, die daar het vee hoedde, te bezoeken. Als wapen nam de vrouw een lange akst mede. Óp een hoogte van 1200 meter rustte de vrouw wat uit, terwijl de meisjes bessen gingen zoeken. Plotseling hoorden de kinderen om hufp roepen en zagen zij de moeder vechten met een groo- ten bruinen beer. De kinderen liepen toe, maar de moeder schreeuwde, dat ze in een boom moesten klimmen, want dat zijzelf niet langer vechten kon. Vanuit den boom hebben de kleinen toen gezien hoe de beer hun moeder verscheurde. Eerst den volgen den dag dorsten zij naar beneden klimmen, om in het dal van Torun hulp te halen. Een expeditie boeren trok er op uit en heeft 2 beren weten te dooder». Dood door vergif. Twee heeren traden 'n cafe in de Ave nue de Versailles te Parijs binnen en be stelden een glas port. Spoedig bracht de kellner het bestelde. Een hunner proefde den drank, doch stortte den inhoud van het glas dadelijk over den grond uitde andere evenwel dronk het glas in één teug leeg. Eenige oogenblikken later wentelde deze zich in doodstrijd over den grond. Hij werd in bedenkelijken toestand in het 'zie kenhuis opgenomen. Bij onderzoek bleek, dat de kellner een flesch, waarin een vergiftige verfoplossing zat en die door schilders was achtergelaten abusievelijk voor een poriflesch had aan gezien en de beide heeren daaruit had geschonken. nynontplofüng. In de mijn Amelie II te Wittelsheim in den Elzas, bemerkten vier arbeiders op een gegeven oogenblik, dat de lucht door vergiftige gassen werd verpest. Zij waar schuwden anderen, doch konden zelf niet meer ontkomen, want terstond daarna had, waarschijnlijk door zelfontsteking, een gas- ontploffing plaats, waardoor zij alle vier gedood werden. Internationale juweelendieven aangehouden. Eenigen tijd geleden was de Parijsche juwelier Daub het slachtoffer van een paar van de meest beruchte dieven, die den behendigen truc bezigden van een valies met een gelijksoortig te verwisselen. Het gebeurde in een bank te Parijs. Hij werd door een onbekende aangesproken, die hem zei, dat zijn jas vol vuil was. Zonder de minste argwaan, zette de juwe lier zijn valies neder, en deed zijn jas uit. Dit enkele oogenblik van onoplettendheid was voor de behendige schurken void jende, om het valies van den juwelier door een ar.der te vervangen, dat hoegenaamd niets bevatte. Voordat de juwelier de verwisse ling bemerkte, waren de schelmen reeds lang verdwenen met het kostbare valies, dat voor 800.000 fr. juweelen, edelge steenten en paarlen bnvatte. De Parijsche politie bracht het onder zoek zoover, dat ze een goed spoor in handen kreeg, dat tenslotte naar Antwer» pen leidde. In samenwerking met de Antwerpsche politie werden de onderzoekingen daar voort gezet en twee der vermoedelijke daders werden aangehouden. Het waren twee Po len. Een huiszoeking leverde niets op, doch daarentegen werden beiden bepaald door den juwelier herkend. Alhoewel beiden be weren van niets te weten, werden ze op gesloten en zullen aan de Fransche Justitie uitgeleverd worden. Beide kerels stonden bekend als Gjne zakkenrollers. Gewoonlijk verbleven ze te Antwerpen slechts een paar maanden en verder reisden deze beruchte heerschappen door heel Europa, om hier en daar hun slag te slaan. ^BINNENLAND Een „bespykerdc" weg. Een imitator van Klein Duimpje. De Soestdijkerstraatweg van Hilversum tot Baarn lag, naar het »Hbld.« meldt, dezer dagen bezaaid met kleine kopspijkertjes. Eerst dacht men aan een kwajongensstreek, maar later kreeg men vermoedens tegen een rijwielhersteller, die aan dien weg bij de kruising met het fietspad Lage VuurscheLaren een soort vliegende reparatieplaats heeft opgericht. Hij had het bar druk voortdurend kwam een in bandennood verkeerend Getser bij hem. Spoedig merktte bij, dat de politie hem verdacht de spijkertjes op den weg te hebben gedeponeerd. Daar zijn geweten zuiver was op dit punt, ging hij, in com binatie met de Hilversumsche recherche, op zoek. Het spoor leidde naar de woning van een Baarnschen aannemer. Uit het onderzoek bleek, dat hij te Hilversum 5 kilo kopspijkertjes had gekocht en het pak achter op zijn motorGets bevestigd. Op zijn terugrit naar Baarn was het pak opengegaan. Toen hij thuis kwam, zaten van de vijf kilogram nog tien spijkertje? in het pak. De rest vormde een prikkel baar verband tusschen Hilversu n en Baarn. o De ramp bij Saint-Sauveur. Nadere bizonderhedeii over het auto-engcral. Havas meldt uit Parijs, d.d. 44 Aug. Uit nadere inlichtingen omtrent de ramp bij Saint-Sauveur blijkt, dat er Maandag 22 Nederlandsche toeristen, vergezeld door een gids, die te Lourdes in het hotel d'Angleterre waren afgestapt, een autobus hadden genomen om een tocht naar Ga- var nie te maken. De chauffeur, Léon Auge, stond als zeer bekwam bekend. De heenreis had zonder incidenten plaats. Om 5 uur keerde men terug. Op weg riaar Saint Sauveur werd de chauffeur verblind door het felle zonnelicht en toen hij op een zeker oogenblik zag, dat hij op het punt stond een vrouw te overrijden, remde hij zoo hard, dat de auto met zijn achterkant tegen de leuning van de brug reed, waardoor de bus met de inzittenden in den afgrond viel. De Gava is op die plaats 80 M. diep. De slag was geweldig. Er werd onmiddellijk hulp geboden, maar dit ging heel langzaam, omdat de afdaling zeer moeilijk was die plaats is namelijk bijzonder steil en vol rotsen. Een jonge man stak een flesch rum bij zich, hopende de gewonden wat op te knappen en, nadat hij zich had laten vastbinden aan een touw van 300 M., ondernam hij de gevaarlijke afdaling. Voordat hij .op den bodem kwam, kwam hij langs een slachtoffer, dat ongeveer 22 jaar oud scheen, en aan een oneffen heid was blijven haken. Zij stootte kreten van pijn uit, maar hij kon haar niet het touw om het lichaam winden, aangezien haar beide beenen gebroken waren en haar borst was ingedrukt. Nader meldt Havas d.d. 44 Aug. Gisteren, bij het vallen van den avond, had men stroomafwaarts van de brug, op 400 M. van de plaats van het onheil, nog slechts zes lijken geborgen, die door den stroom warer meegesleurd. Men vraagt zich af, of de andere personen kunnen worden terug gevonden in de diepte van den afgrond. Een andere autobus, die 200 M. achter de eerste reed. kwam langs de plaats des onheils zonder iets te merken. De eigenaar van den autobus was voor een millioen verzekerd. - o Verdronken. Aan het strand te Oostvoorne is bij het baden een 44 jarige jongen verdronken. Zijn lijk is later gevonden. Te Dreumel is de 40-jarige T. De Gooyer bij het baden in de Waai verdronken. o Bij een twist tusschen W. v. D., te Reewijk en v. H. uit Gouda, heeft eerst genoemde met een mes gestoken en twee maal met hagel geschoten, echter zonder zijn tegenstander gevaarlijk te raken. De politie heeft W. v. D. gearresteerd. Bij het voorloopig verhoor heeft hij bekend, maar zegt uit zelfverdediging te hebben gehandeld. Groote brand te Zevenbergen. Maandagavond is er een felle brand uit gebroken door hooibroei, bij den landbouwer B. J. Straatkof, te Zevenbergen. De kapitale boerderij midden in het dorp gelegen brandde in twee uur tijds af. Met groote moeite heeft men de belendende perceelen weten te behouden. o Koe onder een trein. De trein, welke te 9.30 uit Zwolle te Kampen moest arriveeren, is op een langs de spoorbaan dwalende koe gereden. Het dier werd vermorzeld. Het ongeval, dat verder zonder ongelukken afliep, gaf een half uur vertraging. Fiets-ongeluk. Zekere Nuerkens uit Budel had het on geluk onder de gemeente Weert met zijn rijwiel in een sloot te rijden, waarbij hij in de modder bleef steken. Hij werd op gehaald en naar het St. Jans Gasthuis te Roermond vervoerd, waar hij is overleden. Autobus-triomfator. De Raad van Zaltbommel heeft besloten het gemeentelijk trambedrijf gedurende 6 maanden stop te zetten. Voor dien ter- myn is een contract gesloten met een fir ma, die de verbinding tusschen stad en station zal onderhouden. o Diamantendief gearresteerd. De Vlissingsche politie heeft op telegra fisch verzoek van de politie te Antwerpen, een diamantslijper aangehouden, verdacht een partij diamant ter waarde van 35.000 francs te hebben verduisterd. Op den aan gehoudene is een partijtje diamant gevon den. Het onderzoek duurt voort. Overspannen zenuwen ^nrusf en alle andere gevolgen van' OVERPRIKKELDE ZENUWEfi [lleemeen koker MMtlHARDï'Sj Zenuw-tdblekten 75 ct Vnaad vooral de echfe voorzien van den naam MÜHMARDT. Moord. Kort geleden is in Ambt Hardenberg het huwelijk voltrokken tusschen J. K. uit Hoogeveen en de wed. K. uit Bergentheim (gem. Ambt Hardenberg). Den laatsten tijd heerschtte er eenige oneenigheid tusschen genoemd echtpaar en de verdere familie, welke oneenigheid Dinsdagmiddag ten gevolge van den verkoop van een varken, overging in een twist, welke zoo hoog liep, dat een stiefzoon van J. K, een zekere A. K., eveneens wonende te Bergentheim, een stuk ijzer greep en J. K. daarmee zulke slagen in den nek toebracht, dat hij kort daarop is overleden. De verslagene is 49 jaar oud. De dader heeft zich bij de politie aangemeld. Een mooie baron. Bij de Haagsche politie is aangifte gedaan door den kamerverhuurder J. M. R. aan het Lange Voorhout, van oplichting en valschheid in geschriften, gepleegd door baron B. v. S., oud-kapitein van den Russischen legerstaf, ten tijde van het Tsaristisch bewind. Deze zou een valsche cheque van 40 pond sterling ter betaling hebben afgegeven. Ook door den heer T., Regentesselaan, is aangifte gedaan van oplichting van f 40 gepleegd door denzelfden persoon. o De brand te Dwingelo. Bij den noodlottigen brand te Dwingelo (Drente), waarvan wij reeds melding maakte zijn ook de geheele graanoogst, die juist binnen was, benevens duizenden kilo's hooi verloren gegaan. Tijdens den brand is er gestolen, ver moedelijk door woonwagenbewoners. De woningen zijn onder hevig verzet door de politie doorzocht. Er zijn verschillende processenverbaal wegens wederspannigheid opgemaakt. o Auto's en motorrywielen. Naar Auttolevenc mededeelt, waren in ons land volgens de bestaande statistieken de volgende aantallen automobielen in ge bruik 4913, 4113 stuks; 4914, 4760; 1915, 4799; 4915, 5495; 4917, 5283; 4918, 4700; 4919, 6676 4920, 41.044 4921, 44.441 4922, 19.609. Het ongunstige jaar was dus 4918, toen er slechts 1700 auto's in gebruik waren het afgeloopen jaar was het gunstigst. Van deze 49.000 auto's liepen er in Am sterdam 4386 auto's in Den Haag 4405, in Rotterdam 4233 en in Utrecht 252 stuks. Deze cijfers waren provinciesgewijze als volgtZuid-Holland 3912, Noord Holland 3067, Gelderland 1626, Noord-Brabant 1265, Utrecht 893, Limburg 872, Fries land 589, Groningen 749, Overijsel 837, Zeeland 413 en Drente 442 stuks. Was er in 4920 op 628 inwoners één automobiel, voor 1923 zou er volgens onze berekening op iedere 357 inwoners een auto zijn. Het aantal motorrywielen. Voor hnt motorrijwiel doen de laatste 10 jaar ons de volgende cijfers zien 4943, 5092 stuks; 4914, 6754; 4915, 7860; 4916, 9113; 4947, 8886; 4948, 2060; 1919, 12.319; 4920, 20.391; 1921, 26.208; 1922, 34540. Ook hieruit blijkt dus dat het jaar 4918 het ongunstigst en het jaar 1922 het gun stigst was. In Amsterdam waren 1569, in Den Haag 4464, in Rotterdam 1091 en in Utrecht 559 stuks in gebruik. Voor de provincies waren deze cijfers Zuid-Holland 5708, Noord-Holland 4423, Gelderland 3045, Noord-Brabant 2239, Groningen 2167, Friesland 2130, Overijsel 4624, Utrecht 1594, Limburg 1489, Zee land 4442 en Drente 947 stuks. In totaal waren er in 4913 dus 9205 motorvoertuigen in gebruik en in 1923 niet minder dan 51.149 of meer dan vijf maal zooveel. Marktberichten. GORINCHEM, 43 Aug. Op de vee markt waren aangevoerd 455 runderen, 46 nuchtere kalveren, 348 overloopers, 524 biggen, 0 schapen, 0 lammeren. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 325f450 melkkoeien f250f345; kalfvaarzen f250f360; guiste vaarzen f 480f 240; pinken f 470 f 240 graskalveren f40f70, nuchtere kalveren f 24 f 40, overloopers f 24f 45, biggen f 14f20; schapen f f lammeren f f ROTTERDAM, 44 Aug. Aanvoer 462 paarden, 51 veulens, 4070 magereen624 vette runderen, 252 vette kalveren, 660 graskalvereri, 494 nuchtere kalveren, 259 schapen of lammeren, 327 biggen, 9 bokken of geiten, 58 varkens. Koeien f 0.75 a fl.25; Ossen 14 00 a f 4.40 stieren f 0.90 a fl 10; kalveren fl.00 a f 1.30, alles per kilo. Melkkoeien f 300 a f 400, kalfkoeien f 325 a f 450, stieren f 200 a f 550, pinken f150 a f200, graskalveren f50 a f 430, vaarzen f250 a f 310, werkpaar den f 275 a f350, slachtpaarden f100 a f210, hitten f200 a f300, veulens f50 a f 80, biggen f 12 a f22, varkens f30 a f50, slachtkalveren f 17 a f 22, fokkal- veren f 25 a f 45. 's BOSCH, 14 Aug. Op de markt van heden werden aangevoerd 1093 stuks. 648 stuks hoornvee, 285 biggen, 36 zeugen, 20 schapen en lammeren en 404 kalveren. De prijzen waren als volgtKalfkoeien f 300 a f 425, kalfvaarzen f 245 a f 400, magere ossen en koeien f 180 f 290, vette ossen en koeien le kw. 60, 2e kw. 55 ct. p. p., pinken f130 f185, zeugen f 70 a f 120, biggen f 2 25 k f 2.75 p. w. schapen f 20 a f40, lammeren f 18 a f 25. Korte aanvoer, trage handel. De Rotterdamsche eierreiling. Op de in ons Veilingslokaal, Delftsche straat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 5.65f 8.30 Eendeieren f 7.00f 7.40 Aanvoer 241000 stuks, ZALTBOMMEL, 14 Aug. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 157 biggen, prijs f 14 a f 22 22000 eieren, prijs 5| a 6, ct. p. st. 780 K.G. boter, prijs per K.G. room boter fl.05, boerenboter fl.00 a fl.10. PLAATSELIJK NIEUWS. Aalburg. Tijdens het zwaar onweder Woensdagmorgen sloeg de bliksem in de woning van den landbouwer G. Lakerveld, 'a mmmmsmsm Hótel waardoor op zolder brand ontstond, welke echter gelukkig in den aanvang kon worden gebluscht. Ook werden er bij vele wo ningen de lampen van het electrisch licht weer beschadigd. Beneden-Langstraat. De oogst der granen verloopt onder zeer gunstige om standigheden. Alles is op het laatst nog mooi bijgekomen en komt nu zeer goed binnen. Het stroo is dooreen lang en prachtig en de korrel valt ook niet tegen. Vele profetiën omtrent den oogst worden beschaamd. In menigerlei opzicht kan van een vruchtbaren zomer worden getuigd. 's Gravemoer. Op 67-jarig*n leeftijd is te 's Gravenhage overleden Dr. G. J, Brutel da la Rivière, achtereenvolgens pre dikant der Ned. Herv. Kerk te Krabben- dijke, Houtrijk, Zuiderwolde, Zundert, Hes sen, Uitwijk en tot 1903 te 's Gravemoer, toen hij emeritaat verkreeg. Sindsdien woonde hij in Den Haag en was nog predikant bij de strafgevangenis te Sche- veningen. Hedel. In de Vrijdag jl. gehouden raadsvergadering werd voor kennisgeving aangenomen het ontvangstbericht van Ged. Staten der verordening op de maximum snelheid voor motorverkeer. Verder werd besloten, naar aanleiding van het niet ver krijgbaar stellen van borden van den A.N.W.B., door de gemeente twee waar schuwingsborden te doen plaatsen op den Rijksstraatweg bij een gevaarlijke bocht. De Raad besloot tevens IV2 cent per inwoner bij te dragen tot de inrichting der Slatenzaal te Arnhem. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van een voormalige onderwijzeres aan de school met den Bijbel om betaling voor gegeven handwerkonderwijs buiten de school uren, alsmede op een verzoek van 't In ternationaal Arbeidsbemiddelingsbureau om de subsidia te brengen van Vs cent op 1 cent als bijdrage in de kosten. Op het verzoek der geitenfokvereeniging »He1el« om f60 subsidie weid besloten f 30 toe te kennen, rekening houdende met de mogelijkheid, dat het polderbestuur het resteerende zal willen bijdragen. Verder werden een aantal achterstallige belastingbedragen van 1921 en 1922 on inbaar verklaard, doch van het meerendeel werd besloten deze toch te innen. Vervolgens werd de rekening 1922, waarvan het batig slot bedraagt f 9909.096, aan den Raad aangeboden. Ten slotte werd aan B. en W. een blanco crediet verleend voor eenvoudige versiering van het Gemeentehuis bij ge legenheid van het 25-jarig regeerings- jubileum van H. M. de Koningin. Klein Dongen. Dezer dagen is alhier overleden de in de geheele omtrek wel bekenden Kees Halters, in den hoogen ouderdom van 96 jaar. Als groote bijzonderheid kan worden vermeld, dat hij ruim 60 jaren in dienst is geweest bij de familie SeeuwsDe Jong, waarvan hij de laatste vijf jaren rustte. Het bereiken van zijn hoogen leeftijd kan wel voor een groot gedeelte worden toegeschreven aan zijn eenvoudige en matige levenswijze nimmer gebruikte hij alcohol of tabak. Kon hij noch lezen of schrijven, zijn verstand was tot op het laatst helder steeds had hij een helderen kijk op de zaken. Wanneer hy voor het huis op de bank zat, had hij steeds een vriendelijk woord voor klein en groot. Tot op het laatst hoorde en zag hij nog alles, wat er om hem gebeurde. Een zijner laatste woorden waren »Ik gaai dood, mer 't niet erg, ik ben er lang genoeg gewist*. Nog verleden jaar nam hij deel aan de stemming voor de Tweede Kamer en werd hij met vijf andere oudjes uit de buurt vereeuwigd. Met hun zessen telden ze bijna 500 jaar. BIJVOEGSEL fficnwsWad Moordaanslag.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5